English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-04-03
15:16:28
Sziasztok!

Mikor számít "behomokozott" víznek?
A talaj felénk homokos-anyagos, a ház alatt lévő fúrt kútból merülőszivattyúval hozom fel a vizet. A vízszint kb. 6m az akna aljától.
A szivattyú kb. 1m-re a szint alá van leeresztve. A tapasztalat az, hogy így rendben működik, igaz 10-15 percnél többet ritkán megy egyszerre, de addig nem szív levegőt. Ez kb. 300-500l vizet jelent. 25-30cm-re leeresztve 2-3 perc után már levegőre kerül.
Homokot nem nagyon látok a vízsugárban, kézzel "mintavételezve" 1-2 szemcsénél többet nem látok a tenyeremben.

Szűrni nem szűröm, locsolásra használom a vizet, de érdekel, hogy mennyire erőltessem a használatát, nem okozhat-e ez hosszú távon statikai problémákat, amiket korábban említettetek.
Milyen tapasztalataitok vannak?
2012-03-22
17:07:59
Előzmény: mediterro #27446#27532
5 méter mélyről még vidáman szív a házi vízmű, pláne, ha lerakod 2 méter mélyre.

A szívócő ne legyen kisebb 32 mm-nél. KPE csőre gondolok, vagy merev falú gégecsőre. Csapot, szűrőt ne rakjál bele. Lehetőleg simán kanyarodj be a csővel a szivattyúba (idom nélkül).
Lábszelep szűrőkosárral legyen szívócső alján.

Mekkora volt eddig a legmagasabb vízszint?
Csakis ez fölé telepítsd a házi vízművet.

12 méter mély a kút. Ez azt jelenti, hogy aszályosabb időben is lesz vized, de ilyen mélyre nem kell leszívnod a vizet (csak takarításkor).
Nap használatkor 0,4 m - 2 m nél jobban ne menj a nyugalmi vízszint alá.
Ha behomokol a kút (zavarossá válik a vize), akkor elérted a kút maximális vízhozamát.

mediterroVálasz erre
2012-03-20
22:55:34
Köszöntem a tippeket!

Lemértem pontosan, 5 m mélyen van a szint, a legalja 12 m mély, bálazsineg és egy tégla segítségével ezredmili pontossággal bemértem.

Így már nem kell olyan komoly sziv, de mindenképp centrifugált akarok.
2012-03-20
09:40:01
A kútba, vagy kút melletti aknába elhelyezett házi vízmű is jó megoldás lehet.
Ha szárazon tudod tartani az aknát, akkor az célszerűbb.

max. 30 mA értékű hibaáramvédő reléről nem szabad megfeledkezni.

2012-03-19
15:35:42
Előzmény: mediterro #27333#27384
maditerro

Ásottkútba lehet kapni több lépcsős búvárszivattyút is.
A lényeg, hogy az emelőmagassága (nyomása) legyen legalább 30-40 méter (kb 3-4 bar nyomás).
Üzem közben persze ettől kisebb lesz a csőben a nyomás.

Feleslegesen ne költsd a pénzt drága csőszivattyúra, ha van más megoldás.
2012-03-18
21:52:20
Előzmény: szocsmarci #27340#27343
szocsmarci,

Ezért kell a vízhez közelebb vinni ha van rá hely. Akkor ez a legolcsóbb megoldás.

szocsmarciVálasz erre
2012-03-18
19:52:01
Előzmény: mediterro #27333#27340
A "szívó" szivattyúk gyakorlatilag 6-7 méter mélységről tudnak szívni vizet (csak elméletileg megy a 9,8m). Az alatt már valamilyen buvárszivattyú kell.
2012-03-18
16:11:41
Előzmény: mediterro #27333#27334
mediterro,

Egy mélykúti búvár, vagy szívó centrifugál-szivattyú megfelelő nyomást biztosít:

Hogy melyiket választod attól is függ, hogy mennyi helyed van. Csőkútban csak mélykúti fér el.

mediterroVálasz erre
2012-03-18
15:58:59
Sziasztok!

Nagy gondba vagyok, elvetettük a füvet, és az ezeréves (1947-es évjáratú) ásottkútból, kínai 1000Wattos búvárral alig pisilik a víz az 1"-os slagon.

Így az öntözés 2 óra hossza, arról nem is beszélve, hogy így szórófejet se bír el.
A nyugalmi állapot a kútnál 8-10 m-en van, ha szívatom, ez természetesen jóval lejjebb megy(magasan vagyok, 3m mélyen se volt talajvíz, amikor ástuk az alapot).

Mit vegyek?

Metabo házi vízmű, valamilyen nyomásfokozóval?

Tipp?

köszi
2012-03-15
22:12:34
A vízkivételről annyit tudok, hogy a Duna melletti vízmű a csápos kutakból a normál talajvíztükör alá max. 40 cm-el szívatják a vizet. Ez a titka, hogy tiszta maradjon a víz.

Nyilván a talaj szemcse szerkezete alapján határozták meg a 40 cm-t.

Egy otthoni kútnál ezt majdnem lehetetlen teljesíteni. Szinte törvényszerű, hogy a kút be-homokol.

A teljesség kedvéért, nem árt tudni, hogy ez a homok hiányozni fog valahonnan.
A felette lévő talajrétegek előbb-utóbb nyíródni (roskadni, ülepedni) fognak.

Ha egy ilyen be-homokolós kút épület közelében található, akkor könnyen az épület statikai gyengülését okozhatja. Erre utalnak a házfalon ferdén kb. 45 fokos szögben meginduló repedések.
2011-09-02
19:50:04
Előzmény: mancurka #17271#17302
Ha nem tudsz hegymászóktól szerezni, akkor inkább mezőgazdasági boltban vegyél PP kötelet, fele áron, vagy még olcsóbban kapsz a barkácsáruházakhoz képest.

T.
2011-09-02
08:42:10
Előzmény: mancurka #17265#17268
mancurka,

Polipropilénből valamint poliamidból fonatolt kötelek kaphatók a barkácsáruházakban.

mancurkaVálasz erre
2011-09-02
08:27:19
Tisztelt Kútértők! Segítségért esedezem.
Legyetek szívesek megmondani, hogy pontosan milyen kötélen,
madzagon, kábelen, zsinóron kell a szivattyút leengedni a csőkútba,
hogy az ne szakadjon el, ne rozsdásodjon, ne nyúljon stb.
Ugyanis mindenhol rozsdamentes sodronyt írnak, aminek métere majd ezer
forint, (4mmm-es) így a felfüggesztés annyiba kerülne majdnem, mint a szivattyú. Ceruza vastagságú lyuk van a szivattyú tetején, ami fekete műanyag.
Ebbe kellene kb. 45-50 méter madzag. A kút kb 55-57 méter, talajtól kb 35 méterre van a víz. Milyen agyagú kötél jöhet szóba rozsdamentes helyett?
Esetleg lehetne tmk kábel? (fehér 3 eres)
Köszönöm nagyon, ha írtok valamit.
payagyerekVálasz erre
2011-08-03
09:32:52
Előzmény: sándor #16421#16422
Én egyszer azt hallottam, hogy a víz vastartalma kifejezetten jó a növényeknek. Állítólag szükségük van rá.
2011-04-24
19:42:21
Előzmény: sándor #13862#13924
sándor,

köszi megint a részletes hozzászólást.

Meggondolom mégegyszer, és mindenképp beviszem az ANTszhez vagy köjál vagy mifene. azt mondták ott mindenre megvizsgálják. de majd utánakérdezek mégegyszer, hogy ppontosan mi az a 'minden'. NEm tudom hogy én nem írtam, vagy elsiklottunk felette, de nem akarok furatni, mert van egy kb 100éves ásott kút, azt használnám, kővel felrakott az oldala, kb 8m lehet.és most ugy 6-7m-en áll benne a víz. de már nagyon régen volt amikor elfogyott benne a víz. szerintem 15-20éve... és az lehet a bányászattal függ össze, mert akkor a többi patak is kiapadt. itt felénk elég sok ér tör a felszínre van hogy a szőlősorok között egyszer csak feltör... aztán pár év múlva eltünik.. szerintem ezt is egy (vagy akár több) ilyen táplálja. De a baktériumokkal én sem szeretnék találkozni :-D főleg, hogy most egy 200 l-es tartályt melegítgetek... és mivel ezt csak a nap fűti, még azt sem tudom garantálni, hogy mindig 70-80 fokos benne a víz, ami esetleg megöli őket(vagy legalább nem tudnak szaporodni) gondolom a 40-60fokos víz épp ideális nekik... :-D
2011-04-19
08:29:37
sándor,

lassan meggyőzöl, de te irtad itt, hogy:

"A lényeg, hogy az első vízadó rétegnek az általában 4-10 méterig készített fúrt, norton, vagy ásott kutak vízadó rétegét nevezik. Ide a felső 3-4m humusz-homok (agyag) keverék rétegen megszűrt víz kerül be. Ez általában egészséges és tiszta. A csatornázás előtt még erősen nitrátos szennyvíznek számított. De a természet furcsa dolgokra képes. A csatornázás és az állattenyésztés megszünte után pár év alatt ez a felső réteg regenerálódott, megtisztult.
Ez a réteg ugyan baktériumokkal még fertőzött, de ha az ásottkút rendszeres használatban van, akkor bizonyos feltételekkel használhatóbb, mint az alatta lévő rétegek vize."

Nálunk itt (Csopak) nincs állattenyésztés(nagyüzemi) és van csatorna.

Amugy, nem lehet valahogy 'fertőtleníteni' egy ásott kutat? baktériummentesíteni?

köszi
2011-03-25
11:36:15
Előzmény: sándor #13177#13179
Sándor,
A fa törzsére locsoltál, vagy felszívódott?
2011-03-25
11:13:16
Előzmény: sándor #13177#13178
Üdv
Természetesen a csőkut a vasas.
A másikat nem használom, csak úgy van, esetleg ha sikerül kipuciolni és lenne benne egész nyáron víz.
Ilyesmi a jelenség nálam is, sárgás elszineződés, és lerakodás mindenen amire rálocsolja az ember, fatörzs fal és egyebek.
A locsolással eddig valószinű azért nem volt gondom, mert a kertben csepegtéssel öntözök, nem megy a levelére a növények.
Ezt akarom levegőztetéssel vastalanitani, ülepíteni és utánna lágyítani majd mehetne a vákumcsövesbe.

A kemyénysége olyan 20 nk, csak még azt nem tudom esetleg lehet e még benne valami ami tönkrevágja a vízlágyitó gyantáját.
Azt hogyan lehetne egyszerűen kideriteni?

végyé
2011-03-22
08:02:19
Előzmény: v_gy #13135#13136
v_gy,

Tudtommal a kútásók membrános (kelepelő) búvárszivattyút használnak az iszap kiemelésére a fúrt kútból.

Valahol ezt írta egy kútásó:

Ásott kútból az iszapot legkönnyebben búvárszivattyúval lehet kitakarítani.
Mellé a másik kútból nyomni a vizet. A cső alsó végébe egy szűkítő van beragasztva, hogy csak egy vékony de erős vízsugár lazítsa fel a búvár mellett az iszapot. A búvár viszonylag gyorsan lyukat szív maga alatt, akkor lejjebb engedni. Így megy egészen addig, amíg nem koppan a fenéken. Az ásott kutak feneke vagy kemény agyag, vagy ki van téglázva.

Utána a szivattyúhoz mosatni egyre táguló körből az iszapot. Teljesen nem lehet egy alkalommal kitisztítani. Érdemes pár napon belül megismételni, hogy ne legyen ideje a maradék iszapnak megint összetömörödnie.
Ha sikerül a 2m plusz mélységet vissza nyerni, akkor nyáron már sokkal később fog kiszáradni.
Sajnos azok a kutak, amelyek ki tudnak száradni, a víz visszatértekor gyorsabban iszapolódnak, mintha végig vízben állt volna az oldaluk.
2011-03-22
05:20:26
Előzmény: sándor #13133#13135
Üdv

Igen, ezzel a módszerrel próbáltam, de lehet túl hamar feladtam.
Úgy sejtem csak egyszerű iszaplerakódás lehet, mert mint irtam le tudtam dugni egy betonvasat a 2 m-nyi iszpba.
A téglázata éppnek tűnik, legalább is addig amíg belelátok.
Ami érdekes, hogy a pucoláskor megmenettem belőle 2-3 gőtét, ami nekem azt jelzi akkor még semmi baj nem lehetett a vizminősőgével.
Gyerekkoromban a szomszéd kutban halak éltek, lehet az is egy megfefelő biológiai próba, mivel se lovam se tehenem nincs.

Egy szarvatlan marha ugyan van a házban de nem akarok a vizből inni :)

végyé

2011-03-21
19:37:27
Előzmény: sándor #13111#13130
Üdv
Köszi a részletes leirást.
Gyakorlatilag a palántapróbával lehet megsaccolni, hogy milyen a viz.
Öntözésre már régóta használom a csőkutat, még nem vettem észre hogy különösebb bajt okozna a sótartalma.
A vasassága zavar mert a gyep locsolásakor minden csupa sárga lesz tőle, kerités, fák kérge.
Az ásott ezek szerint biztosabb az ilyesmire, mert az nem tűnik vasasnak.
Csak azzal meg az a baj, hogy nyáron kiszárad.
Valamikor olyan 6 m mély lehetett, mert egy 6 m es betonvasat le tudtam benne dugni, de az iszap vagy mi miatt most olyan 4 m re van a "földszint" :)
Probáltam vizzel fellazitani az iszapot és szivatni de nem sok sikerrel jártam, lemenni meg nem merek.

Lehet anyóst kéne megkérni hogy lemenjen, 2 legyet egy csapásra :)

végyé
2011-03-20
07:15:26
Üdv

Próbálkozott már valaki a levegőztetéses vastalanitással?
Arra gondolok, hogy amikor a kutból feljön a viz szép tiszta, amikor meg áll az edényben, bezavarosodik besárgul, majd ha leülepszik ujra tiszta lesz.
Gondolom ezt a kiváló oxidálodó vas okozza.
Levegöztetéssel talán gyorsitani lehetne, majd kivárva a leülepedést a felső réteget lehetn ehasználni mint "vastalan" viz.
Nálunk oyan 20 Nk a vízkeménység az lehetne valamilyen szintem lágyitani, vagy egyből mehetne a WC -be, talán ezzel megátolható lenne a csúnya elszineződés.

végyé

2011-03-05
10:01:03
Reggel bekapcsoltam az esővíz-szivattyút, de csak nem indult el a víz. megmozgattam a slagot, hogy nincs-e megtörve valahol. A cső nagy csattanással szétrepült, és néhány jéglövedék az arcom mellett húzott el majd a tetőt átrepülve a szomszédban ért talajt. Ha eltalálja a szemem (szerencsére nem kukucskáltam bele a csőbe) a jó (j)ég tudja mi történik.
A muníció többi darabját a fűre táraztam ki.

payagyerekVálasz erre
2011-01-13
00:53:18
Előzmény: sándor #10593#10597
"
Egy hatásos szonda telepítéséhez (100-130m), legalább 150-200m-ig kell lefúrni. Ki kell mérni a szóba jöhető rétegek hőmérsékletét, a rétegekben uralkodó áramlás irányát, a hosszú távon várható vízhozamot, a vízáramlás energia tartalmát.
Ki kell vizsgálni, nehogy egy ideálisnak látszó zárt lencsét szondázzanak be, mert ez gyakori hiba szokott lenni. Van még pár szempont, de ez is lyukanként elérheti az 1 millát. Ha így megállapították a szükséges szondaszámot, a lyukanként használandó rétegeket, akkor nagy biztonsággal hosszútávon használható lesz a rendszer.
Addig biztosan, amíg a szomszédnak is megtetszik ez a fűtés, és más lehetőség nem lévén rácsatlakozik a rétegeidre.

Akarva akaratlanul Te is ezt erősíted meg az elnyeletési példáddal. Vízmennyiség nélkül nem megy a dolog. A szondának pedig direkt vízkontaktus kell(ene).
"

Az alföld teknőjének mélyén, nincs ilyen gond. Itt talajvíz van, meg szegénység.
Most meg pláne!
Általában 3-4 méter mélységtől, már vízben van a szonda. Ha elkezdem hűteni, akkor megmozdul a hőátadás is. Persze nem alulméretezett szondánál!

A szomszéd dologgal, nem teljesen értek 1-et.
Példa: (félüzem-teljes üzem)
A legelső hőszipkám, még gázfűtéssel együtt futott. Akkor, kerekperec 13,8-14° volt a bejövő kútvizem. Egész télen.
Ámde:
A többi teleken, már teljes hőszipka terheléssel dolgoztam.
Ekkor is, kerekperec 13,8-14 volt a víz! Szintén egész télen.

Bár az én házam, 4kW-ot kért. Ez primervízből 3,2-3,4kW. De volt még 3,5 is a 4kW kimenőre. (bizonyos géppel, bizonyos trükkökkel)
Tehát ennyivel terheltem a talajvizet.

No. Haggyá békén! Fexek. Majd húnap. :-)
2011-01-12
20:55:46
Előzmény: kod1111 #10530#10577
Nem érdemes, mert ez általános eljárás.
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva