English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-04-06
09:38:30
Előzmény: szocsmarci #27340#28147
szocsmarci,

Egy kicsit visszanyúlok egy korábbi témához.

< A "szívó" szivattyúk gyakorlatilag 6-7 méter mélységről tudnak szívni vizet (csak elméletileg megy a 9,8m). Az alatt már valamilyen buvárszivattyú kell. >

Payagyerek sorbakötött szivattyúi adták az ötletet: http://biosolar.hu/forum/show/27947#27947

Véleményezésre bocsájtom:
7-14 méter mélységű kútból is fel lehet hozni a vizet olcsón.

Földszinten van egy házi vízmű, vagy más centrifugál szivattyú, ami ugye önmagában csak 7 (max 8) méter mélységből tudna szívni.
A szívócső végére (a szűrőkosár helyett) teszünk egy második szivattyút, egy alacsony árfekvésű egylépcsős búvár-szivattyúra gondolok (8 m emelőmagasságú).

A lábszelep marad a cső végén a búvárszivattyú közelében.

A szivattyúk természetesen egyszerre indulnak.

payagyerekVálasz erre
2012-04-06
00:15:15
Előzmény: plaszlo #28141#28144
Nincs. Olyanhoz csak frekiváltó jó.
2012-04-05
23:01:24
Előzmény: payagyerek #28138#28141
Paya,
ez a kütyü jó lenne kútszivattyú szabályozására (nem rezgős, de nem tudom milyen motor van benne), vagy inkább a kapcs.rajz szerinti áramkör?

Közben megtaláltam a szivattyú könyvét, Ecoproject Pro, kondenzátoros, segédfázisos motorja van. Ehhez nincs valami kukázott, működő szabályozó szerkezeted?
payagyerekVálasz erre
2012-04-05
20:39:01
Előzmény: robert #28135#28140
Akkor érdemes 1 ilyen elmenővíz-hőfok szabályzáson gondolkodni, mikor az ember több szobát akar klimatizálni és van olyan, mikor csak 1 megy, de van mikor akár 3 beltéri. Így a szabályzó automatikusan levesz, vagy hozzáad víztömeget. Csak az egyes beltériket kapcsolgatja távírnyóval a jónép a lakásban, ez mindenképp intézi a megfelelő áramlást.
payagyerekVálasz erre
2012-04-05
20:27:21
Előzmény: takyka #28136#28138
Én a potit is bennehagynám, hogy 1 alapfordulat állítható legyen. Van is itthon 1 kukázott ilyen gyári kütyüm, ami kalapsínre pattintható, 3, vagy 4 modulméretű.
Azon is fexik a poti.

www.soos.hu THERMOSZTÁT ÉRZÉKEL? NTC
Ezek itt IP68-as zárású NTC-k, de van ugyanitt PTC leosztás is. Őket az alupex csőre szorítni, lekabátolni, oszt tuti a kettős szigetelés. Amúgyis védőföldes a klímabeltéri.

2012-04-05
19:51:28
Előzmény: payagyerek #28134#28136
NAzért az a fázishasító-NTC házasság elég izgalmas tud lenni érintésvédelmileg...
Hogyan oldod meg, hogy az NTC-t elektromosan jól, hővezetés szempontjából sehogy se szigeteld el a víztől?

google search triac dimmer circuitq

A poti helyére megy az NTC vagy PTC attól függőn, hogy mi a cél.

T.
2012-04-05
19:21:48
Előzmény: payagyerek #28134#28135
payagyerek,

Kapcsolási rajzod van hozzá?

payagyerekVálasz erre
2012-04-05
19:16:49
Gyerökök! :-) Hát a jó öreg ruszki KÁMA szivattyú?
Csúnya, de meglepően jó hatásfokkal tud dolgozni.
Őkelme szénkefés, így fázishasítóval remekül szabályozható.

Kútvizes klímának fajinul használható, pofon egyszerű önszabályzással. Mármint hőfokilag.
Fog az ámbör 1 fázishasogatót, annak potijára akaszt 1 megfelelő értékű PTC-t, NTC-t (sorosan, vagy párhuzamosan), majd ez a szabályzás lesi az elmenő víz hőfokát és aszerint vesz le a vízből, vagy épp ad rá.
Óccsó, eccerű.
2012-04-05
15:58:36
Előzmény: plaszlo #28129#28130
Ezt a témát én is körbejártam. Azért vettem akkora szivattyút amekkora, hogy majd frekiváltóról járatva megúszom a hidrofort. Miután csalódottan tapasztaltam, hogy ezt a szivattyút nem lehet frekiváltóról kergetni, csináltam néhány próbát előtét kondival, előtét ellenállásokkal, de nem jutottam megbízható eredményre. Fázishasítós triakos szabályzást nem próbáltam, de mások tapasztalatai szintén negatívak voltak. Ezután kezdtem a vonaglásomat a hidroforral.
Aszinkron motornál (ekkora méretben) sajnos nem tudok más megoldást a szabályzásra, csak a frekiváltó.

T.
2012-04-05
15:42:31
Előzmény: takyka #28126#28129
Olyan szabályzás nincs, ami szétszerelést, átalakítást nem igényel? Frekiváltós, fázishasítós? Toroid trafóval is lehetne csökkenteni a kapocsfeszültséget, de ehhez kicsi a toroidom, csak 500 VA-es. :( Nem kéne nagy szabályzási tartomány, csak lehessen állítani a nyomást és vízhozamot. Vannak olyan részek a kertben, amit nem tudok mással csak kézzel locsolni, mert akár a legyezős, akár a pörgettyűs locsolót használom vagy a házat, vagy a kerítést locsolja, esetleg a szaletli alá.
2012-04-05
14:11:50
Előzmény: plaszlo #28124#28126
Búvárral az a gond, hogy meg kell bontani ahhoz, hogy el tudd távolítani a segédfázis kondit és hozzáférj mindhárom tekercsvéghez. Utána összeépíteni a négyeres kábellel úgy, hogy vízmentes legyen. Zavarszűrés szempontjából, meg illene árnyékolt (erősáramú) kábelt használni, az is növeli az átmérőt. Fojtott üzemre sem a legjobb, mert csak nyomó oldalon tudod megcsinálni, az meg többlet fogyasztással jár.

T.
2012-04-05
13:41:25
Előzmény: takyka #28121#28124
Takyka
Mélykútszivattyú, 1100 W-os búvár (nem rezgős), típusát nem tudom, ahhoz fel kéne húzni a kútból. De valahol megvannak a papírjai, elő tudom keresni.
A rezgőszívattyúnál is a kivétel erősíti a szabályt, Mogyoródon 40 m mélyről húzta fel a vizet az első orosz szivattyúk egyike és nem lett baja a kútnak. Viszont láttam kamerás képeket bedőlt ilyen csőkutakról, beszorult szívattyúval, amit nem tudtak kiszedni. Ásott kútban kevesebb bajt tud okozni, nagyobb a vízfelület, csillapodik a rezgés.
2012-04-05
13:21:08
Előzmény: plaszlo #28117#28121
Milyen szivattyúd van, amit szabályozni akarsz?

T.
2012-04-05
13:15:05
Plaszlo,

Nem találtam elpumpsból olyan kis teljesítményűt amire itt szükség volna. Mellesleg a legolcsóbb felszíni centrifugál szivattyú is 20e Ft. Frekiváltó használata a legjobb megoldás, használhatósága egy adott egyfázisú szivattyúnál kérdéses, próbával deríthető ki. (a pedrollo pqm60 tökéletesen megy, a Leo 5xcm100s meg nem)

Most mindenhonnét azt hallani, hogy a membrán szivattyú egyenesen az ördög műve (akármelyik kútfúrót kérdeztem nincs garancia, ha azzal használják a kutat), de a van ellenpéldám, apám szennyvízcsővel bélelt kútját 20 évig csak olyannal használta minden gond nélkül.

T.
2012-04-05
12:23:31
Előzmény: sándor #28109#28117
Sándor,

"Ásott kúthoz egy ötlet. Ha túlságosan mélyen van a vízszint, akkor nem kell föld alá építeni szivattyúaknát. Úgy járhat, mint payagyereké a magas talajvíznél.
Egy úszó plattformra kell a szivattyút felfogatni egy rövid szívószárral.
Természetesen megfelelő emelő magasságút."

az úszósziget szerintem nem stabil, nem tudod állandóan kiegyensúlyozni. Gondolj csak a vízszint mozgás miatti csőhossz változásra, ami vízszintemelkedéskor a súlyával félrebillenti az úszó szigetet.
Én valamilyen teljesítményszabályozón gondolkodom, mert nem mindenhol kell ekkora nyomás az öntözőfejnek, van ahol kisebb sugár is elég lenne, így nem fojtani kéne a szivattyút.

2012-04-04
22:26:09
Előzmény: takyka #28080#28093
A rezgős tényleg nem jó megoldás hosszú távra, sok fúrt kutat hazavágott már.
Talán egy frekiváltós szabályzással be tudnád lőni az aktuálisan szükséges vízmennyiséget, hogy a kutad se bánja és neked is elég legyen. Azt sem tartom kizártnak, hogy centrifugál szivattyúval a homokolás is megszűnik automatikusan.
Az Elpumps szívattyúkat is jónak tartják.
2012-04-04
14:12:02
Előzmény: Szepy #28077#28080
Búvárban nem tudok olcsó alternatívát.
A legolcsóbb megoldás talán Paya kedvence leo xkm60 perifériális szivattyú. fél colos szívószárral, fél colos lábszeleppel, de lehet, hogy még így is folytanod kell majd.

T.
2012-04-04
13:49:23
Előzmény: takyka #28075#28077
Valóban membrános és meglehetősen rezgős. Milyen javasolt helyette?
2012-04-04
13:27:12
Előzmény: Szepy #28067#28075
Ha jól sejtem, akkor az az ukrán búvár az a membrános... Az állítólag önmagában alkalmas egy kút tönkretételére a keltett rezgések által. Lehet, hogy ez a homokolássod oka is.

T.
2012-04-04
11:35:31
Előzmény: takyka #28050#28067
Szia!

Természetesen nincsen, már este elkezdtem gondolkodni a lefojtásán. Sima ukrán búvár, esélyes, hogy egyszerűen tudom a teljesítményét csökkenteni.
Bár a homokolást újra megfigyelve megint csak minimálisnak bizonyult (1-2 szemcse / dl), de szeretném tovább finomítani a technikát.
2012-04-04
09:30:33
Előzmény: Szepy #28030#28050
Szepy,

Leszögezném, hogy nem vagyok egy öreg kutas, de az utóbbi időben elég sokat utána olvastam a kút témának.
Szükséged van neked ekkora vízhozamra? (1,8-2m3/h) Ha lecsökkentenéd, a homokolás is csökkenne, vagy megszűnne. A szivattyút koptatja a homok és a kimosódás veszélye is fennáll jelenleg. "ház alatt lévő fúrt..." adott esetben veszélyes lehet a ház állagára, ha az elhordott anyag miatt megüllyed az altalaj.

T.
2012-04-04
08:02:17
A "profik"szivattyúteszttel, vagy leszívás-visszatöltődés teszttel határozzák meg az üzemi vízhozamot. Egyszer volt problémánk az általunk készített kutakkal a korábbi munkahelyemen, ugyanis az üzemeltető nem kegyeskedett megnézni az átadott vízföldtani naplót, és tízszeres teljesítményű szivattyúval próbálkozott, aztán reklamált, hogy homokol a kút
2012-04-04
00:34:45
Előzmény: Szepy #28030#28036
Szepy
ilyen kutam lenne, a legnagyobb melegben és szárazságban is minden tiszta üde zöld lenne. :))
Szerintem nyugodtan használhatod hosszabb időkre is, mint napi átlag 10 perc. Én nagy melegben átlag 1 órát szoktam locsolni naponta, hétvégén még többet is és eddig bírta a kút annak ellenére, hogy jóval mélyebbről kell felhozni a vizet és kisebb vízhozama is, mivel már többször sikerült a szivattyú aljáig menni a vízszinttel, ha nem figyeltem eléggé.
2012-04-03
20:13:40
Előzmény: plaszlo #28023#28030
Szia!

Köszönöm a választ!

A kútban 9m vízoszlop van (így most a szivattyú alatt kb. 8m), amikor elkészült teszt jelleggel 3 napig ment folyamatosan a szivattyú és nem csökkent benne a vízszint. Ez kb. 100m3 vízkivételt jelentett.
Nem messze tőlünk van egy tó, ill. alattunk a völgyben egy patak, kb. a kútvizem szintjén, gondolom ezek biztosítják ezt az állandó hozamot.
Napi átlagban max. 5-10 percet jár a szivattyú + hetente 1-2 alkalommal feltöltöm a 300l-es hordómat (szintén kb. 10 perc alkalmanként), így gondolom ez nem jelentős vízkivétel a képességeit tekintve, de a tanácsot köszönöm, időközönként le fogom tesztelni a minőségét. Talán valami szűrőt rakok rá és úgy figyelem, az a biztos.
2012-04-03
17:15:19
Előzmény: Szepy #28021#28023
Szepy

Egy-két homokszemcse előfordulhat minden kútban, de ha egy vödör víz alján már látod a homokot amikor leülepedik, akkor az már nem jó.
Azt kellene tudni, mennyi víz van még a kútban a szivattyú alatt. Ha nagyon leengeded a szivattyút és intenzíven veszed ki a vizet, akkor előfordulhat szintén a homokolás, de ez függ a talajszerkezettől is, mennyire gyorsan tudja a vizet pótolni anélkül, hogy kimosná a környezetéből a talajt. Ha nagyon gyorsan kihúzza a szivattyúd a vizet, akkor fojtsd le egy kicsit, inkább lassabb és folyamatos legyen a vízkivétel. A beomlás intenzív, mondhatnám ész nélküli kitermelésnél fordulhat elő, ha mindig csutkára kiszívatod a vizet belőle.
Nekem ásott kutam van és mélykútszivattyúval veszem ki a vizet locsolásra, de arra ügyelek, hogy ne szívjam le a vizet nagyon (bár néha így is sikerült). Ha sokat kell öntöznöm, akkor hagyok egy órás öntözés után némi pihenőt neki. 1/2 collos szerelvényeket használok, ez annyira lekorlátozza a vízkivételt, hogy nem okoz gondot, nem homokol a kút, de a szivattyú alatt még van kb. 1 m. vízmélység.
Az ésszerű kitermelés a lényeg, ismerd meg a kút kapacitását és ezen ne menj túl, akkor nem lesz gond vele. A kutat is dolgoztatni kell, hogy elegendő vizet adjon, de nem szabad zsarnokoskodni vele.

Fúrt, ásott kutak RECOMMENDED
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva