English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízkőtelenítéslapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
szocsmarciVálasz erre
2017-02-01
21:42:18
Előzmény: robert #50612#50615
Már nem emlékszem hol olvastam, hogy egy bizonyos fogyasztószám felett nem kell tároló. Az biztos, hogy ez a méret nem pár száz lakásnál fordul elő, inkább 10.000 -esnél. Tapasztalatból is mondhatom, hogy 300 lakásos hőközpont üzemelt több hétig tartály nélkül lyukadás miatt. Csak meg kellett 1-2°C-kal a HMV hőcserélő vezérlő jelét. Jobb grafikont adott, mint sok 15-20 lakásos épület HMV tárolóval, és túlméretezett motoros szeleppel.

A szabványok (magyar, német) tároló méretezésekor sohasem adnak ki 0 méretű tartályt - ha a kiindulási alap a tartályos HMV ellátás . De léteznek átfolyós rendszerű kapcsolások is - nyilván a hőcserélőt megfelelően kell méretezni és a szabályzást is gyorsra kell készíteni.
2017-02-01
13:19:12
Előzmény: szocsmarci #50611#50612
szocsmarci,

Biztosan igazad van, hogy ekkora méretben külső hőcserélőt kellett volna beépíteni, hiszen azt vízkőteleníteni is sokkal egyszerűbb lenne. De, hát nem így történt :(

Azt az állításodat viszont nem tartom életszerűnek, hogy nagy társasházakban időben egyenletes oszlik el a melegvíz fogyasztás. Több buda környéki 10-50 lakásos társasház lakóinak életkörülményeire van rálátásom. Azokban a házakban hasonló időbeosztású lakók élnek. Jellemzően vannak a nyugdíjas, és az irodákban dolgozó lakók. Éjjeliőr, vagy több műszakban dolgozó ezekben a házakban egy szál sem. A fogyasztási csúcsok nemhogy kiegyenlítődnek, hanem inkább összegződnek.

Tehát úgy gondolom, hogy a társasházak többségében nem az eltérő időbeosztású emberek, hanem inkább az elhelyezkedésnek megfelelő jövedelmi szinttel bíró polgárok élnek.
Érdekes lenne végigszámolni a fogyasztás időbeli eloszlását azt feltételezve, hogy az egész ország egy nagy társasházban él. Valószínűleg ebben az esetben sem egy nulla térfogatú tárolóra lenne szükség. Vedd csak alapul a országos villamosenergia szükséglet időbeli eloszlását napi szinten, ami korán sem egyenletes, pedig ebben az ipari felhasználás is benne van! Csak a csúcsterhelés 50%-a az, ami nagyjából állandó.

szocsmarciVálasz erre
2017-02-01
11:05:52
Előzmény: robert #50609#50611
Azt hittem kisebb méretről van szó.
Szerintem kérdezz meg egy igazán hozzá értőt, aki ezzel foglalkozik minden nap. Vannak "ipari használatra" más tisztító szerek is, a nevüket nem tudom. Általában két hordóban árulják, egy nagyobban a savat, és egy kisebben a lúgot. Amit én láttam, ott a sav úgy nézett ki, mintha durva szemcsés piros só lett volna, a semlegesítő pedig a lisztre hasonlít.

Amúgy nem javaslom a mechanikus tisztítást, mert gyengíti a hőcserélő falát. Nem tudom milyen típusú tartály van ott, de ha Fűtőber, akkor be lehet mászni. Az újabbakban kisebb a nyílás, inkább csak kukucskálásra való. De akkor is ki kell zárni a tartályt legalább egy napra, nem értem mit görcsölsz ezen. Napközben alig van fogyasztás, valószínű elbírja a hőcserélő azt a kis igényt direktben is.
Amúgy nem értem, hogy ekkora tartály miért nem külső hőcserélős. Ilyen nagyot már nem illik belső hőcserélővel fűteni.

Érdekességként annyit fűznék a témához (habár nem ide tartozna), hogy minél több lakás van a rendszerben annál nagyobb tartály kell, a növekmény nem lineáris hanem konvergál egy magasabb értékhez - eddig egyértelmű. Azonban egy bizonyos határ felett a HMV tároló elhagyható, magyarul az ideális nagysága 0 liter lesz.
Ez azért van, mert a lakások számának növekedésével nő a HMV és a cirkulációs rendszerben a víz, másrészt mert jobban eloszlik a fogyasztás, azaz kisebb csúcsok lesznek a fogyasztási görbében.
UFF
2017-02-01
09:11:54
Előzmény: szocsmarci #50607#50609
szocsmarci,

Köszi a választ!

A lányom társasházában van a probléma, de a sok lakó miatt sajnos nem nagyon lehet kísérletezni.

Én arra tippeltem, hogy a hőcserélő spirál teljesítménye csökkent le, de nem találtam semmilyen infot, hogy jellemzően az indirekt tartályok is vízkövesednek-e. Vízköves villanybojlerekről millió kép van, de indirekt tartályok belsejéről semmi.

Mivel egy 1500 literes tartályról van szó, és a vegyszeres tisztítás majd utána az átmosás ekkora méretben sokáig tart (gondolom), és rengeteg vegyszert is kellene felhasználni, ezért marad a karimán át történő mechanikus tisztítás.

szocsmarciVálasz erre
2017-02-01
08:16:24
Előzmény: robert #50605#50607
Találkoztam már ilyen problémával, de nem én foglalkoztam vele, hanem olyan szakember, akinek van szivattyúzó gépe, és tapasztalata. Amit tudok, megosztom.
Háztartási méretben ez a vízkő oldó érhető el: Fernox Limescale Remover DS-3

www.fernox.hu/term%c3%a9kek/v%c3%adzkezel%c3%a9shez+haszn%c3%a1lt+vegyszerek/v%c3%adzk%c5%91mentes%c3%adt%c3%a9s/limescale+remover+ds-3 .
Termék adatlapban benne van a használata, elviekben nem is szükséges a vizet mozgatni. A hatásfoka ezáltal szerintem megkérdőjelezhető. A Sentinelnek nincs HMV tartály ivóvíz oldalához tisztítószere, ezzel végére is értünk a hazai kisker terméklistának.

A vízkövesedés mértékére talán lehet következtetni a fűtési oldal hőmérsékleteiből, de nehézkes, mivel nem ismert a pontos víz tömegáram, és a kazán is változtatja a teljesítményét menet közben (modulál). Esetleg lehet próbálkozni azzal, hogy egy teljesen hideg HMV tartály felfűtése során a kazán mikor kezd el ki-be kapcsolgatni. Kazán minimális teljesítményét kézzel feljebb kell állítani, de sok kazánnál csak a beüzemelő tudja. Ha nem vízköves a fűtőszál, akkor simán végig kell vigye 50-60 °C-ig a tartályt egyhuzamban, de szerintem ez csak zsír új bojlernél szokott előfordulni.

Mivel fűtés szezon van, ezért érdemes rápillantani a kazán váltószelepére is. Lehet nem vált át teljesen HMV-re, ezáltal a fűtésre is megy egy kis víz. Mostanában nem tűnne fel, csak nyáron.
Megéri ránézni a cirkulációs szivattyúra is (ha van), az is szokott ellátatlansági panaszokat okozni. Pl.: motor hőfok védelme ki-be kapcsolgat.

A z indirekt bojler hőcserélője is vízkövesedik, a villanybojler cekászához képest annyi a különbség, hogy lassabban, és egyenletesebben terül rajta szét. Lehet hogy csak én látom így, de a villanybojler fűtőszálán mintha rücskösebb lenne a vízkő felülete.
A tartály oldala is vízkövesedik, de ez nem befolyásol semmit, csak a bojler víztartalmát.
2017-01-31
22:46:14
Szocsmarci,

Főleg tőled remélek infot ez ügyben:
Úgy tűnik, hogy egy indirekt fűtésű HMV tartály nem képes ellátni egy házat. Régebben nem volt ennyi panasz. Szerinted az indirekt tartály hőcserélőjét ugyanúgy belepi a vízkő, mint a villanybojlerek fűtőszálát? Tapasztaltál már ilyet? Milyen tisztítási módot javasolsz?
villam64Válasz erre
2014-01-09
08:59:35
kalcium-hidrogén-karbonát (kalcium-bikarbonát)

Egy vegyület, Ca(HCO3)2, amely csak oldatban stabil. Akkor képződik, amikor szén-dioxidot tartalmazó víz oldja a kalcium-karbonátot:

CaCO3(s)+H2O(l)+CO2(g)→Ca(HCO3)2(aq).

A kalcium-hidrogén-karbonát okozza a víz változó keménységét. melegítéskor bomlik, és szilárd kalcium-karbonát képződik. Ez a magyarázata annak, hogy a változó keménység forralással megszüntethető, és annak is, hogy vízkő keletkezik a főzőedényekben és bojlerekben.

kalcium-hidroxid (oltott mész)

Fehér, szilárd anyag, Ca(OH)2, amely alig oldódik vízben (lásd meszes víz); hexagonális; relatív sűrűsége 2,24. Előállítják kalcium-oxidhoz vizet adva, ez az „oltás” folyamata, amely nagy hőfejlődéssel jár. Alkalmazzák habarcs mész, fehérítőporok és üveg készítésénél.
fusimisiVálasz erre
2013-11-24
10:06:40
Előzmény: zsezse #43681#43686
3eFt os fúrógépre csatlakoztatható szivattyú kibír 1 hőcserélő vízkőoldó programot.
2013-11-24
08:50:50
veletlenul talaltam a neten vizkotlenito keszulekeket

pl:
BWT AQA TotalEnergy 1500 - tessek kapaszkodni - 434.000 FT
A kistestvere az AQA Nano "csak" 175e Ft.

elore bocsatom: eszem agaban nincs megvenni, de erdekelne, mit tudnak ezek ennyi penzert?!
szemfenyvesztes vagy csak a gyarto van elszallva az arakkal, v. tenyleg hatekonyak?

2013-11-11
11:09:58
Előzmény: robert #43235#43238
:))))))
jo neked, nalunk ingyen elviheto!
meg azon csodalkozom, a halak meg tudnak lelegezni es a kopoltyujuk nem vizkovesedett el teljesen.
2013-11-11
07:57:13
Előzmény: zsezse #43234#43235
zsezse,

Értem. Szóval te rövid időn belül látni fogod, hogy működik-e az ígért hatás.
Kíváncsi vagyok az eredményre.

Mi a fővárosból kapjuk a vizet, az talán nem olyan kemény, mint felétek, vízkövet csak akkor látok, amikor a Mamám bojlerét kitisztítom, vagy egy felújításnál 40 éves vízcsöveket cserélnek.

2013-11-11
07:16:14
Előzmény: robert #43231#43234
robert
nalunk eleg kemeny es vizkoves a csapviz, viszonylag gyakran kell vizkotleniteni a csaptelepek kifolyojat, a torolkozok par mosas utan mar durvak, a teafozo edenyre retegekben rakodik le a vizko. a vizforralo futoszalat is gyakran kell vizkooldozni.
emlekszem, a regi edenyunkbol mar le se kapartuk a vizkovet, vastag retegben rakodott le.
de mondok mast:
az akvariumot, ha csapvizzel toltom fel, akkor kb 2 havonta kirakodik a szelere egy vizko reteg a parolgas miatt. miota esovizzel toltom fel, azota ennek nyoma sincs.

na ezeket szeretne az asszony megszuntetni es ezert meg penzt is hajlando adni!

2013-11-11
00:26:57
Előzmény: zsezse #43230#43231
zsezse,

Milyen javulást vársz 1-2 hónapon belül?

2013-11-11
00:24:21
Előzmény: robert #43228#43230
robert

az en naiv fejemben az van, hogy a vizkotlenito hasznalataval toredekere csokken a vizko kicsapodas a csaptelepeken, zuhanyzon.
amennyiben ennek nincs szemmel lathato, kezzel foghato eredmenye mondjuk 1-2 honapon belul, akkor nem latom ertelmet felszerelni.
amirol nekem beszeltek, az 100e-es nagysagrendu volt. ettol mar elvarnek valamilyen teljesitmenyt a pszichologiai hatason tul is!
2013-11-10
18:29:32
Előzmény: zsezse #43227#43228
zsezse,

"szerintem az egy objektiv teszt lehet, hogy milyen gyakran kell pl a furdoszobai eszkozoket takaritani"

Ebben az esetben mit hasonlítasz össze mivel?

Arra gondolok, hogy egy fürdőszobában két azonos eszköz közül az egyiket a vízkőmentesítő eszközön keresztül, másikat anélkül megtáplálva, egy hosszabb időszakban azonos használatnak kitéve időnként és a kísérlet végén összehasonlítunk.

2013-11-10
17:28:13
Előzmény: robert #43220#43227
robert,
egy villogot olcsobban is tudok szerezni:)
szerintem az egy objektiv teszt lehet, hogy milyen gyakran kell pl a furdoszobai eszkozoket takaritani.
villam64Válasz erre
2013-11-10
09:04:22
Én mostanában az öblítőhöz, és a mosogatószerhez szoktam ecetet hozzákeverni. Volt egy villogó a vízóra aknámban, de az idén kivettem. A mellette lévő nyomáscsökkentőt évente savaznom kellett. Viszont a elektromos fogyasztásra nincs hatással.
2013-11-10
08:12:56
Előzmény: zsezse #43218#43221
Amit tudok neked bizton mondani, hogy sem csapunk sem egyéb berendezésünk nem ment tönkre vízkő miatt az évek alatt. A leírásban szereplő módszert kipróbáltam vagy kétszer, azaz hogy a vizet felforraltam és az edényben tényleg fehér por szerű "valami" maradt vissza ami letörölhető volt, ez azt jelenti, hogy működik. Sajnos 100%-os bizonyosság nincs, ahogy Róbert is írta.
2013-11-10
07:51:32
Előzmény: zsezse #43209#43220
zsezse,

Én ezt használom vagy 10 éve.
Meg vagyok vele elégedve, mert még mindig villog :)

Szerintem a hatásáról nem lehet véleményt mondani. Láttál te már egy megbízható forrásból származó összehasonlító teszt-eredményt? Nem azokra az "elégedett vásárlói levelekre" és a NASA-ra meg az elektronokra állóhullámokra és színuszokra történő hivatkozásokra gondolok, amit a gyártók és kereskedők az ilyen csodamágnesekhez szoktak mellékelni.
Ártani nem használ... talán... látod, én is bedőltem nekik :)
2013-11-10
02:29:49
Előzmény: nadtom #43214#43218
es mik a gyakorlati tapasztalataitok? tenyleg kevesbe vizkovesek a berendezesek,hatekonyabb a mosas?van kezzelfoghato eredmenye is?
2013-11-09
22:10:32
Előzmény: zsezse #43209#43214
Nekünk a CWG Viaqua RS-S típusú berendezés van évek óta.
2013-11-09
18:06:13
errol mi a velemenyetek?

www.hydroflow.hu/

ajanljatok nekem legyszives valami megbizhato vizkotletnito keszuleket, mert a "szomszednak is lesz, akkor nekunk is kell" elv alapjan a zasszony nem hagy vele beken .)

2012-09-26
07:34:28
Előzmény: jratkai #33563#33569
jratkai!
de általában minden kapcsolásban a kazánt védik az iszap leválasztóval.

A visszatérő vezetékbe, közvetlenül a kazán elé építik be.
Ebből adódik, hogy ami már lerakódhatott a radiátorokban, az ott is marad.

A szerelés utáni rendszer átmosatás és a meghatároozott tisztaságú vízzel történő feltöltés előírás, csak senki, vagy nagyon kevesen tartják be.

A feltöltött rendszerben lévő víz vegyi kezelése, adalék anyagokkal való élettartam, üzembiztonság javító kezelése szintén okozhat kiválásokat.

Privát tapasztalat, hogy egy nagy rendszernél, vegyestüzelésű kazánnál iszapfogónak elég a kazán alja, amit pár évente elég kimosatni.
Az iszapfogó ellenére elkerülhetetlen a radiátorok aljában a kirakódás.

Az eltömődött iszapfogó általában a legrosszabb időszakban jelent problémát.
Szezon kezdés előtt ajánlatos tisztítani.

2012-09-26
06:37:02
Fűtés csövekben folyadék
Van valakinek információja arról, hogy érdemes-e vízkő- és korróziógátló folyadékot/adalékot tölteni a fűtésrendszerbe? Ha érdemes, akkor melyik gyártóét? Függ attól, hogy acél/alu radiátorok, műanyag/réz/vas csövek vannak; van/nincs iszapleválasztó? A víz áramlási ellenállását is csökkenti az adalék, könnyebben forgat a szivattyú?
Egyébként érdemes iszapleválasztót beépíteni 20-30 ezerért (8/15 radiátorhoz)?
2012-06-18
12:06:21
Előzmény: sándor #30816#30823
érdekes, sose gondoltam volna...
Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízkőtelenítéslapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva