English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Padlófűtés  =>  Esztrich, dilatáció, burkolatlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2009-12-13
22:22:56
Sajnos már nem tudok egy helyesen kivitelezett betonfelületet lefényképezni, mivel időközben le lett burkolva.

Dilatációk, vakhézagok lettek kialakítva az ajtóknál, a sarkoknál, stb. Úgy tűnik a "mesterek" nem igazán értették a szakmát.

A repedések még csak javíthatók lennének, de a púposodás már nem.
2009-12-12
22:25:46
robert

köszi a tanácsot, bár jobban ötültem volna, ha azt írod, hogy nyugodtan burkolhatok. inkább bízom az olyan fórumozókban, akik látottak, hallottak és tapasztaltak alapján adnak tanácsot, mint az a "szakértő" aki mindenáron rám akarja erőltetni a saját portékáját. de mivel nem szeretném néhány hét múlva söprüvel, lapáttal összeszedni a feljött burkolatot utána járok néhány szakembernél. holnap felrakom még a púposodást ill. ha megengeded egy alaprajzot a padlófűtésről és megköszönném, ha jeleznéd, honnan hiányzik a dilatáció
addig is köszönöm
2009-12-12
21:17:13
tatus,

Először azt szeretném tanácsolni, hogy egy esztrich technológiában járatos szakértő véleményét kellene kikérned (pl az általad is említett gyártó egy szakértőjét), bármit is javaslok, vagy bárki olyan közülünk, akinek nem szakmája.

Szerintem a repedések a száradás következményei, talán a kelleténél egy kicsit több vizet használtak. A betonháló egyben tartja a lemezt, és ami lényeges, nem engedi a repedés két oldalán a felületek függőleges elmozdulását.
A helységek közötti dilatáció kihagyása nagy hiba volt. Ha csövek futnak át a küszöb alatt, akkor nem hiszem, hogy sok esélye lenne a vágásnak.
Én a púposodást furcsállom, azt is le tudnád fényképezni (jól szemléltethető a hiba ha egy lécet átfektetsz rajta).

2009-12-12
21:01:45
és még kettő

monolit,
1.a betonozók azt mondták, hogy 2 nap múlva ráléphetünk
2.hát dilatáció nem sok van, csak a legnagyobb területnél lett elhelyezve
3. körbe 1 cm vastag, 10 cm magas dilatációs csík került, ezt tekercsben
lehetett venni, igyekeztem rendesen elhelyezni
4. volt aljzatbeton, ez egy 25 éves, a régi padlófűtés lett felbontva és
az új lerakva
5. sajnos őket már nem tudom elérni, nincs meg a telefonszámuk

a flexel egészen a szigetelésig le kell vágni? ha nincs más megoldás lehet, hogy megpróbálom. de ha azt mondjátok a látottak alapján, hogy nyugodtan ráburkolhatok, inkább kihagynám.

2009-12-12
20:46:41
itt van 2 kép a repedésekről

2009-12-12
19:46:06
Az eporip jó lenne a beton ragasztásához, de ki kell a hézagot flexelni, ami padlófűtésnél gond lehet. A repedést keresztben is át kell vágni és abba fémcsíkokat kell tenni.

Nálam ugyanilyen technológiával lett a kivitelezés elvégezve gond nélkül.

1. nem mentetek rá a felületre előbb a kelleténél?
2. a vakhézagok és a dilatációk el lettek helyezve?
3. a kerületi szigetelő csíkok a hőszigetelésig lettek leengedve? Mérete?
4. aljzatbeton volt alatta?
5. akik a munkát végezték mit mondanak?
2009-12-12
07:37:15
üdv róbert

a betonozás augusztus elején történt, az új kazán november 5-én indult be. 2-3 napig 30 fokon ment, de az enyhe idő miatt visszavettem 25 fokra. a szerkezet :
aljzatbeton - 5 cm eps - hőtükrös fólia - 15x15 acélháló - 20 mm ötrétegű cső -körben a falaknál dilatációs csík. hoztak a szakik egy nagy keverő gépet 50 méter csővel, ebben keverték a cementet, sódert, meg valami adalékot és szinte rálőtték a csövekre. azt mondták semmit nem kell csinálnom csak ne érje huzat, napsütés és 1 hónap múlva burkolható, így utókezelés nem volt. tiszta volt a felület. a gőzképző anyag alatt mit értesz? a beton vastagsága 6-7 cm egy-két helyen csak 5 cm. megpróbálom megmérni, hogy a repedéseknél milyen vastag, lehet, hogy emiatt repedt meg. emlékeim szerint a repedések már a fűtés előtt jelentkeztek, a púposodás a fűtés után. este teszek fel képeket.
addig is köszönöm
2009-12-12
00:03:52
tatus,

Mennyi ideig kötött az esztrich a padlófűtés bekapcsolása előtt? Hány fokon járattad? Acélháló-erősítés van a betonban? Mekkora púpok, repedések keletkeztek (fényképet tudsz feltenni)? Milyen az esztrich alatti szerkezet? Milyen volt az utókezelés? Napsütésnek, huzatnak ki volt-e téve? Öntés előtt tiszta volt a felület? Gőzképző anyag nem kerülhetett a beton alá?

Mielőtt bármit csinálnál, a hiba okát kell kideríteni. A tüneti kezelés nem segít, burkolni csak szilárd alapra lehet.

2009-12-11
21:36:50
üdv a szakiknak

az alábbi problémára kérnék segítséget : 1 hónapja indult be a padlófűtésem és azt vettem észre, hogy néhány helyen megrepedt és felpúposodott az esztrich. lassan sor kerülne a burkolásra, de félek, hogy a kerámia lap is megreped. tudnátok tanácsot adni ? olvastam a mapei eporip tömítőjéről. ez jó lenne? köszi
durkonorbiVálasz erre
2009-10-19
12:03:10
monolit!Köszönöm a hozzászólásod! :)

Azért gondoltam rá én is szigetelést, mert a radi ha egyszer beindul és befűt, utána szinte hasonló a visszatérője mint a belépő... és hogy ezért nehogy baj legyen, továbbá jobban tud maga a cső is mozogni így... szerintem...

Ép most készülök burkolni a fürdőt!! :) Segíts nekem légyszi egy picit: sarokkád van (150*100) és fontos lenne a helyszűke miatt, hogy a burkolásnál ne kelljen kijjebb jönni a sarokkád vonalánál az íven.... mit tanácsolsz?! 20*20 vagy 20*25-ös lesz a csempe...
2009-10-19
07:44:40
durkonorbi:

Az ötlet nem mai és jó, csak azt nem értem miért kell szigetelni, ha a visszatérő ágban van?

Az előremenő esetén érteném hogy ne adjon le annyi hőt, mert a radiátorba esetleg már nem jutna. Ez esetben azonban fordított a helyzet. Persze ha túlfűtés áll fenn, :)de akkor meg kevesebbet kell a csőből letekerni és kész.

Én a zuhanyzó alját (kövezett) fűtöm hasonlóan, igaz azt a padlófűtésből, de a vége felé a csöveknek és ritkítottan, hogy a bűzelzáró ne melegedjen túl, mert akkor kiszárad belőle a vízzár.

Volt, aki az egész padlófűtés csöveire huzatott szigetelést!(???)

Amennyiben flexibilis ragasztót és fúgázót használsz, semmi gond nem lesz a burkolat hőterhelése esetén. Ne feledkezz meg a zuhanyzó mögötti falrész szigeteléséről sem, a csempézés nem vízzáró (fugák). Ne feledj nagyobb dilatációs távolságot hagyni a fal és a padlóburkolat szélénél a hőtágulásra.

Burkolással foglalkozom, úgy hogy kérdezz bátran :)!

Az elemeket értem, csak a felirattal volt a prolémám. "kizárólag alkáli...."
durkonorbiVálasz erre
2009-10-18
19:32:02
Topic témában:

Egy ismerős mondott egy ötletet: most burkolom a fürdőt, és mondta, hogy úgy érdemes csinálni, hogy a radiátor/törölközőszárító visszatérőjét egy pár hurokkal simán az 5rétegű csővel vigyem körbe a padlón burkolat alatt (megfelelő mélyen persze!) úgy, hogy legyen rajta a csőszigetelés ( a vékony, ráhúzható) ! És sokat fog számítani, mert értelemszerűen melegebb lesz a kőburkolat!!! Ez biztos is (lásd azokat a helyeket ahol a padlóban fut a radiátorhoz a cső, milyen kellemes meleg!) A kérdés: nem fogja-e "bántani" a burkolatot? Mert pl. az előbbi példánál sem szokott látszani semmi baj a radiátorhoz futó csöveken ...

Mi a véleményetek?
2009-10-16
14:44:40
Köszönöm a válaszokat megértettem, nemcsak a betonba hagyjunk fali dilatációt (ami létezik), hanem a burkolatnál is,melyet a szegély elfed, ráül. Köszönöm, nagyon remélem, hogy szép lesz a padlóm és praktikus lesz a fűtésünk! Sziasztok Juci
durkonorbiVálasz erre
2009-10-12
16:12:13
Ok, köszi, így értem. :)
2009-10-12
14:52:10
durkonorbi,

Igen a betonlemezek nem mozognak teljesen együtt, és ekkora flexibilis szakasz már tolerálja a különbségeket.

durkonorbiVálasz erre
2009-10-12
13:57:46
Robert:

a KPE cső a mechanikai sérülés (eltérő mozgások) miatt szükséges?
2009-10-12
09:05:44
"Nagyon köszönöm, még egy dolog: a dilatációt a falaknál üresen hagyjuk? Illetve a lábazat elfedheti? Vagy a lábazat elé kell hagyni a rést?"

Üresen hagyjátok. A lapok vastagsága 7 mm-től 1 cm és a fölöttiek lehetnek lapmérettől függően. 5-8mm-es nyílást letakar a lábazat simán. Érdemes kiszilikonozni fúgázás után a padló és fal csatlakozásánál, mint már említették. Igy ez a javasolt fa lábazattal ellentétben gyakran mosható vízzel. A lábazatok teteje egyenesben fut műanyag ékek alkalmazásával.
2009-10-12
07:59:29
A dilatáció témához adok hozzá két képet.
Az egyiken a fal melletti kialakítást, a másikon a helységek közötti padlófűtés-cső átvezetést mutatom.
A fal mellé jól használható L alakban megtört polifoam szalag (önmagában, vagy egy plusz polisztirol csíkkal együtt) kis szögekkel jól rögzíthető a betonozás idején. Én a polisztirollal szélesített változatot készítettem, tehát kb 3 cm rés maradt a fal mellett. Erre a résre a burkolat némileg ráfuttatható, ha a lábazat nem nem takarna eléggé. A szegélyezésre fából készült díszlécet javaslok, mert a kőből készült esetén a fuga néhány év alatt a hőszigetelés zsugorodása miatt tágulni fog, és akkor a flexibilis fugázó is elszakad, ronda lesz.

A helységek közötti átvezetésre 1 méter hosszú KPE csövet húztam, a fésű szerűen bevagdosott deszkát a betonozás után kihúztam, és burkoláskor réz-gumi profilt építettünk be.

2009-10-12
00:09:46
Szia Juci!

ha mar meglevo betonaljzatod van, akkor eleve eselytelen a fal es a beton koze diletaciot tenni (kb 1-2 cm hungarocell), hiszen a padlozat melle mar nem fogsz/tudsz ilyet bevesni.
ettol fuggetlenul celszeru a labazatot (7-8 centis burkolo csik a falon, ha egyre gondolunk) az also reszen szilikonnal kihuzni, ugyanis a beton felfele is tagulhat, igy kipattog a fuga.

a fugazo kivalasztasanal is figyeljetek oda, hogy padlofuteshez alkalmas legyen. (nem tudom, kaphato-e meg olyan, amelyik nem ilyen)

meg egy: nekem azt mondtak a burkolaskor, hogy a burkolas _ELOTT_ futsem fel a betont egyszer, hogy ha valami meg szeretne megrepedni, akkor tegye meg, igazodjon, mielott leburkoljak.

2009-10-11
10:09:08
Nagyon köszönöm, még egy dolog: a dilatációt a falaknál üresen hagyjuk? Illetve a lábazat elfedheti? Vagy a lábazat elé kell hagyni a rést?
Köszönöm türelmedet Üdv Juci
2009-10-10
19:17:38
Szia!

Nem tudtam, hogy ilyen régi a betonod.

Az alapozás mélyalapozót jelent, ez folyadék álagú (diszperzió)amelyet tovább kell higítani. Ez megköti a port, valamint a betonba beszivárogva a felső felületét megkeményíti (pl. porló beton esetén). A fal tövénél hézagot kell kihagyni, mivel a padlófűtés hőmozgása miatt amennyiben nincsen, felválhat a lap. Ha nincsen padlófűtésed akkor ez a hézag kisebb lehet, de ugyanúgy szükséges.
2009-10-10
13:17:34
Szia Monolit! Köszönöm a választ!

Beton kötési idejét megvárni? Ezt nem értem, hisz már van beton, 4 éve kész az aljzat.
Alapozás egészében, valamint dilatáció a falaknál, mit jelent? Erről a szakik nem szóltak.
Ha ezeket még el tudnád magyarázni....

Köszi Juci

2009-10-07
21:21:32
Szia!

A lapnál amennyiben szilikonnal töltitek ki, 4-5 mm-es fúgát kell kiképezni. Amennyiben 40-45 cm-es lapot választasz, ez az ideális fúgaméret, tehát nem tűnik ki a dilatáció. A szilikonos megoldás szebb, mint a dilatációs profil beépítése. Plázákban láthatod, 16-18 mm széles. Egypár színben választható csak, de a két L alakot általában fekete színű gumi tölti ki. Harmadik megoldásként L alaku fém élvédő profilok közét is ki lehet szilikonnal tölteni.

A burkolat lerakását érdemes a dilatációtól (középről) kezdeni. Amennyiben diagonális (átlós) lerakási módnál döntenél, lehetséges a két térfelet hálós rakási móddal (1-1 sor)elválasztani egymástól, könnyebb a sort egyenesben tartani és a szilózás is szebb. Láthatod is a megoldást képen: (Homline Forum => Galéria => Bioház - 11. kép) nem nagyon tűnik fel a hálós lerakási mód ami a nappalit kettéosztja, mint nálad.

A padló első felfűtése több lépésben (hőn tartással) és lassan történjen, mert a keletkező feszültségek felpattinthatják a lapokat. Szintén ki kell várni a beton kötési idejét, mert bár flexibilis ragasztóval a beton kötési zsugorodása kiküszöbölhető, de a keletkező páradiffúziós nyomás szintén leválaszthatja az aljzatról a lapokat. Az alapozásról,a lábazatnál (falaknál) a megfelelő dilatációs méretekről se feledkezzetek meg! Amennyiben az aljzatot javítani kell, akkor azt is az alapozás után kell elvégezni.
2009-10-07
14:04:16
Sziasztok!

Nem vagyok műszaki ember, remélem azt a részét megoldják helyettem. A kérdésem a következő: Félkész házat vettünk a fűtés beépítve de beüzemelve még nem volt. Kb. a nappali közepén fut a dilatáció betonban a padlófűtéshez. Elég nagynak tűnik (kb. kétujjnyi). Hogyan lehet a burolaton kialakítani a dilatációt? (Mázas gres.) Szilikonnal vagy kész hézagkitöltővel? Meg kell tartani ezt a nagy rést a burkolaton is, vagy a lap szintjén lehet szűkebb is? 5-10 mm?
Köszönöm J.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Padlófűtés  =>  Esztrich, dilatáció, burkolatlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva