English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek  =>  Kisközösségi napenergia hasznosítás
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-09-05
06:45:51
Előzmény: 444tibi #49281#49282
Önellátó település

Ki költözne el egy önellátó faluba? Távmunkások, független nyugdíjasok, a hobbijuknak hódoló milliomosok és azok, akik a településen lakók szükségleteinek kielégítéséből szeretnének megélni?

Ki finanszírozná az építkezést és a közösségi rendszerek kiépítését és milyen megfontolásból? Milyen forrásból?

Hogy viszonyulna a kormányzat az önellátás szélesítéséhez, ha az egyet jelent az adóbevételek drasztikus csökkenésével?

Megnehezíti a dolgot, hogy nem rendelkezel szabadon a birtokodon található fával, vízzel, vadakkal, ásványokkal és be kell tartanod az összes országos építési előírást, ha jót akarsz! A bürokráciától ott sem szabadulsz!

Mennyit lehetne spórolni az önellátással és mennyi időt kellene rendszeresen ráfordítani a fenntartáshoz?

Az önellátás mellet szükséges még kereső foglalkozás is? Hogy oldható meg?

Hány állandó lakó alkot egy falut? 2, 10, 20, 50?

Hallottam már néhány hazai kezdeményezésről, de úgy tudom, hogy mind befulladt, illetve eleve nem is településről volt/van szó, mert a hirdetett ökofalu/bio-falu helyett egy panziót vagy farmot találunk skanzen-látványosság szinten, ahova el lehet utazni, "felfedezni önmagadat", falusi romantikázni meg szelfizni a libákkal és a szélkerékkel, vagy elküldeni a gyerekeket nyári táborba kecskét fejni, ganajazni.
Másokat üzleti indíttatásból kezdtek szervezni (ökofalu projekt), közpénzekre és az "öko-trend" által hajtott felértékelődésre spekuláló vállalkozók, ingatlanfejlesztők akik közül néhányan előzetesbe, vagy a parlamentbe kerültek.

A függetlenség, mint olyan, egyébként nemhogy egy település, de egy ország szintjén sem valósítható meg.

Közösségi használat

Más téma az eszközök közösségi használata, mint pl a mosógép, szerszámok, jármű...
De az is csak a használaton alapuló pontos elszámolás mellett működhet. Lásd Bubi, vagy a munkahelyi becsületkasszás kávéfőző.
Emlékszem, hogy a társasházunkban vita volt a lift és a szemétszállítás költségeinek megosztásáról. Aki az első két szintem lakott és soha nem használta a liftet, úgy érezte őt kihasználják a fölötte lakók. Aki állandóan teletömte a kukákat, az ugyanannyit fizetett, mint az ezt sérelmező többiek.
Szóval akkor lehet közösen használni dolgokat, ha senki sem érzi úgy, hogy kihasználják.

Napenergia a közösbe

A HMKE semmilyen függetlenséget nem jelent, de lehetőséget ad, hogy bérbe adjuk a termelő kapacitásunkat. Óriási előnye, hogy a villany könnyen mérhető, és nem kell tárolni.

A napkollektorokkal más a helyzet. A hő nem szállítható, csak rövid ideig lehet tárolni és olcsó.

Közösködni másokkal az előbbinél nincs értelme, az utóbbinál is csak a méretlen melegvíz-szolgáltatással rendelkező társasházakban lehet.

Van valaki, vagy legalább ismerős, aki részt vesz ilyen rendszerben?

2015-09-04
19:23:11
Előzmény: villam64 #49278#49281
Ok, megertettem.
Ehhez valtozasok kellenenek, fokepp az emberi tenyezon mulik, mint Robert
probal ravilagitani. Pl. en erre jo alany,'jo partner lennek, hasonloan gondolkodom, es hasonlo terveket dedelgetek kb. 20 eves korom ota.
Ehhez kepest, egy nyuves 4kw rendszert nem tudok tetore hozni 3 ev alatt,
mert ennyire nincs penzunk. Namost, a te elkepzelesedet magukeva tevok hiaba vannak sokan, ha korbejarnak,mert anyagi lehetosegeik nulla.
Az elkepzeles jo, akik csinalnak, azoknak nincs 5 forintjuk.
Itt bukik a koncepcio.
Vagy, legyen proba, pl. Biosolar okofalu, kene kis promocio, ami sok love,
es palyazat hegyeket, es szponzorokat megnyerve?
Ha rosszul okoskodtam,'elnezest, vagy ha valamit nem jol ertettem.
villam64Válasz erre
2015-09-04
11:19:30
Előzmény: 444tibi #49277#49278
Soha nem beszéltem külső szolgáltatás nélküli rendszerről. Decentralizált hálózatról beszélek. Ami elektromos területen azt jelentené, hogy az országos szolgáltató a falu határáig szolgáltat, a faluban meg a közösségi megbízott. Csak a könnyebb elszámolás végett.
2015-09-04
09:24:03
Előzmény: villam64 #49276#49277
Ez ok,
de kulso szolgaltatasok nelkul nem megy.
Mint az a pelda, valaki fennen hangoztatja, hogy o bizony onellato.
Persze. Paradicsombol, meg locsolovizbol.
Arambol, gazolajbol nem, de azert o fuggetlen.

Elelrtomos szolgaltato a kozosseg. Hogyan, mindig?

villam64Válasz erre
2015-09-02
20:10:26
Előzmény: robert #49274#49276
A társasházi mentalitás nem alkalmas. A jelenlegi magyar mentalitás nem alkalmas. Csak új szerveződés lehet. Várostól nem messze. Mit nem használunk állandóan?
1. mosógép
Mi lehet közös, megfelelő szabályozás mellett?
1. napelem
2. napkollektor
Az elektromos szolgáltató a falu határán belül a közösség.
Napkollektor?
2015-09-02
06:47:08
Előzmény: villam64 #49271#49274
villam64,

Hazai siker-sztorikról még nem hallottam :(

Vegyük a legkézenfekvőbb példát, egy kis létszámú társasház lakóközösségét. A lakásokban egyedi, ilyen-olyan fűtés és bojler van, eleve ilyet keresnek a költözők, mert az a legolcsóbb, vagy csak így alakult.
Olcsóbb-e 40 db kazán, bojler és kémény üzemeltetése, mint 1 központi kazáné?
Persze, hogy nem olcsóbb! Akkor miért nem cserélik le az egyedi berendezéseiket 1 db korszerű, jó hatásfokkal működő közösségire?
A 40 lakásban élők változatos kifogásokat találnak:
- van, aki épp most szereltetett be egy új cirkót
- a bérlakások tulajdonosainak mindegy, mert úgyis a bérlő fizeti a rezsit
- többek tiltakoznak, hogy az ő lakásukban ne koszoljanak
- más lakókkal nem lehet időpontot egyeztetni, ők nem érnek rá
- megint mások el szeretnék adni a lakást úgy, ahogy van
- nekem ne zörögjön senki, mert akkor a kisbabám nem tud aludni
- az időseknek már minek arra a kis időre
- stb... stb...

A közösségi rendszereket csak ott lehet üzemeltetni, ahol az érdekek is maradéktalanul közösek. Tolerancia? Az nincs!

villam64Válasz erre
2015-09-01
19:43:34
Előzmény: robert #49269#49271

Én nem elzárt világgal példálózok. Európai falvakra gondolok. Nem a tudatlanoktól várom ezt. Nálam nem kell lemondani a fejlődésről. Mindössze az önzést, és a pénz utáni hajszát kell megfelelő szintre csökkenteni. Ez a kulcs. Tolerancia?
2015-09-01
19:07:03
Előzmény: robert #49269#49270
Robert,
ez fappans volt. Es igaz sajna..
Mi mar sehogyan sem allunk meg a labunkon,
valamennyi technika kell mert ehen szomjan megfagynank.
2015-09-01
10:51:38
Előzmény: villam64 #49268#49269
villam64,

"... szívesen venném, ha lehetne kisközösségi rendszert kiépíteni, mert az gazdaságosabb, és méginkább csökkentené az ökológiai lábnyomunkat. Mint pár működő faluban... "

Én is szeretném, de lássuk be ez csak az Amazonas menti, világtól elzárt, írni-olvasni nem tudó törzseknél működik önerőből :(

villam64Válasz erre
2015-09-01
10:31:44
Előzmény: robert #49267#49268
Tény, hogy pénz szempontjából nem gazdaságos. Viszont az emberi lábnyomodat csökkenti.
Az infrastruktúra is kell, azért, hogy kisegítsük egymást, de ne függjünk pár ember pénzétől.
Hányszor lenne október 1-től február 28-ig 100 liter meleg vizünk, és hányszor 300 liter?
Azt is szívesen venném, ha lehetne kisközösségi rendszert kiépíteni, mert az gazdaságosabb, és méginkább csökkentené az ökológiai lábnyomunkat. Mint pár működő faluban.
2015-09-01
08:47:31
Előzmény: villam64 #49266#49267
villam64,

Mindamellett, hogy próbáljuk megérteni a mások a prioritásait, nem igen vagyunk hajlandók változtatni a magunkén.

Azt látom, hogy te az önellátást tartod elsődlegesnek, a költségeket másodlagosnak. De hogy lehetne önellátó az ember, ha ezt csak bizonyos mértékig, és akkor is csak a gazdaság által megtermel javak felhasználásával teheti?
Például itt van a HMKE által remélt függetlenség: a hálózati infrastruktúra nélkül a hajunkra kenhetjük a napelemeinket. Talán rentábilis, de biztos, hogy nem csökkenti, hanem éppen növeli a függőséget.

Ezért én pont fordítva gondolkodom. Úgy vélem a te műszaki megoldásod ok, csak a jelen helyzetben nem gazdaságos. Ha komfortra vágyunk, akkor az sokkal egyszerűbben megvalósítható.

2011-05-25
19:01:25
Előzmény: sándor #14570#14571
Sándor,

1.
Én olyan leszek már, mint Móricka, mert minden energiapolitikával kapcsolatos hírről ugyanaz jut eszembe: egy fillér pénzt sem szabad támogatás jogcímen kifizetni, mert a közpénz magánérdekeket fog szolgálni.

2. Nem tartom kivitelezhetően az önellátást egy bizonyos volumen alatt.
Ha lenne 500 hektár jó termőterületem és nagy családom, aki a birtokon dolgozik, akkor van rá esély.
Egy területen lakók összefogása szintén életképes lehet, (a téma címe is erről szól), ha össze tudják egyeztetni az egyéni és a közösségi érdekeket.
Elszigetelten nem sok esély marad az önellátásra.

Villám elindult egy úton, és meg van az a tulajdonsága, ami sokunkból hiányzik: képes alkalmazkodni, és az életmódját egy cél érdekében megváltoztatni.
A legtöbben semmi pénzért nem hajlandók lemondani a kényelmükről, szokásaikról (például nem a lakás hőmérsékletét csökkenti 1-2 fokkal, amivel ingyen többet nyerne, mint a drága energiaátalakítókkal). Ebben az esetben viszont az önellátás sokkal drágább, mint az energia megvásárlása.

A közösségi rendszerek előnye, az eszközök fajlagos költségcsökkentéséből adódik. Osztrák példák megmutatták, hogy egy jó hatásfokú biomassza kazán 10-50-100 házat is elláthat hőenergiával. Nem kell minden házba kazán, tüzelőanyagtároló, kémény, nem kell a tüzet rakni, hamuzni, stb. Ha növeljük az ellátott épületek számát gazdaságtalanná válik a rendszer (lást: nálunk a távhő a legdrágább).
Egy kisközösségű fűtőműhöz a napkollektorok is integrálhatók lennének. Ilyenek működnek már a ház-központi fűtésű társasházakban is (pl az óbudai faluházban).

Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek  =>  Kisközösségi napenergia hasznosítás
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva