English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Heat Pipe
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2011-03-14
11:41:37
Előzmény: sándor #12917#12919
Persze félrevezetõ lehet amit írtam, ezért inkább a lábos-kísérlettel példálóznák:

Otthon, kicsavarjuk az asszony kezébõl a lábost. Megtöltjük 10°-os csapvízzel. Ráhajintjuk a gáztûzhelyre, majd lobot vetünk alatta.
Közben belehajintunk 1 hõmérõt is, kukucskálni a történéseket.
Azt látjuk, hogy szépen lassan, emelkedik a hõfoka, miközben energiát közlünk vele a gázlánggal.
Ez a hõfokemelkedés -a mi légköri nyomásunkon- mintegy 100° közeléig egyenletes. Utána lelassul, megáll, miközben mi, mindtovább nyomjuk bele ugyanazt az energiát, mert "pirítja" a gázláng.
Tehát szemünk elõl vész a betáplált energia, mert az a mocsok víz, éppen halmazállapotot vált. Gõzzé válik. Csak akkor melegszik tovább, ha már mind gõzzé vált. Ez lesz a túlhevített gõz.

Szóval, halmazállapot váltás közben, hiába nyomjuk bele a hõt, mégsem emelkedik a hõfok! Ez a rejtett hõ.
Ám az energia, mégis ott lapul! Az csak akkor jön elõ, ha 1 hûvösebb tárgyon, felületen, lekondenzál.
Ez esetben, fordítva alakul a hõfok-változás, mert akkor kerül elõ a rejtett hõ.

Bár ezt Te tudod. Csak azoknak írtam, akik nem látnák a halmazállapot-váltás lényegét.

Namost:
Ugyanez történik a HP-ban is.
Ha a szárát hevítjük, akkor az a víz, ott elpárolog, gõzzé válik. Megemelkedne a nyomása, miáltal azonnal helyet keres magának. Ekkor megtalálja a kondi búbot. Ám ott, azonnal lekondenzál cseppfolyós vízzé, leadja az alul bepumpált rejtett hõt.
Ezért nem akar megemelkedni a nyomás.
(Igaz a HP-ban, kicsit összetettebb a dolog.)
De a lényeg:
A gõzösödés által kitáguló vízgõz alkotja a HP önmûködõ motorját, szivattyúját. Ennek a motornak az intenzitása attól függ, minél nagyobb az elpár és a kondi közötti hõfokkülönbség.

Ennek ellenére, én is magas hõmérsékleten csapatom. Gyakran 80-85, esetleg 90°.

HP mumkaközeg:
Szerintem bõven elég oda a víz. A kalibrálhatóság végett a desztvíz. Annak elég nagy a fajhõje. Az alkoholoké, kevesebb.
Nem baj, ha télen belefagy a HP-ba az a fél, negyed cseppnyi. Úgyis van hová tágulnia, repesztés nélkül.

Persze a régi HP-knál elõfordulhatott, hogy több vizet tartalmazott, mint kellett volna. Így stagnáláskor, akkora nyomásra emelkedhetett, hogy dúrt szét mindent.

(Hínnye! Most látom, hogy el kell suhannom, menzaebédért.)
2011-03-14
10:13:05
Előzmény: sándor #12915#12916
Sándor,

Ez a megjegyzés szintén nem kapcsolódik szorosan a heatpipe témához.

Nekem sokszor van Takyka megjegyzéséhez hasonló érzésem. Sõt ráteszek egy lapáttal: sokszor a tökéletességre törekvés öncélú pazarlásnak tûnik. A mindenek fölött álló hatékonyság és termelékenység hajszolása is ugyanezt jelenti.

Tegyük fel, hogy 70% helyett csak 60% hatásfokkal mûködik egy szerkezet, de a korszerûbb változat kétszer annyiba kerül. Érdemes volt a 10% növekedés érdekében a rengeteg küzdelem?

Emlékeszem rá, hogy 8 évvel ezelõtt mekkora táblázatot gyártottam az összes kapható napkollektor adataival. Végül is gyõzött a 78% a 76%-al szemben :)
payagyerekVálasz erre
2011-03-12
19:38:26
Előzmény: agrarfiatal #12901#12902
Ameddig elvesszük a kondijáról a hőt, addig nem tud megemelkedni a nyomás.
Bármekkora hőenergiát pumpálunk az elpárjába és így bármekkora intenzitású elpárolgás lép fel, ha ezt mind kivesszük a kondiból, akkor mind le tud kondenzálni.

Épp ez a poén benne!
Emelkedne a nyomás, de nem tud. Csak stagnáláskor, mert akkor nincs hol lekondenzálni. (Ezért kell a beletöltött desztvíz mennyiségét, pontosan beállítani.)
(A vákuum mértékével meg azt, hogy milyen hőfokon induljon el.)
agrarfiatalVálasz erre
2011-03-12
19:07:20
Szerintem a heat pipeokban 100 fok fölött is vákuum van. Ha légköri nyomás fölé emelkedne a nyomás abban a pillanatban a víz nem 100 fokon forrna magyarul a víz gőz fázisváltás elmaradna - ami a heat pipeok fő mozgatója, mert a víz gőz fázisváltás során rengeteg energia "alakul" át
2011-03-12
12:50:26
Sándor,

Alapvetően egyetértek azzal a nézeteddel, hogy a gyári hp csövek komoly fejlesztési stádium után érték el a jelenlegi fejlettségi szintjüket. De abban nem értek veled egyet, hogy házilag ne lehetne a gyárit megközelítő minőségűt készíteni.
A magyarázathoz kicsit elvonatkoztatok a HPtól.

Az alkalmazott műszaki tudomány minden területén tetten érthető, hogy egy adott feladatot általában elég egyszerű eszközökkel meg lehet jól-rosszul valósítani. Ha javítani kell a megoldás valamelyik paraméterén, (bekerülési költség, megbízhatóság, hatásfok, tömeg, teljesítmény stb.) akkor először kis energiabefektetéssel nagy javulást érsz el. Ha tovább kell javítanod bármely paramétert, akkor a megoldáshoz szükséges befektetett munka mennyisége exponenciálisan emelkedik.
pl.
- Belsőégésű motorok hogyan bonyolódnak az egyre szigorodó környezetszennyezési és egyéb igényeknek megfelelően (pl. kispolák motor vs. fiat 2 hengeres, turbós, multiar motorja).
- Faelgázosítós kazán - vashordóból heftölt kályháha.
- Egy audio erősítőt lehet építeni egy tranzisztorból is, meg 100-ból is.
stb.

Úgy gondolom, hogy ha valaki otthon rászánja az időt, tanul, kísérletezik, elemez, átgondol, akkor a HP esetében simán megközelítheti a gyári megoldásokat.
Véleményem szerint az első HP-t meg lehet építeni 2 este utánaolvasgatás után, működik 30%-on (gyárit vegyük 100%-nak). Ahhoz, hogy elérje a 80%-ot rá kell szánnia még két hét kisérletezgetést. A 90%-hoz kell még két hónap, a gyárival szinte teljesen megegyezőhöz meg két év intenzív munka.

Szerintem ezzel Payagyerek is egyetért a hőszivattyúval szerzett tapasztalatai alapján.

A Kínai mérnökök (és bárki aki másol valamit)meg nem azért állítanak elő gagyit, silányabbat, mert nincs eszük hozzá, hanem mert nem szán(hat)ják rá azt a "két évet"!

T.
2011-03-12
10:45:03
Előzmény: sándor #12887#12888
Sándor,
A pasas az aceton belobbanásának veszélyére többször felhívja a nagyérdemű figyelmét.
2011-03-11
18:38:22
Heat Pipe házilag

A fazon 8 ml acetont önt a csőbe, befogja a cső végét, amíg felforrósítja a csövet és az aceton pára kiszorítja a levegőt. Majd ráforrasztja a sapkát.
www.youtube.com/watch?v=LU4eynU6R-8

payagyerekVálasz erre
2011-03-11
18:11:26
Bár nem vágtam még szét, de -szerintem- a vákuumcsöves koli HP-ja, egyszerű szerkezet.
Mivel közel függőleges helyzetű, így nem gondolom, hogy lenne benne, bármiféle belső felületkezelés.
Szerintem a vákuum mértéke adja meg a beindulás hőfokát. A beletöltött víz mennyisége, meg a stagnálási hőfokot.

Talán leglényegesebb elemének a kondi-búbját tartanám. Ugyanis ott kell leadni a keletkező hőt. Itt számít a felület, és ezért lehetnek jobbak 1 kicsit a prémiumkategóriás, vastagfejűek.
Indok:
A hosszú elpárszár, elégséges felületű a hőfelvételre. (Ugye 80-100W-ról beszélünk.)
A felépítésénél fogva, legkisebb felülete a kondinak van. Így jobb a hőkontaktus a nagyobb felülettel.
Ezért is kell bekrémeznünk, összeszereléskor.
2011-03-11
10:18:15
A legutolsó leírás a hőcsőről:
- www.mil-embedded.com/pdfs/AdvThermal.Nov07.pdf
Javítottam a linken, egy pont maradt benne, azért nem találta. 2011 03 11 11óra 10 perc.

Nagyon részletes: - heat fluxes
ranging from 10 W/cm2 to 20 KW/cm2, sebessége the speed
of sound (340 m/sec).... stb.

Részemről befejeztem a Heat-pipe ismertetését, akit részletesebben érdekel, forduljon a készítőkhöz, a linkek lejjebb.

Pali
2011-03-11
08:30:49

2011-03-11
08:18:10
Előzmény: sándor #12833#12857
Szia Sándor!

A részleteket megtalálod itt: - www.torzsasztal.hu/Article/showArticle?t=9185642.
Valamint itt: - www.prohardver.hu/teszt/heat-pipe_elmeletben_es_gyakorlatban/elmeleti_alapozas.html.
Továbbá: - www.prohardver.hu/tema/heatpipe_hazilag/hsz_1-50.html.
Az utolsó: - www.forum.hwsw.hu/topic/84649-heatpipe-es-rejtelmei/.

Ezeket az oldalakat figyeltem éveken keresztül, mert én is terveztem napraforgós, parabola kollektor építést. Sokat kérdeztem, kaptam válaszokat és rájöttem, hogy nem tudom megcsinálni.

A kérdéseidet nekik tedd fel, ők nagyon sokat tapasztaltak. Időmilliomosok, én a két aprótalpu mellett nem sok mindent tudok kísérletezni.Pl.. a tegnapi defekt javításom is elhúzodott 1 óráig a "segítő kezek" miatt.
Jelenleg a megfigyelő üzemmódomban működök.

A google a legjobb barátod, a "making heat-pipe" beírásával több száz elkészített, megvalósított cső található.
Az angolt én sem beszélem, de szintén a google segítségével nagyon sok mindent megértek, a Google.hu fordítójával, az ötödik fül a nyitólapon.

Pali
agrarfiatalVálasz erre
2011-03-10
20:26:29
Előzmény: villam64 #12795#12836
Igen igazad van ebben. Múltkor nézegettem egy oldalt ahol a low end high end vákumcsöves kollektorokat részletezték. 1-1 vákumcső-heat pipe teljesítménye között 5-10 w volt. Általánosságban 50-60 w teljesítménnyel működik 1-1 heatpipe ahogy néztem őket.

Sándor. Szerintem a vastagabb heat pipe-ok is úgyanugy működnek mint a vékonyak. A lényeg a megfelelően alacsony nyomás és az ahhoz a térfogathoz megfelelő munkafolyadék mennyisége.
2011-03-10
11:33:37
Előzmény: sándor #12812#12813
Sándor!

A napkollektorban használt, csak abban különbözik a számítógéstől, hogy ott réz reszeléket, csatornákat hsználnakcsövön belüll, hogy a számítógépben össze-vissza tekergetik a csövet. Napkollektornál a grvitációra bízzák a gőz-víz áramlást, az egyik leírásban van a döntési szög-teljesítmény grafika.
Az elv mindkettőnél azonos, gőz keletkezik, ami hangsebességel felemelkedik, majd atetején kinyerhető az hő és lecsapódik a víz-gőz, lefolyikaz aljára.
Két éven keresztül figyeltem a házi készítéső HP csövek megvalósításait. Csak fanatikusonak ajánlott, nagyon speciális eszközökre, anyagokra van szükség.

Pali
2011-03-10
10:16:21
Előzmény: sándor #12794#12809
Szia Sándor!

Heat Pipe-ről részletesen: - www.china-heatpipe.net/heatpipe04/08/2008-1-31/Heat_pipe_fundamentals.htm
és www.pscmf.com/product/showproduct.php?id=196&lang=en és www.enertron-inc.com/enertron-products/heat-pipe-design.php, magyarul www.hoc.hu/print.php?cikk=106.
"A hőcsőben a munkaközegen kívül nem szerencsés, ha más is van, mert erősen rontja a hatásfokot.

Víz alkalmazása esetén a folyadék felett kialakuló gőztérben a vízmolekulák sebessége igen nagy. A folyadékból kilépő molekulák csökkentik a folyadék hőmérsékletét, a hidegebb oldalon kondenzálódóaknál pedig a kondenzációs hő is megjelenik. Ezért a szerkezet úgy viselkedik, mintha az egyik végét melegítve a másik vége is közvetlenül a hőforrásnál lenne.

(Azaz lényegesen hamarabb jelenik meg a hő a másik végén, mint amikor csak a cső anyagának hővezetése lenne.) A hőenergiát a szabadon mozgó vízmolekulák szállítják, közel hangsebességgel a cső egyik végéről a másikra.

A megvalósításnál először a vizet teszed a csőbe, (nem tele, még csak negyedig se) és utána távolítod el a levegőt. A vákuum érték nem megy 20 mbar alá szobahőmérsékleten, ha sokáig szivattyúzod a vízzel is tűnhet a csőből pára formájában." www.forum.index.hu/Article/showArticle?t=9185642&la=106508366.

Keresem az átmérő-teljesítmény-sebesség közötti méréseket.

Üdv: Pali
villam64Válasz erre
2011-03-10
05:06:54
Előzmény: agrarfiatal #12781#12795
Az ábra eléggé összetett. A hp-nál is meg kell találni az összhangot. 1000 W nem keletkezik egy vákumcsőben, tehát nem érdemes arra méretezni. Egy vákumcső látható felülete 0.08 m2. 1000 W besugárzással szorozva, 80 W. Látható, hogy elég a 6,35 mm-es hp. Vastagabb hp lassítja is a működést.
agrarfiatalVálasz erre
2011-03-09
18:17:42
Előzmény: sándor #12745#12781
Lehet, hogy nem egyről beszélünk, de amit Pali linkelt én arra gondoltam. Vastagabb csővel nagyobb teljesítmény vihető át.
2011-03-09
07:38:53
Előzmény: agrarfiatal #12741#12746
Szia agrarfiatal!

Erre gondoltál?

agrarfiatalVálasz erre
2011-03-08
20:53:09
Előzmény: robert #12739#12741
Hp hőszállító képessége a kersztmetszetétől függ. Minnél nagyobb a cső átmérője annál nagyobb hőmennyiséget képes szállítani.
Ezek a hp általában 8mm-esek.
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Heat Pipe
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva