English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Kisebb beton támfalak
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-08-28
21:29:54
Előzmény: Paga #16971#17095
A hozzábetonozás sajnos nem köt össze a régi betonnal, emiatt problémaforrás.

Viszont ha hozzá van betonozva (betontüskékkel) és arra rá van téve az 1-2 sor falazóelem mint említetted, az már gond nélkül burkolható. Én feltölteném az erodálódott kerítéstövét kuléval vagy talajjal a falazóelemek alsó magasságáig.
2011-08-25
14:07:58
Előzmény: monolit #16722#16971
Nem, nem mohás. Illetve csak egy-két mohafoltocskát láttam azon az oldalán, amit majd később burkolni szeretnék. Ezeket már le is kapartam.
Egyszerűen régi és helyenként rozsdafoltos a drótkerítés miatt.
Csatolok egy képet.

Egyébként nagyon masszív állapotban van.
Mivel kicsit megdőlt befelé, arra gondoltam, hogy belülről hozzábetonozok egy 10-12 cm vastag, vasalt alapot a régivel egy magasságig, majd innen felfelé kapna egy (esetleg két) sor beton falazóelemet vasalva.
Majd a végén kívülről (utcai oldalról) burkolnám később valamilyen vékony kővel, ami eltakarva a régi és az új rész illesztési hézagait esztétikusabbá tenné.
Nem tudom, jó-e az elgondolásom. A hozzá és rábetonozás, majd burkolás.
A mostani alap ~15 cm vastag.

Sokat vacilláltam rajta, hogy elbontsam-e a régi kerítést, de gyakorlatilag azon kívül, hogy megdőlt kicsit, nagyon masszív, nincsenek repedések; és az sem mellékes, hogy ~33 fm hosszú utcafrontról van szó.
Azért dőlt meg, mert ez van a lejtős telek legmagasabb pontján és évtizedek (40-50 év) alatt a csapadék elhordta a talajt a kerítés töve mellől.

2011-08-18
13:48:18
Előzmény: Paga #16674#16722
A savazás oldja a beton cementtartalmát. Mi a gond a felülettel (mohás)? Vagy csak alapozni szeretnéd burkolás előtt?
2011-08-17
08:28:27
Mivel lehet régi beton felületeket kezelni, hogy vékony kőburkolatot ragaszthassak rá?
Egy ~50 éves beton kerítésalapot szeretnék majd felújítani.
Egy kőműves ismerősöm sósavazást javasolt.
Ismertek egyéb, jobb, hatásosabb és környezetkímélőbb megoldást?

2011-08-15
16:19:36
Előzmény: monolit #16598#16631
Köszönöm a segítséget.
Hát áttöréseket azt nem készítettem.
Arra gondoltam ugyan, hogy valahogyan összegyűjtőm alul a falak közelébe szivárgó nedvességet és elvezetem a hosszabb fal mögötti kocsibehajtó alatt, de idő hiányában és anyagi okok miatt mégis elálltam ettől.
Arra gondoltam, hogy a falak által határolt ~9-10 m2-nyi felületre és a járdákról érkező csapadék nem lehet sok éves szinten.

A falak alá ~4-5 cm vtg. 0-24 szemcsenagyságú sóderágyat tettem.
Gyakorlatilag tényleg csak a csapadékból és a locsolásból kerülhet ebbe az ágyásba víz.
A képen ugyan nem látszik, de a nem látszó másik két oldalon csak járdák vannak (~7 m2 összfelülettel), amiből még kerülhet a betonozott 'szigetre' felülről ráfolyó csapadék.
Remélhetőleg nem lesz vele gond.

Válaszod megerősített benne, hogy jobb ha belülről a beton védelmében szigetelem valamilyen nedvesség elleni szigeteléssel a falakat.
Még egyszer köszönöm a gyors választ.
2011-08-13
22:09:55
Előzmény: Paga #16594#16598
A támfalaknál ajánlatos áttöréseket készíteni a távozó víznek. Amennyiben a víz elfolyása nem biztosított, akkor a legtöbb esetben alámossa a szerkezetet, a betontest is átázhat.

Kis (alacsony magasságú) támfalak esetén megoldás az, ha az alap alá kuléból szivárgó réteget építünk be.
2011-08-13
11:07:43
Üdvözlök Mindenkit!
Lejtős telken építettük a képen is látható kis támfalat. Gyakorlatilag azzal a céllal, hogy a vízszintesre feltöltött belső részt beültessük növényekkel,illetve, hogy ebből a részből ne kerüljön majd vizes-földes hordalék a később mögé építendő kocsi behajtóra.
A támfal (~14 cm vastag) külső oldalát később majd kővel szeretném burkolni.
Szerintetek a földel való feltöltés előtt szükséges valamivel (bitumenes lemez)leszigetelni?
Mint írtam a telek lejtős, talajvíz probléma sincs. gyakorlatilag csak a csapadékból és a locsolásból származó víz kerülne itt a földbe és onnan juthatna belőle valamennyi a körülhatároló beton támfalakba.
Ha nem lenne rajta burkolat, akkor nem izgatna annyira a dolog, de mivel kívülről burkolni szeretném, kicsit tartok tőle, hogy csökkenne a burkolat (ragasztás) élettartama, ha a föld felőli oldalról vizet kapna.
Találkoztatok már hasonló problémával? Mi a meglátásotok?
A segítséget előre is köszönöm!

Róbert!
Először kutakodtam a fórum témák között, de nem találtam -gyors áttekintést követően- olyat, ahova írhattam volna. Ha elkerülte volna a figyelmemet, akkor elnézést kérek és kérlek tedd át a megfelelő helyre. Köszönöm.

Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Kisebb beton támfalak
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva