English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Ablak, ajtó  =>  Árnyékolás, hővédelemlapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-04-03
20:30:14
Előzmény: Bous83 #50884#50886
Ezt a fóliát már 2006-ban kitalálták www.cardinalcorp.com/company/history/ valami lehet vele, hogy nem terjedt el. Amerikán (USA) kívül sehol sem kapható.
2017-04-03
20:19:32
Előzmény: Bous83 #50884#50885
Bous,

A hővédő üvegezés mellett természetesen továbbra is van létjogosultsága az időszakos árnyékolásnak, legyen az redőny, vászon, vagy lombhullató fa.

- A napsugárzást blokkoló állandó szerkezetek nem csak akkor árnyékolnak, amikor szükséges, hanem akkor is, amikor a napsugárzás nyereséget jelentene.
- Nem csak az üvegfelületeket lehet (kell) árnyékolni, hanem az ablakkereteket és falfelületeket valamint burkolatokat is.

Más:
A videon használt lámpa spektruma megfelel a napsugárzásnak? Mert lehet, hogy csak egy bizonyos hullámhosszot szűr ki a csodaüveg.
2017-04-03
17:52:05
Sziasztok,

Ha az ilyesmik igazak és elérhetőek, akkor van még egyáltalán létjogosultsága bármiféle árnyékolásnak (vagy úgy tájolni, teraszt építeni, stb, hogy ne süssön be a nyári nap...)?
www.youtube.com/watch?v=-QmsJddkh0M

Bous
2016-09-25
17:41:52
Persze, ez nagyon jó módszer addig, amíg felteszed, leméred, megírod a cikkedet a divanyra... Tényleg működik, amíg tetőtérben laktunk a belső roló kb semmit sem ért, én is tettem kívülről sima háztartási alufóliát, sokat jelentett.
De nem igazán ajánlanám, két baj vele:
- macerás, hogy nem mozgatható, sötét van, fel és leszedegetni nem életszerű, ez a kisebb gond
- bemegy mögé a víz (ill. nálam szerintem a pára csapódott ki), ami nem lenne nagy baj, de gondolom az alu oxidja vagy vagy valami más pár hét alatt alaposan rárohad az üvegre, szép szürke mattulást okozva...
Napokig tartott leszedni, hónapok múlva tűnt el teljesen, szóval óvatosan :)
2016-09-25
12:43:23
Előzmény: villam64 #50324#50325
villam64,

Legalább annyiféle fólia kapható, amennyi üvegszerkezet... rengeteg féle.

Nem lehet általánosított véleményt mondani sem a fóliákról sem az üvegekről, pláne akkor nem, ha véletlenszerűen társítják őket. Főleg nem érdemes találgatni.

Az viszont biztos, hogy egy külső mozgatható árnyékoló akkor zárja el a hősugarak útját, amikor akarjuk, és olyan mértékben, amennyire akarjuk. Semmi lutri.
Az is biztos, hogy az ablakok évszakonkénti cseréjére, vagy kifordítása agyrém, a gyakorlatban szóba sem jöhet.
villam64Válasz erre
2016-09-25
10:31:50
Előzmény: robert #50322#50324
Én nem így olvastam a hővédő fóliákról, hogy amit leírtam az szempont. Akik gyártják ilyennek gyártják. A normális leírások alapján a fólia nem tükrözi a hősugarakat, hanem nem engedi át magán. Tehát elnyeli, így természetes, hogy felmelegszik. A hőtükör teljesen más technológiát igényelhet. Ott inkább ezüstöt építenek be.
Szerintem a fólia külső üvegre kívülről ragasztva sokat megfoghat a hősugárzásból. Egy részét vissza sugározza, másik részt az üveg fogja meg, harmadik részt a belső üveg reflexiója, a többi be jut a helyiségbe és hőt termel. Bentről kifelé (a belsőre ragasztva ugyanez.

Tökéletesen igaz, hogy a szoba hőmérsékletét kell összehasonlítani. Külső belső hőmérséklet, napsugárzás intenzitása, üveg hőmérséklete, több napos grafikon?

A látható fényben mennyi a hősugárzás. Hol van olyan grafikon, mely a fény energiáját mutatja a spektrumon belül. A sárga, a vörös igen komoly hősugárzással rendelkezhet, és ez látható.

Keresgéltem közben. Sokan a tükrözés szót használják, ami szerintem nem igaz, és megtéveszti a fogyasztókat. Szerintem nem visszatükrözi, hanem elnyeli, majd visszasugározza egy részét.

Ha tükrözök akkor mindkét irányba tükrözök, tehát télen, amikor szükségem lenne a nap hősugárzására nem engedem be. A fűtési energia sokszorosa a hűtési energiának. Melyik a fontosabb? Egyszerűen ablakokat kell ősszel és tavasszal cserélni, vagy kifordítani az ablakot.
2016-09-25
08:25:34
Előzmény: takyka #50321#50323
takyka,

Az üveg (a víz is) az IR sugarak egy részét elnyeli, másik részét átereszti, a harmadik részét viszzaveri.
Ezért az üveg anyagától függően többé-kevésbé befolyásolhatja a hő-képet a másik, vagy a kamerával egyező oldalon álló tárgy hőmérséklete.
A fenti hatások ellenörzésére vannak technikák, amelyeket alkalmazva a kamera kezelője eldöntheti, hogy melyik felvételt nem érdemes figyelembe vennie.

Azért csináltam a próbát, mert én is úgy gondoltam, ahogy te, és ebben a próba tényleg megerősített.
Mivel csak egyféle hőszigetelő üvegezéssel és csak egy IR hőmérővel végeztem el a próbát, ezért nem zárom ki, hogy más tulajdonságú üveg, vagy kamera másként működik.
UPDATE:
1 rétegű üveggel is elvégeztem a kísérletet, ekkor nem vasalót, hanem a kezemet használtam hőforrásnak. Még így is 1 Celsius eltérést mutatott a műszer, ha a kezem volt a háttérben.

Biztos, ami biztos, a helység és a szobába betűző napsugaraknak kitett tárgyak felmelegedésének mérése hasznosabb lenne a fólia hőmérséklete helyett a hatásának a vizsgálatára. Tehát a kamerát nem az ablakra, hanem a szobára kellene irányítani.

Minden esetre úgy néz ki, hogy a cikkben leírt fólia belülre került.
Viszont szerintem a hőterhelés elleni védelmet (hasonlóan a hőveszteség elleni védelemhez) alapvetően "külsőleg" kell beépíteni, a fóliák helyett pedig redőnyt, vagy más külső árnyékolót használni.

2016-09-25
07:50:44
Előzmény: villam64 #50320#50322
villam64,

Ez is lehet egy szempont, de úgy gondolom, hogy a hővédő fólia feladata, hogy visszaverje a hősugarakat és áteressze a látható fényt.

Jobb lenne az egész szoba felmelegedését mérni, összehasonlítva a csupasz és fóliázott ablakok hatását.

2016-09-24
21:35:36
Előzmény: robert #50319#50321
Azt az emberes képet nem értem. A közönséges ablaküveg a távoli infra (alacsony hőmérsékletű test sugárzása) számára elvileg átláthatatlan...

T.
villam64Válasz erre
2016-09-24
14:44:28
Előzmény: robert #50319#50320
Számomra teljesen normális a működés. Félreértelmezik. A fólia feladata a hősugárzás csökkentése. A normál ablak 90 %-ban átereszti a hősugarakat, ezért hideg marad, a hősugarak a lakásba jutva fejtik ki melegítő hatásukat. A fólia megfogja a hősugarakat, ezért a fóliánál kell a legjobban melegednie. Ez is a feladata, hogy a téli hősugárzást, ami kifelé haladna az ablakon, megfogja az üvegnél. Így télen is melegebb az üveg.
2016-09-24
11:59:23
Érdekes következtetést olvashatunk itt egy hővédő fóliával végzett tesztről: www.divany.hu/2016/lakasfelujitas/2016/09/24/ablakfolia/

A lényeg annyiban összefoglalható, hogy a tetőablakra ragasztott fóliadarabokra irányított hőkamera erős túlmelegedést mutatott, vagyis a fólia látszólag sokat RONTOTT a helyzeten!

A leírás nem túl részletes, csak remélem, hogy nem egy külső fóliát ragasztottak az ablak belső felére, vagy fordítva.

Arra is gondoltam, hogy a hőkamerát megzavarta az átlátszó üveg és ami mögötte van, jobb lenne kontakt hőmérőt használni.

Ki is próbáltam, hogy az IR hőmérőm és egy 60 fokos vasaló közé tettem egy ablaktáblát (két rétegű), de a hőmérő az üveg felületét mérte, a forró háttér nem befolyásolta.
Persze egyáltalán nem biztos, hogy az én IR hőmérőm és egy hőkamera ugyanúgy viselkedik. Ezen a képen igenis érzékeli a szenzor az üveg mögötti hőmérsékletet:

Egy valami biztos, erősen kételkedek ebben a teszt-eredményben.
Biztosan találhatók olyan tesztek is, ahol többféle fóliát hasonlítanak össze többféle műszerrel, és az eredmény pozitív.

szocsmarciVálasz erre
2015-11-29
09:05:52
Előzmény: zsezse #49559#49570
Még az eredeti kérdésre összpontosítva.
CD4051 - analóg multiplexer/demultiplexer
3 digitális bittel lehet kiválasztani, egy kaput a 8 közül.
Ez a típus 8 csatornás, de létezik 3 x 2 csatornás egy IC-n belül.
2015-11-27
20:34:11
Előzmény: zsezse #49564#49569
Itt rendeltem: www.keletredony.hu/

20 éve szerelnek redőnyöket, az mondta korábban csak német, francia motorok voltak a piacon 3-4 éve van ez a kínai motor. Ezen idő alatt nem volt több probléma a kínai motorokkal mint a német vagy francia motorokkal.

2015-11-27
18:59:42
Előzmény: zsezse #49559#49568
Ha ez jó.
Az egész megvan egy ezresből, a jobb oldala 2 SSR, 4 Amperos kimenettel,
galvanikus leválasztással nullátmenetes szinkronnal.
És nem 4ezer ft, mint két gyári SSR. Esetleges zárlat esetén nem egy 2-2500 forintos cuccot cserélsz, hanem egy 200 forintos triakot.

A bal oldala keresztreteszelt, az egyik ág vezérlése letiltja másikat,
és fordítva.
Ha kell 0,5-1 sec késleltetés, az még kb. 6-8 alkatrész pluszba.
Az optotriak típusából kifelejtettem egy nullát, MOC 3041.

Megépítve több példányban, évek óta működik, egyik a zónavezérlőmben itthon.
A vezérlőjelek 8-12Voltig lehetnek, a negatívhoz képest.
Ha 5V a vezérlés, kicsit átalakítom.
Ha a vezérlés negatívot ad ki, átfordítom a rajzot PNP tranyóra.

2015-11-27
14:16:39
Előzmény: zsezse #49566#49567
"hardveresen" nem elég ha azt előzöd meg, hogy egyszerre kapjon jelet?
(ekkor fogod a két relédet, mindkettőt egy jellel vezérled de egyik bementete elé kötsz egy negáló kaput)
Tudom, hogy időben is kell várni egy kicsit, de azt a vezérlő úgyis megoldja. Vagy számítasz rá, hogy hirtelen billegni kezd a vezérlőjel (arduino bekapcsoláskor nekem néha ugrik párat, de egy időzítő simán kivédi)?

2015-11-27
10:45:12
tegnap konzultaltam egy elektronikus baratommal, a kovetkezo kapcsolasi rajzot otlottem ki
kell hozza 2db 555-os idozito IC, 4 tranyo meg egy rakat ellenallas, par kondi.

majd meg valszeg rakok bele ledeket is hogy szep csicsas legyen:) bar zart dobozban...

2015-11-27
07:01:35
Előzmény: nadtom #49562#49564
koszi a linket, megnezem.
nem az egyszeruseggel van a baj, hanem hogy van mar kesz rendszerem es ahhoz szeretnem illeszteni:)
nem tudom mennyiert sok vagy keves. ez (allitolag) nemet motor, rojaflex.
elektronikus vegallas kapcsolos, akadaly es lefagyas erzekelos. garanciajat nem tudom. 35ert mondjuk majd 3at veszek a kinaibol, lehet hogy a kovetkezo mar az lesz:) honnan rendelted?
2015-11-26
20:25:54
Előzmény: zsezse #49559#49562
Nálunk is most szerelték fel a felső szinten az ablakokra a motoros redőnyt.
Lehet neked ez túl egyszerű :-) de én most rendeltem a neten távvezérlőt ami 15 csatornás, lehet programozni naponta, illetve van benne random működés is.
ilyen: www.redonyker.hu/termek/dc-16915-csatidoprog433mhz

U.i.: nem volt sok egy kicsit a 35eFt egy motorért, nálam 13eFt volt a motor, igaz kínai, de 5 év garanciával.
szocsmarciVálasz erre
2015-11-26
18:50:47
Előzmény: zsezse #49559#49561
Ezen gondolkoztam én is pár hónapja a motoros szelep vezérléssel kapcsolatosan. Az ESBE-n sem mehet egyszerre két áram , mert tönkrevágja a motort, erre külön felhívja a figyelmet a gépkönyv.

Hasonló nyomon haladtam mint Te. Ha DT (Double Throw) a relé, akkor semmi gond, deez a fránya SSR csak ST-ben létezik.

Nézegettem a logic IC-ket is, egész addig eljutottam, hogy talán a NAND parancsokat kellene használni, mivel elég sok mindent leprogramozhatunk vele. Sajnos erre a feladatra speciel 5db! NAND utasítás kell, amit én nem tudok elegánsan kivitelezni a gyakorlatban. 15db lábat összekötni keresztül-kasul nekem sok.

Sajnos a rajzokat már eldobtam, pedig egy délutánt eltököltem vele.

Végülis ha egyszer majd építek valamit, akkor a mini OMRON reléknél maradok, ebből is a DPDT a szimpatikus. Akár fordítva is bedughatom a konnektorba a vezérlőt ha az N-t és az L-t is rákötöm.

2015-11-26
13:39:42
végre felszerelték a redőnyösök az első elektromos redőnyt a házban.
Most rajtam a sor, hogy a vezérléshez illesszem.

ugy ez kb annyi, hogy 2 relé/szilardtestrelé adná az áramot a LE és FEL ágnak.

a gondom az, hogy szeretném kiküszöbölni azt az elméletileg lehetséges hibás működést, hogy az elektronika a LE és FEL iránynak is egyszerre adjon áramot.

A Somffy-ék nem tudtak ebben segiteni, legalabbis a keszseges holgy nem tudott erre kesz megoldast.

arra gondoltam, hogy normál NO/NC-s reléknél a második relét az első NC ágáról táplálom meg, így ha az elsőt zárom, akkor a másodikra biztosan nem tudok áramot adni, de
-nem akarok normál relét használni, ha van lehetőség SSR-re is
-azt olvasom, hogy célszerű megvárni 0.5mp-et az irányváltások között.

Van valami ötletetek, hogyan lehetne ezt egyszerűen és frappánsan megoldani?

(magyarázat: nem az a baj, hogy nem tudom leprogramozni, hogy tiltsa az egyik lábat, amíg a másik aktív, hanem ha valamilyen SW/HW hiba miatt mégis egyszerre menne ki áram, akkor nem akarok egy 35e-s motort leégetni ezmiatt)

2015-08-08
09:45:34
Előzmény: robert #49049#49051
Robert

Én most januárban az emeleten a két szobát, folyosót, és a lépcsőház emeleti részét álmennyezeteztük. Gipszkarton fölé raktam be 40 cm gyapotot, így a szarufák közti 20centin javítottam. Eddigi években volt hogy 29 fok fölé is emelkedett a hőmérséklet. Az idén 26,8 fok volt a legtöbb amit mértem, ami szerintem jó, ha figyelembe vesszük, hogy nem nagyon szokott ilyen tartós hőség lenni mint most.
Viszont itt jön be a szigetelés hátránya. Éjszaka nyitott ablaknál szépen visszahűl az emelet 22,5 ig. Reggel 7 órakor ablak bezár, 8-kor már 25,5 fok. Tehát az átmelegedett falak "visszafűtik" a szobát. Ugyanezt tapasztaltam mikor egy hétre lehűlt az idő, az emelet a hét végére állt vissza. Megfogta a meleget a 10cm kőzetgyapot, meg a 60cm körüli födémszigetelés. De a vályogból épült ház a tanyán ugyan így viselkedik. Ott nincs nyitogatva az ajtó, az ablakok keleti tájolásúak, mégis kezd felmelegedni.
A külső vs belső oldali árnyékolásra egy egyszerű példa. Tegnap várnom kellett a rakodásra tűző napon. Először az üvegen belül csíptettem egy kendőt. Kb 10 perc után a kendő forró volt, hiába ment a klíma. Ekkor a kendőt az üvegen kívül csíptettem meg. Ekkor is forró volt a kendő, csak már a kocsin kívül.
2015-08-08
08:01:09
Előzmény: takyka #49047#49049
takyka,

Szerintem a belső sötétítő gyakorlatilag nem csökkenti a szoba felmelegedését. Az ablakon bejutó napsugárzást nem veri vissza, hanem befogadja és felmelegszik. Ezért a szobában ugyanannyi lesz a hőmérséklet, mint nélküle.
Az előnye, hogy a lakókat nem éri direkt sugárzás és a berendezési tárgyak sem fakulnak ki.

Csak napközben használjuk a tetőteret, akkor sem full time. És csak a vendégek alszanak ott néha.
A mostani kánikulás napok hőmérsékleti grafikonján látható, hogy 28 fokig is felmelegszik a tetőtér belső hőtermelés nélkül is.

Szerencsére itt van nekünk a földszint, ami még a legnagyobb kánikulában sem melegszik 26 fok fölé úgy, hogy folyamatosan itt tartózkodunk, (dolgozunk, főzünk, stb.). Ez az elviselhető klíma is nagyrészt az erre a célra telepített növényzet külső árnyékolásának köszönhető.
A tetőtér szenvedés lenne napközben hűtés nélkül.

Ezen a hétvégén nagyüzem lesz nálunk, kíváncsi vagyok milyen lesz a klíma túlterheléses üzemmódban :)

Nem tartom eretnekségnek a klímát, kelletlenül, de én is beszerelném, ha újra lakók költöznének a tetőtérbe.
De neked sem mindegy, hogy mekkora teljesítményű a berendezés kell és mekkora lesz a fogyasztása... egyáltalán szükség van-e gépi hűtésre, vagy passzív módszerekkel helyettesíthető.

Egy rokonom két szintes lakásában a felső szinten (a lapos tető alatt) ilyenkor 35 fok van napközben, pedig a redőnyt is használják. Éjszaka sem jobb a helyzet, a födém akkor adja ki, amit napközben betárol. Csak ketten élnek a nagy lakásban, de mégsem hajlandók a jó klímájú földszinti szobában aludni, mert "sajnos nincs ott egy kényelmes ágy sem". Inkább két klímát szereltetett fel.
Eszébe sem jutott a lapos tető hőszigetelése (ami a fűtési szezonban is sokat számítana), vagy/és egy évben három hétig a szomszédos szobában aludni.

UPDATE
Egy hónapja nagyon meleg van.
A tetőteret csak augusztusban kezdtük éjszakánként szellőztetni.

2015-08-07
22:11:28
Előzmény: robert #49042#49047
"Szerinted a belső sötétítő függönyök behúzása mennyivel csökkenti a hőterhelést?"
Határozottan. Ennél pontosabbat nem tudok, de szerintem neked is, mint mindenkinek van ezzel tapasztalata...

Jó az árnyékolási megoldásod! Napközben (is) használjátok a tetőteret?
Tapasztalataim alapján egy olyan tetőteret, amit napközben is huzamosan használnak (nem csak alvásra), nem nagyon lehet csak árnyékolással komfortos hőmérsékleten tartani. (nekem a komfortos <26-27°). Ti hogyan használjátok?

T.
levendulaVálasz erre
2015-08-06
12:37:34
Előzmény: takyka #49041#49044
Róberttel értek egyet az árnyékolással kapcsolatban. Nappal árnyékolni kell, éjszaka szellőztetéssel visszahűteni.

Nálunk a DK-i oldalon van a sok üveg, de redőny is van és ez tökéletesen bevált.

takyka nem véletlenül szüntette meg a tetőablakokat. Egy adott pillanatban a beesési szög koszinusza szerint változik az egységnyi felületre jutó intenzitás. Egy 45 fokos tetőablakra délben merőlegesen esik be, egy függőlegesre csak kb. 45 fokban esik be a fény. A napi átlagokat tükrözi a következő német táblázat, a mienk is gyakorlatilag ilyen.

Tetőablakokra is lehet tenni redőnyt, vagy lyukacsos hálót, ami elég fényt átenged, de hőt alig, ha erre van igény.

Tehát: árnyékolni, árnyékolni, árnyékolni, és azután jöhet bármi más.

2015-08-06
11:13:02
Előzmény: takyka #49041#49042
takyka,

"Azért többnyire nálunk is be vannak húzva a sötétítő függönyök"
Szerinted a belső sötétítő függönyök behúzása mennyivel csökkenti a hőterhelést?

"Nagyon jó dolog ám, hogy nem egy sötét barlangban kell átvészelni azt az időt, amit a házban töltünk el."
Félreértettél, nem az ablakok befalazására, hanem csak az árnyékolásukra gondoltam :) Egyébként sem a hősugaraktól van világos.

Nálunk a tetőtéri szobák minden déli és keleti ablaka előtt körülbelül 20 cm távolságra szabadon lóg egy világos vászon, és benn a fényerősség így nagyon kellemes, árnyékolás nélkül kellemetlenül erős lenne a fény.
Sajnos lux-mérőm nincs, nem tudtam megmérni az értékeket.

11 órakor megmértem néhány dolgot a tetőtérben.

Külső hőmérséklet 30.7C
Belső hőmérséklet 26.2C
Külső intenzitás 985W/m2

A mérésben az azonos dél-keleti irányba irányba néző low-e üvegezésű egyik ablaktábla előtt kívül egy világos vászon árnyékoló van.
A nem árnyékolt részen az üveg hőmérséklete a szobában 43C, az üvegen átjutó napsugárzás intenzitása 470W/m2.
Ezen ablakon keresztül 604W/m2 hőáram érkezik be.

Azon a részen, ahol a külső árnyékoló van, az üveg hőmérséklete 32C, az intenzitás 32W/m2.
Ezen ablakon keresztül 78W/m2 hőáram érkezik be.

Az arány valóban durva, majdnem 8-szoros.

Biosolar Forum  =>  Ablak, ajtó  =>  Árnyékolás, hővédelemlapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva