English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Keményforrasztás
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-06-20
10:42:25
Előzmény: sándor #41087#41091
Kezd egyre szimpatikusabb lenni, hogy levágni a T-ről az ágakat és újra bekötni őket egy szál csőbe, ami végig van furkálva...
payagyerekVálasz erre
2013-06-20
08:33:07
Előzmény: medig #41085#41086
Valóban! Most épp látom a képet nagyban! Na de akkor, miért léptet ki alkalomadtán? Bár mindegy.

Ne belülről forraszd, hanem kívülről. Csak az egyik puskával belülről hevítsd, oda fújva be a lángot, míg a másikkal kívül dolgozol és ott is forrasztod.
Nagyon sokat számít a belső hevítés, mert megreked az összes hő a belső üregtérben!
2013-06-20
07:04:37
Előzmény: payagyerek #41082#41085
Kép kinagyításhoz, avagy megnyitáshoz én úgy tapasztaltam, hogy be kell jelentkezni, és akkor müköd. Ugyan ez a linkek esetében is...

Ha szemtől szembe nézi az embör akkor sem látható semmi lik, különben már rég befoltoztam volna.

A bejövő, és kimenő ág ís úgy van megoldva, hogy 1-1 db 22-es T idom 2-2 ágába jönnek össze az ágak. A T egyik szárába 8, majd a talpába 7 ág fut be. Ugyan így a másiknál is. Ha egy 8 ill. 7 ágat összefogok, akkor akaratlanul is lesz középen cső, és körülötte, akármennyire is próbáltam valahol maradtak kis lukak. Tovább nehezíti a dolgot, hogy a két T egymás mellé került, ami miatt a hozzáférés nehézkes. Illetve hátrányos helyzetem súlyosbítja, hogy nem minden cső látszik telibe így a belülről forrasztás sem igazán jött be... félő hogy beforrasztok pár csővet is...

Lassan kezd gyanus lenni, hogy az eddigi sok melegítés sem tesz jót. Legutóbb mikor neki kezdtem melengetni zöldes lánggal volt az égő ahol érte a rezet. Állítólag ez nem jó, mert ilyenkor kezd kiégni a foszfór...

Az a gyanum, hogy nem nagyon kellene többet melegíteni...

Még gondoltam arra esetleg valami tömítöanyaggal körbeönteni, a rosseb tudja. Epoxi, vagy szilikon körbeöntés. bár az meg megintcsak olyan dum és dumberos ragasszuk vissza a madár fejét celluxal megoldás lenne...

Még megkérdezek egy klímás szakembert hogy mit tud vele kezdeni...

Ha marha sok időm lenne akkor lehet hogy nekiugranék mégegyszer, leflexelni az egész a ..csába venni pár méter csövet még, és újraforrasztani más szisztéma szerint... lehet hogy megérne egy misét...
payagyerekVálasz erre
2013-06-19
19:22:47
Előzmény: medig #41081#41082
Nemrég értem haza munkából. Most látom, hogy mi történt.

Medig bácsi! Én ezen a képen nem látok sajnos semmit, mert olyan kicsi, mint a bolha fitymája. Mostanság -ittenfele- nem bírom kinagyítani a fotókat, hiába tapicskolom ököllel fejvesztve a taccspadot a gépemen. (már nyilván be is horpadt)
Szóval így látatlanban:
Úgy olvasom, hogy 22-es csőre gyűlik össze a kupac. Bár nem látom, hogy miként és merre van a lik, de ha a liktól és attól a résztől, melyet nem bírsz áthevíteni, el tudod vágni a 22-es csövet max 3-4cm-re, akkor meg tudod hevíteni.
Vagyis:
Elnyesed a 22-est (majd később visszatoldod) és az egyik puskával belefújsz a csőbe lángot. Evvel azt éred el, hogy ennek a lángnak a teljes hője benne marad a csőbe és így sokkal, de sokkal intenzívebben át tudod hevíteni. Ugyanis nem megy el a hő a cső mellett, mintha kívülről hevítenéd.
Tehát az egyik puskával folyamatosan belefújva a csőbe, közben a másikkal kívülről azt a részt, melyet foltozni óhajtasz.
Majd végül a 22-est toldóval összeforrasztod.

Megoldás lehet még 1db pálcikányi 40%-os ezüstpálca vásárlása, mellyel már 600° körül is tudsz dolgozni a szilfox 740°-e helyett.
2013-06-19
12:53:56
Előzmény: takyka #41080#41081
Köszi! Kipróbálom. Remélem müködik majd...

Takyka,
Kipróbáltam és teljes kudarc, merthogy a folyasztó-víz nem oldja föl azt a salakos izét ami ráégett. Ha meg felmelegítem akkor a forrasz mint a falrahányt borsó, lepereg, legördül a felületről, arról már álmodni sem merek hogy a réseket kitöltené... szóval az ámokfutás a végéhez közeledik. :)
Ahogy a dalszöveg is mondja "Nem lesz ennek jó vége..."

Payamester, valami mentő javaslat?

medig
2013-06-19
11:34:44
Előzmény: medig #41076#41080
Nekem fordított irányban ette a rezet. Először lágyforrasz, majd utána szilfosz. Szerintem neked ezzel nem lesz problémád.

T.
2013-06-19
10:37:48
Előzmény: takyka #41074#41076
Inkább p*sálósan, szóval ott van az a kb 1mm-es kis lukacska (csak a vízsugárból tippelem mert látni nem látom), kb. 2-3 helyen...
Mindenképpen szeretném folyásmentesre, mert nyomásalatt szeretném használni.

Csak azért dilemmázok, mert múlkoriban írtátok, hogy a cinezés megette a rezet, mikor szilfosz keményforrasz anyagával találkozott, vagy valami ilyesmi rémlik. Nagy hüjeséget nem akarok csinálni, csak fixálni ezt a folyást... szerettem volna jól megforrasztani, adtam neki mindenhova pálcát, pedig, csak kimaradt egy-egy ponton, mert nem ért el oda a láng... a durva átolvasztáson már túlvagyok... annyira vastag és szerteágazó, hogy nehéz jól átmelegíteni, még két égővel is. Kézből is csak kettő van, és még a pálcát is fogni kell... :)
Most jönne az lágyforrasszal tömítés... ha jól működik egyáltalán.
2013-06-19
10:03:12
Előzmény: medig #41071#41074
Nekem tetszik. Mekkorák a lyukak? Ha a hálózati víz nyomására csak porlasztva jön ki, akkor ne keseredj el, ha nem sikerül beforrasztani. Mivel nem kell, hogy nyomás alatt legyen, ezért az a lassú csöpögés ami üzem közben tapasztalható lesz, simán elfér a keletkezett kondenzvíz mellett.

Én jól átmelegíteném az egészet, az inkriminált részeket beáztatnám folyasztószerbe és olvasztott ónnal nyakonborítanám.

T.
2013-06-18
23:56:49
Előzmény: payagyerek #40807#41071
Sziasztok!

Közben beleugrottam az átforrasztós történetbe, ami sokkal nagyobb szívás lett mint gondoltam. 5-csápos polipok helyett 15 csápos tekervényeket nem sikerült másképpen bezsúfolni arra a pici helyre csak úgy hogy egy-egy 22-es T-be ment 7 illetve 8 ág 6-os rézcsővel... Ezzel jól meg is sz*pattam magam, merthogy középső részeken maradtak likak, amit sem átmelengetni nem tudok rendesen, sem pedig forraszpálcát nem tudom odatolni értelmesen... már a lukacskák lokalizálása is csak nyomáspróbán látszik... locsolórendszernek elmegy ;)
Kérdésem az lenne, hogy ha már ennyit gányoltam, és nem akarok kukára termelni, akkor miként tudnám befoltozni azokat a lukacskákat?
Arra gondoltam, hogy annyira megtudnám hevíteni, hogy bádogos ónnal megtolni ahogy bírom kívülről eltömíteni. Tartok attól, hogy nem tiszta a felület és így nem tapad meg az ón rendesen? Ötlet? Esetleg valamivel előkészíteni a felületet?
Ki mit mond?

Itt egy kép a gányolásról:

payagyerekVálasz erre
2013-05-24
22:28:15
Előzmény: medig #40757#40807
Én 11,5 kilósról töltöm a kispalackot. Csak 1 darab csövet kell csinálni hozzá és kész.
A forrasztáshoz nem kell reduktor, csak a talpán kell álljon a palack, mikor használod. Ha megborítod használat közben, akkor folyadék PB gáz tódul a forrasztó égőfejbe. (Püffög, durrog, fuldoklik.)
2013-05-21
09:24:53
Előzmény: payagyerek #40749#40757
Köszi a tippeket!

Szemezgettem én is kempingpalaccal, csak gondolatban. Hol lehet ilyet egyszerűen beszerezni, utántöltetni?
Amikor próbáltam 330g-os kispalackkal próbáltam, 11Kg-os pb-palackhoz reduktor kell, ami kb. 7000 Ft bótból... kérdés hogy kemping palack az mennyiben jön ki töltéssel... 11kg-os PB palac, az szimpi mert otthon arról megy az ételhevítés. Csak forrasztássi célzattal el kell kérni az asszonytól kölcsönbe. Csak reduktor hibádzik még.
payagyerekVálasz erre
2013-05-20
19:40:02
Előzmény: payagyerek #40748#40749
40%-os ezüstpáca, 6-os cső, az előző képen lévő PB palack a rajta lévő puskával.

Ahun a lángnak a hegye!

12-es cső a saválló HCS, saválló pofájába ugyanezen puskával, ugyanezen pácával:

Bevonatos, pucér ezüstök:

payagyerekVálasz erre
2013-05-20
19:25:29
Előzmény: medig #40734#40748
Valahol van képem forrasztásról, amin tán látszódik, hogy a sima PB-nek hol van azon lángrésze, ahol a legjobb. Majd megpróbálom előkeríteni.

Érdekesmód 8-asnál kisebb átmérőjű csövet nehezebb melegíteni pucér PB-vel, mert elszalad mellette a lángnyelv. 10-től 18-ig virgonckodik a PB, mert azt már megnyalja a láng. Csak annyi hátránya van, hogy türelem kell hozzá, míg megizzítja.

Amit Te használsz az a szilfox pálca (foszforos). Ő 700° felett folyik. Lehet vele forrasztani, csak habzásra hajlamos. Ám gyakran épp ő kell ahhoz, hogy elérjük vele, amit akarunk. Pl. elhibázott méretek miatti anyagkitöltés, réskitöltés.
Van még az ezüstpálca, melynek sok típusa létezik. Az ezüsttartalom függvénye, hogy milyen hőmérsékleten folyik. A drága 35-40%-os már 600-on is remekül forraszt. (Mint, ha cinnel csinálnád.)
Ha kevesebb benne az ezüst (olcsóbb), akkor magasabb hőfokú.
Ezeknek mindnek van bevonatos változata, mely általában fehér és folyatószerként funkcionál. Persze tudni kell, hogy ezüsttel csak folyatószerrel tudsz forrasztani. Tehát ha a pucér pálcát használod, akkor bórax kék hozzá.

A szilfoxhoz nem kék folyatószer.

PB.
A kis 190gr.-os palackocka, csak másodlagos, segédhevítőnek jó, mert hamar elveszti a huzatját. Ez azért van, mert kicsi a gáz, kicsi a palack. Így már 1 perc hevítés után is annyi gázt veszt, hogy olyannyira lehűl, mely már elveszti a nyomását és nem akar kijönni a palackból.
Ha fel akar robbanni a kispalack, ugyanezen oknál fogva sem óhajt, mert csak 1 kicsit robban, de közben annyi gázt veszt, hogy "belefagyasztja" önmagát a palackba.
(Persze ha tűzbe veted mókából, akkor már ez nem tud igaz lenni és akkor már robban.)
Szóval:
Ha sokat, nagyot akarsz hevíteni, akkor legalább 1 kempingpalack cca. 4kg gázzal, normálisabb "puskával" szükségeltetik.
Majd erről is kerítek képfélét.

Mit hagytam ki?
Ja sósav! Utána nem baj 1 kis közömbösítés lúgban. Ez lehet mosópor vizes oldata (kémiatanárosan) is.

Hirtelen ennyi.
Menni fog az, csak 1 kis gyaxi kérdése az egész.

payagyerekVálasz erre
2013-05-20
19:02:12
Előzmény: takyka #40741#40745
Kop-kop. Emlegetett szamár jelenik. :-)

Rézre sósav a barát. Horgany, alu. menekülnek előle, erős habzással.
2013-05-20
17:46:59
Előzmény: medig #40734#40741
A kettő csak addig kell, amíg átmelegszik. Aztán már egy is elég a hőntartáshoz.

A múltkor sósavat használtam, de lezabálta a horganyt a vasról, az meg csúnyán berozsdásodott. Most sima RO55 rozsdamaróval csináltam, az is működik.

Paya az alkimiska, majd biztos mond még okosságot, ha erre jár...

T.
2013-05-19
21:01:19
Előzmény: takyka #40723#40734
Takyka, köszi a hasznos infókat.
Valószínűleg azért bénáztam, mert sokáig melengettem, ahogy írtad...
Reggel én is eljutottam odáig, hogy egy gázlámpt + gázégő pákát izzítva vörösödött tőle a 22-es rézcső, de már fogyóban volt az égő palackja, így kipróbálni nem tudtam, hogy olvad e pálca, mert azt már nem tudtam szabad kézben fogni... legközelebb ügyesebb leszek. A 8-as csöveket egy pákával is fainul lehet izzítani :)

Egyébként miként lehet letisztítani szépen a befeketedett csöveket?
Gondolok itt arra, miután jól végeztem a dolgom.
2013-05-19
15:56:19
Előzmény: medig #40716#40723
Rezet keményforrasztani szilfosz pálcával szoktuk. Hogy ez azonos-e azzal amit te használtál nem tudom.

A Pb gázpákák lánghőmérséklete és teljesítménye éppen csak elegendő keményforrasztáshoz. Ezért oda kell figyelni, hogy a körülmények ideálisak legyenek. Minél melegebb van, annál jobban forr a palackban a gáz, annál nagyobb teljesítményre képes a gázpáka. Ha sokáig forrasztasz nagy teljesítményen, akkor a palack erősen lehül és csökken a teljesítmény. Ha a környezeti hőmérséklet alacsony, a helyzet már induláskor is roszabb. Ha a palackból fogy a gáz, akkor is csökken a teljesítmény, mert az alacsonyabb hőfokon párolgó komponens (most hirtelen nem tudom, hogy a propán, vagy a bután az) már elfogyott.
Nekem Paya azt tanácsolta, hogy használjak két olcsó pákát és gond egy szél se. Persze én okosabb akartam lenni és egy kisebb középafrikai ország egyéves nemzeti jövedelmét költöttem jobbnál jobb pákákra, mire beláttam, hogy már megint igaza volt... :-)

A legmagasabb lánghőmérsékletet a Rothenberger MAPP gázos forrasztójával lehet elérni, de az se mindenható. Kb. 22-es rézcsőig jó (közepét forrasztva), az olcsó gázpákáknak a vége 12-15mm körül van. A cső végét könnyebb forrasztani, csak egy irányba vezetődik el a hő.

A lángnak kéknek kell lennie, a végén enyhe vörös megjelenhet. Akkor jó a beállítás, ha a láng kissé redukál. A feketére szineződött rézcső, amikor a láng hozzáér "letisztul". A legmelegebb a láng ahol a belső kék rész hegye van.

T.
2013-05-18
19:49:17
Előzmény: medig #40699#40716
Sziasztok!

Róbert,
Ha még nincs keményforrasztásos topik, akkor én javasolnám hogy legyen.
Vagy annyira egyszerű a dolog, hogy minek? Nekem!:) Keményforrasztás for dummies.

Forrasztó Mesterek,

Én speciel arra lennék kíváncsi, hogy kinek:
Milyen keményforrasztó aparát vált be?
Milyen anyagú forraszpálcát preferál, és miért?
Mindenféle tip érdekel.

Nem mondanám hogy nagyon tudnék keményforrasztani, inkább csak a
szárnyprobálgatások voltak. Egy 22-es rézcsővön próbálkodtam, 90 fokos idomot
próbáltam összeforrasztani a csővel, Cu P tartalmú pálcát használtam. PB gáz mini palack, 20 mm-es turbo égővel, 2000 fokos... oldalán állítható levegő bevezetés.

Ennek ellenére bénáztam rendesen. Voltak fura dologok.
pl. Volt hogy hiába adtam neki a lángot, nem melegedett át annyira mint kellett volna, meg sem folyt a forrasz. Egyébként amikor vörösbe izzítottam akkor jó volt, szépen megfolyt a forrasz, egyik oldalt jól megforrasztottam. Aztán meg hiába melengettem másik oldalt, nem vörösödött. Ez elég fura volt. Lehet hogy már fogyott a palack? Egyáltalán milyen színűnek kell a lángnak lennie? Vagy az nem számít?!

Egy link keményforr. témában:
www.rezinfo.hu/forraszanyag-es-folyositoszer-kemenyforrasztashoz

Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Keményforrasztás
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva