English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Az energia ára  =>  Csúcson az olajár
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-07-15
08:56:09
Előzmény: sándor #41285#41305
sándor:
ezek az előrejelzések egyenlőre csak a drasztikus növekedés csökkenését vetítik előre.
A növekedés még mindíg megmarad.
De ezek a gyenge növekedések bázishatással mennek, azaz ami majd 2%-lesz az nemrég még 20% volt, pedig ugyanaz a növekedés mennyisége.
Mert a bázis volt más.

" nem egészen értem miért különíti el a pénzkeresést a kereskedéstől"
Azért mert igazi forrótőkés volt.
Amint lehetett zárta a pozícióit. Volt olyan nap, hogy a tőkéjének a tízszeresét generálta forgalomban. A rekordja hat fordulat volt egy nap alatt. Ő akkor keresett ha mozgott a tőzsde. Ilyen tengi lengi napokon nem csinált semmit. Berakta a pozikat és vége.
Ezt teszik egyébként a "robotok", amiket manapság igyekeznek kiszorítani a kereskedési rendszerekből.
2013-07-13
21:23:49
Előzmény: sándor #41271#41279
sándor:
a tengizi történetről urban legend formájában én is a nukleáris eszközök használatát hallottam.
Sajnos egyelőre nem tudjuk az igazságot, talán majd gyermekeimnek elárulják.

A makói árok kihasználatlansága nembiztos, hogy profit, az sem, hogy a technológia, azonban a politika szépen benne lehet.
Startégiai ágazat, lehet, hogy van "megfelelőbb" érdekeltségű befektető a gáz kinyerésére, csakhát a jelenlegi jogosultat ki kéne tenni.

Az olaj fogyasztás egyelőre nem csökken csak a növekedés lassul.
Szóval még hegymenetben vagyunk, a peak még odébb van.
Márcsak azért is mert India most kezdi a robbanást, nemsokára nagyobb erő lesz mint Kína és nagyobb fogyasztó is.

Ami azt illeti észak felé sok az energiahordozó, s ki tudja, hogy mennyivel növekszik a megismert és hadrafogható területek nagysága.

A forró tőke egyelőre csak részben fújt visszavonulót, de sosem fog kivonulni egy ekkora piacról.
Legnagyobb tőzsdés ügyfelem szokta mondogatni az abszolut nyugodt napokon amikor alig egy-két tized pontot mozgott a tőzsde: "Ilyenkor keresni lehet, de kereskedni nem". Márpedig a forró tőke akkor keres, ha kereskedik. Elad és vesz.
Majd vesz és elad. De ez csak akkor megy ha mozog az árfolyam.
2013-07-13
10:13:19
Előzmény: sándor #41254#41269
sándor:
a csökkenő ár tendencia szerintem nem a felhasználás változására vezethető vissza.
Inkább annak tudom be, hogy az eddig nem hozzáférhető mezők is kitermelhetővé váltak. S ha megnő a kitermelés esnek az árak. S az USA mint nagyfogyasztó drasztikusan megnövelte a termelését, nemsoká önellátó lesz.
Ez pedig bazisok olaj.

Ehhez a technológia megvan s ezt a technológiát viszik máshova is.
Ez pedig tovább viszi lefelé az árat.
Ami viszont azt eredményezi, hogy az olajpiacon jelenlévő forrótőke mértéke csökken. Ez is árcsökkentő hatású.
2013-07-11
21:07:30
Előzmény: sándor #33294#41251
sándor:
először is örülök, hogy nem mentél annyira messzire :-)

de a témánál maradva egy gondolatodhoz kapcsolódóan ajánlanék egy cikket:
www.portfolio.hu/gazdasag/energia/az_usa_kiszoritja_az_olajkartellt_a_piacrol.5.186539.html

Ugye a történet a cikkben arról szól, hogy az USA lassan importőrből exportőrré válik. Energiapolitikai átrendeződés etc.
De van néhány dolog ami nincs leírva a cikkben és általad írott dolgokat idéz fel bennem, noha nem úgy következeik be a történet ahogy írottad volt.

Miszerint ugye földgáz meg kőolaj keletkezik.
Szerintem meg nem igazán.

Aztán jött a fent idézett cikk ami egészen más megvilágításba helyezi az egészet.
Nincs se új kőolaj, se új földgáz, mindössze a hadrafoghatóságban áll be gyökeres változás.
A palaolaj/palagáz kitermelési technológiája robbanásszerűen "megugrott".
Azaz új kitermelő helyek lépnek be a piacra. És bizony egy árszin alatti költséggel (ami folyamatosan megy egyre lejjebb) leverhetik az eddigi királyok fejéről a koronát.
Ez persze mind az arab termelőknek, mind az orosz oligarchának kerékbe töri növekedési terveit ( a 200 dolláros jóslat csak "Füstbe ment terv"), de jelentősen megkönnyíti pártunk és államunk rezsicsökkentési terveit.
Ráadásul a pala-technológia iparággá fejlődése látványos technikai előrelépést jelent egyfajta öngerjesztő folyamat beinudlásával, ami remélhetőleg az eddig kiaknázatlan lehetőségeket is beindítja (Makó?).

Na ez most jó rizsásra sikerült, de a lényeg az akar lenni, hogy a hadrafogható energiaforrások mennyisége úgy néz ki, hogy nem csökken hanem nő.
Nem azért mert termelődik, hanem azért mert a kitermeléshez szükséges technika fejlődik.
2012-09-24
15:57:15
Előzmény: sándor #33428#33467
Sándor:

>

A szén nem keletkezhet biomasszából.
Az a mai tudományos felfogás szerint csillagpor.
Az, hogy helyi feldúsulások miből keletkeznek az már más kérdés.
Nem láttunk sem geológiai, sem biológiai keletkezést.
Geológiai szerintem simán, ott a mélyben, olvadt állapotban szerintem rengeteg kavarog.
De biológiai is könnyen okozhat (is-en a hangsúly).
Olyan mütyűr állatkák amiket a cetek zabálnak alkotják a világ legnagyobb egybefüggű biomasszáját.
Mi csupán kertitörpék vagyunk a Grassalkovich kastély parkjában.
Ez adhat aztán metán és kőolaj lelőhelyekre okot.

Hogy metán keletkezik e biomassza nélkül az egyre világosabb: igen.

De kőolaj...
A metán egyszerű, a CH4 semmi extrát nem tartalmaz.
De a kőolajban azért igencsak hosszú szénhidrogén láncok vannak.
Annak létrejöttéhez igencsak nyomogatni kellene a szenet - vizet mittudomén mit, hogy létrejöjjön.

És a további vesszőparipám: hadrafoghatóság.
Mikor és milyen áron.
Fejlett kitermelés az olajsár. De ott van a 70dolláros ár!!!!
És amit ma kezdenek el kutatni az nem lesz 20 dolláros kitermelés, mert maga a kutatás 30-40 dollárra rúg, pedig még meg sincs a lelőhely.

E mellett az "alternatív" energiák termelése igen szépen fejlődik.
Ráadásul élesre töltött fegyver a Gazprom, Shell, BP ... és társai ellen.
Ők is látják a PV és a szélenergia térnyerését, árazásukban szinte biztos, hogy benne van.
Épp most perlik Putyinékat, mondván ahol nem volt akkora fenyegetés - keleteurópa - ott feláraztak rendesen. (jó, ez nem -csak- a PV miatt van, de kíváncsi leszek a 2012-es PV növekményre globálisan)
Többek között ezért is kellenek az egyéb energiaforrások.

Na jó, biomasszás történetben tökön szúrtuk magunkat.
A töltött fegyver elsűlt. Fordítva.
O.K.

Csak ha ez az egész PV nem bót akkor miért növekszik ilyen rohamos léptekben az egész világon a beépített és működő, nem pedig feltárt, vagy megsejtett rendszer?
Mert az olaj/PV kereszt találkozott és mindenki retteg a 200 dolláros olajtól.
Pedig meglesz a 200.
Minden elektromos beruházásánál jött, hogy mert csökkenti az árat, meg biztonságosabb.
Tessék nekem egyetlen olyan beruházást mondani ami érdemben csökkentette volna a villamos energia árát.
Ehhez még egy gondolat:
anno még mikor fel tudtam fogni, hogy mi az, a lakásban egy darab konnektor vitte el a vadiúj porszívót, mert azon volt akkora kismexakító.
Ez anno asszem 8-as volt. A lakásé talán 10-es.
Ma azon mérgelődök, hogy a 16-os a konyhába kevés, pedig a sütő is főzőlap is gázos.
A házra kevés a 25 fullosan kéne a 3 X 16 minimum.
Mekkora fogyasztás növekedés ez az elmúlt szűk 30, inkábbcsak 25 esztendőben?
Ma két kocsi áll majd minden háznál a környékben. Van ahol két kicsi van ahol két nagy,
Sőt van olyan is ahol parkolot csináltak mert a két 735i mellé nem fér el a kisbusz, meg a bejárónő kocsija.
Milyen mértékben növekszik az energia igényünk?
Tényleg fedezni tudja a növekményt is a foszilis eredetű kitermelés?
Anno a fa elég volt.
Aztán a szén (+ fa) elég volt.
Aztán a kőolaj (+szén +fa) elég volt.
Aztán a gáz (+kőolaj +szén + fa) elég volt.
Most a fentiek mellett ottvan az atomenergia és érdemben kimutatható a "megújuló" is.

Mi következik a fentiekből?
Jönnie kell valami újnak.
Mert újabb "térváltás" történik.
Nem arról van szó, hogy egy körte a foglalatban többet fogyaszt.
Sőt akár negyedére is esett. De ma már a bejáró is ki van világítva.
Régen egy parkban óvatosna kellett este sétálni mert készült az új nemzedék a bokorban.
Ma?
Anno a nejemhez busszal jöttem ki. Egy megállóval előbb száltam le.
A város közepén.
Háromszor estem pofára mire egy megállót jöttem azok mellett a "gyertyalángok" mellett.
Ma? Az UFO-k ezt a "várost" lőnék a Proxima Centauri-ról éjszaka.
Lehet, hogy egy lámpatest kevesebbet fogyaszt, de 50x annyi van belőle.

Hidd ell anno Benz is mekkora marha volt.
Sőt Stevenson is.
Gépek hajtotta járgányok, mekkora baromság.

Ha kicsit messzebb megyek: az ember repülhet, ekkora hülyeséget.
Mind renitens volt.

Érdekek hajtotta emberek viszik előbbre a világot.
Durva dolog de:
Hány embert mentenek meg gázturbinával hajtott helikopterek?
Valószínűleg kevesebbet mint ahányan meghaltak Dachauban.
Mindkettő egy és ugyanazon kor öröksége.
Sőt a V-2 "segített" feltárni az űrből:
"Nem véletlenül keresik és találják meg az egyre újabb készleteket műholdakról, a geológia formációk alapján, még a tengerek mélyén is."

Na ez jó hosszú lett, közben látom robert rendezgetett egy kicsit. :-)

2012-09-24
11:16:23
Előzmény: sándor #33428#33449
"Állítólag biomasszából keletkeztek, mint a szén is. Ha igen, akkor a keletkezés, az átalakulás fázisai ma is tetten érhetőek lennének. De semmi erre utaló nyom.
Akkor mégis kozmikus, vagy geológiai alapú a keletkezésük, vagy mindkettő."

Ajánlom figyelmedbe a www.sg.hu oldalt, ahol választ találsz ezen tévképzetre
A lényeg, hogy új gomba és baktérium fajok jelentek meg az evolúciós fejlődésnek hála. Igaz mi ezért a természetnek nem vagyunk hálásak, sőt...
Emiatt a talajba kerülő szerves anyagokból már nem képződik szén és olaj, a fa előbb elrohad minthogy ideje lenne átalakulni

2012-09-19
08:50:42
Előzmény: sándor #33229#33290
sándor

nem feltétlen az olajcégek manipulálják az árakat.
Megteszi azt helyettük a pénzpiac.
Az árutőzsdékbe rengeteg plusz pénzt fektetnek be azok akik ezen akarnak keresni.
Egy látszólag nem_fogyasztó_oldali kereslet húz minimum 30-40 dollárt az olajon.
(meg persze szinte mindenen ami árutőzsdén forog).
Ráadásul iszonyú pénzösszeget kivonva ezzel a termelő gazdaságból.
Próbálják ezeket visszaszorítani, de nehezen lehet, túlságosan átszövi a jelenlegi gazdasági kultúrát.

A befolyásolás sokkal inkább verbális: "nem termelünk ki annyi olajat," vagy "növeljük a kitermelést" kijelentések a nagy termelők részéről elnyomják az olajárat.
Persze ettől nem lesz sem több sem kevesebb a fogyasztás, de az ideiglenesen megjelenő vagy távozó forrásmennyiség árváltozást okoz.

Volt egy gondoltom infrastruktúra, megtérülés etc témakörben, de helyette:
www.portfolio.hu/vallalatok/energia/remhir_csak_az_olajarrobbanas_joslata_tartos_arzuhanas_johet.172911.html

Benne van az is ami Te írsz, de az is hogy az újabb készletek bizony nem lesznek a konvencionális módon kitermelhető készletek 18 dolláros árán.
Ha pedig nincs ami higítsa a 70 dolláros nemkonvencionális olajat + rájön a kereskedők árdrágító hatása simán 200 dollárnál járunk.
Szóval szerintem a cikk kicsit saját magának mond ellen.
2012-09-16
20:01:31
Előzmény: sándor #33144#33218
Sándor:
USA olajhomokja azért elég drága.
Volt egy film ami megagépekről szólt. Behalt valami monstrum az olajmezőn és mire megjavították beszakadt az olaj ára. A filmet pont a válság alatt forgatták. Abban a filmben azt mondták h 70 dolcsi alatt bukó az olajhomok.
Erre mondom, hogy a hadrafoghatóság is egy dolog, ha nem éri meg kitermelni.
Erről a makói mezőről azt olvastam, hogy nagy mélység nagy meleg nagy nyomás nehéz nem robbantva repeszteni, mert a lenti nyomást jelentősen meghaladva tudnak csak haladni. Meghát bazi mélyen van.
Na erre mondom, hogy lehet h hadra fogható de nincs benne profit.
Addig meg csak laboratórium.
2012-09-14
09:15:20
Előzmény: sándor #33128#33138
sándor:

"Ekkora különbség a mérnöki és a pénzügyi látásmód között nem lehet. "
Nem-e? Hidd el, hogy borzasztó begyöpösödött a látásmódunk, egocentrikus. Mindkét oldalnak, de tehetnék mellé még másik sokat.
Hogy hol van valódi látás szabadság azt egy film nagyon jól bemutatja. A film címe: Temple Grandin. A film róla szól, mármint Temple Grandin-ról aki egy ASI (Asperger szindrómás) lány/nő. Az AS spektrum miatt nincs szűklátóköre, személyes kötődése. Na az nyílt látásmód. Jó, mellékelesen lehet vagy 130-150-es IQ-ja, vszeg ez tette őt azzá aki. (A film megnézését nem javaslom 30 éves kor és/vagy 80-as IQ alatt, mert nehezen érthető a mondanivalója).
Az ő más szemlélete ami csodálatos és aki hajlandó volt alkalmazni a terveit sokat keresett vele, szemben a régi gyakorlattal. (Hogy megtérülésről beszéljek egy kicsit, ne legyen full offtopic).

Ezt a gázos témát nem értem: ha jól tudom még mindíg nincs meg a technológia a földgáz kinyeréséhez a makói árokból!
Vagy megint le vagyok maradva???

Az h ez a gázmező hogyan került oda egy dolog. Vszeg a tudósoknak igazuk van abban, hogy az eddig kitermelt mezők java biológiai eredetű. Az okozta a helyi feldúsulásukat.
A mélyebben fekvő rétegre számomra a magyarázat egyszerűbb: alul folyik minden még a szén is. Ha folyadékot öntesz egy pohárba az idővel rétegződik. Ha hagyod hűlni a rétegek külön külön lehülnek. De ez geológiai értelemeben kilométeres.
Mi eddig az alma héján a viaszt kapargatjuk annak is csak a külső pár mikronnyi rétegét. Azt is csak vékonyan és helyenként.
Ha belemegyünk ebbe a mélységbe más technológia kell. Ami még nem nagyon van.
Ergo visszajutunk mégiscsak kedvenc proffom szavaihoz: nincs hadra fogható tartalék energia hordozónk.
Ráadásul ennek a kitermelése rohadt drága lesz.
Eljutunk majd egy szintre amikor a Te vizes olajad (vagy inkább olajos vized?) "árába lesz" kitermelhető. Azaz a technika és az olaj ára olyan eredményt ad, hogy megéri vele foglalkozni.
Nem próbáltad azt h pihenteted? utána lefölözni mint a tejet és a MOL-nak eladni :-)

Még egy picit megy fel az olaj és egy picit le a PV és megvan a kritikus keresztpont.
Viszont ma már azon a szinten vagyunk ami ezekben a kis méretekben is megfelelő befektetési potenciált jelent.
Elküldtem robert-nek a táblát, grafikonokat kéne belőle gyártani, hogy milyen kamatszinteken milyen infláció mellet jön ki reálisan a megtérülés.
Nekem az eddigi számításaim azt mutatják, hogy már a kritikus szint alatti áron kínált PV-t a kolléga.

2012-09-13
14:54:07
Előzmény: sándor #33093#33118
Sándor:
egy mérnökember számára a százalékok közti ugrálás butaságnak tünhet.
De hidd el, hogy nem az. Néha mást kell látni az eredmények között.
A közelmúltban kerültem mérnökök közé. Ők más szemmel nézik a problémát mint én.
De a közgazdasági oldalát nem lehet mérnöki szemmel nézni.

Az a multi lehet, hogy nem piaci környezetben tevékenykedett hanem jó eséllyel fehér asztal mellett.
Ott meg más az árazás ;-)

A kedvenc proffom nem rozsdásodott be.
Nagyon szépen bemutatta, hogy a makói árok bizony nagyon mélyen van, igaz a Titánt mint lehetséges metánforrást nem említette.
Nem igazán értem ezt a biomassza meg mennyi volt meg mikor volt dolgot.

A jelenleg ismert adatok alapján a rendelkezésre álló készletek végesek.
Nem a mi időnkben fogynak el az is igaz.
Ráadásul a készleteknek csak egy része kitermelhető.
Biztos fejlődik a technika, de a kanadai olajsárnak és a makói gödörnek is csak 80$ felett állnak neki.
Ha minden igaz a hidrometánt még nem termelik.
Vannak új helyek, a minap olvastam, a 10 legnagyobb beruházás földgázra 20mrd dollártól 80 mrd-ig terjed.

Lehet h én vagyok elmaradott, de nem rémlik semmi h találtak "frissen termett" földgázt vagy kőolajat.
Ez persze fakadhat a tudatlanságomból.

Nem gondolnám, hogy a metán jelentené a jövő energiáját, mert itt a földön igenis végesek a készletek, a többi meg ...
Tedd a szívedre a kezed: mint mérnök elképzelhetőnek tartod, hogy a Titánra járunk földgázért?
A 95%-át elhasználnák az utazásra.
Na annak a megtérülését lehetne számolgatni :-)

Akkor inkább napelem mező a föld körül.
Kiszámolta már valaki, hogy 1m2 napalem árnyékolatlanul (nincs föld árnyék) mennyit termel egy évben odakint?
1350w/m2 * 24*365 * 10% = 1.182.600wh (megintcsak lehet tologatni a százalékot.
1,1GWH/m2/a
1 db új 220-as tábla... a fél utcát ellátnám fűtéssel mindennel :-)
Csak le kéne hozni az energiát valahogy.

Való igaz h Kolombusz kalandor volt. De megtestesíti azt a renitenciát ami előre visz.
Renitens volt Galilei, Nagy Sándor, Einstein, Hitler, Sztálin, Kopernikusz.
Mindeggyikük utat mutatot.

Egyik részük azt amit követni kellene, a másik részük azt az utat amit mégcsak véletlenül sem szabad követni.

Ugyan ez a biomasszás energia termelés.
Néhány momemtumtól eltekintve látható, hogy a jelenlegi etanol, biodízel termelés közveszélyes, mert nincs elég élelmiszer.

Renitenciára visszatérve egy vicc erejéig:
van akit a kíváncsiság hozott le a földre, van akit a gravitáció.

2011-03-07
18:47:59
Előzmény: Plaszlo #12658#12660
Gratulálok!

Bár csak én is megtudnám tenni.

De még mindig vannak járulékos költségek a kocsin, amik így még inkább fájnak.
2011-03-07
18:09:30
Előzmény: tutibor #12657#12658
Nem feltétlen. Egy fél órája sincs, hogy feltérképeztem a vasúti közlekedést, mint alternatívát, menetrend, árak, munkahelyi támogatás. Jövő hónaptól minden bizonnyal letesszük a kocsit, elértük a gazdasági határt. :-(( És nem vagyunk egyedül, a szomszédomék is erre a döntésre jutottak.
2011-03-07
17:34:58
Előzmény: robert #12642#12657
Ha minden hónapban 5ft az áremelkedés semmi nem fog történni.
Mindenki hozzászokik.
2011-03-07
14:30:48
Itt a 400 forintos benzin

"Újabb történelmi csúcsot érnek el az üzemanyag árak, a Mol bruttó öt forinttal emeli a 95-ös benzin és ugyancsak öt forinttal a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát ... a benzin átlagára 374-375 forintra, a gázolajé pedig 372 forintra nő...
a 2011. januári üzemanyag-fogyasztás mintegy 21 százalékos csökkenést mutatott 2009 hasonló időszakához képest."

Alternatív közlekedés:

Biosolar Forum  =>  Az energia ára  =>  Csúcson az olajár
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva