English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Modulok karbantartása
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-08-16
11:34:29
Lassan nem is szükség fedni a kollektorokat, a por összeáll egy masszív földtakarássá.

Tavasz óta nem esett eső.

"Ami a legmeglepőbb, hogy még az üvegszál erősítést is szétszedi az UV."

A csőszigetelés védelmét nálam . Solflex tél véd kívül, két évet garantáltam kibír, filléres áru.

Elgondolkodtató, hogy REMÉNYTELEN a harc a légszennyezés és a környezeti behatások ellen.

Tisztításhoz még a csapvíznek is van ásványi anyag tartalma, ami rátapadhat a panelek külső üveg felületére. Hasonló ok miatt kell az agyonmosott autókat mosás után átpolírozni.
Mosóvíz + csatornadíj + környezetszennyezés + terheled a tető héjazatát + saját ráfordított munkaidőd.

2013-08-14
09:32:19
Ez egy napelem tisztító robot. A neve Gekko G3, és a Niederberger Engineering építette. Óránként 400m2 vízszintes felület tisztítására képes.

Mekkorát eshet egy 45 fokos dőlésszögű tetőről?

Más:
Napelem tisztítás ablaktisztító géppel

ÉgboltosVálasz erre
2013-08-13
23:43:09
Előzmény: sándor #41768#41772
Sándor!
A Hortobágyi Nemzeti Parkban igenis gond a madárszar. Radikálisan csökkentik az állomások hozamát. Nem ugyanaz a napkollektoron levő ürülék mint akár egy modulon a rendszerből! Nem mindegy mire szarnak :-) A múltkor sajnos előbb lemostam,utána jutott eszembe, hogy le kellett volna fényképezni.
fusimisiVálasz erre
2013-08-09
08:12:11
Ide írok - igazából a panel tisztításhoz illene.
A vasút közelsége miatt nálam van egy "szálló rozsda" jelenség. Üvegen és az autó fényezésén kézzel is tapintható - a kocsiról polírozással eltávolítható. Mennyire befolyásolhatja ez a hatásfokot? Az ablaküvegről nagyon nehéz eltávolítani - súrolószer kell hozzá :(
2013-08-04
16:34:03
Lehet nem nem idevaló a kérdés, de nem találtam megfelelô topikot:
Szoktátok a PV paneleket takarítani? Ha igen, milyen rendszerességgel és hogyan?
Nálam szemmel láthatóan koszosak már a panelek.

2012-12-24
12:22:16
Előzmény: Bous83 #37099#37100
Bous83,

Ha el lehet küldeni egy levélben a videot, akkor tedd azt, ha nem fér bele, akkor töltsd fel valahova (pl Google drive), és adj hozzáférést.

2012-12-24
11:33:54
Robert, ez nem tudom hová való, de úgy hirtelen...

Olvasztás! :D

A sziget rendszerem egy szem moduljára rátettem egy áramgenerátort, és épp 5A tolok át rajta. Induláskor 50,7V mellett tehát 250W-ot kap! Remélem ettől elolvad rajta az a kb 3-5 cm hó + 1 cm jég (ónos eső). Egy fényképezőgép 15mp-ént fényképezi a modult, tehát lesz egy kis videó is. (bár azt nem tudom, miként tölthetem fel ide, vagy valahova. Majd pár képet azért feltolok)
--------------------------------------------------------------

Kíváncsian várom, mi fog történni... ;) (és hogy mennyi energia kell egy modul leolvasztáshoz)

Most 10:58 van, és már 10:15 óta rajta a delej, most néztem, szépen csöpög róla a víz. Remélem előbb utóbb csak lecsusszan róla annak ellenére, hogy csak 7°-os lehet a lejtés. (ha meredekebb lenne, szerintem már rég lecsusszant volna, így meg el kell olvasztani...)

Most 11:20, és már a közepén összeesett a hó, kicsit körvonalazódtak a cellahatárok... :) (csak 49,8V-ra esett le a fesz, gondolom ha már nem lesz jég, azaz fel tud melegedni, lejjebb fog esni a fesz)

Most 12:17, tehát két óra telt el. Kapott 0,5kWh-t, és odáig jutott el, hogy a közepén már a felső felén olvadó víz időnként kibújik, és felül folyik kicsit, majd visszabújik a hóba.

Most 13:30, 3 óra után a modul közepe már leolvadt... :) Lehet előbb megy le a nap, mint hogy leolvadjon???... :D

15:10, és a modul 90% száraz... :) az aljáról nem hiszem, hogy leolvadna. Lassan majd leállítom, mert sötétedik...

villam64Válasz erre
2012-02-05
11:26:13
9 órakor letakarítottam a napelemeket a hótól. 0 W-ról 110 W-ra ment fel a termelés. Most 440 W. Nem tudom, hogy ilyen vastag hó lement-e volna.
2011-08-30
15:41:54
Nem Photoshop, ez a panel tényleg ennyire poros!

Ezt kell csinálni:

payagyerekVálasz erre
2011-07-17
22:12:46
Valamelyik este volt pár csepp eső, ami épp arra volt jó, hogy rámossa a napelemekre az utca porát. Vagyis nincs épp újkori tükörábrázatja a paneleknek.
Ennek ellenére ma beesett 4,2kWh a DK-i, 45°-os bólintású 660Wp mezőről.

2011-01-04
14:53:55
Előzmény: f-27 #9826#10248
Ha kisüt a nap kissé felmelegszik a napelem és a hóréteg lecsúszik.
Ha borús az idő és hó takarja a napelemeket, a termelt áram 0,1÷0,5A. Letakarítás után 0,9÷5,0A. Érdemes letakarítani.
Ha kisüt a nap felugrik még 20A-re is, csak ritkán süt ki.

2010-12-18
18:47:01
Nekem napközben olyan 0,1-2 A-t tudott az összes panel a hókupac alatt, miután letakarítottam a hóesés közben így is lejött róluk olyan 1-2A. Szóval szerintem van értelme takarítani.. ha lehet persze mert a tetőre azért nem másznék ki ezért.
2010-12-17
23:52:00
fnagy

A hó alatt ha kisűt a nap akkora vakító fényt kap a napelem hogy felesleges tisztítani!
ha nem süt a nap és letakarítod sem fog többet termelni!
Nekem amúgy lecsúszott a hó magátol róla .:)
Sajna hóesésbe nappal nekem sem jött be több mint 1-2A 27,3V-on..Ez meg nemsokra való,max arra hogy egész nap halgatom ahogy a vezérlő kattok ahogy regenerálja az akkukat...
2010-12-14
20:03:29
Üdv

Én is kotorgattam ma, szerencsére csak 1-2 létrafokot kel mászni.
Reggel volt rajta vagy 1-2 cm hó, kb 0.5 A volt a napelemáram és a töltöáram is.
Aztán hogy letakaritottam , addigra a nap is meglátszott hogy hol rejtözik a felhők mögött, épp hogy csak látszott a napkorong sziluettje.
Ekkor 1 A napemelemáramnál kb 3 A lett a töltőáram.

Most azért kiderült menyivel jobb az a módszer amikor a napelemek közvetlen rá vannak fektetve az üvegtáblára.
Ezeknél a tábláknál a szemerkélő hó egyből el is olvadt mig a másiknál ahol a cellák nem érnek a fedőüveghez ujra megált rajta a hó.
Gondolom a cellák álltal elnyelt hő, és az áram okozota hő összeadódva már elég, hogy iylen kicsike fagyban felmelegitse a vele összetapadó fedőüveget.

végyé

villam64Válasz erre
2010-12-14
15:43:17
fnagy
Én ki szoktam bújni a lécek között, hogy hosszú ablakmosóval lekotorjam a havat. Ilyen hidegben a kisütő nap nem mindig megbízható. És legalább azt a kevés napsütést ne veszítsem el emiatt. Esetleg állítható tartó, amivel ősszel feltolod 60-70 fok dőlésre.
2010-12-14
08:44:25
Aktuális téma: NAPELEMEK TISZTÍTÁSA HÓTÓL

Nem olcsó szórakozást 3m magasban sepregetni. Az áramtermelés szinte semmi.
Nekem ez az első telem napelemekkel. Valami jobb ötlet?

Havasan:

Leseperve:

Mit tesznek a napelemes telepeken (mezőkön)? Hogy takarítják?
Fűtve nem lehetnek, hisz az kemény + költség lenne hisz ebben az időben még saját fenntartását sem termeli meg (vagy alig).

Én arra gondoltam, hogy havazás esetén hiába is takarítjuk, mert ha le is sepred (ami amúgy sem lesz tökéletes jó sok %-ot veszítve) akkor sem süt a nap a nagy felhőrétegtől. Legfeljebb ha kisüt a nap ...

2009-03-07
20:31:27
emitter,

Én a napkollektorokat és a napelemeket ősszel és tavasszal ablaktisztítóval lehúzom. Az így letisztított felületen nehezebben tapad meg a por és az eső is hatékonyabban tisztítja.
A por jelentősen csökkentheti a teljesítményt. Napelemek esetén a felületi szennyeződésből adódóan 5-15% körüli teljesítménycsökkenéssel számolnak.

Semmi realitását nem látok a hőszivattyú napelemekkel történő üzemeltetésére. A hőszivattyúknak stabil tápfeszültségre van szükségük. Egy 10 kW-os rendszer egyébként is annyiba kerülne, mint egy vidéki családi ház.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Modulok karbantartása
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva