English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-08-12
10:35:50
Előzmény: Ferke #41722#41723
Ferke:
egy pm5-ös nyomáskapcsoló 4e, egy szárazon futás elleni védelem (LP3) szintén 4e, szerelvények 4e. 12-ből kihozható egy 600-800 wattos szivattyú alapszettje.
Szerintem jó az ha van hidrofor a rendszerben (a többi kütyüvel együtt).
A nélkül a vízsugarak nehezen/nem állíthatók be normálisan.
2013-08-12
10:22:30
Előzmény: zsezse #41720#41722
Az önözendő terület egy 15m×5m-es és egy 20m×7mes rész. Nagyrészt füvet kellene öntözni, fix szórófejekkel. Meg tennék 2-3 konnektort ha mégis slagra lenne szűkség ne kelljen 30 méter csövet húzgálni magam után. Egyenlőre kézi vezérlés, és majd meglátom ha nem drága akkor automata vezérlés. A szivattyút most kb 4-5 órát birja a kút.
villam64Válasz erre
2013-08-12
10:21:39
Nálam a hidrofor szivattyúja már be is állt. A hidrofor tartálya jó, mert, ahogy Zsezse írta, a ki-be kapcsolgatást csökkenti, különben, néha berregne a nyomás kapcsoló. A nyomás kapcsolója végzi a mély kút szivattyú működtetését. A rendszer állandóan feszültség alatt van. Amikor lecsökken a nyomás, akkor automatikusan bekapcsol. A két szivattyú sorosan a víz hozamot növelné, ha bírja a kút.
2013-08-12
10:02:51
Előzmény: Ferke #41718#41720
ferke
mit szeretnel ontozni es milyen modszerrel valamint mekkora a kert?
mas technologiat erdemes a konyhakertnek, a gyepnek es a disznovenyeknek.
automata vagy kezi megoldast szeretnel?
az asott kut vizhozamat merted, ellatja a szivattyut?

az is kerdes persze, mennyit szansz ra:)
a hidrofor ertelme annyi, hogy ha a szivattyud tultermel, akkor kevesebbszer kell ki-be kapcsolgatnia illetve automatizalhato a kapcsolgatas, mert a nyomaskapcsolo hisztereziset kielegiti a tartalybeli nyomas, nem kell kezzel kapcsolgatni a szivattyut.

2013-08-12
09:49:23
Szép napot mindenkinek!
Öntözés céljából szeretném becsövezni az udvart. Van egy ásott kút az udvaron. van egy pedrolló szivattyúm amivel eddig is locsoltam. Most szereztem egy 60 l-es hidrofort. Lenne 2 kérdésem. Van e értelme beraknom a hidrofort vagy nincs? A másik, hogy jó árban milyen szórófejeket, konnektorokat vegyek? 32-es kpe cső lenne a gerinc. Van olyan aki csinált már ilyesmit?
szocsmarciVálasz erre
2013-08-07
19:01:05
Előzmény: Csavarhúzós #41631#41654
Ezeknek a szivattyúknak egy fordulatszámuk van, ezért egy karakter görbéjük is. Hogy pontosan mennyit szállít, az az ellenállás (szállító magasság függvénye), ezért így nem lehet a Te általad tapasztaltakat megmagyarázni. Valami más lehet a háttérben. A lyukas szívócső mindenképpen csökkenti a szivattyú vízszállítását, nem hinném, hogy az a gond. Ha kívánatos lenne ez a jelenség, akkor valahol a szivattyúháznál lenne megoldva a légbeeresztés.
2013-08-07
13:23:36
Előzmény: Csavarhúzós #41631#41642
Csavarhúzós,

Mekkora volt a tömegáram az egyik és másik esetben?
A szivattyú teljesítményfelvételét nem mérted meg "véletlenül"?

CsavarhúzósVálasz erre
2013-08-07
09:12:24
Sziasztok!
Tegnap meglepő dolgot tapasztaltam. Van egy kb. ilyen szivattyúnk:
www.barkacsonline.hu/termek.php?termek_ID=1390

900W stimmel, emelőmagasság és a kinézet is, de a mienk nem biztos, hogy önfelszívó, mert talpszelep kellett hozzá.

A szívócsonk gyorscsatlakozós, mivel a szivattyút csak öntözéskor visszük ki a kút mellé. A gyorscsatlakozónál üzem közben szörcsög, és mivel a víz nem csöpög belőle, nyilván beszívja ott a levegőt.
Betettem egy újabb tömítőgyűrűt, ettől a szörcsögés megszűnt. Lenti locsolásánál nem tűnt fel semmi változás. Amikor 15 méterrel feljebb vittem a slag végét, akkor csak ritkán köpött egyet, mint ha kifogyna a kútból a víz. De nem, mert szörcsögősre visszaállítva a szívócsonkot, vitte a vizet, ahogy addig. (Sőt előző évben háromszor olyan magasra is)
A szívásmélység kb. 6 méter lehet (ki kellene bontani a kutat, mert bár ásott
kút, de balesetvédelmileg le van fedve és csak a szívócső látszik belőle.
Magyarázat?
Az biztos, hogy a bubis víz átlagsűrűsége kisebb, tehát ha a nyomócső bubis vízzel van tele, akkor 15 m magas csővégnél lehet hogy csak 1 atm. a nyomás 1,5 atm. helyett. De mivel korábban háromszor olyan magasra is vitte a vizet, nem hiszem hogy csak ez van. Úgy tűnik, mintha a kifolyó víz maximum 20%-a lenne levegő. Ez ekkora különbséget nem indokolna.
Esetleg a hozzáfolyási nyomás csökkenése (a szörcsögés elzárása) erősen visszaveszi az emelőmagasságot, mert leesik a járókerék-fordulat?
Tud valaki ilyesmi karakerisztikákat?
Mert ha ez a helyzet, akkor megbontom a kút betonozását, és lejjebb viszem a szivattyút.
Persze csak ha érdemes, lehet hogy így szörcsögve pont beállítja magának az optimális munkapontot :)
2013-04-11
08:42:35
Előzmény: tomasz #40167#40170
tomasz,

"Házi használatra, fürdés, mosogatás, mosás, etc., de NEM ivásra való kútvizet milyen mélységről szoktak általában felhozni?"

Amilyen mélységből a legegyszerűbb megfelelő minőségű és mennyiségű vizet kinyerni. Ha a talajvíz (ásott kút) megfelel a célra, akkor nem érdemes mélyebbre menni.
Az ásott kutak vízhozama bizonytalanabb, ezért szükség esetén le kell menni a rétegvízig.
A talajvíz közelebb áll az esővízhez, a rétegvíz több ásványi anyagot szokott tartalmazni.
A víz egy adott keménységen felül már locsolásra is alkalmatlan. El lehet vele áztatni a földet, de nem képesek a növények felszívni a szükséges anyagokat.

2013-04-11
01:22:33
Üdvicsek!

Olvasgatom a hozzászólásokat és nem teljesen világos nekem pár dolog.
Házi használatra, fürdés, mosogatás, mosás, etc., de NEM ivásra való kútvizet milyen mélységről szoktak általában "felhozni"? Továbbá nem teljesen világos számomra, hogy sokan hogyan locsolnak az ásott kútakból, és másoknak miért nem jó locsolásra sem a sokkal mélyebb fúrt kutak?

2013-03-29
22:50:30
Előzmény: Szepy #39394#39973
Pedig szerintem a vízszint tutira lemegy a szívócső szintje alá, vagy valahol nagyon falsot szív a szivattyúd.
Nálam ásott kút van, kb. 8 -9 méteren van az alja, és vízszintesen, 1 méter mélyen még 18 méter cső van, be van hozva a szívócső a pincébe, ott van a szivattyú, mert télen is kell a víz (klotyótartályok).
Szó nélkül dolgozik a hidrofor.
Ha nem tömítetlenségi problémád van, akkor sztem. megszívja akutat, abban leesik a víz, akkor levegőt szív, a víz feljebb jön, és így tovább. Nem métereket esik a szint, csak 50-60 centit, de ez elég, ha pont a szívócső végénél csinálja.
Előző esetben ez nem volt gond, mert pl. 15 mély kút, benne nyugalomban 6 méteren a vízszint, szivattyú indul, a víz leesik 8-9-10 méterre, és ott már ott marad, mert töltődik utána.
Ezt könnyen letesztelheted, mérd meg a szívócső hosszát, és a búvárt ugyanannyira engedd le. Ha az is elkezd köpködni, levegőt hoz fel, akkor engedd 2-3 méterrel lejjebb, ha jó lesz, akkor megvan a hiba.
Szinte 100%, hogy ez a gond, vedd azt is, hogy a búvár nyom pl. percenként 20 litert, a hidrofor meg 100-at, máris kirántotta a vizet.
2013-03-12
07:19:46
Előzmény: villam64 #39447#39448
Nem sima locsoló van rajta, hanem merevített szívócső, lábszeleppel.
Ha jutok valamire megírom a megoldást.
villam64Válasz erre
2013-03-12
06:02:59
Előzmény: Szepy #39444#39447
Próbálgatni kell. Megkeresni az okot. A sima locsoló cső könnyen behorpad. Esetleg kpe csövet illeszteni rá.
2013-03-11
21:58:47
Előzmény: villam64 #39440#39444
Úgy indultam, hogy 2-3m-rel hosszabb volt a cső. Utána lerövidítettem. Kipróbáltam, hogy amikor már gyengélkedett, levegősen szívott, nem volt-e a szint felett, de még jó 40cm-t tudtam rajta emelni, mire elkezdett levegőt szívni (a hangja is más lett).
Most a szűrő és a csatlakozók tömítését próbálom adjusztálni, meg a csövet megnézem, nem lyukas-e véletlenül...
villam64Válasz erre
2013-03-11
18:04:56
Előzmény: ifarkas #39422#39440
ifarkas
Felhívom a figyelmed: -Tavaly 2 kollégámnál is én javítottam ugyanezt a "hibát"
Alko, "6-9 m", nem szív, levegősödik, stb.-
-És Szepy 17 méteres mélységére.-
A teflonozás nem oldja meg a házi vízmű szivattyújának 1 tárcsás, maximum 8-9 méter szívómagasságát. Az 1 tárcsa nem képes ezt a tömeg nyomást ellensúlyozni. A mélykút szivattyúk több tárcsásak. A házi vízműveknek, és szivattyúknak van szívómélység megadva, és emelőmagasság. Sima locsoló cső használatánál 9 méter felett összelapítja a csövet, de alulról nem képes felszívni a vizet. Próbáltam kpe csővel is. Semmi.
Szepy
Akkor fúrt kutad van, kisebb mennyiséggel. A két szivattyú durva lenne sorban. Az 1 mélykút is többszöröse a membránosnak.

ifarkas, Szepy

Elnézést, korrigálok. 7 méterről valószínűleg szívnia kell, a nyomást nem engedhetné el. 6-9 m csőben a vízhozamot elég kockázatosnak tartom. Mélyebbről meg nem tud szívni. Valamint problémás lehet a visszacsapó is. A 17 méteres mélység miatt továbbra is plusz merülő szivattyút javaslok. De nem membránosat a gyenge teljesítménye miatt. Tovább olvasva. Az alko vízhozama legalább tízszerese a búvárnak. Gyorsan lekaphatja a felső vízréteget. Dugd le 9 méterre, és úgy teszteld. 6-ról indul, tehát amíg vizet kap működni fog.
szocsmarciVálasz erre
2013-03-11
16:46:18
Előzmény: Szepy #39437#39439
Ha rosszul van kiválasztva, akkor igen. Talán szerencséd van, a búvárszivattyú keveset szállít, de magasra. Az Alco jelleggörbéje laposabb, ezért valószínű, hogy erősíti egymást a két szivattyú, ha nem is lesz kétszer olyan erős, mint ahogy várná az ember.
Megjegyzés: A teflon szalag nem teljesen egyezik meg a teflon zsinórral, a teflon zsinór jobban tömít - biztosabb.
2013-03-11
16:07:43
Előzmény: szocsmarci #39424#39437
A rosszul méretezett szivattyú sem olcsóbb a jónál. :)
Ez esetben az Alco szivattyúja nem működne, csak a tágulási tartály és a kapcsoló szerepét töltené be, ha jól értettem.
2013-03-11
16:06:11
Előzmény: ifarkas #39422#39436
Köszönöm a tippet. Gondolom a vízfelszín feletti csatlakozásokra gondolsz, esetemben egy 1"-es apa-apa csatlakozó a szivattyú és a szűrő között, ill. egy 1"-es apa-apa hollander a szűrő és a szívócső között + megnézem a szűrőt is.
Teflonszalagom van, ha nem is Loctite, eleve tekertem már rájuk, mert érzésre is "lazának" tűntek, de tény, hogy a szűrőt nem néztem meg ilyen szemmel.
szocsmarciVálasz erre
2013-03-11
12:48:49
Előzmény: Szepy #39420#39424
A szivattyúk sorba kötésének vannak buktatói. Ha nem egyezik meg a maximális számított térfogatáram, akkor előfordulhat, hogy semmit nem használ.
www.users.atw.hu/epeszgepesz/Tantargyak/Geptan/soros%20es%20parh%20sziv.pdf

De sok embertől (vízvezeték szerelőtől) hallottam ilyen megoldást, és általában működik is. A tökéletes megoldás egy jól méretezett búvárszivattyú, de ennek több anyagi vonzata van.

Fúrt, ásott kutak RECOMMENDED
2013-03-11
12:46:53
Előzmény: ifarkas #39422#39423
ifarkas ,

Akkora a vákuum, hogy a csatlakozásoknál levegőt szív be?

2013-03-11
12:44:45
Előzmény: Szepy #39394#39422
Szia!

Tavaly 2 kollégámnál is én javítottam ugyanezt a "hibát"
Alko, 6-9 m, nem szív, levegősödik, stb.

Szedd szét a szívó részen található összes csatlakozást. Vegyél Loctite-os teflonszalagot (sajnos egy kicsit drága, de kis kiszerelésben kb 1500 Ft körül van vizes-gázos boltban) Ezzel szereld újra az összes csatlakozást. Jó lesz.
Ha nem jó, kezdd előlröl, több loctite, stb, harmadszorra jó lesz.
2013-03-11
11:30:02
Előzmény: villam64 #39405#39420
Ez eléggé egyszerű és üzembiztosnak hangzó megoldás. Ráadásul az utántöltögetést sem igényli.

Mélykút szivattyúkat nem néztem még. Gondolom azok nem membránosak. Van preferált gyártó/típus agyagos/homokos talajba, max. 2-3 m3/óra teljesítményigényre?
Ezeknél a szűrés nem szükséges, vagy magában a szivattyúházban van megoldva?
Szerencsére a víz eléggé tiszta, nem túl homokos (tavaly folyamatosan egy 300l-es hordóba gyűjtöttünk a kannás locsoláshoz vizet, most is egészen tiszta az alja), de jó lenne, ha rendesen tudnám szűrni, mert akkor akár mosógépbe/WC-be is bevezetném, ha a minősége megfelelő.
villam64Válasz erre
2013-03-10
20:47:47
Előzmény: Szepy #39404#39405
A 230-as bekötésnél kikötöd a saját szivattyúját, és a mélykútét kötöd helyette. Szabályosan, vízmentesen. Próbáltam a két szivattyút együtt, nagyon erős volt.
2013-03-10
20:36:32
Előzmény: villam64 #39401#39404
Lehet, hogy ez lesz nálam is a megoldás. Bármilyen házi vízmű tudja vezérelni a mélykút szivattyúkat?
2013-03-10
20:33:39
Előzmény: robert #39400#39403
Igen, membrános a búvár.
Szerintem nem gázos, a búvárral nem volt gond, a mellettem lévő tóból származik a víz.

Úgy indultam, hogy jó 2m-rel lejjebb eresztettem a szívócsövet, de utána visszavágtam, hogy ne legyen feleslegesen hosszú - hátha a rövidebb csővel jobban működik.
Biosolar Forum  =>  VÍZ  =>  Fúrt, ásott kutaklapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva