English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Hőleadók  =>  Falfűtéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-01-26
08:31:37
No comment:
"Tepidárium
A gőzfürdő keringést kímélő formája, 35-40°C-os helyiségben, közepes páratartalom mellet végzett pihenés. Az immunrendszert erősíti, kellemes relaxációs hatása van. A tepidáriumban a relaxálást átmelegített kőből, vagy márványból készült ágyak teszik kellemesebbé. A tepidáriumban az eltöltött idő hosszabb, mint a szaunában."

"Aki ellátogat egy római fürdőbe, az hagyományosan a következő fürdőhelyiségekben fordul meg: tepidarium, caldarium, laconium és frigidarium.

A tepidarium (meleg fürdő, a latin tepidus = langyos szóból ered) egy langyos, vérkeringést kímélő helyiség és – a hideg és a forró fürdő között – regeneráló fürdőnek számít (a fürdőhelyiség hőmérséklete 37-39 fok C). A helyiségben való tartózkodás rendszerint feszültségcsökkentő hatású és az itt tartózkodás ideje nincs behatárolva."

Teljes cikk: - www.utisugo.hu/wellness/szauna/a-romai-furdo-vilaga-27623.html.

2011-01-25
23:34:52
Előzmény: sándor #11053#11072
Sándor.
"Én sem hittem senkinek, hogy a téli motorozást (ha véletlenül megérem), akkor meg fogom majd érezni. Ma már tudom, hogy nincs az a fűtőtest, fűtési rendszer, amitől újból kettesével hármasával tudnám venni a lépcsőfokokat."
Fiatal koromban 1,5 év alatt 25Ekm nyomtam le, télen 4 réteg ruha volt rajtam, de mindig a térdem fázott először, sőt a focit is 26 évesen abbahagytam szintén az említett testrész miatt.
2011-01-25
23:28:05
Előzmény: zsezse #11058#11071
zsezse.
Ezek annyira új dolgok még nem foglalkoztatta a kutatókat, majd Sándor felvetései lesznek a kiindulóalapok. A nagyon meleg szobai hőmérséklet leginkább a pénztárcádnak árt, na és az immunrendszernek sem tesz jót. :))
2011-01-25
13:35:52
Sándor,

Nem trollkodni akarok, csak nem tudom, hogy az egyszeri ember hogyan tudja eldönteni, hogy a modern technika vívmányai közül melyiket szabad és melyiket nem használni?

Ha azt nézzük, hogy az ősemberek milyen körülmények között éltek, akkor bizony sok mindent ki kellene hagynunk modern életünkből.

- A villanyvilágítás káros (akár a hagyományos izzós is), mert régen csak a nap sütött, ez felboríthatja a bioritmusunkat.
- A melegvíz káros, mert immunrendszerünk nem küzd, amikor hideg vízzel fürödnénk. Bár az ősember lehet, hogy nem is fürdött...
- A huzat lehet, hogy egészséges, hiszen az ősember barlangjában sem tudott légtömör nyílászárókat alkalmazni.

Meglátásom szerint, az ember az élete során sokkal komolyabb, az egészséget hosszú távon (is) befolyásoló tényezővel találkozik, mint a sugárzó fűtés, egyenletes hőmérséklet hatása. (Kávé, alkohol, cigi, motorozás, disco, stressz, UV sugárzás stb.) Ezeket vagy nem tudja, vagy nem akarja kikerülni. :-(

T.
2011-01-25
11:43:58
sandor
rakerestem a neten a kovetkezokre:
"falfutes karos hatasai"
"sugarzo futes karos hatasai"

egyikre sem talaltam ertelmes talalatot..
tudnal mutatni valamilyen linket, ami alatamasztana ezeket, amiket mondasZ?
2011-01-25
11:14:00
Sándor, a motorozás hatásait már én is érzem rendesen, pedig én már figyeltem valamennyire a szüleim intelmeire és varrattam (akkor még nem lehetett ilyet kapni) térdvédőt, meg motoros ruhát. Persze nyáron csak póló és farmer volt.
A hozzászólásodat olvasva már tudom milyen egészségesen éltünk gyerekkoromban, cserépkályha és vaskályha volt a fűtés, hideg lakásba értünk haza és reggelre sem volt túl meleg. Érdekes erre nem úgy emlékszem, hogy milyen rossz volt, akkor ez volt természetes.
Fiatalkoromban központi fűtéses lakásban éltem szüleimmel 15 évig, ahol télen állandóan 24 fok meleg volt, pólóban flangáltunk a lakásban. Kövezzetek meg, de nagyon jó volt, és nem emlékszem, hogy betegebb lettem volna akkoriban.
Aztán jött az önállósodás, az eredeti elképzelés, miszerint ez folytatható hamar megdőlt a gázáremelések miatt. Hirtelen 21-22 fok lett a maximum, de még ez is jó volt. Most meg 19,5 de inkább 19 fokon áll a termosztát ha otthon vagyunk. Megszoktuk a pulóvert otthon is, van amikor egy hidegebb esti kutyasétáltatás után csak órák múlva vesszük észre, hogy a hőfokszabályozó még mindig 18 fokon áll. Az ülőgarnitúrán ott a pokróc, ha fázunk, azt is magunkra húzzuk.
Viszont a hálóban 20 fokra van állítva éjjelre a termoszelep a radiátoron. Párom nagyon fázós, de nekem is jól esik a melegebb, alvás közben nem szeretek fázni. Nappal jobban elviselem a hideget, mint éjjel annak ellenére, hogy melegben 22 fok felett - én sem tudok jól aludni, csak szenvedek.
2011-01-25
01:23:13
sandor

mivel megcafolni nem tudom, amit irtal - es most oszinten szolva faradt is vagyok utananezni -, annyit mondanek csak el
hogy draga edesanyam egesz eleteben fazos volt. hiaba a kalyha, a kemence a gyerekkorban, a labai folyton faztak
gyakorlatilag 26 fokos szobaban vacogott, annyira hideg volt a padlo mindig.

iden eloszor - 60 eves koraban - elmondhatja, hogy nem fazik a laba, es vegre a tel nem szenvedes szamara. pedig nem tuzel a padlo.
2011-01-24
06:20:33
Üdv
Ugyan ezek az érvek vonatkoznak az éjszakai höfokcsökkentésre is.
Törzsfejlődésünk során az ember hozzászokott a hőingadozáshoz, én speciel nem is tudok jól aludni melegben.
Az a jó ha az ágyban meleg van de a belélegzett levegő hűvös.
Nálam normál téli időjárásnál kályhafütés van, este meleg hajnalra hideg.
Konvektorral fütő ismerősőm ha nálam alszik majd megfagy reggel mert jaj istenem csak 15 fok van a lakásban.
Mondtam sebaj, egészséges és gyorsabban fel tud öltözni az ember :)

végyé

2011-01-23
22:03:54
Előzmény: sándor #10971#11026
Sándor!

Egy kis kötözködés. Ahol nincs hideg, ott betegebbek, rövidebb életűek az emberek?
Szegény Görögök és Szicíliaiak azért halnak meg olyan korán. "Görögország 81,4 - 76,6. Portugália 81,4 - 74,9. Írország 81,2 - 76,4" " az olasz férfiak átlagéletkora 78 év feletti... Szicília + 0,5 év".

Sokkal fontosabb dolgok határozzák meg az életkort, mint a szoba hőmérséklete. Ez egy kényelmi állapot, amit én szeretek élvezni, ha tehetem.

Nem kell válaszolnod...

Pali
macko003Válasz erre
2011-01-21
12:49:18
Előzmény: zsezse #10946#10952
Nem nem.
A belső szigetelés meg sem fordult a fejemben (főleg az itt leírtak alapján), kívül van elég hely.
A keskenyebb falakon végülis le lehet venni egy kicsit...
A mennyezetfűtést azért is gondoltam, mert most hajópadló van fent (de pár éve, mikor (külső behatásra) 2db leesett, kiderült, h annak ellenére, h tökéletesen néz ki, a padlás felőli oldalt szétette a szú, vagy nem tudom, de tiszta lyukacs volt (színéből arra gondolok, h kezeletlenek voltak, a gerendádon nem látszik nyoma bármi behatásnak, és azon szép zöldek vmi mérgező vegyszertől). Ezek miatt amúgy is cserélni kell, gipszkartonra szavaznék, és akkor Takyka által leírt módon megoldható lenne.
2011-01-21
09:36:42
macko:
biztosan megoldhato, szoktak alkalmazni.
viszont miert kellene osszehuzni? a normal vakolatretegen felul +1 max 2 centi jon ra. ennyire nem lehet keskeny a szoba:)
vagy belulrol szeretned hoszigetelni?

macko003Válasz erre
2011-01-21
09:30:42
Előzmény: zsezse #10927#10945
Én nagyon elkezdtem gondolkodni a mennyezet fűtésen. Az adottságok miatt a padlóhoz nem nyúlnék, a falakat sem "húznám össze", mert picit keskenynek érzem a szobákat, viszont belmagasság van, ezért onnan nem hiányozna 5-10 cm. Így ha megoldható, akkor csak mennyezetfűtést választanék.
2011-01-20
20:52:18
macko:
mire gondolsz?
csak pozitiv tapasztalatokat tudok mondani. a haz tovabbra sincs lehoszigetelve, de nagyon jo a hoerzet mindenhol. a szobakban is teljesen egyseges a homerseklet retegzodes.
nagyon irigylem a leendo lakokat, hogy ha odaallnak az ablakhoz akkor sem a hideg csapja meg oket, hanem a kellemes meleg sugarzas.

mennyezettel nincs tapasztalatom, allitolag a hutes onnan meg jobb.
macko003Válasz erre
2011-01-20
20:26:56
Előzmény: zsezse #9050#10925
Zsezse,

Azóta milyen tapasztalataid vannak vele?

-

Valaki adta már mennyezetfűtésre a fejét?
Esetleg van valakinek olyan rendszere, ahol csak mennyezetfűtés van?
Szerintetek mennyire kivitelezhető?
2010-11-24
09:35:16
sziasztok

eljott az ido, hogy eloben is beszamoljak a falfutesrol, most mar hasznaltuk tobbszor is!
valaki irta: olyan, mintha mindenhonnan sutne a nap! ez azt hiszem tokeletes leirasa az elmenynek.
bemesz a helysegbe, es nem tudod megmondani, honnan jon a melegseg, de erzed, hogy melegiti az arcod, a tarkod, a borod.
ha odamesz a falhoz, a fal sem forro, egyszeruen csak langyos, nem hideg.
a helysegben erezhetoen nincs magas homerseklet.

azt meg nem tudom, mi lesz akkor, ha ejszakara lekapcsoljuk a futest, nem lakjuk meg a hazat, de egyelore nagyon tetszik a dolog.
payagyerekVálasz erre
2010-10-29
22:16:09
Sziasztok.
Egyenlőre csak "hangemberként" tudok hozzászólni a témához, mert még nincs rá keret, hogy falfűtésbe vágjam a fejszém.

Annó gipszkartonnal vakoltam a házikóm bővítése során a téglafalat. Ugyanis vakolni, nem tudok.
Egyszerűen csak a gipszkartont leterít a falhoz, ráhajint 20 centinként, óccsó, hígra kevert csemperagasztó-csöcsök, majd felállít a tábla és rányom téglafalra.
Nade:
Akkor gondolkodtam el, hogy a falfűtést is lehetne így, de nem egész tabellával, hanem 10 centis csíkokkal.
Vagyis csak elszabdaljuk a gipszkartont késsel, 10-es csíkokra, ezeket felragaszt a falra, olyan hézagokkal, hogy bele férjenek a fűtéscsövek.
A csöveket itt-ott, melegragasztóval csípetném oda, hogy addig ne akarjon kiesni, míg hébe-hóba beglettelem.
Majd legvégül, nikecellhálóval egybeglettelem.
Vagy -esetleg- még1 réteg, immáron teljes tabella takarást adni neki.
Ekkor persze, vígan megteszik a 9,5-ös tabellák.

Így nincs gané, mert nem kell marni.

Marás:
A takarítógépek is el dugulnak a gipszportól. Még ha vízen keresztűl is szívjuk.
Ámde ekkor sincs gond. Ne vessük kukára! Csak szét kell szedni. A motort is kivenni.
Nyugodtan kimosható a motorja is slaggal. Vagyis nem csak a turbina, hanem az egész.
Csak arra kell figyelni, hogy -utána- 1-2 nap szárítás! (napon, radiátoron, stb...)
Semmi baja nem lesz.
2010-10-29
20:44:51
Valami ilyesmit használtam én is, a durvább részeket szépen leülepítette, de a finom por, az átjutott rajta... A nagy munkához szereztem egy nagy ipari porszívót, meglátjuk, az mire jut vele.

A csigabigás nyomvonallal 28m körül van a csőhossz, a táblákat kisosztóval párhuzamosan kapcsolom a 18-as gerincre. Számításaim alapján a 80-90méteres padlófűtés köreimmel szépen együtt fog futni a falfűtésem, nem sokat kell tekergetni a nagy osztó-gyűjtőkön.

T.
2010-10-29
17:34:48
Tatyka!

Van olyan porszívó elé tehető előtét, ami elvben segít kicsit. De idővel a gisz nagyon finom pora azt is eltömíti.

Pl:
Olyan 15.000 Ft körül volt nekem.

Valójában egy vödör, és egy mosható szövet szűrő van benne. A porszívót dugod bele, és ez előszűri a koszt. De hát azért nem mindent, úgyhogy nem 100%-os megoldás. Egy komoly ciklois rendszerű szűrő amit a faiparban használnak meg egy vagyon.

Mondjuk én sokszor használom (már az olcsóbbat), úgyhogy megéri egyet venni a háztartásba. (vízfelszívás, garázs porszívózás, kályha porszívózás, vagy vésel stb...)

Péter

2010-10-29
17:16:04
Tatyka!

30 m az 10 cm-es csőtávolsággal csak 3 m2. kb. 1,5 tábla.

Péter
2010-10-29
13:33:28
A tábla, az uvegszövetes kezelés hatására nem érződik gyengébbnek. Kézbefogva, ide-oda téve merevnek tűnik. Ami fontos, hogy a marás kezdetétől, az üvegháló rögzüléséig ne hajoljon, ne mozduljon, és legyen teljes felületen alátámasztva, mert 0 tartása van. Én festő bakokból, 50x100-as stafniból és 25mm-es OSB lapból csináltam munkaasztalt.
A marást egyszerű felső maróvalcsináltam. Az ívek középpontjában fúrtam 4mm-es lyukakat a gipszkartonra, a felsőmaró talpába építetem egy 4mm-es csapot a megfelelő távolságra a maró középpontjából. A csapot a lyukba illesztve hibátlan körívek készíthetőek. A sorozatgyártáshoz készítek fúrósablont és vezetősablont. A képeken látható prototípus az agyalással, szerszámpreparálással glettelés nélkül elkészült egy nap alatt. Ha elkészülnek a sablonok és begyakoroljuk, akkor szerintem simán meg lehet csinálni napi 5-6 darabot. Nekem, összesen 20db-ot kell csinálni...
A készítés közben a legnagyobb problémát a por okozza. A háztarási porszívó úgy eltömődik egy hossz után, hogy a porzsákot ki lehet dobni. Ha meg nem szívod el, akkor meg beleül a por a horonyba és eltömi a marógépet.

Nekem a túl vékony csövek nem tetszenek, a 10-es csővel is max 30m szegmenshosszt javasolnak.

T.
2010-10-29
11:40:47
Zsezse, Tatyka!

Az alábbi linkeken lehet picit nézegelődni, ötleteket gyűjteni.

Hőtükörrel ellátott falfűtő-hűtő panel - ZIMENT
Meditherm fal-, mennyezet-, padlófűtési rendszer

Ha semmiféle képen nem akartok készet venni, akkor pár ötlet.

Picit vékonyabb cső javasolt. pl. 8mm de volt olyan rendszer, ahol 6 mm.

Ennek megfelelően csökken a sorba kapcsolható regiszterek száma. 8mm-es csőből már 50-70 m-nél hoszabb regiszter elég erős szivattyút igényel. Egyszóval nem árt méretezni egy kicsit.

Nálam a plafonra 8mm-es csövet használtak. A falra 12mm-est, és a padlóba. 22-est.

A fal, és a plafon regisztereknél is használtak gerinc vezetéket, azaz elvitték 22-esen a nappaliba, és ott kötöttek rá 3 db 8mm-es 60 m-es regisztert. Visszafelé ugyan az. Préselt műanyag idomokkat használtak. Toldás elven nem célszerű, de egyet én is találtam, gondolom eltört, vagy eltaposták a vezetéket. (giszkartonos rendszernél ez persz elkerülhetetlen) Az elvakolt vagy betonozott helyeken a csatlakozásokat betekerték a vízvezeték szigetelésre használt filccel, hogy azok tudjanak mozogni, nehogy a hőtágulás eltörje. Az ajtóknál, illetve dilatációs hézagoknál a csövet behúzták gégecsőbe, szintén a dilatációs mozgások rongáló hatása elleni védelem miatt. Nyomáspróba levegővel történt (4,5 bár), a fittingeket ekkor nézték meg szivárgás felderítű sprével. A vakolás, és betonozás ideje alatt nyomás alatt volt a rendszer.

A sarokban az átvezetés pár képen jól látható: pl. földön jobbról jön nagy ívben, befekszik a sarokba, pici egyenes, és utána kanyarodik szintén nagy ívben függőlegesbe a falra.

A vezetékekre jó a préselt csatlakozó is. Van műanyag, és réz alapú is, kinek-kinek pénztárcája szerint. Célszerű a rendszerhez tartozót használni. Szerszámokat lehet bérelni.

A panelról:
kb. 10 cm-es távolságra szokták vinni a vezetéket. Ha sűrítitek kicsit nő a leadható teljesítmény, de már nem a vezeték hosszával lineárisan arányosan. Célszerű a nagyobb felület, mint a sűrűbb vezetékezés.
Célszerű a hátoldalt marni. Kivezetés egy helyen, vagy a két alsó vagy felső sarkán legyen (így sorbakötés egyszerűbb, és a szerelhetőségtől függően alul, vagy felül dolgozhatsz). kb 30-40 cm legyen ráhagyva a csőre, mert a giszkatrton profilon nem mindenhol lehet átdugni a vezetéket, vagy fúrni kell. Présszerszám sem fér hozzá rendesen mindenhol.

Amire a nyomvonalnál figyeljetek A kartont fel is kell rögzíteni. Ezért a szélein 5-10 cm-es körben ne legyen semmi. A szilárdság miatt sem árt körben egy kis amyagot hagyni. A közepén a függőleges tengely mentén szintén csavarozni kell, ott sem árt kicsit ráhagyni, és ahol átmegy a vezeték ezen a tengelyen, azt a helyet a másik oldalon jelöljétek meg, felszereléskor nehogy pont oda csavarozzatok. A padlófűtésnél használt mintázat javasolt, ahogy Tatyka is tervezte.

Tatyka! Nekem nem lett volna kedvem nekiállni, gratula! Van egy ekkora CNC maród, vagy kézi?

Péter

2010-10-29
09:17:35
szia

hat bevallom, megelozol a megvalositasban most mar itt is:)
mennyire maradnak egyben a tablak? nagy macera volt kimarni?
en is ilyet akarok majd csinalni egyszer, talan irtam is rola.

2010-10-29
08:29:18
Zsezse,

Nekem is falfűtésem lesz a tetőtérben. Csináltam egy próba preparált gipszkarton táblát. Csőnek a tubatrade 10mm-es diffúziómentes csövét választottam. Ehhez vannak toldó idomok, nem kell hegeszteni.
Az alapanyag 12,5mm-es gipszkarton, 10mm-es horony belemarva, cső belepattinva, kiglettelve, üveghálózva.
A "sorozatban" gyártott táblákon meg fogom változtatni a csövezés nyomvonalát...

T.

Az új nyomvonal:

2010-10-28
23:33:43
a gipszkartonozos resz hazi kivitelezese erdekelne! mivel forrasztotta ossze?
nekem a tetoterbe kellene majd valami megoldast talalni.
vegulis vannak ehhez ilyen toldo idomok, azzaal is talan ossze lehetne rakni?!
csa kakkor az egesz sorba lenne kotve, nem parhuzamosan (Tichelmann kotes?)

igazabol a falak/mennyezetek csovezeseire lettem volna kivancsi:)

2010-10-28
00:45:49
Zsezse!

Most látom, hogy már túl vagy rajta... :-) A dátumot nem nagyon néztem a múltkor.

Akkor gratula!

Péter
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Hőleadók  =>  Falfűtéslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva