English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-08-27
20:17:06
Előzmény: sándor #42025#42026
sándor:
a teljesítmény próba abból állt, hogy egy 1200w-os mélykútszivattyú ment egyszer fél órát, majd 20 percet. Először legalul a fenéken majd 5 m-el feljebb.
Mindkét esetben addíg amíg nem lett tiszta a víz.
Fojtása 5m 3/4-es slag meg egy csatlakozó volt, olyan 40 l/s vízhozammal.

A talajszelvény térképet nem tudom mi, de a felhozott anyagot folyamatosan, szinte percenként nézték 10 méter után.
Az első réteg valahol 12 méternél végződött, ott jelent meg először az agyag.

A javaslat úgy szólt, hogy két vödör sóder, majd 2 talicska agyag a beveztő cső és a kútcső között leszórva.

Az első szűrős cső nem volt fenékig szűrőzve, talán 1 m volt az iszapzsáknak.

A csöveket popszegeccsel, valami tetrahidrofurán alapú (szaga alapján) ragasztóval rakták össze (ez egy viszonylag gyorsan kötő erős oldószer, legalábbis anno műanyagos munkahelyemen ilyennel ragasztották a riblock csöveket).

Nem hiszem h űberhájtek a technika, de szerintem (érzésre) a kút sokkal többet tud mint amire szükségem van.

A szivattyú persze még mindíg nyitott kérdés.
2013-08-27
16:21:07
Előzmény: sándor #42021#42022
sándor:
A következő kútparaméterekkel rendelkezem: 22m-es talpmélység, alsó 6 m beszűrőzve, nyugvó vízszint 12 m-en.
Azaz max 4 m vízoszlop lenne a szivattyú felett.
A kútcsövek alul (3db 3 m-es) 6mm-es, felette 5mm-es falvastagságú szürke kútcsövek. (Én mértem onnan tudom).

A szűrőzése kavicsréteggel (3-4mm-es szűrőkaviccsal).
Az oldala mentén most töltögetem vissza a kitermelt agyagot, hogy lezárjam az alsó vízadót a felsőtől, hogy csak alulról jöjjön a víz.

2013-08-27
13:52:28
Azt hittem könnyű mélykútszivattyút találni.
Ha számolatlanul lenne pénzem talán, de így kevésből nehéz.
A helye 16 m mélyen lesz, az alatt már szűrőzött a kút.
Ergo a 10m-es kábellel szerelt összes olcsó szivattyú kiesett.
A legolcsóbb - és állítólag nem műanyag lapátos - szerkezet ez:
www.tip-shop.hu/product.php?id_product=37

Tud valaki ettől olcsóbb, 20m-es szerelt tápkábeles mélykútszivattyút?
Legalább 750W, 5bar, 20 m-en 30l/s vízhozam elvárás mellett.
2013-08-23
09:13:38
Előzmény: medig #41939#41942
Medig!
Én is nyomóágba akarom tenni. Te milyen szűrőt használsz? Hány mikronos? Sima mechanikai szűrő? Aktívszenes?
2013-08-23
08:59:32
Előzmény: medig #41939#41941
Szívóágba pedig nem javasolt a szűrő, csökkenti a szivattyú teljesítményét.
2013-08-23
08:27:16
Előzmény: zsezse #41915#41939
Zsezse,

köszi a tippet, alkalom adtán lehet átszerelem, addig meg figyelgetem, mennyire szmötyisedik a szűrő...

2013-08-22
08:57:01
Előzmény: medig #41914#41915
a vicc jo:)))
nekem 7 eve a szivoagban van, teljesen jo, csak vasasodik. eddig nem tomodott el semmivel, igaz, van meg egy szuro a kut PVC csoven is.
evente a karbantartaskor kiveszem es kirozsdamarozom, de ez is inkabb csak esztetikai ugy latom.
szocsmarciVálasz erre
2013-08-21
12:15:00
Előzmény: medig #41890#41892
Vigyázz, mert nem biztos, hogy az olcsó(bb) szervós mágnesszelepek jók lesznek. 0,5 bar nyomáskülönbség kell a szelep két oldala közt, csak akkor működnek. Erre keress rá a gúgléban: motoros golyóscsap 12V DC . Itt egy példa: www.epitkezes-kert.vatera.hu/epitkezes_felujitas/epuletgepeszet_hutes_futes/szerelveny_alkatresz/motoros_golyoscsap_szelep_1_2_12v_1789330790.html - 1/2" golyóscsap 12V DC motorral együtt 2db 8000Ft-ért.

A szűrőt jobb lenne a szívó ágba tenni, így védené a szivattyút. De ha eltömődik, akkor a szivattyú "elkavitálhat", ami tönkre teheti a járókereket. Ha nem túl mélyről szív (1-2 m), akkor tedd a szívó ágba.
2013-08-21
10:44:46
Sziasztok!

Locsolórendszerhez, milyen 12v motoros szelepek tudnátok ajánlani, hogy köröket tudjak kapcsolgatni? Ha lehet akkor olcsó legyen, de strapabíró. :)

Megvettem a elpumps féle házivízművet 50 litres hidrofórral, amiről korábban szó volt. Beüzemeltem, per pill. wc-tartályt és mosógépet tölt... Szűrőházat a nyomóágba szereltem, nem lenne jobb helye a szívó ágban? Nem homokos a víz, ciszternából szív.

medig

2013-08-14
22:11:10
Előzmény: medig #41803#41821
en pont egy ilyet nyuzok vagy 5. eve. nekem sullyesztett feju locsolok mennek rola, nyaron szinte nap dolgozik, 11 kort dolgoztat meg + napkozben a falhutest is ez csinalja 2 eve a kanikulaban.

eddig meg voltam vele elegedve, iden kellett rajta tomszelencet cserelni + valami oknal fogva nem epiti fel a nyomast rendesen, ezmiatt kicsereltem egy teszkosra.
szerintem nincs nagy baja, lehet az osszerakasnal toltunk el valamit.

14e korul vehettem anno, kiszolgalta az arat!
tagulasinak minel nagyobbat!!! Akar 120L-es villanybojlert is berakhatsz, igaz, nem gumis, gyakrabban kell megnezni az elofeszitest, aramszunetkor utanallitani, cserebe ingye' utanad dobjak.

apropo:
talaltam egy 200L-es hajdu villanybojlert a dunaparton, az arvizzel erkezhetett es az egyik fa megfogta.
erdekel valakit?:) valamikor majd elhozom, a 200-asok ritkak mint a feher hollo! nincs osszerohadva!

2013-08-14
19:55:08
Előzmény: grano #41811#41818
Grano,
a területtel én is hasonlóan vagyok, a 'putrit' 5 éve vettük, és járt hozzá 1400 négyzetméter telek, de nem művelem az egészet, így elég a kishozamú kút.

A 'remegős búvárt' (Biosolarosan becézve) nem kultiválom, az utóbbi pár évben ami megfordult nálam, az vagy szar volt, vagy leverte a firelémet, vagy 5 perc munka után beszart (én meg vehettem újat a szomszédnak, akitől kölcsönkértem..), leégett,
membrános-szelephibás lett, a vízhozama pedig egy középső csoportos óvodás pisilésével egyenlő.
Vagy csak én vagyok ilyen peches a membránszivattyúkkal.

Na azzal az Elpumpssal már lehet automata locsolórendszert működtetni,
az kivágja úgy a fejet a földből, hogy a rajta ülő vakond felesik a fatetőre.

Onnan tudom egy komolyabb locsolórendszer igényét, hogy jelen pillanatban is egy magánházra vigyázok (őrködök egyébként) és itt 4 hektáron megy a 32 csatornás zónavezérelt locsolórendszer, ezt 4 darab 70 méter mély kút, 4 mélyszivattyú, és 8 darab Pedrollo 7baros nyomásfokozó szivattyú szolgálja ki vízzel.
Éjszakánként 80 és 200 köbméter közötti vizet locsol el a rendszer, szárazságtól függően, mer ugye talajszondák vezérlik.
Látod, Grano, ha pénz van, víz is van..
2013-08-14
18:41:31
Előzmény: 444tibi #41809#41811
444tibi:
most vadászom.
Van hátul majd 1000nm kertem, ami egyszer megöntözve 40kbm vizet jelent.
Namost ahhoz, hogy vízhozam is legyen meg nyomás is (legalább 4 bar), nem biztos, hogy elég 1 db szivattyú.
Azon filozok, h ibc + membrános is kelleni fog jövőre.
A kicsisvel 5-10 nm szépen lefedhető és keveset is fogyaszt.
Az h zörög hát istenem, hátul lesz senkit nem fog zavarni.

Kimaradt: a 14-es elpumps 8 bar-t tud szűk 70-ért.
2013-08-14
18:15:16
Előzmény: grano #41804#41809
Grano,
tudok eladó kutat, 55 méter mély, hozzávaló mélykúti szivattyúval, olcsó, lehet alkudni, házhozszállítást, fuvart te intézed :-)

Mennyit nyom a kútszivattyúd?
Az oké, hogy nyomáscsökkentőt használsz, de van ilyen 5-6 baros szivattyúd?
Pl. : www.szivattyuk.hu/wilo-mc-605-em.html ez 5,7 bart tud, potom 110ezer forintért.
2013-08-14
17:15:50
Előzmény: medig #41803#41805
Medig,
nekem is ilyen a rendszerem, csak nekem nem ciszternám van, hanem 5 darab 1köbis IBC tartály, feketére kenve.
Nagyon kellemes meleg estére a locsolóvíz.
A kutam nekem is kb. 0,5-0,8 köbmétert hoz naponta, mert az előző tulaj, hogy tört volna el a keze, amikor megcsinálta, belevezette az emésztő túlfolyót, és így teljesen elb.szta a kutat.
Viszont, a tetőről én belevezettem a csatornát, némi szűrés után, így egy kiadósabb nyári eső után a gagyi kút+esővíz+5 tartállyal kihúzok 3-4 hét aszályt, most kezdenek a tartályok már csak negyedig lenni vízzel, de felénk egy hónapja legalább nem esett eső.

A linkelt szivattyú technikai paraméterei jók, ha évekig gond nélkül muzsikál majd, akkor jó. Szerintem az én Einhell nevű félgagyi márkával megegyező az Elpumps is, annyi az eltérés, hogy az enyémet 8 éve gyártották, ezt meg most, és a mostani termékek köztudottan garanciaidő+1 nap, és kuka.
Esetleg nézzél csupasz szivattyút+tetszés szerinti zárt kiegyenlítőtartályt, tapasztalatom szerint azokban tartósabb a lufi.
Konkrétan egy cimborámnál 9 éve megy egy ilyen tartály a fűtésen, és évente megnézi egy nyomásmérős autópumpával az előnyomást, ennyi a karbantartása.

2013-08-14
16:29:20
Előzmény: 444tibi #41798#41804
444tibi:
érdekes dolgot vetettél fel:
" 4-5-6 bart igényelnek, azt hidrofor közvetlenül nem szereti, nyomásfokozó szivattyú kell,"
Én azt hiszem, hogy megfordítom a dolgot: kettészedem a rendszert kintire, meg bentire és a kintit tölti majd a kút szivattyúja, a bentihez lesz hidrofor s nyomáscsökkentőn jön majd be a víz.
A kintihez meg szerzek még egy légtartályt a jelenlegi mellé az mehet 4 bar felett.

Remélem jövő héten meg lesz hozzá a kút is. :-)
2013-08-14
15:22:56
Előzmény: 444tibi #41798#41803
Köszi a beszámolót!
A ciszterna mellett van egy ásott kutam, amiből idei eredmények szerint kb. 1m3/nap tudok hozzá-tölteni...

Persze hogy segítettél...

közben erősen hajlok erre a gépezetre:
www.elpumps.hu/VB-50-1300.php

Ismeri valaki ezt a márkát?

fusimisiVálasz erre
2013-08-14
15:16:34
Előzmény: medig #41776#41801
Nem vagyok nagy szakértője a témának inkább saját tapasztalatot írnék.

Szivattyú választásnál inkább a milyen mélyről kell szívni és mekkora a hozam amit tud a választási szempontok. A másik paraméter az indító és az üzemi áramfelvétel.
Tágulási tartályból minél nagyobb - a szivattyúk nem szeretik a sok indulást- ami elfér 80-100 l - 35-40eFt körül vehető. A vezérlést nálam egy áramláskapcsoló oldja meg - szárazon futás védelemmel. A szivattyú után van egy mosható szűrő - 100 mikronos.

2013-08-14
14:55:37
Előzmény: medig #41776#41798
Tanácsot nem adnék, csak elmondom az én tapasztalatomat.
Félgagyi Einhell 1000W-os motorral szerelt szivattyúm van.
most kb. 8 éves, én 4 évesen kaptam ingyen egy haveromtól, akinél nyaranta napi erős használatban volt, nagy kertet locsolt.
Azért adta oda ingyen, mert a tartályban a lufi megpusztult, én leszedtem a tartályról, és egy Méh-marktos, azaz kukázott piros nevenincs kb. 30 literes tartállyal használom 4 éve.
1szer kellett javítanom, az is az én baromságom volt, szárazon ment, és a tömítés megadta magát. Ha már szétszedtem, kapott új járókereket is, és mivel a nyomáskapcsoló is ramatyul nézett ki, (tökéletesen működött, csak kezdett egy rozsdahalomhoz hasonlítani)azt is újat tettem rá.Beállítottam 2.1bar be, 2.7bar kikapcsol. a gyári érték(1,5bar be 2,5 bar ki) nem jó, nagyon "hullámzik" a nyomás.
Ez 2 éve, azóta csak abból tudom, hogy működik, hogy van víz a wc-tartályokban, meg minden este locsolunk.
1000W, ez arra elég, hogy egy 3/4-es slaggal 7-8 méterre simán elvisz, a vízhozam közepes, kb. 30perc/1köbméter, de bőven elég a kertünkhöz.
Nagy tartály sokkal jobb, nekem a 30 literessel egy wc-tartály feltöltés 2X bekapcsolás, 50 liter lenne a jó.
Ha azt a földből kibújós automata locsolót akarod erről működtetni, arra így nem jó, azok 4-5-6 bart igényelnek, azt hidrofor közvetlenül nem szereti, nyomásfokozó szivattyú kell, valamint ha intenzíven locsolsz is mellette, a 4-5 köbméter nagyon gizda, én nem locsolom a füvet, csak a konyhakertet, meg a virágost, és egy este lazán elmegy 1-1,5 köbméter ebbe az aszályba+napi 100-200 liter a klotyó.

Remélem, valamit segítettem.

2013-08-12
14:02:46
Előzmény: fusimisi #41731#41736
Köszönöm! Így már tudok valamit.
fusimisiVálasz erre
2013-08-12
12:11:01
Előzmény: Ferke #41730#41731
100 m2 - 3 kör (3mágnesszelep) vezérlő esőérzékelő csövek kábelek fejek - minden köcölék kb 200eFt
(szivattyú nélkül)
2013-08-12
11:49:45
Előzmény: fusimisi #41729#41730
Árban nagyságrendileg mit takar?
fusimisiVálasz erre
2013-08-12
11:37:55
Előzmény: Ferke #41726#41729
Pár éve építettem ilyesmit otthon. Legfontosabb a vízhozam - a kút tudjon legalább 30-40 litert percenként. Fejtől fejig locsolásra tervezz - ha lehet hurokba zárt körökkel, akkor egyenletes a nyomás minden fejnél. Rain-Bird, Hunter, Nelson spray rendszerű cuccokból van - ősszel vízteleníteni kell kompresszorral tavasszal bekapcsolni, év közbe teszi a dolgát. A kútba egy 9 lépcsős pedrollo van áramlás kapcsolóval.Nudli doktor segített a tervezésben meg a cuccok beszerzésében - ha szükséges az elérhetősége megvan.

2013-08-12
11:03:11
Előzmény: zsezse #41724#41726
Köszönöm zsezse!

Én is 3 vagy 4 körre gondoltam. Megmérem kb mennyi a vízhozam. Néztem Toro, Gardena, Siroflex, Huntert. Nem olcsó mulatság. Gondolkozok, tervezgetek és keresgetek, mert szerintem a szórófejek /mennyiségük miatt/lesznek a legdrágábbak.
2013-08-12
10:52:52
Előzmény: grano #41723#41725
grano

Köszi! Pont ezeket a cuccokat nézegetem a neten. Meg szórófejeket, konnektort nézegetek. Nem ócó penz. :)
2013-08-12
10:39:48
Előzmény: Ferke #41722#41724
azert az nem kicsi, 210nm korul.
a fuvet celszeru sullyesztett esoztetokkel ontozni, mert igy nincs utban funyiraskor, lathatatlan ha nem mukodik.
en Gardenas fejeket vettem, de a Toro is jo, illetve szerintem a legtobb ilyen kb ugyanazt tudja.
ezt a teruletet nem fogod tudni belocsolni 1 gerincrol, igy tobb kort kell kialakitanod, amiket kulon kulon kell majd kapcsoljal, egy korre altalaban elegendo a 25-os cso is, a (gardena) fejeknek 1/2" csatlakozoi vannak es ~25-os gerincet kernek.
a legtobb helyen tudnak neked segiteni a tervezesben, van letoltheto tervezesi segedlet is
mivel en ezt a rendszert ismerem, errol tudok bovebben irni:

kulcsszo: gardena tervezesi segedlet 2013
eleg reszletesen le van irva, de a rovid lenyeg ez:
-szivattyu vizhozamanak megallapitasa
-ez alapjan az egyes korokre elhelyezheto maximalis fejek szama
-a terulet felosztasa figyelembe veve az egy korrel maximalisan lefedheto terulet meretet (ugyelve arra, hogy legyen atfedes az egyes fejek kozott, mert a fejek pl maguk ele kozvetlenul nem locsolnak, ott kiszaradhat a fu konnyen!)
-korok gerincenek kialakitasa, fejek lesullyesztese

leteznek kicsi un spray jellegu szorofejek (pl S80), amit szabadon beallithatsz milyen szogben szorjon (~1500Ft nagysagrend/fej) illetve nagy turbinas esoztetok (pl T200, ~6500 FT/fej), amik tobb meterre is elszornak, de csak egy sugarban es korbe forognak. Elobbieket nyilvan celszeru a kisebb, geometrialig nem szabalyos, cikk cakkos teruletekhez alkalmazni, utobbiakkal pedig a nagy, osszefuggo teruleteket lehet hatekonyan locsolni. A nagy fejeknel kulonosen fontos, hogy maguk ele nem locsolnak!
a fejeket erdemes teljesen lesullyeszteni, nehogy a funyiro elkapja a kiallo reszt, mert a kicsiknel meg cserelheto a fej, de a nagyoknal nem! a fu szelloztetovel mar ki kell kerulni oket!
nem tudom, van-e kutyad, de az ontozes idejere mindig zard be, mert altalaban lelkesen ragcsaljak a fejeket mukodes kozben. draga jatek!:)
meg 1 jotanacs: a jarda/terko szegely mellett futo fu altalaban _mindig_ kiszarad, hiaba is locsolod. ide celszeru vagy olyan szegelynovenyt ultetni, ami birja a szarazsagot is (pl szegfu), es fold alatti rejtett szegellyel levalasztani, ne nojon bele a fu.
en iden kihuztam egy csopogteto agat a terko szegely melle, igy most szepek a szegfuvek is a terko mellett!

a legprofibb megoldas, ha ezeket a koroket magnesszelepekkel nyitogatod, erre akar sajat megoldast is csinalhatsz, akar a gyari vezerlojet is megveheted.
a legdragabb resze a tortenetnek a magnesszelepek es a doboz, amibe belerakod!! a vezerles toredeke.
de nehany korhoz leteznek olyan egyszeru fel automata megoldasok is.

attol fuggoen, mennyi vizet tud szallitani a szivattyud, ha ki-be fog kapcsolgatni az ontozes alatt is, akkor vedd figyelembe, hogy az also bekapcsolasi nyomasnal mar sokkal kisebb teruletet tud majd egy fej belocsolni.

Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva