English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Tágulási tartálylapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
szocsmarciVálasz erre
2015-08-30
16:17:33
Előzmény: 444tibi #49245#49250
Lehet hogy csak levegő van a lufiban. Idő kell, mire kidolgozza magát.
2015-08-30
08:29:39
Előzmény: szocsmarci #49228#49245
Megoldva.
1barra leengedtem az ures nyomast a lufiba,
es 1.6-2,6barra allitottam a hidrofor hiszrerezist.
Dadogas megszunt, minden jo,
De a regi tartallyal a regi parameterekkel sokkal egyenletesebb volt a vizhozam.
Valami van, de mimdegy, igy hasznalhato.
2015-08-28
20:33:35
Előzmény: szocsmarci #49228#49231
Gyarilag 1,5 volt, kiprobaltam kisebb nypmasokon is,'eredmeny lehangolo.
A szibattyu 1,7 baron kapcsol be, es 2,3 baron ki.
De holnap ppntosan megnezem,'es referalok.
szocsmarciVálasz erre
2015-08-28
15:18:37
Előzmény: 444tibi #49226#49228
Túl magas vagy túl alacsony légoldali nyomás!
Új tartályoknál gyakoribb a túl nagy gyári nyomás - Te is ezt érezted valószínű, amikor a betonkemény gumilufit említetted.
Ismerni kell(ene) a szivattyú bekapcsolási nyomását, és ez alapján beállítani a "bicikli szeleppel".
Az légoldali nyomás (magyarul: leszerelt állapotban a gumimembrán nyomása) 0,5 barral alacsonyabb értékre legyen beállítva, mint a szivattyú bekapcsolási értéke.

www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2012/majus/az-ivovizes-tagulasi-tartalyokrol
2015-08-28
14:17:58
Előzmény: 444tibi #49226#49227
444tibi,

Az előírt nyomást ellenőrizted? Ha alacsony a nyomás a tartályban, akkor fel kell pumpálni.

2015-08-28
14:00:43
Sziasztok.
A hidroforom tagulasija megadta magat, vettem egy ujat.
Valahogy egy kalap szar, mar elnezest.
A tunet, vizelvetel, szinte azonnal indul a szivattyu,
vizvetel megszunik, szivattyu 2-3 x pillanatokra visszakapcsol,
mire vegleg mwgnyugszik. Eddig egy klotyooblites 2-3 ciklusvolt, a regi tartaly15 literes volt, az uj 25 literes, es 4-5 ciklus, megfejelve minden ciklusban a 3 egymasodperces dadogassal. Olyan, mintha betonkemeny lenne benne a gumilufi.
Eloszor szo szerint be kellett jaratni, tehat szivattyu konnektorbol kihuz, viz teljesn kifolyat, es ezt 4-5x' mire egyaltalan hajlando volt mukodni.
Ilyenkor? Vagy en vagyok bena, otlet?
2015-04-25
19:28:51
Előzmény: Ferke #48562#48564
Ferke,

Alapból nálam is hasonló volt mikor a szerelő otthagyta (kb 1700l víz, 150l tágulásival). Nekem nagyon nem jött ez be (80° víznél már 2bar fölött voltam), gyárilag 1.5 bar-ra volt fújva ha jól emlékszem. A vizfaragós méretezés alapján kiszámoltam, leengedtem belőle valami 0.7 környékére, és sokkal normálisabb tartományban mozog most. hidegen (kb 35°C) 1.3 bar, melegen (kb 90°C) 1.9).

2015-04-24
20:26:25
Előzmény: nadtom #48561#48562
Én is hasonlóra gondolok, csak nem a HMV-nél. Nekem az 1000l-es puffernél vettem észre, ha 80fok körül van akkor a nyomás 2,2 bar. Ha túlfűt a kazán, 85 foknál a 2,5 bart is eléri. Most hogy nem fűtök 4 napja visszaesett a hőmérséklet 35 fokra, és a nyomás is 1,4 barra. Holnap tervezem én is leengedni vizet, és visszatölteni a levegőt a megfelelő nyomásra. Nekem 120l-es tágulási van. Szerintem rajta is van mennyire kell tölteni.
2015-04-24
08:57:27
Korábban írtam, hogy a kollektorhoz kapcsolt HMV tartály biztonsági szelepéből folyamatosan csöpögött a víz. Ezért a fórumon megadott méretezés szerint vettem egy nagyobb tágulási tartályt, 28L-est, a 300L-es HMV tárolóhoz (nagyobb nem fért el)
A helyzet jobb lett már egy egész hét kellett csak, hogy lefolyon egy vödör víz ( korábban 2 nap alatt megtelt a vödör.)
Az idén megint egy vödör víz kezdet lecsorogni 2 nap alatt...a nagyobb tágulási mellett is.
Kezdett gyanús lenni a dolog.
Elzártam a vizet, kiengedtem vagy 40-50L vizet a HMV tárolóból, majd egy kompresszorral elzárt víz és csap mellett 4 bar-ra felpumpáltam a tágulási tartályt.
Azóta, persze még csak pár nap telt el, de egy csepp víz sem jött a biztonsági szelepből.

Ezek szerint évente kell a nyomást ellenőrizni a tágulási tartályban, illetve gyárilag nincs elég nyomás benne.
szocsmarciVálasz erre
2014-11-16
07:10:30
Előzmény: gyurma #47753#47756
0,45-0,65 bar nyomásra kell felfújni, ennél több is lehet.
Ha 1,25baron üzemel a rendszered (ennyi hideg állapotban a fűtővíz nyomása a tágulási tartálynál), akkor visszafelé számolva 0,95bar kell levegő oldalon.

A levegőt kihordja egy idő után, de ez lehet, hogy több hét, vagy hónap is lesz. Ha a szivattyú szívja ezt a csőszakaszt, az kárt tehet a szivattyúban, ezért érdemes megcsinálni jóra - betenni egy kis kézi légtelenítőt valahogyan.
2014-11-15
13:03:23
Előzmény: szocsmarci #47749#47753
Muszáj még kérdeznem, végigolvastam a linket, de nem teljesen vilàgos.

Nálam a tágulàsi tartàly és a rendszer legmagasabb pontja között kb. 1.5m magasságkülönbség van. Meg tudnád írni nekem, hogy mennyire fújnád a leszerelt tartály légzsákjàt? A rendszer 1.25-1.5 bar nyomáson üzemel.

Köszönöm szépen!
2014-04-07
20:43:26
Így nézz ki a pufferem, a tetejében a belső HMV tartállyal.
A meleg ág feletti rész szerintem levegővel van tele.
A HMV egy 120 literes bojler belső

A fekete vastag vízszintes vonal, az egy merevítés amin fekszik a HMV tartály.
villam64Válasz erre
2014-04-07
20:36:02
Előzmény: gyuri #46205#46208
Valamit biztos elzártam, de még a régi kollektornál volt. Ahhoz 10 B volt a biztonsági.
2014-04-07
18:49:11
Előzmény: villam64 #46203#46205
Hogy? a csepegő 6,5 Barnál teljesen kinyit. Teljesen elzártad?
villam64Válasz erre
2014-04-06
22:05:46
Előzmény: Gyuri #46200#46203
Az a levegő kevés. A villany bojlerben is van levegő. De a biztonsági csöpög. Egyszerűen kevés. Mértem már 10 B-t is felfűtéskor a hmv rendszerben.
2014-04-06
20:00:53
Előzmény: villam64 #46199#46200
Egyszer elzártam a hideg ágat, és elfelejtkeztem róla. Ekkor még nem volt biztonsági csepegő. Később felfűtöttem a puffert, és eszembe jutott, hogy el van zárva a hideg ág. Kinyitottam és irdatlan zajjal megindult a rendszerbe visszafele a víz. Nagyon sokat gondolkoztam rajta, hogy mi történhetett, hiszen a folyadékot nem lehet összenyomni, tehát szét kellett volna nyomnia valamelyik hanco csövet. Aztán ma eszembe jutott, a HMV tartály tetejében nekem mindenképpen marad némi levegő. :)

Szóval, ha a biztonsági csepegő tönkre megy, akkor se kellene csőtörésnek történnie.

Az már egy másik kérdés, hogy a légbuborék jó dolog-e a HMV tartály tetejében.
villam64Válasz erre
2014-04-06
19:45:37
Előzmény: Gyuri #46198#46199
Én a régi villany bojlert használom a hideg ágon. A tágulási mindenképp javasolt a biztonsági mellett. Van pénzért ivó vízre tágulási.
2014-04-06
19:30:38
HMV nél a tárolónál milyen eszközt használtok a táguló víz elvezetésére?
Eddig hagytam, hogy a hálózati irányba vissza táguljon, de most arra gondoltam, hogy berakok egy "csepegőt" ami a bojlerek alatt van. Azért raktam be, mert ha lecserélnék a vízórát olyanra amiben visszacsapó szelep is van, akkor szerintem szétnyomja a rendszert.

Viszont azt látom, hogy rengeteg víz elcsepeg. Lehet jobb lett volna egy tágulási tartályt berakni és 4 BAR ral felfújni a ballonját? kb 120 Literes a HMV tartályom, és a pufferbe van beépítve.
2014-03-27
07:56:57
Előzmény: daráltfa #46085#46100
daráltfa:
-a tágulási vezetéket tedd a szivattyú szívó ágába és a fent a tágulásinál a tartályon át egy szeleppel kösd össze a két vezetéket, így garantált a fagymentesítés.
Ez ugyan nyomott rendszert ábrázol, a tied meg szívott de működni fog.
http://biosolar.hu/forum/show/35895#35895
- rendszert tölteni hacsak nem elb...tt a rendszer alulról kell, hogy felfelé ki tudja szorítani a levegőt.
- visszacsapó ág, egy, a termikus keverőt megkerűlő része a rendszernek, szivattyúleállás esetén véd(ene) a kazán túlmelegedése ellen, gravitációs keringést biztosítva. Üzem közben a nyelves visszacsapó nem engedi a szivattyúnak visszatolni a vizet.
daráltfaVálasz erre
2014-03-26
16:57:34
Előzmény: zsezse #46058#46085
Olvasom a tágulási tartályos részt, robert recommended cikkét meg is találtam, de egy csomó kérdés még így is felmerült bennem, meg egyikőtök ide köti, a másikótok meg tök máshova a csöveket... :)

Biztonsági felszálló: - ez világos, tartom az eredieti csőméretet (28-as réz), az előremenőből a legegyszerűbb módon elzáró szerelvény nélkül.

- tágulási vezeték: ezt most a visszatérő szívott ágába vagy a nyomott ágába kössem? Csőméret 22-es press-es cső, 28-as a gerinc

A félelmeim: elég szükösek a lehetőségeim a tágulási tartály elhelyezését illetőleg, szűk a kakasülőm. Mekkorának kellene lenni a minimális vízoszlopnak, a tágulásin belül? (kazán, puffer a pincében, emeleten radiátoros kör) Ahogy olvasgatok, minimum 100-150l-es nyílt tartáylra van szükségem, (1000l puffer+ V40 + 50m2 padló+ a radiátorok).

- a rendszer töltését mindig a tágulásiról intézzem, vagy jó a kazánról is? (mindenképpen kell a feltöltő ág?)

- mi a legtutibb megoldás a fagyvédelemre, ahol még nem vesztek el túl sok energiát

Még egy kérdés:

zsezse, a rendszereden a kazán szivattyújánál (meg úgy általánosságban szinte az összes rajzon) bent van egy megkerülő ág visszacsaőóval. Ez akkor is kell, ha a puffer legaljárol hozom vissza a vizet és szinte nulla a szintkülömbség?

2013-09-20
19:45:34
Előzmény: grano #42369#42437
Grano,

"én meg a kis hidroforra kívántam rávilágítani, mondván amikor csinálom a sajátomat, a szomszéd úgyse fog adni ergo jó lenne, ha olyanra választanám amivel mondjuk egy kapcsolás elég lenne. :-)
Szóval mekkora is az akkora?"

kicsit késve, de itt vagyok.
Nem tudom, mekkora az akkora, mert lekopott, leesett róla a matrica.
Az segít, ha holnap (most nem vok. otthon, szoliba vagyok) megmérem az átmérőjét, meg a magasságát?

Akkor egy 50 literes körüli már megfelelne?
Azzal nem kapcsolgatna olyan sűrűn, át kell mennem valamelyik szomszédhoz-haverhoz, hátha leesik egy ingyé. :-)

tothcgaborVálasz erre
2013-09-19
19:52:42
Előzmény: villam64 #42373#42428
T: Ma még nézegettem, próbálgattam a rendszert, és még van 1 kérdésem, ami lehet butaság, de fogalmam sincs, hogy működik a nyomáscsökkentő.
Szóval...engedem a vizet, pörög a vízóra, nyomásmérő 0,8-1 bar-t mutat.
Elzárom a vizet, nyomás felugrik 2,6 bar-ra.
Ezután szépen lassan kúszik felfelé a nyomás (közben lassan pörög a vízóra), fújja fel a tágulásit, egészen 4-4,5 bar-ig. Ekkor leáll.
Valószínű ennyi az utcáról jövö hálózati nyomás.
Az rendben van, hogy a nyomáscsökkentő nem zár, hanem kiegyenlítődik a nyomás szép lassan amikor el vannak zárva a csapok(nyomáscsökkentő előtti - utáni nyomás)?
Akkor a nyomáscsökkentő csak az áramló víz nyomását képes lecsökkenteni, és amikor zárva van minden a nyomás lassan kiegyenlítődik?

A nyomásszabályzó is így működik (arról azt írják, hogy a szekunder oldal nyomása állandó, és áll1tható)?

V: A nyomáscsökkentőben van egy rugó, melynek feszességét te állítod. Ennek segítségével történik a zárás a nyomáscsökkentőben. Ennek az előfeszítésnek az értékéig engedhetné a nyomást emelkedni. A gond a vízkövesedés. Ez meggátolja a tökéletes zárást, és ekkor a hálózati víz nyomása szép lassan átkerül a másik oldalra is. Ez akkor rossz, ha a hmv-ből nincs víz vétel, de jelentős felfűtés történik. Ekkor kezd el csöpögni a biztonsági szelep. A másik vízköves terület a dugattyús részt nem engedi teljesen nyitni. Ekkor az új állapotban nyitott csapnál 2 B nyomást tartó, mondjuk 10 litert percenként áteresztő képességű nyomáscsökkentő fél megszorult állásban, már csak 2 litert tud átengedni percenként. Hiába nyitod ki jobban a csapot, ugyan ennyit enged át, ezért a nyomás már csak 0,6 B. Azért mondtam, hogy ugyan az a jelenség játszódik itt is le mint amikor teljesen kinyitsz egy csapot, kapsz 10 liter vizet percenként, vagy csak 1/4-ig nyitod, akkor kapsz két litert percenként. Egyszerűen a vékony vízkőréteg a nyomáscsökkentőben, nem engedi rendesen működni, hanem gátolja működésében. Sajnos én a nyomáscsökkentő csere után is, egy vízkövesedési periódus után ismét ezt tapasztaltam az újnál, ami akkor már nem új. A hálózati víz vízkő mennyiségétől függően 1-2 év. És mivel nagyon drágán adják, ezért ráálltam a tisztogatásra. Néha így sem zár rendesen, de egy ideig újból ki tud nyitni, és biztosítja 2 csap egyszerre történő működését. Nem jó, ha hajöblítés közben valaki kinyit a lakásban egy csapot, és a zuhanynál eláll a víz. Én is régóta mérem a nyomást, és tisztogatom évente a nyomáscsökkentőt. Kell a nyomáscsökkentő, csak nem ennyiért.
Ezért gondolkodtam utána, hogy mint én se, úgy ti sem gyakran használjátok ki a 10 L/m vízmennyiséget. Így nálam a 1 colos helyett elég lenne a 3/4 vagy 1/2 colos nyomáscsökkentő. Ezek a szűkebb áteresztő képesség miatt gyakrabban kényszerülne teljes nyitásra, a dugattyú falának dörzsölésére, és talán a dugattyú nem akadna el félúton. Maximum nem 10 L/m lenne az átfolyás, hanem 4 L/m. De nem tudom a nyomáscsökkentők áteresztő képességét. Utána kell keresni.
www.gardematic.hu/uploads/96/3192/d06f-nyomascsokkento-gepkonyv.pdf
www.products.ecc.emea.honeywell.com/hungary/pdf/d03-pd-hu0h1033-hu01r1004.pdf
Vannak nagyon drága nyomáscsökkentők, azok minőségét nem ismerem.

szocsmarciVálasz erre
2013-09-17
17:34:05
Előzmény: nadtom #40532#42383
N: Jól van bekötve? ( A flexibilis cső a vödörbe vezeti a vizet)

SZ: Kicsit kacifántos a kötés, de gyakorlatilag lehet, hogy helyes. Kell egy visszacsapó és egy elzáró a gerincbe, ez nem látszik a képen, de gondolom valahol balra. Elvileg nem szabad szűkíteni a tágulási vezetéket és a biztonsági lefúvatót, de ha nem vízkövesedik el, akkor nem lesz semmi gond. Szoktak betenni egy nyomásmérőt a biztonsági szelep közelébe, de lehet a melegvizes tartályon is, vagy a gerincbe, de mindenképp a visszacsapó után kell.
A biztonsági szelep lefúvató vezetékét átlátszó műanyag csőből is lehet szerelni, ennek az az előnye, hogy látszik az elfolyt víz.

Elállt a csöpögés, miután kicserélted nagyobbra a tágulási tartályt?

N: sokkal jobb lett a helyzet, most a legnagyobb melegben (ha 80C-ra melegedik a tartály) jön le egy vödör víz kb. egy bô hét alatt. (korábban ez egy nap altt jött le).Lehet a biztosági szelepet is cserélni kellene mert elkoszolódott.

SZ: Nem szabadna csöpögni egyáltalán a víznek. Az lehet, hogy valami a záró szeleptányér alá került, ezért állandóan van egy kis átengedés. A vízmérő ilyen kicsi vízmennyiséget nem képes megmérni, ez a Te "hasznod". De azért célszerű kicserélni a szelepet, nehogy jobban meginduljon, amikor nem veszed észre.

szocsmarciVálasz erre
2013-09-17
17:24:47
Előzmény: tothcgabor #42367#42382
2. "Ezt kérdeztem volna meg, hogy normális az, hogy amikor folyik a csap, csak 0,6 bar a nyomás, amikor elzárom, azonnal felmegy 3 bar körülire? (honnan jön a plusz nyomás?)"

Egyszerű. Ha nyitva a csap, akkor a nyomásmérő és a kifolyási pont között az áramlási veszteség 0,6 bar, és ezt méri a mérőóra. Ha elzárod a csapot, akkor a rendszerben a nyomás kiegyenlítődik, és mindenhol 3 bar lesz - egészen a csapig. Ez normális jelenség, nincs vele semmi gond.

Én a tartály nyomást 3,5 bar körülire venném (üres állapotban a légnyomás). Tényleg kicsi a tágulási tartályod, de ha nem csöpög a biztonsági szelep, akkor nem kell kicserélni nagyobbra.
szocsmarciVálasz erre
2013-09-17
17:19:16
Előzmény: 444tibi #42358#42381
A hidrofor tartályt úgy kell méretezni, hogy óránként max egyszer kapcsoljon be - legalábbis többlakásos társasházakban. De az egy kapcsolás/órát vehetjük alapnak családi ház esetében is. A lényeg, hogy a gyakori kapcsolgatás tönkreteszi a szivattyút, ezért célszerű minél nagyobb hidrofort betenni. A másik oldalról pedig nem jó a pangó víz a rendszerben, ezenkívül a hidrofor drága, és foglalja a helyet, ezért célszerű minél kisebbre venni. Meg kell találni az arany középutat, amihez egy excel tábla nyújthat segítséget - nem nagy ördöngösség csak egy képlet és néhány változó.
Persze az élet mindent felülírhat, ha kapott anyaggal dolgozol. Ott nem kell méretezni, csak a nyomást beállítani. Egyébként egy 6-9 liter vizet tárolni képes hidrofor nem is igazi hidrofor, inkább csak egy tágulási tartály. Arra szolgál, hogy ha csöpög a csap, akkor ne rezonáljon be a szivattyú. Ilyenek az Al-Ko és társai tartállyal egybe épített szivattyúk, amik amúgy ár/érték arányban jók - feltéve ha télen is működtetve vannak.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Tágulási tartálylapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva