English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2012-03-07
16:33:09
Előzmény: barbot #26725#26785
Árakat nem tudok. Én is egy németeknél leszerelt 300 literes 2 hőcserélőst vettem 75 000 Ft-ért, az új 200 000 Ft-os helyett. Az anódját nem tudtam kicserélni, anélkül használom. Mivel nyáron kívánod használni a vákumcsövesed, én ezt javaslom megvalósítani. Ennek a hőcserélőjén átjáratni a vákumcsöves tartályában lévő vizet. Nem teli töltve a vákumcsöves tartályát. Ősz végén könnyen üríthető lenne, ilyenkor meg visszatöltve. Akiknek van ilyen nem panaszkodnak a tartályra. Csak ők a csapvizet folyamatosan átjáratják, és a csöveknél csapódík ki a vízkő. Nálad nem cserélődne a víz, így a vízkő mennyisége is kevesebb lenne. A 300 literesbe koncentrálódna. A külső hőcserélő akkor kell, ha van fűtés rendszered és azon HMV tartály. 10-20 ezer Ft körül van az ára. A rácsatlakozások kialakítása sem különösebben nehéz, gyorsan meg van. És gyorsan lehet a vákumcsövest le-föl szerelni, kis vízmennyiség veszteséggel.
Nálam is a fűtés rendszerre került rá a 300-as HMV tartály hőcserélője. Nyáron a radiátorok lezár, és a kollektor vize oda áramlik. De nem olvastad még el azt a fórumot, ahol felhívjuk a figyelmet a kollektortól bevezető csövek elfagyására. Nem a tartály a veszélyes, hanem ezek a csövek. Nekem, mivel télen is vizet tartok a napkollektorban is, külön hőfokkapcsolókat kaptak a csövek. A hőérzékelőjük a csőszigetelés alatt, a csövön. És ezek indítják a keringtetőt 0 °C környékén, langyosabb vizet nyomva a rendszerbe.
http://biosolar.hu/forum/show/23384#23384
2012-03-06
15:50:47
Előzmény: villam64 #26708#26725
Szia villam64!
Fagymentes helyre nem tudom betenni a tartályt, és azért is idegenkedek az eredeti tartályának használatától, mert a dupla falu inox tartályok csak 2-3 cm-es szigetelővel vannak elválasztva. Szóval nagy a hőveszteség. Egy jó hőcserélőt mennyiért lehet kapni, illetve melyik jobb tartály? A tank in tank, vagy a hőcserélőspirálos?
Üdv. barbot
2012-03-06
10:09:07
Előzmény: villam64 #26708#26711
Elnézést, elmaradt a kép, pótolom

2012-03-06
10:03:20
Előzmény: robert #26704#26709
Máris küldöm a hevenyészett rajzot.
Az első változat a cső a csőben, a második a klasszikus U csőre hasonlit.
Az I. változat szerint a 30-35 mm-es , mattfeketére patinázott rézcső az abszorber, az alsó vége fenekelve. Ennek a közepén futna a hideg vizet szállitó 10 mm vastag rézcső, kb.3-4 cm-rel rövidebb. Mivel csak egy ponton lesznek összeforrasztva, itt nem mérvadó a különböző tágulás. Az abszorber kiömlője is csak 10-15 mm lenne, és ez a méret + egy termosztát talán megfelelően késleltetné a vizáramot ahoz,hogy ideje legyen felmelegedni, mielőtt a melegviz-gyüjtőbe kerül. Szeretném a költségek + a könyebb munka kedvéért lágyforrasztással megoldani az illesztéseket, ezért a kollektorból kijövő melegvizet kb. 70-80 fok alatt szeretném tartani. Olvastam, hogy mire képes üresjáraton egy vákuumcső, ezért kérdezem is: használhatok lágyforraszt, vagy csak keményforrasztást lehet alkalmazni?
A II. változat hőnyerő flülete nem követi ideálisan a vákuumcső belső felületét, de itt szerintem előny lehet az, hogy a belépő, hideg viz nem hűti vissza a kimenő meleget. Ugyancsak kérdéses, hogy a különbözőképpen táguló vastag, és vékony rézcső, megfejelve még a hideg-meleg viz okozta tágulással, mennyire viseli meg az illesztéseket, forrasztásokat? Vajon ha a felső melegvizgyüjtőt, valamint a hidegviz elosztót nem rögzitem egymáshoz, akkor az megfelelő játékot/mozgást enged?
Egyelőre ennyi, maradtak a kérdések...
Barbot.

villam64Válasz erre
2012-03-06
09:57:35
Előzmény: barbot #26702#26708
Ha hőcserélővel oldod meg a kazánházban, az lenne az ideális legegyszerűbb.
Hőcserélő mindenképpen kell, az illesztéshez. Ez lehet a tartály belső hőcserélője is. A bedugott cső a csőben működne, csak nagy veszteséggel, az eredetihez képest. A vegyes kazán mellé bekötni, vagy külső hőcserélővel rácsatlakozni a fűtés rendszerre, vagy ennek a tartálya a legmagasabb pont, és ez a tágulási tartály.
Variáció
Amennyiben télen, nyáron éri a kazánházat a nap, akkor rést vágni a kazánházon, és csak a csövek legyenek kint, a tartály bent. A fűtés rendszerrel külső hőcserélővel összekapcsolni.
2012-03-06
09:04:24
Előzmény: barbot #26702#26704
barbot,

Légy szíves dobj fel egy rajzot a jelenlegi állapotról és a tervezett változtatásról.

A kollektort valószínűleg átalakítás nélkül így is fel lehet használni.

2012-03-06
08:55:47
Szia robert!
Nem fütésre akarom használni, hanem melegviz készitésére. A fütéskört csak max. arra használnám, hogy esetleges túlmelegedés esetén visszahűtse a melegviztartályt, vagy tartályokat. Úgy gondoltam, hogy a meglevő tartály mellé még beállitanék egy két hőcserélőset, vagy egy tank-in-tank (tartály a tartályban?) tipust, és arra dolgozna a napkollektor. A tartály tipusa attól függ, mit kapok használtan jót,elfogadható árban.(Ide elsősorban Ausztriából hoznak használt cuccokat). A vákuumcsöves kollektorhoz meg azért ragaszkodok, mert errefele a napos idő elég sokszor társul hideggel. A heat pipe nem tetszik, idegenkedek a + hőcserélőtől- bár kétségtelen, hogy vannak előnyei. A megvásárolt vizmelegitóból csak a csöveket, meg a tartókeretet szeretném használni.
Az is eszembe jutott, hogy mivel a jelenlegi, 300 literes, 1 hőcserélős melegviz-tartály közvetlenül a vegyeskazán melett van, és egy csappal leválaszthatóak a fütéskörről (nyáron igy melegitjük a vizet), nem lehetne-e a kollektort a fütéskör vizébe vezetni? Igy a fáskazán lenne a puffer, és a meglevő bojler mellé nem kellene még egy újabbat venni. Télen úgysem sok esélyt látok a kollektoros vizmelegitésre, bár ha elő tudná melegiteni a 3-4 fokos vizet valamennyivel, az is jó lenne.
Szóval? :-)
2012-03-05
23:15:00
Sziasztok!
Új vagyok a fórumon, és kérdezni szertnék Tőletek. :-)
Vettem olcsón (10 cső áráért) egy felső tartályos, 20 csöves, 200 literes napkollektort. Én ezt amolyan "nyári mikulásnak" tartom, főleg ide, a székelyföldi viszonyokhoz. Viszont nagy reményeket füzök/füznék az átalakitásához, amit a következő képpen gondoltam:
-Adott egy 30/35 kw-os vegyestüzelésű kazán 300 literes, 1 hőcserélős melegviztartályal, illetve egy kombi gázkazán (ez utóbbi már két éve tartalék). A fütésrendszerben kb. 120 liter viz van. Erre a rendszerre csatlakoztatnám az elkövetkezendőkben a régen vágyott napkollektort.
-Az egyik lehetőség szerint a meglevő vázra, a 20 csővel kialakitanék egy U csöves kollektort. Ennek egyik legfőbb akadálya, hogy nem tudom, hogy tudjam megfelelően és egyenletesen meghajlitani az U csőre felfogatandó abszorber-lemezt. Meghajlitani, a csövek helyét kialakitani hogy lehetne egyenletesen? Forrasztani gondolom nem lenne egészséges a vékony lemez, illetve a cső különböző tágulása miatt. Itt még esetleg lenne egy olyan lehetőség, hogy az U cső két ágát különböző vastagságú csőből késziteném: az egyik(hideg, alsó) lenne pl. 10-es, a másik, a felszálló/meleg ág pedig 28-30-as. Igy aránylag nagy elnyelőfelületet nyernék a vákuumcsövön belül, annak belvilágát elég jól kihasználva. Viszont ami zavar, az az, hogy valószinüleg a két különböző vastagságú csőnek más-más lenne a hőtágulása, vagyis a keletkező feszültség előbb-utóbb kifárasztaná, kárositaná/eltörné/szakitaná a hőgyűjtő csövet valamelyik könyöknél. Szerintetek?
-a másik lehetőség szerint a hideg csövet a meleg belsejében vezetném le, annak szinte az aljáig. Igy a vákuumcsőbe belelógna egy 38 mm-es rézcső, belsejében egy másik, 10-es rézcsővel. Valami cső a csőben féle rendszer lenne, mint pl egy hőcserélő. Sajnos ilyen kialakitású kollaktort még sehol sem láttam, pedig biztosan eszébe jutott már valakinek.
Ezek a rendszerek, vastag csővel, és több folyadékkal azért is tetszenének, mert több folyadéknak talán nagyobb a tehetetlensége, és igy nehezebben tudna felforrni a csőben a viz.
Szerintetek melyik változat lenne jobb, és olcsóbb? Nem akarom, és nem is tudom anyagiak miatt egyik napról a másikra elkésziteni, de nagyon szeretném, és köszönettel veszek minden javaslatot, 5letet!
Köszönettel, Barbot
durkonorbiVálasz erre
2009-10-19
11:30:41
Sándor!

Én is köszi a részletes leírást! Ez a módszer vajon működik egy szimpla vegyetüzelésű mmg kazánnal is? Olyasmi mint ez a képen, csak keskenyebb ... kb 20 kw-os, szé-fa üzemre, relatíve kicsi tűztérrel, 3 táskával... ?!

www.agroinform.com/files/aprohirdetes/2009/08/23/agroinform_20090823193517_Kazan_001.jpg

Másik Sándor: köszi a Konix infot is!

Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva