English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2012-06-01
20:21:02
Előzmény: barbot #30025#30042
Méretezést ne tőlem kérdezz. Nem értek hozzá, csak tippelek.
2012-06-01
16:05:05
Előzmény: villam64 #30019#30025
Értem.
Igy megoldódik a hmv előállitása, és a külső hőcseréllő meg nem érzékeny a hmv tartályban fellépő elektrokorrózióra. A pufferben, kilágyult vizben akkor elméletileg jó lenne egy 11 méteres, 22-es rézcsőspirál a kollektorkörbe? Ennek felülete 0,77 m2. És akkor a hmv vegyeskazánra kötését megoldja a külső hőcserélő, a kollektorkör hmv tartályra kötése menne a mostani rajzod szerint, a puffer pedig ahogy terveztük előtte, termós keverőcsappal.
villam64Válasz erre
2012-06-01
13:37:48
Előzmény: barbot #30017#30019
Kezdhetem elölről, mert nem ment át. Ez a könnyebb leválasztáshoz kell. Igazából a kazános résznél fontos, a kemény csap víz miatt. A vízkő kitakarításához.
2012-06-01
13:06:51
Előzmény: villam64 #30008#30017
A hőcserélők elé miért van 4 csap betervezve?
villam64Válasz erre
2012-06-01
10:42:29
Előzmény: barbot #30001#30008
Végül is így valóban kihagyható az a keverőszelep. Hogy változtatja meg a működési görbét nem tudom.

2012-06-01
10:00:41
Előzmény: villam64 #29996#30001
A fütésrendszerbe mindenképpen a pufferen keresztűl vezetném, annak készen van 4 csonkja (2 drb 5/4-es az oldalán, illetve 2 drb 1/2 colos az alján/tetején. Annyi nem tetszik az oldalsó 5/4-es csonkoknál, hogy kb. 1/4-3/4 magasságnál vannak a kivezetések, vagyis egy-egy pipát fogok hajtani a csövekbe, hogy ne legyen holttér. Én is hőfokkapcsolóval gondoltam a kollektor hőjét átvezérelni a pufferbe, hisz igy akkor a hmv meletti hmv-puffer váltó keverőszelepet ki lehet spórolni a kollektorkörből. Még filózok ezen. Úgyis első körben a vegyeskazánkört kell átalakitsam a rajz szerint.
villam64Válasz erre
2012-06-01
08:03:44
Előzmény: barbot #29986#29996
Méretezésben nem vagyok jártas. 2 db kollektor teljesítménye azon a hőmérsékleten 1-3 kW. Oda a legkisebb hőcserélő is elég szerintem (10 kW). Érdemes egy hőfokkapcsolót beiktatni, hogy csak bizonyos hőfok felett (>70 °C) működtesse ezt a szivattyút a puffer felé. Nem biztos, hogy érdemes külön leágazást csinálni a puffer felé, lehet a fűtés rendszerre is vezetni visszacsapóval. Viszont nem gyújthatsz be, amikor a kollektor a fűtésre dolgozik. Külön csövezve a pufferbe ez nem gond.
A vegyes felől nagyobb hőcserélő kell, legalább 30 kW-os. Ennek a primer oldala párhuzamosan a fűtéssel. A szekunder oldala vagy a hmv belső hőcserélőjével sorban, vagy a VT2 sorban a hmv vizes HM csatlakozásai között. Nem szívesen használnám fel a másik berendezéseket, mert újabb gubancot kellene esetleg megoldani, megbonyolítani.
2012-05-31
20:13:08
Előzmény: villam64 #28511#29986
Szia villam64!
Van az utolsó, müködőnek itélt rajzunk:

Nagyon úgy néz ki, hogy kevés lesz az olvasó az idén, és főleg félek attól, hogy a pufferbe nem tudja majd leadni a hőt a kicsi, használt hőcserélő-spirál, illetve a 300 literes hmv tartályomat sem tudom még egy hőcserélővel ellátni, kicserélni meg drága lenne. 10-15 évvel régebbit ajánlottak az én 4 évesemért, jelentős ráfizetéssel.
Ahogy számolom, olcsóbban jönnék ki, ha a pufferbe tervezett, belső/spirál napkollektor-hőcserélő helyébe egy külső hőcserélőt + egy szivattyút raknék. (a szivattyú már megvan, egy kicsi, használt wilo)A szivattyú 5-45 watt között fogyaszt, vagyis nem lenne drága a működtetése (1-től emelik az áram árát megint...).
Az lenne a fő kérdésem, hogy ha a napkollektor már felmelegitette a hmv tartályt, és a puffert kezdi melegiteni, akkor mekkora külső hőcseréllőre lenne szükségem (számolj használtal, ami esetleg egy kicsit eltömődött már), illetve ugyanezen a hőcserélőn keresztül fel tudnám-e füteni a hmv tartályt a vegyeskazánnal, vagy oda is kellene még egy + hőcserélő + egy szivattyú?

2012-05-27
20:18:38
Előzmény: payagyerek #29839#29849
Szia!
Azt irod, hogy "A fogyasztásával ne foglalkozz, mert sima fázishasítós fesszabályzóval letekerheted a fordulatot, teljesítményt." - Ez az a ketyere, amivel a fényerősséget lehet szabályozni az izzóknál? Mennyit időt bir ki egy ilyen fényerősség-szabályzós kapcsoló,megbizható-e, illetve leégetheti-e a szivattyút?
"Mivel (ezen alkalmazásnál) zárt, nyomott víztérben van a szivattyú.(DB-nél már más a helyzet!)" Ezt hogy érted? A hőcserélőt a kollektorkörbe terveztem, ha nem tanácsoltok egyebet, és drain back-el. Vagy ha Drain back lesz, akkor inkább a kollektor dolgozzon a hmv tartály eredeti, beépitett, 2nm-es felületű hőcserélőjére?
Én erről a hőcserélőről azt is elhinném, ha felét, vagy dupláját mondanák, sajnos nem értek hozza. A hosszúsága kb. 30-40 cm, a vastagsága kb. 10 cm. Hogy hány lemezes, azt elfeledtem. Egy olyan csappal árulják, amit egy olyan termosztát vezérel, amilyen a villanybojlereket is vezérli, csak ezen a vékony csövön + egy termosztátos csapfej van. Ezért kérnek 100 ájrót. Azt néztem, hogy (ha tényleg megvan 60 kw-os), akkor olcsóbb, mint az üzletben, és olcsóbb, mint ha elcserélném a meglevő, jó, 1 hőcserélős hmv tartályomat egy régi, 2 hőcserélősre.

payagyerekVálasz erre
2012-05-27
14:52:18
Előzmény: barbot #29819#29841
A szivattyú sokkal olcsóbb, mint a HCS. A fogyasztásával ne foglalkozz, mert sima fázishasítós fesszabályzóval letekerheted a fordulatot, teljesítményt. Mivel (ezen alkalmazásnál) zárt, nyomott víztérben van a szivattyú.
(DB-nél már más a helyzet!)
payagyerekVálasz erre
2012-05-27
14:46:24
Előzmény: barbot #29807#29839
1 ilyen HCS nem arra való. Ahhoz drága móka és pazarlás. Kazánhő elvételre bőven elég ennek a 10-ede, 5-öde.
Az, hogy 1 HCS-re azt mondják, hogy 60kW, az nem jelent semmit. Leginkább akkor mondják így, ha hazudnak és úgy akarják eladni, hogy hülyére akarnak venni.
1 olyan HCS, amit beraktam, bőven lehet 300kW-os is, meg 3kW-os is. Ám mindenképp meg kell adni a többi paramétereket is. Leginkább, hogy miféle hőfokáttétellel.
Példaként:
1 szimpla gázkazánban nevetséges kis picsányi HCS van, mégis 24kW-ot nyes át. Holott ennek a bengának csak 10-ede. Az ismert hőfokáttétel miatt.

Én leginkább a felülettel szoktam jellemezni 1 HCS-t. Az mindent elmond róla.
1 ekkora HCS inkább HMV elvételi HCS-nek való. (Frissvíz-modul-ként említik.) Minden ez alatti alkalmazás igen drága pazarlás.

"egy 30 kw-os kazán 60-80 fokos vizét mennyire tudja visszahűteni"
Ez így sajnos értelmezhetetlen, mert pl. 100°-os "hűtővízzel" semennyire sem.
2012-05-27
09:41:00
Előzmény: szocsmarci #29825#29826
A hmv tartály spirálos hőcserélője maradhatna a vegyes kazánon, és a hőcserélő meg kiszolgálhatná a kollektort?
szocsmarciVálasz erre
2012-05-27
09:24:55
Előzmény: barbot #29819#29825
Sajnos kell szivattyú, itt a gravitációs nyomáskülönbség nem elég.
2012-05-26
21:58:43
Előzmény: zsezse #29809#29819
Szia zsezse!
Válaszod zene füleimnek, mert már legalább egy hónapja a puffer, és a hmv tartály hiányzó hőcserélői körül forog a világ. :-)Most már csak az a kérdés, hogy egy ekkora hőcserélőt ha a hmv tartály legalsó és legfelső kivezetésére kötök, akkor gravitációsan átfordul-e rajta a viz, vagy sem. Vagyis kell-e szivattyú, vagy nem?
2012-05-26
06:50:18
Előzmény: barbot #29807#29809
barbot:

ha a kerdesed arra vonatkozott, hogy ez a hocserelo erintkezhet-e a hasznalati melegvizzel, akkor a valasz igen: rozsdamentes anyagbol vannak

tehat direktben futheted vele a tartalyt, nem kell plusz hocserelo a tartalyba (gondolj bele, hogy akkor nem is kellene EZ a hocserelo, bevezethetned rogton a tartaly belso hocserelojebe is)

a masodik kerdesre nem egyertelmu a valasz: ez ugyanis fugg a terfogataramtol es a szekunder oldali viz homersekletetol. azonos terfogataram mellett felezodni fog a ket oldal hokulonbsege: pl 80 fok kazan, 20 fok vizoldal: 50-50 fokos elmenok.

2012-05-26
06:22:18
Előzmény: payagyerek #29796#29807
Szia!
Nekem is ilyensmit ajánlottak, 60kw-ost, használtan. Tudom, hogy hülyéket kérdezek, de a szakleirásokkal hadilábon állok: Egy ilyen (60kw) hőcserélőt a hmv tartály hőcserélőjére kell kötni, vagy direktben a melegitendő vizre is lehet? Illetve egy ilyen, (60kw) hőcserélő egy 30 kw-os kazán 60-80 fokos vizét mennyire tudja visszahűteni?
2012-05-10
12:59:49
Előzmény: szocsmarci #29333#29339
"Ez egy szervós szelep..."
-Ok, kitalálok valami hasznos funkciót neki, ha már van. Pl. egy időkapcsolóval összekötve csepegtetőöntözés. :-)

"Nem értem, miért akarsz betenni szelepet a drainback tartály elé. Fölösleges fojtás, növeli a szivattyúmunkát."
-Mert a drinback tartály elé, a visszatérő meleg ágra szerelt szeleppel kell szabályozni az átfolyást, áramlásmennyiséget. A szivattyún a durvabeállitást, ezen a szelepen pedig a finomat, ha jól értelmeztem az olvasottakat (valahol itt a fórumon).

"A 3-as valószínű egy termosztatikus keverőszelep. Olyan, mint a kazánvédő ESBE szelep, csak kicsiben, és alkalmas HMV-re." Ezt kézzel kell szabályozni, nem thermosztatikus. Amúgy formára tényleg olyan.

"Szerelő lap alatti gumitömítés:"
-Ezt valahogy ki lehet próbálni? Kinyomni nem tudja, mert egy fészekbe van beszoritva a szerelőlappal. Inkább az lehet a kérdés, hogy 1991 óta, amióta megvan a tartály, volt-e cserélve, mennyire megbizható, meg van-e öregedve/érve?

"A szilikon tömítés jó helyette..."
-Igazából az autóknál használt, piros olaj, viz és hőálló szilikonra gondoltam- akár úgy is, hogy csak az eredeti tömités felületét kenem be, hogy valamennyire megőrizzem a szerelhetőségét.

szocsmarciVálasz erre
2012-05-10
11:38:04
Előzmény: barbot #29328#29333
Ez egy szervós szelep. Azt jelenti, hogy nyomáskülönbség kell legyen a két oldalon (ált 0,5bar ilyen méretben). Biztonsági hűtőkörnek alkalmas elvileg, mert a hálózati víz nyomása nagyobb mint 0,5bar, az elengedett oldal (szennyvíz) pedig 0 bar. A fűtési körbe, vagy napkollektorosba már nem tehetnéd, mert ott nincs ekkora nyomáskülönbség (nem nyomás), és a gyengécske mágnestekercs nem képes megemelni a tányért.
Csakhogy nem teljesen jó ötlet betenni a biztonsági hűtőkörbe, mert áramot igényel. Szivattyú meghibásodásra jó (vagy esetleg emberi hibára), de a téli áramszünetek esetén nem.

Nem értem, miért akarsz betenni szelepet a drainback tartály elé. Fölösleges fojtás, növeli a szivattyúmunkát.

A 3-as valószínű egy termosztatikus keverőszelep. Olyan, mint a kazánvédő ESBE szelep, csak kicsiben, és alkalmas HMV-re. Olyan csaptelepek elé teszik, ahol csak mennyiségi szabályzás van (pl nyomógombos zuhanycseptelep), vagy forrázás védelemre használják.

Szerelő lap alatti gumitömítés: Nem értek nagyon a tömítőanyaghoz (sem). Annyit tudok, hogy az épületgépészetben az EPDM és az NBR tömítésekből sok van. Az EPDM általánosan használt (vízre-fűtésre), az NBR speciálisabb. Csak azért írom, mert gondolom, hogy NBR anyagú a tömítés (korántsem biztos), ami jól bírja az olajat (fékolajat), de a magas hőmérsékletet nem. Nem biztos, hogy alkalmas lesz fűtési vízre, max 90°C-t bír hoszú távon, kis megszakításokkal magasabb értéket is elvisel. Forrás: www.solenoidvalvesuk.com/solenoidvalveseals.asp

Bővebbet itt találsz magyarul a tömítésekről: www.sealring.hu/index.hu_anyagleiras.html

A szilikon tömítés jó helyette, csak azzal az a baj, hogy nem szerelhető le roncsolásmentesen a fedlap - a tömítést mindig újra kell nyomni.
(A hőálló szilikont kéményekhez használják, ide jó lesz a sima fehér).

Egy ugyanolyan formájú de EPDM alapú tömítőgumi lenne az ideális.
2012-05-10
09:44:39
Előzmény: takyka #29326#29328
Szia!
Köszönöm a választ! :-)
Ez tovább csökkenti a pufferem árát. :-)
2012-05-10
09:22:52
Előzmény: barbot #29321#29326
Szia,

Ez egy sima mágnesszelep, jó levegőre és desztilált vízre. Amíg villanyt kap a tekercse, átengedi magán a közeget. A Kvs-e vízre 54L/perc.

T.
2012-05-10
08:45:17
Előzmény: szocsmarci #29318#29321
Szia!
Köszi a megfejtéseket!
Hálából továbbkérdezek. :-)

1 ferdeszelep, 1/2" - ez jó lesz a drain back tartály elé szerelve? Az oldalsó lyukba lehetne tenni egy hőmérőt pl, vagy be is lehet dugni.

2 krómozott valami - ingyen megérte, elhoztam. Ez valami olyan csap, ami a keresztirányú vezetékbe bekever egy harmadik ágat. Valami kézi, 3 utas szelep.

3 tartály - A tegnap leszedtem a szerelőlapot, gumitömités van alatta. Hőálló szilikonnal helyetesithető? vagy csak simán ragasszam be? A tartály belül szép tiszta, nem rozsdás.

4 mágnesszelep levegőre- nem bánnám, ha leirnád, hol használják, és hogy, vagy küldenél egy linket. Használok kompresszort a munkám során, lehet, hogy jól fogna.
Közben rákerestem a neten, ezeket általában vizre,levegőre árulják. És a tartályomnak is az alján volt, ezen engedték ki a felirat szerint a kondenzvizet. Előtte volt egy golyóscsap, és egy y szűrő/iszapleválasztó.
Szerinted jó lenne beépitve a kazánhoz biztonsági hütőnek? Ezt egy hőérzékelős kapcsoló kiválóan tudná vezérelni.

5 biztonsági szelep- ezt kipróbálom, ? baros

szocsmarciVálasz erre
2012-05-10
08:08:34
Előzmény: barbot #29308#29318
A képek sorban
1 ferdeszelep, 1/2" - jó állapotú
2 krómozott valami - nem tudom, mi az, van rajta 3 krómozott elem, ami elvileg különálló, nincs köze a fő szerelvényhez. Szerintem fürdőszobába volt, ott szoktak ilyen csicsás dolgokat használni, de nem sokat érhet műszakilag - nagyon kicsi a belső keresztmetszete
3 tartály - max 50°C-t írnak, de valószínű a fedél tömítés miatt, szerintem bírja a 90-100°C-t.
4 mágnesszelep levegőre, itt nincs rá szükség
5 biztonsági szelepnek nézem, Neked nem jó ide
6 majd lehet filóznod, hogyan oldod meg a bevezetést, és a tömítést a szelepfedélen. Az eredeti tömítés valószínű nem lesz jó, mert az levegőre való és hidegebb közegre, valamit ki kell találj.
2012-05-10
07:19:59
Előzmény: villam64 #29314#29315
Pálinkás jó reggelt!
El sem hiszed, mi mindent kidobnak az emberek. Attól még jó lehet, hogy valaki kidobta. A tartály is 100%-os állapotban van.
De mondok egy példát: A L nevű áruház átvette a P-t. Persze, működve, és egy-két éve épitett üzletláncal. Azzal inditottak, hogy kicserélték a teljes villamoshálózatot. Állitólag a régi is jó volt, még garanciában, de az új üzletlánc más rendszerrel dolgozott. És állitólag az újonnan beszerelt ketyerék minősége nem érte el a régiekét...Gondolom, simán beépitik az árrésükbe a költségeket, de ez akkor is pazarlás.
villam64Válasz erre
2012-05-10
07:09:41
Előzmény: barbot #29308#29314
Ezek nem az én szakterületem. A vezetékes az valami szelep működtető 230 V. De nem ismerem, meg ha kidobták?.

Szocsmarci
Barbotnak nem déli fekvésű teteje van. Ekkora teljesítménynél nem kívánatos takargatni a kollektort.
2012-05-09
22:39:12
Előzmény: szocsmarci #29311#29313
Ha jól értelmeztem a drain back tartály működését, akkor a vizszintje az oldalán, alúlról 2/3-a magasságban levő oldalsó csonknál kell legyen. Vagyis ha a drain back tartályom 28 literes, akkor kb. 17-19 liter viz lesz benne az oldalsó csonkig. A csonkot csak vizszintellenőrzésre használnám, a lefúvószelep az egyik felső csonkra kerülne.

A kollektorból jövő vizet payagyerek-módszerrel szeretném bekötni, vagyis belógatok egy csövet az aljáig, amelynek a tartályban levő, csonk alatti részére vágok egy lyukat. Payagyerek rozsdamentes csővel csinálta, én gondolom jó lesz ide a rézcső is.

Szivesen használnék én rozsdamentes tartályt is, de nem találtam, csináltatni, venni meg drága. A Méh-marktból kb. 2000 ft-nyi oroszlánért vett scania levegő-tartály meg készen van. Szegény ember vizzel főz, ahogy errefelé mondják, és ha igy elmegy a rendszerem, akkor nekem tökéletes. Még tartókonzol is van rajta.

Nna. Megmértem a tetősikot a kupáscseréptől a csatornáig, 2,7 m. Ez úgy adódik, hogy az oldalfalak meg vannak emelve, felmennek a födém fölé. Az eresz fölé + a csatornába nyúló tető kb.40-50 cm. Ide kell járni legalább egy cserépnyi magasság, vagyis kb. 25-30 cm. Ez összesen 65-80 cm a csatornától számolva, vagyis kb. 2 m marad a kupáscserépig. A tető 45 fok kb. (ezt még megmérem), és én 55-65 fok közötti állásba szeretném állitani a kollektort, hogy inkább tavasszal és ősszel vitézkedjen. Tehát ha a kollektor felső felét előrebuktatom, azzal emelem is.

A szivattyút holnap lefotózom, hogy lásd a kapcsolót, mert ezt meg én nem értem.

Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva