English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Állatvilág  =>  Darázs, méh
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-09-04
16:32:55
Ezeket a fura levelekből sodort és pontosan illesztett levél-korongokkal lezárt kapszulákat találtuk a kövirózsák cserepeiben:

Szabóméhek (forrás: www.termeszettar.hu)

2012-04-24
19:22:02
Előzmény: robert #28862#28863
Én sem szoktam nyaka-főre irtani őket, csak ha horgászni megyünk ritkán(a tavaly 1x voltunk. :-( ). Ősszel katasztrófa, mit művelnek a szőlővel, de hát nekik nem teritenek asztalt.
Mellesleg gyermekkoromhoz képest nagyon megfogytak a darazsak is, akárcsak az abszolút gyakori verebek, szarkák- pedig ezek nagy túlélők. Gyermekkoromban 6 gólyafészek volt a faluban, mostanra egy maradt. A Küküllőben 25-30-as damillal horgásztunk a szőnyeget mosó asszonyok, meg a part között-és fogtunk is. Most bujkálva, csendben, max. 15-18-as damillal horgászva vagy fogunk, vagy nem.
2012-04-24
19:05:10
Előzmény: barbot #28861#28862
barbot,

Az egyik szomszédom minap ugrált a kertjében. Azt mondta a darazsak elől, amik egy rakás téglában laknak. Mivel nagyon kevés a méh az idén, a gyümölcs termés érdekében megtűri őket.

2012-04-24
18:47:17
Előzmény: robert #17070#28861
Készülünk horgászni, és hiányoljuk a "darázsnyüvet". Darázsnyűnek a darázs lárváját nevezik errefelé. Nagyon jó csali. A lényeg, hogy kora hajnalban kell begyűjteni, mert akkor nem olyan aktivak a darazsak. Egyszer, megboldogult gyermekkoromban elaludtam, és már jól fent volt a nap, mikor felrohantam a padlásra csalinak valóért. Három szurit kaptam, nem esett jól. :-)
2011-08-27
11:12:35
Előzmény: villam64 #17060#17070
villam64,
A darazsak fontos szerepet töltenek be a virágok megporzásában, ezen kívül az utódok táplálása érdekében sok mindent hazavisznek, hernyókat, lárvákat, stb...
villam64Válasz erre
2011-08-27
10:24:31
Nem ártunk sokat a darazsak pusztításával mértéktelen pusztításával ? Mi a funkciójuk a gyümölcseink fogyasztása mellett ?
2011-08-27
09:52:47
Farkas Miroszláv csapdája (pcelinjak.com):

".. a csapdaként szolgáló palack mindig be kell hogy legyen dugaszolva. A rovarok bejárati nyílását később nyitjuk meg a palackon.

A palackok könnyebb elhelyezése miatt, spárgát kötök rájuk. Főleg szőlősben oszlopokra és fa ágakra erősítem őket. Soha nem teszem a palackokat szilárd alapzatra, mert a macskák és a szél felborítaná.

A folyadék a palackban sör, eper üdítő, ecet (bor vagy alma) és víz. Némely szerzők ajánlanak almapálinkát és más gyümölcs pálinkákat, vagy mustot, lehet bele tenni halat vagy csirkehúst is. Leggazdaságosabb megoldásként a narancs üdítőt ajánlja. Az ecetet azért tesszük, hogy elriasszuk vele a méheket, a darazsaknak pedig nem aggasztja.

Fő előnye az, hogy a csapda működig, függetlenül attól friss-e a folyadék benne vagy teli van már megfulladt rovarokkal. Mind a két esetre vonatkozik, hogy a palackba bement rovarok nagy hányada nem fog kimenni belőle.

A csapda akkor ad jó eredményeket ha napos helyen függ.

Nem árt neki az eső - a palack be van dugaszolva."

villam64Válasz erre
2011-08-27
09:02:02
Előzmény: robert #17035#17040
Majd kerül helyére más az új garnitúrából. 2 évvel ezelőtt az egyik kiszuperált kaptáramba költöztek be lódarazsak. Ügyes jószágok. Tavaly sikerült kizárnom őket, így most nem tudom hol a fészkük (addig jó nekem ). Nem kell félni tőlük, az csak növeli agresszivitásukat. El szoktam hessegetni őket, meg a darazsakat is. A minap az egyik elektromos légycsapóval akartam egy taslival elhessegetni egy darazsat, de ez a régebbi légycsapó vezetékes, és a hülye közéje szorult. Alig tudtam kirázni belőle. A strandon tegnap előtt fröcsköléses módszerrel zavartam el a lódarazsat. Elötte a teraszon kint világitott az autófényszóró búrája alatt a kompakt fénycső. A lepkék mellett a lódarazsat is megzavarta nyugalmában, mert igen kitartóan, és agresszívan támadta ( a darázs is ezt teszi ), amíg le nem kapcsoltam megsajnálva szegényt. Biztos meg van az oka a szaporodásuknak. Viszont most itt a faluban alig van szúnyog.

Az elektromos légycsapót csak a szúnyogok elfüstöltetésére használom, így csökkentve szaporodásukat. Ha nem lennének lusták az emberek, akkor ezzel a kínai kütyüvel gyorsan megfékezhetők lennének permetezés nélkül. Persze az áramellátásukat módosítani kell, mert az eldobható elemek környezet szennyezők. Az egyikbe a 230 V rovarfogó elektronikáját tettem, így villany vezetéket ráncigálva magam után fogdosom a szúnyogokat. Érden 30-at is megfogok a teraszon 1/2 óra és 1 óra között a lámpa fényénél. A többi állatot, csak sokkolni szoktam vele, ha nagyon nyüzsög mellettem, még a lódarazsat is.

Megjegyzem, kb. háromszor csíphetett meg darázs életemben biztosan. Egyszer gyerekként tanyán nyaraltam, és az itatóstól próbáltam elhessegetni a darazsat. A házi praktikák révén jól bedagadt az újjam. Viszont megszereztem a védettséget is. Meg volt, hogy a postaládába benyúlva levélkézbesítéskor. Védőoltást javaslok a gyerekeknek.
2011-08-27
08:19:52
Veszélyesen elszaporodtak a lódarazsak

A hetek óta tartó kánikula is hozzájárult, hogy a Budakeszi környékén, a Budai-hegységben és a Pilisben is nagy számban fordulnak elő a lódarazsak.
Szinte naponta csípik meg a darazsak az erdőben tartózkodókat, a rovarok nemegyszer kifejezetten agresszívan viselkedtek.
Ha valaki allergiás a darázscsípésre, az akár halálos is lehet. Júniusban egy vadász vesztette életét, miután lódarazsak támadták meg egy magaslesen.

Biosolar Forum  =>  Állatvilág  =>  Darázs, méh
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva