English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-07-21
07:15:34
Kedves robert
Köszönöm szépen az érthető magyarázatot és rajzot,így fogom megcsinálni
Vastagabb szálas szigetelést nem érdemes betenni?
további szép napot,üdv.m.g.
2010-07-20
20:46:56
Sziasztok!

Már korábban is írtam a fórumra akkor meg is kaptam a választ a kérdéseimre. Most felmerült egy újabb…

Az elképzelés hideg padlás kialakításával a következő:

a menyezeten a 15cm-es fogópárok közé 15cm szigetelés alatta ellenlécezéssel +5cm, gipszkarton. Az oldalsó részeken 10cm szigetelés a szarufák közé (teljesen nem merem kitölteni a 15cm-et, mert a ház 20 éve épült és a tetőfólia szerintem nem páraáteresztő), aztán +5cm ellenlécezésel ez 2x, gipszkarton, így itt is meglesz a 20cm össz szigetelés. A kérdésem az hogy hova érdemes rakni a párazáró fóliát. Közvetlenül a gipszkarton fölé az ellenlécekre, vagy pedig a szarufák és az ellenléc közé. Ha az utóbbit választom akkor ugye 5cm szigetelés a fólia alá kerül, viszont így talán nem lyukasztom ki annyi helyen a gipszkarton csavarokkal, ill. itt el tudnám vezetni a vezetékeket. Ti melyik megoldást javasoljátok?

Üdvözlettel: CsJani.

2010-07-20
18:35:36
mig56,

A gerendák fölött már van eps szigetelés, ami csökkenti a hőhidasságot. Én a gerendák közét kitölteném kőzetgyapot táblából kivágott darabokkal, a lambériával szorítanám fel a gerendákat elfedő réteget minimum 5cm vastagságban. Párazáró fóliát nem használnék, már van a szerkezetben, és a lambéria rögzítései úgyis átütnék. Geotextíliát viszont tennék a gyapotra, hogy nem hulljon.

A külső fal hőszigetelését az eps-el kellene összegyógyítani, a vizet pedig gondosan elvezetni.

Mivel konyha lesz a helységből, a szellőzésre különös gondot kell fordítani. Egy jó páraelszívó a tűzhely fölé, és egy beömlőnyílás a helység másik oldalán. A nyílászáró-csere miatt fokozott párásodásra kell számítani, a szellőztetés megoldása nagyon fontos.

2010-07-20
16:39:26
Kedves robert
Pontosabban próbálom leírni:meglévő30m2-es faház mely egy tóra "néz"--horgász--,
a ház elején van a terasz, ami alatt lenne a konyha kialakítva,és ennek a terasznak a teteje a leírt rétegrend.
A gerendák között nincs béléstest,úgy kell elképzelni mintha forditott U alakú,szorosan egymás mellé téve.Az u-nak a belsejét szeretném hőszigetelni és lambériázni.A falazat 30-as porotherm amire majd 10-12cm közetgyapotot szeretnék--légrés--élére rakott bontott tégla előtétfal.
Müanyag öt légkamrás ablak,és ajtó.Valamint az aljzatban is 5cm vastag lépésálló van.
Remélem így talán érthetőbb a leírásom,hogy mit hová szeretnék.
Ha esetleg az emil címemre irsz tel.számot felhívlak.Talán szóban jobban menne.
Köszönöm,további szép napot,üdv.m.g.

2010-07-20
15:01:51
mig56,

Tehát van egy melléépítés.
Padlás födém: beton, fólia, eps, bitumenes lemez, vasbeton gerenda/béléstest
Falazat: b30
Padló:
Jól értettem?

Hova szeretnéd tenni a lambériát?

"Kint" hol van a szigetelés?

2010-07-20
13:29:39
Tisztelt Fórumozók,Kedves Mindenki!
Nagy örömmel fedeztem fel ezt a lehetőséget,hogy mint laikus
segítséget kaphatok.Ötvenen felüli kis műszaki érzékkel rendel
kező Bp.-Nógrád megyei férfi vagyok.
Mindjárt a közepébe kérdeznék,különálló épületrész 30-as falazat
régi "G" gerendás betonfödém.Külső részen a rétegrend felülről lefelé
6cm vasalt beton
technológiai fólia
5cm lépésálló nikecell
2réteg nehézlemez/átlapolva+olvasztva
Belülre fa lambériát szeretnék,milyen rétegrendű szigetelelést
építsek "fel".
Sajnos kívűlre nem lehetett vastagabb szigetelést tenni mert
terasz és már így is kicsi fellépni kell a benti helyiségből.
Segítségeteket köszönöm,további szép napot,üdv.m.g.
2010-07-18
19:45:59
robert,

köszönöm, erre voltam kíváncsi.
2010-07-18
19:16:42
Marcus,

Jól olvastad, csak az egyik jobb, mint a másik.
2010-07-18
18:41:31
robert,

OK! Ezt értem, csak én olvastam, hogy kétféle megoldás létezik az egyik, amit te mondasz az átszellőztetett szigetelés, a másik a teljes szarufaköz szigetelés. De lehet, hogy csak én értem félre.

2010-07-18
16:35:06
Marcus,

A fólia és a szigetelő közti légrésben mozgó levegő hivatott a szigetelést szárazon tartani, a fólia és a héjalás közötti légrés pedig a nyári hőterhelés csökkentésére szolgál.
Ahhoz, hogy ezt a feladatot el lehessen látni, az alsó légréseket minden szarufa között, a felsőt minden második szarufa fölött az eresz és a gerinc közelében is lehetőleg teljes szélességben ki kell szellőztetni.
2010-07-18
15:59:03
robert,

nekem sem túl szimpatikus a „szarufát megkerülő fóliázás” pedig én csak egy-két hete kezdtem el foglalkozni a szigetelés témával. Úgy hogy szerintem ezt kihagyom. Szerinted miért jobb ha kétszeres átszellőztetést, és nem páraáteresztő fóliát használnék hozzáérő szigeteléssel? Bocs, ha sokat kérdezek, de szeretném a dologból a lehető legjobbat kihozni.

2010-07-18
11:49:46
Marcus,

Nincs tapasztalatom a fóliával kapcsolatban.
Őszintén szólva nem is értem a működését: "A levegő páratartalmának növekedésével a Delta®-Sd-Flexx egyre páraáteresztőbbé válik, tehát csökken a páraellenállása.". Párazáró fóliáról van szó, ugye. Na most, ha nő a pára, akkor már nem párazáró? Passz...

A másik aggályom a szarufát megkerülő fóliázás, ami pont nem jelent akadályt a pára számára, hogy a hőhídként funkcionáló szarufába jusson. Lehet, hogy valami elkerülte a figyelmemet.
2010-07-18
11:25:46
robert,

a ház szinteltolásos, így a tetőtér egyik fele stukatúr a másik félszint lambéria. A lambériás részre gondoltam még egy réteget és közé a párazárást, hogy legalább az egyik fele "legyen rendben". A régi lambériát azért nem szeretném lebontani, mert az tartja a szigetelést és így könnyebb dolgozni, valamint a válaszfalak is a lambéria után kerültek be. Így helyiségenként meg tudnám oldani a párazárást a válaszfalakhoz ragasztva a fóliát. A „Delta-Sd-Flexx párazáró tetőfólia”- ról mi a véleményed?
www.dorken.wlap.hu/hu/dorken/tetofolia/
2010-07-18
08:45:13
mama,

Ennek a hozzászólásnak a környékén le van írva a födémszigetelés:
http://biosolar.hu/forum/show/2577#2577
2010-07-18
07:01:37
Szép napot!

Szeretném megtudni, hogy új építésü családi háznál kihagyták a teljes tetőszigetelést, csak beton van rajta, így már az második évben a teljes plafon tiszta penész lett. Milyen egyszerű és olcsó megoldást tudnak javasolni, amivel ez meggátolható a továbbiakban. Mi a legolcsóbb módszer amit a tetőtérre le tudnék rakni. Teljesen laikus nő vagyok, tehát valami egyszerűbb megoldás kellene amit kisnyugdijamból is véghez tudnék vinni.

Előre is köszönöm válaszukat.
Ica
2010-07-17
20:40:51
Marcus,

Igen, az EPX csíkokat csak a palló és a szarufa közé gondoltam. A szarufa közökbe deltarock-ot tennék, mert jól kitölti a teret. Ha nem ez a típus, akkor valami hasonló testsűrűségűt, semmi esetre sem puha paplant. Nekem speciel az üvegfátyol kasírozású nagyon szimpatikus lenne (nem üveggyapot).

Nem páraáteresztő fóliát, hanem hőtükrös vízzáró fóliát alkalmaznék, a pára a szellőzőrésen közlekedne.

szarufa 12
távtartó 5
palló 5
összesen 22

régi szigetelés 8
új szigetelés 10
légrés 4
összesen 22

Azt feltételeztük, hogy eddig párazár nélkül sem volt penészedés, gombásodás. Ha hátulról jól ki tud szellőzni a szerkezet, akkor reményeim szerint ezután sem lesz.
Ha azonban most régi típusú cúgos ablakaid vannak, és azokat újakra, pl jól záró műanyagokra cserélnéd, vagy régi nyílt égésterű kazánodat új, zárt égésterűre cserélnéd, akkor újra kell gondolni, mert ez egyértelműen megnövelné a párát a lakásban.

Én nem lambériáznék, a vakolt felület jobb. Ha mégis, akkor előtte hőtükrös párazáró fóliát fektetnék a falra.

Statikai kérdésekben fel kellene keresni az új tetőhéjazat gyártójának a műszaki tanácsadóját, és ki kellene kérni a véleményét.

2010-07-17
20:22:23
Robert,

köszönöm az ötletet! Ha jól értem akkor az EPX csíkokat csak a palló és a szarufa közé gondoltad és a szarufa közökbe mehet kőzet vagy üveggyapot. Egyébként ez statikailag rendben? Elég a méterenkénti megfogatás vagy az EPX csíkon keresztül is érdemes kb.fél méterenként? Így akkor maradna 7cm a szigetelés és a páraáteresztő fólia között. Vagy a szarufák közökbe tegyek 10 cm-t és elég a 2cm a szigetelés felett?
A belső burkolaton elhelyezett párazáró fóliát ezek szerint nem javaslod? Ha nem lesz párazárás akkor érdemes a lambériás részre egy újabb lambéria réteget feltenni a párakiegyenlítés miatt?

2010-07-17
10:47:04
Marcus,

Az én verzióm:

Az, hogy "eddig nem tapasztaltál problémát" két dolgot is jelenthet:
Egy - tényleg rendesen meg volt csinálva szigetelés, a stukatúr pedig jól végezte a párakiegyenlítést.
Kettő - volt probléma, csak nem láttad (pl penészedés a stukatúr mögött). Ez csak bontással ellenőrizhető.

Legyünk optimisták! Ha eddig tényleg száraz maradt a faszerkezet és a szigetelő anyag, akkor valószínűleg ezután - az újabb szigetelőréteg beépítése után - sem lesz másképpen. De ehhez meg kell akadályozni, hogy a megnövelt szigetelőképesség mellett a szarufák hőhidat képezzenek.
Ha a szoba oldalon nem bolygatod meg a felületet, akkor kívülről a szarufákat is szigetelni kell. Ezt úgy lehetne megoldani, hogy az 5x10-es pallót nem közvetlenül a szarufára, hanem kb méterenként ugyanilyen pallóból levágott 10x10-es távtartókra - a palló és a szarufa között 5cm rés kialakításával - erősíteni. A pallók és a szarufák közötti üregekbe a pallók felrakásával egyidejűleg 5x10x90cm éghetetlen EPX csíkokat fektetnék. A pallóra hőtükrös tető-fólia, ellenléc (pl bramac) és a cserépléc. Így a fólia alatt és fölött maradna néhány centi légrés a szellőzésre. Ez a légrés hivatott elvezetni a nyári meleget. A rések jó kiszellőztetéséről persze szintén gondoskodni kell.

2010-07-17
08:57:20
Sziasztok,

20 éves palatetős háznak tervezem a tetőfelújítását. Jelenleg 12X12cmes szarufák vannak 85-105cm változó távolságban. A tető 220m2 nyeregtető, kezdettől fogva használjuk a tetőteret. Jelenleg 10cm szigetelés van a szarufák között, párazáró fólia nincs de eddig nem tapasztaltam problémát. A belső burkolat egy része stukatúr a többi lambéria. Azt tervezem, hogy 5X10cm padlóval megmagasítom a szarufákat így 17 cm helyet kapok a szigetelésnek.Tetőhéjazatként GERARD lemezt gondoltam mivel a cseréphez erősíteni kellene a tetőszerkezetet már csak a szarufa távolságok miatt is. A GERARD lemez alá milyen páraáteresztő fóliát javasoltok és milyen ellenléc vastagságot? Gondom a párazárás, olvastam fórumot, ahol aránylag fiatal házaknál párával, vizesedéssel küzdenek, pedig párazáró fólia is van. Arra gondoltam kívülről a régi szigetelés bontása után belekerülne egy párafékező fólia, változó sd. értékkel a szarufákon keresztülhajtogatva, erre kerülne a szigetelés, páraáteresztő fólia, majd ellenléc stb. De tartok tőle, ha mégis gond lesz, ezt csak bontással lehet eltávolítani. Másik megoldás lehet-e a belső burkolatra (stukatúr, lambéria) bontás nélkül párazáró fóliát tenni és erre egy új burkolatot pl. lambériát? Nem gond, ha két belső burkolat között van a párazárás? Vagy inkább elhagyhatom a párazárást? A páraáteresztő fólia és a szigetelés között is kell a légrés vagy ez nem szükséges?

Előre is köszönöm a támogató ötleteket!

marcus
2010-07-15
23:34:35
szlaci,

A fal fölött biztos elég lesz a 15cm.

2010-07-15
22:32:34
A fólia páraáteresztő. Válaszfal tetején nem mindig szokott koszorú lenni.
valószínűleg a 15 cm est a felfölé teszem a 10cm est meg neki vezetem a falnak.
A lambéria miatt nem tudom nagyon lefaragni a falat.
2010-07-14
23:45:24
szlaci,

Nem hiányzik a válaszfalról még valami? Beton koszorúra gondolok.

A fal ne nyúljon bele a szigetelésbe, hanem érjen véget a szigetelés előtt, és nem lesz hőhíd.
Így a párazáró fólia is végigfuthat a fal fölött, és nem is kell hozzá rögzíteni.

A páraáteresztő fóliát fel fog feküdni a deltarock-on? Abban az esetben, ha nedvesség kerül a hőszigetelőbe, ki fog tudni kiszáradni? Mit mond erre a bramac? Én a légrétegek híve vagyok.
2010-07-14
21:48:47
Halihó!

Egy gyors kérdés.
Tetőtérben a kőműves urak felhúzták a 20cm es tégla válaszfalakat
a szarufák közé lépcsőzetesen a külső tetőfóliáig. Ezzel mi a teendő?
Flex-el levágható a szarufa belső síkjában és mehet be a szarufa közé és a fal fölé a deltarock, vagy vezesem a falnak a szarufa közi szigetelést a fal és a
tetőfólia közötti lépcső fokokat meg tömködjem ki gyapot darabokkal?

Ugyancsak kérdés, hogy a párafékező fóliát át kell vezetni a tégla válaszfalakon vagy mehet neki a falnak? A falhoz mivel rögzítik a fóliát?

Tervezett rétegrend:
- agyagcserép
- bramac léc
- bramac ellenléc
- bramac páraáteresztő fóla
- szarufa és 15cm deltarock plus
- 10cm keresztlécezés és 10cm deltarock
- solfex tél fólia
- 3-5cm lécezés a szarufa irányba
- 19mm lambéria

Üdv. és köszönöm,
L.
istvan62Válasz erre
2010-06-18
21:49:51
Sajnos a személyes tapasztalatról még ebben az esetben sem tudok beszámolni, viszont kikerestem a prospektust.é Jellemző, hogy az előadáson, ahol hallottam róla, a korábban leírt beépítési változattal emlegették, és csak a változó páratechnikai viselkedés ragadt meg bennem, a prospektusban már pont fordított elhelyezéssel szerepel. Ha tetőtér beépítés fölött akarod a szerkezetet felújítani, akkor a belső burkolat bontása nélkül megteheted. Mire elrontjuk, kiderül a teljes igazság. Az anyag neve: Delta®-Sd-Flexx fólia, a prospektus elérhető itt: www.doerken.de/bvf-hu/service/verlegeanleitungen/dach/vh_sd_flexx.pdf
2010-06-18
09:37:55
istvan62,

Ha többet megtudsz erről a fóliáról, akkor lécci oszd meg velünk is.
Én eddig sem tettem volna fel utólagosan fóliát áthajtva a szarufán, ez után sem fogok.
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Tetőtéri hőszigeteléslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva