English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Biztonság (földelés, tulfesz, villámvédelem)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-08-10
22:57:14
Előzmény: Bous83 #50136#50140
No ez mar laikus szamara is ertheto:) koszi
2016-08-09
14:32:52
Előzmény: zsezse #50128#50136
Jómagam biztosan nem tennék szívócsúcsot családi házra, véleményem szerint annak minimum logikus alapfeltétele a keretföldelés...

Tedd fel a napelemeket, és a garázs végén verj le egy gyári új szúróföldet, s a napelemeidet 16mm2 réz MKH, vagy 25mm2 alu sodronnyal földeld le. Hivatalosan minden földelést össze kell kötni minimum 4mm2 mkh-val, de javasolt a 6mm2 mkh. Ezt minden ügyfelemnél így is csináltam, azaz 6mm2 MKH-val összekötöttem a régi, és az új földet (EPH-t).

p.s. Saját házunknál ezen összekötés szintén megvalósult, azonban van egy kb pár méteres szakasz (ahol nincs mit kigyújtania), ahol a 6mm2 mkh összekötés átvált 1,5mm2 keresztmetszetre, majd vissza. Nekem az volt a logikám, hogy ha netán belevágna, a 1,5mm2 vezeték szándékom szerint biztosítékként funkcionálna, és remélhetően emiatt a házunk EPH-ját nem emelné meg több kV-al. Ezt nem szabad javasolnom, mert szabály ellenes, szóval ezt nem javaslom!... ;) (azért kell mindenképp összekötni, mert ha száraz a föld, azaz szar a földelés, a vihar alatt megemelkedhet a PV mező fém szerkezetének potenciálja. Az áram ekkor nem sok, tán néhány mA nagyságrend, azonban van kapacitása is a szerkezetnek, tehát tud csípni, illetve ha kisül valahova, az ív árama a kapacitás miatt "nagy" is lehet. Jobb, ha ezt megakadályozzuk)
2016-08-05
10:12:50
Előzmény: Bous83 #50115#50128
probaltal, de sokkal nem lett tisztabb.

elo kell vennem valami szakirodalmat, mert nem vagom, hogy ez most jelen esetben hogy lenne erdemes nalam megoldani

igy nez ki a helyszin.
a haz es a garazs kozott van 4 darab a haznal is magasabb fa.
mellette kozvetlenul a 12m hosszu garazs, ami max 4 metere lehet.

tegyek egy szivocsucsot a garazs vegere?

2016-08-02
23:16:34
Előzmény: takyka #50120#50123
Simán lehet, hogy nálad más volt a szitu, csak gondoltam megemlítem, ez is lehet. :)
2016-08-02
20:16:50
Előzmény: Bous83 #50116#50120
Kételkedem. Az elmúlt hetekben nem volt kis pára. (sajnos) még soha nem korlátozott a 3,6-os inverterem 4kWp napelemmel...
(Júniusban láttam egyszer 358xW-ot, az van a logban is mint max.)
T.
2016-08-02
09:15:53
Előzmény: takyka #50112#50116
szerintem inkább extra kis pára és portartalmú levegő + "hűvös napelem" + merőleges nap + bárányfelhő (azaz van olyan, hogy két bárány között jön a közvetlen nap + az egész égről a szórt)...

Saját legelső rendszerem 3,3kWp PV volt, egy 4kw-os inverterrel. Van egy fotóm (a fentebbi szituban készült) amin az inverter 4,22kW-on áramkorláton üzemel. Ez azt jelenti, hogy 1300W/m2 körüli fénynek kellett lennie. Persze 10 perc átlagban ezt nem hozta, mert aztán meg jött a bárányfelhő, ahol 1-2kW jött...

Üdv,
Bous
2016-08-02
09:11:55
Előzmény: zsezse #50111#50115
Szia,

A felfelé álló pálca neve szívócsúcs. (azaz oda "szívja")
Ha nincs felfelé álló hegyes valami, nincs extra nagy villamos térerő, azaz nem húzza oda. Ilyen pl az, ha csak vízszintes köracélok vannak, vagy az ég felöl nézve vízszintes tetejű napelem csík.

Nagyon egzakt, sok körülmény függvénye, de hogy azért írjak valamit: egy átlagos föld, és átlagos villámcsapás esetén nagyságrendre 12kV-ra emelkedik fel egy szúróföld potenciálja. 15m-nél nincs értelme sűrűbben rakni, mert nem a szonda-föld ellenállás nagy, hanem maga a föld ellenállása nagy. Ha 15m-re egymástól két szonda van, feleződik, már csak 6kV. stb... (tehát egy nagy panel, aminek a kerülete mentén 15m-renként jön le egy pálca, talán még keretföldelés is van, a villámcsapás esetén a földelőszondák számával osztott fesz jelenik csak meg, tehát ha van 20db, már csak 600V, egy 500m hosszú keretföldeléses - fémszerkezetes raktár esetében tán még a 100V-ot sem éri el...)

A villám csak 15m-es sugarú gömbben "lát", a szomszéd ily formában nem számít. virágnyelven: "Amikor jön lefelé, mindig megnézi a gömb felületén merre a legkisebb az ellenállás, és arra megy"

Remélem segítettem,

Üdv,
Bous
2016-08-02
07:56:11
Előzmény: Bous83 #50106#50112
Ja rávakuzott egy villám. :-)

Most egy 15A-es került bele, de maradt még a rendszerben 3db a 10A-ből. Ha nem mennek ki pár évig, akkor a bizti volt a hibás. Ha igen...

T.
2016-08-01
22:27:37
sziasztok
legyszi ne hurrogjatok le, de most nagy baromsagot fogok kerdezni.

hogyan mukodik a villamvedelem?
nem arra gondolok, hogy hogy nez ki: foldeloszonda egy drottal osszekotve a haz legmagasabb pontjan felallitott femdarabbal, hanem arra, hogy ha ebbe belevag a villam, akkor a masodlagos hatasa nem tesz akkora kart a hazban, hogy kimegy minden?
illetve a villamharitot ossze szoktak kotni a foldelessel(EPH?) vagy az egy kulon resz?

abbol indultam ki, hogy ha valahol a kozelben becsap a villam, akkor a masodlagos hatasa is komoly karokat tud okozni. ha viszont a hazamhoz vonzom egy ilyen villamharitoval akkor ilyenkor mi is tortenik?

a hazunk korul van meg 4 fa, ami mar magasabb, mint a haz, illetve van 1 utcaval arrebb egy kicsit magasabb haz - fa tetovel. oda mar vagott be villam, hozzank meg nem pedig vas szerkezetes a tetőnk.

a napelemeket vegleg letettem, hogy a házra teszem, nem biztos, h dijazna a vas szerkezet, mar igy is kicsit hajlott.
a mellekepulet viszont mind a haznal mind a faknal jelentosen alacsonyabb.

kell aggodjak/koltenem a villamvedelemre igy is?

2016-07-31
23:01:27
Előzmény: takyka #50099#50106
Szia Takyka,

Azt kell mondjam nem ismeretlen ez számomra, volt egy ügyfelem, akinél volt párszor hasonló. Ő vette a Sharp 6-szög cellás csodaizét, és olyan biztit tettem be ehez először, ami a PV rövidzárásinak 1,4x-ese volt. kb 1 év alatt, a második bizticsere után, azaz 3.-szorra 2A-rel nagyobb lett berakva, s azóta nem ment ki, pedig évek teltek el... :) Extra csúcstermelésed volt... ;)

Üdv,
Bous
2016-07-28
08:40:10
Napokban feltűnt, hogy igencsak megcsappant a napelemes rendszerem hozama. Tegnap volt egy kis időm, és hamar kiderítettem, hogy az egyik string 10A olvadóbiztosítéka megadta magát. Amit nem teljesen értek, hogy miért, hiszen a string rövidzárási árama max. 9,2A. Túlfeszlevezető patronok sértetlenek, semmi más elektromos cucc a környéken nem ment tönkre, vihar, közeli villámlás nem volt. A biztit kicseréltem, helyreállt a rend...

T.
payagyerekVálasz erre
2016-03-07
20:00:07
Előzmény: naprakesz #49834#49837
Mindig, mindenhová, hisz az inverter védelme számunkra nagyon fontos!
(Csak 1 pár fotó, melyeken az inverter mellett van az AC és a DC védelmi doboz. Általában a fölső a DC.)

2016-03-07
09:32:41
Előzmény: naprakesz #49834#49835
Egy napelemes rendszer kivitelezése, akkor lesz szakszerű, hogy a szükséges biztonságtechnikai eszközök is beépítésre kerülnek megfelelő számban, és minőségben. Akkor is ha ajánlott, és akkor is ha kötelező!

Mennyire veszélyes ez?

Véletlenek, balesetek mindig lehetnek. Valamilyért az emberek nagyrésze azt gondolja, hogy vele nem történhet meg. De megtörténhet, pont ezért fontos megelőzni...

Tudom, hogy egy távolabbi villám is veszélyes lehet, de mennyire érdemes tenni?

Annyira érdemes tenni, hogy jól tudjál aludni. Ezt valakitől "jóalvási faktor" elnevezéssel hallottam. Úgy kell megépíteni/megépíttetni egy ilyen rendszert, hogy a minimálisra csökkentsük a véletlenekből adódható balesetek, életveszély, anyagikár eshetőségét. Ha biztosításod van a lakásodra, napelemes rendszeredre, akkor egy esetleges kár esetén borítékolható, hogy szóba sem áll veled a biztosító, ha hiányzik bármelyik védelmi berendezés a rendszeredből.

Azt jól látom, hogy általában nem tesznek?

Szerintem általánosságban elmondható, hogy aki felelőségteljesen épít napelemes rendszert, az nem felejti ki a "DC oldali védelmek" egyikét sem:
- olvadóbiztosítékok,
- védőföldelés,
- túlfeszültség levezetés,
- napelemes mezőket leválasztó/tűzvédelmi főkapcsoló.

Szerintem tuti ami biztos!

naprakeszVálasz erre
2016-03-05
18:24:35
Előzmény: payagyerek #49813#49834
Köszönöm a választ!

Még annyi kérdésem van, hogy nekünk van 3 db saját rendszerünk is, 3 kW és 10 kW közöttiek, de DC oldali védelmek nincsenek.
Mennyire veszélyes ez? Villámvédelem nincs ezeken a kis családi házakon, környező épületek magasabbak... Tudom, hogy egy távolabbi villám is veszélyes lehet, de mennyire érdemes tenni? Azt jól látom, hogy általában nem tesznek?

Köszönöm.
payagyerekVálasz erre
2016-02-23
08:04:53
Előzmény: naprakesz #49811#49813
Kötelező is, meg ajánlott is.
A DC oldalra azért kell, mert jöhet onnan is túlfeszültség, ami végigbattyog az inverteren (kivégzi azt), majd menne tovább a villamos hálózatra.

Ha melléképület, akkor még helyi megerősítő földszonda is kellhet, mivel valszeg hosszú az AC nyomvonal.
naprakeszVálasz erre
2016-02-22
20:48:29
Üdv!

Tudtok esetleg segíteni egy olyan kérdésben, hogy egy 20 kW-os rendszernél (1 db inverter) kötelező-e DC oldali feszültségvédelem is?
Melléképület, nincsen villámvédelem.
AC oldalon persze ott van a túlfesz védelem, de DC oldalra az inverter megszakítóján kívül kell tenni valamilyen berendezést?

Köszi.
2015-03-01
09:10:51
Előzmény: takyka #48042#48416
Róbert,
Bocsánat, csak most vettem észre, hogy a reakciót hozzáfűzted a hozzászólásomhoz...

Köszönöm a hasznos információkat a titokzatos hozzáértő olvasónak. Egyúttal üdvözlöm is! :-)

Úgy döntöttem, a lila nyomvonalon viszem végig a 25-ös aludurt és ott megyek le a földelőszondára. Így meglesz kb. 13-15m távolság a ház EPH szondájához. Sajna más útvonal nincs. Ha a sikátorban egyenesen vinném le, akkor csak kb. 6m-re lenne egymástól a két szonda.
(egyéb tanácsok figyelembe lesznek véve.)
Tegnap éjjel végigolvastam az egész topikot az elejétől, ez alapján úgy látom, hogy ebben a témában (sem) nincs egy üdvözítő megoldás, csak kompromisszumok.

T.

2014-12-20
12:46:27
Urak!

Csinálnám a napelemrendszer-sínek túlfeszlevezető rendszerét.
A mellékelt képen látható zöld színű vonal mutatja a legrövidebb nyomvolatat a tartósínektől a földelő szondáig. Azügyben vagyok bizonytalan, hogy a földelő szonda ellátja-e feladatát úgy, hogy két egymástól 80cm-re lévő épület között lenne leverve. Az én házam alá van pincézve, így közel 3m mélyen ott az alap. A bal oldali épület alatt nincs pince, ott tudtommal 1,2m mély az alap. Másik megoldás az lenne, hogy a szomszédos épület falán elhoznám kb. 8m-t és oda verném le a szondát (rózsaszín vonal mentén). Ott már csak egy oldalról határolná az épület alapja a szondát.

A másik kérdésem a ház eph-ra kötéséhez elegendő lenne a 16mm2-es rézvezetőt rákötni a legalsó sínre középen a kék vezeték felső végénél, vagy el kellene vinnem a földelés első bekötési pontjáig (sárga szakasz)?

A túlfeszvédők, valamint olvadó biztosítékok a kék vonal aljánál lennének müa. dobozban elhelyezve, mögötte lépnek majd be a vezetékek a házba.

Üdv,

T.

robert:
UPDATE 2014-12-26
Egy szakértő olvasó tanácsa:
"""
Véleményem szerint.

1. A zöld vonalas közösítés rendben, de a levezetést lehetőleg középről, vagy valamelyik felsőbb (3.-4.) sínről indítsd a legrövidebb úton lefelé.
A sikátor másik oldalára, különösen ha az a fal a szomszédé, ne vidd át a levezetőt.
A lehető legnagyobb sugarú ívben kerüld meg a tető szélét a levezetővel, vagy azt a sínt amelyikre a levezetőt akarod kötni, lógasd túl a tető szélén. Ez nem a legszebb, de praktikus megoldás ott, ahol nincs direkt szem előtt. (Pl. a tetőszélig ki vannak engedve a táblák.)

2. A levezetőt a fal mellett, a talajtól ~2m magasságig ajánlatos bevédeni egy, a faltól pár centiméteres távolságra rögzített szögvassal, amennyiben közvetlenül a fal mellett hozod le. Még akkor is, ha ez nem kifejezetten villámvédelmi levezető! (Igazság szerint nem a levezetőt védjük, hanem az esetleg ott tartózkodó személyeket, állatokat...)

Kérdés, hogy van e éghető hőszigetelés a falon, mert akkor vagy be kell védeni a falat tűzvédő burkolat csíkkal, vagy távolabbra kell szerelni a levezetőt a faltól.
A tűzvédő burkolat méretezése gyakorlatilag lehetetlen, csak találgatni lehet. Vagy bejön vagy nem. (Egy felülvizsgáló szakembert esetleg meg lehet előtte kérdezni, de félős, hogy indokolatlanul drága lesz a javaslata.) Én 20-25cm távolságra vezetném a levezetőt a szigetelt faltól.

3. A földelőszondát nyugodtan leverheted a sikátor közepén. A szétterjedésben az alapok, a pince falazata is részt vesz. A biztonság kedvéért leverhetsz egy második szondát a falsarok elé is, az ára nem tétel. (1m mély gödör, 3m a szondahossz, a földelő hegye 4m mélyen legyen.)
A két szondát egy combos laposvassal, betonvassal össze kell hegeszteni. Az összekötés legyen minimum 60 cm mélyen vezetve.
Fontos szempont, hogy a házad nulláját megtámasztó földelés és a levezető földelése között legyen a lehető legnagyobb távolság (>10-15m). Ez általában ritkán oldható meg szabályosan, de a napelemet átvevő áramszolgáltatósok nem szoktak érdeklődni, rajz meg nincs arról, hogy valóban hol is van az eredeti földelés.

Arról régebben sem esett szó a fórumun, a profik sem említették, de ilyen esetben illik az esőcsatornát is összekötni a levezetővel. Akinél hasznosítva van az esővíz és fémből van az esőcsatornája, az biztosan kapcsolódik valamilyen készüléken keresztül a házhoz. Az esőcsatorna és a többi berendezés közötti feszültség különbség sok fantomhiba forrása volt már.

4. Az EPH rákötés jó a kék vonalnál ahová rajzoltad. A biztonságot növeled, ha a kék vonal folytatásában összekötöd a sineket is. Ez független a földeléstől, és nem árt, ha a hibaáramnak van egy rövidebb útja is. Ez az összekötés már nem kell 16mm2-es legyen. Elég, ha időjárás álló és erősebb mint 6mm2.

Lehetőleg minden kötőidomot préselj, vagy gyári spec szabadtéri csavaros kötőelemet használj. Forrasztás semmilyen formában nem OK.
"""
2014-07-29
09:35:48
Az I. védelmi osztály 200kA-es pulzáló áram levezetésére képes. Ez a legrosszabb eset a külső villámvédelmi eszközt érő közvetlen villámcsapás esetén. Ez a védelmi osztály olyan létesítményeket takar, mint pl. a petrolkémiai létesítmények
(azok kültéri részein), robbanóanyagok tárolására szolgáló létesítmények, stb.

Az áramellátás vezetőinek számától függően ez az áram mennyiség egyenletesen oszlik meg (egyszerűsített magyarázat). Egy 4 vezetőt tartalmazó hálózat esetében ez azt jelenti, hogy egy I. védelmi osztályba tartozó létesítményben azok
mindegyikébe 25kA továbbítódik.

forrás: www.weidmueller.hu

payagyerekVálasz erre
2014-06-27
21:46:06
Előzmény: Gpeti #46732#46740
Az előírás a minimum 10-es zöldsárga. Ennél vastagabbat tehetsz (16-ost is).

Másképp kell felfogni a zöldsárga "működését". Alapvetőleg EPH-zás a szerepe.
Az esetleges töltéshalmozódást minden pillanatban levezeti, így nem növexik veszélyes mértékűvé.
Ha villám csapna bele, akkor az mindenképp megemeli a környezetedben lévő talajpotenciált. Csakhogy ez együtt fog emelkedni az inverteren átfutó túlfeszültséggel! (DC oldal, AC oldal, EPH együtt emelkednek) Mivelhogy együtt emelkedik mindenen a feszültség (inverter is), így nem lesz közöttük óriási potenciálkülönbség.

(remélem sikerült leírnom a fáradtság ellenére)

Vagy másképp:
Ha nincs zöldsárga, akkor a DC viszi le az inverterbe a túlfeszt. Azonban az AC oldala marad alacsony feszültségszintű, mert nullázva, földelve van a hálózat felől. Így az inverter DC és AC oldala közt lesz a levezetési potenciálkülönbség, mely elképzelhető hatást okozhat az inverteren.

(Vagy most már 2× írtam ugyanazt?)

Alusodronyt adnak méterre is. Legalábbis mifelénk.

A fi-relét tényleg hasznos lehet kihagyni.

(fexek)
payagyerekVálasz erre
2014-06-25
21:14:09
Előzmény: Gpeti #46724#46729
Jól mondja Bous bátyánk. Minden egyes napelemtábla 4 ponton alkot csavaros kötésű kontaktust. Az bőven tökéletes. Persze az egyes napelemsorokat érdemes összekötni, mert a táblák, vagy összeérnek-vagy nem, a tető alkalmankénti mozgása közben.
Erre a legegyszerűbb 1 csipet alusodrony, kis villámvédelmi keresztkötővel, annak 1-1 porcikájával. Lehet a sín fölé, vagy a sín alá rögzíteni csavarral, ahol épp nincs útban.
Itten lesznek fotók:

Ha ezt ilyenformán teszed, akkor az egyik helyen mellé is szoríthatod az alusodronynak a zöldsárgát. Természetesen érvéghülye ráhúzásával. Én 4-5 centire blankolom a rezet, 2db érvéghülyét tolok rá, de az egyik műanyag "szoknyáját" letépem (ne legyen útban).
Erről épp nem lelek képet.
Vagy pl.:
Fox 1 alumax-ot. Kettészeded a csavarjainál fogva. A porcikáit külön-külön tudod használni erre a célra.

2014-06-25
15:02:20
Előzmény: Gpeti #46724#46727
Szervusz,

"Földelés ügyében kérdeznék. A tetőről lejön kb 18 méter nyomvonalon a szolár kábel. Ugyanezen a nyomvonalon szeretném lehozni a földelést is.
A tervező cég azt javasolta, hogy ne zöldsárgával hozzam le, mert annak a szigetelése nem bírja az UV-t és szét fog mállani. Ők egy harmadik szolárkábelen hoznák le a DC dobozig és onnan menjen tovább 6-os z/s az elosztóba. Szerintem egyrészt az nem kap UV-t, mert mindenhol védőcsőben vagy csatornában fog haladni, másrészt meg akkor mi van, ha tönkremegy egy földelővezeték szigetelése? Semmi.

Úgy veszem észre, hogy nem veszik eléggé komolyan ezt a túlfesz. és érintésvédelmet ... Bevallották, hogy az ő szerelőik nem szokták a tetőn összeföldelni a síneket és a paneleket, szerintük tökéletes fémes kontaktus van a tábláknál. Szerintem meg az nem megfelelő.

Apropó, alu sínre réz sarut szerelni az álmoskönyvek szerint nem szerencsés. Hogyan kell ezt megoldani? Vagy az ónozott saru nem probléma? Esetleg egy köztes alátét (pl körmös) megfelelő lehet?"

Jómagam 1x16 Z/S MKH-val vinném le, fent ónos kábelszem, A2 vagy A4 körmössel...

Ha nem érzed biztosnak a sín és modul közötti kontaktot, hát kösd át. Te csinálod, neked kell nyugodtan aludnod... :)

Bous
2013-11-08
10:18:29
A terepen elhelyezett fotovoltaikus erőművek villámvédelmének hibái
Ing. Milan Tomeš CSc. – TETOM, az energetika – megújuló erőforrások szakterület
igazságügyi szakértője

2013-11-08
09:34:07
Hali,

Most hallottam, hogy állítólag a 2011.okt.28. OTSZ szerint ha a tetőre napkolit vagy PV-t telepítünk, kötelező villámvédelem kiépítése. Remélem hétvégén lesz időm, majd beleolvasok, mert ha ez így van... ;(

Bous
2013-11-08
08:07:48
Előzmény: falusi #43056#43165
Köszönöm, hogy ilyen aktívan foglalkozol a gondommal
(meg Sándor is), a földelési ellenálláson nem múlik szerintem,
a szóban forgó konnektor az óradoboztól 20 centire van,
tehát abszolute nincs hosszú drótokkal bekötve.
De az biztat, hogy bármilyen számottevő födközeli vasdarabhoz érintve
a fázist, (pl. ereszcsatorna) azonnal működik a relé.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Biztonság (földelés, tulfesz, villámvédelem)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva