English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-01-20
14:41:00
Előzmény: sándor #45131#45132
Sándor,

Onnan vettem, hogy nekem a szerződés
HMKE-re vonatkozó érvényes Hálózat Használati Szerződésem az ELMŰ-höz kapcsolódik. Ennek aláírása után küldtek egy linket, hogy itt van bővebb infó a majdan esedékes elszámoláshoz:

www.mekh.hu/gcpdocs/49/HMKE_T%C3%A1j%C3%A9koztat%C3%A1s.pdf

Lehet hogy a területileg illetékes szolgáltató árképzéseiben különbség van, abban viszont NINCS hogy KÖTELES átvenni a többletet és ki is fizetni számla kiállítása ellenében.
DE majd estére konkrétan megnézem mit is írtam alá :)

addig te itt emésszed az alábbiakat:
Nálam és a többi HMKE-s fogyasztó 99%-nak elég annyi, hogy nincs villanyszámlája (kivéve elosztói díj; 1-2e ft/év), és nem is fog számlát kiállítani.
De ettől még lehet motorozni azon, hogy ez meddig lesz így vagy sehogy.

Még nem kaptam meg a végelszámló számlát, annyit viszont már most láton az online felületen, hogy fel van töltve hogy mennyit használtam és töltöttem fel a hálózatra. (93kwh +-om van)

2014-01-20
13:03:15
Előzmény: sándor #45122#45130
Sándor,

Most megpróbállak -terjedelemben- utolérni :)

Azért írtam, amit írtam, mert meggyőződtem az állításom igazságáról.
Nem győzöm elégszer leírni, hogy arra az esetre szorítkozom, amikor az éves termelés nem haladja meg a fogyasztást.

Te, ugye erre hivatkozol:
"""
Egyetemes Villamos Energia Szolgáltatói Üzletszabályzat M.4. számú melléklet
EDF DÉMÁSZ Zrt. Hatályos: 2014. február 15-től

6. Elszámolás
...
A vételezés és a betáplálás egyenlősége esetén egyik Fél sem számlázhat fogyasztásmennyiséget, mivel a szaldózás miatt
nincs elszámolható villamos energia mennyiség. Ez esetben a Felhasználónak meg kell fizetnie a forgalom függe tlen
rendszerhasználati díjakat a vonatkozó rendelet szerint.
Az elszámolás során az aktuális egységárakat kell alkalmazni. Árváltozás esetén a Szolgáltató Üzletszabályzatában leírtak szerint kell eljárni.
...
Amennyiben a hálózatból vételezett energia mennyisége nagyobb, mint a betáplált energiamennyiség, akkor az elszámolás
alapját képező különbözetre az alábbi, I. pontban foglaltakat kell alkalmazni.
...

I. Az elszámolási időszakban a Felhasználó által betáplált mennyiségen felül vételezett villamos energiamennyiség
elszámolása:
Felhasználó által fizetendő az elszámoló számlában:
Villamos-energia vonatkozásában:
Az energia árát a vonatkozó miniszteri rendelet (jelenleg a 4/2011. (I. 31) NFM rendelet) alapján a
Szolgáltató Üzletszabályzatában foglaltak szerint kell megfizetni.
Törvényben előírt továbbszámlázott tételek:
A VET 147. §-ban meghatározott pénzeszközök
a) szénipari szerkezetátalakítási támogatás
b) külön jogszabályban meghatározott személyi kör részére a villamosenergia-iparban fennálló, vagy
eltöltött munkaviszonnyal összefüggésben külön jogszabálynak megfelelően biztosított
kedvezményes árú villamosenergia-ellátás támogatása
c) kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási támogatás
Energiaadó:
Nem lakossági felhasználó...
Rendszerhasználati díj vonatkozásában:
Rendszerhasználati díjakat a 64/2011. (XI. 30.) NFM rendelet és a Magyar Energetikai és Közmű-
szabályozási Hivatal határozata, vagy rendelet alapján az EDF DÉMÁSZ Hálózati Elosztó Kft.
Üzletszabályzatában foglaltak szerint kell megfizetni...
"""

A meddőre:

"""
64/2011. (XI. 30.) NFM rendelet a villamos energia rendszerhasználati díjak megállapításának és alkalmazásának
szabályairól
....
c) Kisfeszültségű csatlakozás esetében az elszámolási időszakban vételezett hatásos
villamos energia 25%-át meg nem haladó induktív meddő villamos energia díjmentes.

2.4.5. Az elosztó a kapacitív meddő villamos energia és a 2.4.4. pontban meghatározott
mértéket meghaladó induktív meddő villamos energia után a Hivatal határozatában előírt
elosztói meddő energia díj megfizetését kérheti.
...
"""

Mivel minden tétel egy elszámolási időszakra vonatkozik (1 év), azért kicsi az esélye, hogy a meddő (a rendszerhasználó által a közcélú hálózatból vételezett (induktív) vagy betáplált (kapacitív)) összeségében a valós fogyasztás 25%-át meghaladja.

Tehát, ha végigbontjuk a fonalat úgy látom, hogy 2014.02.15-től a következő törvénymódosításig, azokra a termelőkre, akik a saját fogyasztás erejéig táplálnak vissza, nem változik semmi.

Szájtépésnek tartom a találgatásokat, és a fanatikusok meggyőzésére irányuló erőfeszítéseket.
Mert:
- lényeges változásokat nem látunk és nem is láthatunk előre, sőt még csak a változások irányát sem láthatjuk előre, az is könnyen meglehet, hogy semmi logika nem lesz bennük
- félelmeiktől, téveszméiktől nem szabadíthatunk meg senkit, az ebből fakadó és kényszerűen újabb beruházásokat gerjesztő döntéseiket pedig nem befolyásolhatjuk, csak a makacsságukat fokozhatjuk

2014-01-20
12:39:27
Előzmény: sándor #45122#45127
Sándor,

Annyit már sikerült nekem is kihámoznom, hogy azzal van probléma szerinted, ha az ember többet termel a PV-vel, mint amit elfogyaszt, mert akkor ott érhetik meglepetések.

FONTOS DOLOGNAK tartom ugyanakkor, hogy egy HMKE-t használó már a telepítés előtt tisztában van azzal, hogy a többletet sokkal olcsóbban tudja csak eladni mint a hagyományos vételár, sőt azzal is tisztában van, hogy amennyiben értékesíteni kívánja a többletet, számlát kell adnia, ami után meg adóznia.
Tehát ezekkel a dolgokkal nem az éves elszámoláskor fog szembesülni.

Elmű területen szerintem a lényeg:

"
.
.
.
A többletenergiáért az adott csatlakozási ponton értékesítő villamosenergia-kereskedő vagy egyetemes
szolgáltató – számla ellenében –, a HMKE által a villamos energiáért egyébként (felhasználóként) fizetendő
átlagos villamosenergia-termékárnak megfelelő árat köteles fizetni.
.
.
.
"

Számomra a SZÁMLA ELLENÉBEN van a lényeg. HA nem írok számlát, akkor nem is fizetik ki, nem is kell utána adóznom. ÉS úgy gondolom csak nagyon kevesen vannak azok a HMKE-t használók közül, akik ezt tényleges profit termelő befektetésnek szánták, vagyis annyi plusszt termelnek hogy még a féláron való eladással is megérje nekik.
Mivel én is azok közé tartozik, akik a villamos számlájukat szerették volna kinullázni, továbbá a +kwh nem éri meg az esetemben (+86kwh - 2000ft sincs)a számlázásos "macerát", bár azt sem gondolom nagy történetnek, így idén nem terveztem foglalkozni ezzel.
Ha nagyságrendileg a féláron kiszámlázott többlet elérné a 10 ezres nagyságot, akkor bizony kiszámláznám.

Elosztói alapdíjat felhasználóként továbbra is kell fizetnem, 1260ft volt erre az évre.

fusimisiVálasz erre
2014-01-20
12:22:04
Előzmény: sándor #45122#45124
Térjünk vissza az elszámolási problémák elemzésére az első - csonka - éves elszámolásom után. Mivel beszedtek nem kevés díjat az üzembeállítást követően is minden kiderül leolvasáskor. (Lehet akkor még tényleg minuszba leszek a mérő szerint.)
Idézve az elműs levélből:
"Az éves elszámolás alkalmával, a 2014.05.02-2014.05.17 között leolvasott mérőállások alapján, a korábban kiállított részszámlák elszámolásra kerülnek. "
2014-01-20
09:43:51
Előzmény: sándor #45118#45120
Sándor,

Amit a témában leírunk, az nem örök-érvényű, mert az árak, a törvények, és az üzletszabályzatok függvénye, és mint ilyen bármikor változhat.

A jelenlegi állapotok szerint, te túl-bonyolítod a kérdést, és a legkedvezőtlenebb fogyasztási-termelési arányokkal, a lehetőségeket figyelmen kívül hagyó méretezéssel, valamint az ebből adódó adminisztrációs és rendszer-költségekkel számolsz.

Ezzel szemben a fogyasztást nem meghaladó termelés esetén a szaldós elszámolás sokkal egyszerűbb, mert ténylegesen a különbözet után kell fizetni, és rendszerhasználati díjat nem számolják fel.
Az üzemeltető megtervezteti, engedélyezteti és kivitelezi a rendszerét: kifizeti az anyagokat, adminisztrációs díjakat, munka és szállítási díjakat. Ennyi a HMKE bekerülési költsége.

Mindenki eldöntheti, hogy ebben az elszámolási rendszerben a kapott árajánlatok és az előre nem látható bizonytalanságok alapján beruház-e.

Ha valaki bevállalja, hogy túl-napelemezi magát, az legyen az ő gondja (vagy öröme), de semmi értelme, hogy a fogyasztáson felül (jóval fölötte) termelő rendszerek mintájára vizsgáljuk a kisebb telepítéseket.

A szolgáltatók képviselni fogják a saját érdekeiket, az ő gondjaikat sem kell a nyakunkba venni, majd ők megoldják.

Összefoglalva:
1. Van egy jónak mondható helyzet MOST, ami törvényesen, mindenki számára elérhető lehetőséget ad.
2. A helyzet kedvezőtlenre változhat tőlünk függetlenül, de elronthatjuk mi, magunknak is.

Szerintem csak az 1. esettel kell foglalkozni, a többi szájtépés.

payagyerekVálasz erre
2014-01-19
13:36:33
Előzmény: sándor #45090#45103
Már itthon is vannak több éves rendszerek, amik túl vannak pár elszámoláson. Erről senki nem fog mutogatni papírt, mert a hülyegyerekek belekötnek. Tulajdonképp mindenbe belekötnek.
Ennek legfőbb oka az IRIGYSÉG!

OFF
Én annó mutogattam hőszipkás fórumon mínuszos gázszámlámat, melybe a rohadékok szintén belekötöttek. Akkor megígértem, hogy eztán csak a csupasz seggemet fogom mutogatni. ...(x)...
Nem értem, mit kapcsolgatna a szolgáltató? Azt a kb. 0,1%-nyi elterjedtségű HMKE rendszereket? Emlékeztetőül: Magyarországon vagyunk!
Németben lehet, gondolkodnak róla. Ám ott már sokkal több van (úgymond dominálós mértékű) és már több, mint 20 éve!
Ott valóban volt visszavételi ártámogatás! Itt sosem.
Ami ott van jelenleg, mi arra a szintre 20 év múlva fogunk elérni. Tehát majd 20 év múlva térjünk rá erre a témára. Addig max. figyeljük a germánt, hogy merre tolódik a jövő.

...(x)...

A rezsicsökkentés jó is meg rossz is. Rossz, mert fékezheti a HMKE rendszereket. Jó, mert fogyasztásnövelő hatású és így a HMKE rendszerek csekély szintű termelése egyre inkább elhanyagolható mértékű marad a fogyasztásnövekedéshez képest.

fusimisiVálasz erre
2014-01-10
11:37:33
Előzmény: mrhoff #44902#44903
Regisztráláskor gyorsan lementettem a régi adatokat egy excelbe. Ezek szerint nem volt rossz 5let annó!
2014-01-10
11:17:42
Előzmény: fusimisi #44886#44902
Nekem is lenne kérdésem.
Miért kell egy óracsere miatt nullázni a korábbi fogyasztási adatokat?
2014-01-10
10:08:43
Előzmény: fusimisi #44893#44899
Jobb oldalon. BEJELENTÉSEK -- Reklamáció

Itt bejönnek az adataid, ki kell választani a számlázással kapcsolatos reklamáció.
Bekéri a reklamált számla számát, szövegesen meg leírod, hogy HMKE miatt 0-ás rész-számlákat kértél, így kéred a számla sztornóját.
2014-01-09
17:39:57
Előzmény: fusimisi #44886#44891
Javaslom regiszráld magad a ker.elmu.hu oldalon. Regisztráció után magadnak át tudod állítani a számlázási átalányt 0-ra (igaz 1 hónapra előre lehet csak). Egy számla kell csak hozzá.

Van egy elég jól működő automata ügykezelő. Ott beírod, hogy HMKE miatt kéred az említett számlák sztornózását. Automatice iktat, értesít és nekem is most töröltek 2 számlát. Egy tavalyi bejelentésemről késtek 30 napot, erre kaptam 5 rugó kártérítést a késedelem miatt, igaz fél évvel később.
2014-01-09
15:10:21
Előzmény: fusimisi #44880#44885
Én ELMŰ területen vagyok és 2012-ben csak így tudtam megoldani, hogy ne legyen becsült számlám.
De nálam a fő gond az lehetett, hogy amíg nem volt felvíve a rendszerükben az új advesz óra, addig nem tudtak mit kezdeni velem.
Éves leolvasást a szolgáltató határozza meg, területenként tudtommal.

Éves leolvasás után biztosan kérheted a túlfizetésed visszatérítését, előbb nem tudom.
fusimisiVálasz erre
2014-01-09
13:35:51
Előzmény: mrhoff #44874#44880
Ilyenkor szoktam mondani - Ez Magyarország :( :( :( és nyelek 2T

Az éves leolvasás nyáron volt! Szívás - ezek szerint le kell jelentenem minden hónapban 0 ra az állást hiába adtam be kérelmet, hogy töröljék az előzőt és állítsák be a továbbiakban a fogyasztást 0 ra. Erről van papírom is átvették.
Kaptam választ is rá, hogy az előzőt nem tudják törölni és részletfizetést sem kérhetek. Erre kiküldenek egy újabbat!!! Mégis be kell mennem eszem f@szom megáll!
Találni valami értelmesebb ügyintézőt akinél kivitelezhető valami díjcsökkentés.

Ha sikerül 0 ra kihozni az évet van rá esély hogy ezt a befizetett lóvét visszafizetik? Kérelmezhetem az éves leolvasást mondjuk jövő hónapra vagy ez mitől függ?

2014-01-09
12:59:37
Előzmény: villam64 #44875#44878
Én havi lolvasós voltam és míg meg nem történt az éves leolvasás addig 0-t adtam meg mint fogyasztás, csak ezután állították át autómatikus 0-s részszámlára.
Szóval nálam nem volt semmi törvénytelen, csak fogyasztás után fizettem, csak kicsit késve, mivel az óracserét 2 hónap alatt vitték fel a rendszerükbe , amikor is már megtörtént az éve leolvasás is. Ekkor állították ki a maradék 2 számlám. (nov 14-ig, és nov 14-jan 16-ig)
villam64Válasz erre
2014-01-09
11:59:22
Előzmény: mrhoff #44874#44875
Jogtalan. Óracsere nulláról indul. Nincs mit kiszámlázni.
2014-01-09
11:53:48
Előzmény: fusimisi #44852#44874
Nálam úgy volt hogy November 14-én szerelték fel az ad-vesz órát, és az éves leolvasás Január 16-én volt. Csak ezután állítotak át 0-ás részfogyasztásra.
Vagyis a Nov 14- Jan 16-ig lévő fogyasztás ki lett számlázva, természetesen csak a különbség.
Szerintem nálad is ez van, hogy nem volt még az éves leolvasás.
villam64Válasz erre
2014-01-09
08:50:45
Előzmény: fusimisi #44855#44858
Amikor megkérted az órát, nem kértél 0 forintos elszámolást? Még az internetes ügyfélszolgálaton is javaslom a panasz tételt. Valamint a telefonon a számlázásnál megnézetni a szolgálatossal, hogy mi van beállítva, és kivizsgálást kérni.
fusimisiVálasz erre
2014-01-08
23:58:36
Előzmény: nadtom #44854#44855
Beadtam 2 papírt is már! van átvett példányom! Ha nem fizetem be még leszerelik a villanyórát!
2014-01-08
23:03:58
Előzmény: fusimisi #44852#44854
Ha csak az "ablaknál" mondod el mi a bajod az kevés, indíts egy ügyet aminek papíron is nyoma van. Az Eon-nál adnak minden ügynek egy számot, akkor is ha a telefonon ügyintézek.
fusimisiVálasz erre
2014-01-08
22:03:25
Hiába jelentettem le, hogy ne küldjenek több számlát ! ! ! Decemberre kiállítottak megint egy 375kW ost !!!! Novemberbe bementem! december elején szintén kértem ne küldjenek több ekkora számlát!!!!
Nincs kedvem újra küzdeni az ügyfélszolgálattal - nem megyek be!!! 3 ablaknál mondtam el mi a bajom és mit szeretnék!!! Vissza lehet ezt igényelni valahogy, ha befizetem most is? Mióta üzemel az erőmű 36ezret beszedtek!!!
fusimisiVálasz erre
2013-10-29
13:52:08
A mára tervezett időpontban felszerelésre került az AD-VESz mérőm :D
Elég fura jószág
- csak kilowatt kijelzés van, egy led villogása jelzi a kisebb értéket
- váltogatja a mért értéket, szegmens teszt, vételezett energia, betáplált energia
- a bal alsó kis pont jelzi, ha betáplálás történik

Friss az élmény gondoltam ezeket megosztom.
A szerelők átnézték a rendszert főleg a túlfesz levezetőket nézegették az - AC oldalon. Szerencsére ebből van 2 is beépítve és az OBO V10-C 1+NPE B+C feliratai láttán megnyugodtak.
A szereléssel az alkatrész választással - ETI cuccok - nagyon elégedettek voltak. Dicsérték a kültéri ABB szekrényeimet is.
Íme az eszköz.

2013-10-20
13:52:13
Előzmény: sándor #42911#42912
Sándor,

Tudom, hogy elhalasztották a bevezetést, de nem találtam újabb képletet, jelenleg ez valósulna meg.
Valahol huszonegynéhány forint körül szór az átvételi ár, ami valóban messze van attól, ami alapján megérni ilyesmire költeni. Ezért lenne érdemes a 2-3kW teljesítményű rendszereket külön kezelni a nagyobbaktól.

2013-10-20
09:15:14
A METÁR nem lép életbe a tervezett 2013. januári indulással. A megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer (röviden METÁR) egy törvényben előírt szabályozási és támogatási rendszernek az új tervezete. Lényege, hogy a megújuló energiák termelését (áramot vagy hőt) egy meghatározott, támogatott és kiszámítható időre garantált módon átveszik.

Tehát mindeni számolhat, a képlet:

Az átvételi árat az optimális kihasználtsággal üzemelő benchmark projekt éves üzemóraszámával előállított hálózatra betáplált villamos energia mennyiségének figyelembevételével indokolt meghatározni. Az árképletet ez alapján a nevező szerinti annuitás faktort AF-el, a maradványérték futamidő végén számított nettó jelenértékét RVpv-vel, a benchmark projekt által előállított éves villamos energia mennyiség h-val jelölve.

A tervezet részletei és a számítási módszer magyarázata itt:
Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Klíma- és Energiaügyért Felelős Államtitkárság
Szabályozási koncepció a megújuló- és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamos energia kötelező átvételi rendszerről

www.kormany.hu/download/7/24/50000/NFM%2011975%20(MET%C3%81R%20szab.%20koncepci%C3%B3).doc

payagyerekVálasz erre
2013-08-17
22:54:53
Előzmény: dcidci #41875#41877
Nem.
2013-08-17
20:17:15
Az ember nevén van 2 ELMÜ óra, külön szerződéssel, helyrajzilag 2 külön helyen. Elvileg megoldható, hogy ha az egyik helyen van HMKE akkor az elszámolásba mindkét órát bevonják?
2013-08-13
17:20:24
Előzmény: mrhoff #41756#41759
mrhoff,

Szerinted a hálózatot te biztosítod az elektromos művek számára? És ezért neked kellene fizetniük?

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva