English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-27
20:38:17
Előzmény: zsezse #33627#33638
szia zsezse!
3 radiátor van, 2 drb dupla 80-as, és 1 drb dupla 1,20-as. Betontégla falak vannak, beton födém és padló. Ha ez télen áthül, a fagyasztó eldobhatja a diplomáját. :-) Szóval itt nem az lesz a kérdés, hogy visszahüti-e a radiátor, hanem hogy a külső hőcserélő át tud-e vinni ennyi hőt. Ez egy köztes állapot, szigetelés jövőben...

A hmv tartálynak 1"-os csonkjai vannak a 2 nm felületű hőcserélőspirálon,és ugyancsak 1" a bekötése. Ebben a felállásban (kb. 1/3-1/4-re leszabályozva ) elég volt ahoz, hogy részben átvegye a kazánvédő szelep funkcióját a hmv tartály. Ezért nem látom értelmét még egy fogyasztót/hibalehetőséget/költséget beépíteni oda egy szivattyú képében.

A lehető legtöbb elemet meghagyok a mostani rebszer-kiépítésből, tehát a kazán, hmv és puffertartály 5/4-es fővezetékre fog csatlakozni. A 300 literes hmv tartály csonkja 1", az 500 literes pufferé viszont 5/4-es. Érdemes a pufferre 5/4-es csővel menni?

2012-09-27
17:24:07
Előzmény: barbot #33594#33627
barbot:

nem szeretnelek illuziokban ringatni, de szerintem veszhutesre ez nagyon keves lesz. 1 radiator nem fog leadni olyan hirtelen annyi hot, hogy egy kazan megforrast megakadalyozd, de te tudod.

a nem-fagymentes helyet valoban csak igy tudod uzembiztosan melegiteni, ha fagyalloval feltoltod.

tovabbra is tartom, hogy szocsmarci rajza megfelelo neked erre a celra is.

a kazan - esbe - puffer kozott a leheto legnagyobb keresztmetszettel menj: minimum collossal (28as rezscso)

villam64Válasz erre
2012-09-27
08:58:25
Előzmény: barbot #33597#33600
Nálam a meleg ágon semmilyen korlátozás nincs. Felesleges. A kazán vas csövét 28-as rézzel toldottam meg, és ilyen megy korlátozás nélkül az 511 meleg, belső körére.
2012-09-27
08:46:50
Előzmény: villam64 #33596#33597
szia.
Köszi, ESBE-t rendeltem, mert kb. 8000 ft-nyi oroszlánnal olcsóbb, illetve mert ebből van 50 fokos is. A Herz-ből csak 61 fokosat árulnak itt.
Gondolom, a bekötési előirások az ESBE-re is hasonlóak, mint a Herzre. meglepő dolgokat ir itt az ásványi kenőanyagokról. Nekem a szaki ajánlotta, hogy gépzsirral kenjem be vékonyan a hmv tartály gumitömitését-ezek szerint ha leszedem, le kell töröljem. A 10%-os átfolyást izgalmas lesz beállitani, de megoldom valahogy. Csak azt nem tudom, hogy akkor milyen csővel kössem össze az előremenőt, és a visszatérőt az esbe szelepen keresztül.Elég lesz a 18-as rézcső?
2012-09-27
07:59:37
Előzmény: zsezse #33574#33594

szia
A külső hőcserélőn keresztül fütök egy 5x4-es helységet, amit csak néha-néha használok. Tehát ez egy külön kör lesz, fagyállóval feltöltve. Ezenkivül úgy gondoltam, hogy betölthetné a vészhütő szerepét is: Ennek a külön helységnek a szivattyúját vagy én kapcsolom be (mikor szükségem van rá), vagy egy csőtermosztát, amely a kazán előremenőjére lesz szerelve: ha a hőmérséklet eléri a 90 fokot, akkor bekapcsolja a szivattyúját a külön körnek. Az a helység biztosan fagypont alatt, vagy körüli hőmérsékleten van az idő nagy részében, úgyhogy lesz lehetősége visszahűteni a vizet.
orulok:)

A szocsmarci rajzán levő, hmv tartály előtt levő szivattyúra azért nincs szükségünk, mert nem pancsolunk el 300 liter meleg vizet. Visszacsapószelep már van itt, a hmv tartály visszatérőjén most is, de visszarakom.
Ma a helyi üzletben megrendeltem az esbe vtc511-et. Egy kicsi kedvezménnyel csak kb. 3000 ft-al kerül többe, mint odakint. Szerencsém volt.

2012-09-26
10:04:21
Előzmény: villam64 #33575#33576
Sajnos ez már nem boldogit. Csak ma tudta volna megvenni az ismerősöm. Nem tudom, miért kell hirdetni a neten, ha nincs nekik.
villam64Válasz erre
2012-09-26
09:44:58
Előzmény: barbot #33572#33575
Az, hogy nincs raktáron, attól még általában 1 hét az átfutási idő. A nagykernek szokott lenni raktáron. Inkább az internetes vagy olcsóbb üzlet. Mondtam én is az üzletben, hogy sokkal olcsóbban láttam az interneten. Egyből csak néhány száz lett a különbség.
2012-09-26
08:49:40
Előzmény: barbot #33573#33574
barbot

orulok:)

a kulso hocserelo milyen szerepet tolt be nalad? ha elmondod, tudok valaszolni:)

a szivattyuk, ha nem is jarnak atengednek magukon valamennyi vizet. regen nekem igy volt. DE(!) ha beraksz egy keveroszelepet a puffer utan, ami ajanlott (VTA) akkor ott mar nem fog atmenni a viz, oda mindenkeppen jaro szivattyu kell a keveroszelep utan.

azt nem ertem, miert kotottel a sajat rajzodon egy hocserelot a HMV visszatero agara.

szocsmarci rajzan a HMV tartaly ele kotott kulon szivattyu azt a celt szolgalja, hogy a pufferbol kulon tudjal kivenni melegvizet a HMV fele, ha mar leegett a kazanod.
erre irtam en azt, hogy mivel eleg nagy a HMV tartalyod es kicsi a puffered, nem biztos, hogy van letjogosultsaga a dolognak (maximum az atmeneti idoben, amikor a pufferbol nem fogyasztasz melegvizet), igy ezt a szivattyut elhagyhatod, ha a puffer ele kotod be a HMV hocserelot, akkor a kazan szivattyuja ezt megoldja. (ekkor is kell egy visszacsapo szelep ide)

az ESBE VTC511 helyett nezz korbe Herz Teplomix szelepnek!
www.herz-hu.com/products.php?tmpl=product_groups&GrandParent=222
kb az oldal kozepen:
Keverőszelep a visszatérő-hőmérséklet emeléséhez
ez elvileg ugyanazt tudja, de kedvezobb aron.

ha elmondod, mire kell a hocserelo, akkor tudok segiteni a tobbiben is, de elso korben szocsmarci jol rajzolta, akarmi is az.

2012-09-26
08:15:36
Előzmény: zsezse #33557#33573
szia zsezse.
Közös nevezőre hozod a fórumot. :-) Nagyon lényeges szempont, hogy a költségek minimálisak legyenek. És ha két megvásárolandó szelepb helyett csak egyet kell megvenni, az komoly érv. Főleg, hogy nem tudják ma BPesten megvenni a szükséges kazánvédőt, és itt kell megvegyem, jóval drágábban.
Nekem is tetszik a rajz, csak épp a hőcserélőt akarom bevinni a hmv tartály után, és elhagyni róla a 2 szivattyút: a hmv tartályét, illetve a hőcserélő kazánoldali szivattyúját. Csak abban nyugtass meg, hogy a hmv, és a puffer utáni szivattyú ha nem müködik is, átenged elég vizet magán. Illetve magyarázd el, hogy müködik, és milyen vezérlés kell.

2012-09-26
08:00:31
Előzmény: szocsmarci #33555#33572
szia
nem késő a rajz, mert kb. 2 hét mulva tudok nekifogni az átépitésnek.
A puffer töltését kazánvédő szeleppel gondopltam, nem sima keverőszeleppel. A kazánvédő szelep is a visszatérőt szabályozza. Ez egy 5let volt részemről, mert tetszik a nagy áteresztőképesség.
Természetesen tudom, hogy minden fűtésrendszer egyedi, és nem minden kapcsolás működik a nagy könyv szerint. Ez a baj az én rendszeremmel is, mert szűk mozgástérben, adott lehetőségekkel, és szűkös anyagiakkal kell megoldani egy rendszert. Biztos vagyok benne, hogy mindenki a legjobb tudása szerint próbáll segiteni.
A rajzon miért kell szivattyú a hmv tartály feltöltéséhez, mikor azon még leszabályozva is átnyomja a kazán szivattyúja a vizet? Azt irtad, hogy jó a hőcserélő a hmv tartályhoz, a rajzon mégis külön körön szerepel. A rajz szerint bekötve a puffert, az hidrováltóként, vagy radiátorként működik? Az tetszik a rajzban, hogy csak egy kazánvédő szelep kell, és az adott, meglevő eszközeimmel megvalósithatom.
Ne értsd félre, nem kekeckedni akarok, de nem szakmám ez, és irtam, hogy csak 2 szivattyúm van beépitendő, és csak a kazánvédőt tudom megvásároltatni. Még azt sem biztos, hogy jó áron: ugyanis BP-en 4-5 üzletben kérdezte az ismerősöm, és sehol sincs raktáron, illetve egy helyen 30000-ért akarták adni. Az interneten hirdetett üzletekben sincs raktáron(webgáz, pf trading, stb...) És ez azt jelenti, hogy itt kell megvegyem kb. 10000 ft-al drágábban, mint ott amennyi.

villam64Válasz erre
2012-09-26
07:54:51
Előzmény: barbot #33567#33571
Én pedig az 572-esre gondoltam, mert azt hittem megmaradsz a szabályozás mellett. Árban nincs nagy különbség. Tény, hogy minden nap nem szívesen állítaná az ember, meg lehet nincs is értelme. A kazánvédő 50 foktól kezd átváltani 60 fokig. A 60 fokos visszatérő 60 fokos puffert is feltételez. Neked számít, hogy -25 fokban legyen a lakás felé fűtés. Ekkor kézi kapcsolással működtethető az sz3 szivattyú, és tovább fűthető a lakás, ha szükséges. A kézi kapcsolás áthidalóként működne az időzítőn. De túl meleg puffer esetén lehet hőfokkapcsoló is.
2012-09-26
07:24:32
Előzmény: villam64 #33553#33567
azt elfeledtem irni, hogy a puffer töltését nem sima keverőszelep, hanem egy 50 fokos kazánvédőszelep végezné.
2012-09-25
22:08:22
Előzmény: szocsmarci #33555#33557
ezt a rajzot en is ajanlom, de 3 dolog hianyzik rola (es ha fontos az indulo koltseg, akkor legalabb 1 dolog felesleges):

hianyzik: 3 darab visszacsapo szelep - hmv hocserelo elol es a ket futesi kor elol

(maganvelemeny: ami elso korben elhagyhato - ezesetben rosszul van bekotve - az a HMV szivattyu:
mivel neked kelloen nagymeretu HMV tartalyod van, (es ehhez kepest "kicsi" puffered), igy a HMV szivattyut meg tudod sporolni, ha a puffer es a kazan koze kotod, igy amikor a kazan tolti a puffert a HMVt is elkesziti.
hatrany persze, hogy a pufferrol kesobb nincs lehetoseg utantolteni.)

a kulso hocserelo szerepet nem ertem. az mihez kell?
2012-09-25
22:02:21
Előzmény: barbot #33551#33556
barbot

en vegigjartam, sot, megepitettem eleg sok rajzot, sajatot is, maset is, de a leheto legegyszerubbet valasztottam es tennem ezt most is.
feleslegesen varialod szerintem.

en nem tennek be 2 VTC szelepet sem, mert szerintem dragitja a rendszert.

egy 60 fokos VTC a kazan visszaterojen megemeli annyira a hofokot, hogy egy rendes (30+ KW) os kazan 80 fokos eloremenovel/60 fokos visszaterovel tud dolgozni (igy a pufferbe kb 75-80 fokos viz fog kerulni)
a kulcs: rendes, beallitott huzat, fustszelep, szaraz fa, hatekony eges.

neked kicsi a puffered - egyelore -, igy hamar korbe fog fordulni a viz a pufferben, igy oda kell figyelned, hogy ha a puffer alja is eleri a 75-80 fokot, a lakas pedig nem ker meleget, akkor nehogy megfusson a kazan.

a lakas oldalrol ha radiatorjaid lesznek, akkor a legegyszerubbek a termofejek.
(nem reklam, de van eladom egy jopar darab, ha kell:) most szedtem ki oket, 4 evesek)
ezek elzarjak az adott kor fele a keringest, ha mar felmelegedett a helyiseg, igy csokken a kivant terfogataram, egyre tobb viz marad majd a pufferben.
Ezt egy sima T elosztoval bekotott puffer is tudja.

ha szeretned megkimelni a csaladot a kellemetlen 80 fokos radiator felulettol, illetve szeretnel valamennyit sporolni azzal, hogy szabalyozni tudod a radiator eloremeno homersekletet, akkor egy 10e Ftos VTA szeleppel ezt megteheted a puffer es a lakas kozott. evente 1-2x allitasz rajta, amikor enyhe ido /hideg ido valtakozik, ez nem tul nagy "dolog". (persze lehet motorost is venni, csak kerdes, hogy megeri-e)

minden tovabbi elem beepitese bonyolit es dragit a rendszeren szvsz.

szocsmarciVálasz erre
2012-09-25
21:59:29
Előzmény: barbot #33551#33555
Szerintem hibás. Visszatérőre nem szoktunk szabályozni. A HMV tartály, és a Swep hőcserélő sorba kötése még elmegy, a Swep ellenállása bőven 1m alatt lesz 15kW-nál, 80/70 és 60/70C-nál, ez jó. Ne haragudj, szerintem Villám64 megvezet Téged. A saját rendszerét próbálja erőltetni, ami a te esetedben nem biztos, hogy jó lesz.
Mellékelem a jó kapcsolást, talán még nem késő.

villam64Válasz erre
2012-09-25
21:03:56
Előzmény: barbot #33551#33553
Azt látom, hogy a puffer töltés szabályzása a visszatérő alapján történik. Ezzel a puffer melegedésével késleltethető a kazán melegedése. Amíg a visszatérő felett van beállítva a keverőszelep, addig a radiátorok felé van csak keringés. Amikor eléri a visszatérő a beállított értéket, elkezdi a puffert tölteni. Tehát menet közbeni visszaállítással nagyjából beállítható 50 plusz kazán hőemelése, és ez megy a radiátorok felé.
2012-09-25
19:57:43
Előzmény: villam64 #33523#33551
sziasztok
mit szóltok ehez a kapcsoláshoz (vázlat, vezérlés, stb nélkül):

villam64Válasz erre
2012-09-25
10:27:40
Előzmény: barbot #33512#33523
Ha az én bekötésemet választanád, akkor ugyan úgy, mint nálam. Működésben ugyan az lenne, mint a keverőszelepes megoldás nálad. Hátránya a fix induló hőmérséklet a puffer felfűtéséig. A felesleg megy a pufferbe. A thermo fej plusz költséggel cserélhető benne. Zsezse a megmondhatója, neki mennyiért sikerült. Nálam 60 °C-os a két kazán védő. A másodikhoz hozzá kell adni a kazán hőemelését, az jut a radiátorra. De, ha a visszatérőd nem emelkedik 55 °C fölé, akkor nem érdemes 60 °C-osat választani, mert sosem melegszik a puffer. Legalább 5 °C-kal kisebb kell.
A puffer átmelegedésével itt is melegszik tovább a visszatérő, és a kazán hőfoka. Az 50 °C-kos kazánvédő 60 °C visszatérőnél már nagyrészt a tartály felé van nyitva a hideg ágon. Ekkor nagyon valószínű, hogy 70 °C-ot nyom a radiátorok felé a kazán, hogy 60 °C térjen vissza, főleg a sok radiátorod miatt, melyek sok hőt adnak már le ilyenkor. Tehát ez esetben is a te fűtési szokásaidhoz kell illeszteni. Leginkább a -20,-25 °C-hoz, hogy ekkor is be tudjál táplálni a pufferbe. A külön keringtető a visszacsapóval a pufferből való fűtéshez itt is meg van. Most látom, hogy 60-as az első 511-esem. Számít a választásnál az üzemi hőfokok. Nekem mindenhol thermo fejek vannak, tehát hamar felfűtöm a házat, főleg most már. Szűkül a keresztmetszet, a kazán hőfok emelése nagyobb lesz. Hogy a kazánvédő működjön, ahhoz minimális áramlás mindig kell. Ehhez jó a hmv tartály is kapilláris lezárás nélkül. Nálad ez be van állítva, így nem gond. Hagyni kell kiégni a kazánt. A rajzomon szaggatott vonalak jelölik a helyiségeket.

Nagy lakás hőigény mellett nagyon nehéz még a puffert is fűteni. Határon van a kazánod.
2012-09-25
08:53:20
Előzmény: villam64 #33497#33512
A falakat a régi épületnél még nem tudom szigetelni, mert lassan száradt ki a fal, és a külső vakolatot is le kell verjem a jövőben. Kb. 6-7 éve dréneztem körbe a házat, ami nagyon jól sikerült, és működik is.

És az én rendszerembe hogy lehetne bekötni a puffert vtc 511-el?
Mert végül is csak a pufferbekötés az, ami a fennakadást okozza.
A kazánhoz már megrendeltem az ESBE VTC 511-es szelepet. örülök ennek is. :-)
villam64Válasz erre
2012-09-24
21:09:41
Előzmény: barbot #33494#33497
A falra gondoltam a szigetelést, mert a 70 °C-os fűtési víz hőmérséklet riaszt meg. A Zsezse rendszerét csak a bekötés miatt javasoltam megnézni. Az ugyan olyan, mint az utolsó keverőszelep nélküli. Vagy nálam kettő vtc511 van sorba kötve, és a második keveri hozzá a puffert, amikor már 50 fokos a visszatérő.
http://biosolar.hu/forum/show/32009#32009
2012-09-24
20:44:12
Előzmény: zsezse #33461#33495
szia zsezse
Jelenleg a rendszerben kb.125-130 liter víznek van 50 literes tágulásija, úgyhogy van még benne tartalék, de gondoltam, hogy minimum még egy 30 literest még berakok. Ha lehetőségem lesz, persze hogy bővítem a puffert is. De egyszer ez legyen meg. Nagyon szűk a költségvetés. Lassan ott tartunk, hogy "Vajudnak a hegyek, egér születik..."

2012-09-24
20:34:58
Előzmény: villam64 #33440#33494
A háznak nagyrészt 60 cm-es falai vannak, égetett tömör téglából. Vályoggal van összerakva a tégla, Ahol még szigetelni kell, az a 30-as előszobafal, ide 10 cm-es hablemzt/hungarocelt terveztünk. Vagy a 20 cm szigetelést a pufferre gondoltad?
zsezsének nagyon szép a rendszere, a rajza is. Erre nincs lehetőségem...
2012-09-24
12:07:52
Előzmény: barbot #33436#33461
barbot

a pufferhez mindenkeppen nagyobb tagulasi tartaly kell.
500L puffer nem tul sok, de a semminel tobb. mindenkeppen bovitsd fel legalabb 1500Lig

15 radiator azert nem keves:)

szeirntem ne aggodj az atfolyas miatt, a VTC511 elegendo lesz 5/4-es meretben, a lakas fele eleg a collos

villam64Válasz erre
2012-09-24
08:18:09
Előzmény: barbot #33434#33440
Egyszerű megoldás ez. De a kazán szivattyú átnyom a radiátor körbe. Jobbnak tartom a keverőszelepes megoldást. 20 cm szigetelést javaslok mielőbb. Nem árt a második szivattyúnak egy kézi vezérlés is. Bonyolultabb vezérlés. Nem tudom mennyi megy a pufferbe. Az első verziónknál a felesleg, 75 °C-os keverőszelep állásnál szinte semmi.

Zsezse szabadalmaztatott bekötése.
www.i-house.hu/haz/zrinyi/online/
2012-09-24
07:42:32
Előzmény: zsezse #33427#33436
szia zsezse!

megvan:
a jelenlegi rendszer:
-30/35 kW-os Viadrus öntöttvas kazánom
-Grundfos UPS BAS 32-60
-300 literes Hoval hmv tartály, 2nm-es hőcserélőspirállal, 17 literes tágulásival
-50 literes tágulási a fűtésnek
-15 radiátor + szegélyfütés
ami még megvan (használtan vásárolva):
-500 literes puffertartály
-1 hőcserélő
-2 szivattyú
amit még meg tudok venni az idén (max. kb. 50.000 ft-ig):
-1 kazánvédő szelep
-1 tágulási tartály
-1 keverőszelep
-apróságok

A végcél a lakás lehetőségeimhez mérten leggazdaságosabb fűtése. A puffert ha lehetőségem lesz, még bővíteni szeretném a jövőben. Most az 500 literes pufferben tárolt hőt reggel 6-7 körül be akarom nyomni a lakásba. Ennyi.
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Tervek - Barbotlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva