English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízszerelés, szivattyúk, szerelvényeklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-01-19
16:15:08
Előzmény: payagyerek #10867#10870
Azért annak a 2 hónapos üzemidőnek biztos oka volt. Ennyire szar nem lehet egy ekkora márka terméke. Fél év alatt belerokkannának a garanciális reklamációkba és piacvesztésbe. Kicserélték neked gariba?
Nem vagyok wilo hívő, nekem mind egykutya. Az előző házban a padlófűtés körhöz wilót raktam (a legolcsóbbat, ahhoz jutottam hozzá okosba'). Öt évig, amíg ott laktam semmi gondom nem volt vele.
Mondjuk ez az öt év nem sokat mond a tartósságról, apám 25 éves fég gázkazánjáról a kidobásakor lementettem az eredeti grundfos szivattyút, hibátlan.

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-19
15:54:58
Előzmény: takyka #10864#10869
Végülis 1-et beszélünk, csak én a nyomásesést, egyszerűen fojtásként említem.
Persze függvénye a kívánt tömegáramnak.
payagyerekVálasz erre
2011-01-19
15:03:13
Előzmény: sándor #10865#10867
Én csak 1 példát mondok:
Volt 1 éve, hogy 1 DB napkoliban, egymás után feszült meg 2db wilo. Mindegyik 2 hónapig bírta. Harmadjára, próbaként, kapott 1 pedrollo kergetőt.
Ez a pedi, ott virgonckodik, cca. 1 éve. Ráadásul:
A wilcsik úgy bírtak 2-2 hónapot, hogy ez őszi-téli üzem volt. Vagyis igen karcsú üzemóra.
A pedi azóta, már átnyomott 1 nyarat. Ami üzemórában, kb. 10×ese, mint amazoknak.
A wilcsik, szétverték a csapágyukat. Morogtak, mint a maci, aminek dörzsölik az orrát.
Több ilyen eset is volt. Nem csak ez.
Persze nem állítanám, hogy mind féreg. Inkább csak azt mondanám, hogy az utóbbi időben, mintha...

Ez az a pedrollo: (Az ára is fincsi. 2év gar.) Nem reklám!

2011-01-19
11:29:13
Előzmény: payagyerek #10861#10864
Szerintem nem értjük egymást. Az ok, hogy a szivattyú nem látja a légköri nyomást. De, ahogy növeljük az áramlási sebességet egy zárt rendszerben, úgy növekszik az áramlási ellenállás is. Ehhez nyomáslépcsőt kell a szivattyúnak létrehoznia. Sajna ezt a nyomáslépcsőt nem tudom konkrétan mekkora, az elképzelt 24L/perces áramlási sebesség mellett. Erre próbáltam következtetni...
Ha tudnám, hogy az 5 rétegű csönek, az alkalmazott idomoknak, a bojlernak és a kazánnak mekkora a kv-je, akkor számolható lenne a dolog...

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-19
10:07:04
Amúgy furmányos ez a cirkulációs szipóka-dolog.
Lesegetem a wilo leírását. Azt mondja, hogy a cirkoszivattyúk, HMV-re 65°, fűtésre 110°.
Tán oxigénes közegben, problémásabb a magas hőmérséklet?

Közben lesegetem ezt a kukázott Star Z20-at. Olybá tűnik, hogy a meleg oxigénes víz, megcincálta a műanyag turbina anyagát. Felpuhult. (röhejes)
Azért gondolom, hogy a meleg és nem pedig kavitáció, mert a gumi tömítések meg, csonttá vannak keményedve. (Azokon nincs ugye kavitáció.)
Ha ez igaz, akkor az én szoláromban lévő áttöltő szivattyú, nem lesz hosszú életű. Pláne, hogy wilo. :-) (Szerintem férgek.)
Nálam 70-80°-on dolgozik.

Szóval készülök a várható jövőre:
Megsavaztam a sárgaréz turbinaházat.
Vagy kukázok rá 1 nemwilo fűtési szipóka motort tengelyestül turbinástól, vagy ezt fabrikálom.
Ezért lehúztam a tengelyéről a turbina maradványt. (fagyasztottam-hevítettem) Teszek rá 1 kukázott, fűtési masszívabb turbinát. Lehetőleg olyat, amibe még réz a turbina.
Amelyik előbb lesz.
Bár ha új motrot teszek rá, akkor 3 fokozatú lesz. (Möllássuk.)

payagyerekVálasz erre
2011-01-19
09:40:49
Előzmény: takyka #10854#10861
Takesz bátyó!
A nyomásesés, nem lehet 5-6 bar! A szivattyúnak fogalma sincs, hogy mekkora nyomású közegben mártózik. Azt csak mi tudjuk. De mi is csak azért, mert mi 1 bar-ban vagyunk.
Mi sem vesszük észre a körülöttünk levő közeg nyomását (levegő), csak akkor ha erőlködnünk kell, vagyis túlnyomást kell előállítanunk (ahhoz képest, amiben mártózunk).
Pl. hevesen nyomkurásszuk a biciklipumpát. (Akkor nekünk is verejtékes lesz a homlokunk.)
2011-01-18
20:21:48
Előzmény: payagyerek #10852#10854
Szerintem meg a rendszer ellenállásából következő nyomásesés 5-6 bar 18L/percnél. A kérdés csak az, hogy ebből mennyi esik termosztátos csapon meg a vékony zuhanycsövön, mert annyival kisebb a zárt rendszeré.

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-18
20:05:50
Előzmény: takyka #10850#10852
Abból a szivattyú, mit sem tud! Neki a torkát is 5bar nyomja, meg a seggén is 5bar jön ki. Ő csak megmozdítja a vizet, de nyomást nem emel. Csak a cső és a kötőcullangok fojtását kell leküzdenie, a kívánt tömegárammal.
2011-01-18
19:58:23
Gondolkoztam ezen a mennyi teljesítmény kell az expressz HMV keringetésemhez. Arra jutottam, hogy lehet, hogy sok.

A hálózat nyomása 5-6bar között kóvájog. Ez az 5-6bar kb. 18L/percet nyom ki a csapon. Ha megnézem az adatlapját a választott szivattyúnak, akkor az jön ki, hogy 24L/percnél 2 bar nyomásra képes. Mivel kicsit mások a körülmények, ezért teljes teljesítményen max. 15-20L/perc-re számítok.

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-18
16:14:29
Hoztam a MÉHészetből 1 WILO Star Z20/1 (38W-os) cirkulációs szivattyút. Volt vagy 400Ft, mert sárgaréz a turbinaháza.
Bedugva a vellanyba, megy. Ezért szétszedtem, hogy kitakarítsam, megsasoljam a tömítőgyűrű állagát.
Éshát, meg is lepődtem! Hiányzik róla a turbina! Csak csonkmaradványok vannak a helyén. Az is gumi-jellegűvé puhulva. A körmöm is bele tudom nyomni.
Bár tudtam, hogy a Wilo, nem 1 NASA teknika, de erre, én sem gondolnék.
Megszórnak minket a ganéval. :-(

A lényeg:
(csavarhúzó mutatja a hiányt)

Majd megmérem, hogy a bronz turbinaház, azonos méretű-e a normál szipókákkal. Mert ha igen, akkor az öntvényházas helyett is , fel lehet tenni.
Ígyhát, ha jó a méret, akkor kincs.

Megmértem. Jó a méret! Igaz, nem tudtam rápróbálni, mert most csak sphero-evig van itthon.
Csak a szoláromban lévő (jelenleg) grfos csavartávolságait mértem, viszonyítottam.
Ez azt jelenti, hogy rá kell tenni, bármelyik fajta motrot és lesz 1 cirkulációs bronzszivattyú, ami 110°-ot is bír, meg még 3 fokozatban, nagyobb teljesítményben, kapcsolgatható.
68mm csavartávolság.
(Meg persze, "felújítottam" savval, lúggal.)

payagyerekVálasz erre
2011-01-16
17:43:55
Előzmény: takyka #10775#10776
1~-ú, de ha már csak ezen múlik, akkor teszek bele 3~-ú kompresszort.
2011-01-16
17:36:23
Előzmény: payagyerek #10773#10775
A hőszivattyúd 3 fázisú?

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-16
14:57:30
Előzmény: takyka #10772#10773
Mert olyan nagy, hogy nem fér be semmiképp a hőszipka kasztnijába. (7,5/11kW-os) Külön, meg nem lehet, mert ami összevaló, annak együtt kell lennie. (Az én agyam szerint.)
Nameg 3~ bemenetű. Nálam meg csak 1~ van.

A PLC-t is eladtam már (szenteste másnapján). Azokból a portékákból lett a nyakkendő inverter megvéve, "tragikus hirtelenséggel".
2011-01-16
13:58:15
Előzmény: payagyerek #10737#10772
Sajna csak ez van, ez is 400W-os. Miért nem használod a 7kW-os invertert ha már megvan? Nem kér az (jelentékenyen) többet enni mint egy 1,5kW-os?
Az az omron cqm1-es plc meg elvinné az összes rendszered okosan, nem kéne hackelgetned a solárvezárlődet.

T.

2011-01-15
17:52:43
Előzmény: payagyerek #10703#10736
Payagyerek,

Itt egy videó, amit ma csináltam. Először 6Hz-el megy, majd visszafelé 2,5-el egy 750W-os 3 fázisú aszinkron motor direkt hajtással. (természetesen ezt terhelés alatt tudja)

Ezért gondolom, hogy nem túl nagy a szivattyú. A kérdésedre válaszolva nem tudom, hogy mekkora a teljesítmény igény az én munkapontomban, beállítom, amekkorára kell és tsók.

Robert,
Köszi a videót.
T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
23:40:25
Előzmény: kod1111 #10710#10719
Úgy látom, itt bele van töltve a lóvé! :-) Az biztos, hogy vagány!

Én aprócska pénzből garázdálkodok, így muszáj vagyok egyszerű, olcsó cuccot fabrikálni.
A nyomásfokozó szivattyú, annyiból hasznos, hogy kibillent minden locsolófejet.
Igaz -nálam- nem ezt a célt szolgálja! Büszkeség a férfifejnek, ha elhord jó messzire! Leülök a hintámra, benyomok 1 cigit a búrámba és 2 szomszédot is meglocsolok, lustálkodva, kényelmesen. :-)
(Régen, mikor az utcán, szigeteletlen vill.kábelek mentek a póznán, akkor vigyáznom kellett a hadonászással. Mikor a szembeszomszéd gyepét kínáltam.)
2011-01-14
21:27:53
Előzmény: payagyerek #10705#10710
Hát nem egy rossz kitaláció, így meg van a fűtés-hűtés és a locsolás is. Megmondom őszintén, még nem láttam olyan rendszert ahol 2 kütyü nyomja egyszerre. Én csak ilyet láttam, illetve csinálgattam.

payagyerekVálasz erre
2011-01-14
18:11:53
Előzmény: kod1111 #10704#10705
Ennek épp, nem kell különleges automatika. Amúgy sem szeretem túlkomplikálni. Csak olyan primitív egyszerűséggel, mint a ruszkik. :-)
Mágnesszelep sem kell. Csak 1 relé.
Hűtés-fűtéskor a relé a házból kap 1 kapcsolójelet, miáltal az 1-es (a képen alsó)szipóka indul.
Ha locsoláskor csap nyílik valahol, tehát megmozdul a vízoszlop, akkor a kék gyári kütyü indítja, mind2 szipókát. Amik sorban vannak. A fölső 2-es, csak a nyomásfokozó.
Tehát az 1-es, mindig megy, minden üzemmódban.
Ez így, azért jó szerintem, mert 1formák a szipókák. Ennek az az előnye, hogy ha épp télen feszül meg az 1-es (estleg ünnepekkor), akkor nem kell boltba szaladgálni, hanem csak átcuppan a 2-es, az 1-es helyére, és jöhet a menet.

Ha nyár van és az 1-es épp hűti a kecót, akkor is locsolható a platz, csak annyi történik, hogy akkor már nem hord el 2 szomszédig, hanem csak 1-ig. Miközben a hűtésüzem is megmarad.
2011-01-14
17:47:54
Előzmény: payagyerek #10693#10704
Engedj meg 1 képet! Nekem ezek figyelnek a kútban. Hűtés-fűtés alkalmával 1db megy. Locsoláskor mindkettő, sorban. Így van 7bar-om, az én aktuális nyugvópontomon. (Elhord nagyon messzire.)

Hol vannak a mágnesszelepek, automatika, stb? :))
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
15:44:53
Előzmény: takyka #10699#10703
Bocsánat! Flegmán, nem néztem meg, merthogy ösmerem. (Ezexerint mégsem.)
Akkor nem szóltam a 3 fázis ügyében! Vagyis szabályozható.
De!:
Ezek nem "hermetikus" szivattyúk. Vagyis könnyen pisálhatnak. Ezért is van a turbina és a motor között a tengelyen (láthatóan), 1 gumigyűrű. Ha elköpi magát a grafit-porcelán tömszelence, akkor a gumikarika kidobja a vizet a tengelyről. Még mielőtt elérné a motrot.
(Bár ez lehet, sok-sok év.)

Öntvény:
Érdekes a móka, mert nekem a kúton lévő szipókákon, semmiféle korrózív nyom nem látható. (A turbinaház belsején.)
Ámbár, abban a vízben, nincs oxigén.

Közelítsük meg másképp a témát:
Mennyire saccolod a szipóka teljesítményét, levett fordulat esetén? 80W? 100W?
Mán mert, annyi pénzért, lehet kapni, ekkora fűtésit is.
Legfeljebb a frekiváltót, piacra veted. Merthogy ugye, nem kék.
2011-01-14
13:03:21
Előzmény: payagyerek #10693#10699
Szia,

Ha megnézed az adatlapját, akkor a PK60 egy három fázisú szivattyú. (A PKm60 az egyfázisú.) Maxmimális vízszállítása 40L/perc azaz 2400L/óra. Nekem csúcson kell 24L/perc. Ha megnyitom teljesen a csapot, akkor kb. 18L/percel folyik a víz, ekkor a zaj bőven elfogadható (26-os és 22-es 5 rétegű csövekből van felépítve a rendszer). Ezek a számok nincsenek egymástól kezelhetetlenül messze. Ami engem inkább aggaszt az az öntvény ház...

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
12:01:33
Előzmény: takyka #10686#10693
Az említett, felszini kútszivattyú -zárt vízkörben- 4m3-t is megforgat. Még a csőfalakat is lekoptatja.
Ez ott jó (zárt rendszerben), ahol több köbmétert, vastag csövön kell megmozgatni.
Pl. ipari méretű folyadékhűtők, medencék, stb...
A hozzá képest vékony, házi méretű csövecskék fojtásán, süvölteni fog, mint a gázturbina.
(Szó szerint! Hasonlít az Albatrosz-hoz. A MIG-29, vagy a Gripen mély brutális hangját nem éri el.)

De ha már:
Ez ugye, vasöntvény turbinaházas. Tehát tettél 1 kompromisszumot (nem bronz).
Akkor már inkább a sima fűtési kergető. Az 3 állásban variálható.
Ez a 370W-os brutál, semmiképp nem jöhet össze. Még inverterrel sem!
Inverter:
Majd nézd meg az invertered, merthogy az 3 fázis, 120° kimenetű.
Ez a szipóka meg, 1 fázis (valójában 2) és 90° osztású.
Vagyis szerintem: Nem lehet inverterezni!

Engedj meg 1 képet! Nekem ezek figyelnek a kútban. Hűtés-fűtés alkalmával 1db megy. Locsoláskor mindkettő, sorban. Így van 7bar-om, az én aktuális nyugvópontomon. (Elhord nagyon messzire.)
De a lényeg: Ezek turbinája és turbinaháza között, nincs 1 tized milliméter hézag. Tehát inkább, nyomásfokozónak használandó.

2011-01-14
08:27:21
payagyerek,

Nézted már a nagyobbacska, nem szürkeöntvény keringető szivattyúk árait?
Az alap felállás az, hogy a lehető leggyorsabban szeretnék a mosogatónál melegvizet látni. A csőben kb. 4 liter víz van. Ezt, ha mondjuk 10mp alatt akarom
odajuttatni, akkor 24L/perc azaz 1,4m3/h szállítási teljesítményre van szükségem. A másik korlátozó tényező a kazán felfűtési karakterisztikája. Akkor tudok belőle a lehető leghamarabb melegvizet kivenni, ha elindítom a keringést 2L/percel, majd ahogy modulál felfelé úgy emelem a tömegáramot. Ehhez egy inverter a legegyszerűbb megoldás.

Ja és eszemben sincs fojtani, nekem ne hangoskodjon.

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-13
23:42:06
Előzmény: Dejoe #10681#10683
A biblia szerint az kéne.

Kérdés, hogy nem használható-e a sima öntöttvas?
Ha végiggondoljuk, hogy 1 tartály is vas, mégsem színezi rozsdabarnára a vizet.
Sőt! Ezeréves, keszekusza, elkorrodált vascső vízhálózatokon jön be a víz az utcáról.
Szóval, nem tom. Az is lehet, hogy csak 1 előírás a bronz, de -valójában- nyugodt szívvel használható az öntöttvas is.
Még nem próbáltam.
2011-01-13
23:30:52
Előzmény: payagyerek #10680#10681
"Helyette, sima fűtési kergetőszivattyú is megteszi"
persze rozsdamentes. Nem ?

Biosolar Forum  =>  Vízszerelés  =>  Vízszerelés, szivattyúk, szerelvényeklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva