English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Hiányzó átszellőzés utólag
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-04-06
18:25:18
Előzmény: besp #13477#13481
Besp,
elküldtem.
Egyszerűbb lesz a szigetelőanyag kirakása, ha tűzőgéppel azért a szarufákhoz rögzíted a geotextíliát, minthogy betuszmákolod mellé. Nem kell nagy durranás egy kézi is elég, nem nagy beruházás.
2011-04-06
16:22:04
Köszönöm az infokat, címem besp81@hotmail.com

Nálam is szűkebb, ha jól emlékszem, 80-as a szarufaköz. Egyszerűbb, ha megmarad benne magától.
Talán a geotextilt mellé is lehet szorítani a szarufák és a sziegtelés közé, mint egy lepedőt.
2011-04-06
14:20:29
Előzmény: Plaszlo #13470#13472
Plaszlo,

Valóban, valószínűleg a súlya kifordította a helyéről. Általában kevesebb a szarufa távolsága.
2011-04-06
14:14:20
Előzmény: robert #13465#13470
Robert,
akkor valószínűleg az átlag 110 cm-es szarufatáv miatt nem tudott rendesen beékelődni, pedig az enyém sokkal meredekebb volt, mint a tiéd.

2011-04-06
13:07:24
Előzmény: Plaszlo #13461#13465
Plaszlo,

80-as gerendaközzel 45 fokos tetőn:

30 fokos tetőn átmenetileg én is rásegítettem (piros nyilak):

2011-04-06
10:37:51
Előzmény: robert #13460#13461
"A delta szerintem ütköző nélkül is egyszerűen és stabilan beszorítható a helyére, tetőlécet biztosan nem pazarolnék erre."

Ki kell próbálni. Nekem kihajlott és kiesett, pedig Rockwool és 10 cm. vastag volt. Lehet, csak nekem volt pechem, de ez nálam tapasztalati tény, lehet vitatkozni róla. Az 5 cm-es Multirock több eséllyel maradt a helyén a plafonon vízszintesen, mint a Deltarock egy meredek szögű tetőben.
Viszont azt sem tartom kizártnak, hogy 80-90 cm-es szarufaközöknél már jól működik, de nekem 110-120 cm-es szarufa közöket kellett kitöltenem vele. Érdemes előtte egy próbát csinálni, és aszerint rögzíteni.
A fa vagy fém tartók használata is egyéni döntés kérdése. Hozzám a fa közelebb áll (dolgoztam fém konzollal is), a fatelepen jó áron tudtam venni a léceket, szerintem olcsóbb volt mint a fém még a fa kezelésével együtt is.
2011-04-06
08:04:08
Előzmény: besp #13443#13460
besp,

Én ez szerint építeném meg a szigetelést.

A delta szerintem ütköző nélkül is egyszerűen és stabilan beszorítható a helyére, tetőlécet biztosan nem pazarolnék erre. A gotextília rögzítésére könnyű léc is elég.

A belső oldalon fém profilokat használnék, sokkal egyszerűbben is pontosabban lehet dolgozni vele.
A fóliát a profilokra ragasztva, és arra gipszkartont (légrés nélkül).

2011-04-05
10:06:14
Besp,
Találtam a Knauftól egy jól áttekinthető anyagot a tetőszigeteléshez, de a mérete miatt nem tudom ide feltölteni. Ha adsz egy e-mail címet átküldöm arra.
2011-04-04
23:16:16
Ezek talán még jobbak:
www.guide.rockwool.hu/eszkoezoek-es-dokumentumok/cad-reszletek.aspx

2011-04-04
22:59:42
Előzmény: besp #13443#13450
Besp,
elvileg a Deltarock megtartja magát, legalább is így hirdetik, viszont nekem a 10 cm-es annyi ideig sem maradt a helyén, míg a tartólécet felraktam. Pedig próbáltam igazán feszesen és szorosan beilleszteni, de ez még nem jelent semmit. Dróttal is jól meg lehet fogatni a a szigetelőanyagot, de csak rozsdamentes, horganyzott drótot használj hozzá. Itt nem lesz súly rajta, csak a szigetelőanyag légrésbe benyomódását akadályozza meg. Viszont a szigetelőanyag légrés felőli páraáteresztő takarását ne hagy el, ez megvédi a portól és az esetlegesen szél hatására becsapódó víztől, télen a porhótól.
A keresztlécezés nem az én ötletem, egy bevált módszer a hőhidak kiküszöbölésére, itt a fórumon sokat olvashatsz róla.
Az utolsó lécváz elvileg azért szükséges, mert ha közvetlen a párazáró fóliát is tartó lécezésre rögzíted az beltéri burkolatot, a rögzítéssel nagyon sokszor kilyukasztod a fóliát, nagyobb esélye van a pára átjutásának a fólián. Másrészt ebben a légrésben könnyen lehet vezetni az elektromos kábeleket.
Én speciel helyszűke miatt nem alkalmaztam, viszont a fóliát minden olyan helyen pluszban leragasztottam a ragasztószalagjával, ahol a lambériákat rögzítettem, hogy ne tudjon behasadni.
A rétegrendeket képekkel megtámogatva itt tanulmányozhatod:
www.proidea.hu/rockwool-hungary-188917/magasteto-hoszigetelese-267085.shtml

2011-04-04
16:15:45
Előzmény: Plaszlo #13438#13443
Plaszlo,

úgy képzeltem, hogy a deltarock megtartja magát és megmarad a rés:) de a lécezés jó ötlet, esetleg dróttal is gondoltam (Z alakban lefutva).

Nagyon jónak tűnik ez a keresztbe lécezés a hőhíd kiküszöbölésére. Amit nem értek, hogy a párazáró fólia és a burkolat közé mért kell még léc? Úgy gondoltam, az alsó burkolat hozzásimulhat a párazáróhoz.

üdv
Besp
2011-04-04
14:48:34
Előzmény: besp #13434#13438
Besp,
a szellőző rést hogyan képzelted a tető deszkázata alatt? Mivel tartod a légrést, hogy ne nyomódjon a deszkázathoz?
Csak egy elgondolás részemről:
- Bramac tetőlécet felrögzítesz a szarufákra nekiütköztetve a deszkázatnak, párhuzamosan a szarufákkal. Ezzel már adott egy 5 cm-es légrés.
- erre a lécezésre fel tudsz tűzőgéppel fogatni geotextíliát, vagy páraáteresztő fóliát.
- kitöltöd a rendelkezésre álló helyet a szarufa vastagságában 1 réteg deltarock kőzetgyapottal (elvileg megáll a helyén, az enyém nem tudott erről)
- a szarufákra merőlegesen felrögzítesz a következő réteg szigetelőanyag vastagságának megfelelő méretű léceket (pl.: 5x10-es)
- kitöltöd a második réteget is kőzetgyapottal, így a szarufák is szigetelve lesznek, nem lesz hőhíd a szarufáknál
- erre jöhet a párazáró fólia, a toldásoknál átlapolva, ragasztva
- az előző lécezésre megint merőlegesen - szarufákkal párhuzamosan - újabb lécsor, ami a burkolatot fogja tartani (ez lehet ismét jó minőségű tetőléc). Érdemes a leendő burkolathoz szükséges léctávolságot tartani. Itt lehet kényelmesen vezetni az elektromos vezetékeket.
- burkolat, gipszkarton, lambéria, osb+tapéta, stb.

2011-04-04
13:58:06
Előzmény: Plaszlo #13432#13434
OK, mindenképpen megírom, csak később csinálom valószínűleg.
Amikor befelé leszedem majd a burkolatot és a szigetelést, akkor arra gondoltam, a szarufákra rakok lécet, hogy beférjen a vastagabb szigetelés a réssel együtt.

Valahol itt olvastam, hogy 4x10 vagy 4x18 cm-es léc ajánlott?
A szigetelést úgy képzelem, hogy 1 vastag rétegben rakom, mert ha közé párazáró kerül, az gond is lehet.
Szóval tapéta, osb, vagy gipszkarton, x cm (mennyi?) szigetelő tábla, arra esetleg geotextília, rés (milyen vastagot érdemes? az átszellőztetendő tetőhossz 2,5 m), deszka, zsindely.

köszi még 1x
2011-04-04
10:25:46
Előzmény: besp #13416#13432
Besp,
írd meg légy szíves, milyen állapotban találtad a hőszigetelést a kibontott részen, főleg a deszkázathoz nyomott részen mit tapasztaltál. Esetleg 1-2 fotóval is illusztrálhatnád.
Köszönöm.
2011-04-04
09:58:21
Előzmény: robert #13418#13429
Köszönöm a tippeket, és örülök, hogy ha nem is kis munkával, de legalább segíthetek a dolgon.
2011-04-04
08:08:30
Előzmény: besp #13416#13418
besap,

Ha jól értem a mennyezet kivételével visszabontanád a belső burkolatot és a hőszigetelést.

Szerintem így ki tudod javítani az alapvető hibát, amit az építésnél elkövettek.

A bontás után alaposan vizsgáld át a faanyagot, és kezeld le, ha hiányosságokat találsz.
Arra is itt az alkalom, hogy a hőszigetelés vastagságát megnöveld, a burkolatot tartó profilok távtartókra szerelésével.
Hőszigetelő paplant semmi esetre se használj, mert az összecsúszik, megrogy. Könnyen dolgozhatsz a rockwool deltarock-al. A kiszedett hőszigetelést a padláson szétterítheted, így nem veszik kárba.

A kiszellőztetést az eresz alatt minden szarufa között a teljes szélességben kialakított, rovarhálóval lezárt 5 cm-es rés kivágásával biztosíthatod, a felső szellőzők számát is valószínűleg növelni kell.

A fólia toldását a hozzá való ragasztószalaggal lehet elvégezni.
2011-04-03
22:23:15
Sziasztok,

a következő problémát vettem észre, és menteném, ami menthető:

bitumenes zsindely fedéses háznál kihagyták a légrést a rétegrendből.
Tetőtér beépítés van, de felül van még egy padlás rész.
Felül cannak szellőzők a tetőn, amik a padlásteret szellőztetik, ott nincs hőszigetelés a szarufák között.

A lakótérnél belül tapétázott burkolat van, szerintem OSB vagy gipszkarton, afölött ezüst színű fólia, afölött a kőzetgyapot, ami hozzáér felül a deszkázathoz (itt nincs fólia). Beszellőzés alul így kizárva.

Tervem, hogy kialakítok a falnál beszellőző csíkot, és befelé leszedem a lapokat a lakótérnél, lejjebb hozom annyival, hogy ne érjen hozzá a deszkázathoz, legyen rendes átszellőzés. Ez járhatónak tűnik?
Néztem, hogy van ez a puhább vattaszerű gyapot (ami szerintem hajlamos kitágulni és kitölteni a rést), meg van a táblás, én az utóbbit választanám.

Köszönöm, főleg ha valaki megnyugtat, hogy belülről is lehet segíteni, nem kell lerángatni a zsindelyt, meg a deszkázatot.

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Magastető  =>  Hiányzó átszellőzés utólag
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva