English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  VCS vízszintes elrendezés
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-03-19
09:24:21
Előzmény: sándor #13061#13067
"Valószínűleg csak a több kollektorral termelhető meg azon az éghajlaton az elegendő mennyiségű energia."
És a többszörösébe kerül...

Évekig lakott a fiam ebben a freibergi kollégiumban. Sajnos nem látszik jól a képen a vízszintes csövezés.

2011-03-18
10:17:17
Előzmény: sándor #13033#13035
Sándor!

Fele ennyi az érték Angliában, mint Magyarországon.

2011-03-18
10:11:59
Előzmény: sándor #13033#13034
"""
Már nincs elõttem a minõsítés, de az apertura értéke sokkal jobb, mint az AP-nak. Gyakorlatilag egy, a beesés irányába "hajtogatott" síkkollektornak felel meg. Reggeltõl és este, minden hajtogatásban egy egy hõcsõvel (hõkivezetõvel), délben pedig kettõvel. Így a legkönnyebb vákum-síkkollektort csinálni.

Azzal meg nem tudom mit lehet kezdeni, hogy ha összevetünk két tipust és van 4-5 év az SPF vizsgálatuk között? Ennyi idõ alatt az újabbak már sokkal fejlettebbek mint a régiek. Ráadásul, ha egy régebbi tipust vásárol valaki ma, abban bizonyára már szintén benne van a bevezetés óta eltelt fejlesztés is.

Az élettartamra fantasztikus, 20év feletti értéket adnak meg.

Nagybritannia (különös tekintettel az északi részekre) éves napsütéses óráit egyelõre nem találom. Ez az angol nem tudás átka.
"""

www.en.wikipedia.org/wiki/Climate_of_the_United_Kingdom

2011-03-18
09:38:45
Előzmény: sándor #13029#13030
Sándor,

Kösz a LaZer minõsítést, maj hozzáadom a listához.

A földrajzi elhelyezkedést Budapesti koordinátákra számolom. A programban a Lat Lon koordinátákkal számol, amit nem vezettem ki.

"... a csõ-sûrûségnek tudom be..."
Nem bruttó, hanem apertura m2-re adják meg.

A kialakításom majd biztosan rágódunk még :)

A hozamok pedig az árak és az élettartam nélkül nem sokat jelentenek. Nem is a pillanatnyi árra gondolok, hanem arra, hogy tömeggyártásban mennyire szorítható le.

2011-03-18
08:09:24
Előzmény: villam64 #13024#13028
Csak egy apró észrevétel a csövek sûrûségével kapcsolatban.
Dolgoztam már normál, és sûrûbben rakott csövekkel is, és egy bizonyos sûrûség felett, konkrétan amikor már nem fér be az ember ujja a csövek közzé, sokkal nehezebb a munka.

Tibi
2011-03-18
07:07:28
Előzmény: robert #13025#13026
villam64,

Hozzáadom a T6-os típust a szimulációs programhoz, majd meglátjuk, hogy mit tud.
Az eredmény reális képet ad, mert mind a két irányban figyelembe veszi az IAM értékeket, a nap járását és az idõjárást is.

A modell kibõvítése megtörtént:
http://apps.biosolar.hu/solar_gain/?coll1=AP30&coll2=T6DF&coll3=NONE&ho_start=1&nap_start=1&ho_stop=12&nap_stop=31&col_azm_deg=0&col_tilt_deg=45&buffer_capacity=15&Ta=30&coll_area=1&P=4&contr_p=7&pump_p=50&coll_fp_en=on&coll_vt_en=on&coll_ug_en=on

Az AP20-at hasonlítottam össze a T6DF-el.
Az SPF adatlapok szerint a két kollektor egy adott környezetben a következõképpen teljesít:
AP20 évente 747kWh/m2
TZ6DF évente 812kWh/m2
AP20/TZ6DF=0.9

A szimuláció szerint:
AP20 évente 827kWh/m2
TZ6DF évente 1051kWh/m2
AP20/TZ6DF=0.8

Pillanatnyi Hatásfok
AP
Pillanatnyi Hatásfok = 57 %
Ebben a környezetben:
http://apps.biosolar.hu/coll_efficiency/?Tair=-10&Ti=40&To=60&Area=1&Intensity=800&a0=0.72&a1=1.52&a2=0.0085

T6DF
Pillanatnyi Hatásfok = 67 %
http://apps.biosolar.hu/coll_efficiency/?Tair=-10&Ti=40&To=60&Area=1&Intensity=800&a0=0.82&a1=1.55&a2=0.0077

Próbáltam ugyanarra a beállításra futtatni, ami persze lehetetlen, de látszik, hogy a csövek vízszintesen történõ elrendezése ellenére is több jön ki az új konstrukcióból, ami valószínûleg a magasabb optikai hatásfokkal szorosan összefügg.
A HP-k helyett használt újfajta hõvezetõt érdemes közelebbrõl is megnézni, mert valószínûleg nem egy "termikus dióda" és ennek más következményei is lehetnek.

Az árak és a garanciák kérdése is hátra van még.
villam64Válasz erre
2011-03-18
05:07:27
Előzmény: robert #13021#13024
Van 697: SolarUk LaZer2 néven kiváló eredménnyel m2-re. Egy egész napos vizsgálat érdekes lenne mondjuk. A nap által látott felületre számolt teljesítmény, nem érdekel, mert olyan mint a 107 %-os kondenzációs kazán. Az AP sem adja azt a kék görbét. Az csak akkor igaz, ha napközben függõlegesen döntöd. Teljes felületet ritkán kap a napkollektor. Mennyi lehet egy kollektor bruttó felületébõl látható bizonyos dõlésszögeknél, különbözõ évszakokban, különbözõ napszakokban? A teljesítmény függ a csövek sûrûségétõl is. Vízszintesen nem 90° kitakarással elhelyezni, hanem csak 30° kitakarással. Megéri-e olyan távolságra rakni, vagy sûrûbb csövezés visszahozná a plusz csõ árát? Nálam 1 cm távolság lesz. Ez 2,35 méteren 35 csõ. Szemben a vizesek 30 csövével. Március végére éri el a nap a 45°-os magasságot, és a vízszintes 90°-ot. Az reggel 6 és este 6 óra. Nyáron ezen idõszakban a vízszintes vcs visszafogottabb. De a többi is.
2011-03-17
23:54:06
Előzmény: villam64 #13014#13021
villam64,

Én nem tartom a vízszintes csövezést jó iránynak. Mégpedig az iránykarakterisztika miatt. Kelet-nyugati irányban sokkal nagyobb utat jár be a nap, amíg függõlegesen max 60 fokot, így a vcs-nek pont az egyik legfontosabb elõnye elveszik.

Másrészrõl a legtöbb HP nem is mûködik vízszintes helyzetben, a telepítési utasítások a minimumot 20 fok körül határozzák meg.

DE:
A Lazer és a SOLTOP T6DF nem is HP-t használ, hanem egy alu, a másik valamilyan más anyagból készült hõvezetõt, amivel direktben fûtik a szolár folyadékot.
Sajnos Lazer-re nem találtam minõsítést, a SOLTOP T6DF-nek van minõsítése.
Az iránykarakterisztika nem olyan rossz, mint amire számítottam, de összehasonlítva az AP-vel:

LaZer2 Solar Collectors
The 93% efficient LaZer2 vacuum tubes are ideal for cooler
climates such as Britain’s, as they work virtually as
effectively when it is 0°C or 30°C outside. The LaZer2 vacuum
tubes have a 25-year warranty, as there is no glass to
metal seal that can fail.
The collectors incorporate horizontally mounted vacuum
tubes with a curved collecting surface, automatically
compensating for varying roof pitches and the change in
the Sun's angle throughout the year. Solar energy
penetrates the glass and is absorbed by the specially
selected coating on the collecting surface. Once absorbed
the energy is trapped inside the tube by the vacuum. A
unique aluminium heat-sink transfers the trapped energy to
the advanced internal manifold, which directly heats the
water, minimising energy losses.
A LaZer2 collector will perform better throughout the year
than systems with flat-plate collectors, vertically mounted
vacuum tubes or 'heat pipes'.

Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  VCS vízszintes elrendezés
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva