English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  UPS Szünetmentes táplapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2013-12-16
10:58:22
Előzmény: robert #44284#44286
Feltételezem, hogy a csepptöltés jelent plusz fogyasztást az ups-nél is. Megpróbálja 27,6 V-on tartani az akkut, a 25,6 V nyugalmi helyett. Kisebb lehetne a veszteség, ha 25,6 V-ot tartana, és időnként regeneráló kisütés-töltést végezne havonta.
2013-12-16
10:41:35
Előzmény: villam64 #44283#44284
villam64,

Nekem nincs kompakt UPS-em, csak töltő, akku és inverter.
A töltő üresjáratban 2.5W-ot fogyaszt, amikor rákapcsol a csepptöltés az 55Ah akksira, akkor megugrik (30W).

villam64Válasz erre
2013-12-16
10:33:20
Előzmény: robert #44282#44283
Ennél a típusnál igen. Powerware 5119. Jó lenne több típus adata. Az akkumulátor öreg. Nem tudni mennyit generál pluszba. Tudod, hogy jelenleg a napelemes tüzelőanyagcellát tartom jó megoldásnak. Ezerszerese a tárolás időintervalluma az akkumulátorhoz képest.
2013-12-16
10:30:40
Előzmény: villam64 #44281#44282
villam64,

Szóval önmagában a készenlét 260kWh fogyasztást generál évente.

Várom az ötletet, miszerint ezt a veszteséget napelemmel kellene pótolni :)

villam64Válasz erre
2013-12-16
10:26:51
Előzmény: robert #44280#44281
Az akkukat előzőleg külön feltöltöttem. Új akkuval lehet jobb eredmény jön ki. Adott egy notebook, melynek külön megmértem a fogyasztását, meg ismerem is. Majd a fogyasztásmérővel a szünetmentest nézem, amikor hálózatról megy és azt jelzi, hogy az akku tele van. És a kettő különbsége nagy. Lehúzott fogyasztó mellett néztem most, 30 W a fogyasztása.
2013-12-16
10:11:10
Előzmény: villam64 #44279#44280
villam64,

Mi a mérési összeállítás?

Mit jelent a 110W fogyasztás? Talán azt, hogy az UPS- elektronikájának 30W fogyasztása van, amikor meglévő hálózat mellet a kimenetére kapcsolja azt (az akkut nem is tölti)?

Persze ez is egy hasznos adat lenne, ugyanis azt mutatná, hogy az adott UPS 38%-al megnöveli a táplált fogyasztó energiafelvételét.

A szünetmenteseknél a fogyasztás és a töltés nem egyidejűleg történik, ezért főleg a felvett és leadott energiát kellene megmérned.
Például egy darab fogyimérő átdugásával 10 töltési és 10 kisütési Wh az AC be és kimeneteken.
Azért kell több ciklust végigmérni, mert nem ismered pontosan az akku töltöttséget, akkor sem, ha erre vonatkozóan van valamiféle kijelzés.

villam64Válasz erre
2013-12-16
10:03:26
Most mérek egy 1000 VA szünetmentest. 110 W a fogyasztása 80 W fogyasztó mellett. Sokk. Akkumulátora 2*12V,12AH,20H. A benne lévő akkumulátor alapján 14 W-tal terhelhetném, ha érdekelne a tartóssága az akkunak.
Várom mások tesztjeit is.
2013-04-29
19:43:18
Pure Sine Wave Inverter with Battery Charger

Napelemekkel is tölthető UPS-t gyárt egy taiwani cég www.mppsolar.com

A kompakt és berendezéshez napelemek és külső akkuk csatlakoztathatók.

Alapvetően egy UPS-ről van szó, tehát nem a gazdaságosság az elsődleges szempont, ha az lenne, akkor valószínűleg egy síma UPS lenne a nyerő, de gyakori/rendszeres áramszünet esetén előfordulhat, hogy ez sem túl nagy ráfizetés.

Mérte már valaki, hogy egy adott típusú és kapacitású akkunak mekkora az önkisülése naponta?

Azt olvastam, hogy az önkisülés mértéke a hőmérséklettel nő. Ha egy vadonatúj, teljesen feltöltött savas ólom-akkumulátort a nap 24 órájában 38C fokos hőmérsékleten hagyunk 30 napon keresztül, nagy valószínűséggel nem lesz képes beindítani a motort, amíg normál körülmények között 3-6-ig is bírja.
Az AGM akkumulátoroknak alacsony az önkisülése (havi 1-3%), ezért jobban bírják a töltés nélküli tárolást, 1 év meg se kottyan nekik.

A pótlásra fölöslegesnek tűnik napelemet bevetni.

2010-05-27
09:26:58
Rike,
Nem, szerencsére addig nem volt áramszünet. Tél volt és hirtelen jött, így választhattam, világítok vele, vagy fűtök. Mivel nem tudtam meddig tart, gondoltam felfűtöm a lakást ameddig lehet, ill. bírja a szünetmentes, aztán majd lesz valami. A gyerek addig gyertyafény mellett tanult, de szerencsére nem tartott túl sokáig és nem is volt jellemző nálunk az áramszünet.
A kondenzátorra azért gondoltam, mert egy kicsit az UPS "szögleteit" kisimítja, nem zörög annyira a motor. Sajna nem tudok most hirtelen tanácsot adni a kondi méretét illetően, túl nagy sem kell, próbáld ki melyikkel (ill. hány kondival)a legjobb, vagy legcsendesebb a szivattyú. Bajt nem okozhat, a váltakozó áramú berendezéseknél használják a teljesítménytényező javítására a kondikat. A szivattyú üzemében nincs változás, csak az UPS négyszögjelek sarkainak letörésével a hálózati feszültség szinuszos jelleggörbéjéhez közelítés a cél.
2010-05-26
21:47:04
Plaszlo!

Köszi az ötletet!
Lehet ,hogy megpróbálom,de mindenképpen olyan megoldás kell,amit biztonsággal magára lehet hagyni hosszabb időre is.

Te is kipróbáltad ezt a kondenzátoros megoldást?
2010-05-25
15:41:16
Rike,
próbálj a szivattyúra párhuzamosan fázisjavító kondit kötni, pl. a régi fénycső armatúrákban használtakból. Talán az egy kicsit kisimítja az ups erős négyszögjelét. Szükségből már kötöttem télen cirkót ups-re, annak is búgott a szivattyúja, de legalább volt fűtés az áramszünet alatt is.
2010-05-24
23:08:29
zsezse!

Sajnos backup,milyen problémát okozhat,mégegyszer jelzem laikus vagyok a témában.Néztem smartupsosokat a neten,használtakat elég nagy a szórás.
2010-05-24
21:37:36
rike:

ha backups es nem smartups, akkor jo esellyel nem lesz jo, mert nem szinuszos a kimenete hanem negyszoges.
gondolom ez all a dolog hattereben.

2010-05-24
20:57:51
Segítségeteket szeretném kérni:

Kaptam egy UPS-500VA-os szünetmentes tápegységet a solar rendszerhez próbára.Be is üzemeltem,csak azt hiszem valami nem ok. vele, mert a szivattyú búgó hangot ad,igaz működik.Mi a véleményetek,használhatom e erre a célra vagy sem,esetleg más alternatíva?A probléma még az ,hogy 28-án karbantartják a hálózatot és áramszünet is lesz ,amit átszeretnék hidalni. Gondolom ez a sinus jel probléma ál fenn,sajnos a villamosság nem az erősségem,de akinek van tapasztalata e téren írjon.Még annyi,hogy minnél lejjebb veszem a szivattyú teljesítményét(fordulat,fokozat) annál kisebb a búgás.

Előre is köszi a válaszokat.
durkonorbiVálasz erre
2009-11-29
17:42:16
Pontosan, az egyik megoldás a szolár aksi.... bár tudomásom szerint azok sem szeretik a mélykisütést, de legalább viselik... Van olyan akkufajta ami nem igazán érzékeny a mélykisülésre (pl. a targonca aksi), de azok aranyárban mennek...

Pár dolog aksiválasztáshoz:

1, indítóaksi (autóaksi): akinek van lehetősége szinte ingyen szerezni használtat, érdemes próbálkozni vele egy alapos frissítés után (szűrés, sav rendbetétel,ellenőrzött töltés, regenerálás, stb), sokszor rendbe tehető és akkor pár évig kihúzza ... De újonnan nem a legjobb választás, a következők miatt: az egyik a kézenfekvő dolog: nagy áramok rövid ideig tartó leadására lett tervezve, de nekünk pont nem ez a cél... a másik dolog, ami ennek a hátterében áll: ezt minél nagyobb felületű - már-már túl porózus - lemezekkel érik el elsősorban. Könnyen belátható, hogyha ezt néhányszor mélykisütöd, vagy hosszabb ideig nem tartózkodik esetleg normál - közel teljes töltöttségi szinten, akkor a porózus elektróda nem fog "visszaépülni kellőképpen" .. egyre több iszap gyűlik össze, egyre nagyobb lesz a zárlat esélye, egyre kevésbé szimmetrikusan fogy/nő az elektróda... ergo: hamar megadja magát... az új is kb olyan hamar, mint egy halálából visszaregenerált, ami indítóaksinak már nem jó, de tárolónak igen ...

2, tárolásra kifejlesztett aksik: pl. szolár, UPS, stb: nem tudnak akkora áramot hirtelen leadni (nem is kell ugye...) de emiatt nem is kell "veszélyesen nagy felületű" lemez bele! És így már érthető is a dolog: ha nem érzékeny a lemez, sokkal többször lemerülhet az aksi, "szimmetrikusabban" tud a lemez visszaépülni!

Töltőáramot, töltőfeszt illetően: ezeknek mind megvan az optimuma, de ezek szinte bármely adatlapon fellelhetőek! Jobb gyártók még az élettartamot is megadják a töltőfesz. függvényében grafikusan! Ez aksi fajtától (mármint technológiától) függ, de márkánként, tipusonként nem szokott változni!

Két dolog ezzel kapcsolatban: ha magas fesszel töltöd/túltöltöd: gázképződés indul be, ami sok szempontból nem jó (szétnyomhatja az aksit, felitatott elektolitnál kiszorítja a folyadékot, a savtöménységet eltolja stb.).
Ha kisütöd nagyon, és úgy hagyod: extrém módon elkezd szulfátosodni!
A már említett aksiregenerátor nagyon okos, egyszerű kis cucc: megnöveli az aksi élettartamát pont a szulfátosodás gátlásával...
2009-11-29
08:58:06
Sándor,

A "Szolár" akkuk, amilyeneket a sziget üzemű napelemes rendszerekbe tesznek, a lassú töltést és az egyenletes terhelést szeretik. Ellentétben az indítóaksikkal.
Én ilyet választanék külső akkumlátornak. Inverternek pedig tudnia kell a hideg indítást.
durkonorbiVálasz erre
2009-11-28
09:07:36
Sándor,

teljesen igazad van az akkupakk gazdaságosság/felhasználási viszonyok kérdésben.
Én alapvetően két részre bontanám a dolgot:

1, Csak szünetmentesítés a lényeg és nincs (tervezve sem)alternatív áramforrás, mint pl. szél, nap stb... ebben az esetben is van ahol csak rövid időszakok vannak áram nélkül, oda ideális akár egy gyári UPS is. Ami fontos, és én mindenképpen így csinálnám, ha komoly fogyasztókat használnék (pl. induktív motorok!!!) , hogy egy sinusos line interaktív gépet használnék, ami hidegindulni is tud, és egy nap csak annyit menne tölté üzemben is, amennyi mindenképpen szükséges... ok: ezek a legjobb szinuszosok, de folyamatosan dolgozik az aksi... ha nem a szünetmentesség a fontos (mint pl. PC-nél) akkor nem baj ha van egy 1/2 sec szünet, míg aktiválja magát a rendszer... ha a szünetmentesség is fontos, oda meg egy off line UPS (pl. APC Back UP széria a jó, mert az négyszögjeles, de nem eszi az aksit működés közben az eltérő technológia miatt... ) de ez általában csak a PC-t érintheti... oda meg elég egy kicsi is...
Ha hosszú időszakok is vannak, akkor egyértelműen egy aggregátor a megoldás, aminek az indításának (manuális/automata) az áthidalásáig mehet a nagyobb/közepes UPS az előbbiek szerint...

2, Ha szünetmentesítés a lényeg, de van egyéb áramforrás (napelem, vmilyen generátor stb...) Ebben az esetben nem kérdés az akkupakkok nagysága, ami belefér alapon addig el lehet menni, hogy akár 2-3 napra való áram is legyen, ha kell... persze ez sok pénz, de megfelelő aksikkal és megfelelően méretezett kapacitással (áramforáshoz mérten) teljesen jó lehet ...

Ami fontos még - szerintem - az a 2 féle áramkör a házban: egy szünetmentesített, és egy nem.... így megoldható, hogy pl. (lehet rossz példa, mert nem mindenkinél van de) ne induljon rá a mosogatógép a 2kw-os fűtőszállal a rendszerre, ha nincs áram... akkor mosogasson az ember kézzel, vagy aggregátor stb....

Aksik élettartamát illetően: az autóaksikat illetően és a szünetmentes aksikat illetően: a mélykisülés egyáltalán nem tesz nekik jót ritkán sem... gyorsan rontja az élettartamot, az alacsony feszültségen tárolás pedig gyorsabb szulfátosodáshoz vezet!!!! Nem véletlen vigyáz a UPS sem annyira az aksikra: figyeli az akkufeszeket, és nem engedi a kritikus értékek alá inkább lekapcsol!!!! Ez különösen igaz az autóaksikra, mert ott sokkal nagyobb felületű elektródok vannak!!! Ami okos dolog, az pl. nagy értékű akkuknál az akkuregenerátor csatlakoztatása a szulftátosodás ellen: 2500 Ft körül lehet az ára most is, de 30%-ot simán rádobhat az akku élettartamára!!!!

Illetve még egy fontos dolog: az akkuk töltése: még a tized voltok is számítanak!!!! UPS-nél ez megoldott, de máshol nagyon kell figyelni...

És az utolsó: a kisütés/merítés: az se legyen ész nélküli, ahogy írtam korábban is: megvan a megfelelő, nem akkugyilkos kisütési áram az adott kapacitásra... ezt is érdemes betartani! :)

Ezeket betartva nem csak 1-2 év lesz egy jó aksi kapacitása, hanem akár 6-8-ra is kitolható (persze némi kapacitásvesztéssel... ).

Bocs, hogy hosszú voltam... :) Vagy ha még így is kimaradt valami... :)

durkonorbiVálasz erre
2009-11-26
07:23:23
Sándor,

"""
Használt, de teljesen felújított volt, komplett új akku csomaggal. Rögtön teszteltem és többet tudott, mint elvárható lett volna.

Következõ nyáron, (kicsit több mint egy év múlva) egy hosszabb áram szünetnél a vártnál hamarabb leállt. Az új teszt már nem érte el az eredeti kapacitás kétharmadát, miközben egy más tipusú kisebb teljesítményû szünetmentes szinte változatlan maradt.
Azóta is, bár nem ilyen drasztikusan, de folyamatosan csökken a kapacitása. Csökentett elvárással még használható.

Hozzáértõk szerint gyengébb minõségû akkupakk van benne, és teljesen normális, hogy mostanra cserélni kell. A csere megfizethetõ, de nem tudnak hosszabb élettartamot garantálni. Egy korszerû, nagy energia sûrûségû akkupakkot nem érdemes beletenni.
Valószínûleg meghosszabbítom az életét újabb két-három évre, amíg nem találok megfizethetõ újabbat.

Te szoktad idõnként tesztelni, vagy mibõl tudod, hogy "jól" mûködik?
"""

igen ez nagyteljesítményű UPS esetében az eredeti kis beépített akkupakkal teljesen általános jelenség, mivel ezekben nem nagykapacitású aksik vannak, hanem sok kicsi sorba (pl. 2*4*12V, vagy 2*8*6V stb), hiszen gyárilag arra vannak kitalálva, hogy nagy összteljesítményt rövid ideig ( percekig ) elvigyenek. Ezt évente 1-2-szer megcsinálják... vagy többször, de csak rövid ideig, nem fél órákig...

Ellenben az olyan UPS-ek, mint pl. a külső csatis APC SMART 2000VA úgy van tervezve, hogy egy nagy és komoly akkupakkot rácsatlakoztatva több ideig és nagy teljesítményfelvétel mellett mehessen, és azt a pakkot tölteni is tudja... ha nagy akkupakkal is ezt csinálja akkor az aksik lesznek a ludasak...sajnos azzal be lehet fürödni, ha nem jól választ/rossz minőségűt/gyenge hamisítványt vesz vagy kap az ember...

Fontos különbség, mivel ha sok kis pici ( de összesen nem túl nagy ) kapacitású aksit egyszer/többször "megszív" egy nagy teljesítményű UPS pláne ha nem csak 1-2 percig, az erősen lerövidítheti az élettartamát az akkuknak, mert minden aksinál megvan, hogy mekkora maximális árammal terhelhető egészségesen... nálam pl. 4 db 75Ah-és aksival ment, azt ha megszívja pl. 1 kw-al, ki lehet számolni, hogy elméletileg az valamivel 20A feletti áramfelvétel ... ez a 4 db 75Ah aksinak nem nagy gond... de pl. 4 esetleg 8 db 7Ah vagy 9Ah-asnak már komoly falat, hamar le is rontja az élettartamát...

Ezért érdemes külső aksist venni, és tenni rá a "feladathoz méretezett aksipakkot".
Hagyományos UPS üzemben nem nagy baj, ha 8-10 PC megy róla, és évente, kétévente 1-szer teljes akkupakk felújítás van, ott ez lebontva PC szintre jobbra is jöhet ki anyagilag, mint mindegyikre külön egy kicsi UPS és aksik... de ha kvázi inverterként megy, akkor nagyon hasznos a külső aksis kivezetés a fentiek miatt ...

Tesztelni könnyen lehet őket: ismert fogyasztó ( pl.100W-os égő, 150W.os halogén stb, a lényeg ismert ohmikus fogyasztó legyen) ráköt feltöltve, és méred az időt mikor kapcsolt le (védi az aksit, így lekapcsol mielőtt baja lehetne, ezért így kell mérni), abból számolhatod a kapacitást (relatívat mindig, egzaktot akkor ha kiméred az üresjáratit is mellé).
durkonorbiVálasz erre
2009-11-24
20:20:01
Robert,

nem, nem világvége fóbiám van, csak sorban sikerült vásárolnom őket, és végül amihez a nagyobb kellett volna az most nem került megvalósításra... így feleslegesen áll a garázsban a cucc/ és benne a pénz... :)

Tipusát tekintve APC Smart 2000VA, ha kicsit ismered a UPS-eket, akkor nem kell bemutatni külön, etalon darab! :) Olyan mint itt a képen:

www.image.cellbazaar.com/5d81f0c5-f36a-48eb-8488-d8e5b54a1d00.jpg

Előéletét tekintve: bankban használták, majd eladták - ez ott kötelező (mármint a gépek időnkénti cseréje állapottól függetlenül). Szervizes szemle után került hozzám, minden rendben van vele. Szép állapotú kivül/belül, jól terhelhető, nem csak rövid időre (aktív -ventis- hűtés is van benne) mint általában a kommersz UPS-ek... A súlyán is érződik, hogy komoly, és ugye nem az akkutól nehéz, mert azt kivülről lehet rátenni... :)
A kisebb is APC smart (és a középső is :) ), ezek a legjobbak ismereteim szerint, és persze a legmegbízhatóbbak is.... az egy 450VA-es.

Ha a nagyobbik érdekel, szólj, megalkuszunk :) , én tényleg nem használom és nem is fogom mostanában, így bárkinél jobb helye lesz, aki beüzemeli... :) ÉS ennyi pénzért szerintem nagyon jó vásár, főleg a külső akkucsatlakozás miatt (természetesen a csatlakozó is megvan amit amugy külön betyár nehéz/drága beszerezni... :( ).
2009-11-24
20:02:12
durkonorbi,

Látom jól felkészültél a világvégére :)

A nagy inverterről van valamilyen adatod (típus, hol és mire használták...)?

A kisebb szinusz inverternek mi a típusa?
durkonorbiVálasz erre
2009-11-24
18:49:12
Én is a szünetmentesre szavazok, amit persze okosan lehet a gyáritól eltérő módon is használni... nálam pl. a következő a szisztéma:

24V-os akkupakk (2*12V/75Ah), amire csatlakoztatva van egy kis UPS minimális készenléti fogyasztással, ami csak a fűtést látja el árammal, ha baj van. Ez hidegen nem is indul, de kb 200-300W-os induktív fogyasztót lazán elvisz - erről az akkupakkról nagyon sokáig!!! Mellette van egy 1 kw-os (induktívra) UPS, ugyancsak tiszta szinuszos, de ez nincs bekötve állandóra, mert sokat enne... ha kellene valami nagyobb fogyasztó áramszünet alatt, akkor erre rátehető, míg átmenetileg bekapcsol... és ami a lényeg: az akkupakkot természetesen tölteni tudja napelem, vagy egyéb áramforrás is... így kicsi a fenntartási költség.
A lényeg: egy UPS félig napelemröl, félig a hálózatról töltve (ez nem egy sziget, hanem csak fél-sziget).

(emellett van egy nagyobb UPS-em is otthon, az igazi csemege, kb 1,5kw-os - 2000VA - direkt külső aksik csatlakoztatásához, tiszta szinusz, hideg indítás, stb... de annak 48V kell, vagyis 4 db 12V-os aksi... cserébe profi, és jól terhelhető, és a "hagyományos inverterekhez képest is nagyon jó árban volt, 30-ért vettem... most feleslegesen áll, ha érdekel valakit, bár nem akarok itt hirdetgetni vagy ilyesmi - de hátha segítség annak aki ilyet keres... )
2009-11-23
18:15:12
Nálam ott a kandalló vész esetére, de rendelkezem aggregátorral is.

-----------

A TV-t és egyéb fogyasztókat amikor nem használom, kikapcsolom. Ezt egy egyszerű világítós kijelzésű elosztóval oldom meg, de vannak önállóan élő lekapcsolható dugaljaim is.

2009-11-23
12:45:09
robert

valasszuk szet a "nincs aram, mit csinaljunk" es az "aramfejlesztes alternativ energiaforrasokbol" c. projektet.
a kulonbseg az en szemszogemben foleg az idointervallumokban van:
nehany perces/oras kiesesre egy szunetmentes tap megoldas lehet.
par napos kiesesre, illetve nagyobb teljesitmenyre egy aggregator lehet a megoldas.

tavaly meregettem a fogyasztasokat a hazban, es arra jutottam, hogy az aramszamla jelentos hanyadat nem a nagyteljesitmenyu gepek adjak (porszivo, mikro, suto, stb), mert ezeket eleg rovid ideig hasznaljuk.
pl: a mikrot mi nem hasznaljuk naponta 10 percnel tovabb.
800W * 0.2 h=0.16kWH = 8 Ft

viszont 20W-ot fogyaszt a trafo uresjaratban (digitalis mikro)
20W * 24h = 0.48kWh = 24 Ft(!)
tehat 3x annyit fizetek a mikroert, amiert mutatja az idot, mint azert, amennyit hasznalom.
es akkor nem beszeltunk az egyeb 0-24h bedugott keszulekekrol
(pl videokameras rogzito, elektromos kapuk, riaszto, TV, video, erosito, modem, router, telefontolto, szamitogep(!), automata ontozo elektronika, szolar es futes elektronika, gazkazan digitalis kijelzo?!), melyek sok apro 10-20W-okat jelentenek.

ezekre az allando kisteljesitmenyu eszkozokre szerintem megoldas lenne egy ilyen eszkoz, mely egy nagyteljesitmenyu szunetmentesre dolgozna ra (mint egy pufferre)
2009-11-23
12:01:59
EGM 55 AVR-1 áramfejlesztő
ár=250 ezer Ft
fogyasztás: kb. 0,45 l/kWh (75% terhelésnél) Egy feltöltéssel kb. 7 óra üzemidő

Ha ezt átszámolom forintra, akkor kb. 135 Ft-ra jön ki 1 kWh. Természetesen ez nagyban függ a készülék kihasználtságán. Ha csak egy 100 W-os izzót üzemeltet, ez az érték többszörös is lehet, mivel az üzemanyag fogyasztás csak kis mértékben csökken.
2009-11-23
11:09:29

Biosolar Forum  =>  Villamos energia tárolása  =>  UPS Szünetmentes táplapozz: « előző   1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva