English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Csőtörés vagy szivárgáslapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-03-27
15:01:40
Köszi a tanácsokat.
Akkor egyik hétvégén nekiugrok a cserének, amíg nem késő.
:)
2013-03-20
14:14:54
Előzmény: cspeto #39704#39709
Nem vagy paranoiás. Pár év alatt a gumi annyira megöregszik benne, hogy ha leszeded, megáll formában. Szerintem 5-6 évente érdemes lecserélni, még ha látszatra hibátlan. Én 6 éve költöztem, azóta a csapcserékkel együtt lecseréltem mindet. Mozgasd meg a flexi csöveket, ha mereven ellenáll, akkor megéri cserélni.
2013-03-20
14:03:30
Előzmény: cspeto #39704#39707
cspeto,

Megértelek. Engem már áztatott el ilyen cső, ha csak tehetem kihagyom a flex csöveket, ha felújítást csinálok, akkor pedig mindet lecserélem.

2013-03-20
13:43:16
Sziasztok!

Segítségeteket illetve tanácsotokat kérem!
Nem rég költöztem. A ház 10 éve épült.
Jó néhány ponton a víz rendszerben flexibilis csövek vannak beépítve. Csapok,WC tartály töltők stb.
Milyen gyakran érdemes ezeket a flex csöveket cserélni.Érdemes-e hozzányúlni.
Természetesen azért akarom, hogy megelőzzem a gumi elérését és megakadályozzam a csőtörést.
(..vagy csak én vagyok túl paranoiás?)

Köszönettel:
Csaba
2013-03-11
14:49:17
robert, szocsmarci:

- A lépcsőház felőli oldaltól csak azért félek, mert ha innen dolgozva megsértem és bontani kell utólag mégis a csempéket (is)... akkor feleslegesen akcióztam. Bár a lépcsőház felől könnyebben és nagyobb felületet is le tudok bontani (szakaszosan) a hiba feltárásáig... és az sem baj ha itt több a szemét, mert az alsó szintet még nem lakjuk, csak virágokat teleltetünk :).
Amúgy is azt terveztem, hogy ezt a lépcsőházi falszakaszt lelambériázom, mert csupa kéznyom állandóan.

- Ami a csempéket illeti, van még tartalékban. Barkácsáruházi és szerintem még forgalomban is van... De ez nem egy reggel jövök este megyek gyors burkolószaki által elvégzett munka volt. Ezt én csináltam, és nem spóroltam ki a ragasztót. A régi falsíkproblémák miatt nem is tehettem, és ment alá rendesen..., szóval nálam nem lenne hova bedugni a fűrészlapot meg a vésőt, mert gyakorlatiga egybe van gyógyulva a csempe a fallal.

Köszönöm a véleményeket, majd jelzem, ha ráakadtam a hiba forrására.
Talán másnak is segítség lesz, hogy hasonló probléma esetén hol kezdje a bontást.
2013-03-11
13:03:12
Előzmény: szocsmarci #39428#39430
szocsmarci,

Tényleg nagyon szeretem őt, ezt ő is tudja, ezért tud az ujja köré tekerni, és rávenni minden marhaságra :)

Ytonggal még nem volt dolgom, ha a burkolat alatti csövezést kell javítani, akkor az általában egy horonyban van elhelyezve, ráadásul bebugyolálva filcbe, vagy polifoam-ba, elég a csempéket lebillenteni.

szocsmarciVálasz erre
2013-03-11
12:42:48
Előzmény: robert #39426#39428
Nagyon szeretheted a lányod! :)
Hogyan szeded ki a falat a csempe alól? Ytongból építkeztél?
2013-03-11
12:20:09
Előzmény: szocsmarci #39425#39426
szocsmarci,

Én többször vettem már le fürdőszobákban csempéket. Legutóbb körben egy egész sort, mert helyette díszítősort kért a lányom :(
Már nagyon jól megy a művelet:
fémfűrész-lappal teljes mélységben átvágom a fugát, és egy vésővel egyszerűen lepattintom a csempét.

szocsmarciVálasz erre
2013-03-11
12:13:16
Előzmény: paga #39415#39425
A felső pont biztos, hogy nyomó vezetéki hiba, az alsó pedig akár lehet szennyvíz is; vagy a védőcső levezeti az alsó pontba a szivárgást. Ha nincs szerencséd, akkor az egy másik hibahely.
Szerintem csinálj egy nyomáspróbát, az kimutatná, hogy hol van a hiba - hidegvíz / melegvíz / vagy szennyvíz.
A bontást általában a a fürdő felől csinálják, mindig szokott lenni néhány félrerakott csempe burkolás után - azokat vissza lehet tenni. Csak a fugáknál kell vigyázni, nehogy lepattanjon a szomszéd csempe éle is. A sarkok a legkényesebb pontok.
Manapság divatosak az unortodox módszerek, talán érdemes elgondolkozni a lépcsőház felőli bontáson. De nem biztos, hogy beválik, könnyen előfordulhat, hogy a másik oldalon lejön a csempe. Nem fogsz tudni úgy bontani, hogy csak a tégla törjön szét, a csempe meg tartson (húzó erőre). Kalapáccsal nem fog menni.
2013-03-11
10:46:21
Előzmény: paga #39419#39421
paga,

A lépcsőház felől sokkal nagyobb rombolással lehet akkora helyet kialakítani, amekkora a szereléshez szükséges. Meg van az esélye, hogy emiatt nem kerülheted el a fürdő oldalon a sérüléseket.

2013-03-11
10:03:54
Előzmény: robert #39417#39419
Robert,
én is ezt tenném, ha nem lenne leburkolva a fal, ha nem frissen lenne leburkolva.
Nagyon szeretném ezt elkerülni. :(
Inkább a festett lépcsőházi oldalról bontanék...

A vezetékek egyébként normál műanyagvezetékek, rézbetétes fittingekkel, rámelegítéses préseléses technikával egybeépítve; szigetelés nélkül lettek a falba téve.
2013-03-11
09:47:28
Előzmény: paga #39415#39417
paga,

Ha a saját házamban ilyet tapasztalnék, akkor azon az oldalon, ahol a csöveket a falba süllyesztették (fürdő) először megbontanám a felső nedves folt középpontjában a falat, és megkeresném a cső-csatlakozást.
Feltárás nélkül nem lehet kitalálni a hiba okát.

Én arra gyanakszom, hogy ott gyöngyözik valamelyik fitting, a nedvességet pedig a csőre tekert hőszigetelő vezeti a padló szintig.

2013-03-11
09:24:50
Érdekelne a véleményetek.
Az alábbi képen a fűtetlen lépcsőházunk fala látszik.
Ez egy 10 cm vastag porotherm válaszfaltéglából épített fal.
A fal másik oldalán a felső szinten egy használatban lévő fürdőszoba van, az alsó szinten egy fűtetlen tároló helyiség.
Vízszintes ceruzás vonallal jelöltem a képen a fal másik oldalán lévő fürdő padlószintjét.
Illetve fekete keresztekkel és körrel jelöltem azokat a helyeket, ahol a fürdőszobai bidé és mosdó víz és csatorna csatlakozásai vannak.

Azt hogy a falban hol mennek a vezetékek (hideg, meleg és csatorna) pontosan nem tudom.
Nem tudom, hogy padlóban voltak-e vezetve és csak a felállások vannak a falnál, vagy a falban is vannak vízszintes vezetések, elhúzások.

Hol keressem (első nekifutásra/falbontásra) a hibát, amitől nedvesedik a fal?

A foltok/körvonalak menti felhólyagosodások azután jelentek meg egyre látványosabban, miután a fürdőszobában elbontottam a falra csavarozott festett osb lapokat és helyettük lecsempéztem az egész falat..
Ezután nyilván már csak a lépcsőház felé tudott távozni (könnyebben) a falban megjelenő víz.

Hajlok rá, hogy nem eredeti szerelési hiba, hanem amikor az osb-t rögzítették (fúrás, tipli, gyorsépítőcsavar) megsérülhetett a falban futó műanyag vezeték.
Lehet, hogy csak a tiplin túl futó hosszabb csavar(ok) sértették meg a műanyag csöveket.
Bár ennek ellentmondani látszik némileg, hogy a hólyagosodás körvonalának középpontjában vizes csatlakozási csomópontok vannak.

A felső kisebb kör középpontjában lévő folt a fürdő oldaláról nézve 1m magasságban van.
Elképzelhető, hogy ezen a szintén vitték a falban a fő vezetékeket és csak leálltak a berendezésekhez. (?)

A történethez még hozzá tartozik, hogy amikor 1,5 éve elbontottam a fürdőben az osb lapokat, a kis kör magasságában a fürdőszobai oldalon is volt egy hasonló nagyságú nedvesedésre utaló folt az osb-vel takart falszakaszon.
Azonban mivel a burkolásig ~2 hónap telt el, és a lecsiszolt falon azt láttam, hogy visszaszáradt a folt... úgy gondoltam, hogy csak befolyhatott valami az osb mögé és ettől volt a folt.
Ma már bánom, hogy nem bontottam meg a fürdő felől a falat akkor még a burkolás előtt.

Ami még érdekes lehet, hogy amikor a lépcsőházat festettük ~2007-ben, akkor a festő többször jelezte, hogy a falnak vannak olyan részei, amiket hiába fest át többször, nem akarja teljesen befogni a festék.
Ezek a területek sötétebb foltokként ma is már jól láthatóan megvannak.

Sajnos a képen nem látszik, de minden ilyen folt benne van vagy nagyrészt érinti a problémás köröket.
Mindez számomra azt jelenti, hogy már azóta (is) folyamatosan nedvesedés alatt van a fal.

A lényeg.
Én még nem találkoztam -sem itthon sem a munkám során- ilyen nedvesedési problémával.
A józan paraszti eszem szerint első körben a körök középpontjában keresném a problémát... mondván, hogy a szárazabb szakaszok folyamatosan elszívják felveszik a nedvesedést.
De a gravitációs hatások miatt nem kellene, hogy lefele jobban terjedjen a folt?
Nem kellene, hogy a nedvesedés közvetlen közelében is felhólyagosodjon a festett fal?
Érdekelne a véleményetek.

2012-09-01
08:13:49
Előzmény: grano #32644#32655
grano!

Egy határozott ütés egy normál (gyári tompa szögű) pontozóval a lyukra. Az ütés hatására teljes keresztmetszeten zömül az anyag, bezáródik a lyuk örökre.

Ezt javasolom feltétlenül megpróbálni. Ha külső lezárást csinálsz, akkor a lyuk idővel az oxidálódás miatt csak bővülni fog.

Van valahol egy gyári javító bilinccsel javított (példa) csődarabom. Azon jól látható, hogy a gumis, két félbilincses javítás csak ideiglenes megoldás. Az eredeti, a hajszálnál kicsit vastagabb lyuk mellett gyakorlatilag szétrothadt a cső.
Ha megtalálom lefotózom.

2012-08-31
20:49:21
Előzmény: robert #32642#32648
Róbert,
Igazad van, bármi előfordulhat.
Nálunk biztosan még lokalizálni sem lehetne a hiba helyét mivel a hoszigetelesben fut
a vízhálózat. Jól megválasztott technológiai sorrend megelőzheti a mechanikai sérülések
jórészét. Bár tulajdonképpen kockázatos egyáltalán padlóba csöveket rakni...
Nálunk vakolás aljzatbetonozás után volt... Mondjuk én inkább a padlófűtés betonozasanal aggódtam a véletlen sérülésektől...
Remélem nem lesz gond egyikkel sem.
2012-08-31
18:12:52
Előzmény: robert #32642#32644
horganyzott acélcső, falon kívül, nem sértve, nem karcolva spriccelt.
Egy hajszálnyi luk. Beépítés után 3 évvel.
Bilincs + bőrdarab volt a gyógyítója.
2012-08-31
17:58:26
Előzmény: medig #32640#32642
medig,

Fitting nélkül is lehet szivárgás a szoba közepén. Például azért, amit te is írtál.
A csöveket a vakolás előtt fektetik a födémre. Vakoláskor kőműves állvány, a habarcsos vödör, talicska, az acélkaplis bakancs és az állványról ledobott padlódeszka sem tesz jót a vékony csöveknek. Azután derítsd ki, hogy ki volt a tettes!

2012-08-31
17:40:20
Előzmény: robert #30098#32640
Én még azt is rizikósnak gondolom hogy falba/padlóba fitting kerüljön, falikorongon kívül.
Persze mindenki úgy csinálja ahogyan akarja .
2012-08-30
14:43:56
Előzmény: robert #22042#32607
robert,

tudom, nem mai hozzászólás, de nálunk aktuális volt. Mármint a társasházban. szintenként három lakás, a legszélsőt a tulaj nem használja. Az épület mellett nincs semmi, szabadon van az a fal. A mostani télen elég hosszan volt minusz, elfagyott neki a vízvezeték, arra mentünk ki, hogy ömlik a víz a lakásból.. Pont abban a falban futott minden, ami a nyitott tér fele van, az meg átfagyott. Alulról, másik oldalról fűtött lakások vannak. Szóval ha valaki nem használja, inkább engedje le, vagy amit javasoltál, folyassa kicsit.. Bár, ki tudja, lehet a konvektor őrlángon is elég, akkor elméletben nem fogyaszt sokat.. De ugye őrzés nélkül hagyni konvektort hónapokig.. Háát..
zimmeritVálasz erre
2012-08-30
10:39:06
Annak idején én indítottam a topicot, és "elfelejtettem" a megfejtést beírni. Fürdőszoba teljes felújítása közben a mélyebb rétegben fekvő konyhai lefolyó csöve egyszerűen eltörött - a fürdő betonalapja alatt, ami anno fel lett törve, még egy réteg földdel (kb 30 cm) mélyebben futott a kérdéses szakasz, és egyszerűen elroppant, amikor a munkások szaladgáltak rajta, avagy épp mi. Látszani nem látszott, le lett betonozva, burkolva, elkezdődött az üzemszerű használat, és egy ideig a töltés elnyelte a mosogatóvizet...
2012-06-03
09:05:48
Nagy probléma forrása lehet, ha a csövek - és főleg a cső-csatlakozások - keresztül-kasul mennek a helységen. Ha egy idom a szoba közepén van és nyomáspróba ellenére a beköltözés után szivárogni kezd, akkor a javításhoz fel kell törni a padlót. A csöveket szorosan a fal mellett illik vezetni, még akkor is, ha a vízvezeték szerelőknek több munkájába, az építtetőnek pedig több pénzébe kerül.
Töbször találkoztam evvel a problémával. Egyszer elfelejtettem előre szólni a vízszerelőnek, amikor megláttam ezt a szerelési stílust visszabontattam egy helységben a csöveket. Utána szépen a fal mellett vezettek mindent. Egy év múlva az egyik fitting csöpögni kezdett. Elég volt fal mellett két tenyérnyi betont feltörni a javításhoz.

A képen látható rossz példában a villany is a födémen lett vezetve, sajnos nem tudtam beleszólni a szerelő munkájába. Itt egy "elveszett" földvezető miatt kellett később bontani a drága burkolatot.

2011-12-17
14:28:49
Előzmény: robert #22042#22048
Az 1. ponttal megnyugtattál.

Viszont nem tudok róla, hogy lenne több mérő is.
Nagyszüleimé volt a lakás. Annak idején akartunk kerti csapot, hogy ne a konyhából kelljen vizet vételezni ha locsolni kellett, de senki nem tudta hol jöhet be a víz és hol kéne ásni. Ha van is valami akna, az biztos, hogy közös és az utcában van, nem a telken. A telken belül semmilyen akna nincs, se vízmérőnek, se szennyvíznek még elzárószerelvény nyoma se.
Sokáig vízóra sem volt a lakásokban.
Maximum arra tudok gondolni, hogy van a ház előtt egy akna 4 leágazással és onnan mehet be a lakásokba.

Lehet a csepegtetős tanácsod lesz az olcsóbb.
2011-12-17
14:03:10
Előzmény: kuka #22040#22042
kuka,

1. Nem valószínű, hogy elfagy, ha a szomszédok fűtenek.

2. Ha társasházi almérőd van, akkor kell lennie egy főmérőnek, és talán onnan indul az ág a lakásod felé, és esetleg van ott egy szelep is, amit elzárva meg lehet lazítani egy kötést és leengedni a vizet.

3. Végső esetben a legcudarabb időszakban a WC kézmosót picit megnyitva napi pár száz liter elfolyasztásával el lehet kerülni a pangó víz fagyását.

2011-12-17
13:54:36
Sziasztok!

A következő a problémám.
Adott egy régi 4 lakásos ház egyik földszinti lakása
(2 szintes ház, szintenként 2lakás egymás mellett).
A lakást nem használjuk, tehát nem megy a fűtés, egyébként gázkonvektorok vannak.
Mit tehetnék a vízvezetékek elfagyása ellen?
Leengedni nem tudom, mert nincs vízóraakna.
Az alapvezeték valahol bejön a föld alatt az utcából, majd a wc-ben kijön a falból, rajta egy mérő és kész. Fürdőben ugyanez a helyzet.
Nem tudom most hány fok lehet bent, de félek ha komolyabb mínusz jön, akkor szétfagy az egész. Földszinti szomszéd fűt, emeleti szintén. A vezeték kb. a lakás középvonalán fut végig.
Most vagy takartékon járatok egy konvektort jó pénzért vagy mit tehetek még?
Hogyan lehetne kifúvatni?
2011-10-17
21:55:20
Előzmény: gergo222 #18715#18728
gergő222!

Amikor nálunk többször volt 100m3-t meghaladó csőtörés, akkor rendesek voltak. Kétszer lenullázták, egyszer kellett a 10%-át kifizetnünk.

Az idén, amikor minden árok csontszáraz volt, nálunk pezsegve tört fel a víz a betonvályúk között. Meglepődtem, mert két perc múlva csengettek, és két művezető szaki állt a kapuban, hogy itt tényleg csőtörés van. Éppen előttünk autóztak el, amikor a hibafelvevő utolérte őket.

Pár hét alatt megcsinálták. Egy 3/4"-os lyuk volt a gerinc egyik levakolt leágazásán. Annyi volt a területen a földmunka, csatornázás, telefon, gáz, csapadék elvezető árok, hogy a víz nem felfelé tört fel, hanem oldalra az árok alá.

Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Csőtörés vagy szivárgáslapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva