English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Probléma
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2017-01-03
20:12:19
Előzmény: szocsmarci #50524#50525
Leírtam, hogy mi a hiba a logikátokban, de miután megnéztem a rajzodat, visszatérve törölte az írásomat.
1. a kondenzációs gázkazán nem tud 70 fokos pufferre rásegíteni
2. a hidrováltó primer bemenetén van visszacsapó, nem akadályozza meg az áramlást, a padló és radiátor köri szivattyúk átszívják
3. jelentősen lerontja a tapasztalat szerint a jó minőségű fás kazán rendszert
4. a rendszer nem engedi egyszerre működni a két hőtermelő egységet

szocsmarciVálasz erre
2017-01-03
11:41:57
Előzmény: villam64 #50523#50524
Még mindig azt mondom, hogyha a gázkazánnál van visszacsapó szelep, akkor nem keringhet át rajta víz (hacsak nem megy a saját szivattyúja). Ha jól van méretezve a hidróváltó, akkor nem is kell visszacsapó, elvileg akkor sincs áramlás - maximum gravitációs.
De ha nem megy együtt a gázkazán és a vegyes, akkor kötheted oda is, ahova rajzoltad - de ez csak a saját magad megnyugtatására lesz jó.
A Bosch kapcsolásnak az a lényege, hogyha van hőenergia, amit ki lehet venni a pufferből, akkor azt kiveszi, és szükség szerint még a gázkazán is ráfűthet.

A visszacsapó szelepek áthelyezése a szivattyú nyomó oldaláról a jelzett helyre egy érdekes dolog. Őszintén szólva én is oda rajzolom a saját tervemen, ahová a szerelő beépítette. Régebben így voltak, és ma is sok helyen még így rajzolják.

A Bosch rajzon jobb helye van, mert ha valamiért megáll az egyik kör, és a hozzá tartozó motoros szelep/csap köztes állásban van, akkor egy másik működő kör nem a hidrováltótól szívja a vizet, hanem a leállt motoros szelepen keresztül.

villam64Válasz erre
2017-01-02
23:07:52
Előzmény: szocsmarci #50522#50523
A motoros szelep így van bekötve. De a gázkazánnak nem kell szabályoznia a puffert. Az elektronika dönti el, hogy a gázkazán vagy a puffer menjen. A gond, hogy a boschos bekötésnél, amikor a váltószelep átvált a pufferre, akkor a puffer felől a hidrováltón keresztül egyenesen a kondenzációs gázkazán hideg oldalán be megy a gázkazánba a meleg oldalról a hidrováltóba, majd a fűtés rendszerbe. Így lekapcsolt gázkazán 65 °C-os. Minek? A puffer egy hidrováltó, nem kell hidrováltóra kötni.
Csak az zavar, hogy az 50 °C-os kondenz át tudja melegíteni a hőleadókat, a 70 °C-os vegyes meg nem. Ezt még tetézi a rugós visszacsapók a szivattyú nyomó oldalára rakása, ami megzavarja a szabályozott szivattyúk működését. Folyamatos akadályt képez a belső ág keringésének a keverőszelepek szabályzása miatt. Elkezd kattogni, ahogy melegszik a fűtés kör.

Átrajzoltam:

szocsmarciVálasz erre
2017-01-02
22:16:38
Előzmény: villam64 #50521#50522
Ha oda kötöd, akkor a gázkazán nem tud megfelelően szabályozni, és ráfűteni, ha szükséges.

Amúgy rájöttem, hogy mi zavart a Bosch rajzában. Rosszul van jelölve a motoros szelep. Így talán érthetőbb:

villam64Válasz erre
2017-01-02
22:07:13
Előzmény: szocsmarci #50520#50521
Van benne visszacsapó, de az iránya megfelelő, hogy átkeringjen a gázkazánon. A motoros váltószelep megfelelően vált, de az A ágára nem szabad a puffer melegét rávezetni. Most szenvedünk vele, 2 heti vegyes tüzelés mellett.

A 3-as válaszon a 4-es pontot a szekunder előremenőre kell kötni.
szocsmarciVálasz erre
2017-01-02
22:03:03
Előzmény: villam64 #50519#50520
Hú de gyors vagy.
Azért gondolkozz el, hátha mégis jó a Bosch (és sok más ember) által követett megoldás. A haverodnál talán elég lenne a gázkazán előremenőjébe tenni egy visszacsapó szelepet, ezáltal megszűnne a nem kívánt keringés. Azt is lehetne boncolgatni, hogy mekkora hidrováltó, vagy hogy miért indul be a nem kívánt áramlás, amikor a motoros csap közös ága nem lehet nyomott. De felesleges, mert ha csak ez a hiba, akkor ezzel az egy visszacsapóval meg is van oldva. (Ha két gázkazán lenne párhuzamosan kötve, akkor is kellene minden gázkazánhoz visszacsapó.)
villam64Válasz erre
2017-01-02
21:53:17
Előzmény: szocsmarci #50518#50519
Szia
Vitatkoznom kell veled, és pedig tapasztalatból, mert engedtem, hogy a haveromnál bosch szerint kössék be. A gáz rész jól működik. A vegyes kazánról hibásan. Átmelegíti a gázkazánt, amikor a vegyes-pufferről megy. Ezért át is köttetem.

Nézd meg a bosch rajzot. Látható, hogy egy másolat. Nem akarom visszakövetni, hogy melyik másolásnál követték el a hibát, és lehagyták a puffer meleg piros vonalának a folytatását. Majd írok a fejleményekről.

1-2-3 hibás. A helyes, hogy a boscsh rajzon a piros meleg ágat hidrováltó felső piros meleg kimenetére kötni T idommal, a hidrováltó és padló-radiátor közé.
szocsmarciVálasz erre
2017-01-02
21:47:19
Előzmény: villam64 #50517#50518
Szia

Nem értek egyet veled (idén sem). A Bosch kapcsolási vázlata jó, a Hajdúén pedig lehet vitatkozni, de működőképes. A Te verziódat rajz híján nem tudom követni.
Létezik egy leírás a neten Homor Miklós (különlegesen képzett CIA és szolár szakértőtől), talán már idéztem korábban.
www.homor.hu/eloadas/kepzesek/v%C3%A1lasz%20%201-es%20k%C3%A9rd%C3%A9sre%20%C3%A9p%C3%BCletg%C3%A9p%C3%A9szeti%20hibat%C3%ADpus.pdf

A helyes válasz szerintem a 3-as (Homor Úr szerint "Rossz válasz 3").

Az előnyei egyértelműek, a Homor Miklós szerint említett hátrány pedig ha fenn is áll, akkor is elhanyagolható mértékű (víz gravitációs keringése a bio hőtermelőtől a gázkazánig)

A 4-es verzióban sok az a három darab háromjáratú csap.

A fenti írás a hivatkozott pdf fájllal lesz egyértelmű, ezért (is) érdemes azt elolvasni.

villam64Válasz erre
2017-01-02
11:00:35
Boldog új évet mindenkinek!

Ha valaki olvassa ezt, ne fusson bele a sok helyen megjelenő (pl.: bosch, hajdú, vgf sz.) vegyes kazán - gázkazán kombináció bekötési hibájába. A bosch-nál a motoros váltószelep, mely a vegyest és a gázt hivatott szétválasztani, a hidrováltó viszzatérője előtt van. Ez rendben. A hiba, hogy a hidrováltó felé tovább menő ágra rákötötték a puffer meleg ágát. Ez azt eredményezi, hogy a puffert áthajtja a hidrováltón, és a gázkazánon, tönkre téve a vegyes fűtési rendszert. Ezt a bekötést meg kell szüntetni, és a hidrováltó meleg kilépő pontjára kell kötni. Hibás a fűtési körökbe elhelyezett visszacsapók helye, mellyel állandó fojtást képez a belső kör keringésének. Ezt a visszacsapót, vagy a keverőszelep meleg bemenete elé, vagy a keverőszelep után a kazán felé visszatérő ágba kell bele tenni. A hajdú még fokozza, hogy a motoros váltószelepet átteszi a hidrováltó visszatérő hideg oldal kimenetére. Ekkor még a hidrováltón is visszakering a puffer hideg oldalára a puffer meleg vize. Bekötésnél nincs szükség arra, hogy a puffer átkeringjen a hidrováltón, és nincs szükség arra, hogy átkeringjen a gázkazánon.

2015-01-07
18:19:58
Előzmény: nadtom #48138#48152
Szia!

Computherm Q7 programozható termosztát van.De én nem programozom mert nem mindig dolgozunk egyszerre az aszzonnyal.Éjszaka és ha nem vagyunk otthon 19,nappal 20 c-ra van állítva.Automatán 57-58 C-os víz ment a radiátorokba és ezt sokalltam,mert úgy tudom,h kondenzációs kazánnál 50 c-nál nem kellene többnek lenni,mert oda a kondenzáció,ergó a spórolás.A radiátorok a helyiségekhez képest 1.5-el nagyobbak lettek,direkt a kondenzációs kazán miatt,h alacsonyabb hőfokon is befűtsék a lakást.A beállítások eredetileg:

-420:1
-421:1
-422:1.5
-423:0
-424:20
-425:82
-426:35

Szal az alapbeállítások voltak.
A lakás egyébként 4 lakásos térsasház,1 emeletes.Az enyém az 1 emeleten van és északi fekvésű.A falak 50cm-es kisméretű tégla falak.A nyilészárők kb 10 évesek,de műanyagok.Én már így vettem és konvektoros fűtéssel,szal nem tudom előtte mennyi volt a fűtés.
Szal ahhoz kellene segítség,h minél kevesebb gázzal üzemeltessem.
2015-01-06
09:10:53
Előzmény: batur #48135#48139
A hőérzetnek számít, hogy a határoló falak hőmérséklete mennyi.

20°C szobahőmérsékletnél, ha mennek az 50°C-os radiátorok, akkor sokkal melegebbnek érzi az ember, mint 23°C-os levegőnél és "hideg" radiátoroknál.
2015-01-06
01:13:18
Előzmény: batur #48135#48138
Nem a hideg miatt nőtt a fogyasztásod? A múlt héten nálam is lényegesen több volt a fogyasztás, mint az azt megelőző héten. Ünnepek alatt sütés-főzés?

Ezt nem értem pontosan:
"Igaz,h érezhetően melegebb volt ugyanolyan termosztát beállítással."

Ha nem állítottál a termosztát hőfokán akkor, hogyan lehetett melegebb? Legfeljebb gyorsabban reagált a rendszered, mint korábban így kisebb volt a hőingadozás (ezért érezhetted a lakást melegebbnek?)
Milyen termosztátod van? Van napi szintű hőfokprogram beállítva rajta? Hiszterézis?
2015-01-05
18:43:07
Előzmény: nadtom #48083#48135
Szia!

Beállítottam ezeket az értékeket és napi 1-2 m3-el több lett a fogyasztásom!Igaz,h érezhetően melegebb volt ugyanolyan termosztát beállítással.Szal valamit még próbálnom kellene.A radiátorok 1.5-el vannak túlméretezve a kondenzációs kazán miatt!
2015-01-05
18:40:40
Előzmény: pali #48110#48134
Az nagyon jó!Nekem még nem sikerült 4 alá vinni! :(
50 cm-es téglafal szigetelés nélkül.
2015-01-02
01:17:04
Előzmény: batur #48091#48111
Ehhez tudni kellene mennyi a főzés és meleg víz gázszükséglete, azaz mennyi megy el a fűtésre.

Itt az oldalon találsz egy épületek hővesztesége kalkulátort abból nagyjából kiszámolhatod a lakásotok hőveszteségét (javaslom először az U érték kalkulátort használd, bár nem lesz egyszerű mert ha jól értem többszintes társasházban laktok).
2015-01-01
22:02:39
Előzmény: batur #48091#48110
Szia!

Nálunk a 120 nm-en ennyi a fogyasztás. 3 szintes sorház, 1 szomszéddal, 7 cm szigeteléssel jól megcsinálva, zárt égésterű, kombi kazánnal.

2014-12-30
18:50:55
Előzmény: nadtom #48083#48091
Szia!

Köszönöm!Beállítottam ezekre az értékekre.Várok pár napot,h kiderüljön mennyire jók a beállítások.
Addig lenne még egy kérdésem.56nm2-es első emeleti téglafalas lakásban régebbi,de műanyag nyílászárókkal,ahol a meleg víz és a főzés is gázról megy,mennyi az ideális fogyasztás?A napi 6-7 m3 ebben az időben jónak mondható?
Köszi előre is!
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Probléma
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva