English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Magas nyomás
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-05-25
09:38:45
Visszajelzésként: egy új, 35l-es tartály került fel a régi helyére. Ennek köszönhetően, miközben a tegnapi napon 38 fokról 63 fokra nyomta fel a szolár a tartályt 5-ről, csak 5,8 bar nyomásra ment fel a rendszer. Korábban simán felment 3 bar nyomásról is 10 bar környékére ilyen felfűtés után.
A tartály nyomását még ellenőrzöm, gyanítom, hogy kell még rajta pumpálnom, mert most a hálózati nyomásom 5 bar.

Szepy
2011-04-28
19:33:42
Köszönöm a tanácsokat. Meglátom mit tehetek az ügy érdekében, úgyis van még a szerelővel némi beszélgetnivalóm.
villam64Válasz erre
2011-04-21
16:02:15
Előzmény: robert #13878#13880
Én is a Róbert 5-10 %-os szabályát tartom helyesnek, tehát a 25 literes tágulásit. Nekem ma nem ment a vezérlőm. A vákumcsöves a gyűjtőben lévő vizet felforralta. Megtöltötte gőzzel a felső részt. 2 szivattyú kellett, hogy lenyomjam a gőzt, és újra induljon a rendszer. Tehát gőz lesz a rendszeredben, majd éjjel visszahűl. Majd másnap újból. Így az egész fagyálló valószínűleg tönkre megy. Ámbár sík kollektort nehezebb felforralni, de nem kizárt.
2011-04-21
14:19:53
Előzmény: Szepy #13877#13878
Szepy,

Szolár oldalon a Flamco - Flexcon Solar 25liter/2.5bar jó választás.

A HMV oldalon szerintem a tartály nem megfelelő térfogata a probléma.
A melegvíztárolóhoz nem jó választás a Flamco - Airfix P 5liter/2,7bar, oda egy Flamco - Airfix A 25liter/3bar tartályra lenne szükség.

Kíváncsi vagyok a többiek véleményére is.

2011-04-21
13:24:13
Sziasztok!

A problémás a rendszerben a HMV kör.
A HMV tárolóm egy Buderus SM300, 2 fűtőcsőkígyóval, maximum 10bar üzemi nyomással.
A gázkazán a középső, a szolár az alsó fűtőcsövet melegíti.

A HMV rendszerre egy Flamco 5/2,7 típ. tágulási tartály van kötve, ennek a csonkján van a nyomásmérő is. A tartály maximális nyomása 10 bar.

A rendszer alapnyomása, ha használom stabilan 3bar-ra áll be, így a nyomáscsökkentőm vélhetően jól üzemel.

A szolárrendszeren nem találkoztam még nyomásproblémával, azon egyébként egy Flamco 25/2,5-es tágulási tartály van, maximum 8bar üzemi nyomással. A szolár rendszer üzemi nyomása inaktív állapotban kb. 2,3 bar. Nemsokára hazaérek, akkor aktív állapotot is látok majd rajta.

A tágulási tartály mitől veszítheti el a nyomását? 3bar-os víznyomás esetén jó, ha kb. 3,5bar-ra pumpálom fel? Van egy guminyomásmérőm, ezt ráillesztem a szelepére, hogy megnézzem mennyit mutat.

Szepy
villam64Válasz erre
2011-04-20
17:10:48
Előzmény: Szepy #13856#13861
Így már érthető. Nálam is van a bejövő vízen nyomáscsökkentő. Amikor elérte a belső részen a nyomást lezár. A tartályban növekvő nyomás még tovább feszíti záró irányban. Ezért nekem a hmv rendszeren van egy tágulási, ami a tartály melegedéséből származó tágulást nyeli el. Ez 0,5 B-ral magasabb beállítású, mint a nyomáscsökkentő beállítása.
2011-04-20
15:52:20
Előzmény: robert #13853#13857
A szolár intenzív működése után jelentkező nyomásnövekedés alacsonyabb, a kazánnal megegyező, vagy annál is alacsonyabb HMV hőfokoknál is jelentkezik. A kazán kb. 80 fokos vizet állít elő HMV melegítéshez, a szoláron sem láttam még ennél melegebbet, így ebben sem érzek ekkora különbséget...
2011-04-20
13:52:46
Először is köszönöm a gyors reakciókat. :)

Igen, a szolár kör nyomásával semmi gond, az teljesen stabilan 2,3-2,5 bar, nem is tapasztaltam még nyomásnövekedést, meleg üzemben sem (max. 1-2 tized lehetett). A hőmérséklet, amikor figyeltem, nem igen ment még 80 fok fölé a kollektorban.

A probléma a HMV körrel van. Tudomásom szerint nincsen visszacsapó szelep a rendszeren, de van egy nyomáscsökkentő, mert a szerelő elmondása alapján a 6 bar-os első biztonsági szelepem már a sima hálózati nyomástól eleresztette magát. Ezek után a szelep 10bar-ra lett cserélve, mert a HMV tárolónak ennyi a maximum üzemi nyomása + be lett szerelve a nyomáscsökkentő, kezdetben 5, most 3 bar-ra állítva.

Azt, hogy a csökkentő nélkül mennyi lenne a hálózati víznyomásom, nem tudom.

Összegyűjtöm ma este a rendszer pontos paramétereit és leírom.

A tágulási tartály nyomásmentesítése a hálózati vízbetáp elzárásával és a HMV tároló teljes leeresztésével történik?
Érdekes, hogy gáz-melegítés üzemben nem tapasztaltam ezt a jelenséget, ezért is kötöttem a napkollektorokhoz. Sőt a jobb idő beköszöntekor 1-2 hétig megjelent, majd pár hétre eltűnt (hasonló időjárási körülmények között nem jelentkezett) és kb. 1 hete kezdte újra a nyomásnövekedést.
A jelenség megszűnése egybeesett azzal, hogy egy korábban beszerelt cirkulációs szivattyút beüzemeltek - ez egyébként láthatóan azóta sem működik, de ez másik területre tartozó probléma.

Apropó, mi történik, ha nyáron hosszabb ideig nem vagyok és a HMV eléri a beállított maximum hőfokot (80)?
Az rendben, hogy a keringés leáll, de mi történik a kollektorokkal? Simán elforralják a fagyállót?

Szepy

2011-04-20
12:46:21
Előzmény: robert #13852#13855
Robert,Szepy!
A HMV-tartályban nő meg a nyomás,nem a kollektor körben-én így értelmeztem.Lehet,hogy a hálózati víz irányába beépítettek visszacsapószelepet,és a HMV-be nem tettek tágulásit v. elvesztette a nyomást.

2011-04-20
12:00:38
Szepy,

Feltételezem, hogy a kazán eddig nem fűtötte fel annyira a tárolót, mint a nap.

Egy kapcsolási vázlat jól jönne.
2011-04-20
11:52:26
Előzmény: Szepy #13851#13852
Szepy,

Ha valaha működött, akkor a tágulási tartály valószínűleg elveszítette a nyomást. Van rajta egy gumiabroncs szelep, amin keresztül a rendszer nyomásmentes állapotában fel kell pumpálni.

Kérdés, hogy mekkora a kollektor-körben a nyomás. Ez a normál fűtési rendszerekben alkalmazott nyomás (1-2.5Atm) többszöröse is lehet (4-6). Ezért a tágulási tartályt is erre kell méretezni, alapból 2.5-re nyomni.

Lényeges még, hogy a térfogat se legyen alulméretezett.

Kérdések: a tágulási tartály típusa, mérete és a kollektor-kör nyomása.
2011-04-20
11:46:42
Sziasztok!

Nálam két síkkollektor van + 300l-es tartály. A rendszer novemberben lett beüzemelve, így igazából ez az első valós üzemi tapasztalatom vele. Tegnap 45 fokról 65-re emelte a kollektor a HMV hőmérsékletet, viszont megfigyeltem azt, hogy az utóbbi időben az ilyen erősebb napokon a HMV nyomása nagyon megemelkedik. A hálózati víznyomást már leszabályoztam 3bar-ra, de így is 1 nap alatt felmegy a HMV tárolóban 7-8-bar-ig a nyomás. Ezt így itt sem tudom hagyni napokra, mert a következő napon már a biztonsági szelep eresztené a vizet folyamatosan - volt már erre példa.
A háznak csak az első szintje készült el (a tartály a pincében van), így a tetőtér HMV vezetékei el vannak zárva jelenleg.
A HMV nyomást a puffertartályon lévő nyomásmérővel mérem.

Kérdésem:
1. Normális, hogy a HMV tárolóban ennyit nő a nyomás? Gondolom nem...
2. Mi okozhatja ezt, ill. mit lehet tenni ellene? Remélem már volt aki ilyet tapasztalt. Lehet simán légtelenítési probléma? Bár ez nem akkora hőmérsékletnövekedés, ahol a levegő nyomása ennyire befolyásolni tudná a HMV nyomását.

Köszönöm a segítséget!

Szepy
Biosolar Forum  =>  Napkollektoros rendszerek problémái  =>  Magas nyomás
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva