English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Nyílászárók  =>  Nyílászárók cseréje
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
ÉgboltosVálasz erre
2012-02-04
23:30:24
Előzmény: robert #24579#24591
Az írás még menne, meg a fotózás is, csak a képfeltöltéseim nem szoktak sehova sikerülni. Ha elküldhetem neked például, sokat lendítene az ügyön. Amúgy kb. 10 éve csináltam ezeket, nem csináltam dokufotókat.
2012-02-04
17:45:24
Előzmény: Égboltos #24578#24579
Égboltos,

"Jómagam a dupla üvegekhez megvettem a méretre szabott üvegeket és a kellékeket, hívtam egy barátomat éskét nap alatt triplára csináltuk kb. 30nm ablakot. Úgy megtetszett neki, hogy otthon is megcsinálta, azóta minden télen csodát regél róla. Itthon a szimpla üveges ablakokat kibontás nélkül megcsináltam duplára, észre sem lehet venni, hogy nem igazi."

Erről beszélnél egy kicsit bővebben (fotókkal illusztrálva)?
ÉgboltosVálasz erre
2012-02-04
17:15:32
Valaki megírná annak az üvegcserélős cégnek a nevét/címét? nevem@nevem.hu köszönöm.
Egy iskolában próbáltam lebeszélni az igazgatót a komplett ablakszerkezet cseréről, mert szerintem a keretek használhatós állapotban voltak. Vannak is, mert pénz híján nem cserélték le. Akkor nem tudtam céget ajánlani. Maga az üvegezés viszont tényleg siralmas volt, a "hőszigetelő" üvegekben lötyögött a víz!
Szinte mindenki a napelemes rendszerek megtérülését lassúnak tartja, és/de nem hiszi el, hogy az ablakcsere megtérülése akár 40 év is lehet. Ezt ablakos cégektől hallottam, ezt nem reklámozzák...
Jómagam a dupla üvegekhez megvettem a méretre szabott üvegeket és a kellékeket, hívtam egy barátomat éskét nap alatt triplára csináltuk kb. 30nm ablakot. Úgy megtetszett neki, hogy otthon is megcsinálta, azóta minden télen csodát regél róla. Itthon a szimpla üveges ablakokat kibontás nélkül megcsináltam duplára, észre sem lehet venni, hogy nem igazi. Ezek megtérülése azért nem 40 év. :-)
2012-02-03
17:20:39
Előzmény: Plaszlo #24536#24538
Plaszlo, Sandor, Robert es a tobbiek,

A födémszigeteléses topikban irtam le az alapesetet, ide csak Robert írása miatt tévedtem. Úgy látom viszont, hogy majdnem az összes témát érdemes áttanulmányoznom (hőszigetelés: födém, fal, padló, nyílászáró, Fűtés: padlófűtés, kandalló, gázkazán...). Itt majdnem mindent megtalálok felújítás témakörben.

A kiindulópont a födém topikból:
"Adott egy 70 év körüli 120 m2-es 3.30-as belmagasságú vidéki polgári ház, amely vegyes építésű (RT-s tégla+vályogtégla, téglalábazat kátránypapírral szigetelve), fa födémmel (vakolat-nád-deszka-gerenda-deszka-sártapasztás).

Tervezem a fűtés korszerűsítését (padlófűtés, kiegészítő radiátor, gázkazán, vízteres kandalló), nyílászáró cserét (fa nyílászárókra, hőszigetelt üvegezéssel), illetve a ház teljes szigetelését."

Tehát a 70+ -os nyílászárók állapota nem a legrózsásabb, a verandán pl. teljesen szétégett helyenként korhadt, és ráadásul szimpla üvegezésű elég vékony tokban. A szobák ablakai jobbak és duplák (külön szárnyasak), a nappaliban viszont nagyobb kellene mindenképpen. Akkor meg az összkép miatt már a másik kettőt is ki kellene cserélni.

A könnyebb érthetőség kedvéért felöltök pár képet:

2012-02-03
16:46:02
Előzmény: sándor #24519#24536
Sándor,

"""
Amit elvégeznek alapból az az ablakok pászítása, rendbetétele (ezt 5-10 évenként mindenképpen el kellene végeztetni), a gumitömítések behelyezése.

Az egybenyíló szárnyú ablakoknál a két üveg közötti "távtartó" léc helyére bekerül egy könnyű, gáztöltésű, kívánságra fóliázott hőszigetelő üveg.
A végső szerkezet a kerethez tömítetten záródó külső üveg - légrés - hőszigetelő üveg - légrés - gumitömítéses, a kerethez tömítetten záródó belső üveg.

A fa ablakkeret megerősítése, a zsanérok, forgópántok cseréje ablakonként pár ezer forint.
A hőszigetelő üveg húzósabb, de nagyban függ az egyéni kívánságoktól.
Az így átalakított ablakokra öt év a garancia.

Az átalakítás, az átalakított ablak ára fele egy középkategóriás műanyag ablakénak.

Nem deformálódik, nem hullik szét mint a műanyag ablakok 20-30%-a az első évben. Nem reped meg a külső üveg az első komolyabb hidegben, mint az a háromrétegű ablakoknál időnként előfordul.
A gumitömítést mindkét ablakfajtánál cserélni ajánlatos (kell) öt év után.

Miután nem ablakgyártók, hanem asztalosok végzik a munkát, csak egyedi, felmérés utáni áraik vannak.
A kínálatban nem szerepel, de a villám féle ablakokra is van lehetséges megoldásuk. A két ablak közé egy nyíló keretbe építik be a hőszigetelő üveget. Ablak az ablakban megoldással.
Ez a megoldás annyira egyedi, hogy nem minden ablaknál alkalmazható.
Ott vagy a belső, vagy a külső, vagy mindkettő üvegét cserélik keret megerősítéssel hőszigeteltre. Vagy három, vagy négyrétegű üvegezés a végeredmény.
Nem minden tipusú és gyártmányú ablakot vállalnak el ezzel a megoldással. Leginkább a 30 évnél idősebb ablakok az átalakíthatók.
Ezek a régi építésű vastagabb keretek.

Egy egybenyíló ablak teljes munkája 1-1,5 óra + az előzetes felmérés és az egyedi gyártású hőszigetelő üveg legyártatása Németországban.

Nincs régi ablak kitépés. Nincs penészedő purhab "hőszigetelés" az ablak körül.
Nincs kőműves és festő.
Az üveget ők tisztítják az összeépítés előtt. Később csak a belső és a külső üvegfelületet kell tisztítani.
"""

Igen, ez is megfontolandó szempont, de nem tudjuk az eredeti ablakok állapotát, szerkezetét, stb. a cserére fókuszáltam a válaszomnál.
Akkor úgy mondom, ha az ablakcserén gondolkodnék, tehát szeretnék szép kinézetű, korszerű nyalászárókat a házamba (és megtehetném), akkor az előbb leírtak szerint tennék. Ha lehetne én is lecseréltetném a mostani ablakaimat olyanra, mint a bejárati ajtóim és akkor összhang lenne a nyílászárók területén. Sőt tovább megyek, talán az újnak mondható ajtókat is lecseréltetném erősebb, robusztusabb ajtókra. De tudod, ez csak az én véleményem, én így látom.
2012-02-03
10:39:01
Én mindenképp a vastagabb keretet és a 3rétegű üvegezést választanám, ha lenne rá feláldozható keret. Nem megtérülési számítások miatt, mert az tényleg nagyon hosszú idő, hanem a borongós jövőkép miatt. A vastagabb keret ellenállóbb az idővel szemben és sokkal stabilabb, a háromrétegű üveg jobb hang és hőszigetelő. A háromrétegű üveghez úgy is vastagabb keret kell a stabilitás és nagy súly miatt. Nem érdemes minden beruházást a megtérülési mutatók alapján eldönteni, vannak szubjektív okok is, ha meg az energiából hiány lesz, minden beleölt pénz meg fog térülni (elolvasva a tegnapi nagy krachos cikket).
2012-02-03
08:41:23
Előzmény: shamee #24500#24501
shamee,

1. A nyílászárók esetén az üveg és a keret együttes hatását egy átlagos U értékkel kell számolni.
2. U=1W/m2K változás körülbelül 70kWh/év energiával egyenértékű.
Ha olyan ablakot választasz, aminek az átlagos U értéke például nem 2, hanem csak 1W/m2K, akkor 70kWh energiát spórolhatsz meg évente négyzetméterenként.

Nem írtad le, az ajánlatban szereplő gyári adatokat, ezért feltételezem, hogy 0.2W/m2K javulást jelentene, ha a drágább ablakot választod. 30m2-re összességében 0.2*70*30=420kWh megtakarítást várhatsz.

Ha gázzal fűtesz, akkor ez évente 8500Ft, fa esetén kevesebb megtakarítást jelent, viszont 265 ezer forinttal magasabb a költség, ami 31 év után (jelen energiaárak mellett) jön vissza.

Ha a drágább megoldás mellet döntesz, akkor avval nyugtathatod meg a nejedet, ha azt mondod neki, hogy az energia-árak el fognak szállni, és akkor már 10éven belül várható a megtérülés.
Ha az olcsóbbik megoldás mellet döntesz, akkor avval nyutathatod meg magadat, hogy 5 év múlva már nyoma sem lesz argonnak, és ki tudja, talán olcsóbb lesz az energia, stb...

2012-02-03
01:19:02
Előzmény: robert #12801#24500
robert,

Most olvastam az írásodat az energiamegtakaríssal kapcsolatban. NAGYON TANULSÁGOS!

Úgy néz ki a födémszgeteléssel jó helyen tapogatózom, elég sok energia eloson a födémen keresztül.
A külső nyílászárókat is tervezem kicsrélni (a verandán például csak szimpla üvegezés van). A hőszigetelt, argonnal feltöltött kétrétegű (4LowE-16Argon-4Float) illetve a háromrétegű (4LowE-10-4Float-10-4LowE) üvegek, valamint a 68-as és a 78-as fa profilok között lamentálok.
A 120 m2-es házamnál (kb. 30 m2 külső nyílászázó) a jobb üvegezés 145 eFt-tal, a vastagabb profil 120 eFt-tal lenne drágább.

Megéri a jobbat választani?

2011-03-10
10:41:10
Előzmény: hargi #12807#12808
hargi,

"Nyilván ha a filtrációs veszteséget is figyelembe veszem, akkor javul a helyzet..."

Én figyelembe vettem, tehát nem úgy számoltam, mintha résszigetelt jó állapotú ablakokat cserélnénk ki. Az viszont az írás végén látható táblázatból kiderül, hogy a résszigetelés a hatékonysági lista elején van. Hogy ténylegesen mit érdemes választani, az a helyi adottságoktól függ.

De igazad van, nem lehet kijelenteni, hogy az ablakcsere mindig megéri.
2011-03-10
10:17:31
Előzmény: robert #12801#12807
10 m2 3 W/m2K ablakfelülettel számoltam, amit 1 W/m2K ablakokra cserélek. 1 m2 ablak anyagköltségét 30000 Ft-nak vettem, így az anyagköltség 300000 Ft. A megtakarítást a "0,01 W/m2K változás 10Ft gázköltség/fűtési szezon" összefüggés alapján számoltam, így 10*((3-1)/0,01)*10=20000 Ft megtakarítás jött ki. 300000/20000= 15 év a megtérülés, csak az anyagárra, ebből feltételeztem, hogy a beszerelés munkaköltsége és az egyéb járulékos költségek 20 év fölé tolják a megtérülést.
Nyilván ha a filtrációs veszteséget is figyelembe veszem, akkor javul a helyzet, de a régi ablakot is tudom ablak szigetelőprofillal tömíteni párezer forintért, ha szükséges, ezért ezt nem vettem figyelembe
2011-03-10
09:15:26
Előzmény: hargi #12796#12801
hargi,

Feltennéd a te számításodat?

Én ebben a cikkben írtam a nyílászárócseréről:

, de nem extra hőszigetelésű, ennek megfelelően nem extra költségű szerkezetet feltételezve. A régi ablak viszont tényleg régi. Tudni kell, hogy milyen tulajdonságú ablakot cserélünk milyen tulajdonságú újra, és akkor mennyi lesz a várható megtakarítás.

2011-03-10
08:57:33
Előzmény: robert #12788#12796
Elolvastam a tanulmányt, téma volt a zöldtech-en is. Ott már le is írtam az ablakcserére vonatkozó számításomat, ami szerint nem igazán éri meg (ellentétben a tanulmányban leírtakkal). Legalább 20 éves megtérülési idő jött ki úgy, hogy a modellben nagyon rossz ablakokat cseréltem ki. Egyáltalán nem éri meg jobban ablakot cserélni, mint bankban tartani a pénzt. Dícsérendő az igyekezet, de ha félrevezető, akkor káros. Vállalják a felelősséget, ha valaki a tanácsukat követve fölöslegesen eladósodik, mert hitelt vesz fel?
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Nyílászárók  =>  Nyílászárók cseréje
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva