English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
pampallini76Válasz erre
2014-10-16
11:51:20
Előzmény: nadtom #47497#47506
Jelenleg is ezt csinálom, csak nem tudom, hogy mennyit sikerül.
2014-10-15
21:29:15
Előzmény: Mrhoff #47499#47500
Akkor még rosszabb a helyzet, köszi az infót.
2014-10-15
21:06:50
Előzmény: nadtom #47497#47499
2014.01.14-2014.08.31 -ig volt 17,30ft/kw
2014.09.01 -től pedig már csak 15,47ft/kw
2014-10-15
21:00:42
Előzmény: pampallini76 #47491#47498
Nálam Elmű területen csak a rendszerhasználati díj lett kiszámlázva, de nem az éves elszámoló számlában, hanem valamikor év közben, mikor elérte az 1000ft-os összeget az addigi havi rendszerhasználati díj értéke.

Váltsa ki, veszteni nem veszíthet semmit, max ha mégsincs +, nem számláz.
2014-10-15
20:15:11
Előzmény: pampallini76 #47491#47497
Arra nem gondoltál, hogy elhasználod pl. fűtésre a plusz energiát (pl. klímával)? Szerintem jobban járnál így, mint a 22Ft/kW - SZJA - EHO.
pampallini76Válasz erre
2014-10-15
19:23:49
Előzmény: mrhoff #45890#47491
Üdvözlöm!

Olvastam a régebbi hozzászólásból, hogy már megvolt az elszámolás a szolgáltatóval. Szeretnék információt kérni, hogy túltermelés esetén a szolgáltató milyen tételeket számláz ki? Rendszerhasználati díj stb. Nekem júniusban volt óracserém, azóta pluszban vagyok. Nem biztos, hogy el tudom használni év végéig a túltermelésem, ezért gondolkodok az adószám kérésben és a számla kiállításban. Próbáltam máshonnan is segítséget kérni, de eddig nem nagyon találtam olyan helyet, ahol lett volna evvel kapcsolatban információ.

Köszönöm
Gábor
2014-03-05
17:29:52
Az indexen július végén olvastam egy megkésett kérdést:

"Tavasszal telepítettem egy fotovoltaikus rendszert a tetőre, gőzerővel termel, már 400kwh többletem van.
Nem szeretném eladni 85% mínusz szja-ért.
A bökkenő: az Elmű augusztusban tervezi a leolvasást, amíg nem tudom értelmesen elhasználni a többletet. Utána jön az árnyékos félév.
Mi fog történni? Köszönet nélkül zsebre teszik, vagy megmarad a többletem a jövő évre? Másképpen: lenullázzák mindkét mutatót?
Mi fog történni 2015-ben, ha akkor az óra akkor pl. 2000 kwh betáplálást és ugyancsak 2000 kwh vételezést mutat?
Lehet-e kérni a leolvasás kedvezőbb időpontra való áthelyezését. Ez pl. február-márciusban lenne, amikor az esetleges többletet el lehet fűteni."
2014-02-28
14:18:14
Előzmény: sándor #45895#45897
Sándor!

Szerintem kezdjük ott hogy mit értesz HIPA alatt????
Mert amit te írtál az a helyi adókra vonatkozik (pl. ingatlan, kommunális stb, amelyről területileg rendelkeznek)

Helyi IPARŰZÉSŰ ADÓ:

1990. évi C. törvény a helyi adókról:

"IV. Fejezet
HELYI IPARŰZÉSI ADÓ

Az adókötelezettség, az adó alanya

35. §84 (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (a továbbiakban: iparűzési tevékenység).
(2) Az adó alanya a VÁLLALKOZÓ. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
36. § Adóköteles iparűzési tevékenység: a vállalkozó e minőségben végzett nyereség-, illetőleg jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége."

forrás: www.net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99000100.TV

"Az Önkormányzatunk szerint a tetőre felszerelt napelemek az építmény, az ingatlan részét, tartozékát képezik. "

Ha nálad ezt így értelmezik, és EZT TARTALMAZZA IS a helyi adók leírása, akkor nagy valószínűséggel így fogsz, emelt érték után ingatlanadót fizetni.

- NINCSEN SEMMILYEN KÖTELEZŐ SZÁMLÁZÁS A HMKE LÉTESÍTŐJÉNEK, akadj már le erről!
Ha teljesíted a feltételeket, akkor SZÁMLÁT ÁLLÍTHATSZ KI, NEM KÖTELEZŐ. Ha nem állítasz ki, a többleted "elveszett".

- NINCS SEMMILYEN "speciális munkavégzésre irányuló jogviszony" , HELYETTE VAN A 351101-es TEAOR: ENGEDÉLYHEZ NEM KÖTÖTT KÖZCÉLÚ ERÖMŰ MŰKÖDTETÉSE!

- HMKE-nél ELMŰ területen jelenleg nincsen meddő energia és egyéb rejtett díj amit neked kellene fizetned.

- Nagybetűvel kiemeltem a lényeget, hogy te olvad el nmégegyszer, mert sajnos te vagy aki nem érti mit írnak:

"Az egyéni adószámmal rendelkező magánszemélyek a jövedelem után 16 % SZJA fizetésére kötelezettek. Azonban az egyéni vállalkozótól eltérően a SZJA előleg összegét a SZÁMLA KÖTELEZETTJÉNEK kell levonnia és befizetnie, ÍGY A FELHASZNÁLÓ RÉSZÉRE CSAK AZ ÍLY MÓDON CSÖKKENTETT ÖSSZEG FIZETHETŐ KI. !!!!!!!!!!!

Ezen túlmenően az SZJA összegére vonatkozó igazolás kiállítása is a kifizető feladata. Az egyéni adószámmal rendelkező felhasználó a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. § (1) bekezdése szerint nem minősül biztosítottnak, emiatt sem pénzbeli sem természetbeli egészségbiztosítással nem rendelkezik, és nyugdíjjárulékot sem kell fizetnie. Ezért A SZÁMLA KÖTELEZETTJE az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény 2. § alapján KÖTELES A FELHASZNÁLÓ RÉSZÉRE KIFIZETETT ÖSSZEG UTÁN EGÉSZSÉGÜGYI HOZZÁJÁRULÁST IS FIZETNI, melynek mértéke a 3. § (1) bekezdés szerint számított adóalap 27 %-a."

- Amihez meg hozzájárultam, az az hogy a 2014-es adóelőleg-nyilatkozat milyen mértékben vegyék figyelembe a költségeket. Ez alapján fogják vonni a számlázott összegemből az SZJA-t és ez alapján kell az Elműnek a 27%-os egészségügyi hozzájárulást fizetniük.

Bízom benne, hogy most át fog menni a mondandóm értelme.

2014-02-28
13:14:32
Előzmény: sándor #45895#45896
Sándor,

"... ahogyan eljutottál a kötelező számlázásig..."

Ezt hogy érted? Én semmilyen kötelező számlázásról nem olvastam, sem mrhoff hozzászólásában, se máshol. Az én olvasatomban nem vagy köteles kiszámlázni a többlet-termelést.

Szolgáltatók oldaláról letölthető dokumentum:

Napelemes termelő berendezés csatlakozási dokumentációja
...
A felhasználó célja villamos energiafogyasztásának részbeni/teljes kiváltása megújuló energiaforrás felhasználásával működő termelő berendezéssel, illetve az elszámolási időszakban keletkező többlettermelés értékesítése.2

2
Megjegyzés:
A felhasználó nyilatkozhat úgy, hogy nem kéri az elszámolási időszakon belül képződő többletenergia elszámolását, vagyis nincsen kötelező számlázás.
Ha akarod kiszámlázod, ha nem, akkor elveszik, nem viheted magaddal a következő számlázási időszakra.
2014-02-27
13:46:10
Előzmény: sándor #45887#45890
Sándor!

Szerintem a korábban felrakott HMKE-hez kapcsolódó kérdéseid többségére a válaszokat tartalmazza az általam becsatolt levél, igaz csak ELMŰ területre és magánszemélyre vonatkozóan.

De ahogy látom te még mindig belekeversz olyan dolgokat, ami nem tartozik egy többletenergiát kiállító személy feladatköréhez.

Nálam így volt a folyamat:

1, megkaptam az éves elszámoló számlát az Elmű-től, ami ugyanolyan számla volt mint korábban HMKE előtt, annyi + volt benne, tartalmazta mennyi volt a többlet termelésem
Majd, mivel ezen idő alatt 1x változott az ára mára, így a napok súlyozásával ki kellett számolnom az erre az intervallumra vonatkozó átlag árat.

2, Bementem a NAV-hoz és mivel már rendelkeztem korábbról 7-es magánszemélyekre vonatkozó adószámmal (nem ÁFAkörös): fel kellett vetetnem +-ba az ehhez tartozó 351101-es TEAOR tevékenységet: ami Engedélyhez nem kötött közcélú erőmű működtetése
5 perc alatt megvoltam

3, kiállítottam 1db számlát a fent kalkulált átlag árral és többlet kwh szorzatából, 0% áfával mivel nem vagyok áfakörös
annyi trükk van benne, hogy mivel a tevékenység folyamatos teljesítésnek minősül, így a teljesítési időpontnak nem az elszámoló számla dátumát, hanem a fizetési határidő 30 nappal későbbi dátumát kell beírni

Itt tartok most.

Az alábbi levélből az derült ki még számomra, hogy magánszemélyek esetén ők fogják levonni és továbbutalni a 16%-os SZJA-t, ezért ennyivel kevesebbet fognak utalni. Ők fognak majd kiállítani erről igazolást, amit megküldenek nekem és a 2014-es adóbevallásomban kell majd szerepeltetnem.

Tudtommal a helyi iparűzési adó csakis az egyéni és társas vállalkozásokra vonatkozik, magánszemélyekre nem. Ezért ezirányú bejelentést, vagy extra utánajárást nem kezdeményezek.

"Az adószámos magánszemélyeknek az SZJA - és az Áfa-tv. előírásaival kell
megismerkedniük, de más adótörvények még nem fedezték fel őket.
Így például nem kell a vállalkozókat érintő helyi adókat (pl. iparűzési adó)
fizetniük. /A helyi adókról szóló 1990. évi C. tv. 52.§. 26. pontja értelmében a
nem egyéni vállalkozó magánszemélyek nem alanyai az a iparűzési adónak./
"

EZ volt a rám vonatkozó rész.

Illetve egy nyilatkozatot kell még tennem, az imént kerestek az ELMŰ Adóosztályáról:

"Az ELMŰ Nyrt. felé számlázott villamos energia értékesítése önálló tevékenységből származó adóköteles jövedelemnek minősül, ha azt nem vállalkozás (pl. egyéni vállalkozó, Bt. stb.) végzi. Ebben az esetben, ha bevétele kifizetőtől származik, akkor a kifizetőnek adóelőleg levonási és egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettsége van. Számláján a vállalkozás tényét nem szerepeltette, ezért kérjük, a mellékelt nyilatkozatot kitöltve részünkre visszaküldeni szíveskedjen. Ez szükséges ahhoz, hogy az adólevonási és bevallási kötelezettségünknek eleget tegyünk."

Mivel én ugye magánszemélyként állítottam ki a számlát, ezért nekik 27%-os egészségügyi hozzájárulást kell fizetniük. (ez az ő kötelezettségük, ezt nem vonják le a számlából)
Így különösképp nem érdekel, nyilatkozom azt kész.

ENNYI ÉS SEMMIVEL NEM TÖBB A FOLYAMAT MAGÁNSZEMÉLY ESETÉN.

Biztosan lehet bonyolítani a dolgot egyéni vagy társas vállakozás, áfakör, IPA, kombinációinak vonatkozásában, de mivel nem érint, nem érdekel. Ha érintene, akkoris max a cég könyvelőjét.
2014-02-26
15:50:47
Na végre kaptam tőlük egy normális tájékoztatást. csak azt nem értem miért nem teszik fel ezt, vagy egyből ezt küldenék el az érdeklődőknek.

"Amennyiben a betáplált villamos energia mennyisége meghaladja a felhasználó által vételezett villamos energia mennyiségét a különbözetről a felhasználó az egyetemes szolgáltató részére számlát állíthat ki. Éves elszámolás esetén a kereskedő az éves elszámoló számlában tájékoztatja a felhasználót, az elszámolási időszakban keletkezett betáplálási többletről az adózási előírások, szabályozások teljesülése esetén. A többletmennyiségről kiállított számlát az alábbi címre kérjük eljutatni:

Budapesti Elektromos Művek Nyrt.
Kaposvári István
1132 Budapest, Váci út 72-74.

A fentiek alapján tehát ha a vételezett villamos energia mennyisége a több, akkor csak a különbség után kell megfizetni a fogyasztási díjat (vonatkozó villamosenergia-díjtarifát). Ha a betáplált villamosenergia-mennyisége a több, akkor a különbséget a számla kibocsátásával a villamos energia kereskedő, illetve egyetemes szolgáltató, mint megvásárolt villamos energiát fizeti ki a mindenkori villamos energia eladási ár 100%-ának megfelelő egységárral elszámolva.

A magánszemély – ha nem rendelkezik egyéni adószámmal, vagy nem egyéni vállalkozó - számlát nem tud kibocsátani. Erre tekintettel álláspontunk szerint a háztartási méretű kiserőmű üzemeltetője tevékenységét a hatályos számviteli és adójogszabályokra tekintettel számlaképesen társas vállalkozási formában, egyéni vállalkozóként, vagy egyéni adószámmal rendelkező magánszemélyként fejtheti ki. Amennyiben a felhasználó egyéni adószámmal rendelkező, az ÁFA törvény hatálya alá tartozó magánszemély, akkor a 36/2011. (XII. 23.) KIM rendelet 1. § (2) c) pontja alapján önálló vállalkozónak is minősül. A felhasználó magánszemélyként – amennyiben nem választott alanyi ÁFA mentességet – a megtermelt, és a hálózatba visszatáplált villamos energia vonatkozásában ÁFÁ-s számla kibocsátására is jogosult lesz. Felhívjuk azonban a figyelmet, hogy nem ismert a Nemzeti Adó- és Vámhivatal gyakorlata a magánszemély által kezdeményezett, háztartási méretű kiserőművel megtermelt villamos energia értékesítésére kért egyéni adószám kiadásával kapcsolatban. Az egyéni adószámmal rendelkező magánszemélyként a tevékenység gyakorlására kizárólag akkor van lehetőség, ha az nem esik az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. tv. 2. § (1) bekezdése szerint az egyéni vállalkozási tevékenység körébe, ugyanis Magyarország területén természetes személy üzletszerű - rendszeresen, nyereség- és vagyonszerzés céljából, saját gazdasági kockázatvállalás mellett folytatott - gazdasági tevékenységet csak egyéni vállalkozóként végezhet.

Ez alapján amennyiben a felhasználó tevékenysége révén rendszeres, visszatérő haszonra tesz szert, amely eléri az üzletszerű gazdasági tevékenység szintjét, akkor egyéni adószámot nem szerezhet, hanem egyéni vállalkozóként illetőleg társas vállalkozásként fejtheti ki működését. Az alkalomszerűség és rendszeres haszonszerzési céllal történő villamos energia értékesítés vizsgálata csak esetenként, a konkrétumok ismeretében lehetséges. Ezért javasoljuk, hogy a felhasználó – a tevékenységére és annak mértékére vonatkozó konkrét adatok közlésével - forduljon a NAV-hoz az egyedi esetre vonatkozó állásfoglalás kiadása céljából.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény előírásai szerint az egyéni vállalkozó, társas vállalkozó, illetve egyéni adószámmal rendelkező adózó 5.000.000,-Ft tervezett éves árbevétel alatt, az adószám igénylésétől számítottan választhatja az alanyi ÁFA mentességet, vagy bejelentkezhet az ÁFA alanyaként. Amennyiben az adózó az alanyi ÁFA mentességet választja, de évközben túllépi az 5.000.000,-Ft küszöbértéket, akkor ezzel egyidejűleg már ÁFÁ-s számlát kell kibocsátania. Az egyéni vállalkozó adózó a nyeresége után 10 % vállalkozói nyereségadót, valamint a jövedelme után 16 % SZJA-t, továbbá 14 % egészségügyi hozzájárulást (EHO-t) köteles fizetni. Amennyiben az adózó társas vállalkozási formában (pl. Bt., Kkt., Kft., egyéb) fejti ki tevékenységét, akkor a vállalkozási nyereségadó helyett a nyereség után 10 % társasági adót (TAO-t) köteles fizetnie.

!!!!!!!!!!!!!!!!!FONTOS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Az egyéni adószámmal rendelkező magánszemélyek a jövedelem után 16 % SZJA fizetésére kötelezettek. Azonban az egyéni vállalkozótól eltérően a SZJA előleg összegét a számla kötelezettjének kell levonnia és befizetnie, így a felhasználó részére csak az ily módon csökkentett összeg fizethető ki. Ezen túlmenően az SZJA összegére vonatkozó igazolás kiállítása is a kifizető feladata. Az egyéni adószámmal rendelkező felhasználó a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 5. § (1) bekezdése szerint nem minősül biztosítottnak, emiatt sem pénzbeli sem természetbeli egészségbiztosítással nem rendelkezik, és nyugdíjjárulékot sem kell fizetnie. Ezért a számla kötelezettje az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény 2. § alapján köteles a felhasználó részére kifizetett összeg után egészségügyi hozzájárulást is fizetni, melynek mértéke a 3. § (1) bekezdés szerint számított adóalap 27 %-a.

A fentiekre tekintettel felhívjuk a figyelmet, hogy könyvelővel, vagy adószakértővel egyeztessen az Ön számára legmegfelelőbb adózási nem kiválasztása tárgyában, figyelemmel arra is, hogy az egyszerűsített vállalkozási adó (EVA) a kormányzati elképzelések szerint ez év decemberében megszűnik, így az EVA hatálya alá az adózó már nem tud bejelentkezni.

A felhasználó által kibocsátott számlára a villamos energia termelés 40.11.900 SZJ kódját kell írni, amely a 3511 TESZOR kódnak felel meg. E körben megjegyezzük, hogy a számlán a terméket beazonosító VTSZ szám és a szolgáltatást beazonosító SZJ szám feltüntetése már nem kötelező, ugyanis az ÁFA törvény alapján a számla kötelező adattartalma nem kívánja meg VTSZ szám illetve az SZJ szám használatát. Ezek továbbra is történő alkalmazása azonban nem tiltott, sőt a szokásos üzleti forgalomban az egyértelmű beazonosítás érdekében kifejezetten előnyös. Felhívjuk a figyelmet,hogy bár a 4/2010. (IV.21.) KSH közlemény 2010. április 21-ével hatályon kívül helyezte az ún. Szolgáltatások Jegyzékét, amelyet felváltott az európai uniós előírásoknak megfelelő Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszere, az ún. TESZOR. Az SZJ számok hatályon kívül helyezésének azonban az ÁFA törvény által hivatkozott SZJ számok tekintetében nincs jelentősége. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 176.§ (13) bekezdés c) pontja szerint ugyanis az általános forgalmi adó esetében a hivatkozással meghatározott szolgáltatások vonatkozásában a KSH Szolgáltatások Jegyzékének a 2002. szeptember 30. napján érvényes besorolási rendjét kell irányadónak tekinteni."

2014-02-12
17:29:25
Előzmény: mrhoff #45719#45723
Lehet ennyit számít, ahogy vitték le... ...előtte egy évvel még 28Ft volt...
2014-02-12
12:45:01
Előzmény: Bous83 #45718#45719
Köszi.
Mondjuk ez így érdekes akkor.
A 22ft már akkor neked is átlagár 365 napra, mivel a leolvasási intervallumban nálad is változott az ár.
2014-02-12
12:31:05
Előzmény: mrhoff #45716#45718
A villanyóráink magánszemélyé, apué, nem a cégéé. Szóval a villanyt magánszemélyként, lakossági árral fizetjük, el sem számoljuk, így volt 22Ft átlagárú 12.10.15-13.10.15 között! (Első körünkben a hiba 12.10.15-12.10.31.-között volt, 12.11.01-el változott az ár. A teljes végösszegben ez +6Ft volt! :))
2014-02-12
11:40:55
Előzmény: robert #45714#45716
A dátum még fontos, mivel ő ugye 2013.10.15-ig számlázott és az akkori "átlagár"
lakosságnak 20,16ft/kwh volt, cégnek pedig 22ft/kwh!!!!!!
Utána 11.01-től ez csökkent lakosságnál 17,3ft/kwh-ra és gondolom a cégeknek is.
2014-02-12
11:32:35
Előzmény: mrhoff #45713#45715
Apu egyéni vállalkozó, vállalkozói neve a saját neve. Így nála jóval egyszerűbb volt, egyéni vállalkozóként állította ki a saját nevével... :)

Nálad már volt excel is (fejlődnek! :D), mi kicsit korábban voltunk, lehet jobban a sor elején...

P.S. Amint országszerte nem évi 5-20 túltermelő lesz, hanem 500 vagy 3000, biztosan megoldják majd ennek egyszerűbb kezelését. Addig is marad az elhasználás, vagy a "küzdés"...
2014-02-12
11:31:09
Előzmény: Bous83 #45712#45714
Bous83 ,

Hogy ne kelljen keresgélni:

"A történet legvége, hogy végül Bruttó 28 Ft -ot (átlagár) fizetett az ÉMÁSZ... "

Cég: 22Ft/kWh + 27% ÁFA
Fogyasztásig: szaldó
No meddő, no tb, no eho, no adó.... csak ami a vállalkozásra érvényes.

Magánszemély 7-es adószámmal (nem áfakörtag): 22Ft/kWh
Fogyasztásig: szaldó

2014-02-12
11:13:25
Előzmény: Bous83 #45712#45713
Akkor te mint cég állítottad kia számlát, ezt az árból és a +fa-ból vontam le :D

Én elküldtem az elszámolási időszakot egy példa többlettermeléssel és visszaküldték a számolásukat excelben, amibe aztán behelyettestítettem a tényleges többletet. Ezt fogom mellékelni a számla mellé.
2014-02-12
11:00:36
Előzmény: Bous83 #45139#45712
Az árat nem rég írtam meg...

Úgy, hogy egyre több és jobb kapcsolatom van az ELMŰ-ÉMÁSZ felé, nem tudtam utánajárni a pontos összegnek, azaz az átlagárnak. Végül igen egyszerűen rövidre-zártuk a témát, kiállítottunk számlát (az elszámolóról vett kWh túltermelés alapján) az általunk vélt (apu visszanézte a számlákat, és nap alapon átlagot vett) átlag ár alapján. Ezt visszadobták, hogy rossz az összeg, és megküldték a teljes elszámolási időszakunkra, hogy mely idő-szakaszon mennyi is volt pontosan az energia díja (de hogy ezt miért nem tudtuk sehogy megszerezni, ehhez miért kellett még számlát is kiállítanunk...?...), majd ebből újra mi számoltuk ki az átlagot (neki így is úgy is ki kell számolnia ellenőrzés végett, így akár bele is írhatta volna), új számla, azt befogadták, a pénzt elég hamar utalták. Szóval se 85%, se "semmi bonyodalom", maga az energia átlag (saját 1 éves ciklusunkban) ára mint nettó, + fa.

(azzal lehetne még bonyolítani, hogy az éves PV termelési görbét figyelembe véve a nyári ár kaphatna nagyobb súlyt. Szerintem minden napnak kellene lennie egy súlyarányszámnak, és mind a 365 napra külön-külön ezzel beszorozva kellene átlagot vonni. Remélem jövőre ezt is bevezetik, és persze majd ezt is számolhatjuk... :)
2014-02-11
22:46:07
Előzmény: 444tibi #45700#45704
Miért lenne meddő?

Ő azt mondja amit a neten olvasott jogszabályokból értelmezett, én meg a saját PV-s rendszerem telepítésének kapcsán az ELMŰ és ELMŰ Hálózat KFt-vel kötött szerződéseiből idézve válaszoltam. Mivel én magánszemélyként igényeltem és telepítettem a rendszert, így rám a Lakossági ár érvényes, cégeknél tudtommal más az árszabás, mind a vételezett és mind a betáplált áramnál.
Továbbá én Elmű területhez tartozom, így én csak erről tudok nyilatkozni.

Jobban megnézve az éves elszámoló számlám ami ugye betáplálási többletet mutat:
"Elosztói alapdíj "A1" szerepel csak rajta, melynek díja 2013.11.01 előtt 144 Ft/hó, 2013.11.01-től meg 128 Ft/hó díjat tartalmaz.
Ez az elosztói alapdíj is a Rendszerhasználati díjak summájába tartozik, tehát:

Nálam ez összesen 9x144 + 3x128 -->> 2134 Ft az éves fizetendő Rendszerhasználati díjat jelent. Ugyanis energiadíjam többlet lévén nincs, ahogyan az Energiaalapú rendszerhasználati díj is vételezett energia hiányában 0 Ft.

Semmi bajom nincs, ha valaki profitot kívánna termelni PV-vel, csak véleményem szerint a mostani átvételi árakkal ez egyenlő a sosem megtérülő beruházással. Ellenben akinek minimális többlete is van, szerintem nyugodtan lépje meg a számlázást, mivel nem igényel akkora utánajárást.

2014-02-11
22:27:53
Előzmény: robert #45691#45703
robert:
rossz helyen kerestem:
www.nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/tajekoztato_afa_alanyisag.html?query=villamos
És hogy az eredeti, általad felvetett, számlaadási problémához újra és újra visszatérjek, nembiztos, hogy az jár jó úton aki elmű-eon akármi úton jár.
Mert ha nem állíthatsz ki számlát mert nem vagy adóalany akkor egy adóellenőrzés esetén az ART megsértése miatt fognak megbüntetni. Adott esetben jogszerűen, amiról persze csak utólag lesz valódi NAV állásfoglalás. (Ami magyarisztánban legyünk őszinték szinte borítékolható).
villam64Válasz erre
2014-02-11
21:56:17
Most volt a tévében, hogy aki nem üzletszerűen árul, annak 600 ezerig adómentes.
2014-02-11
20:43:33
Előzmény: mrhoff #45698#45700
Elnézést, hogy hozzászólok,
az én véleményem, hogy ez meddő vita.
2 féle pv-s van, az egyik, amelyikbe én is tartozok,(ha meglesz a cuccosom)
aki évi 12ezerből (rendszerhasználati díj) szeretné megúszni a villanyszámlát.
Ha kevesebb a napsütés/év, akkor kicsit ráfizetek, ha több a napsütés, akkor több lesz a visszatáplált, mint a fogyasztott, de bánja a rosseb.

A másik "állatfajta" pedig a kiserőműves, aki ebből profitálni akar, de ez nem ez a téma.

Amennyiben a kettő között áll meg a szaldó, akkor ott komoly számítási, méretezési hiba van.

2014-02-11
12:36:52
Előzmény: grano #45690#45691
grano,

"De mond, hogy tévedek."
Nem mondom, mert nem tudom pontosan. Csak azt látom, hogy ez elmü oldalán mi áll, ami persze megfellebbezhető lehet a Kúrián, az Alkotmánybíróságon, vagy Strassburgban, de ha már semmi sem úgy van, ahogy van, akkor miről beszélünk?

Miért nem lehet megvárni a múlt évre vonatkozó elszámolások kézhezvételét, miért kell agyon-variálni azt, amiről nincsenek meg a megfelelő ismereteink? Miért kell egy egyszerű dolgon éveken át vitatkozni? Ez csak annak bonyolult, aki kívülálló... szerintem.

2014-02-11
11:58:12
Előzmény: robert #45688#45690
robert:
tudtommal a villamosenergia kereskedelmi célú termelése engedélyhez kötött tevékenység.
Ha nincs rá engedélyed, nem végezhetsz ilyen tevékenységet, ergo mégcsak be sem jelentkezhetsz adószámért.
Tehát csak magánszemélyként, adóazonosítóval szerepelhetsz.
Elműnek azonban a vételezett energiát el kell számolni, amennyiben nem kap számlát, neki magának kell kiállítania.

De mond, hogy tévedek.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Visszatáplált energia elszámolásalapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva