English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  COPlapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-04-12
17:49:02
Előzmény: Bous83 #40194#40207
Bous83,

"... tegyük hozzá, hogy radiátoros rendszerre dolgozott..."

A hőszivattyú téli működése alatt az előremenő és visszatérő átlaghőmérséklete 33C volt (VT=30.6C, EM=35.3C).

Ennél kedvezőbb fűtővíz-hőmérséklet nagyon ritka, ezért semmiképpen nem hoznám fel negatívumként. Inkább azt mondanám, hogy szinte optimális szekunder hőmérsékleten dolgozott a hőszivattyú.

"... nem az új generációs injektoros hőszipka, hanem egyel előző, a "sima"... Kár, hogy nem injektorost vettünk (akkor még nagyon új, és ezért jóval drágább volt)... "

Gondolom, hogy most is jóval drágább., és meg kell gondolni, hogy érdemes-e százezrekkel többet fizetni azért, hogy néhány tizeddel javuljon a COP.

SPF=2.5 értéket a tél enyhébb időszakára nem tartom csábítónak (hidegben a gázkazán fűt) :(
Ha új építésű házban a gáz bevezetést elkerülve egy kis teljesítményű levegős hőszipka (ha a melegvíz készítést is megoldja) jó választás lehet. De csak akkor, ha nem kell egy másik kazán is.
De ki használ CSAK levegős hőszipkát?
Ha van megfelelő hozamú vízforrás, vagy a terep-alakítást kihasználva jelentős földmunka nélkül fektethető talajkollektor, akkor egy vizes hőszipka még jobb lehet.

Azt a véleményemet továbbra is fenntartom, hogy EGYIDEJŰLEG hőszivattyút ÉS gázkazánt (vagy full automata szilárd tüzelésű kazánt) tartani több, mint luxus, az pazarlás.

2013-04-12
15:12:57
Előzmény: nadtom #40196#40202
"mert mindig az megy ami a gazdaságosabb" Na ezt mi is megcsináltuk, külső hőmérséklet alapján váltunk a hőszipka és kondigáz között. A kondigáz megvolt, a hőszipkának meg csak a kültérijét vettük meg, a beltérit építettük, szóval nálunk ez volt a gazdaságos... :) Most néztem, 5165 kWh villany fogyott, ami 155eFt (30 forinttal, egy része 31Ft, egy része meg Orbitunk-energiakedvezményes ára) ha ezt az energiamennyiséget gázzal fűtjük, ez a rész 185e-be került volna, tehát végül is a központi hőszipkával csak 30e-t spóroltunk télen. Megtérülés: 82456728465 év... :) Viszont ez villany, és felcsapunk (már a garázsban pihen) még annyi PV-t, ami ezt megtermeli, utána bár néhány milla be lett tolva, a ház energia szempontjából kb nullás lesz, fater pár év múlva megy nyugdíjba, és így a legnagyobb költséget jelentő fűtés és villanyszámla nem lesz. Bár majd "jön Róbert", és mondja, hogy: ha bankba tette volna... ;)
2013-04-12
11:52:16
Előzmény: Bous83 #40194#40196
Ezért jó az Ariston hibrid rendszere a kondenz kazán és hőszipka kombinációja, mert mindig az megy ami a gazdaságosabb. Az ára sem irreális szerintem, ha külön-külön nézem a konenz kazán és hőszipka árakat.

2013-04-12
08:16:25
Előzmény: robert #40175#40194
Robert, tegyük hozzá, hogy radiátoros rendszerre dolgozott, s nem az új generációs injektoros hőszipka, hanem egyel előző, a "sima"!

Zsbalazs, tavalyi áron (úgy is arányos) a H tarifa 31Ft/kWh, a gáz pedig 14Ft/kWh. Hamar kiszámolható, hogy 31/2,65 = 11,7Ft/kWh energiaköltség jött ki, ami a gázhoz képest 83,5%, azaz 16,5%-os Ft spórolás történt. Kár, hogy nem injektorost vettünk (akkor még nagyon új, és ezért jóval drágább volt)...
zsbalazsVálasz erre
2013-04-12
07:15:18
Előzmény: robert #40175#40192
Tehát még gázzal is jobban jártál volna?
2013-04-11
14:09:44
Véget ért a fűtési szezon

A levegős hőszivattyú mérésének eredménye 2012. november 13-tól 2013. április 11-ig:

A hőszivattyú működése alatt az előremenő és visszatérő átlaghőmérséklete 33C volt (VT=30.6, EM=35.3).

Elekromos fogyasztás 5156 - 75 = 5081 kWh
HP össz. hőtermelés (kondenzációs kazán mérés nélül) 14794 - 666 - 202 = 13926 kWh
3% csökkenést számolva a leolvasztások veszteségére ( http://biosolar.hu/forum/show/36350#36350 nem mért )

A fűtési szezonra mért átlag COP: SPF = 2.65

A hőszivattyú helyett -5C alatt egy kondenzációs kazán dolgozott (úgymond optimalizálás céljából).

Következtetés:
Egy önálló levegős hőszivattyútól semmiképp sem várok magasabb, mint SPF=2.5 értéket.

szocsmarciVálasz erre
2013-02-26
23:46:14
Előzmény: robert #38953#38956
Megadom magam. Hallomásból írtam le, amit írtam, de az biztos, hogy nem félrehallás volt. Mindenesetre ha ez igaz lenne, az nem vetne jó fényt a hőszivattyúsokra. Még annyit tennék hozzá, hogy ez a Viessmannál akkor bukott ki, amikor egy új kijelzőt tettek fel a gépre, ami az üzemi adatok alapján egy szoftveresen számított COP-ot jelzett ki, és ez rendre alatta maradt a gépkönyvben megadott értéktől. Persze lehet, hogy a Viessmann hőszivattyú gagyi, de nem hiszem, hogy nyilvánvalóan gyenge géphez adnák a nevüket.

Az Öszödi Beszédnek sok fordítása van. Csak két baj volt vele.
1. Kurvára igaz minden betű belőle.
2. Aki mondta, az alapjában véve nem egy okos ember, talán ez a beszéd volt életének leghasznosabb tette.
2013-02-26
23:27:55
Előzmény: szocsmarci #38951#38953
szocsmarci,

A jobb cégeknek a honlapján görbesereget és/vagy részletes és alapos táblázatokat láthatunk, mert nagyon nem lehet pontosabb számításokat végezni néhány mérési pont alapján.
Én nem tudom elképzelni, hogy a görbesereget 25%-al "feljebb transzformálják".
Ha egy cég ilyet állít magáról, az felér egy "öszödi beszéddel" :)

szocsmarciVálasz erre
2013-02-26
23:13:38
Előzmény: robert #38947#38951
Én meg úgy tudom elképzelni, hogy mivel a gyártók vizsgáltatják be a terméküket (tehát ők fizetnek az akkreditáló labornak), és a piac szereplő közül igazából ők értenek hozzá a legjobban, ráadásul első kézből, ezért olyan szabályokat hozatnak, amelyeket nem szégyelnek - azaz még egy közönséges embernek lemegy a torkán.
Én a jobb cégeknek a honlapján általában két COP-ot is látok, és mindkettőhöz hozzá van rendelve az előre-, a visszatérő-, valamint a külső hőmérséklet. Ennél többet nem is kell megadni, hogy konkrét és összehasonlítható értékeket kapjunk.

Legjobb szívvel is azt mondhatom, hogy ez egy korábban meghozott, mára berögzült szabály. Annak idején kellett ez a kis szemfényvesztés az olcsó fosszilis energia ellen, különben sohasem terjedt volna el a hőszivattyú.
2013-02-26
22:55:21
Előzmény: szocsmarci #38938#38947
szocsmarci,

Ezt úgy tudom elképzelni, hogy a hatásfok-görbét meg szabad hosszabbítani a paraméter-síkon. Vagyis nem a mért értékek helyett nagyobbat beírni, hanem a le nem mért tartományban interpolálni a görbéket még +25% erejéig.

szocsmarciVálasz erre
2013-02-26
21:29:28
Ma voltam Viessmann előadáson, és ott az hangzott el, hogy a hőszivattyúkat bevizsgálják hatásfokra (COP, EER, vagy bárhogy is nevezzük). Az ott mért eredményeknél 25%-kal MAGASABB értékkel lehet hirdetni a prospektusokban az adott terméket! Ezt eddig nem is hallottam.
2013-01-12
12:26:12
Én meg összegeztem az eddigi COP-t és rájöttem, hogy az eddigi szakaszonkénti átlagolás összegzéséből kihagytam a fűtési szezon elejét, pedig az nagy hiba, hiszen ott jól muzsikált a gép.

Ezzel most a mérések szerinti PONTOS, ÉVES COP: 3.21! Hozzá kell tenni,hogy -5 alatt nem megy a gép, és ha a napi hőcsúcsig bírja a ház, akkor lehetőség szerint 0 alatt sem.

A ház bevitt össz. energiaigénye 28-32 kWh/nm/év, szintén mérés szerint. (szipka+pellet). Az emeleti szigetelések végső rendezésével fog ez lemenni 15-20kWh/nm/év közé, ami megfelel a tervezési értéknek (-a kompromisszumok).

2012-12-30
09:31:30
A mérés eddigi 80 napjára mért átlag COP = 2.6

2012-12-22
11:35:40
Előzmény: Jesu #37065#37075
jaaaa.... :) Egyébként hasonló hőfokokon nekem is hasonló lenne, de nálam a radiátor miatt nagyobb előremenő kell, így... :(

2012-12-21
18:27:49
Előzmény: Bous83 #37030#37065
A - 3 a napok száma. :D

Jelenleg nincs mérve/ rögzítve az eloremeno /visszatért hőmérséklet.
Alkalmilag olvasom le, lövöm be.
Ha temperálás fut, akkor. E:32-34, Vt:23-25
Ha tolni kell, akkor:E:36-38 Vt:28-32

Szigeteleseket ne is mond... Most vettem észre azt is, hogy a hõmennyiség mérő sem tövig van a m.hüvelyben, mert nem egy méret. Sok sebből vérzik még, de olyan mint a cipész cipője...
2012-12-20
23:22:54
Előzmény: Jesu #37007#37030
A -3 az oké, de az csak a hőlépcső hidegebbik fele. Előremenő / Visszatérő ezen intervallumon hogyan alakult? (ha lassan, de változott, az is érdekel)

A kompifűtés nekem is mindig megy...

P.S. Nekem 11m cső van, melyből 3m kint, azon kb 4cm szigetelés, 8m pedig bent, amin szinte semmi sincs. (sima 5-6mm-es fehér klímacső-szigetelés) Ezek szerintem legalább pár száz W veszteséget generálnak, melynek egy része bár hőburkon belüli, de a mérésemet rontja.
2012-12-20
11:08:54
Előzmény: Bous83 #36987#37007
Tegnaptol -3 nap atlaga: 2.79 COP
Volt benne 2*fél nap, csak kompresszor fűtés is. Ha azt a "pazarlást" levonom, akkor 3.1 lenne.
2012-12-19
17:42:30
Előzmény: robert #36986#36987
Igen, legnagyobb elkeseredésemre, én is erre a következtetésre jutottam, csak nem írtam meg... :) Azonban kb +5 felett tényleg előnyös, remélem lesz olyan rész is, és persze legyen jó hosszú... ;)
2012-12-19
15:35:31
Előzmény: robert #36350#36986
Egy ideig a külső hőmérséklet és a COP görbék szépen együtt futottak.
Mióta bejött ez ködös, párás idő, a COP görbe jellemzően alatta marad annak, ami a külső hőmérsékletből következne, ami szerintem a gyakori leolvasztás miatt történik.

Figyelemreméltó még, hogy annak a várakozásnak ellenére -több helyen is olvasható ilyen-, miszerint a levegős hőszivattyúk hatásfoka emelkedik a levegő páratartalmával (hőkapacitásával) együtt, jelenleg úgy tűnik, hogy 0C körüli hőmérsékleten a várakozásokat hazavágja a gyakori leolvasztás vesztesége.

2012-12-10
19:46:03
Előzmény: payagyerek #36530#36566
Nálunk ez azért nem játszik, mert párhuzamosan vannak, és a gáz letilt, ha megy a hőszipka keringetője, valamint a hőszipkának sem jó, ha a gáz miatt melegebb vízzel dolgozik. Ezért adódott ez a megoldás. Egyébként elsőre én is így gondoltam...
payagyerekVálasz erre
2012-12-10
00:10:37
Előzmény: Bous83 #36517#36530
Én ezt annó úgy csináltam, hogy 2db termosztát volt. A hőszipka 26,5°-on, a gázkazi 26°-on. Elsőbbsége volt a szipkának. Ha ment a szipka 26,5-et tartva és mégis esett a lakás hőfoka, akkor 26-on rágyújtott a gázkazi.
Hál'Istennek ritkán volt rá szükség.

Aztán felraktam olyan termosz-tatát, ami 2 hőfokon kapcsolt 2 portékát. Ez még diagramot is karistolt a pofájára.
A mellékelt kép mutatja a kijelzőjét, melyen 26,2°-os szabályzási pont van beállítva éppen és ezt tartotta egész nap. Csak kb. 6 órával ezelőtt ugrott fel a lakáshő, mikor keményforrasztottam.
Persze az is látszik, hogy kb. 4 órával ezelőtt elkezdődött részemről a hőszipka állítgatás és direktbe kötöttem a vezérlést, minek okán nem állhatott le, tudtam buzerálni. Persze ennek eredőjeként arra is fény derül, hogy elkanászodott a kéglibe a meleg, egészen 28,1°-ig a (fotózás pillanatában).
A képen már nincs rajta, de annyira belehevültünk a hőszipka birizgálásába 1 komámmal, hogy felszaladt 28,5° fölé is a kégli. Ekkor -télvíz idején- ajtót, ablakot kellett feltépni, mert a "tökünkön vízipólóztak a bolhák" és már vörös volt a fejünk. Még a kutya is kikullogott az udvarra hűsölni.
Az ajtóból még visszanézett ránk megvetően, hogy "Nem vagytok ti normálisak.". :-)

A fotó éjfél után, 0óra 28 perckor készült. Kb éjjel 1 órára lehetett tűrhetetlen meleg.

Ha már írtam ezt régebben, akkor bocsánat az ismétlésért.
2012-12-09
21:50:25
Előzmény: Jesu #36516#36517
Amikor múlt héten Apuval mentünk Germánföldre, anyu mondta is, hogy mi lesz vele, ha nem jövünk haza... Mondtuk neki, vannak split-klímák, azt tudja használni, azzal nem fog megfagyni... ;) Aztán majd csak talál valakit, aki néhány hónap alatt megfejti mi van itt... :D

Nyugodtan adaptáld... ;) (majd csekkolhatod, nálunk hogy műkszik...)

2012-12-09
21:01:25
Előzmény: Bous83 #36505#36516
Eheh.. Nalatok sem lesz kesz sose!
Azert irjatok ossze majd egy egyszerusitett uzemet (a csalad nem hackelos reszenek), ahol max 1-2 kapcsolo, es mukodik minden. Nalam ez mar ki van adva itthon. Ha elvagyok 1-2-3 napig, akkor is menjen a dolog.

Az inverz mod jo otlet. Adaptalom pellet+szipkara.
2012-12-09
18:49:05
Előzmény: Jesu #36503#36505
Elindult a kondenzációs kazán. ;)
(párhuzamos a kondenzációs kazán és a hőszipka. Külön szivattyúval mennek, valamint visszacsapó szelepek sem hiányoznak. Hőmérők: visszatérő közös, előremenő közös, valamint csak a hőszipka előremenőjét (közösítés előtt) külön is mérem)

http://biosolar.hu/forum/show/36378#36378

Van egy "felső" hőmérő. Jelenleg -5° alatt kikapcsol, -3° felett visszakapcsol a hőszipka normál üzeme. Ezzel együtt kapcsolódik a gázkazán is, tehát alatta a gázkazán megy. (azért ilyen "magason", már a hőszipka -5° alatt nem igazán bírja emelni a ház hőmérsékletét) Ám a hőszipka innentől nem áll, hanem átvált inverz üzemre, azaz akkor megy, amikor a szobatermosztát nem kér meleget! (ekkor 70%-on megy, ennyitől még biztosan hűl a ház, azonban energiát viszünk be, tehát a gáz később kapcsol be, kevesebbet megy, a mérleget visszük arrébb, kevesebb gáz, több villany).

Van egy második, "alsó" hőmérő is. Ha a második küszöböt is elérte a külső, akkor már annyira lecsökkent a COP, hogy nem olcsóbb (jelenleg ez most -20°-on van, had menjen, majd WEA-ról leolvassuk, és beállítjuk hol jó), így elveszi a hőszipka tápját, azaz innentől nincs "hőszipka inverz üzem" sem, csak a gáz fűt.

P.S. Ma itt van szüleim 8 hónapos unokája, ezért manuál üzemben a külsőtől függetlenül, gázzal, apu felnyomta a házat 21°-ra. :)

P.S.2. Egyébként meg sokat b*sztatjuk, (főként apu) szóval a fentebb leírt állapotok az automata üzemre vonatkoznak, ám számtalan beavatkozó szerv van (kapcsolók, kijelzők, potik), melyek mágikus varázslattal vonzanak minket... ;) ...lehet le kéne szedni mindet, és akkor menne "rendesen"... :D :D
2012-12-09
18:10:35
Bous> tegnap este 21-24 ora kozott es ma delolott mi tortent pontosan? Eleg kusza a grafikon.
Biosolar Forum  =>  Hőszivattyú  =>  COPlapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva