English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Galéria  =>  Rendszer rajzok - payagyereklapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
payagyerekVálasz erre
2013-11-03
12:35:25
Előzmény: payagyerek #13798#43107
A múltkor lebontottam a kolimat a lopott szabadidőmben. Már annó említettem, hogy zárt DB rendszerem van (volt). Tehát nem volt rajta levegőző furat. Ezen kívül a réz kollektor és réz csövezeték a réz DB tartályba dolgozik. Ez az acél anyagú szolártartállyal nincs fémes kapcsolatban, mert mind2 cső (felmenő,lejövő) alupex. Tehát nincs elektrokorrózió.
Most szembesültem a jótékony hatásával (kép). Vagyis a sok éves primervíz szinte csaptisztaként jött le belőle. A képen látszik is (igaz az edényzet -melybe ürítettem- ganés volt). Pedig az én rendszerem igen forró üzemű volt.

Annó csak egyszer kellett pótolnom a vizet, mert véletlenül belecsimpaszkodtam 1 csőbe és a hozzá közel eső hollander tömítése így széttaposódott és igen lassan, de kipisált magából 1 kis vizet. Ám ez sok éve volt.

2011-04-27
18:48:41
Előzmény: payagyerek #13798#13967
Ezen agyaltam 1 kicsit mert jó ötletnek, tippnek tartom.
Továbbterveztem:) Mondjuk, hogy a víz simán leürüljön a DB-be a levegőbácsi-hurok segítségével. Bár a rajzon a Paya-copriht lett átrajzolva VCS-nél a légdugó elég lehet. Én a hárfás és a csőkígyós sík koli felé gondolkoztam. Az x magasság még
réz vagy szolár nemesacél cső ahol stagnáláskor a gőz lecsapódik. lefelé jó lehet az 5 rétegű vagy a kisebb 6-8 mm-es réz. A lényeg, hogy a gerincnél kisebb átmérőjű legyen. A DB tetején a szelep el is hagyható szerintem csak 1 5let.

payagyerekVálasz erre
2011-04-18
09:21:41
Előzmény: payagyerek #13165#13798
Jut eszembe! Kimaradt:

A kollektor magasponti kivezetés (forróág), nálam légüstös. Ennek akkor van nagy szerepe, ha nem akarjuk jelentősen túlméretezni a forró lejövő cső vastagságát. Igazából nem is kéne ehhez a szerény tömegáramhoz. Csak azért vagyunk kénytelenek, hogy -leállás esetén- a lecsordogáló víz és a vele szemben felbugyborékoló levegő, elférjenek egymás mellett.
Vagyis bodogan tehetünk soványabb lejövő csőméretet is, mert a leálláskor visszatáguló légüst-levegő, úgyis "lerúgja" a vizet. Segít a vízoszlop szétszakadásán.

2011-03-24
21:49:12
Előzmény: payagyerek #13165#13170
Vigyázz magadra, a tükör ráér később is.
payagyerekVálasz erre
2011-03-24
16:25:42
Előzmény: pali #13158#13165
Roby bátyó! Most jöttem meg a vodától. Meggyógyították. (Egyenlőre.)
Biztos megijedtek 1 vasvellával fenyegetőző embertől. :-)

Pali bátyó!
Nem tudtam még lepokrócozni a tükröt. Bár szeretném, meg kíváncsi vagyok rá én is, de a talajvíztől lucskosra ázott udvaron, nem lehet most létrázni. Még lépni sem, mert horpad a talaj 8-10 centire a talpunk alatt. Hiába van a "szép zűd gyep".
A létrán, elég 2 fokot lépni, máris dől el és süpped kínáig a talajba. Ha deszkát teszek alá, akkor az billen oldalra (süppedés közben).
2011-03-24
09:44:32
Előzmény: pali #13158#13159
payagyereknek most nem működik a net, kitartóan izmozik érte a vodával :)
2011-03-24
09:36:54
Előzmény: payagyerek #10702#13158
Szia Payagyerek!

Sikerült a tükrös kísérlet, számít valamit?

Üdv: Pali
payagyerekVálasz erre
2011-01-24
11:20:44
Előzmény: DeJoe #11035#11039
Nekem tegnap 61° lett a tartálytető és 58 a tartályalj.

Ha nem használod a cekászt, attól ugyanúgy felhasználható a vezérlő parancsa.
A hőkülönbség kapcsoló azért nem jó, mert nem cseréli át a tartályhőfokokat, hanem csak tartályhőfok-egyenlőségig megy.
Nekünk az kell, hogy a szolárpalack tetejéből, átpumpálja a bojlerbe a meleget, miáltal a szolárpalack lehűl a helyébe kerülő bojlervízzel.
Helyet cserélnek, nem pedig hőfokot kiegyenlítenek.
2011-01-24
10:39:59
Előzmény: payagyerek #11034#11035
"Én úgy emléxem, hogy a "cyrc" parancs, nem alkalmas nekünk."
Még nem !!
Azért nem mert a t2 értéket veszi figyelembe, ami jelenleg - nap hiányában csak a fölső spirállal fűtődik a nagytartály - ölég alacsony hőmérsékleteket mutat (max 30 volt tegnap is csak)
De majd nyáron....talán
Múlt nyáron volt olyan - család nyaralt, egyedül voltam otthon, kánikula,minimális melegvízfogyasztás, zuhanyhoz is inkább hideg - ,hogy a nagy tartály már fölül >80 alul>65 volt.
Na akkor majd jól működik majd... :-)

De még megnézem amit te mondasz, csak az a "baj", hogy a kistartályt gázkazán fűti.
Még agyalok rajta..Lehet 1 egyszerű hőfokkülönbség kapcsoló lesz a megoldás..
payagyerekVálasz erre
2011-01-24
09:11:31
Előzmény: DeJoe #11027#11034
NaJónapot FőnökÚr! :-)
Meg van írva minden munkalap, jelenléti ív.
(1-1 tábla csokimba kerültek. Én továbbra sem szeretek írni.) :-)

Ez a legnormálisabb nagytartály-helyettesítő, miközben a HMV-t is közelebb penderítettük a csapokhoz.
Én úgy emléxem, hogy a "cyrc" parancs, nem alkalmas nekünk.

A legegyszerűbb a vezérlő cekászfűtés parancsát felhasználni. Ez napi 3 különböző időpontra, és 3 különböző hőfokra programozható. Csak 1 időzítő kell neki, ami a cirkulációs szipókát kapcsolja.
A műveleti sor:
Ha kiadja a 230-at a vezérlő cekászparancsa, akkor az meghúzza az időzítőt, ami átbillen és a vezérlőből kapott, cekászfűtési 230-at a cirkulációs szipókára adja.
Ha lejárt az időzítő, akkor visszabillen alapra, mikoris a cekászra teszi a cekászfűtési 230-at.
Ha eközben megmelegedne a kisbojler, akkor leáll a cekászfűtés-áttöltés azelőtt, mielőtt még cekászolt volna. (Csak áttöltött.)
2011-01-23
23:35:49
Előzmény: payagyerek #11017#11027
Bakker paya.
Más fórumon többször írtál már a rendszeredről, en elolvastam minden hozzászólásod, de csak most - látva a bekötést- "fogtam föl", hogy szinte ugyan így van bekötve nálunk is a 2 tartály.
MOSTMÁR.
Miután bekerült 1 keringető a 2 tartály közé amivel a cirkulációs csonkokon én is áttudom "pumpálni" a melegvizet a kis tartályba.
Így a kis tartály össz víztartalma ugyan akkora hőmérsékletű lesz , mint a nagy fölül.
Jelenleg a keringetés indítása manuális, még a vezérlését meg kéne oldani.
A percont4 elvileg tudná a cyrc programmal vezérelni a dolgot , de sajnos a T2 hőmérsékletnek kéne magasabbnak lennie hozzá mint a kis tartály hőmérséklete.

Azzal a különbséggel, hogy sorban az első - nagyobb - tartály 2 hőcserélős (alsón napkoli, fölsőn vegyes kazi).

Csak, hogy eszedbe juttassam , hogy ki vagyok Én vagyok a payagyerekfőnöke nick jogos tulajdonosa ...:-))
payagyerekVálasz erre
2011-01-23
19:33:51
Előzmény: robert #11018#11022
Ugye nálam, alig van magasság. Ezért épphogy tudom biztosítani a szivattyú minimális szívó oldali nyomását. Ha ebből levenne még a tartályspirál fojtása, akkor nem lenne elég a nyomás.

Annó próbáltam a hideg ágban is. Akkor még csak 1 vízóra volt rajta. Megmértem a tömegáramot. Aztán áttettem ide a meleg oldalba. Itt több lett a tömegáram.
Ígyhát itt maradt.
A magas hőmérséklet, nem számít. Nálam a hideg oldal is, magas hőmérsékletű.
2011-01-23
18:57:39
Előzmény: payagyerek #11017#11018
payagyerek,

Egy kérdés: a szolár szivattyú miért nem a pufferből a kollektorba vezető ágon van?
payagyerekVálasz erre
2011-01-23
18:39:51
Előzmény: payagyerek #10637#11017
Csináltam 1 átláthatóbb rendszerrajzot.
Nameg ami kimaradt:
Nekem "mániám" az elektrokorrózió. Ezért minden tartály, bojler vascsonkjaira, krómozott idomokkal csatlakozok. Majd csak utána váltok át, sárgarézre (ha kell).
Miközben az alupex csövek sem kötik össze a különböző fémeket.

payagyerekVálasz erre
2011-01-16
12:36:48
Előzmény: durkonorbi #10764#10770
NaJónapot, Norby bátyó!

Remélem, hogy nem hoznak, mégtöbb eszement törvényt a politikusaink, és megmarad a lehetőség.
(Én már kényszerbetegségben szenvedek. Úgy hiányzik, hogy mehessek és a sok gané közt, meglássak 1-2 csemegét.)

Amúgy jópofa volt a legutóbbi MÉHészeti bontás is:
A bontásra félretett gépekből, csak 1-2 törzsvevő, emberi talpak látszódtak ki. Addig ki nem másztunk belőlük, amíg csak a csontvázak maradtak. (mint a dögkeselyűk) :-)
durkonorbiVálasz erre
2011-01-15
23:50:58
Előzmény: takyka #10732#10764
Hát igen, sok időbe teli, mire az ember kiépít egy jó méhes ismerettséget, aminek nincs köze a mézhez... paya ennek a mestere, meg még ismerek egy-két ilyen embert... én azt is sok idő után értem el, hogy válogathatok szabadon, sőt már jóárasítva hordhatom haza a cuccokat... a baj csak az, hogy felénk nagyon ritka madár a jó áru... évente egy-egy igazi jó falt, nem úgy, mint paya testvérnél... :) Nem győzi hazahordani a szebbnél jobb cumókat... :) :) :)
2011-01-15
14:06:29
Előzmény: sándor #10711#10732
Nálunk már nem lehet a méh telepekre bemenni sem, nemhogy "guberálni" és vásárolni! Pedig volnának kincsek rendesen. Jó pár évvel ezelőtt nem semmi cuccokat lehetett összeszedni a nagy gyárak által kidobott selejtből (Audi és társai).

T.
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
22:35:51
Előzmény: sándor #10711#10718
Az alföld sötét bugyrai. :-)

Most már megteszem. Csak nehogy én cumizzak be! :-)
(Már csak a napnak kéne szólni, hogy akarnánk 1 kísérletet.)
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
15:28:12
Előzmény: robert #10701#10702
Majd lesnek a környékbeli népségek, hogy ez a szerencsétlen, minek takargatja a kollektorát.
Legfeljebb, ugratom 1 kicsit őket, hogy "Nincs az az Isten, aki kipancsoljon ennyi meleget!".

Persze azt ki kell sasolni, hogy előbújjon ez a szégyenlős nap. Nameg pont akkor, mikor épp ráérek.
2011-01-14
13:37:32
Előzmény: payagyerek #10698#10701
Zseniális, már csak az kell, hogy süssön a nap.

Ha a hatásfokot nem is, de a változást legalább így is lehet mérni, ráadásul különböző napállásoknál.

Mennyit győzködtük már egymást a tükrözéssel, itt a lehetőség megismerni a valóságot (erre a kolira).
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
12:51:11
Előzmény: robert #10697#10698
Végülis egyszerű lenne:

Fogok 1 madzagot, teszek rá 1 kis súlyt. Ezt áthajintom a csövek és a tükör közt, mint 1 szövőszéken. Ennélfogva behúzok 1 pokrócot a tükör takarása céljából.
A vezérlőt átváltom kézi üzemmódba, hogy folyamatosan menjen a szolárszipóka.
Így, ha állandósult állapotban süt a nap, 1 pillanat alatt felhúzom a pokrócot, miáltal takarásba került a tükör, oly rövid idő alatt, aholis a tartály hőfoka szerinti munkapont sem tud nagyon elmászni.
De!
Nekem a tükör a kolival együtt járt. Ezért sem izgatott, hogy ugyan mennyire soványabb (ha soványabb?), nélküle.

Igazából szerintem:
A tükör -nyilván- nem csodaszer. Leginkább a karakterisztika simításán javíthat.
Ugye a VCS, 2pupú teve karakterisztikájú. Szemből lentebb kókad. Ez a helyzet, mondjuk +- 15°-30° napszögnél javulhat, ha közéjük lát a nap és a tükrön ide-oda pofozódik a fénye.
2011-01-14
12:20:34
Előzmény: payagyerek #10694#10697
Mérésre két lehetőséget látok:

1.
a. napsugárzás intenzitás mérése a kollektor síkjában és
b. a szivattyú fogyasztásának (esetleg a kollektorból jövő víz hőmérsékletének) mérése - az üzemidő miatt kell
c. hőmennyiségmérő leolvasás este

hatásfok kiszámítása tükörrel/nélkül (megtermelt/sugárzás)

Egyszerűbb:
2.
Egyenletes felhőmentes égbolt
a. hőmennyiségmérő leolvasás állandósult állapotban tükörrel
b. hőmennyiségmérő leolvasás állandósult állapotban tükör nélkül

A két esetben mért érték összehasonlítása (az egyes mérések között kb fél óra (összesen másfél óra)
payagyerekVálasz erre
2011-01-14
12:04:40
Előzmény: robert #10692#10694
Mobil netem van.
A mérőnek, csak valamiféle sajátos szabványú, optikai kommunikációja van. A kijelző fölött, 2db bigyó(1 szem, meg 1 infra).
2011-01-14
11:33:40
Előzmény: payagyerek #10691#10692
A hőmennyiségmérődnek van soros kimenete?
Mobil netet használsz, vagy vezetékest?

payagyerekVálasz erre
2011-01-14
11:28:11
Előzmény: robert #10690#10691
Az én esetemben, le lehet, mert be tudok bújni mögé. Csak annyi, hogy le kell fúrni a táblák rögzítő popszegecseit.
Biosolar Forum  =>  Galéria  =>  Rendszer rajzok - payagyereklapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva