English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Medencefűtéslapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-02-09
19:18:04
Előzmény: robert #45642#45652
mint kezdo szulok altalaban mindennek utananezunk a neten eloszor, mielott elesben alkalmazzuk. NEm lesz maskepp itt sem. ELkepzelheto, hogy a klor miatt majd masik fertotlenitoszert kell hasznaljunk. Babauszasra fogunk jarni, szeretnek a nyaron mar belemenni vele.

igazabol a tavalyi evben mar ez a megoldas mukodott, tavasszal kristalytiszta vizet keringetett ki a szivattyu belole - pedig koszos sarga trutyira szamitottam valamiert.
2014-02-09
11:27:01
Előzmény: zsezse #45641#45642
zsezse,

Közeleg az idő, hogy megkapjam a parancsot egy kis medence építésére, és ez a low-tech fűtés lenne szimpatikus. Nem tudom, hogy kell-e aggódni, azért kérdezem. Annyit tudok, hogy a slagban felmelegedő víz használata nem javasolt, de gondoltam, hogy te végigrágtad már magad a kérdésen. A porontyodat beleteszed majd?

2014-02-09
11:16:07
Előzmény: robert #45639#45641
ez meg nem jutott eszembe, mivel mi klort hasznalunk a fertotleniteshez, igy ezmiatt eddig nem aggodtam. aggodjak?
2014-02-09
09:48:04
Előzmény: zsezse #33816#45639
zsezse,

Gondolom nem hőcserélőn keresztül melegíted a medencét. Szerinted nem jelent egészségügyi kockázatot a csövekben pangó víz?

2013-11-26
21:07:05
Előzmény: szocsmarci #39525#43751
Bekötöttem, jól vizsgázott. 34 fokra melegedett fel a medence vize :)
Pár kép a szigetelésről. 3cm vastag kasírozott kőzetgyapot, 110-es pvc csőbe, hogy ne kapjon vizet.

2013-04-23
14:11:32
Előzmény: trefi #40333#40383
Szerintem keress valami jobb megoldást. Pl. ha van egy ilyen nagy jakuzzid érdemes a HMV-re és a jakuzzira egy napkollektoros rendszert feltennni. Nekem 5,2m2 síkkoli fűti a buborékolós medencémet ( igaz csak 1,3m3-es) és csinálja a HMV-et. Tavaly szemtember végéig csak a napkoli tartotta 37C-on a medence vizét.
2013-04-22
13:43:59
Előzmény: trefi #40333#40334
trefi,

Olyasmire gondolsz, mint a low-tech Dutchtub?

Ha nincsen megfelelő csatlakozási lehetőség a medencén, akkor a perem felett kell átvezetni a csöveket, de ekkor az áramlás nem biztosítható gravitációs úton csak szivattyúval, ami az elektromos táplálás miatt már érintésvédelmi problémákat is felvet.

A radiátortagok közötti tömítés nem biztos, hogy kibírná a nyaldosó lángnyelveket, ezért a spirálban meghajtott vascsövet sokkal korrektebb megoldásnak tartom.

A forrázás lehetőségét is ki kell zárni valahogy.

A medencék takarásának hatását többen mérték, az eredményeket a topikban olvashatod.

2013-04-22
13:27:32
Sziasztok, van egy kb. 4 m3-es kerti jakuzzim. Kérdésem, hogy egy öntöttvas radiátornak ha építek egy kis tűzrakó helyet, abba beleteszem a radiátort alágyújtok és keringetek benne vizet fűtásszivattyúval, akkor esélyes-e a vízmelegítés. Bírni fogja a radiátor a tüzet? Melegíteni tuti fog valamennyit, kérdés, hogy a medence takarása mellett mennyit hül a víz és hogy a radiátor valóban tűzbe rakható-e?
szocsmarciVálasz erre
2013-03-15
13:33:07
Előzmény: Iseee #39523#39525
Kösd be nyugodtan, de PVC hollandival, ahogy a 2. képen is van.
2013-03-15
10:50:25
Előzmény: szocsmarci #39519#39523
Akkor simán beköthetem a hőcserélőbe a PVC idomot?
A hőcserélő akkor nem fogja átvenni a hőt annyira, hogy káros legyen a PVC idomnak.

Szolár vezérli a medence szivattyút, azzal nem lesz gond.

Köszi
szocsmarciVálasz erre
2013-03-15
08:37:37
Előzmény: Iseee #39505#39519
A medence felől nagyobb lesz a térfogatáram, ezért is van bekötve NA50-essel. A napkollektor oldalról 1/2" max 3/4" belső átmérő elegendő, mert kicsi a térfogatáram. A 45C-nél nem bír többet a PVC nyomócső, ezt jól tudod - de nem is kell több, mert nem melegszik át. Persze kell a tiltás, ha a medence szűrőforgató szivattyúja nem megy, akkor a napkollektor sem.
2013-03-14
20:21:44
Medence hőcserélő bekötésénél milyen hőfokra melegedhet fel a hőcserélő?
Több helyen a hőcserélőbe közvetlenül van becsavarva a PVC idom.
PVC idomok max. 45 fokot bírnak katalógus szerint.
Nyári napsütésben gondolom azért magasabb lesz a hőcserélő hőmérséklete!?

Úgy néz ki teherautó alkatrészboltból fogok rendelni mert sehol máshol nem találok nyomás és hőálló 50-es csövet.

2012-10-03
21:49:55
Előzmény: zsezse #17219#33816
robert

kicsit a te kedvedert is:)
na meg mert folyton lecsuszkalt a tetorol :)

igy a nyar vegere kapott egy vashalot

2012-09-17
09:28:01
Előzmény: felsov #33206#33235
Kedves felsov!

A fekete fólia számomra azért nem tűnik jó megoldásnak, mert már a kék solár fóliánál is azt tapasztaltam, hogy olyan mértékben felmelegedett, hogy kézzel is érezhető volt a felfelé elszökő hő veszteség. Hiába ment a keringető egésznap, a felső 10-15 cm víz jóval melegebb volt, mint az alja. Miután át tértem a 3 rétegű víztiszta fóliára ez a hőmérséklet különbség csökkent és a medence vize melegebb lett. Amennyiben kipróbálod a fekete festést, kíváncsian várom az eredményeket, én azért nem teszem, mert a mostani felállás is több mint elégséges.

Az a./ kétrétegű kisbuborékos fólia /fehér/ és a c. háromrétegű nagybuborékos fólia /fehér/ közötti különbséget soha nem mértem, de a legegyszerűbb hasonlattal azt tudnám mondani, hogy olyan ez, mint az egyrétegű (a./) üvegezés és a kétrétegű (c./) thermo üvegezés közötti különbség.

Továbbra is javaslom, hogy előbb a c. háromrétegű nagybuborékos fóliát /víztiszta/ próbáld ki és ha szükséges, akkor ezt fejlesztgesd tovább.

Meggyőződésem, hogy meglepő eredményt fog produkálni, bár nem tudom számokkal alátámasztani, ezt inkább a saját használat alatti tapasztalat mondatja velem, ezért merek arra vállalkozni, hogy átveszem én, ha neked nem válik be.

A fóliát Dunakeszin a Bauhaus-ban lehet kapni 540 Ft/m2 2 méter széles tekercsben, és pénteken még volt :-).
Ha kell, szívesen beszerzem és elviszem , mert kényelmesen befér az autómba a tekercs és gyakran járok arra.

Meg kell mondjam, hogy a te medencéd egy álomkategóriás kihívás, ami alatt azt értem, hogy ha ezt sikerül kellemes szintre felmelegíteni egyszerű eszközökkel, akkor mindent. Az új jól szigetelt medencék, a túlméretezett vákumcsöves napkollektorok és a tökéletesen napos helyre telepített medencék világa után végre valami vérpezsdítő feladat. :-)

Szurkolok, segítek, üdvözlet:

Batka

2012-09-16
17:34:18
Előzmény: sándor #33184#33211
Kedves Sándor Tőled is elnézést kérek,hogy Batka adatait Neked tulajdonitottam,de mivel az egész fórumot keresve a kérdésemre a választ átolvastam,már keverednek az adatok.
A profi medencékről irtak nem hasznélhatók amint irtad ,ez nem a mi kategóriánk.
Egy ilyen 5-6 millió!
Ezért csinálok mindent magam,mert nekem sincs annyi.
A polifoam takarása télen nekem felesleges,mert aug 30-al a medencézés befejezve.
Egyébként én is vizzel tele teleltetek,megfelelő fagytestekkel. Volt már30 cm jég is a medencén.

A homokszűrő valóban drága,de azt is sikerült használtan olcsóbban megvenni.
Ekkora medencét rézgálic nélkül nem lehet megóvni az algák ellen,még vegyszerarzenállal sem.
A vegyszerarzenál helyett használok intenziv forgatásos szűrést naponta háromszor a teljes medence 25m3-ét átforgatom,szűröm és algaölöm,fertőtlenitem UVC lámpával.
Ehhez képest irtam a 80%-90% vegyszermegtakaritást,ami nemcsak irodalmi nem reklám adat,hanem a gyakorlatban is bizonyitottam magamnak.
A vegyszerfelhasználás csak biztonság a KEREX tablettáit használom,melyből juniustól szeptemberig 4 darabot használtam el,a fél doboz még megmaradt
jövöre.
A porszivózást is a homokszűrő végzi 10 perc alatt keféjével végigsimitva a medence kerámia alját.
Vizvisszapótlásra egész szezon alatt nincs szükség,ez azért is fontos nekem mert mostmár a kényszercsatornadijjal együtt a viz 1000Ft/m3
A homokot nem kell cserélni,a rendszer megfelelő állásban kitisztitja a homokot saját maga. Télen a homokot átmosás és száritás után zsákolva teleltetem a következő szezonra. Költség nincs.
Amit a szolárszőnyeg fűre való teritéséről irtál azzal egyetértek.ezért akarom én a medencére teriteni és takaróként is használni.
A benne képződő trutyival nem értek egyet,ez nem slag ezen állandóan fertőtlenitett kristálytiszta medenceviz áramlik,nem is tud "pangani" a konstrukció miatt és a visszajutó melegviz újra szűrésre és fertőtlenitésre kerül naponta 3-4 szer!
A fertőzéstől,a baktériumoktól, fantasztikus módon rettegsz,szép dolog a tisztaság,de az ésszerüség határán túl már fárasztó. A medencében csak fürdünk,
meg nem isszuk,bőrünket és immunrendszerünket úgy kitalálta a természet,hogy a védekezést nem kell túlzásba vinni.
Villamosra is felszállunk és megfogjuk a boltban a beteg ember után a kilincset.
Az esőproblémát továbbra sem értem,az desztilláltviz! Beesik a medencébe és kész! Virusok csak nem hullanak az égből,esetleg,cigány gyerekek! A svábhegyi gyógylevegőben az eső nem találkozik a város feletti füstköddel!
A dobozon lévő leirásban azért irják a több vegyszert,mert az algaképződés hőmérsékletfüggő! Ezen az UVC lámpám csak nevet!
Különösen Neked a fertőtlenités érdekében csak ajánlani tudom az UVC lámpát!
245 mikronon sugároz és megöl minden élő szervezetet! A kis medencéhez 18W-os tökéletesen megfelelne.Ha rászánod magad az EBAY-nál nézelődj,mert sokkal olcsóbb mint Magyarországon.
A medencefűtőről nem irtál,mit használsz és milyen tapasztalattal.
Üdvözlettel: felsov

2012-09-16
16:18:04
Előzmény: sándor #33184#33206
Kedves Batka
Elnézésedet kérem,hogy Sándor adataival összekevertelek,de annyi cikket olvastam vissza ,hogy zsonganak az adatok!
Egyetértek a számozással!
Az egyszerüvel kezdem: 4./ és 5./ nálam is "pipa"
Az 1./ kérdés a legizgalmasabb.Te a fólia szinét mattfeketére változtatni nem tartod helyesnek.Éppen az erre vonatkozó gyakorlati kisérletek és mérések lennének izgalmasak. Én eddig csak egyszerű átlátszó kétrétegű legolcsóbb csomagoló bubis foliát használtam ,aminek egyik oldala sik,másik oldalán vannak a kis légbuborékok. A vizre a buborékos oldalt fektettem. Evvel értendők mindazok a hőmérsékleti értékek amiről az előzőekben irtam.
Három rétegű mindkét oldalán sik,középen nagy buborékos fóliát még nem láttam és nem is használtam. Feketét meg végképp nem.
Ennek csak elméleti alapvető fizikai tulajdonságait próbáltam átgondolni a medenceviz melegitése szempontjából.
Gondoltam,hogy Te már végeztél ilyen kisérleteket és van tapasztalatod az összehasonlitásban.
Lehet itt fizikai,matematikai teóriákat felállitani,de egyszerűbbnek tartom a kisérleti mérést.
A medenceviz melegedése ugyanolyan külső viszonyok: /napsugárzás,időpont,besugárzási szög,külső hőmérséklet,szél,stb között!/
a./ kétrétegű kisbuborékos fóliával /fehér/
b./ kétrétegű kisbuborékos fóliával /fekete/
c. háromrétegű nagybuborékos fóliával /fehér/
d./ háromrétegű nagybuborékos foliával /fekete/
Ha ilyen esetekre vonatkozó akár csak közelitő adatok állnának,vagy állnak rendelkezésre,akkor lehet eldönteni,hogy mit érdemes használni.
Én az a./ pontot ismerem,a b./ pontot megcsinálom,mert a matt fekete felület biztos,hogy jobb eredményt fog mutatni mint a fehér.
A c./- re Neked vannak méréseid és azt ajánlottad, hogy vegyek ilyent és a hölgyek bemennek a "meleg vizbe"
Ha az a./ és c./ között szignifikáns ,legalább 2-3 fokos növekedés tapasztalható akkor c./-t veszek és előbb kipróbálom "Fehéren" majd az értékek birtokában lefujom matt feketével,igy mind a négy változat eredménye rendelkezésünkre fog állni.
Az árakat illetően olyat olvastam azt hiszem Nálad,hogy a BAUHAUS-ban UV álló kapható 550 Ft/négyzetméter áron. Ez az én esetemben 10x2m-nél 11000Ft
Ezzel szemben az a./-t 1200Ft-ér vettem. Ha a hőmérsékletnövekedés jelentős természetesen megéri a 10-szeres ár.
Amit az esti mérésről irtál az az én esetemben szóba sem jöhet egy szigeteletlen földbesüllyesztett medencénél,a Te szabadon álló polifoammal körbeszigetelt medencédhez képest.
Ugyanezért a barátod polifoammal alászigetelt medencéje sem hasonlitható sajnos. A földbebetonozott tizegynéhány fokos oriási felület hűtőképessége elenyészik a kis vizfelület melegitési kinlódásai mellett. Ez olyan mint a pince,- 35 fokban a pincémben 18 fok volt!!!
Sajnos az álom amit irtál,hogy fütés nélkül megúszom!
Ha az a./ változatra van tapasztalatod a c./-vel szemben és tudsz forrást a c./ fólia vásárlására ird meg.

2012-09-15
21:01:30
Előzmény: felsov #33177#33182
Kedves felsov!

A válaszaid alapján azt látom, hogy Sándornak küldött válaszod egy részét is nekem szántad, ezért arra is próbálok válaszolni, amit ezek közül magaménak érzek.

A válaszokat próbálom pontokba szedni, és kérlek, próbáljunk rajta pontonként végig menni. Amire sikerül mindkettőnk számára elfogadható választ találni azt kipipáljuk, így talán könnyebb követni a sok felvetést. Amennyiben ez neked nem szimpatikus megoldás, akkor kérlek jelezd és nem erőltetem, de nekem így könnyebbnek és követhetőbbnek tűnik.

1.Fekete fólia: Ebben nem értek veled egyet, mert hiába melegszik fel jobban, mint a víztiszta fólia, éppen ezt tartom a gyenge pontjának. A melegebb fóliánál nagyobb a hőveszteség, ami felfele elszökik. Én azt az elvet vallom, hogy ha 30 fokos vízre van szükségem, akkor ha lehet nem készítek 60 fokost, hogy aztán 30 legyen. A víztiszta fóliának éppen az a célja, hogy az alatt lévő víz melegedjen fel és azt a lehető legjobban hőszigetelje.

2.Csőkígyó hossza: Ezt pontosan lemérem, lefényképezem, mert lehet, hogy tévedek. A 100 métert a barátom elmondása alapján írtam (nem együtt készítettük). A medence zsalukőből épített fóliázott medence, és a fólia alatt van kb. 0,5 cm polifoam.

3.Bubis fólia típusa: Kérlek, fényképezz le egy kis darabot a fóliából, amit használsz, mert szerintem, jelentős eltérés van a 2 rétegű és a 3 rétegű fólia között a hatásfokban. Használtál már 3 rétegű fóliát az elmúlt 25 évben? Többször írod, hogy a víz felöli bubiban, de amit én használok ez nem értelmezhető. Vettem én is 2 rétegű kék solar fóliát a medencére első évben és maximum 29C lett egy napra augusztusban a víz, de többnyire 23-25C volt. A 3 rétegűvel (persze akkor az oldalára is tettem) már május 1-én 30C volt a víz. Azt hiszem ez talán jelent valamit.

4.Fóliafestés: Elfogadom, hogy sikerült olyan festéket találni, ami erre alkalmas, bár én nem pepecselnék vele. PIPA

5.Esővíz: Ebben egyet értek veled, nálam sem okozott gondot (ez a kérdés jó helyen van Sándornál) PIPA

2012-09-15
18:08:26
Előzmény: sándor #33169#33178
Leveled elég elszomoritó,mert sok mindenben igazad van.
Kisérleted barátod betonmedencéjénél keltette fel a figyelmem,mert nekem is közel azonos kapacitású medencém van.Annál is inkább,mert a szabadon a napon álló gumimedencék hőtechnikai viszonyai semmiesetre sem vethetők össze a hőszigeteletlen süllyesztett betonmedence viszonyaival.
Nem irtad,hogy a betonmedence hőszigetelt-e?! Ez is lényeges szempont lehet az összehasonlitásnál. Az hogy egy 100 méteres csőkigyóval fűtött medencében a közel 30m3 vizet 34-35 fokra lehet felmelegiteni,hihetetlennek tünik számomra,de nem kételkedem szavaidban. De magyarázd meg,hogy hogyan erőszakoltátok meg a fizikát. Magam is mérnök vagyok,megértem!
A hőszigetelés szép dolog,de előbb el kellene érni a 35 fokot!?
25 éves medencém,mióta megvan folyamatosan le van takarva egyrétegű fehér bubisfóliával. Csak fürdés idejére tekerjük fel arra néhány percre,mert úszni szeretünk,nem áztatjuk magunkat órákig a 20 fokos vizben.
Soha sem melegedett fel a viz 22 fok fölé még most az extra 35 fokos hetekig tartó meleg nyáron sem.
Irod,hogy fedés nélkül van a medence és ha megveszem a bubist minden csodálatos lesz! Sajnos ezt tényleg megveszem,de sokadszorra azért mert az UV három év alatt szétporlasztotta.
A polifoam sem megoldás még felcsavarva sem,mert nappal természetesen leszigetelné a napsugárzás ellen. Nappal bubis éjjel polifoam 8x2méteres darabbal megoldhatatlan.Ezért találtam ki a TAKARÓ- fűtő SZOLÁRSZŐNYEG kombinációt.
Az esőtől való félelmet nem értem/más kérdés,hogy egész nyáron nem esett!/mert az esőviz,befolyik, mint legtisztább desztillált viz a takarón keresztül a medencébe és semmi gondot nem okoz. A szűrőrendszer vidáman kiszűri az esetlegesen bemosott szennyeződést.
Én a takaró-fűtőszőnyeget nem polifoam-ból,hanem UV álló,viharálló fekete mezőgazdasági fóliából akarom hegeszteni,igy itt felcsavaráskor semmi trutymó nem keletkezik.
A csőkigyós megoldás azért nem jöhet szóba,mert 20m2 medencefelület fütéséhez minimum 70% fütőfelület szükséges és ez KPE csőből minimum 500méter! Ezt elhelyezni a napon a kertemet tönkre tenné.
Az UVC lámpáról és hatásáról,csak a legjobbakat mondhatom, a vegyszerigény
80-90%-al csökken. Semmi macera,PH mérés,beállitás,Ph csökkentés,algaölés,pelyhesités,klórszint mérés,klórsokk,sósav,szódabikarbóna
/ és a teljes periódusrendszer!/ ez mind a multé! Egész szezonban,csak a villanykapcsolót kell bekapcsolni,de ezt a fárasztó munkát is időzitő órára biztam.
A viz 3 hónapig kristálytiszta!
Persze igaz,hogy ehhez szükséges a homokszűrő.Szerintem e nélkül nem szabad medencézni! De-De-De

Neked elárulok egy titkot!
Én 25 évig kis gyerekekkel,akik már felnőttek,semmit sem csináltam és szinte semmit sem költöttem a medencére/ Egy szezonban 500forintot!!!/ Nem elirás!
Vettem fél kiló rézgálicot,feloldottam egy vödör vizben és belelocstam a feltöltött medencébe a szezon elején!
Fürödtünk 3 hónapot a tiszta kék vizben,semmi alga semmi macera.
Szeptemberben leeresztettem és kimostam a medencét,slussz!
Erről a témáról a gumimedencés topikon vérre menő hosszas háború folyt,amit szerintem én nyertem meg azzal,hogy minden ellenérv dugába dőlt!
Akinek nem tetszik használja a periódusos rendszer összes anyagát és költsön tizezreket és dolgozzon a medencén a fürdési idő sokszorosát.
Veled mindenesetre a vitát nem kezdem előlről. Ha érdekel olvasd el évekre visszamenőleg a háborút.
Még arra kérnélek,hogy amint emlitetted,hogy nézzem meg a NET-et és fotókat a szolárszőnyeg elképzelésemről,ird meg hol láttál ilyet, mert én nem találtam!
Üdvözlettel:felsov
U.I.Köszönettel a fóliavásárlásnál nem veszlek igénybe,mert már úgyis meg kell vegyem,mert szétmállott!
2012-09-15
16:56:13
Előzmény: Batka #33165#33177
Köszönöm a válaszodat!
Most jön az amiben nem értünk egyet és meg kell győzz az igazadról!
1./ A fóliafestés egy kényszer kitaláció,mert Magyarországon nem kapható fekete bubis fólia.
A festéssel éppen azt szeretném elérni,hogy a bubis nagyságrenddel kevesebb energiát verjen vissza és sokkal jobban felmelegedjen,mint a fehér,ami a hősugarak nagyobb részét visszaveri. A vizfelöli bubi-ban lévő levegő ,igy sokkal magasabb hőmérsékletü lesz,ami a vizet teljes medencefelületen melegiti.
Cáfolj meg,ha nincs igazam! A festés technológiája nálam már kipróbált és megfelefő szórópisztolyommal fél óra alatt elvégezhető. A festék speciális erre a célra készült és garantáltan nem pereg le évek mulva sem. Kipróbáltam,kékkel,eredeti medencegödrömbe teritettem kék fóliát,hogy a gyerekek fürödhessenek mielőtt évekig a beton-csempe elkészül.
Ezenkivül az Uv sugárzás ellen szintén garantáltan megvédi a fóliát és nem kell a szétporladás miatt 2-3 évente cserélni.
Mióta a medence megvan/25 év!/ bubis fóliával van letakarva,folyamatosan,csak fürdés idejére csavarjuk fel.
Azt irod,hogy a nap elöl takarom le a medence felületét.
Itt a hatásfokokról van szó.
Éppen azért levelezem Veletek,hogy gyakorlati tapasztalataitokkal bizonyitsátok,hogy mivel érünk el jobb hatásfokot a melegitésnél.
Szerintem,egy fekete felület és egy levegőtől elzárt/hogy a környezeti hőmérséklet,szél ne hűtsön,/lásd: vákumkollektor elv/ buborékmilliárd jobb hatásfokkal melegiti a vizet, mint ezek nélkül a napsugárzás.Itt a környezeti hőmérséklet nem engedi az a fölé melegedést, szemben a buborék 40-50 fokos levegőhőmérsékletével.
A medencém vize nyári 30-35 fokos többhetes melegben sem emelkedett 22-23 fok fölé!!!
Az éjszakai polifoam takarás hozhat talán 1-2-3 fokos javulást,de a kétféle takaró cserélgetése 8x2 méteres méretben naponta megoldhatatlan.
Fütés nélkül az biztos,hogy a süllyesztet beton medence,mely hőszigeteletlen ráadásul,- nem melegithető fel, pláne előnytelen égtáji körülmények között.
Ha ilyen rossz esetben mégis látsz csőkigyót meghaladó megoldást,melynek a multkor leirtak alapján legalább 500-600 méternek kellene lennie és nem 100-nak!!! akkor ird meg.
2012-09-15
12:37:23
Előzmény: sándor #33169#33170
Sandor!

A polifoam trutyisodása sem nálam, sem a barátomnál nem jelentkezett. Ennek lehet, hogy az az oka, hogy olyan polifoamot használunk, aminek a felső oldalára egy fólia van kasírozva és ez megakadályozza a trutyi felszívódását.

Minden esetre az említett medence a pár napos rossz idő ellenére reggel még 27C volt a fedésnek köszönhetően.
2012-09-14
20:14:13
Előzmény: felsov #33157#33165
Kedves felsov!

Távol álljon tőlem, hogy lesújtsak, de a fólia festegetését elég bizarr ötletnek tartom, valamint a fekete felület megakadályozza, hogy a víz és a medence fala a napsugarai által természetre bízva melegedjen át, abban a kevés órában is, amikor oda süt a nap.

A fóliában keringetett vízzel nekem is fenntartásaim vannak, én biztos nem állnék neki.
Valamint, ha jól értem, akkor ez a medence tetején lebegne? Tehát miközben melegíti a vizet, akkor árnyékolja a medencét, vagyis készítesz egy „kollektort”, ami a vízfelület 100%-a, de ezzel egy időben letakarod a medence 100%-át a nap elöl.

A ploifoam összehegeszthető és akkor elég praktikusan tudod használni (vagy 2 méter szélest kell venni), de ha nem megoldható a külső fűtés, akkor a bubissal kombinálva (bubis napsütésben, polifoam éjszakára) szerintem simán tartható a 25C.

A fóliával kapcsolatban szeretnék tisztázni két dolgot:
- én olyan fóliát használok, aminek mindkét oldala sima és közte vannak a buborékok, mert ez véleményem szerint sokkal jobban szigetel, de a fényáteresztés rendben van.
- a fólia megvételét nem csak holmi viccnek szántam, ha komolyan érdekel, akkor veszek 8 métert és elviszem, mert az irodámtól nincs messze a Svábhegy és ha neked nem válik be, akkor feltudom használni jövőre. Ha beválik, akkor megyek a sörökért :-)

U.i.: jövő héten még lesz egy kis napsütés

2012-09-14
17:01:38
Előzmény: sándor #33130#33158
Kedves Sándor!
Köszönöm válaszodat de sajnos nem sok jóval biztatsz. Azt sajnálom hogy nem biráltad elég alaposan,sőt egyáltalán nem a szerintem teljesen új fűtő-takaró konstrukciós megoldást.
Az előzőekben B-nek részletesen leirtam a problémáimat és körülményeimet kérlek olvasd el,nem akarok ismételni.
Ami a Te averziódat illetti az olyan fűtőmegoldások irányában ,ahol a medencevizet használják "fűtőviz"-ként nem osztom!
Az én keringető rendszerem 11m3/óra teljesitményű szivattyúból,50kg-os homokszűrőből és 36W UVC teljesitményű 254 mikronon sugárzó lámpából áll.
Ez a rendszer a teljes 25m3 medencevizet durván 20 szor forgatja meg naponta!
Persze amikor már "ivóviz" tisztaságú,nem egész nap forgatom.
E mellé úszó adagolóban speciális 5 terméket tartalmazó 25 dekás,egy hét alatt oldódó kombinált tabletta is úszik állandóan a medencében.
A teljes szezon alatt a medence vize olyan kristály tiszta,hogy a csapvizzel vetekszik!
Ami miatt te félsz,azok a BAKTÉRIUMOK,PANGÓ részek stb.
Az UVC sugárzás és tabletta tökéletesen fertőtleniti,tisztitja a vizet!
Feleségem kórházi gyógyszerészdoktor,-náluk a steril laboratoriumban ugyanilyen lámpát használnak. Vitt be a laborba vizmintát és semmilyen kórokozót nem tudtak kitenyészteni!
Azt javasolom,hogy a Te medencédhez is szerezz be ilyen UVC lámpát,mivel kisebb a vizmennyiség elég 18W-os is. Az UVC lámpa használata a tisztántartáshoz egyébként szükséges vegyszerek mennyiségét 90%-al csökkenti!!! Te sem szeretsz "vegyszerlében" fürdeni!
Az EBAY-on keresztül megrendelve két hét alatt leszállitották,- a kicsi tizezer forint alatt van.
Az általam tervezett "Takaró-FŰtő" rendszeren a teljes medencevizmennyiségnek a megtisztitott,fertőtlenitett része naponta sokszor átáramlik,itt mindaz amitől Te félsz nem fordulhat elő!
Amit kérdeztél az utólagos hőszigetelésről:Ilyen méretekben azt hiszem megvalósithatatlan egy nyugdijból!
Azon kivül nem szeretném elveszteni a kerámiaburkolat előnyeit a sok verejtékkel lerakott6500 metlachi lapot. Talán itt a Te higéniás aggályaid is előjönnének.Várom a kritikáidat! Felsov
2012-09-14
16:19:03
Előzmény: Batka #33150#33157
Kedves Batka!
Köszönöm hogy válaszoltál és valamennyi beirásod visszamenőleg olvastam a fórumon!
Azért is irtam,mert szükségem van véleményedre és véleményetekre,mivel Ti eleget kinlódtatok a medence fütésével és takarásával,még akkor is ha én 25 éve medencézek és mindig mindent magam csináltam,a 8,5x2x1,5 méteres,betonmedencét is 6500 metlachi lappal burkolva! Kb 25m3
Azért választottam ilyen méreteket,mert nem áztatni akartam magam,hanem úszni!
Amint irtam a melegviz eddig nem érdekelt,de már 80 felé és a "hölgyeknek" elkelne!
A barátoddal végzett kisérlettel kapcsolatban azért kérdezlek,mert a medenceméretek és adottságok hasonlóak.Nekem nincs garázstetőm és az esztétikai szempontok miatt sem gondolkozom KPE csőkigyóban. A 100 méter hihetetlenül kevés,mert itt a fórumon is,rajzban is ismertette valaki a cső átmérője szerinti hasznos fűtő felületet.
Mint irtam irodalmi,amerikai medencés adatok és a gyakorlat is igazolja,hogy a medence felületének,legalább a 70% kell legyen a fűtőfelület. Ez pedig 100m 20-as KPE csőnél a töredéke! A másik "Mobil medencék nektek is van ilyen" medencefórumon,még a kis gumimedencéknél is 2-300 m csövet használnak és nemhogy 25m3-nél.
Persze Ti mértetek a barátoddal 30-32 fokot, a tények pedig makacs dolgok.
Sajnos az én medencém a Svábhegy északi lejtőjén van és június juliusban éri csak a nap néhány órát. októbertől áprilisig az egész telkem árnyékban van!
Ilymódon a fűtés igen csak nehezen megoldható,de teljes medencefelületnyi szolárfóliával azért a szűk nyári hónapokban emelhető lenne a 20 fokról talán 25-re. Ez nekünk már elég,termálvizben különben sem lehet úszni!
Kérdésem,hogy a barátodnál használt 3db polifoam csikot nem lehet-e összehegeszteni egy darabba,hogy hengerre felcsavarható legyen és csak fürdéskor tekernénk fel. Ha azonban ezt az anyagot használjuk akkor a külön fűtésről gondoskodni kell,ez éppen hogy szigetel,a nap a medencevizet nem melegeti. Mit szólsz a bubi sik oldalának mattfeketére történő festéséhez?
Ezért jött a gondolat,hogy a két funkciót a takarást/még a szennyeződések ellen is/ és a fütést együtt oldjam meg. Ezt szolgálná a leirt ötletem,amilyet persze sehol sem láttam,igy gyakorlati tapasztalat nem lehet. MIndenesetre az elméleti vélemény is érdekel mielőtt nekifogok a megvalósitáshoz olyanoktól akik, mint Ti oly sokat kisérleteztetek.
SÁNDOR averzióját a kényszerfűtés medencevizzel történő megoldás ellen nem osztom,erre majd Neki külön válaszolok,olvasd el, nem akarom kétszer leirni.
Várom akár lesujtó véleményedet is: felsov

2012-09-14
12:32:20
Előzmény: felsov #33103#33150
felsov!

Korábban írtam a barátom medencéjéről:

„A medence 7mx3,5m 1,3m mély ovális földbe épített medence, fűtése KPE cső a kocsibeáló tetején, amiben keringeti a medence vizét. Az elmúlt 5 év tapasztalata alapján 34C volt a maximum augusztusban, de ez is csak 1-2 alkalommal.

Vettünk 1,1mx20m polifoam-ot (olyan amit csatoltam, de kék színű kb. bruttó 650 Ft/m2) és rá szabtuk a medencéjére, 3 hosszú csík lett.
Május 29.-én este tettük fel 28C volt akkor a víz, éjjel nappal rajta volt és csak fürdésnél vették le, 30.-án 31C, 31.-én 33C volt a medence. Azt a visszajelzést kaptam, hogy éjszaka 0,5 fokot hűlt csak a medence a korábbi kb. 2-3 fokkal szemben.”

Személy szerint ezt tudom javasolni neked is. KPE cső kb. 100 méter, polifoam fedés a medence tetejére. Ez cirka 40-50 ezernél megáll és ez a párosítás több évet ki fog bírni.

Az említett medencének polifom fedését nyáron többször is le kellett venni éjszakára, mert 36C fölé ment a medence, (ezt kívánom neked is :-) )

Viszont ha:
- van kedved kisérletezni,
- a medence napos helyen van,
- és még nem próbáltad,
akkor szerintem az általam „favorizált” UV álló nagybuborékos 3 rétegű átlátszó fólia is tökéletesen elég lehet.

Ezt 2 méter széles tekercsben árulják ( 550 Ft/m2), így akár 10 perc alatt a medencére szabod, ha ovális a medencéd, ha téglalap alakú és pont 2 méter széles, akkor csak leteríted, és a jövő héten egy kis napsütés után még a Hölgyeket sem tudod kirángatni a medencéből :-).

Meg merem kockáztatni, hogy ha napos helyen van a medencéd és nem válik be a bubis a szeptemberi napsütésben, akkor átveszem tőled fóliát és ingyen teszteltél, de ha beválik akkor …

2012-09-13
09:57:35
Előzmény: sándor #33091#33103
Az én medencém sajnos,/vagy hál Istennek/ jóval nagyobb és 25 éve sajátkezüleg épitett betonmedence 8x2x1,5 méteres és sajnos akkor még nem tudtam,hogy hőtechnikailag is szigetelni kell! Igy Nekem a nyári 30 fokban sem melegebb 20-23 foknál. A 30-35 fok igy csak álom! Mint dunai evezős megszoktam a 20 fokos Dunát ezért eddig jó volt.
A Hölgyek azonban nem hajlandók belemenni,ezért most utólagos megoldásokat keresek.
Szolárszőnyegnél ökölszabály,hogy a medence felületének legalább 70%-nak kell lenni a fűtőfelületnek. Ennek megvalósitása sok szempontból igen nehéz.
Erre egy ötlet!
Megint csak összekapcsolva a medencetakarót a "szolárszőnyeg"-el!
Fekete UV álló 8 méter széles/ 4 métert kell venni/ mezőgazdasági fóliát ketté kell hajtani,igy megkapok egy 8x2 méteres darabot,mely a medencét teljesen befedi.
Ezután háztartási fóliahegesztővel 5-8 cm-es csikokat hegesztek teljes hosszban.A megkapott csőrendszer egyik végére 40 mm-es furatozott pvc csövet helyezek és hegesztek úgy,hogy a két végére a megszürt viz csatlakozik a homokszűrőből.
A másik végén a "fóliacsövek" szabadon maradnak és a befektetést követően a felmelegedett viz befolyik a medencébe.A két szélén és középen egy "müanyag cső" két vége levegővel töltve kerül lehegesztésre,hogy a rendszer ússzon a vizen.
Mint takaró pedig úgy müködik,hogy a medence végében lévő hengerre az egész rendszer percek alatt felcsavarható/ A beömlő csatlakozók lecsavarása után/ és fürdést követően megint csak visszahúzható és melegiti-takarja a vizet.
Mindez a rémálom házilag elkészithető egy nap alatt 5-6 ezer forint költséggel!
Annak ellenére,hogy a szezonnak vége várom az ötleteket és ellenvetéseket,mert lesz még szezon jövőte is!
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Medencefűtéslapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva