English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Különbségek (amorph,mono,poly,thin-film,.)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-10-01
11:07:58
Sziasztok!

"A Pennsylvania Egyetem szakemberei a fény energiájának kinyerésére egy, az eddigieknél sokkal hatékonyabb módszert fejlesztettek ki."

www.muszaki-magazin.hu/cikk/a_feny_hasznositasa

"A kutatás során plazmonikus nanoszerkezetekkel dolgoznak, amelyek precíz méretű és specifikus elrendezésben álló aranyrészecskékből és fényérzékeny porfirin-molekulákból állnak. Az ilyen rendszerek plazmonjait az optikai sugárzás befolyásolja, amik ennek következtében elektromos áramot indukálnak. A keletkezett elektromosság pedig az arany részecskéinek méretétől és elhelyezkedésétől függően mozog.Bonell elmondta, hogy méréseik szerint a hagyományos fotóingerléshez képest 3-tól 10-szeres hatékonyságnövekedést eredményez az eljárásuk, és még csak nem is optimalizálták a rendszert."

Mikor lesz ebből sorozatgyártás?

2013-02-04
09:53:49
Előzmény: kamarton #38297#38300
kamarton,

A szöveg ezt mondja:
"A webes kalkulátor használóinak a program segít fogalmat alkotni egy napelemes rendszer által megtermelhető energia mennyiségéről.

Egyes években a tényleges hozam a kikalkulált érték alatt, vagy felett lesz, több éves átlagban viszont se több, se kevesebb.

kamartonVálasz erre
2013-02-04
09:39:37
Előzmény: Bous83 #38289#38297
Kösz.

Én a kívánt mértékben nem ismerek más nyelvet, mint a magyart, ezért ha ezt valaki pontosan le tudná fordítani nekem:

"We have made this PV performance calculator available online to help give users an idea of the potential of PV as an energy source."

különös tekintettel a "to help give users an idea" szófordulatra...

Amúgy rendben van, használható, és remélhetőleg a kapott eredmények valósak. Ha mégsem, annak csak az EU lehet az oka.

(Tudjátok, miért kell megnősülni? ... Nem lehet mindenért a kormányt szidni.)

De legalább a pártatlanság valószínűsíthető.

Ha németek csinálták a mérést (csinálta egyáltalán valaki???), akkor hihetőbb, mintha pl. olaszok, hisz tudjátok a pokol és a mennyország közötti különbséget (a forrás csak JRC-ként van megjelölve).

2013-02-03
22:50:01
Előzmény: kamarton #38162#38289
Szia Kamarton,

Ma Magyarországon nincs olyan a témában járatos (vagy azzal foglalkozó) személy, aki ne fogadná el:

http://biosolar.hu/forum/show/13503#13503

P.S. Ha nem ismered, érdemes játszani vele...
kamartonVálasz erre
2013-01-31
11:36:32
Sziasztok, friss hús a listán.

van-e valakinek hitelt érdemlő hivatkozása vagy mérési eredménye a vékonyréteg kontra kristályos napelemek hozam arányára? Éves kWh/kWp vagy hasonló.

Kösz M
2013-01-13
10:16:54
Erről a megoldásról hallott e már valaki?

Állítólag 16 éve léteznek az elkészítésének az alapjai, olcsón lesz elérhető, a hatásfoka csodálatos...
(A forrás nem kereskedelmi, ezért ilyen jellegű információkban szegény.)
www.dimag.hu/magazin/elet_es_Tudomany

Nanoháló növelheti a napelemek hatásfokát
A Princeton kutatói kidolgoztak egy módszert, amellyel közel háromszorosára növelhető a szerves napelemek hatásfoka. Stephen Chou és kollégái két lényeges dolgon változtattak napelemeik létrehozása során: csökkentették azok fényvisszaverő képességét, és növelték a hasznosított fény mennyiségét. Az eredményül kapott cella jóval kevésbé reflektív (mindössze a beeső fény 4 százalékát veri vissza), és jelentősen vékonyabb a megszokottnál.
Az újítás a közvetlen napfényt másfélszer olyan hatásfokkal alakítja át árammá, mint a hagyományos szerves napelemek, és ami ennél is érdekesebb, szórt fény esetében még ennél is sokkal hatékonyabb: egy felhős napon 175 százalékkal magasabb hatásfokon üzemel, mint elődei.

A cella felső rétegét egy rendkívüli finomságú aranyháló alkotja, amelyben 30 nanométer vastagságú fémszálak kereteznek 175 nanométer átmérőjű lyukakat. Ez alatt egy 85 nanométeres vastagságú szerves polimer réteg foglal helyet, alulról pedig egy fémfilm zárja a struktúrát. A cella gyakorlatilag minden lényeges mutatója (vastagsága, a háló lyukainak átmérője, illetve ezek egymástól való távolsága) kisebb, mint az átalakítandó fény hullámhossza, ami azért érdekes, mert az ilyen struktúrák gyakorlatilag csapdába ejtik a fényt, vagyis az elnyelt sugarak nem képesek távozni a rétegek közül. A PlaCSH néven emlegetett találmány hatásfoka még megalkotóit is meglepte.

A kutatók elmondása szerint az újfajta napelemet költséghatékonyan lehet legyártani tapétacsík méretű darabokban, azzal a nanonyomtatási eljárással, amelyet Chou laborja 16 évvel ezelőtt fejlesztett ki. A szerves napelemek előállítása sokkal olcsóbb, mint szilícium napelemeké, azonban hatásfokuk messze elmarad ezekétől, jelenleg 2-5 százalék között van. A princetoni kutatók módszere révén azonban jelentősen növelhető lehet a hatásfok. A PlaCSH ráadásul rendkívül hajlékony is, ami nem mondható el az organikus napelemek eddigi változatairól.

A nanoháló révén a szilícium napelemek hatásfoka is növelhető lehet, de erről bővebb információk még nem állnak rendelkezésre, mivel a kutatócsoport csak most kezdett bele a technológia nem szerves napelemekre való adaptálásának vizsgálatába.

villam64Válasz erre
2012-07-04
21:31:13
Előzmény: gaspa #31292#31296
Nem a saját gyártás ellen szóltam. Csak az összehasonlítás nem volt reális. A hibalehetőségekre hívtam fel a figyelmet. Az eladók cella adatainak megörül a vásárló. Csak az nem a valóság. A napelem gyártó a táblára adja meg az adatokat. Örülök a fejlesztésnek.
2012-07-04
19:50:33
Előzmény: villam64 #31291#31292
Üdv

Egyszer már beszéltünk ezekről az általam gyártott panelokról,igazad van, valóban nem érik el a névleges teljesítményüket,de nem sokban maradnak el,pontos összehasonlítást tényleg nem lehet tenni velük.Viszont energia termelésre kiválóan alkalmasak.A panelek 8A-es "A" minőségű cellákból állnak,solar üveggel és solar szilikon kiöntéssel(a sima üveg az én méréseim szerint majdnem 20%-ot vesz le).Az inverter mutatja az átfolyó egyenáramot is,már sokszor láttam 7,5A körül.Ezért úgy döntöttem egyenlőre nem csinálok illesztő áramkört,hanem boldogan nézem a betáplálási diagramot,ami napi 20kWh felett jár és még csak félúton tartok,a két forgatható panel ezt meg fogja duplázni.
villam64Válasz erre
2012-07-04
19:07:48
Előzmény: robert #31290#31291
Azt jeleztem annak idején, hogy a régi verzió nem volt összhangban. A saját napelem, ahol a barkácsolók a cellával számolnak, és nem vonják le a borító üveg 10 % hatásfok csökkentését. Nem mérvadó az összehasonlítás. Csak gyári polyk legyenek a rendszerben, azonos típus. A kisebb áramerősségű napelemen a sorba kötött nagyobb áramerősség nem folyik át. Veszteség.
2012-07-04
17:27:25
POLY és MONO összehasonlítás

Két azonos tájolású kollektormező egy házon (panel Dőlésszög = 30, Tájolás = 26):
PV1 - 6x235W + 3x180W poly = 1950W, EHE N3KTL
PV2 - 12x190W mono = 2280W, EHE N4KTL

Csúcsban 22% a MONO javára?! Vagy csak az inverter az oka?

http://wea.biosolar.hu/graphs/53/

2012-06-22
19:51:51
Találtam egy jó kis gyakorlati mérési eredményt Poly vs CIS-ről. A képet kivágtam.

2012-06-13
17:51:40
Napelemek a nappaliban – Figyelemre méltó innováció a napenergetika területén

A G24i egy walesi társaság - amely nap­e­lem­­ku­tatásai során az ún. fényérzékeny festett cellákra (DSC) alapuló techno­ló­gia tökéletesítésére fókuszál - fejlesztése egy új anyagtechnológiai megoldáson alapuló napelem, amely átlagosan 26%-os hatásfokkal képes átalakítani a beltéri fényt elektromos energiává.
A társaság innovációját elsősorban a háztartási elektronikai eszközökhöz ajánlja, így komoly piaci lehetőséget lát a mobiltelefonok, táblagépek és egyéb kisebb szórakoztató-elektronikai berendezések területén az új napelem hasznosítására. Ezenfelül a G24i elképzelései szerint speciális beltéri napelemeik kiválthatják a háztartási eszközökben használatos elemeket, illetve jelentősen csökkenthetik a készenléti – “stand-by” – üzemmód által felhasznált hálózati energiát is.

2012-04-23
13:22:39
Előzmény: robert #28819#28822
:D
2012-04-23
12:11:43
Előzmény: pali #28727#28819
pali,

Csak nem hiszed, hogy a mérnök-orvosdiagnoszta barátunk felfedi az inkognitóját :)

2012-04-22
07:58:36
Előzmény: Jesu #28747#28770
A következőt tudom erre mondani:

Anyósomnak 2 hónapja szívrohama volt. Felhívtam a mentőket és az operátor kérdezte, hogy mi a tünet. Mondtam és azt mondta 100%-ban, hogy nem szívroham és lehülyézett. A mentősök az EKG-t megcsinálták és ők is ezt támasztották alá. Kórházban az egyik fő orvos is azt mondta, hogy semmi baja. A gépek is. Hazaengedték. Persze a fulladása, levegő hiánya nem szűnt meg. 1 hét múlva ismét rosszullét éjszaka. Azonnali operáció és tudod mit állapított meg a műtő orvos? 2* volt szívrohamja. Azokban az időpontokban, amikor rosszúl volt és azért nem halt meg mert a szíve valahogyan egy eret csinált. Mindenki hülyének gondolta és azt állították, hogy szimulál. Tessék.

Nekem itt is ez jön le. Korrekt módon precíz kolégákkal mértünk, mérünk a mai napig. Nem jókedvünkben csináljuk. Többször volt más kolégák által panasz arra, hogy a gyártó adatai nem felelnek meg a valóságnak. Pedig ott is ilyen pdf adatok voltak és gyártói hitelesség stb. Az egyik amire emlékszek a Yingli solar. Sok a panasz rá. Viszont pozitív példa is volt. A SCOTT SOLAR. Na ott többet tud, mint a gyártói adat. Azért kellenek a mérések, hogy a vásárló azt kapja amit venni akar. Ne illúziót. Ha szemét lennék, azt mondanám, hogy vegyen Yinglit, hisz rá van írva és a gyártó azt mondta és olcsóbb. Ez nekünk olyan, mint egy orvos, aki a valóságból következtet. CIS és asi mérés 2011 és 2012 ben is volt 4*. 8 éveset is mértünk. Volt egy ilyen kérés, hogy a kettő közül melyik a jobb. Az a-si 8 év után is tudta a névleges teljesítményét 1000W/m2-nél. Télen decemberben egyik nap volt 555W/m2. Ekkor az a-si 30W-ot ( 55W), míg a CIS 45W-ot tudott ( 60 ). Ez is többet tudott a gyártói adatoknál. Olyan eset is volt, hogy jégeső után megrepedt egy picit a poly és mögötte a panel egy. Az a 2 pici sérülés a 230W-os panelt 110-re tönkre vágta, míg a vékonyfilmet (a-si), a 140W-ost 120w-ra. Az árnyék tűrésük meg jobb a vékonyfilmnek és azokon belül a CIS és CIGS technológia jobban teljesített.

Akár elfogadod, akár nem, egy cégben vannak üzleti titkok, dokumentáció titkok stb, aminek kiszivárogtatása esetén kizárás jár. És nem azért titok, mert nem tudhatja senki, hanem azért mert pénzbe kerül egy ilyent csinálni, a cég tulajdona és nem olcsó egy ilyennek a levezénylése. Lehet, hogy a ti google adataitok engem cáfol meg. De a valóság pedig titeket. Minden gyártó el akarja adni a termékét és rá fogja írni azt amit látni akarsz. A kérdés az, hogy azt kapod-e. Mindenkinek joga van azt hinni, amit akar, és mindenkinek joga van a valóságnak utána járnia. Itt befejeztem a veletek való diskurálást, mert ez nekem fárasztó és ha akartok utána jártok, vagy a saját károtokon fogtok tanulni.
2012-04-21
18:51:14
Előzmény: gyozo #28734#28747
Hát "öreg", már ne haragudj, de ezen a ponton váltál számomra hiteltelenné.

Képzeld, én meg fúziós generátort működtetek itthon!
...de ez csak az én titkom, hogy a francban csinálom, így bárki bírál, hitetlenkedik, max. lehülyézem, mert bizonyítani nem fogom, hisz etetni kell a családot!

Most már komolyan azt gondolom, hogy Te egy kamu nick vagy.
Egy sértődött hirdető "gyerekes" odamondó nickje. Robert ha akarja, tudja az IP-dből.
"Miért jobb? Csak!!!"

Az kicsit sem zavar, hogy minden elérhető adat ellened szól.
Esetleg magadat vezetted meg azzal (meg a tisztelt mérnök urakat), hogy bedőltél az a-si panelek kezdeti teljesítmény többletének. Hiszen ezek messze névleges felett teljesítenek...az ~1 évben. Merthogy utána beáll jóval alább, ami a panel névlegese.
Legalábbis mások erről számolnak be, nem mindenki ilyen érdek-szószátyár, mint Te.
2012-04-21
17:52:28
Előzmény: Bous83 #28701#28745
Bous83,

Engem túlzottan nem izgat, ha kisebb besugárzás mellet néhány százalékkal jobban teljesít az egyik típusú napelem. Mint minden termelő berendezés esetén a leglényegesebb szempontok, hogy az élettartama alatt mennyi energiát termel meg összesen, és mekkora a beruházási költsége.
Avval egyetértek, hogy emellett lényeges szempont lehet még a helyigény és súly, ami a járulékos költségekre is kihat (a jelen esetben x2).

12 napelem vizsgálatát végezte el az elfogultnak igazán nem mondható TÜV. A modulok küzött volt egy mono és egy polikristályos, valamint 10 féle vékonyréteg panel.
A hosszú idejű tesztek mindig a reggeli órákban kezdődtek, amikor a besugárzás a minimális szinten volt, és vizsgálatba bevonták a felhős időszakokat is.

A grafikonon látható, hogy az egyik vékonyréteg modul 200W besugárzás mellett 3-4%-al meghaladta a mono és a poly modulok teljesítményét, de a különbség a teljesítmény növekedésével csökkent. Mivel 1000W-ra volt normalizálva a mérés, minden görbe egy pontban metszi egymást.
Nem hatásfok-görbe!

Itt egy aránylag friss teszt a Photon magazinból.
Az adatok magukért beszélnek. Látható, hogy minimális különbség van a listán szereplő panelek HOZAMA között, és nem tűnnek ki semmivel sem a vékonyréteg modulok.

2012-04-21
13:56:03
Előzmény: robert #28733#28734
Ezek után biztos nem. Amúgy meg a Kft tulajdona, titka. A vevőket tisztességesen tájékoztatom a lehetőségeiről és normálisan elmagyarázom. Azért is kellettek mérések. Hitelesített teljesítménymérővel volt több mérés, műszaki, mérnök kolégák jelenlétében és én azt állítom, hogy a CIS 5-10%-al tud többet, mint egy a-si adott fényviszonyra. Mert ügye most erről van szó.

Árat mondani: 20 KW-os siemens inverter kb 3800 EUR végfelhasználónak. Napelem. Változó. Igénye válogatja. Kb 36 db hibrid panel 130 W (a-si, q-si) 3500 EUR végfelhasználónak.

Ez van öreg. A Kft-t fent kell tartani, családot etetni kell + nem 2 forintba kerül egy mérnöki végzettség. A vita arra irányult, hogy lefikáztad azt, hogy szerintem egy CIS többet tud mint egy a-si. És többet tud. Mérd meg ha nem hiszed.
2012-04-21
13:51:54
Előzmény: gyozo #28731#28733
gyozo,

"Ezek után biztos nem. A vevőket tisztességesen tájékoztatom a lehetőségeiről és normálisan elmagyarázom.
Amúgy meg a Kft tulajdona, titka. Azért is kellettek mérések. Hitelesített teljesítménymérővel volt több mérés, műszaki, mérnök kolégák jelenlétében és én azt állítom, hogy a CIS 5-10%-al tud többet, mint egy a-si adott fényviszonyra.
Ez van öreg. A Kft-t fent kell tartani, családot etetni kell + nem 2 forintba kerül egy mérnöki végzettség. A vita arra irányult, hogy lefikáztad azt, hogy szerintem egy CIS többet tud mint egy a-si. És többet tud. Mérd meg ha nem hiszed."

Kösz az őszinteséget: ha valaki fizet, vagy hajlandóságot mutat rá, akkor felvilágosítást is kap tőled, a többieknek coki. Nem te vagy az egyetlen, akinek ilyen az üzletpolitikája, de megértjük, az üzlet egy élet-halál harc.

Azon sem csodálkozom, hogy miután a más véleményen lévő hozzászólókat pocskondiáztad, még te sértődtél meg.

2012-04-21
12:00:20
Előzmény: gyozo #28722#28727
Kísérlet II.

"Szia gyozo!

Kaphatnék egy árat?
...Ft/W. Dollár, Euro árfolyam függő?

Üdv: Pali"
2012-04-21
11:01:04
Előzmény: gyozo #28722#28723
gyozo,

"... maradok a műszeres mérések eredményeinél..."
Ennek örülök, de mi lenne, ha leírnád a mérés menetét, körülményeit és a mért értékeket is, nem csak a végeredményt ?

2012-04-21
10:52:50
Előzmény: robert #28711#28722
azt hiszel amit akarsz. Én maradok a műszeres mérések eredményeinél
2012-04-21
10:29:55
Előzmény: gyozo #28709#28720
Győző,

Azt hiszem eléggé elbeszélünk egymás mellett. Az első, amit megemlítenék, hogy az amorf az a kristályszerkezetet definiálja, nem annak anyagát! Hasonlóképp, mint a poli, vagy a mono.

A CIS-ről valóban kevesebbet tudok mint a többi modulról (feltételeztem, hogy minden vékony réteg technológiával készülthöz leválasztott inverter kell), azonban a hozamszámító EU weboldal mindent elmond. Látom alaposan elolvastad, megnézted, leellenőrizted hozzászólásom. Biztos az EU-s weboldal készítői sem értenek hozzá, azért nem jön ki az általad állított különbség.

Először leírtam ide egy hosszú monológot, de talán ez már a korral jár :-), inkább kitöröltem és csak annyit írok:

Semmi értelme belemenni egy olyan játékba, hogy kinek nagyobb a ...
villam64Válasz erre
2012-04-21
10:12:50
Előzmény: gyozo #28709#28717
Hivatkozom Pali-ra. Az ár. Érdekes amit írsz, mert SUNF35 25000Ft/60W=417 Ft/Wp. Ennél olcsóbban kapok monot vagy poly-t. Vagy megint a csóróbb magyarokat szívatjuk meg az árral a gazdag németekkel szemben. Miért drágább nekem ugyan az a termék?
2012-04-21
09:57:13
Előzmény: gyozo #28709#28711
gyozo,

A hozzászólásaidat olvasva nekem pedig az jön le, hogy egyáltalán nem vagy biztos abban, amiket állítasz de agresszivitással próbálsz erősíteni. Pszichológiailag ez érthető, és az is, hogy egy freemail-es címmel névtelenül többet megenged magának az ember, mint amikor vállalnia kell az arcát, de egy idő után már nem tolerálható, ezért kérlek fogd vissza magad, és maradj a hivatkozásokkal alátámasztott adatoknál.

Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Különbségek (amorph,mono,poly,thin-film,.)lapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva