English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Fórumozók fűtési rendszerei
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-11-29
21:56:00
Tisztelt Fórumlakók,
miután ősz elejére kész lett a fűtésem bővítése egy vegyeskazánnal, ezúton terhelném a topikot a tapasztalataimmal.

A kazán nem nagy, Solida 4 tagos öntvény, igaz a rendszer sem nagy.
Több hét tapasztalata alapján, az utóbbi pár nap volt reggelre nálunk -5 fok is,
a fafogyasztásom napi 1-2 talicska körül van. A tüzifám évek óta gyűjtögetett szúette pillekönnyű anyag, korhadt, a fűtőértéke nem sok lehet, de ebből van vagy 15 köbméter.
A fűtés úgy megy, hogy hétközben délután 16-17 óra körül begyújtok, és este 9-10 körül rakom meg utoljára. Napközben a házban a gázfűtés ki van kapcsolva, le is hűl rendesen 15-16 fokra a lakás. Este 10 körül 22-23 fok körül van mindenhol, a fűtővíz 60-65 fokos, a huzatszabályzó derekasan teszi a dolgát.
A visszatérőm begyújtás után 20-25 perc múlva 50 fok körüli, keverőszelep nincs beépítve, de ezek szerint nem is szükséges. A kazán belseje szép, kátrány, kicsapódás nincs.
Hétvégi tüzelés attól függ, otthon vagyok-e, a csajoknak (Anyukám, asszonykám) van-e kedve begyújtani, vagy nincs. A rendszer gyerek, nő, és bolondbiztos, teljesen automatikus egyébként, most dolgozom egy ups-en, akkor áramszünetbiztos is lesz.
Éjjel amikor kialszik a tűz, 45 fokig keringet, utána automatikusan átáll a rendszer a 3 zónás gázkazános fűtésre, és a lakás lehűlése után szobatermosztátok által beállított 19-20-21 fokot tartja.
A gázfogyasztás múlt év október-180 köbméter helyett 80,
november-260 köbméter helyett 100 köbméter,
tehát 'valami történt' :-)
A gázfogysztás csökkenésébe belejátszik a Fég C24 cseréje is Saunier kondenzációsra,
de az oroszlánrész szerintem a kis vegyeskazáné.

2013-09-23
13:11:56
Baxi-t én is elindítottam, Totya még alszik.
Viszont egy érdekesség a baxival kapcsolatban.
38-fokra állítva az előremenőt fix 48 fokon üzemel, vszeg 10 fok lehet felfelé a hiszterézise.
36 fokra állítva viszont 52-28 fok között szambázik és ki be kapcsol.
Jellemzően 28 fok átlagban meglehet a 36.
Érdekes vezérlő logika.
2011-10-09
01:04:41
Az idén a szokottnál későbben kapcsoltam le a gázkazánt (április 20).
Azóta a kollektorok termeltek, de ma be kellett indítani a kazánt (október 9), mert nem volt elég meleg a víz.

2011-08-13
22:20:51
Előzmény: pali #16596#16600
pali,

A víz fajhője kilogrammonként = 4.2kJ/K

Az általad megadott adatok alapján:
A víz felmelegedése során nyert hőenergia 54.4*4.2*(42-16)=5.940kJ

1m3 gáz energiatartalma 34MJ, 1liter gáz energiatartalma 34kJ, 173.5 liter gáz energiatartalma 5.899kJ.

A számított hatásfok ~100%, ezért arra gondolok, hogy kondenzációs kazánról van szó.

A pontos mérés viszont rengeteget számít:
Tegyük fel, hogy a víz hőmérsékletének mérésekor a meleg és a hideg oldalon 1C fokos hibával mértél, egyszer a pozitív, máskor a negatív irányba tévedtél (vagy csak a hőmérő).
Így A víz felmelegedése során nyert hőenergia csak 5.483kJ, vagyis a hatásfok ~93%.

2011-08-13
21:06:20
Sziasztok!

Nem találtam helyet neki, talán ide való a legjobban.

A zárt égésterű, modulált kazánom 54,4 liter melegvizet készített 173,5 liter gázzal. A meleghez nem kell keverni hideget, mert úgy van beállítva, hogy pont jó a hőfoka.

Átfolyós, be ~16°C, ki egyenletes ~42°C.

Mennyi lehet a hatásfoka a kazánomnak?

2011-01-24
21:37:25
Előzmény: robert #11046#11048
Robert!
Gáznál: - nyílt égésterű, - zárt láng modulált, -kondenzációs.
Nyíltról, zárt moduláltra tértem át és ~25% lett a gáz megtakarítás, csak a kazán lecserélésével.
Pali
2011-01-24
20:20:31
Ha már csinálunk egy táblázatot, akkor jól gondoljuk át előtte, hogy miket tartalmazzon.
Nekem ezek az adatok jutottak most az eszembe, de biztosan érdemes lenne mást is belevenni, a csoportosítást mg úgy végezni, hogy minél áttekinthetőbb legyen.

fűtőanyag:
földgáz;pb gáz;vegyes;fa;szén;fabrikett;pellet;fűrészpor;villanyfűtés - hőtárolós;villanyfűtés - infra panel;villanyfűtés - fűtőkábel;hőszivattyú - levegő/víz;hőszivattyú - víz/víz;napkollektor;olaj;etanol

hőszivattyú:
levegő - szabadból;levegő - talajregiszterből;víz - nyílt víz (tó, folyó);víz - talajvíz;víz - kútvíz;víz - talajszonda

technológia:
kondenzációs;faelgázosító;automata adagoló;konvektor;kályha

gyártó/típus:

teljesítmény:

helyi fűtés /központi fűtés:

hőszállító közeg:
levegő;víz;gőz

hőszállító közeg hőmérséklete:

áramoltatás:
gravitációs;elektromos keringető szivattyú

hőleadó:
radiátor;padlócsatorna fűtés;padlófűtés;falfűtés;mennyezetfűtés;szegélyfűtés