English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energetikai beruházások sorrendjelapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-09-01
11:25:58
Sziasztok

Tegyük fel, hogy van 1-1,5 millió forintom, amit szeretnék a házkörüli energetikába fektetni.

Nagyon tiptop fűtésem van Vaillant kondenzációs kazán külső tárolóval, ami alkalmas fűtőszállal való melegítésre is. Az éves fűtés és HMV költségem 220 e Ft gázzal.

Nagyon szuper hűtő fűtő klímáim vannak. SCOP érték: 4.6 Seer 6.1

Merre érdemes gondolkodnom, hogy lehetne egy ilyen nagyságrendű pénzből a legnagyobb hasznot kihozni.

Kb 5 évre merek előre tervezni, de olyan környéken lakok, ahol hozzá lehet a ház értékéhez csapni a beruházott költségeket.

- Ház szigetelés?
- Napelemek visszatáplálással?

### pali
15cm szigeteléssel a 220 eFt költség 100 eFt-ra csökken.

### nadtom
Nemcsak megtakarítasz de a komfortérzeted is javulni fog a szigeteléssel.
Itt az oldalon van U érték kalkulátor amivel tudod ellenőrizni hogy a fal, lábazat, tető szigetelést hogyan, mennyi szigeteléssel tudod közel azonos szintre hozni. Mindenképpen ennek kell/kellene lenni az első lépésnek.

2014-11-27
17:21:28
Gyuri:
Találtam az interneten egy komplex irományt az energetikai beruházások ajánlott sorrendjéről. A belügyminisztérium a kiadó. Ennek a nagy része, akár iskolai tananyag is lehetne:
www.e-epites.hu/3430

Dr Csoknyai Tamásnak több írását is olvastam, nagyon érdekesen és közérthetően ír.

Nadtom:
Az elmúlt 10 évben a legjobb "könyv" amit olvastam!
Közérthető stílus, összeszedett témák, zéró marketing, kiváló rajzok.
Én is csak azt a témát olvasom, ami éppen aktuális nekem.

Akkor bukkantam rá, amikor a 2 körös fűtésrendszer beszabályozásáról akartam olvasni. Úgy gondoltam, mielőtt ide jövök kérdezni, körbekutatom az internetet, hogy egyáltalán értelmesen tudjak kérdezni, és erre a gyöngyszemre bukkantam.

Gyuri:
Nagyon jó ez az anyag csak kicsit hosszú...egy téma iránt kevésbé érdeklődő ember nem fog átolvasni 110 oldalt. Mindenesetre én már lementettem és elküldtem egy-két a témára fogékonyabb ismerősömnek.
2012-11-05
21:27:04
Előzmény: robert #35134#35136
robert
ezekkel parhuzamosan szerintem erdemes irni egy olyan listat is, hogy melyiket mi elott erdemes/kell megcsinalni, mi az, amit kesobb is meg lehet oldani.

pl az ablakcsere tipikusan olyan, ami "barmikor" elvegezheto jobb esetben, minimalis rombolassal, javitassal jar.
1-2 evig ki lehet birni magasabb padlohomerseklettel vagy radiatorokkal, ha nincs penz ablakra.
2012-11-05
20:30:26
Előzmény: Gyuri #35133#35134
Gyuri,

Szerintem írj egy listát, hogy miket szeretnél lecserélni, felújítani. Minden tétel mellé írhatod a várható költséget, az elérhető megtakarítást, és a komfort-minőség javulásának mértékét (mennyit ér meg a kényelem). Alapból azoknak a feladatoknak kell nagyobb prioritást adni, amivel nagyobb fogyasztáscsökkentés, vagy komfort növelés érhető el.
A beárazott kívánság-lista láttán vissza lehet térni a földre: mire futja?

2012-11-05
19:39:40
Előzmény: robert #35126#35133
Robert nagy gondban vagyok ezzel a szigetelésse. Egyrészt nincs rá pénzem, másrészt nem tudom, hogy mit akarok.
Ha már tudnám mit akarok akkor jobban tudnék tervezni.
Kérlek segítsetek nekem.
Azért nem szigetelek, mert előtte nyílászárókat kellene cserélni, viszont nagy álmom, a padlófűtés. Ha padlófűtést akarok, akkor előtte a padló magasságot kell rendbe tenni, és ahhoz igazítani az ajtókat.
Akkor viszont a fűtéshez kell nyúlnom. Gyakorlatilag végtelen ciklusba kerültem.
Hogy kezdjem el, hogy jó legyen? Nagyon vonzana a falfűtés is.

A fűtéshez, csak az alasó szinten akartam hozzányúlni, de most láttam zsezse képei között, hogy a falfűtés fent is kivitelezhető, így teljesen elbizonytalanodtam.
Adhatnátok néhány ötletet, hogy hogyan is álljak hozzá.

2012-11-05
14:18:53
Előzmény: Gyuri #35112#35126
Gyuri,

A házad hőszigetelése (hőszigeteletlensége) alapján sajnos reális lehet, hogy fél nap alatt 60kWh energiafogyasztás még ebben az időszakban is.
Szerintem hagyd a fűtési rendszered úgy, ahogy van, és koncentrálj a ház utólagos hőszigetelésére.

5cm hőszigetelést nem érdemes feltenni, inkább a sokkal hatékonyabb 8-12cm vastagságot a falakra és a lábazatra plusz minimum 20cm a tetőtér köré, és ugyanennyit a padlásfödémekre.

2012-11-04
21:39:17
Előzmény: zsbalazs #35111#35112
Az enyém 92 ben épült.
Elég az 5 cm szigetelés a falra?
2012-11-04
20:35:30
Előzmény: robert #35093#35107
Délután 16 órára gondoltam.

Sajnos igazad van, olyan házban lakok, hogy a házam előtt és mögött is 3-4 km síkság van. Gáz szilikátból épült, a felső padláson van valamilyen szigetelés. Kb 5cm üveggyapot. Az oldalsó padláson (tetőtér beépítéses), fogalmam sincs, hogy mi lehet, nem lehet bejutni bontás nélkül.
2012-11-04
14:14:06
Előzmény: zsbalazs #35095#35096
zsbalazs,

A hőkomfort hőmérsékleti feltételei különböző tevékenységek végzése közben más és más. Sok mindentől függ, a levegő hőmérsékletétől kezdve a környező épületszerkezetek felületi hőmérsékletén keresztül a páratartalomig.
A komfortzóna biztosításához az épület hőtechnikai tulajdonságait ismerve lehet következtetni (a feltételek előállításához szükséges energiamennyiségre, és annak időbeli eloszlására).

Én csak tapasztalati adatokat tudnék mondani, ha összesíteném a kazánom működési adatait. Olyan százalékos megoszlásra gondolok, hogy a nap egyes óráiban mennyit dolgozik a kazán. Például: éjjel = 0%, 6-10óra = 20%, 10-14óra=10%, 14-18óra = 20%, 18-20óra =30% 20-24óra 20%.

De ezek az adatok a mi családunk életritmusától, és a házunk hőtechnikai tulajdonságaitól erősen függő értékek lennének. Semmi általános.
Ha tehát sokallok délután 4-től reggel 8óráig 60kWh energia elfűtését, akkor, amikor a külső átlaghőmérséklet 7C, akkor a saját napi 50kWh hőszükségletemből az adott időszakra eső 60%, vagyis 30kWh-hoz hasonlítottam. Az számomra soknak tűnik, de az adott épület és életmód mellett, talán kifejezetten kevés.

2012-01-22
17:18:20
Előzmény: Bous83 #23792#23799
Bous83,

"... ebben nincs benne az általad preferált jegybanki alapkamattal számított hozamhoz hasonlítás... "
Pedig az is számít!

A visszatáplálós PV rendszerek szezonális tárolóként is értelmezhetőek, és ez sokat jelent a megtérülés számításakor.

A fogyasztás racionalizálása/minimalizálása szintén nagyon fontos. Az alacsony fogyasztást viszont már nagyon nehéz tovább csökkenteni, kérdés, hogy meddig érdemes.

2012-01-22
15:09:49
Előzmény: robert #23788#23792
Robert,

"Az alternatív energiás beruházások megtérülése a cikkben azért is tolódik ki ennyire, mert kisméretű háztartási fogyasztást feltételezek. Az olyan pazarló háztartásokban, amelyek már inkább az ipari kategóriába tartoznak, rövidebb megtérülési idő adódik."

Az elhasznált energia nem csak az életmód, és a ház "jóságán" múlik. Egy egyedül élő nyugdíjas a havi 3-5eFt-s villanyszámlát is sokallja, míg a több generáció együtt élése (a legjobb barátoméknál jelenleg 5-en laknak, de nyáron sokszor 6-an, 7-en) esetén a 10-15eFt-s villanyszámla már kevésnek számít. Ez mind relatív, azért is nehéz egy ilyen általános doksi összeállítása. A PV rendszerek gazdaságossága valóban arányos a méretével, de nincs ez másként más hasonló beruházásoknál sem...

Egyébként az utolsó kulcsrakész PV ajánlatomat (anyag, engedély, munka) bedobtam a megtérülés kalkulátoromba, és a pici, 1,9kWp-es rendszer 12 éves megtérülést mutatott. (ebben nincs benne az általad preferált jegybanki alapkamattal számított hozamhoz hasonlítás) Úgy gondolom ritka az a háztartás, ahol évi 2000kWh alatti a villanyszámla... (havi 8eFt alatti)
2012-01-22
13:32:17
Előzmény: Bous83 #23785#23788
Bous83,

Ez a cikket már kétszer aktualizáltam, de az energiaárak és beruházási költségek folyamatos változása mellett ez érthető, ami azt is jelenti, hogy a sorrend, illetve a versenyzők folyamatosan változhatnak.
Igazad van, ráférne egy frissítés.

Az energiaárak és a beruházási költségek folyamatos változása mellett az energiaigény mértéke is folyamatosan változik, reményeim szerint csökken!
Az alternatív energiás beruházások megtérülése a cikkben azért is tolódik ki ennyire, mert kisméretű háztartási fogyasztást feltételezek. Az olyan pazarló háztartásokban, amelyek már inkább az ipari kategóriába tartoznak, rövidebb megtérülési idő adódik. Mire is? Egy magas alapfogyasztásra. Ahol klíma, szauna, medence, járdafűtés és hasonló energia-faló berendezések üzemelnek, nagyságrenddel nagyobb megtakarítás érhető el egy napelemes rendszerrel, vagy napkollektorral, mint egy szerény háztartásban.

payagyerekVálasz erre
2012-01-22
13:17:28
Előzmény: Bous83 #23785#23787
"Ezek szerint lassan (vagy már megelőzte) megelőzi a PV rendszer megtérülési ideje a kollektorokat?"

Ja. Mint ahogy ma már a realitás talaján mozgunk, ha a napkollektort helyettesítjük napelemmel (legvégül HMKE-vel).
2012-01-22
12:34:40
Előzmény: robert #23772#23785
Robert,

Végigolvastam. Olvasás közben gyűltek bennem a hozzászólandók, de mire a végére értem, elfogytak, csak egy-kettő maradt. Azaz tetszik ez a doksi, jót csináltál... :-)

Önmagában egy "rossz házon" történő beruházásokkal a legnagyobb "probléma" (amit te is megemlítettél a végén), hogy ahogy elkezded javítgatni, úgy "veszed" el a többi beruházás hozamát, tolod ki a megtérülését. Arra lennék kíváncsi, hogy ha az összes beruházást megvalósítanám, mennyi lenne az össz megtérülés, mennyire durván szálnak el a számok...

A másik, hogy a napkollektoros rendszer megtérülési idején nagyon meglepődtem. Ezek szerint lassan (vagy már megelőzte) megelőzi a PV rendszer megtérülési ideje a kollektorokat? Érthető, hogy ezt pont én vetem fel, de sajnálattal láttam, hogy a PV-s rendszerek megtérülése (, vagy akár hőszipkás rendszer) nem volt benne. Esetleg segíthetek? kiegészítjük? ;-)

2012-01-22
10:06:42
Előzmény: Paragon #23769#23772
Paragon,

Kösz a dicséretet.
Több helyen is megjelent már az írás, és habár egy vezető építészeti portál egyik legolvasottabb cikke volt tavaly, nincsen benne semmi szenzáció, világraszóló magyar találmány, vagy hasonló, ami miatt érdeke lenne bárkinek is közölni. Reklámozni se nagyon lehet vele semmit, főleg az olcsó házilagos megoldásokat javaslom benne. De ide is beesik havonta 20 ezer látogató, nem az asztalfiókban porosodik.

2012-01-22
07:55:51
Előzmény: robert #21103#23769
Robert,
Évek óta keresek egy ilyen tanulmányt, ennek hiányában magam is készítettem hasonlót, de messze elmarad ettől a színvonaltól. Publikálni kellene minél szélesebb körben. Nagyon fontos lenne, hogy meggyőzzük azokat az embereket, akiknek még van megtakarítása, hogy nem érdemes 5%-ért bankba tartani a pénzt, a 6-10 év alatt megtérülő korszerűsítés a legjobb banki ajánlatnál is kedvezőbb. Nem is beszélve a pénzköltésünk gazdaságra kifejtett jótékony hatásáról, munkahelyek megtartása, ÁFA bevételek stb. Egy területen egy pici kiigazítást tennék. Az energiatakarékos izzók megtérülési idejének a számításánál általában nem szokták figyelembe venni, hogy a hagyományos izzó vesztesége évi 200 nap során tulajdonképpen nem veszteség, hanem csak egy drága elektromos fűtés
2011-11-17
22:41:18
Előzmény: robert #21103#21110
Remek!

Ez nekem pont jó lesz irányzéknak! :)
2011-11-17
20:03:00
Hogyan spóroljunk energiát ésszerűen?

energetikai célú beruházások sorrendje RECOMMENDED
2011-11-17
19:52:40
Előzmény: Doma #21101#21102
Doma,

Nem kell mindent egyszerre. A járható födémszigetelést magad is megcsinálhatod 400ezer forint körüli összegből. Evvel levihetnéd a gázfogyasztást 1000m3/év alá.
Aztán apránként jöhet a többi munkálat. Ha szelelnek az ablakok, kevés pénzből azt is fel lehet javítani. Minél kevesebb energia kell a fűtéshez, annál olcsóbb fűtési rendszerre lesz szükség a végén.

Ajánlom figyelmedbe a következő hozzászólásban található cikket.

2011-11-17
19:31:01
Előzmény: robert #21097#21101
Szia robert!

Akkor ez csak hitelből, vagy pályázati pénzből valósítható meg...

Csak a födém és a falazat utólagos szigetelése belekerül kb 2 millióba. Eddig mindent apránként, néhány százezer Ft befektetésével oldottunk meg, de úgy látszik ez innentől már jóval nagyobb falat lesz.

22-es csapdája. Mivel nem tudok előteremteni sok milliót a szigetelésre, a gázkazán lecserélésére és a nyílászárók cseréjére, így sokkal többet költök fűtésre, mint amennyit egy ugyan ekkora, de jól megtervezett és gondosan kivitelezett házban kellene.
2011-11-17
14:48:37
Előzmény: Doma #21076#21097
Doma,

Szerintem elsődleges a hőszigetelés (ha szükséges nyílászárócsere is) megépítése, amit a fűtéskorszerűsítés követ. Azt, hogy milyen legyen az új fűtési rendszer, nagyban meghatározza a hőszigeteléssel lecsökkentett hőigény nagysága.

Hőszigetelés:
Homlokzati hőszigetelés = EPS vagy szálas, minimum 8cm vastag
Lábazati hőszigetelés = XPS minimum 8cm vastag, a talajszint alá kell vinni kb 0.8 méterre
Födém = hungarocellt életvédelmi okokból is le kell bontani, azután minimum 20cm vsatag hőszigetelés, leírás a födémszigetelés rovatban
Nyílászárók esetleges cseréje az állapot föggvényében

Szellőztetés megoldása

Esővizet elvezetni a ház közeléből

A kazán és hőtároló elhelyezése épületen belül

2011-11-16
22:46:01
Sziasztok!

Összetett a problémám, egy kicsit hosszú leszek! :)

A házunk egy eredetileg az 1970-es években épült 9*9 m-es, egyszintes kocka ház, ami számtalan átépítéssel és bővítéssel ma már 17*9 m alapterületű. Ebben a házban él a 6 fős családunk. A falazat 30 cm-es szilikát, sáv alapozás. A ház alatt nincsen pince. A födém fa gerendás deszka födém. A réteg sorrend belülről: 0.5 cm hungarocell, vakolat, deszka, gerenda, deszka, a régi részen perlites beton, az újabb részen sima beton néhány cm vastagságban. Műanyag, 2 rétegű üvegezésű ablakok vannak.

A meleg vizet gázbojler állítja elő. A fűtés rendszer nyitott tágulási tartályos, egykörös, sok vizes. A radiátorok új, 2 soros lemezradiátorok. Szigetelés egyáltalán nincs se a padlóban, se a falon, se a födémen. A fűtést egy 1991-ben gyártott Hőterm 25 ES (lánykori nevén ÉTI 25) gázkazán és egy 1 éves Viadrus U22 5 tagos öntvény kazán (25kW) látja el. A rendszerben van egy keringtető szivattyú, de akár gravitációs fűtésként is üzemel. A kazán a ház mellé épített melléképületben, illetve a melléképület alatti pincében van.

A főbb adatok:
Alapterület: 153 m2
Fűtött hasznos alapterület: 129 m2
Átlagos belmagasság: 2,75 m
Fűtött légtér: 355 légköbméter
Radiátorok: 60*180, 60*180, 60*260, 90*50, 60*100, 60*70, 60*120, 60*90, 90*30
Ablakfelület összesen:16,5 m2
Külső falfelület lábazattal 520 m2
Éves gázfogyasztás az utóbbi 3 év átlagában: 1450 m3/év (ehhez jön még hozzá évente jó néhány mázsa tűzifa)

Ahogy drágul az élet, úgy sokasodnak a kérdések!
A ház energetikai korszerűsítését mivel kellene kezdeni?
A régi gázkazán helyett milyen és mekkora teljesítményű kazánt kellene vennem? Valamiért a turbós kombi kazánok elég olcsók, de nekem nem kell, hogy a kazán állítsa elő a HMV-t. Lehet ezeket úgy üzemeltetni, hogy ezt a funkcióját nem használjuk?
Hagyjam a fenébe a gázt és fűtsek inkább fával?
Ha fa tüzelés, akkor mekkora puffer tartály kellene?
Milyen külső szigetelést, milyen födém szigetelést érdemes csináltatnom?

Mondtam, hogy hosszú lesz! :)
2011-02-11
12:10:47
Előzmény: sándor #11649#11653
"...óvatosabb lennék a zsompos módszerrel közvetlen a lakás alatt..."

Ezt én is így érzem. Ha telente a 8000kWh hőenergiából 5000kWh származik a talajvíz 12 fokról 5 fokra hűtéséből, akkor több, mint 700m3 vizet ( 5000/(12-5) )kell kiszivattyúznod, és elvezetned valahova.

Az hővisszanyerős szellőzés biztosan segítene a páratartalom szükséges szinten tartásában.
2011-02-11
01:03:51
Előzmény: robert #11580#11638
Robert,

Köszönöm a hasznos tanácsokat, de az igazat megvallva fogalmam sincs merre induljak.
Mint olvastam többen küzdenek itt a fórumon is a párával hozzám hasonlóan. Villam64 páraszabályozás oldalra feltett diagramja mintha az enyém volna, a pártartalom mérőm a hármassal kezdődő számokat nem is ismeri a négyeseket pedig csak szökőévekben. Remélem ezen valamit javít, hogy én 2010 tavaszán rengeteg vizet beépítettem a házba és annak idővel azért valahol csökkennie kell. Ezért függetlenül attól, hogy mit kezdek a fűtési rendszeremmel úgy gondolom valamilyen hővisszanyerős sk. kivitelezhető rendszert építek. Számomra több szempontból szimpatikus a dolog: - friss levegő jótékony hatása ebben a vákum házban, - páratartalmat csökkent, - ha sikerül bármennyi hőt visszanyernem az általam készített rendszerrel már megérte az ablaknyitogatás egyértelmű veszteségével szemben. Legalább is én így gondolom.
Sajnos úgy látom a gáz egyre növekvő árával párhuzamosan nő az egyéb energiahordozók ára is. Tehát bármely irányba lépek ugyanez a tendencia csak a lépték változhat kivéve a geotermikus energiát. Még inkább igaz ez ha számításba vesszük a nyugati gáz árakat és a kifutó Orosz - Magyar gázszállítási szerződést. Nem is beszélve az egyre növekvő Kínai energia igényről.
Továbbá a geotermikus energia mellett szól az is, hogy a vizek városában lakom, hol a nagy szénbányászatot megelőző időkben igen bőséges vízhozamú melegvíz források voltak és egyre inkább vannak is. A pincémben az előző tulaj hagyatékaként van egy kb 3/4 köbös zsompom, amit ha nem szivatnék bokáig járhatnék a vízben. /az épület körbe drénezésével végeztem, most injektálok cement habarccsal, majd tavasszal az olvadás után, ha látom eddigi munkám végerdményét epoxival/ A magas víz állás miatt csak a talaj/víz szivattyú jöhet szóba és remélem a kedvező geotermikus viszonyok miatt elegendő lesz egy szerényebb mélységű fúrás is. Bár nem kételkedem abban, hogy idővel ezt az energiaforrást is megadóztatják.
Persze mindenek a mozgatója a pénz, de ettől még álmodozni lehet.
Valószínűleg marad a fűtési rendszerem és készítek egy szellőztető rendszert illetve az épülettől külön választom a mai függőfolyosómat és beépítem az emeleti erkélyt.
Az előbbivel kapcsolatban lenne egy kérdésem: van e tapasztalata valakinek a hidegburkolatok hőmérsékletével kapcsolatban adott külső és belső hőmérséklet mellett.

2011-02-10
23:07:23
Előzmény: Rike #11632#11635
Rike!

Robert által a kevés adatból saccolt 1000 m3/év valószínűleg jó lesz, én is ilyesmit kalkuláltam a felújítás előtt. A termosztát a földszinten van elhelyezve ami gyakorlatilag 15 m2 kivételével(fürdő, pincelejáró)egy légtér (konyha, étkező, nappali). Napközben a földszinten tartjuk a 21 -22 C-ot, éjjelre visszaállítjuk 20 c-ra. Ilyen szabályozás mellett az emeleten nappal 22- 23 C van, reggelre sem esik 21 C alá, ha be van hajtva a háló ajtaja. Nekem személy szerint ez már sok, de van egy 8 hónapos kisgyermekünk.
A házat 2010 jan. 31.-én vettem mindenféle szigetelés nélkül kétrétegű hagyományos fa tokos ablakokkal (több ablak 75-ös szöggel belülről össze volt ütve a tokkal - a mai napig nem tudom miért). Januártól a szezon végéig csak temperáló fűtés volt. A ház gázfelhasználását így csak saccolni tudom az előző lakó 2009-es fogyasztásából nekem 2010-re kiszámlázott tételek alapján kb 3000 - 3300 m3 közöttire. Természetesen voltam a szolgáltatónál, de sajnos adatot nem adnak ki. A kazánon sajnos nem találtam semmit a korára vonatkozóan, de nem lehet mai gyerek a keringető szivattyút 2005-ben gyártották a gázóra kijelzőjén 2002 dátum van.

Biosolar Forum  =>  Energia Audit  =>  Energetikai beruházások sorrendjelapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva