English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  Elektromos Energia Tárolásalapozz: « előző   1, 2
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-12-02
12:21:33
Az Audi nemrég bemutatott koncepciója az áramtárolására is megoldást kínál = a szintetikus földgáz, avagy az "e-gas"

Az e-gas projekt megoldást kínál a zöld áram tárolására.
Az Audi és partnerei (Fraunhofer IWES, SolarFuel, ZSW, EWE) elképzelései szerint a szél- és napenergia által termelt energia tárolására a legjobb megoldást a "szintetikus földgáz", avagy a projekt által használt terminológia szerint, az "e-gas" nyújtja. Az alapkoncepció szerint a tengeri szélerőművek által termelt többlet- (az adott időpillanatban felesleges elektromos áramot) vízbontásra használnák fel, majd az elektrolízis során keletkező hidrogént szén-dioxiddal vegyítve metánt, szintetikus földgázt hoznának létre, amelyet aztán be lehet táplálni a földgáz-rendszerbe, ahol kényelmesen és nagy mennyiségben tárolható.

Az Audi projektje mögött álló intézetek egy korábbi publikációja szerint az átalakítás 60%-ot meghaladó hatásfokkal hajtható végre.

www.youtube.com/watch?v=q7LMjsFK_Y8

villam64Válasz erre
2011-04-14
07:54:36
vilaggazdasag.hu:
"Günther Oettinger szerint a gáztorozó rendszerhez hasonlóan a villamos áram tárolására alkalmas hálózatot is ki kellene építeni az Európai Unióban. Az elképzelés szerint a 2050-ig kiépített rendszer segítségével rendkívül magas terhelés esetén maximum 30 napig, átlagos terhelés esetén pedig legalább 30 napig szolgálná ki a végfelhasználókat a hálózat. Oettinger szerint az EU energetikai útitervében határozzák majd meg az infrastruktúrával kapcsolatos lehetőségeket."
2011-04-07
23:12:39
Előzmény: robert #13500#13509
Sziasztok!

:-) "Ezek szerint van benne ráció. Milyen akkumulátort használnak? Megvalósult a rendszer?" Igen, Hollandiában. Ilyen rendszerekben kizárólag oPzV2 rendszerű akku cellákat, abból is 3000Ah-sokat alkalmazzák. Beillesztem egy kedvezőbb árú gyártó rövid leírását:

------------
* General Features:

Positive Plates:Robust tubular plates consisting of Pb-Ca-Sn alloy, optimized for high corrosion resistance, offer an extreme high cycling expectancy;

Negative Plates: Grid plate construction consisting of lead calcium alloy;

Separator: Microporous and robust PVC-SiO2 separator, for positive and negative plates and optmized for low internal resistance;

Container: ABS (UL94-HB), Flammability resistance of UL94-V1 can be available upon request;

Terminal Poles: Screw connection for easy and safe assembly and maintenance-free connection with excellent conductivity;

Valves: Release gas in case of excess pressure and protects the cell against atmosphere, reasonable open and close valve pressure, high reliable on performance.

* Lifetime

Standby usage: > 18years

Cyclic usage: 80% DOD, >1200cycles

----------------
Ahol van hálózat, sajnos nem érdemes kicsiben tárolni. Nincs egyetlen olyan módszer, mely hatékony. Szükség esetén az alkalmazás dönti el, mit érdemes használni. A Li-ion akkuk előnye, hogy 80% DOD mellett is 2000 ciklust bírnak. Ezzel ellentétben egy AGM gondozásmentes(azaz direkt e célra tervezett-gyártott) ólomakku 2000 ciklust 10-15% DOD mellett bír. 80% DOD mellett csak 600 ciklus. Ennél csak a fentebb említett ólom akku a jobb, de költsége min 50%-al több "ciklus * tárolt energiára" nézve. Li-Ion - AGM ólom akkuk esetén közel azonos a költség. Azonban a Li-Ion-hoz nincsenek meg az olcsó töltők, inverterek. Már gondoltam rá, hogy csináljak, de mivel nem jön ki olcsóbbra a rendszer, értelmetlen. A fentebbi akkutönkremeneteli határok azt a pontot jelölik, ahol az akkuk a kezdeti kapacitásuk pontosan felét elveszítik.

Van néhány szitu, amikor a hálózat ellenére érdemes pici szigetüzemet létrehozni. Had mondjak egy példát szüleim családi házánál:

A konyhakert szélén a fészer oldalán csücsül két köbös tartály. Felteszek első körben 80W napelemet. Abból kb 30W elmegy egy 12V szivattyúra, mely kb 1 báros végnyomásával a konyhakert bizonyos részeinek csepegtetéséért felel. A maradék 50W egy ólom akkut tölti. Ha az akku fesze elérte a (25°esetén, egyébként hő-kompenzált küszöbfeszültség) 14,4V-ot, beindul az UPS-es kütyüm, és sziget üzemben a 320W valós fogyasztású remegős búvárt 10 percig üzemelteti.(ezzel kb 4,5 Ah merítek a 100Ah AGM akkun, mely csak 4,5% DOD, azaz kicsit sem gyilkolja! = sok ciklus. 100Ah a 25A-es üzemi fogyasztás miatt kell, sőt áram alapján 250Ah kellene. :-) ) Ez alatt kb 100-120 l vizet húz ki a kútból a 2 köbös tartályba. Ha 80%-os hatásfokkal számolok, kb 50W / 320W * 0,8 = 0,125 --> 12,5% --> nyáron 5 órás nappal számolva 37 percet megy a búvár-szivattyú, ami alatt kb 400 liter vizet húz majd fel. Mindez amint stabilan működik, a 80W modul mellé dobok egy 63W-os táblát, mellyel együtt már napi 800 l -t legalább 10 évig további költség nélkül feljön! (a leggyengébb láncszem a remegős búvár)
Ha már összedobom ezt, rákötök egy komparátort az egyik napelemre, és ha 5V alatti a feszültség, bekapcsolok egy 4W-os LED-et, melyel az udvart világítom. Mivel 140W modul lesz, átlagban még télen is lejön majd legalább a napi 100Wh, azaz 20 órás "éjszakák" esetén sem merül le az akku. (megjegyezném, hogy 4W magas hatásfokú Cree (MC-E) LED brutkó fényt nyom. (420lm) Nyáron van energia bőven, télen meg úgy sem kell szivattyúzni. :-) ))

Lehet ha kiszámolnám a megtérülést, az jönne ki, hogy nem éri meg. A trükk, hogy nem számolom ki. :-) Megépítem, és örülök neki hogy műkszik.... :D
2011-04-07
16:52:50
Előzmény: takyka #13498#13500
Bous83 tud válaszolni (remélem).

Én csak annyit fűznék hozzá, ha működik is egy módszer, egyáltalán nem biztos, hogy érdemes követni (pl vízimértékkel szöget beverni).

A napsugárzás kiszámíthatatlanságából következik, hogy a hatékony hasznosítás kulcsa a hatékony tárolás. A technológia színvonala egyáltalán nem a barkács kategóriába esik, és ez az a pont, ahol a technológia birtokosainak a kezébe kerül majd ez az iparág. Jól látom, vagy jól látom?
2011-04-07
16:45:28
Szerintem az akkumulátoros energia tárolást nem kell elvetni.
Pl. az ólom akkumulátorokkal kapcsolatban nagyon sok tévhit kering a köztudatban. Kellő odafigyeléssel, az üzemmódok megfelelő megválasztásával egy stabil telepítésű ólomakkumulátor élettartama elvileg korlátlan.
Jópár éve üzemlátogatáson voltam a győri adótorony szünetmentes energiaellátását biztosító akkumulátor teremben, ahol akkor, a több mint 20 éves akkumulátorok köszönték szépen jól voltak.
A környezetszennyező képessége nem vitás, viszont tudtommal az újrahasznosítása megoldott, a benne lévő veszélyes anyagok kis ráfordítással 95%-ban újrahasznosíthatók, az ólomból újra akkut lehet csinálni.

T.
2011-04-07
16:34:16
Előzmény: robert #13488#13498
:-)

Ezek szerint van benne ráció. Milyen akkumulátort használnak? Megvalósult a rendszer?

T.
2011-04-07
13:35:36
Előzmény: villam64 #13493#13496
villam64,

Az energetikai auditálások során a sűrített levegős rendszereket rendkívül nagy energiaigényük miatt külön meg kell vizsgálni.
Ebből úgy gondolom, hogy nem lehet túl hatékony ez a módszer.

Mindenféle technika alkalmazása esetén nem elég azt vizsgálni, hogy a jelen árakon megépített rendszerek gazdaságosak-e. A tömeges alkalmazás országos vagy nemzetközi szintem történő bevezetésének már a lehetősége is felhajtja az alapanyagok árát, a másik oldalról pedig a készletek korlátossága komoly kérdést jelent.

Például a technológiához szükséges ásvány (mondjuk vanádium) ára robbanna a tőzsdén, 50 millió berendezés legyártására való érchez ki kellene termelni a naprendszer összes készletét (csak saccoltam).
2011-04-07
13:26:05
Előzmény: villam64 #13493#13495
Az ilyen tanulmányok után döntenek az illetékesek, hogy építenek valamit, vagy nem. Legalább már valaki csinált valamit és nem csak levegőbe beszélnek. Volt egy tározós erőmű tervezet, csak valamiért nem valósult meg.
" A 2006 és 2007 folyamán három különböző cég által benyújtott dél-zempléni szivattyús energiatározók tervét a környezetvédelmi hatóságok másodfokon is elutasították. "

Máshol engedik. " Uppony - Egy tizenkét-tizennégy milliárd forintos beruházás valósulhat meg az előttünk álló esztendőkben a Lázbérci Víztározó környékén."

villam64Válasz erre
2011-04-07
12:36:03
Pali
Én már többször elvetettem a víztározót, mert a megépítése még nehezebb, mint egy lokátor állomásé. Az egyik energiacentrumos cikkben foglalkoznak sűrített levegős tárolással. Ez is bárhol elhelyezhető.
Beszélnek intelligens fogyasztás tervezésről. Ez sokat segítene. Le kell cserélni a jelenlegi villanyórákat digitálisra.
Gondoltam egy kapacitásra a napelemre. A hálózati inverternek két csatlakozója lenne. Figyelné a fogyasztást is. A fogyasztás növekedésével növelné a leadott teljesítményt is. Megpróbálná a kapacitás segítségével szinkronban tartani a fogyasztást a termeléssel. Amikor a kapacitás megtelik, elkezd a hálózatra dolgozni. Az a következő intelligens rendszerig kerül szétosztásra, és így tovább. Mekkora kapacitást lenne érdemes beiktatni. Kis veszteségűnek kell lennie. Olcsóbbnak, és tartósabbnak kell lennie az akkumulátornál. Most az akkumulátor töltő kapott időzítőt, mely 9-17 óra között engedi működni. Ez elég az akkumulátorok szinten tartásához, és a napkollektor működtetéséhez.
2011-04-07
10:48:10
Szivattyús tározós erőmű.
"Az ilyen tárolók hatásfoka 65-75% között van,
gyors-indításúak, azaz kb. 3 perc alatt indíthatóak."

Részletek itt: - www.bmf.hu/conferences/energia2008/14_SzetModell.pdf
BMF KVK Villamosenergetikai Intézet 2008
2011-04-07
09:57:28
A pdf olvasgatása közben pihenésképpen kipróbálhatjátok ezt a kis alkalmazást:
http://apps.biosolar.hu/cost_of_storage_bat/
2011-04-07
09:22:37
BOUS83 írta:

kb 4 évvel ezelőtt a BME egyik az inverterekben legnagyobb koponyája a doktoranduszával tervezett egy kis-falus rendszert Hollandiában. A lényeg kb.:

-----------------------
Takyka: "Az integrált szabályzó-töltő-inverter egység kétirányú adatkapcsolatban állna a települési szintű energiairányító központal.
Ide befutna a térség összes termelő egységének az adata, Rendelkezésre álló energia, max. elnyelési, betáplálási teljesítmény, felhasznált energia típusa, az érzékelt hálózat paraméterei (fesz, áram, cos fi, felharmonikusok stb.)
A regionális központok kapcsolatban állnának egymással országos (EU?) szinten, ahol -figyelembe véve- az elosztó rendszerek terhelhetőségét energia átcsoportosításra lenne mód.

Mindig csak az a termelő egység kapcsolódhatna a hálózatra, amelyiknek a helyi központ engedélyt ad. Az alapelv az volna, hogy megpróbálunk nem elpocsékolni megújuló energiát, de a fogyasztási ingadozásokat elsimítsuk. Ha a hálózaton van "helye" a megtermelt energiának, akkor oda termelnek azok az egységek, amelyek a legnagyobb töltöttséggel és pillanatnyi termeléssel rendelkeznek. Ha a hálózaton energia felesleg van (sok tároló max. töltés közelében+termelés), megpróbáljuk átadni a szomszédos régióknak. Ha továbbra is felesleg van, töltjük a hálózatról azokat az akkumulátorokat, ahol nincs termelés.
A lényeg, hogy a másodperc tört része alatt, akár egyenként szabályozhatjuk a termelést, fogyasztást hálózat szinkron módon.

Ezenkívül az inverterek alkalmasak lennének autonóm, vagy csoportos szigetüzemre nagyobb térségeket érintő szolgáltatási zavar esetén. A szinkronizálás megoldható lenne egy központi atomóra órajeléhez történő fázisszög rögzítéssel.

Ez a rendszer a mai technikákkal is könnyen megvalósítható. Amelyik ország ebbe belevágna, iszonyatos stratégiai előnyre tehetne szert. Gyakorlatilag szétbombázhatatlanná téve a villamosenergia rendszert.
"
----------------------

Megtervezték, megépítették, és működik!!!

A másik, amit megterveztek, egy egész lakópark energiaellátása akkumulátorokról. Külön leszerződtek valamelyik közeli erőművel, akik nagyon kedvező áron adják az energiát völgyidőszakban, (nálunk ez ha jól tudom, olyan 15Ft körül van), ezzel akkukat töltenek. Az akkukon egy 750kW-os inverterrel Na ezt csinálták) pedig ellátják a lakóparkot. Ez is működik!!! Azt mondta a proff, hogy kb. 80% a rendszer teljes hatásfoka! (ebből a töltő, és az inverter együtesen 5% veszteség, a 15% pedig az akkukból van. Ennek ellenére még így is jóval kedvezőbben tudják adni az energiát a lakóparkon belül, valamint a közeli erőműnek is jó, mert kevésbé kell "lecsavarnia a kakaót." Ennek a rendszernek a lelke a méret. Házilag is lehet ilyen hatásfokú rendszert építeni, de egységnyi energiára vonatkoztatott költsége nagyságrendekkel nagyobb.

Valamint érdekességképp csatolok egy energiatárolással kapcsolatos doksit, melyen jól megfigyelhető a különböző módszerek előnyei, hátrányai, költségei, javasolt alkalmazási területei, ect...

SZERINTEM A JÖVŐ "KIS" ENERGIATÁROLÓJA A FLYWHEEL TÁROLÓ! Ebben nagy tömegű, vákuumban elhelyezett, szupravezetőn lebegő forgórészű motor, melyet akár 300 000 ford/perc-re is felpörgetnek. Ezeket jelenleg is alkalmazzák, de főként néhány percre, azaz szünetmentes áthidaló tápegységnek, amíg elindulnak a generátorok. Azonban ennél nem jelentkezik a hidrogénes rendszereke leges legnagyobb problémája, azaz a hidrogén tárolása. Már nem emlékszem, de régebben kiszámoltam, hogy PAKS egy nap alatt hány m3 folyékony hidrogént tudna előállítani, és legnagyobb meglepetésemre igen kis szám jött ki. iszonyat durván nagy a hidrogén energiája. Ha robbanna a napi termelés.... Arról ne is beszéljünk, hogy a vason átmegy, mert annyira kicsi a molekula. Ez meg tovább növeli a költségeket. Az oda vissza alakítgatás mai legjobb hatásfokon ha jól tudom 70%-80% körül van, de ezt is a 600°-on üzemelő tüzelőanyag cella.

durkonorbiVálasz erre
2009-10-18
22:29:07
Érdekes dolog ez az accucell, mert nem a klasszikus alkáli elem reakció játszódik le benne, de valóban, mégis alkáli jellegű! :) Egy biztos, az oldalukon található infok alapján tényleg jó lehet erre a célra, bár ahogy nézem az élettartama ennek is 5 év... így megint csak kérdéses a megtérülése... de kevésbé környezetszennyező a leírása szerint és a a tölthetőség mellett nem rendelkezik azokkal a rossz tulajdonságokkal mint a hagyományos ceruza aksik (gondolok itt a memóriaeffektusra és az önkisülésre)...

Mindig tanul az ember! :) Erre már én is vevő leszek, ha látok valahol! :)
villam64Válasz erre
2009-10-18
21:09:04
durkonorbi

De van. Az Accucell az. Néhány éve használom és töltöm. RAM elem. Conrad. De a előzőleg említett weboldalon is kapható. ~ 100-szor tölthető. Az accucel 1.5V és 1.1V között használható. Az 1.1V alatt logaritmikusan csökken a feszültsége. Az nimh akkuknál ez 1V-nál történik.
durkonorbiVálasz erre
2009-10-18
20:42:58
Szia!

Tölthető alkáli nincsen, az alkáli az elemek egy fajtája, nem akkumulátor!
Természetesen használható lesz az is, egy ideig... de egy minőségi alkáliból a 2 db-ot megkapod jó esetben 500-600 Ft körül, és elviszi évekig a termosztátot (ugye itt nem ez a rész kapcsolja a relét, ez csak elektronika az adóban!) !

Ha vesz az ember akkut, töltőt... nem tudom melyik lesz jobb... mire az alkálik lemerülnek, lassan az akkud is elöregszik (na jó ez túlzás ! :) )... ha így használja az ember az eszköz fogyasztása gyakorlatilag kisebb mint az akku önkisülése! :) :) :)

De persze nem muszály megfogadni ezt a tanácsot - szive joga mindekinek eldönteni én csak az ismereteim és tapasztalataim írtam le, mivel én is Computherm RF szériás termosztátot használok! :)
villam64Válasz erre
2009-10-18
20:20:08
Az elemekről.
Nekem nem rádiós van mégis ez van ráírva. Továbbra is javaslom a tölthető alkálit. 2400 ft 4 db plusz töltő. 9000 ft együtt.
Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  Elektromos Energia Tárolásalapozz: « előző   1, 2
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva