English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2012-01-23
13:01:12
Előzmény: sándor #23825#23842
Nem alszok. Azt majd a koporsóban. Dolgozok, mert valami marhának össze kell kapargatni az államadósságot. (ide jönne 1 fityisz-forma szmájli) Csatlakozási dokumentációt írtam éppen, meg rajzoltam az éccaka.

2 variáció létezik:

1.
A felhasználó a hálózatba nem kíván betáplálni (mégsem szigetüzem), vagyis kizárólag saját célra vásárolt villamos energia mennyiségének csökkentése, illetve kielégítése érdekében fogja a villamos energiát megtermelni. Alias nullszaldó.
Ez esetben, ha többletet nyomsz az adott elszámolási évben, akkor vagy ajándékba adod, vagy kicsíped mondjuk télen és "erőszakosan" nullszaldózod az óra szerint.

2.
A felhasználó a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál. Ez már a többlettermeléses, adózós, nemérdemes variáció.

Vagyis a valóban háztartási méretű kiserőmű a kedvezményezett a termelői szándékkal létesített HMKE-vel szemben.
2012-01-23
09:59:16
Előzmény: villam64 #23828#23831
Villam,

Itt egy kis logikai csavar van. Az óra külön is méri, meg nem is. Azaz nincs külön két kimenete, melyből az egyik PV, a másik a ház, azonban fázisonként nézi a teljesítményt (iránnyal együtt) és azt integrálja.

Mondok egy példát, hogy érthetőbb legyen. 3 fázisom van. Tegyük fel, hogy egy fázison 2kW megy ki, a másik két fázison meg 1-1kW jön be. Ekkor az óra 1 óra alatt azt fogja mérni, hogy 2kWh ment ki, és 2kWh jött be. Azt már nem tudhatja, hogy a PV-m valójában 3kW-ot ad le, de abból 1kW-ot azon a fázison is megeszek. Ő csak a különbséget látja, azaz hogy 2kW megy ki, és ezt is méri.
2012-01-23
09:54:04
Előzmény: sándor #23822#23830
Sándor,

A www.eon-energiaszolgaltato.com/download.php?url=download/MEH_hat_821_2011_elo_szab_6_sz_mod.pdf linken olvasható pdf 1 oldalán azt, hogy ez minden szolgáltatóra vonatkozik, valamint a 3. oldalának da) pontját kérlek olvasd el. Ott az olvasható, (lehetőségem van így aláhúzni):

"A közcélú eloszt hálózatba betáplált villamos energia vonatkozásában a szaldó elszámolást a területileg illetékes egyetemes szolgáltatóval, vagy kereskedővel módosított villamosenergia-vásárlási szerződés érvényességi ideje alatt igénybe veszem."

Ez számomra egyértelmű, és minden szolgáltatóra kötelezően vonatkozik!

payagyerekVálasz erre
2012-01-23
02:32:54
Előzmény: sándor #23822#23824
"a közcélú hálózatba villamos energiát betáplál, úgy a
hálózatra adott, illetve a hálózatból vételezett villamos energiát a csatla-
kozási ponton külön-külön kell megmérni, elszámolását pedig a
villamosenergia-kereskedővel kötött szerződés szerinti elszámolási idő-
szakokra számított szaldóképzéssel kell megvalósítani."

Ha a hálóba táplált és vételezett villamos energiát külön-külön kell mérni, majd az adott időszakra vonatkoztatva szaldóképzéssel elszámolni, akkor az a mért kWh-ák egymásból kivonását jelenti. Máskülönben meg kellett volna határozni az energia-átváltási mértékegységet a fogyasztottra és tápláltra vonatkoztatva.
Márpedig ha nincs róla szó, akkor az nincs is!

HMKE elszámolási évkezdetkor a tulaj határozza meg, hogy mekkora mértékű átalányt akar fizetni, előre saccolván a rátáplált mennyiséget a rendszere teljesítményének ismeretében.
2012-01-22
21:21:20
Előzmény: sándor #23741#23809
Sándor,

A szaldónak működnie kell, méghozzá nem Ft oldalon, hanem kWh, azaz energia oldalon.

www.eon-energiaszolgaltato.com/index_eiroda.php?menu=2110406

Kérlek itt az első doksit (nem túl hosszú) olvasd el:

www.eon-energiaszolgaltato.com/download.php?url=download/MEH_hat_821_2011_elo_szab_6_sz_mod.pdf

ebben megtalálod, hogy a régi verzióban valóban nem volt egyértelmű, de az új verzióban tisztán van fogalmazva: "villamos energia szaldó"

Robert, ha nem idevaló, bocs. Itt merült fel, tudod hogy van ez... :-)
2011-11-25
21:31:51
Előzmény: sándor #21353#21355
Sándor,

"""
Ma, unoka őrzés közben egy pillanatra sikerült, de sajnos fogalmam sincs, hogy melyik csatornán, egy villanyóra bemutató végét látni.

Bemutatták azokat a mérőket, amelyek már felismerik a megtakarítós (dugaljas) fékezést és a visszatáplálást is.
Jó lenne, ha valaki látta volna az egészet, mert nekem mintha az ütötte volna meg a fülemet, hogy a nem engedélyezett, visszatáplálást is érzékelő mérő a visszatáplálást is mint valós fogyasztást számolja majd el.

Mire felkaptam a fejem, már csak vagy öt hat féle mérőt láttam záróképként.

Én már ezen sem csodálkoznék. Duplán beszedik, amit az állam elvon tőlük.
A végén még ki is fogjuk fizetni a megtakarított CO2-őt!
"""
Ez az a típus lehet, ami nem reteszelt. Erről már volt szó, mechanikus órák is készültek így.

Abban az esetben viszont nem lehet kimutatni a termelés, ha kisebb, mint a felhasználás. Olyankor nem jut el az óráig a delej.

Országos csatornán volt a riport?

2011-11-04
09:20:23
Előzmény: morlockté #20701#20709
A telepitesi arak nalunk is azonosak a nemetekevel (Szlovakia) kulcsrakeszen visszataplalas is elintezve. Jelenleg meg 25 eurocent a felvasarlasi ar 1kWh-ra, de januartol mar csak 19 eurocent lesz. Igy remelem 1-2 even belul a rendszerarak is lemennek 1 eurora beepitett Wattonkent.:)
morlocktéVálasz erre
2011-11-04
00:53:54
Előzmény: peterch #20684#20703
azért tettek napelemet anno északra is, mert az akkori FIT-tel (ami 20 évre szól fixen), még így is megérte,több pénzt hoz a rendszer, mint amit a bank ad letétbe
morlocktéVálasz erre
2011-11-04
00:45:56
jelenleg 28,57 cent a FIT némethonban tetőre, jövőre 24,43 cent lesz, ezzel majdnem megvan a grid parity háztartási méretekben (<30kWp)

manapság 1600-2300 eur/kwp között lehet kulcsrakész rendszereket kapni ottan mérettől, összetevőktől függően
2011-11-03
23:31:15
Előzmény: payagyerek #20696#20700
payagyerek,

Persze már, áram mandínerből :)

Én inkább egy idióta támogatási rendszerre tippelnék. Nálunk minden eu pályázati pénzből díszburkolat lesz, a németeknél meg napelem.
payagyerekVálasz erre
2011-11-03
21:23:12
Előzmény: robert #20695#20696
NeTeNe! :-) Tudom, hogy korán (vagy biblia?) sötétedik, de nem bambulhatsz! Szó se lehet róla! :-)

Nekem 3 dolog jutott eszembe:

1.
Marhasok pénze van a tulajnak.
2.
Megcumiztatták, rábeszélték.
3.
Teszem azt, van ott 1 hegy, ami azért valamelyest nagy is. Netán majdnem körbeöleli a környékbeli házikókat. (Bajorság környékén lehetséges)
Ezen a hegyoldalon télen, már ott csücsül a hófehér hó, remek tükörfelületként, amit érdemes volt megjátszani amorfokkal.
Ezért télen is ad tejet, meg a nyári magas napálláson is.
2011-11-03
13:13:50
Előzmény: Bous83 #20673#20674
Bous83,
Mit jelent: FIT?
2011-11-03
12:55:05
Előzmény: villam64 #20595#20673
És persze

7. Megszállott, vagy nem tud mit kezdeni a pénzével.

Ebben valahol egyet kell értenem Robertal. Már a déli fekvésű 10-12 éves megtérülési idő is sok. Északi oldalon a megtérülés *1,8, azaz 20 év. A modulok élettartama 25, de az inverter mondjuk egyszer behal 20 év alatt, és máris ott vagyunk, hogy több mint 20 év alatt visszajön a kifizetett lólé, sajna hozammentesen.

Szerintem Északnak akkor van jelentősége, ha van FIT...

(Németéknél még északi oldalon is 10 év alatti a megtérülés, hol vagyunk mi ettől...)
2011-10-11
08:26:12
Elmüfioka elektromágneses sugárzásról és az ingatlan értékvesztéséről írt gondolatait én is tévedésnek tartom, a megtérüléssel kapcsolatosakat pedig (a kicsit zavaros szövegtől eltekintve) részban magam is osztom.
Ugyanakkor értem Payagyerek és Bous83 előre menekülését.

Egy biztos: a helyzet totál bizonytalan, mert ha a jelenlegi állapotokat nézzük, akkor biztos bukta a napelem, de elég egy kicsit változni a gazdasági környezetnek ahhoz, hogy nyereséges legyen (vagy még nagyobb bukta). Az egyik véglet szerint a többmilliós beruházásunkat elviszi egy szélvihar, vagy jégeső, a másik véglet szerint megroppanak a valuták, és a megtakarításaink értéktelenednek el.

Azokkal semmi probléma, akik ebben a bizonytalanságban a saját zsebükből ruháznak be, a probléma a mások pénzére ácsingózó potyalesőkkel van. Ők úgy érzik, hogy nekik járnak a közpénzek, és ha nem írnak ki új pályázatokat, akkor megrövidítik őket. Sőt, ha egyszer már kitömték a zsebeiket, akkor törvényi garanciát is várnak a biztos profitra. Talán még a "devizahiteles mentőcsomag" példájára egy "megújulós mentőcsomagra" is igényt tartanának, ha a rossz döntésük miatt veszteségek érik őket?
Szerintem ennek nem így kell működnie. Aki másba fektet be, az vagy nyer, vagy veszít. Aki megkockáztatja a megújulós beruházást, az vagy nyer, vagy veszít. De egyik esetben se vonjuk be a közpénzeket, mindenki játszadozzon a sajátjával!

A szolgáltatók problémáival kapcsolatsan már kifejtettem, hogy a német viszonyoknak megfelelő, a magyarhoz képest 1000-szeres megújuló kapacitás eléréséig ne aggódjanak, hanem fejlesszenek.
2011-10-10
16:46:33
Előzmény: payagyerek #18478#18481
payagyerek,

Húha, egy lényegretörő kérdésre akadtam ott:
" Tisztelt kozmix készítene nekem egy megvalósíthatósági tervet, hogy egy kb. 80 nm-es családi ház mennyiből ÖKO-sítható és mikor térül meg a befektetés? "

payagyerekVálasz erre
2011-10-10
10:12:47
Előzmény: sándor #18466#18470
A legnagyobb gond a sok-sok buta emberrel van! A szolgáltatónál legalizálni 1 rendszert, tényleg nem nagy művelet. (kop-kop-kop) Még azt is megkockáztatom, hogy valójában nincs is velünk gondjuk. Tisztában vannak vele, hogy nem leszünk nagy játékosok az energiaszektorban. Ám ezzel szemben, csökkentjük a veszteségét, új és plusz megerősítő földelést létesítünk, túlfeszvédekezünk.
Talán még az is lehet, hogy az invertereink finomítják a kapcs.tápokkal, energiatakarékos "körtékkel" szétrongyolt hálózati szinuszt!

payagyerekVálasz erre
2011-10-10
09:03:47
Előzmény: Bous83 #18465#18469
Feltűnt mi? (20sec) Ezen én is csodálkoztam, mikor először láttam, de nyilván másképp értendő a "Time to connect grid". Ugyanis ha ezt állítom, akkor a DC oldali tiltásidő állítódik, nem pedig az AC 300sec-ja.
Nyilván azért alapértelmezett a 20sec.

Az AC oldal idejét (300s), impedanciáját nem tudom itt állítani. Nyilván evvel a programmal sehogyse.

Csak remélni tudom, hogy ezt nem fogom viszontlátni rosszindulatúként beidézett példaként, különböző fórumokon. Bár már azon se lepődnék meg, ha mégis.
Lehet egyszer elküldök valakit a jópicsáb@! Nem tudom kinél telik be a pohár és ki lesz az a szerencsétlen.

Szerintem is túl van ez lihegve. A rémisztgetés a "fegyvere" a szolgáltatónak. A sok irigy meg fajinul ráharap.
"De jó lenne tudni, milyen inverterek voltak azok..."
Szerintem semmilyenek. Ott kezdődik a baj, hogy az efféle hálózatkarbantartó brigádszakemberek, aggregátort látnak a PV helyett.
2011-10-10
00:25:02
Előzmény: payagyerek #18427#18465
Paya,

Legalább ne olyan képet rakj fel, amin a várásidő... :-)
Meg egyébként is, azért legalább 60 s-et hagyj... ;-)
Az enyémen csak addig volt 10 s-en, amíg rá nem jöttem, hogy az enterrel abbahagyja a számolást, és indul. Azóta "nagyon" van.

Szomorúnak tartom az egész szitut. Szerintem minden forgalomban kapható PV inverter rendelkezik TUV minősítésekkel, s mivel Germán+Cseh a legnagyobb felvevő, az ö követelményeikkel kezdik a gyártók. Az én inverterem is rendelkezik TUV minősítésekkel, minddel, ami Cseheknél, meg Germánoknál kell. Ha ott "délen" lettem volna, akkor engem is millákra büntetnek? Mert veszélyeztettem? Igazából fel sem fogom hogy kit, és mivel... MIVAN???

Olvasta már valaki az inverter szabványok tartalmát? Tudjátok, hogy mennyire agyon van biztosítva az egész? Eleve addig forgalomba se lehet hozni egy elektromos készüléket, amíg egy alkatrész hibája esetén a legkisebb esélye megvan a veszélyeztetésnek. Hát ettől egy PV inverter szabványai fényévekre vannak. Szerintem hálózat kimaradása esetén számokkal nem kifejezhető esélye van kitáplálásra. Szóval MIVAN? Szívesen mennék a védelem tanújának egy ilyen perben...

De jó lenne tudni, milyen inverterek voltak azok...

payagyerekVálasz erre
2011-10-09
10:27:42
Előzmény: sándor #18421#18427
Sándor bátyám! Senki nem fog megkövezni!

Szerintem a gond épp az áramszolgáltatóval van! Ha nem tennék nálunk ezt az inverter-elfogadási furfangot, akkor nem lenne mutyizós, sunyi inverteres.
De épp miattuk van! Sőt! Valójában köszönettel tartozunk a szolgáltatóknak az invertertrükkös felhatalmazásért!
Mai napig érthetetlen, hogy ami germánba legális inverter, az nálunk miért nem az?

Ha elfogadnák azokat a fajtákat, mint EU területen, akkor pl. Róbertgida (bocs) és mások is beadhatnák mondjuk a Steca inverterrel legalizálásra a rendszerüket.
Márpedig ha legális 1 rendszer, akkor az 1 oszlopbiztivel kikapcsolható a hálózat karbantartása során. Merthogy ismert!
A gond épp az ész nélkül dugdosós, aggregátoros Józsi bácsival van! Aki sunyiban, egyszercsak a semmiből, delejt nyes a hálóra.

A legális PV rendszer nem búvik a vakvilágban! Ismert! Könnyen behatárolható, kikapcsolható (lenne). Miközben a legális PV rendszernek -nagy valószínűséggel- mégiscsak leáll az invertere. Ráadásul pont neki van normális földelése, mert ő meg is duplázta a PV kiépítése során.

Az, hogy a szolgáltató, vagy a telepítő sokadik alvállalkozó elfelejtett összeföldelni az oszlopokon, az nem az én saram. (Ha következő életemben Jézus-nak születek, akkor majd a vállamra veszem más bűnét.)

Amúgy az inverteremben 2 proci munkálkodik. Ezek folyamatosan ellenőrzik egymást. Minden induláskor, mikor kisüt a nap és megkapja a minimális DC-t, "ébredés" előtt, csinál 1 öntesztet.
Üzem közben folyamatosan kukkolja a hálózati feszületet, frekvenciát, impedanciát. Néha láttam leállni 1-1 rövid ideig, mikoris valamit nem talált kósernek. Ekkor csak 5 perc múlva indul újra, ha addig folyamatosan kóser a hálózat. Tehát az 5 perc alatt is figyelget.
Ha nem rendeződik az anomália, akkor tovább vár és csak akkor röffen újra, ha a 300sec-t (5percet) anomália nélkül végig tudta számolni.
(Ezt a 300sec visszaszámlálást közben közli velem a pofáján.)

A gyári beállításai:
Háló feszület 198-251 V között. Freki 49,81-50,19 Hz.
Mint látni, tágabb kereteket is engedélyezne, de én hagyom a szűk keretek közt. Rám ne legyen panasz.
Ezért érzem furcsának, hogy sok-sok inverter szabadon fusson 1 pucér hálózaton, boldogan egymásra szinkronizálva, vagy Józsi bácsi igen hisztérikusan ingadozó aggregátorára. Miközben még a hálózati impedanciának is stimmelnie kéne úgy, hogy az hirtelen nem változhat.

2011-10-09
08:07:00
Előzmény: takyka #18423#18424
takyka,

A hozzászólásodról jutott eszembe, hogy valamelyik télen (talán tavaly), amikor több hó esett a szokásosnál, sorra dőltek ki a villanyoszlopok, evvel sok ezer háztartás maradt áram nélkül. Akkor kineveztek egy "elszámoltatási kormánybiztost", hogy húzza rá a vizes lepedőt a hálózat karbantartását elhanyagoló elektromos művekre, és kényszerítse az ebből a hibából okozott károk megtérítésére, és a hálózat korszerűsítésére.
Nem tudom, hogy végül mi lett a következmény. Az elavult rendszer felújítása, vagy csak néhány lobbista zsebeinek kitömése.
2011-10-09
07:59:27
Előzmény: sándor #18421#18423
Sándor,

Szerintem a gondolatmenetedben ott van elrejtve a probléma oka, ami nem az aggregátoros Józsibácsi, hanem a trehányul megszerelt és karbantartott, nem az előírásoknak megfelelő hálózat. Mi az, hogy nincs minden oszlop leföldelve? Mert az kényelmetlen? Miért nincs ellenőrizve évente 1x? A védőföld intézménye a hálózat bármely elemének, az esetleges hibás működésből következő életveszélyes helyzetek megakadályozása. Az általad említett esetben is két dolog "hibája" okozza az életveszélyes helyzetet, csak ebből egyik az áramszolgáltató oldalán üzemszerűen megvan!

T.
2011-10-08
01:12:31
Előzmény: sándor #18371#18372
Sándor,

2008-as adat szerint az egy lakosra jutó napelemes rendszerek teljesítménye
Magyarországon 0.05Wp
Németországban 67Wp
Képzeld el hogy panaszkodhatnak a német áramszolgáltatók a magyar viszonyokhoz képest 1340-szor nagyobb napelem kapacitásra. Valahogy mégiscsak megoldják a problémát.

Nálunk legszívesebben felnégyelnék azt, aki "belepiszkít" a bizniszükbe. Lehet, a pallosjogot is vissza fogják állítani, már csak azon vitatkoznak, hogy milyen dobozba kell rakni a "törvény árát".

2011-09-21
09:00:57
Előzmény: robert #17992#17996
Ott a pont! Jól összefoglaltad.

Jelenleg azért érheti meg otthoni napelemes rendszert telepíteni, mert van egy versenytorzító szabályzás. A kistermelőnél lecsapódó hasznot valaki más fizeti meg.

T.
2011-09-21
07:32:12
Persze, hogy nyűg vagyunk a szolgáltatónak, mert az erőművi beszerzéseihez képest bizonytalan időzítéssel dupla áron adjuk neki az áramot (erőmúvi ár ~20Ft/kWh).
Melyik kereskedő örülne annak, ha a törvények rákényszerítik arra, hogy a kistermelőktől drágább vegye meg az árut, amikor nagy tételben fele annyiért is hozzájuthat. A probléma az, hogy a piac nem tud érvényesülni.

Kell egy jobb ajáblat. Adjuk hát 15 Ft/kWh áron az áramot, akkor majd a kezüket törik a portékánkért.
Ja, hogy ilyen áron sem éri meg nekünk? Mit is szoktunk mondani a dinnyetermelőre, aki azért panaszkodik, hogy többe van a dinnye, mint amennyit érte kap? Ugye azt, hogy akkor hagyjon fel a termeléssel. Ilyen szempontből előnyösebb helyzetben vagyunk, mint a dinnyés: el sem kell kezdenünk a termelést!

2011-06-13
13:06:10
Előzmény: pudding1 #15031#15042
Pudding1,

Esetleg publikus részletesebben a rendszered?
(tájolás? túlfeszvédelem? hozam? költség? tapasztalatok? tisztítás? ect.)

Üdv,
Bous
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva