English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Életmód  =>  Költözzünk faluralapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-02-12
11:06:35
Előzmény: Jesu #38518#38522
Jesu,

A nagyon érthető és érdekes előadás. Hogy mennyire nem ismerünk olyan dolgokat, ami pedig a minden-napunk része!

Más:
A topik címéhez kapcsolódva: mostan újra keresgélek...

2013-02-11
23:36:19
A család egy nagyon kedves barátjával lett szegényebb a világ az elmúlt héten. :(((
Le se tudom írni, mennyire nagyon sajnálom. :(((((((

"Józsibá" tanított meg rá, mit is jelent igazán az alkotás öröme. Egész élete erről szólt. Akár csak tehetségeket, embereket képzett, vagy egyszerűen a kertről volt szó. Nem tudott semmihez úgy hozzá tenni, hogy ne tűnjön ki a mérhetetlen szerénység és jóság mögül a zsenialitás.
Nyugodjon békében!

Megosztom egy előadásának elérhetőségét, hogy az is érezhesse -aki nem ismerhette személyesen- azt a jóságot és értelmet, amit lénye sugárzott.

www.mindentudas.hu/elodasok-cikkek/item/69-kell-nek%C3%BCnk-r%C3%A9gi%C3%B3?.html

2013-01-31
12:43:42
Előzmény: dejoe #38147#38163
Nem szabad elfelejteni, hogy itt egy fogyasztói társadalomban "szocializállódott" családról van szó, amely-valószínűleg- nem született bele a természeti környezetbe. A magyarországi tanyavilágot, az erdélyi eldugott falvakat nem lehet egy napon sem emlegetni ezzel a kiköltözéssel: az ott választás, itt pedig elsősorban kényszer/lehetőség kérdése, vagy egyszerűen csak környezet. Ugyanakkor ha a szociális védelmet is figyelembe vesszük, ott valószínüleg bíztosítja a társadalom az orvosi, és egyéb ellátásokat, míg errefele ez elég esetleges. Van falu a környéken, ahová még buszjárat sincs, vagy csak hetente 2x...
2013-01-30
15:36:28
Előzmény: barbot #38131#38147
Azért elég szenzácóhajhászra sikeredett az írás ! szokás szerint....

"Ma Andrea két idősebb gyermeke középsuliba jár, a legkisebb, aki két éves, otthon van, a középső fiú pedig, Silas, egy svéd általános suliba jár. Egy év után a vadonban a család úgy döntött, hogy ily módon visszacsatlakozik a társadalomhoz. "

VADONBÓL !?

Milyen messze is lehet az a "vadon" a "civilizációtól" ?
Hogyan is járhatnak szegény gyerekek iskolába a "vadonból" nap mint nap??

Jaa és, hogy magyar viszonylata is legyen..itthon hogyan lehetne saját kezűleg (sehogyan !!) , ÉMI engedélyes anyagokból felépíteni egy ilyen házat ?? :-)

ui: bocs ha a cikkben van róla szó, most nincs időm elolvasni, csak bekeolvasgattam...majd este.. :-)
2013-01-29
10:40:09
Kapitalizmus-kritika az erdő mélyéről:

www.think.transindex.ro/?p=18190
"""
2011-ben egy dán család a fogyasztói társadalom és rohanó világ elől kiköltözött egy svéd erdőbe, ahol az életnek igazi életíze van. Négy gyerekkkel szó szerint kivonultak a világból: ekkor költöztek el Dániából a vadon kellős közepébe. Távol a stressztől, kifizetetlen számláktól, időhiánytól és attól a mindennapi kényszertől, hogy több és több pénzt keressenek, és többet és többet fogyasszanak.

A család felépített egy faházat – az elején áram, víz, melegítés és internet nélkül. Így kezdték: mindent az alapoktól és lekapcsolva a világról. Az ő választásuk volt, de kényszerválasztás is egyben: a frusztráció előli menekülés. Ma van a házban internet és napelem a tetején, de továbbra is nagyobb háztartási gépek nélkül élnek, ahol mindent házilag próbálnak megoldani – és soha nem terveznek visszaköltözni Dániába.

"Rájöttünk arra, hogy feladtuk legalapvetőbb értékeinket. Rájöttünk arra, hogy a modern életstílus nem nekünk való, és hogy sem mi, sem pedig a gyerekeink nem érezték jól magukat abban az életformában. Elengedhetetlen volt, hogy arra a nem-jól-létre reagáljunk, de hosszú időbe telt, amíg a tényleges lépést megtettük. Világosan emlékszem, hogy akkor még el sem tudtuk képzelni, hogy egy olyan házban éljünk, ahová sem áram, sem víz nincs bevezetve. Teljesen irreálisnak és lehetetlennek tűnt, annak ellenére, hogy a világ lakosságának 90%-a ezt nagyonis lehetségesként éli meg nap mint nap. Számunkra ez egy óriási ugrás volt a szakadékba: kivonulni az ismeretlen kellős közepébe” mesélte Andrea.
"""
www.hverdage.dk/
2012-10-03
10:28:27
Ökofalu Magyarországon

"a galgahévízi ökofaluban jártunk, amely VG országgyűlési képviselő és egyben ötletgazda szerint „még kísérleti stádiumban” van. Az ökofalu fogalomról mindenkinek a természet közelsége, a békés egymás mellett élés, az önfenntartó gazdálkodás, a megújuló energiaforrások használata, valamint a bűzös-koszos nagyvárosi élettől való elszakadás jut eszébe. De mit mond az ember? Hiszem, ha látom! Hát mi láttunk és hallottunk mindent, még azt is, ami eddig titokban maradt. Ez egyáltalán nem ökofalu. E nemes jelző csupán egy köpönyeg, mely elrejti a szomorú igazságot, mégpedig azt, hogy mit meg nem engedhet magának egy olyan ember, aki ráadásul... "
www.osztjonapot.blog.hu/2012/10/02/galgaheviz_a_hatalom_arnyekaban?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2012_10_03&utm_campaign=index

villam64Válasz erre
2012-09-27
12:08:57
Öko falu (Öko Village), baromság. Új falu forma kell. Nem elszakadni a világtól. Gazdaságos falu (Economical Village), megőrizve a természetességet. Ötvözet kell.
5 év garancia minden termékre. 20 év alkatrész pótlás, a gyártás befejezésétől, és a raktáron lévő készlettől függően. A tulajdonos és örökösei teljes felelőssége mellett.
villam64Válasz erre
2012-09-25
17:16:27
Előzmény: robert #33544#33545
Tudom. Meg a szükséges terület meghatározása. Csere kereskedelem nélkül? Önfenntartás? Elszakadás a világtól? Vissza az őskorba? Próbáltam keresni működő vegetarian village. Még nem találtam. Megint elveszett a hozzáírásom az átpakolás miatt. Újból. Létre kellene hozni egy teszt vegetáriánus falut. Persze nem technika menteset. Mai jellegűt.
2012-09-25
17:08:13
Előzmény: villam64 #33543#33544
villam64,

Vigyázz, ez nem neked való!
"Elvek: vegetáriánus életmód - Ez alapján a falu neve lehetne VEGAFALVA. :)"

villam64Válasz erre
2012-09-25
17:02:51
www.okofaluszervezes.blog.hu/tags/%C3%B6nell%C3%A1t%C3%A1s
www.urbanspoon.com/nf/3/234/259/New-York/Greenwich-Village/Vegetarian-Restaurants
2012-03-07
10:08:58
Érdekes irányokat vetett fel pedig.
OFF: Erről szóltam már korábban is: aki nem koszolja össze a kezét a politikában, annak a gyomra nem sokáig bírja a dolgot. A többi tesz róla. :(

index.hu/belfold/2012/03/07/angyan_egy_hos_vagy_egy_bolond/
A demográfiai földprogram Ángyán egyik dédelgetett terve volt. Arról szólt volna, hogy fiatal pároknak hosszú távon nagyon olcsón földet adjon bérbe az állam, cserébe két-három gyereket és a föld megművelését várták volna el.
A programba szívesen bevontak volna városi fiatalokat is, hogy így tereljék vissza a népességet az elöregedő falvakba. Összesen kétszázezer hektárnyi földet szántak a programra
2012-02-18
11:09:13
Előzmény: kovyhun #25672#25691
Ne is mondjátok. Olyan trükkösen van megfogalmazva a helyi törvény, hogy alapból nem adják meg a jogosan járó nagycsaládos kedvezményt!
-80E/év. :(

Na így aztán nem lehet boldogulni. Bármikor hoznak egy törvényt, amivel megteremtik az alapot rá, hogy kisemmizzenek!
2012-02-18
00:36:20
Hát semmi nem elég ezeknek.
Nem tudom meddig mehet ez így tovább, de lassan már nem lesz mit elvenni a néptől...
2012-02-17
22:00:09
Előzmény: kovyhun #21167#25660
Nehogy azt hidd hogy ezzel megúszod!

Minden építményt megadóztatnak lassan, de ha mégse férne bele, jön a jurta adó is :(.

A pofátlanság az, hogy bőszen mondogatták bezzeg a szomszédos országokban már bevezették. Amikor utána néztem akkor Ausztriában 14.000 forint környékén volt éves szinten, de kevesebb adóterhek és nagyobb fizetések mellett természetesen.

A bankok elvették az ingatlanok egyik felét, a másikat elveszi a kormányunk. Persze, tudom hogy nem veszi el fizikailag, csak a gyerekeink nem örökölnek utánunk mivel ráterhelik a házra.

Ravasz trükkel élnek, megengedik az önkormányzatoknak a kivetését. Így ők nem sározódnak be, hogy újra választhatók legyenek. Mivel az önkormányzatoktól pénzt vonnak el, így előre látható a sorsunk....
2012-02-17
17:22:10
Megy/ment most egy érdekes műsor a Kossuth rádióban. Hallgassátok, amíg lehet! (~2 hét!)

Ökofaluk, nevelés, közösség! Nagyon jó, aktuális, az itt olvasgatókat érintő kérdések! Korrekt, összeszedett infók. Megszólal a legtöbb mai öko-falu. Beszélnek problémákról is, nem csak a rózsaszín köd.

www.hangtar.radio.hu/share-1-20120217_160640
2011-11-20
23:40:27
Előzmény: kovyhun #21167#21168
Ehhez kapcsolódóan:
A kilakoltatásokkal egyszerre felvirágzott a mobilházak kereskedelme. Gyakorlatilag 25-35-40nm-es "kerekes" konténerházak, amiket kamionnal el lehet szállítani.
Ebben az volt a jó, hogy nem kellett hozzá építési engedély, így aki megszorult és volt egy ismerőse, rokona, ahol "elfért" a kertben, vagy egy hétvégi megörökölt telek, mégsem vált földönfutóvá, gyors megoldásként még megmaradt ez.

Persze városunk hozta a formát, elsőként alkotott rendeletet arra, hogy ezeket a szerencsétleneket mégis lehúzza, építési engedélyre és az ezzel járó mindenféle hercehurcára kötelezze.
2011-11-20
22:54:09
Előzmény: Jesu #21161#21167

Van aki talált megoldást ingatlanadóra :)
www.adorjan-jurta.hu

2011-11-20
21:28:15
Még egy lökés, ami közelebb visz a város elhagyásához:
Sajnálatos apropó kapcsán átnéztem a helyi ingatlan adózást.
(Sajnos az előző munkaadómat épp rommá büntették visszamenőlegesen, ingatlanadó téves bevallás miatt, gyakorlatilag agyonvágták a cég utolsó lehetőségeit is ezzel, akkor rántva ki a szőnyeget, amikor már lebeg a szakadék felett. :( Had dübörögjön az a gazdaság! Csak a romok morajlása adja majd a hangot...)

Merthogy a dolog önbevallásos. De hogy ne legyen egyszerű, jó sokat változtattak rajta, hajrá áttekinthetőség, persze ez utána meg jó alap a bírságolásra, melynek mértéke +50% is lehet.

Egy ideje nem kellett vele foglalkoznom, még tervezési fázisban néztem meg a lakossági oldalt.
Hát, sokkal szelídebbek voltak a számok, mint most, bár már akkor is igyekeztem úgy méretezni magunknak, hogy ne legyen ebből gondom. Mint kiderült, a bürokrácia olyan mint a Klicskó testvérek, súlyosan odab@sz, bármit is okoskodsz.

Egy kis történelem: nálunk ugye már évekkel ezelőtt behozták, kellett is fizetni, csak mások voltak a számok:

Indult:
~140Ft/nm/év, 100nm ingatlan (lakásnál 80nm!) méret feletti fizetendő, 4 fő felett +25nm/fő adómentes. Garázs 20nm-ig nem fizet, felette a felével a teljes méret, egyéb épület nem számított bele.

Most, alig ~6-7(?) évvel rá:
450-500 Ft/nm/év, (bejelentett itt lakó, vagy CSAK tulajdonos),80nm ház (65nm lakás) méret felettit kell fizetni 4-főig egy szinten még a lépcsőház is benne, garázs teljes méretével beleszámít mérettől függetlenül, minden épített melléképület bele számít, teraszok, lodzsák, stb. fele mérettel. BRUTÁL!!!
Példaként számoljatok már utána a saját ingatlanotoknak, cseak hogy mindenki tisztában legyen vele mekkora pénzről van szó, gyakorlatilag a semmire!
(kb. annyi értelmét látom, mint a baleseti adónak! csak a kasza.)

Nagycsaládos "kérhet" esetleg kedvezményt, de már csak +15nm/fő a lehetőség.
Gondoltam, hogy ez lesz. Ha már megvan, jól felmérik az ingatlanállományt, felépítik az adatbázist és akkor pofátlanul lehet emelni az égbe, éppen mennyi rést ütöttek a költségvetésen. Mindezt egy olyan városban, aminek a legnagyobb az adóssága az országban a felelőtlen gazdálkodás és korrupció miatt, és ma is főcímes az indexen egy elb@szott önkényeskedés miatt felettünk lebegő 10 milliárdos kártérítés lehetőségével.

:(((
2011-11-18
12:47:58
Érdekes kísérlet ami a városból való menekülésről és lemondásról (némi tartalékkal) szól, ahogy egy fiatal pár éli meg :
www.indavideo.hu/player/video/473c1086e1

Ez pedig a galgahévizi ökofalu:
www.indavideo.hu/player/video/e4c954b167

2011-11-02
12:16:29
Ezen a négynapos hétvégén bizony jó volt a kertben dolgozni a tiszta levegőn, míg a nagyvárosok fuldokolnak a szmogban. Persze most munka van és én is fuldoklom a többiekkel.
2011-11-02
10:43:22
Sziasztok!

Európa legidősebb embere: - www.elelmiszer.hu/cikk/111_evesen_ugy_tartja__a_hosszu_elet_titka__kemeny_munka .

Nyugodt, falusi élet, kemény munka. Értelme van minden reggel felkelni, és estére látja amit csinált. Meginni a házi borocskát, a legjobb altató (nem vedelni!).

Természetesen városban is meg lehet találni az élet értelmét, de falun jobbak az adottságok. Megyeszékhelyen lakom (Veszprém), de van egy kis keretem, ahol tudok "kapirgálni". Az új házam már nagyobb kertű (740nm), ott még többet tudok a természet közelében lenni.

Nagyszüleim példáját próbálom követni, akik tanyáról-faluról származtak, és megélték a 70-80-at is. Sajnos szüleimet "elrontotta" a város, ők nagyon korán meghaltak.

Üdv: Pali
2011-10-27
11:24:34
Előzmény: pali #20493#20497
Szerencsére az emberek különbözőek, ezért nem mindenki éli meg stresszként a városi életformát. Ez persze sok mindentől függ, az indulástól, az életkortól, a mentalitástól. Sokszor beszéltem olyan emberekkel, akik még a külvárost sem tudják elképzelni lakhelyükként a vidék már scifi kategória, a város szívében tudnak csak létezni (és persze az ellenkezőjével is). Például a lányom sem jönne ki semmi pénzért hozzám lakni a világ végére, ő is bent szeret pörögni a városban. Én viszont képtelen lennék a belvárosban élni, pedig az utóbbi 5 évet leszámítva végig a fővárosban, igaz sosem a belvárosban éltem. Az idő múltával átrendeződik az ember szemlélete és nem a város közelsége lesz a legfontosabb, inkább nagyobb nyugalomra vágyik, elkezd kifelé költözni a belvárosból. Nálam is valahogy így volt, amikor Zugló mellé költöztünk, akkor úgy éreztük a világ végére mentünk, madár is csak ritkán jár, nem hogy ember. Aztán 20 év múlva már ez is zajosnak tűnt, mentem a vonzáskörzetbe. Lehet ez sem a végállomás??
Milyen érdekes Robert elvágyódása is, gyönyörű környezetben él, mégis el akar bújni egy kis zsákfaluban. (Tudom, nagy lett a ház kettőjüknek....)
2011-10-27
10:36:24
Sziasztok!

Találtam egy érdekes tanulmányt:
- Egy kezdeti tanulmányban megmérték, hogy a feladatszorongást átélő egyének érzelmi állapota mennyire változik. Azok a személyek, akik természetes környezetekről készült diaképeket láttak, pozitív érzelmeik fokozódásáról számoltak be és a félelemmel kapcsolatos arousaljuk csökkent, míg azok a személyek, akiknek a városok képeit láttak, növekvő szomorúságot jeleztek és figyelmi képességük csökkent.
Parsons (1991) vizsgálataiban fenntartja, hogy a városi környezetek „egyedülállóan” stresszteliek lehetnek, mivel egy alacsony szintű érzelmi feldolgozó rendszer számára nincs bennük semmi észrevehetően lakható” (Parsons, 1991, 16. old.)
Következésképpen, egy városi környezetben élő egyén az ideje nagy részét alacsony szintű, tudatalatti stresszválasszal tölti. Ezt szakítja meg feltehetőleg a természetélmény, legyen az akár rövid, akár hosszabb idejű.” (Terry Hartig és Gary W. Eans, A természetélmény pszichológiai alapjai, Környezetpszichológiai szöveggyűjtemény, 1998, 247. old.

-A környezetpszichológusok azt is megvizsgálták, hogy a természeti környezet milyen jellegzetességeit részesítik előnyben az emberek. A Michigeni Egyetemen Rachel és Staphan Kaplen (1977) eredményei azt mutatják, hogy az emberek jobban kedvelik a természeti környezeteket a városi környezeteknél, mindkét típusú környezetben az összetett helyeket preferálják szemben a kevésbé komplexek áreákkal, valamint előnyben részesítik az ismerős helyeket az ismeretlenekkel szemben." (Chales J. Holahan, 1982, Akörnyezeti attitűdök, Környezetpszichológiai szöveggyűjtemény, 84. old.)

-A földdel való kapcsolat megteremtése a mintaterületeken

Közvetlenül helyben: zöld nappalik, magánkertek, teraszok, szabadidős terek, zárt parkok létesítésével, mely lehetőségek a tömbön belül megvalósíthatók. Az üzemeltetés során fontos, hogy a karbantartás a lakóközösség saját kezébe kerüljön, mely fokozott felelősségvállalásra ösztönöz.
Közvetlenül, távolabb: saját földtulajdon, organizált szatellitterületek; különböző földhasználati módokkal (művelt területek, erdők, kiskertek, stb.) a spontán kialakultak: pl. a békásmegyeri lakótelep és az ott lakókhoz kapcsolódó, a Szentendrei-szigeten lévő hétvégi telkes területek mintájára (Surány); megvalósítható.
Közvetve: kapcsolatépítés egy tájjal; kapcsolatépítés mezőgazdasági termelőkkel (pl. erdőgazdasággal és biomassza fűtőmű között; biogazdák és vásárlók közvetlen értékesítési hálózata (C.S.A.), pl.: Nyitott Kert Futár), szerződéses viszonyban megvalósítható

További részletek itt: Passzívházak környezetpszichológiája - www.zoldbolt.hu/cikk/passzivhazak-kornyezetpszichologiaja .

Pali
2011-10-05
15:54:05
Előzmény: sándor #18311#18323
Van 10 percem, itt Baja foteren, nem tudom mi fer bele, majd este atszerkesztem.

Latom tudom, mi van falun. A csalad jelentos resze itt el+ tanyan.

En nem gondolkodom nagy allatok tartasaban.
Amit leirsz azzal nagy reszt egyetertek, de meg mindig azt gondolom tul negativan latod a vilagot, bar teny, hogy a nagyreszere igaz, amit irsz, ennek ellenere nem szabad mindenben csak a negativumokat keresni. Szerencsere vannak elottunk jo es rossz peldak is, nem kell a magunk karan megtanulni, hogy megy ez.

Kerultem, kerulom a bankhitelt. Azt vallom, ha nem eleg a penz, ami van, akkor tobb munka, vagy kisebb igenyek. Ha tehettem, mindig inkabb huztam a nadragszijon, mig masok erejukon felül koltottek en megtakaritast gyarapitottam, nem az adossagot. Akkor is ha keves volt. Ezzel persze sok minden nem lett, lehet meg azonnal, ido, mire lehet lepni egyrol kettore, de azt gondolom, mashogy nem szabad. Még ha az is a "tapasztalat", hogy inkabb el kell verni mindent, majd masok kifizetik helyetted. (Ez vegtelen szomorusaggal tolt el amugy, f@sza kis uzenet ez)

Az emberi resze tiszta igazsag amugy, de szeretnek megosztani valamit: pont most kutatta meg apam a csalad nevenek eredetet, eljutottunk az 1500-as evekig, ahol is tobb dokumentummal alatamasztva talaltuk meg a legregebbi osunket, aki mezogazdasagbol elt Kalocsa mellett,Sárközben, es tobb mint 130 volt, amikor meghalt. Keson nosult, 40-45 eves koraban, de az akkor joval fiatalabb felesege is megelte a 100 feletti kort. Pedig nem volt arany eletuk, pont ahogy irtad is, adoztak 3 fele, sokat megeltek. Pont ezert is maradt fent roluk irasos megemlekezes (szerencsere) .
Ez egybe vag a mostani tapasztalataimmal a termeszetkozeli munka elteto erejevel kapcsolatban.

Az intenzivve váló zoldsegtermeles es mezogazdasag hozta magaval a vegyszereket. Siman tudott mindenki hatalmas tobbletet termelni mindenbol, hat ontottek a vegyszert kifele. En most is ugy "gazdalkodom" a magam kis kertjeben, hogy nem hasznalok semmilyen vegyszert. Nem keves lehetoseg van erre, kezdve a nepi megfigyelestol a biologiai vedekezesen at a termeszetes permetszerek (nem vegyszerek) hasznalataval. Ha nem sikerul, legfeljebb azt erem el, hogy kisebb lesz a termeshozam, de ha ezt figyelembe veve all neki az ember es eleve kevesebbel tervez, akkor nem lehet meglepetes. Most is annyi almank, gyumolcsunk terem, hogy gyozzuk feldolgozni. Teli van feherjevel persze (kukac), tobb munkat igenyel ez miatt, de ha be is csuszik egy-egy "jószág", olyankor mindig arra gondolok, hogy az is csak almából/körtéből/szilvából van. ;)

Pesszimizmus ellen pedig legjobb orvossag a fugepalinka, kellemes barati korben fogyasztva! :D Merthogy iden mar a lekvarfozesbol is eleg volt, igy tovabb nemesitettuk a termest. ;)

2011-10-03
08:49:34
Előzmény: zsezse #18282#18285
Értem és elfogadom, amit írsz, de kicsit Te is félreértettél. :)

1) Én nem a mezőgazdaságból akarok élni! Eszemben sincs!

Csak azt gondolom, hogy a jó takarmányhasznosító haszonállatok, amik szaporák, és viszonylag ellenállóak, megérik a fáradságot és a törődést, hogy a saját szükségleteidet cserébe ellássák. Csak saját célra! Hívhatnánk ezt hobbinak is, talán az lenne közelebb a valósághoz, de ha "hasznot" is hoz, a korábban említett módon: egészséges ellenőrözött terméket fogyasztasz, az olyan előny, ami nem fordítható le pénzre, pont ezért nem is feleltetném meg.

"nem kell lemondani feltetlenul a hazi izekrol"
Egyet értek. A mostani élelmiszereink ~80%-a eleve innét jön. Egyszerűen szeretném, ha lenne saját is. Nagy része van benne, hogy a gyerekeket szeretném erre is megtanítani, szükségük van a felelősségérzet kialakulására, ami az állattartással jár. És persze az sem baj, ha megtanulnak egy két dolgot. Ne félj, nálunk a gyerek nem szipog, amikor a nagymamának segít elkapni a tyúkot, mert már pici kora óta látja, látta, hogy mi a folyamat, és az eredmény a végén. Ez az élet rendje.

Az állattartás tudom, hogy robot. Onnét nincs szabadság. Épp ezért nem szeretnék túlzásba esni, mert szeretünk nyaralni, néha csak elindulni a nagyvilágba. Ezt meg kell oldani, pont azért gondolkodom kisközösségben, ahol az emberek azért számíthatnak egymásra is.

A szőlőt nekem nem kell magyarázni, én is látom, mit kínlódnak vele az emberek. Én a telekkel "megörökölt" nem jól műveltet egyszerűen kivágtam. Lassanként telepítek vissza ellenálló csemege fajtákat, de semmi több. Villány itt van egy köpésre, évi 2-3 beszerzéssel, ami önmagában is hatalmas élmény, kialakult kapcsolatokon és barátságokon át fillérekért szerzek be olyan minőséget, ami eleve nevetségessé teszi a próbálkozás gondolatát is.

Farmerama? Az mi???

2) Eszemben sincs feladni a városi lét adta vívmányokat, ésszerűen tartható komfortot.

Nekem is van projektorom, van számítógépem, van felszerelt konyhám. Viszont nincs TV-m. Nem nézzük, leginkább a gyerekek miatt. A mai világban nem probléma a saját "műsorszerkezetedet" összerakni. Csak előnyeit látom.

Főzés: Igazad van, napi szinten nem kell erőltetni. De amikor az ember átgondoltan előre megfőz, akkor szerintem simán belefér a használata a sparheltnek, vagy a kemencének is (heti 2-3*). Én most csak azt látom, hogy rengeteg erre is felhasználható hulladékom keletkezik, amit most nem hasznosítok. Egyszerűen bográcsozásban nem fogy el. Most készül kemence, kerti sparhelt. Jövőre már meg tudom a gyakorlatból is, hogy mennyire tartható a dolog. Mikróm már évek óta nincs! Indukcióssal melegítünk, forralunk vizet.

Fűtés: Eldöntöttem, hogy ez az utolsó évem, hogy pellettel fűtök. Eladom a készüléket és vízteres sima kandalló jön be a helyére (már meg is van a kiszemelt), a szinten tartást, alapfűtést pedig megoldom levegős hőszivattyúval. Mivel a hőszipka amúgy is elkészül, felesleges két ilyen drága párhuzamos célú készülék megtartása, pláne egy ilyen alacsony fogyasztású házba. Ha bejön a dolog, ugyanezt vinném tovább.

A saját tóról írhatnál! Nagy álom volt, hogy saját tavat csináljunk egyszer, ami nem csak dísztó, de erről már letettem (itt komoly víz és helyhiánnyal küzdök). Viszont ahol most nézelődök, ott a szomszédságban hatalmas tórendszer van. Milyen halaid vannak, mennyi munka van vele, lehalászod, vagy csak peca?

Rezsi: Vezetékes telót leépítettük már rég. Most a mobil forgalom jelentős része is VOIP irányban megy, főleg amikor megfelelő net közelében vagyok, ami itthon adott. Ezzel további 5-6E-et spórolunk /hó (szintén munkaeszköz).
Biosolar Forum  =>  Életmód  =>  Költözzünk faluralapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva