English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Kazánok  =>  Kondenzációs kazánlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-03-24
17:09:32
Előzmény: robert #39824#39853
Jaa, csak csodálkoztam, hogy eltűnt pár hozzászólásom, de megleltem, a vegyeskazános kérdéseimet akkor ott teszem fel.

Kondenzációsra viszatérve, tervem, hogy darabokra szedem a készüléket,
kitisztítom, természetesen a gáztömör állapotot majd a gázos barátom fogja ellenőrizni a műtét végén.
Kérdésem, Ő a kazán részt savazni szokta, én viszont nem szívesen tenném ezt, van-e valami erre való, kazánbarát speciális szer?

2013-03-23
16:23:11
Előzmény: 444tibi #39822#39824
444tibi,

Én teszem át automatikusan a hozzászólást, ha egy másik topikba való :)

2013-03-23
15:04:51
Előzmény: 444tibi #39789#39822
Az hogy lehet, a hogy az ide, a kondenzációs topikba írt válaszomat
a vegyeskazán topikba tette át valami? Új vagyok itt, azért kérdem, moderátor, vagy automata teszi ezt?
2013-03-22
19:00:08
Előzmény: robert #39770#39789
Ok, robert, elgondolkodom a pufi kihagyásán a kondenzációs körből.

2013-03-22
07:31:35
Előzmény: 444tibi #39764#39770
444tibi,

"... én milyen makacs vagyok... "
Végül is te fogod megépíteni és fizetni a költségeit :)
Az esetedben pedig még az is gazdaságosabb, ha a kazán a kondenzációs zónán kívül dolgozik az év egy részében.

Egyébként nagyobb radiátorok beépítésével megoldhatnád a vízhőmérséklet/kondenzációs üzemmód alap-problémádat.

2013-03-21
23:11:43
Előzmény: 444tibi #39764#39765
"28kW fűtésteljesítmény mellett csak 2,5kW fogyasztás is."
Ez ebben a formában nem igaz !
Mert a kazánnak a minimális teljesítménye 5,9kw !
Fűtés közben , ha emelkedik a visszatérő hőmérséklete, elkezd lemodulálni, és ha a min teljesítménye (5,9kw) is sok , akkor kezd el kapcsolgatni !

" vagy valóban jó, és hasznos szerkezet?"
Vegyeskazánnal csak radiátorokat fűtve, ha nem vizes a fád, és nem kell nagyon fojtani a kazánt akkor még talán elmegy..bár az égés "minőségét" rontja.
DE puffert fűtve vegyessel, már kell, mert nagyon hosszú ideig hideg a visszatérő, jön/jöhet a kátrány...stb.
2013-03-21
22:58:08
Előzmény: robert #39763#39764
Robert teljesen igazad van, de hogy én milyen makacs vagyok... :-)
Dejoe írta, hogy ha nagyon nagy a kazán, és (alkalmanként) nagyon kicsi a radiátor, akkor tán indokolt ez a megoldás, ebben a helyzetben ez maximálisan igaz, lehet 28kW fűtésteljesítmény mellett csak 2,5kW fogyasztás is.
Veszteségem pedig nem 100%, a kis pince, ahol a pufi lesz, Édesanyám szobája alatt van, az a pár kW vszteségi teljesítmény padlófűtésként fog jelentkezni a szobában.

Esbe ügyben köszönöm a tippeket, szorgalmasan keresem a nekem megfelelő keverőszelepet.

Mégegy kérdés, olvasgatva az ajánlásokat, a mostani vegyeskazánokhoz mindenhol előírják a kazánvédő szelepet, hogy a visszatérő ne legyen hideg.
Ez parasztvakítás, vagy valóban jó, és hasznos szerkezet?
(régi házunkban 8 évet vegyeskazánoztam, utána lett csak gáz az utcában, és nem vettem észre semmi különöset a kazánon, pedig nem volt kazánvédő akkoriban)

2013-03-21
22:27:44
Előzmény: 444tibi #39759#39763
444tibi,

10 éve működik így a rendszerem, műszakilag teljesen ok, de fölösleges veszteséget okoz a pufferelés, úgy is, hogy csak a tartály felső harmadát fűtöm.
A helység, ahol a tartály áll, a műhelyem. Tervezéskor úgy gondoltam, hogy a veszteség ott teljes egészében hasznosul, de csak ritkán tartózkodom ott.

A te esetedben pedig még az is gazdaságosabb, ha a kazán a kondenzációs zónán kívül dolgozik.

2013-03-21
21:51:50
Előzmény: 444tibi #39759#39762
444tibi:
az esbe ma már szinte mindent kínál.
Válogass, nézd át mindet:
www.ketkorkft.hu/index.php?p=t_4

De robert-el értek egyet maximálisan. Ha nincs extrém módon túlméretezve a kondenzációs kazánod ne keverd hozzá a puffert. Külön ágon a kondenz, külön ágon a pufi+vegyes, az ágak visszacsapóval levédve egymástól.
Esetleg megfontolandó egy motoros esbe equithermes vezérléssel.
2013-03-21
21:44:50
Előzmény: 444tibi #39759#39761
Azért én csak azért állok egy picit pozitívan a dologhoz, mert nagyon sokszor olvasni, hogy a nem megfelelően (túl) méretezett radiátorok miatt sűrűn kapcsolgat a kazán !
Ez neked 2 radiátornál hatványozottan fog jelentkezni !
Ami ugye jelentősen csökkentheti a készülék - egyes alkatrészeinek - élettartamát, illetve növeli a fogyasztást.
2013-03-21
21:35:09
Előzmény: 444tibi #39759#39760
" Ezekszerint nem létezik termosztatikus keverőszelep radiátoros fűtéshez,"

De az ESBE VTA sorozat jó neked ! ez kb 17-20 eFt.
Vagy a hwell V135 + T100R...de az már jóval drágább 50eFt a kettő
DE a KVS értékre figyelj.
Az ESBE VTA-nál is vannak különbségek !
Nézz utánna, mert - most nem emlékszem pontosan - van olyan amelyik ne zárja le a hideg ágat, állandóan kever a meleghez a hidegből Asszem a VTA 372 az..
A srácoknak az indexes pufferesben az 572 vált be...
DE nézz utánna !
2013-03-21
21:24:06
Előzmény: dejoe #39752#39759
Látom, hogy robert nem támogatja, dejoe kissé pozitívan áll az ötletemhez.
Meg is indokolta, hogy nála így működik, kollektor rásegítéssel, és tapasztalta, hogy nem vált be, sőt bonyolítja a rendszert.
A mellékelt rajz szerint gondoltam egyébként, a zölddel jelzett vonal az egy 60 fokra állított kapcsoló, efelett lelövi a cirkót, mint ahogy a szobatermosztát kapcsolná le.
A pufi tetején kevés 60 fokos víz van mindig, ha a vegyessel ráfűtök, akkor kizárt, hogy a cirko bekapcsoljon. Ha elfogy a tartályból a melegvíz, automatikusan megy tovább a gázkazánról.
Jobb oldalra jön a vegyes rész, ezt nem rajzoltam le most.

Következő kérdésem, a zónák felé elmenő vizet max. 60 fokon kéne tartani, ha megkergetem a vegyes kazánt, leht ott 90 fok is, ezt nem szeretném a radiátorokra engedni.
Nézegettem a keverőszelepeket, de ilyen keverőszelepet csak vagy padlófűtésre, vagy HMV esetére, forrázásvédelemre javasol az Esbe katalógus. Radiátorhoz mindenütt motoros keverőket írnak. Ezekszerint nem létezik termosztatikus keverőszelep radiátoros fűtéshez, ami az elmenőt mindig 60 fokon tartaná?

2013-03-21
19:30:34
Előzmény: 444tibi #39750#39752
olvad el ezt is esetleg
www.mekk-elek.blog.hu/2011/02/12/ha_tul_nagy_teljesitmenyu_a_kazan
neki "bejött" a pufferre kötött KONDENZÁLÓgázkazán ...

Ha lehet olyan, hogy csak 2 radiátor kér meleget, akkor lehet érdemes lenne pufferelni...
2013-03-21
19:07:44
Előzmény: 444tibi #39750#39751
444tibi,

Én azt írtam, hogy a véleményem szerint nem érdemes a kondenzációs kazánt a pufferbe bekötni.

Amíg nincsenek fagyok, addig a gázkazán 40-45 fokos visszatérővel önállóan képes ellátni az épületet. Amikor beköszönt a nagy hideg, akkor éjszaka és napközben jól tarthatja a hőmérsékletet, napközben meg be lehet durrantani a vegyesbe, és kikapcsolni a gázkazánt. A puffer csak ront a gázkazán hatásfokán. Szerintem.

2013-03-21
18:36:01
Előzmény: robert #39706#39750
Tehát visszatérve az alapkérdésemhez, jó ötletnek tartjátok a visszatérőt a pufiból vinni a kondenzációs cirkóba, vagy vessem el az ötletet?
Az én okoskodásom az, hogyha csak a felső 100-150 litert tartanám melegen,
azt a veszteséget bőven ellensúlyozná nyereségben, hogy a kazán minden percben, minden üzemidejében a maximális hatásfokon tudna dolgozni, ez összeadva egy egész szezonban bőven megtérülne a pufi vesztesége.
Gondolom én, de ha észérvekkel megcáfoltok, akkor elvetem az ötletet.

Mondom, az baj, ha csak pl. a ház középső része kér fűtést, ami áll 2 darab radiátorból, kb. 2,5 kilowatt, akkor a C24 4 perc alatt áll át keringetésre, mert 55 fokos a visszatérő is már.
Ilyen felállásban értelmetlen a kondenzációs kazán, ezért variálok.
2013-03-21
18:09:14
Előzmény: zsezse #39718#39749
Sajnos a lehetőségeim köre kimerül egy 2X2,5 méter alapterületű, és 1,95 magas pincébe, szerintem ez krumplitárolónak készült anno 50-60 éve.
Melléképületet szeretnék csinálni, ahol mindennek meglenne a helye,
de most, hogy kis pénzt kapok, elgondolkodtam egy napelemes rendszeren is, Égboltos honlapján járva, azt láttam, hogy 3kW rendszert 1 milla alatt kihoz,
valamint a kazán-pufitartály, és még a házon belül is kéne jócskán molyolni, meg egy új konyhaszekrény... Nem tudom, most költségvetésezek éppen, hát ez a soknak tűnő pénz nagyon is kevés.

A vegyeskazán-pufitartály-kondenzációs gázcirko az mindenképpen meg lesz csinálva.
2013-03-21
18:00:15
Előzmény: robert #39716#39748
Nem tudom, egyáltalán van-e erre a házra bármilyen terv,
kiindulva a kb. 30 éves gázkazánból, akkortájt vihették be a gázt, ez nem tegnap volt.
Teljesen megértem az aggodalmad,
mentségre csak annyit, hogy bár barkácsolós típus vagyok,nem a gányolós fajtából.
A régi kazánt is én vettem ki a rendszerből, és én szereltem fel a C24-et is,
amikor minden megvolt, szóltam a gázos barátomnak, kijött, mindent átnézett, minden kötést befújt szivárgásjelző sprével, beröffentette a készüléket, és be is állította. Így jó lesz?

Egyébként ha valóban ellenőrizni fognak minden gázbekötést, akkor engem azonnal főbe lőnek,mert az előző tulaj elkezdte a ház hőszigetelését, egy fallal végeztek is,
naés azon a falon megy a gázcső, és szépen bedryvitezték a csövet.

2013-03-20
18:17:31
Előzmény: 444tibi #39712#39718
444tibi
csinaltass fekvo tartalyt, ugy nagyobb a lehetosegek kore!
2013-03-20
16:59:24
Előzmény: 444tibi #39712#39716
444tibi,

"... mondhatom azt, hogy így vettem a házat pár évvel ezelőtt..."

Evvel azért vigyáznék.
1. Ha véletlenül valamilyen baleset történik, akkor rajtad a felelősség.

2. Úgy hallottam, hogy egy idén beélesedő rendelet szerint rendszeresen (talán 5 évente) ellenőriztetni kell a lakásban a gázfogyasztókat és vezetékeket. Mindennek szabályosnak, a gáztervnek megfelelőnek kell lennie. természetesen csak az ott szereplő szereplő készülék lehet felszerelve. Hiba esetén kizárás a szolgáltatásból és bünti.

Az utóbbiban nem vagyok biztos, van valakinek információja erről?

2013-03-20
16:04:33
Előzmény: robert #39706#39712
Hűű... :-) sorban.
A cirko az Ecosy F AS 28, csak fűtő, nem kombi, a melegvízzel most nem tökölök, gázboyler üzemel a házban, havi 20-25 köbméter gáz a melegvizünk és sztem. ezt nehéz alulüberelni.

Nem hivatalosan akatom bekötni, hozzáadott az emberke, akitől vettem komplett koaxiális csőrendszert, bekötéssel, kukucskálónyílással, tetőkivezető, kalap, stb.
Ha most ezt szépen korrekten megcsinálom, mondhatom azt, hogy így vettem a házat pár évvel ezelőtt.

A pufitartály a kis pincémben lenne elhelyezve, a mostani csőrendszer gyakorlatilag megfelel, 1 méterrel sem kell toldanom, tehát a csövezési veszteség nulla, a helyiség a leghidegebb napokon sem hűlt 20 fok alá, pedig csak a C24 fűti, meg sacc. 5 méter szigetelt fűtéscső.
Mivel a vegyeskazánt nem szeretném egy helyiségbe tenni a gázcuccokkal, az a pufitól kb. 2-3 méterre lenne.

A pufinak csak a tetejét fűteném fel, kb. 100-150 litert, így a hőveszteség talán nem olyan nagy.
Ha meg röffen a vegyes, akkor természetesen a gázrész automatikusan kiiktatódik, pofonegyszerű vezérlést álmodtam meg.
Sajnos a pincécske annyira alacsony (1,95 centi belmagasság) hogy szabvány pufi nem fér be, lehet, csináltatnom kell, 1,65 magas, és max. 97 centi kövér lehet csak.

2013-03-20
13:51:59
Előzmény: dejoe #39701#39706
dejoe,

"Gondolom a kondis kazánnal nem úgy fűtené a puffert, hogy egy napra előre felfűti és másnap abból fűt"

Amihez képest számoltam:
Természetes úgy, hogy tartaná a puffer hőfokát azon a hőmérsékleten, ameddig jó a hatásfok.

De ekkor is mi értelme van a kondenzációs pufferelésnek? Pofon a sz...nak?
Ezért úgy gondolom, hogy abban az időszakban , amikor önállóan is megfelelően teljesít, és abban az időszakban, amikor a csökkentett hőn tartás elég, akkor a gáz direktben fűt, amikor a gáz nem elég, akkor pedig rá kell dobni a gyufát a bekészített kazánra.

A lényeg, hogy szerintem ne dolgozzon a kondis kazán a pufferre.

A kéményt én is megemlítettem, de nem akartam találgatni.

2013-03-20
13:31:33
Előzmény: 444tibi #39693#39703
Milyen a kazán ? Ecosy F28E AS ?
Füstgázelvezetését hogyan gondolod megoldani ?

"A radiátorok 60/50, de inkább 65/55 vízzel fűtenek jól,"
Ez a fűtenek jól mit jelent nálad ?
Mert ugye van az a 2 variáció, hogy
- jó meleg a radiátor és "kellemes"
- vagy "langyos" és éppen az aktuális hőveszteséget pótolja..
A pufferból fűtve inkább a 2. az ideális...mondjuk ahhoz érdemes már gr alpha2-t vagy más "okos"szivattyút használni...az meg nem olcsó..

2013-03-20
13:26:18
Előzmény: robert #39695#39701
Róbert

Szerintem ott sántít az okfejtésed, hogy :

"puffer napi hővesztesége plusz a hosszabb csövezés miatt ~6kWh . "
Gondolom a kondis kazánnal nem úgy fűtené a puffert, hogy egy napra előre felfűti és másnap abból fűt. *
Ha már berak egy ekkor puffert és ráérez az ízére (és a spórolás ízére), akkor megfogja próbálni minél többször felfűteni azt vegyessel !
A kondis kazán meg marad tartaléknak.
Ha esetleg a puffer nem tartana ki a következő begyuttásig.

*
Tehát ha csak a puffer felső 1/4-ét fűtené a kondis kazánnal, akkor alulról állandóan a lehető leghidegebb vizet kapná vissza, ami által jobb lenne a hatásfoka, mint ha csak egy kör radiátora lenne rákötve, és a kazán csak kapcsolgatna, mert a legkisebb teljesítménye is nagyobb mint a radiátoroké.

Inkább az a necces, hogy ha hivatalosan akarja felszerelni, akkor a kémény az ami húzós költség lesz...lehet ! Ha nem tudja megoldani az oldalfali kivezetést... (kerítés 3 méter, szomszéd 10 méterre, ablak nincs 2 méteren belül..stb)
2013-03-20
10:28:08
Előzmény: 444tibi #39693#39695
444tibi ,

Üdv a fórumon!

Milyen hőmérsékletű helységben tudnád elhelyezni a puffert?
A kazánoktól és a fűtendő helységektől milyen távolságra?
Puffer tervezett hőmérséklete?

Egy téli napon, amikor 100kWh a ház fűtési energiaigénye:
- Kondenzációs kazánnal maximum 20%-ot sprólolhatsz egy modern nem kondenzációs kazánhoz képest, ~20kWh .
- A vegyes kazánhoz használt 1.500 literes puffer napi hővesztesége plusz a hosszabb csövezés miatt ~6kWh .
- A legjobb esetben 14kWh (~1.5m3 gáz) spórolható meg a pufferral.
- A szükséges második szivattyú és vezérlés növeli az elektromos fogyasztást.
- A jelenlegi cirkód, talán a fürdőszobában van. Ha áthelyezed a kazánt, akkor a melegvíz útja is hosszabb lesz, és talán a kéménnyel is adódhatnak extra költségek.

Mivel optimális esetre és a tél közepére jellemző időjárásra számoltam, ezért lényegesen kevesebb megtakarítás várható az átlagos napokon. Én az egész fűtési idényre 50m3 megtakarításnál nem várnék többet egy ilyen megoldástól (ha a puffer teljes veszteségét a gázkazán mérlegébe vesszük).

Ha a leghidegebb külső hőmérséklet mellett (-5C alatt) 65 fokos radiátorral lehet kifűteni a házat, akkor 3C fölött 45 fokos radiátor is megfelelően teljesít. A fűtési szezonból 3 hónap teljesen a kondenzációs zónába esik. A leghidegebb 3 hónapban kiegészítő fűtésre van szükség, ami a egy vegyes kazán mellett nem gond, mert 15 fokot a gázkazán is magas hatásfokal állít elő, a vegyessel nem is kell sokat hozzáfüstölni.

Ha mindenképpen lesz vegyes kazánod és puffered is, szerintem akkor sem érdemes gázzal a puffert fűteni. A kondenzációs kazánnal jobb direktben fűteni.

Megjegyzés:
Mi kondenzációs kazánnal 1m3-es puffert fűtünk. Ugyanezt a puffert fűtik a napkollektorok. Ha most tervezném a rendszert, akkor nem így csinálnám. Bonyolultabb és nagyobb a veszteség.

Minél több időt töltök el a energiahatékonysággal kapcsolatos kérdésekkel, annál inkább érzem az egyszerűsítés szükségességét, és azt, hogy ennek ellenére csak bonyolítjuk a problémáinkat.

2013-03-20
10:06:55
Előzmény: grano #39566#39693
Tiszteletem mindenkinek, sziasztok.
Tibi vagyok, 48 éves, Pécelről, Pest megye.
Új vagyok a fórumon, a témákat már régóta olvasgatom,beregeltem, mert lenne pár kérdésem.
Jó a fórum, a Biosolar egyike a keveseknek, ahol nem (csak) kiguglizott adatokat, hanem kézzelfogható, tapasztalati úton nyert információkat tudok magamévá tenni.
Ifjúkorom óta "zöld" vagyok, pl. 25 évvel ezelőtt egy méhtelepen vett targoncamotor, és a szomszéd Ifákból kölcsönkért pár mázsa akku segítségével megcsináltam elektromosra a Wartburgomat, persze életképtelen volt, de tapasztalatot szerezni jó volt.
Szelektíven gyűjtök, komposztálok, spórolok amivel tudok, pofozgatom a házat, ahol lakom, mindig újítok valamit. Napelemet, kollektort, kondenzációs gázkazánt mindig is szerettem volna, sajnos az anyagi helyzetem nem engedte meg ezek kivitelezését.
Most viszont a napokban járt le egy lakástakarékom, kisebb összeget kapok, amit a házra fordítanék, ezzel kapcsolatosan kérdés hegyeim lennének.

Az első.
Az épületben 5 éve lakunk, akkor költöztünk ide.
Borzasztó állapotok voltak, az alapépület 1927-ben épült sártéglából, a közben hozzátoldott helyiségek kisméretű téglából, a nyílászárók katasztrófa, pl. a bejáreti ajtó zárt állapotában kis ügyességgel ki lehetett köpni a tok és az ajtó között, ablakok kuka, tető hőszigetelés nulla.
3 év apránkénti munkájával amit tudtunk, megcsináltunk, a költözéskori
3300köbméter/év gázszámlát lefaragtam 1800-1900 köbméterre, ennyit lehet kihozni a házból, ezt azért írom le, mert tovább nem lehet hőszigeteléssel javítani, ilyen tanácsokat ne mondjatok, ez a max, amit ki lehet hozni ebből a putriból. Ennél jobb csak akkor, ha eldózerolnám, és teljesen újat építenék.

Nagyon olcsón szereztem egy 2 évet használt Saunier Duval 28kW-os kondenzációs készüléket (jelen pillanatban egy Fég C24 van, előtte egy 25 éves Thermotéka kazán volt).
A lakás 3 körre van osztva, házi tákolású zónavezérlő+3 darab Computherm digit. termosztát segítségével.
A radiátorok 60/50, de inkább 65/55 vízzel fűtenek jól, ráadásul ha csak 1 zóna kér fűtést, akkor sehogy sem lesz meg a visszatérő 40 fok körül, vagyis értelmetlen lenne beépítenem a kondenzációs kazánt.
Deviszont, a nyáron be akarok építeni egy vegyeskazán+puffer kombót a rendszerbe, sacc. 25 köbméter fa, nyesedék, deszka, raklap várja, hogy meleg legyen belőle,és folyamatosan tudok kisebb-nagyobb mennyiségű fát szerezni, ingyen.
Az ötletem, hogy a kondenzációs kazánt nem a radiátorokra, hanem a pufitartályra kötném úgy, hogy a tartály felső részében mindig legyen 60-65 fokos a víz, a visszatérőt alulról venném, így teljesülne a hideg, 30-35 fok körüli visszatérő, a kazán kondenzál, 107% a hatásfoka, ritkábban, de akkor hosszabb ideig fűtene, minden szép és jó.
Kérdésem, hogy amit megnyerek, nem veszítem-e el, mert a pufinak vannak veszteségei, vagyis jobban járok-e így összességében?

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Kazánok  =>  Kondenzációs kazánlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva