English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Növényvédelemlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-10-06
14:50:42
"Az amerikai lepkekabócát először Budapesten, 2004-ben figyelték meg a növényvédelmi szakemberek, azóta jelentős terjedését és elszaporodását tapasztalhatjuk.

A rendkívül sok tápnövényű kártevő a gyümölcsfák, a szőlő, díszfák és díszcserjék hajtásait, leveleit támadja meg, de nem veti meg a lágyszárú növényeket (virágokat) sem, még a gyomnövényeken is megtelepedik. Eddig közel 100 növényfajon figyelték meg. A közterületre gyakran ültetett növényfajok közül az ostorfán, vadgesztenyén, juharon, hárson, kőrisen, akácon, platánon, eperfán gyakori. Házi kertekben szőlőn, őszibarackon, birsen is károsít. Hazánkban július közepétől jelennek meg az imágók és egészen nyár végéig a növények hajtásain táplálkoznak. Előfordulásukra leggyakrabban a növények hajtásán, a levelek fonákján található fehér viaszváladék, illetve a növény felületén megjelenő ragacsos, fénylő mézharmat hívja fel a figyelmet. Szőlőnél a szőlőfürt tengelyét szívogatják és viasz-szállal hálózzák be a növényt.

Lepkekabóca kifejlett egyedei (imágói) csupán 5-8 mm nagyságúak. Teste szürkésfehér viaszporral borított, 1 pár ezüstös szárnya hegyesszögben záródik. Az imágók zavarásra pattanva menekülnek.
www.portal.nebih.gov.hu/-/gyorsan-terjed-az-amerikai-lepkekaboca"

Nálunk a borbolyán a juharon és a hárson garázdálkodnak ezek a dögök.

2016-01-18
18:57:49
Előzmény: grano #49744#49747
Ezen a topicon van róla sok-sok leírás, először érdemes az elejétől átolvasni.

www.agroinform.com/forum/Talajmegujito-Mezogazdasag/t3661

Én a fontosabb adatokat kiszerkesztettem szövegszerkesztőbe, úgy könnyebben értelmezhetőek a tanultak.

Sajnos még én is csak kezdő vagyok a témában, de azért némi információt már én is tudok adni :) .
2016-01-18
08:16:08
Előzmény: monolit #49740#49744
monolit:
ez a forgatás nélküli művelés szerintem megérne egy külön topicot, a szőlőmet én is ezek mentén igyekszem művelni.
Jó lenne erről értekezni.
2016-01-17
18:21:52
Előzmény: robert #49738#49740
Sajnos a tanyán mindig van munka és a fejemet is tágítgatom :).

A forgatás nélküli talajművelést akarom elkezdeni, mert falu bolondja mindig kell hogy legyen :))) . Próbáltam szervezni előadást a témában, de okafogyottá vált mivel a jövőbe nem akarnak 3.000 Ft-ot beinvesztálni :( .
2015-05-06
18:47:18
Előzmény: robert #48609#48610
Sajnos nálunk 0:1 a hernyóknak. Én is későn permeteztem (eddig sosem volt ilyen nálunk és nem ismertem fel időben). Pont ma kezdtem el tövig (kb 10cm hajtást hagyok meg) visszavágni az összeset, remélem ki fog még hajtani.
Van, ahol 5cm ágdarabon 4 hernyó is volt...
2015-05-06
18:13:15
Előzmény: robert #47349#48609
A puszpáng-ilonca hernyója az összes környékbeli buxust tönkretette. Úgy néz ki, mintha leégett volna a sok növény. Sajnos a tulajdonosok nem védekeznek, kevesen permeteznek, de leginkább csak akkor, amikor már késő.
Mi Decis-el fújtuk le a bokrokat kétszer.
Eddig 1:0 a javunkra :)

2015-02-04
17:21:10
Előzmény: barbot #48279#48280
babot,

Anyukám rendszeresen használja:
csalán
zsúrlófű
mosogatószer
fekete nadálytő
csípős paprika
stb

Mi annyit veszünk észre, hogy baromi büdös lesz tőlük a kert, remélem, hogy tényleges pozitív hatásuk is van :)

2015-02-04
17:09:38
Sziasztok!
Lassan aktuális lesz a növényvédelem, találtam egy jó linket:

www.emf-kryon.blogspot.hu/2013/05/termeszetes-permetlevek-kertbol-mezorol.html

Egy részüket használtuk már, Nektek vannak tapasztalataitok?
2014-09-19
16:32:10
BUKSZUSHERNYÓ

Egyre több helyen száradt, hálóval bevont, pusztulásnak induló (buchsbaum, puszpáng) bokrokat láthatunk. A bűnös egy zöld-fekete színű hernyó, a puszpángilonca, ami gyakorlatilag mindent lerág az egyébként örökzöld bokorról.

Valakik permetezésről beszélnek, egyesek szerint a vízsugár a leghatásosabb.

Az origon ezt olvastam a védekezésről:
"""
Az első fagyokig mindenképp számítani lehet rájuk. Megelőzésként a Biola permet is ajánlott. www.biola.co.hu/ Főként növényi olajokból készül, így megelőzheti és gátolhatja a lárvák lerakását. Utólagos kezelés:
"Súlyos fertőzésénél a deltametrin hatóanyagú Decis, a cipermetrin hatóanyagú Ciperkill, az acetamiprid hatóanyagú Mospilan, Gazelle, Spilan, a metoxifenoxid hatóanyagú Runner és a diflubenzuron hataónyagú Dimilin rovarölő szerek hatásosak a rágó szájszervű hernyók ellen. A rovarölő szerek ölő hatása elsősorban a fiatal lárvák ellen kifejezett."
"""

szocsmarciVálasz erre
2014-09-09
18:40:11
Előzmény: barbot #47250#47255
Hasonló a helyzet itt is. Pálinka inkább csak almából lesz, bor viszont lett a meggyből. A szőlőből a noha jól sikerült, az íze pont olyan, mint tavaly volt. A többi szőlőből peronoszpóra meg valami savanyú bogyó lett.
A spanyol csigához gratulálok, nálunk szerencsére nincs, de Orfűn (a Mecsek északi oldalán) van. Úgy látszik a kicsit nyirkosabb helyeket kedveli.
Cserebogarat már régen nem láttam, valószínű nem szereti a környékünkön alkalmazott vegyszereket, és gyomírtókat. Viszont rengeteg repülő kis bogár volt a telken ma, és jó sok fecske. Ahol nem volt fecske, ott volt helyette szúnyog.

2014-09-09
12:16:18
Sziasztok!
Gyümölcs nálunk egy kevés almán,körtén kívül gyakorlatilag semmi nem lett, szilváért pedig jó messzire kellene menni. A hideg, szeles tavasz betette az ajtót, nem kötöttek a virágok. Szílvaíz,/lekvár helyben termett gyümölcsből nem lesz az idén. Pálinkacilin sem. A direkttermő (Izabella, Amerikán) szőlő is csak alig kezdett színt váltani, úgyhogy az idén vagy sok cukorral csinálunk helyi szőlőből bort, vagy a következő három borfajta készül: 3 emberes, guggolós, és dicsérni való. Igaz, ecetre is szükség van...
A földben rengeteg a cserebogárpajor, főleg a nem ásott, szántott részeken. Ez most már évek óta egyre nagyobb gond.
Az idén a település határához ért a spanyolcsiga is, hogy boldogabbak legyünk. A Nyikó-mentén jelent meg 3-4 éve, kezdet terjedni, és az idei árvíz nagyot dobott a terjedési sebességén...

2014-09-08
15:49:19
Előzmény: robert #47240#47243
robert:
a Néró egy frissen felkapott nemesítés, a rezisztensek között tartják számon. Valahol a csemege/borszőlő határon van, de egyre többen telepítik borszőlőnek.
Apósnak a ház mellett is van belőle pár tőke, szeretik mert nincs permetezve, korai (már ehető).

Almán tavaly volt rekordom, de idén nem eszünk róla, mert a kora tavaszi jég miatt ronda az egész, amit aztán megfejelt egy tetemes lisztharmat fertőzés is.

Lassan lassan lehet előkészíteni a magágyat az őszi zöldtrágya vetéshez.

2014-09-08
13:44:20
Előzmény: grano #47239#47240
grano,

Mi az idén határoztuk el, hogy csemege-kukoricát nem nevelünk többé (gyakorlatilag nem terem normális cső).
Kivágásra került még vagy 20 fehér csemegeszőlő tőke is, ami ha nem rohadt le, akkor lezabálták a darazsak (helyettük fekete Néró-t telepítettünk, ami a második évtől bő termést hoz, remek az íze és elég ellenállónak tűnik).
Kivettük a piszkéket (lassan kiszáradtak), a ribizli és szedermálna bokrokat (ez utóbbi kettőről nagyon kevés fogy, csak gond van vele).
Kivágásra vár még egy két éve betegeskedő őszibarack.

Viszont soha nem látott bő és egészséges termés van a szilván és az almán.

2014-09-08
13:29:20
Előzmény: robert #47238#47239
robert:
a csemege kukoricát az idén alig ettünk.
Anyósomnál még a babot is..

Ehhh... ez az év csak zöldtrágya nevelésre volt jó nekem.

2014-09-08
13:26:13
VÁNDORPOLOSKA

A paradicsom után (amiről nem győzzük irtani) már a szilva aszalékra is szemet vetett :(

2014-02-10
07:46:52
Előzmény: sándor #45646#45658
Szia sándor!
A hamu jó a kerti földnek, nálunk bevált. Csak jól szét kell szórni, nem szabad egy helyre sokat, vastagon kiszórni. A hamut legegyszerűbben és legegyenletesebben nejlonharisnyába köve, és azt rázogatva tudod kiszórni. Anno, amikor még árultak "bolhaport" (valószínűleg ddt lehetett), akkor azt is fahamuval keverték, és úgy szórták ki, mondhatni hamuval higították. Hogy a levél fonákjára hogy szórták fel, azt nem tudom, mert ha a krumpliszárat hajlítgatni kezded, hogy az aljára is szórni tudj, törik, sérül, és már a nyakadon is van a krumplivész.
A hamuoldat hamulúg lesz. Régen azt használták a padló és mennyezetdeszkák, a zsíros felületek tisztítására. A hamut kifőzve kapták a lugot. Fertőtlenítő és mosószer volt. Hamulúggal mosták le a főtt kukorica haját(héját :-)) is, aztán sokszor, sok vízben átmosva lúgtalanították, és kész volt a mindenki csemegéje. :-)
A colás kisérletedre kiváncsi vagyok. Valami só biztosan fog keletkezni (lug + sav). Az a kérdés, hogy azt a növény tudja-e hasznosítani, vagy sem. A szemre vigyázni kell a hamulúg miatt, védőszemüveg ajánlott!
2014-02-09
16:59:57
Előzmény: sándor #45646#45651
sándor:

"""
Másik témában tárgyaltuk a fahamu előnyeit és hátrányait.
Kénytelen voltam utána járni, mert nálunk rontott a kerten.
Mindenhol azt olvastam, hogy közvetlenül a növényre szórva szinte csak a krumpliban hasznosítható. A nem nedves levélre por formában kiszórva elpusztítja a krumplibogarat és a lárvákat bármelyik fejlődési stádiumban vanak is.
(A petéket is, csak azt nem írták le, hogy hogyan szórják be a levelek hátoldalát. Megforgatják a lombozatot?)
Eső után megszűnik a rovarírtó hatása, ezért száradás után meg kell ismételni a kezelést. (Gondolom, mert lemosódik a levelekről.)
Egyetlen hátránya, hogy ocsmányul néz ki a beporozott krumpli ültetvény.
Viszont a fahamutól a krumpli szine, állaga, mérete sokkal szebb lesz.
A termés mennyisége és a beltartalmi értéke is javul.
"""

én a fahamut külön hordókba gyűjtöm.
Magas kálium (és kalcium) tartalma miatt kifejezetten jót tesz a krumplinak, merthogy a kálium (sok más növénnyel egyetemben) rendkívül jótékonyan hat a minőségre (pl szőlőben kimutatható a termés cukortartalmán és az egzakton is olvasmányaim szerint).
Annyiban kell vele vigyázni, hogy kalcium tartalma miatt lugosít.
Fák alatt a korona széléig teszek gazdagon, vszeg a tavalyi extrém mennyiségű termésemben ez is benne volt.
Konyhakertben 4-5 malteroskanál/m2 adagban.

Mi tetvek ellen próbálkoztunk, de kiröhögték.
2014-02-08
15:54:14
Sziasztok!
Nemrég hallottam egy jónak tűnő bio-védőszert a krumplibogár ellen, és amíg bele nem felejtek, közzéteszem. Még nem próbáltam ki.
Kell fogni legalább egy maroknyi krumplibogarat. Össze kell törni, pépesíteni, és fel kell önteni 1 liter vízzel, jól felkavarni. Ebben a vízben állítólag benne vannak azok a feromonok, amiket a bogár veszély esetén választ ki, amivel a többi bogarat figyelmezteti. Ezzel a vízzel kell permetezni a krumplit. A lárvák ellen állítólag nem hatásos, de a petézni készülő rovarokat jórészt elriasztja.

Ha marad meg krumplibogár, akkor a horgászok figyelmébe ajánlom, a balint,az őn nagyon szereti. :-)
2013-08-19
15:16:35
Magyarországon is igazolta a hatóság az Észak-Amerikából származó nyugati dióburok-fúrólégy jelenlétét

Nálunk ilyen betegség ütötte fel a fejét. A kukacok a dióban laknak, plusz a burok és a bél is megfeketedik, elkocsonyásodik.

2013-08-09
16:35:02
Sziasztok,
Kinek van tapasztalata Gertrud Franck: Öngyógyitó kiskert cimü könyv alappján a kertészkedésről?
Elore is koszonom: Kixgy
villam64Válasz erre
2012-09-05
14:58:24
www.terra.hu/haznov/htm/hunidx.html
www.florisztika.extra.hu/flora.html
www.botanikaiforum.xobor.de/g3619-Camphorosma-L-b-aacute-r-aacute-nypar-eacute-j-Camphorosma-annua-Pall-magyar-b-aacute-r-aacute-nypar-eacute-j.html
www.ktg.gau.hu/termeszetvedelem/tgabor/fajismeret/index.html
www.matyasciprian.hu/novenyek_cikkek/gyomnovenyek_-_3__resz.php
www.hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6v%C3%A9r_porcsin
www.terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/kover_porcsin.html
www.agrarszektor.hu/video/169/borra-valo_a_bor_himnusza_.html
www.richpoi.com/cikkek/eletmod/-karosnak-hitt-de-megis-hasznos-kerti-rovarok.html

20130810
www.nodik.hu/nodik/?page_id=24
2012-06-04
16:10:42
Idén elhatároztam, hogy szakítok a korábbi rovarirtós permetezési gyakorlattal, amely egy szálmalomharcnak bizonyult.

Idén teret engedtem az állatvilágnak.
Az énekesmadarak a szorgalmas etetés ellenére tavasszal szétszéledtek, ami nem csoda, hiszen a korábbi években a lepermetezett rovarok ronthatták az emésztésüket.

Csalánlével permeteztem. Ez a levéltetveket ugyan nem irtotta ki, de legalább a levelek egészségesek maradtak.

Ma viszont megtörtént a csoda. Soha nem látott katica inváziónak lehettem tanúja.
Öröm volt nézni, ahogy habzsolták a sok sok tetűt.
A fertőzött leveleken helyenként 3-4 katicalárva is lakomázott.
A hangyák szegénykék tehetetlenül szemlélték, amint a katicák lárvái mohón felszámolták nagy becsben tartott levéltetű állományukat.

Hajrá katicák, csak így tovább!

2012-05-30
18:59:55
Ma elverte a kertet a jég. Közben szürkülödött, úgyhogy holnap látjuk az eredményt. Szerencsére sok vizzel jött, az nagyban csökkenti a jégkárt. A pajzstetű itt egy pár éve jelent meg, érdekes módon a mézbogyón, de annak úgy tűnik, nem árt. Majd ősszel kap egy lemosópermetezést.
2012-05-30
10:19:52
Előzmény: tuszek #29934#29935
tuszek,

A télen lakásban tartott növényeken (citrom, narancs) előforduló pajzstetvek ellen a Pur Power Gel hatásos.

2012-05-30
10:04:58
Én mosogatószeres vízzel szórom őket. De még kísérletezem az arányt, illetve, hogy melyik fajta tetű ellen hatásos.
Nem akarok komolyabb szert használni mert rengeteg a katica illetve a katica lárva a fákon. Igaz harlekin katica, de mostmár azt hiszem jobban járunk ha megbarátkozunk velük.

Lehet, hogy a szappan jobb, majd azt is kipróbálom. Az eddigi tapasztalatom szerint a fekete tetvekre elég hatásos, ha nem is irtja le mindet de megtizedeli őket. Ugyanez kb a sárga tetvekre amik a leánder hajtásokon tenyésznek. A kékeszöld levéltetvek viszont elég jól bírják ahogy észreveszem.

Témához kapcsolódik, hogy legutóbb hogyan permeteztem. Nagynyomású mosóval szórtam ki a fákra. Értelemszerűen nem szabad közelről szórni, mert akkor a sugár leviszi a leveleket is. :)
Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Növényvédelemlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva