English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - Bobbie VIGASlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-03-26
01:47:20
Előzmény: robert #45993#46077
Kedves Mindenki,

Köszönöm a sok választ:)

dejoe:

Elsősorban helyileg. Bár most anyagilag sem, de az csak idő kérdése.
Arra gondoltam, hogy kirakom a puffert a fatárolóba és összeköthetném a föld alatt a csöveket leszigetelve a kazánházzal. Kb. 5-6 méter. Mert nem nagyon tudom hová tenni. Bár talán egy 1 m3-es tartály még elférne a kazánházban is. De a 40 kW-hoz azt mondják illik egy 2 m3-es.

gaspa:

Igen, sok fa elment szerintem a tapasztalatlanságom miatt. Remélem az idei tél könnyebben fog menni. Már sokat tanultam a kazán használatáról.
Plusz nem tudom igazán nagy hatásfokkal kihasználni a kazánt. Le van szabályozva 68 fokosra a kazánhő, hogy nehogy túlmelegedjen. Tehát ez most nem is igazán faelgázosítóként üzemel, hanem csak egy fa fűtéses kazán. (tehát csak kellene az a puffer)

robert:

Nem tudom megmondani a ház hőigényét. 40 cm vastag vályogfal. A dél-keleti falnál hozzá van építve egy másik családi házhoz. A többi fal kelet-, észak-, nyugati tájolású. Az észak-északnyugati nappali mindig rohadt hideg. Pedig a hőmérő 21-22 fokot mutat. Szerintem a falból ömlik a hideg (vagyis ömlik ki a falon a meleg). A keleti oldalon (konyha-étkező) alig megy a fűtés és ott mindig elfogadható a komfort érzetünk. Gondolom jó lenne leszigetelni a falakat, de első sorban az északit. Mert jelenleg semmi szigetelés nincs. Egy tapasztalt szaki látta a kazánt és igazából ő kötötte össze rendesen. Pedig előtte már 3 hónapja szenvedtem vele. Azóta úgy ahogy képben vagyok és szépen működik. Bár néha rejtélyes módon egyszerűen nem akar emelkedni a kazánhőfok, annak ellenére, hogy ott izzik benne a fa mint az állat. Néha meg valahogy úgy eltaláljuk az ízlését, hogy rakunk bele valamennyi fát és 5-6 órán keresztül rá sem kell nézni. Most ahogy ezt írom is éppen ez van. Este hétkor gyújtottunk be, raktunk rá 2-3 nagyobb hasábot és most 0:44-kor is forró a radiátor. Ki érti ezt?

villam64:

Oké:) Valamit kitalálok a puffer megoldására.
2014-03-18
15:43:42
Előzmény: dejoe #45995#45996
Nos az építmény kb 40 éves szigeteletlen volt,a 45kW és a 200m2 miatt nem sok ideje lett volna a kazánnak puffert töltögetni,nagyjából egyensúlyban volt.Ha nem volt túl hideg szüneteltem,ha túl hideg volt kint épphogy elértem a 20-21 fokot,este 11 körül raktam rá utoljára,reggelig kitartott az öv radiátorokkal,szükségtelennek tartottam a drága puffert.Elkerülte a figyelmedet,hogy a buta kazánt 12 éve vettem,amikor nem volt más fajta(ez már akkor 800 ezer volt).Akkoriban a telephelyem egy budaörsi ipari parkban volt,ami pedig egy tölgy erdőben,az építkezések miatt szinte tarra vágták.Ott vettem kb 60m3 fát 1000Ft/m3-ért,sok évig fűtöttem vele,a kazánt is emiatt vettem,így hozta ki az árát pár év alatt.Egy szóval sem állítottam,hogy sok fát fogyasztott,az említett 100-120q szerintem nem sok hideg télen egy ekkora épületre.A mai kazánokat telerakják szenzorokkal és elektronikával,de így is nehezen tudok elképzelni folyamatos üzemet.Nekem sokszor beboltozódott a fa,ha túl sokat raktam bele,amikor nem ért hozzá a kerámiához lecsökkent a teljesítménye,végül három sorra korlátoztam a rakatot.Nem tudom a mai kazánoknál ezt hogyan kezeli a sok elektronika.
2014-03-18
11:53:15
Előzmény: gaspa #45992#45995
"Szerintem a puffer is ráfizetés,én csak két jó puffert ismerek,az egyik maga az épület,"
Tényleg mennyivel jobb az elvárt 21 fok helyett 23-24 fokot tartani, mert a lakás a "Puffered" ....

Azt se értem, hogyan gondolhattad azt, hogy egy "buta" , modulálni nem tudó 45kw-os faelgázzal jó hatásfokkal lehet fűteni KÖZVETLENÜL a házat ?
És még csodálkozol, hogy sok fa fogyott...
villam64Válasz erre
2014-03-18
08:12:05
Előzmény: Bobbie #45980#45994
Faelgázosítóst puffer nélkül ne. Gázt ne. Pellet kazán, kandalló jól szabályozható. A kandallónak levegő kell.
2014-03-17
22:49:02
Előzmény: Bobbie #45980#45993
Bobbie,

1.
A kazán problémád minden egyes apró részlete ki lett tárgyalva, de a házad hőszükségletét (alapvető adat) nem találom sehol.

2.
Gaspanak biztosan igaza van abban, hogy puffer nélkül sok lehet 40kW 80m2-re.
Lehet, hogy folyamatos tüzelés mellett 5kW-os kazán-teljesítmény is elég lenne hideg időben, és ami e fölött van az már csak az utcát fűti.
De még a legjobb kazánok is csak kínlódnak, ha a szükségesnél lényegesen nagyobb teljesítményük miatt a névleges töredékére (pl nyolcadára) fojtják le. A puffer javítja a hatásfokot.

3.
Ha a ház hőigényének közelébe méretezett egy kazán, és nem akarod állandóan a tüzet igazgatni (hogy ne legyen túlfűtés vagy fojtás), akkor a kényelem érdekében ajánlott a puffer.

4.
A ház szerkezete nem alkalmas a többlet hő pufferelésére, és az öntöttvas sem tárol több hőt, mint a víz (egy adott térfogatban).

5.
Látta a Vigas szakszerviz a kazánodat? Nem javasolta, hogy a gépkönyv szerint kösd be?

Szerintem egyenletes lakáshőmérsékletet fás kazánnal -aránylag kényelmes módon- csak egy hőtárolóval együtt tudsz biztosítani.
Ha valamilyen okból nem jöhet szóba egy tároló, akkor más fűtési módot (fűtőanyagot) kellene választanod (például földgáz).

Akár így, akár úgy, a gépészeti tervezést, méretezést, hozzáértés hiányában szakemberre kellene bíznod.

2014-03-17
20:43:18
Előzmény: Bobbie #45980#45992
Szerintem a puffer is ráfizetés,én csak két jó puffert ismerek,az egyik maga az épület,a másik az öntöttvas radiátor.Én 12 évet fűtöttem egy 45kW-os Künczel fagáz kazánnal(szerencsére már a kazánt és engem is helyettesít a hőszivattyú) ,a kazán egy őskövület,csak egy kerámia örvénykamra,ventilátor és egy hőérzékelő van benne,80 fok felett lekapcsolja a ventilátort,65 fok alatt a keringető szivattyút,amit 70 fok felett kapcsol be.Ennyit csinál a vezérlése és egyszerűsége miatt,még nem romlott el.A fafelhasználás ütött meg nagyon,én egy gyengébb télen fűtöttem el 60q fát,de kb.200m2-t fűtök és ez a tél inkább gyenge ősz volt.Keményebb teleken,100-120q fogyott.Az igaz,hogy a 45kW jobban passzol a 200m2-hez,mint 40kW a 80m2-hez.Azért a gyakorlat sokat számít ,én is sok faszenet gyártottam eleinte,mire rájöttem,hogy a szöveg amit az eladáskor mondtak(5-6 órát nem kell ránézni)az nem igaz.

...
a fafelhasználással kapcsolatos megütést idézted Bobbie-nek szólt és nem az én fafelhasználásom ütött meg,hanem az övé (80m2/60q/minimális tél)
2014-03-17
12:46:32
Előzmény: Bobbie #45980#45991
"Jelenleg a puffert nem tudom megoldani."

Helyileg vagy anyagilag ?
Mert régi eladása="bukta"-uj kazánra "ráfizetés" helyett inkább egy puffer kéne neked !
2014-03-15
19:31:32
Sziasztok,

Régen jártam erre. Remélem mindenki jól van és szépen működnek a kazánok:)

Igértem fahasználati statisztikát (azt hiszem sándor kérte)

2013, szeptember - 5 mázsa
2013, október - 5 mázsa
2013, november - 12 mázsa
2013, december - 12 mázsa
2014, január - 12 mázsa
2014, február - 12 mázsa
2014, március (1/2) - 3 mázsa

Nem biztos, hogy pontos, tehát lehet +/- a hónapokban. Összesen kb. 60 mázsa fa ment el. Ami nem túl jó, mivel elég enyhe tél volt.

A kazánnak ez az első fűtési szezonja nálam. Tehát lehet, hogy a következő fűtési szezonban már ügyesebb leszek. Az első néhány hónapban elég sok fát elpazaroltam, gondolom.

Lenne egy fontos kérdésem. Érdemes lenne elgondolkozni azon, hogy a 40kW-os kazánt (2007-es gyártású) eladnám (most 700e Ft körül árulják) és helyett vennék egy 25kW-os, de újabb típusút (500e Ft)? Vagy ez hülyeség? 80 m2-t fűtünk (beszéltük annak idején, hogy túlméretezett ez a kazán ide) és ahogy észrevettem, a kazán szereti ha sok fa van benne. Viszont ha sok van benne akkor nem tudok mit kezdeni a sok hővel - tehát az pazarlás. Jelenleg a puffert nem tudom megoldani. Ha meg kevés fa van benne, akkor 62-61 kazánhőfok körül egyensúlyozik, és viszonylag gyakran rá kell nézni (pár óránként) és alsó ajtó nyitásával rásegíteni.
2013-11-30
15:48:53
Előzmény: sándor #43781#43863
A pufferrel kapcsolatban majd még informálódom. Nyáron lehet, hogy beszerzek egyet, hogy ne kelljen ennyire fékezni a kazánt.

Egyébként 4 napja gond nélkül megy a begyújtás is (tüzelő hasogatással, tisztítással, takarítással megrakással, begyújtással és ellenőrzéssel együtt 30-40 perc) Legalább kicsit kint vagyok a jó levegőn:)

Bejött az "indiai hamvasztáshoz használatos rakatrend". Gondolom nem veszed rossz néven, hogy a begyújtásra vonatkozó tanácsod nem fogadtam meg szó szerint. De ha egyszer ez működik jól nálunk, így megmaradtam ennél.

Egyébként mindenben megegyezik a hagyományosan javasolt begyújtási építményekkel, csak éppen az egész cucc alá rakok egy kis bunkert vastag fából:) Így garantáltan megvan a levegőáramlás. Amire meg forróvá válik az égéstér, majd átizzanak szépen a vastag fák is. Ennyivel kevesebbet kell utólag pótolni.

Egyébként így 1/2-1 órákig szépen áll 72-73 fok körül és "tombol" a forróság az égéstérben. A szivattyú küldi be az 50 fokos vizet a radiátorokba. A ventilátor meg áll és nyugszik az égés. 80 fokig soha nem megy el.

Ja tegnap mégis...de csak azért mert állítgattam rajta és a menüből a kikapcsoló gombbal lehet kilépni én meg eggyel többször nyomtam meg és leállítottam a kazánt. 86 fokos kazánhőfoknál vettem észre. De már 2-3 hónappal a hátam mögött már nem estem pánikba. Simán beindítottam, feljebb vettem kicsit a hmv meg a fűtéskört. 87-88 fokig még melegedett, aztán a szivattyú szépen körbejáratta vizet és lement 76 fokra.

Az normális hogy hallom ahogy közlekedik a víz? Lehet, hogy levegő van benne? A lakásban nem hallom a radiátorokban hogy mozog a víz, de a kazánházban igen. Bugyog, csobog, amikor elindítja a szivattyú.

Fatapasztalat:

Első begyújtás dél körül:

2 db kb 3-4 kg-os akác az aljára két oldalra. Rá 3-4 db 1-2 kg-os törzs darab keresztbe. kb. 2-3 kg gyújtós. Oldalra beállítva vagy 8-10 kg fa függőlegesen.

Tehát kb. 20-25 kg fa aminek 2/3-a elég délután 3-4 körül és felmelegíti a kazánt.

5-6 körül rakok rá vagy 15 kg fát még ami este 10-éjfélig melegít.

Kiegészítő fűtőanyagként, nagyobb papírzacskókban rakok be faaprítékot néhány kg-ot. (Vettem Nagycserkeszen 6 mázsát 4.800 Ft-ért)

Még egy kérdés:

Megmértem a hőmérsékletet a padláson. 7 fok amikor kint 4-5 fok volt. Ebből következtethetek arra, hogy nem ömlik számottevő meleg a födémen keresztül?
2013-11-28
12:19:40
Előzmény: Bobbie #43788#43800
Szia Bobbie,

Nem neked címeztem a kérdésemet, de nagyon köszönöm, hogy Te is válaszoltál. A hozzáértők véleményét mindig szívesen veszem.

Jelenleg 127 m2-t fűtök ezzel a rendszerrel, de be lesz építve a tetőtér, ami még 80 m2-t tesz hozzá.

Számítások szerint és aki a rendszert építette, szerinte is kellett a 32 kw.

2013-11-28
12:05:56
Előzmény: sándor #43783#43799
Szia Sándor,

Igazán köszönöm a gyors válaszodat. Igen, még csak járunk :) Ezek az első napok, amit ezzel a rendszerrel fűtünk (még erősen érezni a festék szagát a begyújtáskor), előtte gáz volt, ami "gáz volt". (értsd 70 ezres gázszámla, éjszaka 18 fok, nappal max 21, De ez is csak este, amikor a család otthon volt).

Így már értem, hogy mit is jelent a faelgázosítás. Abszolút így működik, amit leírtál, a bömbölés is stimmel. A szerelő kiokosított, azt mondta, hogy ha a puffer alul 70-75 fokra fölmegy, akkor már TILOS rakni a kazánba, mert problémák lehetnek. Erre persze kőkeményen figyelünk.

A puffer azért lett "csak" ekkora, mert egy garázsban lakik az új jövevény és ekkora hely állt rendelkezésre, a tágulási tartályt így is a kazán fölé kellett rakni egy állványra.

Nincs ellenemre amúgy a mindennapi begyújtás, mert eddig is használtunk sűrűn kandallót és azt is be kellett gyújtani, csak azt sűrűbben kellett etetni.

2013-11-27
22:33:27
Bocs, közben már meg is jött az "igazi" válasz:)

Az normális dolog, hogy a radiátor teteje forró az alja meg langyos-meleg?

A szerelő levette a szivattyúk keringetési sebességét (ha jól értettem) 1-esre.
Nem emiatt nem tudja átjárni a meleg víz?

A kisebb 80x60-as és 60x60-as radiátorok viszonylag egyenletesen melegek. A két nagyobb 180x60 és 90x90 (3 soros) alja érezhetően kevésbé meleg mint a teteje.
2013-11-27
22:14:14
Előzmény: hozo76 #43771#43788
Szia hozo46,

Bár nem nekem címezted a kérdésed, de amennyire tudom amikor faelgázosító üzemmódban működik-e a kazán, akkor kb. a kazánhőfok 80-90 fok körül mozog. 80 fok alatt csak "simán" elégeti a fát, de a fából felszabaduló gázokat nem.

Majd Sándor megmondja a tutit:)

Mindenesetre a naponta 40 kg fa az nem rossz. Egy hónapban 12 mázsa tüzelőanyag az 30.000 forint körül van. Gondolom 32 kW-al jóval több mint 100 m2-t fűtesz.
2013-11-27
14:04:57
Előzmény: sándor #43754#43772
Az előzőhöz még annyi, hogy napközben 21 fokra van állítva a termosztát, délután 5-től pedig 22-23 fokra.
2013-11-27
14:03:32
Előzmény: sándor #43754#43771
Szia Sándor,

Három napja használom a beüzemelt, most épített faelgázosító rendszeremet. 32 KW-os ATMOS + 1500 literes puffer + 200 literes indirekt tároló.

A kérdésem, hogy mit értesz az alatt, hogy faelgázosító üzemmódban használni?
Lehet ezt másképpen is?

Eddig délután 4 körül begyújtottam, teli raktam a tűzteret száraz akáccal (ez két tejesládányi fát jelent, ládánként 20 kg.)és ez égett kb. 8 óráig (bár pontosan nem tudom, mert nem szoktam nyitogatni az ajtót). Ekkor a puffer felső hőmérséklete felment 80 fokra, az alsó pedig 70 fokra. Ezzel elértük azt, hogy csak másnap este 6-kor kellett begyújtani.

Ez vajon faelgázosítósnak minősül-e?

2013-11-27
01:13:43
Előzmény: sándor #43754#43762
Ha első begyújtás után rakok rá, akkor még takarékosabb a fával. Gondolom mivel már elég meleg van az égéstérben és nem arra megy el az energia, hogy saját magát melegítse.

Nézegettem a fórumot...úgy látom jó pár témában és jó ideje aktív vagy...nem mondom, van energiád:)

Egyébként már úgy ahogy megbarátkoztam a fűtésrendszer jelenlegi lehetőségeivel.
Azzal még kevésbé, hogy informatikus létemre fekete a körmöm és füst szagú a hajam:) Na de később több gyakorlattal, hátha kevesebbet füstölök és igyekszem többet használni a kesztyűt.

Jelenleg úgy csináljuk, hogy dél körül begyújtok és hajnali 1-2-ig van fűtés. Aztán reggel-délelőtt nem fűtök, akkor még elfogadható a hőmérséklet.

Puffer tartály kérdésben menjek át a puffer témába?

Vagy itt is lehet beszélni róla?

Egy 1000 literes puffer tartálynak lenne értelme az én esetemben? Egy akkora még elférne a kazánházban. Mekkora költsége van ennek a tartályon kívül?

2013-11-26
16:46:10
Sziasztok,

Végre sikerült elsőre begyújtanom. Amióta hideg van, 6-7-szer elaludt a tűz, mire sikerült begyújtanom. (38 fokos kazánhőfokról)

A nyerő technika a következő volt:

Alulra keresztbe két nagy fa az égéstér alján lévő lyuk két oldalára. Aztán erre keresztbe kisebb vastag fák. Erre megint két oldalra nagy vastag fa. Erre papír és a tetejére 3-4 centis hasogatott akác gyújtósok. Így sikerült elsőre begyújtani és szépen fel is ment a kazánhő. (42 fokról indultam)

Ami a gondom, hogy 3 óra alatt a kétharmada elégett a nagy fáknak. Ez normális? Kb. 4 db (20 cm átmérőjű) félbevágott bükk és akác és pár 10 cm átmérőjű bükk volt benne.

Ja, szerintetek szabad használni kandallóba, cserépkályhába való begyújtós cuccot a faelgázosítóba? Ilyen kis törhető viasz-fűrészpor alapú lapocska.

Mi a véleményetek a Konix égésjavító koromtalanító porról?

köszi előre is
2013-11-21
16:45:10
Előzmény: Bobbie #43639#43640
Én azt nem tudtam hogy nem szigetelt a hely ahová a puffert rakni akarod. Akkor sok lesz a hőveszteség.
2013-11-21
16:25:24
Előzmény: Ferke #43630#43639
Ferke,

Csak azért akartam a földben vezetni, hogy ne legyen útban:) Keskeny a kert és a kerítés mellett van a fatároló a kazánház meg vele szemben. A kettő között 5 méter van de a kert közepén ne menjen már két cső:)

Tehát nem lenne hülyeség akkor nekem sem ha kívül lenne a puffer? Mert ott elférne? Építenék neki egy kis téglaházat, hogy mégis ne fázzon:)

De azért a gázkazán sem lenne hülyeség gondolom a biztonság kedvéért?

2013-11-21
09:39:43
Előzmény: Bobbie #43592#43630
Bobbie!

Én nem szakerberként, hanem felhasználóként mondom a következőket.
Sándornak igaza van abban, hogy egy jól behangolt rendszer sok kapkodástól, fáradozástól kíméli meg az embert. Az elmúlt évben nekem jól működött minden. Fűtött mikor kellett, parázson volt mikor kellett. Nekem 1000 liter pufferkapacitásom van, így a túfűtés is csak 2-4 fok volt. Most egy új program van rajta azóta nem jó, de ez nem ide tartozik. Nekem is kb 8 méter cső köti össze a kazánt a pufferral. Szerintem nem kell azt a földbe süllyeszteni, le kell szigetelni.
2013-11-20
01:21:02
Előzmény: villam64 #43590#43592
Kedves villam64 és Sándor,

Köszönöm a gyors válaszokat. Gondolkozom és emésztem:)

A jövőre tekintve mit javasolnátok?

1. Egy kondenzációs gázkazánt kiegészítésnek

Hogy amikor nem tudom felügyelni a faelgázosítót (hajnalban, elutaztunk pár napra) akkor is legyen valami ami gondoskodik a lakás szintentartásáról.

2. Egy puffer tartály

Ez már nem fér el a kazánházban, de szemben a fatárolóban igen. Ez kb. 5 méterre van a kazántól. A föld alatt mehetnének a vízcsövek oda-vissza(?).

jó éjt mindenkinek

villam64Válasz erre
2013-11-19
22:41:29
Előzmény: Bobbie #43565#43590
Látom magadra maradtál. Én vegyest használok, de át kellett építenem a fojtás miatt, ami a radiátor thermo fejeknek köszönhető. Most már nem érem el a 90 °C-ot. A faelgázosítósodat nem fojthatod, csak ha puffert teszel rá, és oda tereled a felesleget. A kevesebb víz mennyiség kevesebb hőt vesz fel. Vagy másképpen, kevesebb víz magasabb hőmérsékletre melegszik, ugyan annyi energiától. Nem a kazán vízmennyisége a meghatározó, hanem a rendszeré, mert a keringető nem áll le. Egységnyi idő alatt kevesebbet engedsz, vagy nyomsz át a kazánon. Például, ha Fexi növelné a szivattyú teljesítményét, csökkenne a pezsgés a kazánban, a nagyobb víz mennyiség miatt. Az egyensúlyt kell megtalálni.
2013-11-19
15:12:18
Sziasztok,

Itt van a nyakunkon a hideg:) Lassan már nem elég annyi, hogy az esti fautánpótlás éjfél után leég és majd reggel-délelőtt újra begyújt az ember. (Bár a mai nap pont ilyen, de az éjszaka majdnem 0 fok volt.) Ti hogyan szoktátok beosztani a faberakási időpontokat? Vagyis mikorra időzítitek az utánpótlást?

Tegnap éjszakai tapasztalat:

Úgy alakult, hogy éjszaka is dolgoztam és közben volt lehetőségem megfigyelni a kazánt. Folyamatosan tudta biztosítani a meleget (24 fok) nem is volt vele semmi gond. De jelen pillanatban egyáltalán nincsen szabályozva a fűtés. Ezalatt azt értem, hogy megy a kazán, melegek a radiátorok és kész. De semmi termosztátos lekorlátozás nincs (fel van véve 26 fokra) és az összes radiátor ki van nyitva teljesen.

Elég sok fát elhasználtam éjszaka. 20-30 kilót. Aztán rájöttem, hogy nem muszáj itt 24 foknak lenni éjszaka. Kiváltképp nem az étkezőben, meg a mosókonyhában, meg ilyen helyeken, mert minek. Plusz etetem fával feleslegesen. Levettem 22 fokra a szobában a fali termosztátot és bizonyos helyiségekben a radiátort félig. (A konyha-étkezőben egy három soros bazi nagy radiátor van a falon oda is minek a meleg víz éjszakára?) Na a kazán szépen vette és kiírta, hogy "tér felfűtve". De még hevített tovább a ventilátor. Aztán 69-70 fok körül megállt és egészen 89 fokig lépkedett felfelé (kb. 1/2-1 óra). Eddigre kihűltek langyosra a radiátorok. Feljebb vettem a termosztátot. Bejött a meleg a radiátorokba és a kazánhőfok lement kb. 10-15 fokkal. Aztán szépen órákig fűtött tovább.

Reggelre (07:00) eltűnt belőle minden. Raktam bele 3-4 nagyobb fát és lefeküdtem aludni. 12:30-kor 21 fok volt a lakásban. Tehát elég sokáig mehetett még azzal a pár fával.

Mindezt miért mondtam el?

Egy hónapja kb. jártam úgy, hogy ment a kazán szépen. A radiátorokat leszabályoztam kb. félig és a termosztát is "felfűtött állapotot" jelzett vissza a kazánnak. Tehát nem kért meleget. Egy idő után elkezdett nőni a kazánhőfok a beállítotthoz képest 10-15 fokot és a víznyomás amit kijelez, majdnem 2,5 bar volt (alapból kb. 1,2-1,5 szokott lenni). Na mondom mi a fenét csináljak. Kinyitottam a radiátorokat és a termosztátot feljebb vettem erre szépen normalizálódott a dolog. Víznyomás visszaállt és a kazánhőfok beállt egy normálisan elvárható mértékre.

Tehát valahogy úgy látom, hogy nem tolerálja a kazán ha fékezni akarom.

Az a kérdésem, hogy ez normális-e?

Mert ugye mondjuk éjfélkor rakok fát az égéstérbe. Lezárom, és bejövök. Leveszem a termosztátot mondjuk 20 fokra és lefekszem aludni. A kazán meg altatja szépen a tüzet és ha szükség van meleg vízre (leesik a belső hőmérséklet 20 fok alá) akkor benyomja a radiátorokba. Akkor megemelkedik a belső hőmérséklet, visszajelez a termosztát a kazánnak, hogy köszi elég lesz. Akkor megint lenyugszik és vár, mikor kell megint küldeni a meleget. Ugye nagyjából így működik a dolog?

Nem állítom, hogy ezt nem tudná produkálni a fűtési rendszerem. Majd kiderül. Most úgy látom, hogy nem szereti amikor visszafogják. 95 liter víz van a kazán körében. Állítólag maga a kazán a puffer tartály, na de ez vízmennyiség elég kevéske, hogy a megtermelt hőt raktározza benne nem?

köszi
2013-11-14
17:23:55
Kedves Ferke és Sándor,

Köszönöm a hasznos észrevételeket.

Már nem tudom, hogy mihez is szóljak hozzá:)

Amit megjegyeznék:

Én füstgáz hőmérsékletet nem tudok mérni, tehát erre nem tudok hagyatkozni sem.

A kazánházat soha nem önti el a füst, csak ha kinyitom a felső ajtót és történetesen épp elaludt az égés. Ilyenkor kijön a füst én marha meg piszkálgatom a fákat, hátha magához tér... Bár ma egy délutáni tűz felélesztést megint eltoltam. De legalább volt annyi eszem, hogy ne nyeljem a füstöt. Nyitva hagytam a kéményét és otthagytam a fenébe. Aztán amikor szépen kihúzta a füstöt akkor folytattam. Egyébként siker is volt: reggel simán még tudtam rárakni az este tízkor rakott tűz parazsára, új begyújtás nélkül. Tehát alakul a dolog.
2013-11-14
13:57:26
Előzmény: sándor #43347#43352
Sándor

A gyenge pont itt a csappantyú bezárására vonatkozik, begyújtás után. Ha az nyitvamarad akkor valóban a kazán nem tudja szabályozni magát. Arról nem is beszélve, hogy ilyenkor nem a hőcserélőn keresztül megy a meleg hanem egyenesen a kéményen kifelé.
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - Bobbie VIGASlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva