English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Egzotikus növényeklapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-09-04
15:37:47
Banánérlelő meleg volt ezen a nyáron. Két bokor is termőre fordult az idén.

2014-11-19
10:46:28
Előzmény: gaspa #47802#47803
gaspa,

"Torlódás" is előfordul néha, majd kinövi. De az is lehet, hogy virágozni fog. Nálunk most fejlődik egy nagy fürt banán.
Kép - naranccsal az előtérben

2014-11-19
10:34:19
Idáig egyre nagyobb leveleket hozott,nemrég áttért az egyre kisebbekre és össze is torlódnak,van valami gond,vagy csak az oldalhajtás okozza?

2014-10-13
11:48:38
Itt van az ősz... , habár a tök nem igazán egzotikus növény...

2013-03-06
20:30:47
Üdv mindenkinek.még mindig a fa "betegségeiről.
Milyen szép is lehet a "betegség"

2012-12-31
15:47:24
Levágtam a banán virág azon a részét, amiből nem fog tudni kifejlődni a gyümölcs.

2012-12-26
15:29:10
Előzmény: Jesu #37179#37180
Nekem többször is sikerült, az egyik még termést is hozott idén ősszel.
Az íze olyan volt mint egy "valódié", csak a mérete nem :)

A kép az ananászról.

Fontos, hogy olyan termést válasszunk amelyen egészséges a csúcsi rozettája.
A rozetta levágása után az alsó leveleket el kell távolítani egészen addig ahol már nincs rajta ananász hús. Ezek a levelek között sokszor már ott vannak a gyökérkezdemények.
Volt amit vízben gyökereztettem, és volt amit földben. Szerintem a földben gyökereztetés jobb, mert így nem törik össze a friss gyökér beültetéskor. Az előkészített rozettát érdemes 1-2 napig szellős helyen "szárítani", így talán kisebb az esély a rothadásra.
Ültetőközegnek szerintem a nedves de nem vízben tocsogós novobalt tőzeg a legjobb.
Elültetés után a rozetta ciszternájába érdemes esővizet tölteni majd egy zacskóval letakarni a cserepet úgy, hogy egy kis szellőzés maradjon. Világos meleg helyen kell tartani.
Nekem 2 növényem volt, az egyik idén letermett a másik meg megsínylette az idei kánikulát.

2012-12-25
14:33:06
Előzmény: barbot #37137#37141
Valakinek az jött be, hogy nedves földre rakták.
Szerintem attól is függhet, hogy honnan importálták, milyen állapotban, és milyen vegyszerekkel kezelték.
Egy próbát megér, mi is vásároltunk most szilveszterre a bóléhoz. :)
2012-12-25
13:45:43
Előzmény: Gyuri #37092#37137
Mi is próbáltuk, többször is. Nem sikerült, bár 1x eljutottunk a vékony hajszálgyökerekig. Nekünk azt tanácsolták, hogy ne pohárba, sok vízbe, hanem tálba/tányérba, és kevés vízbe tegyük, és az alsó leveleket jó tőből csonkoljuk, csak a felső leveleket hagyjuk meg, hogy jobban szívja a tápanyagot, nedvességet...
Próbálkoztam gyökereztető hormon bevetésével is, úgy sem jött össze...
macko003Válasz erre
2012-12-23
22:41:03
Előzmény: Gyuri #37092#37093
mi igen, nekünk nem működött.
olvastam olyat, hogy a próbálkozók felénél működött csak.
de halottam olyat is, hogy csak az érett a jó (a legfelső levél egy kis húzásra kijön), és akkor nem vágni, hanem az leveleket ki csavarni kell. ekkor v alakban kijön és azt kell vízbe dugni.
de mivel enni nem kér, így ha van kéznél ananász, akkor egy próbát megér.
2012-12-23
20:21:26
Valaki próbálta már?

2012-12-22
18:26:36
A narancsfa akár egy schafhausen, pontosan Karácsony előtt elkezdte hullajtani az érett gyümölcsöket. Ezek -és még néhány társuk- lesznek az ünnepi asztal díszei :)

A citrom is hatalmas és érik, a banán csak Húsvétra lesz készen.

2012-11-25
15:52:27
Előzmény: robert #36005#36006
Nem,ez egy EU konform saját gyártású papagáj ketrec(talán még 20 évig megfelel az előírásoknak),csak sajnos a kedvenc elhalálozott és kell egy kis idő a pótlására.
2012-11-25
15:41:21
Előzmény: gaspa #35993#36005
gaspa,

Örülök, hogy jó kezekbe került a növény!

A háttérben látok egy ketrecet. EU-konform csirkeól? :)

2012-11-25
12:58:51
Előzmény: robert #35535#35993
Én is felteszem a banánültetvényemet,amit tőled kaptam.Már legalább 10 levelet hajtott,a termésre még várni kell.

2012-11-18
14:22:26
Sajnos karácsonyra nem fog megérni.

2012-07-24
11:12:16
Előzmény: sándor #31855#31859
Sándor,

"Itt a bizonyíték arra, hogy a banán ültetvényeket miért árnyékolják.
Ez a csemete bérházból kikerülve nálunk erőteljes fejlődésnek indult, majd jött a kánikula. Tényleg árnyékolni kellett volna 36 fok felett, de olyan jól érezte magát!
A növény különben egészséges, ezt mutatja a kánikula után kibújt levele és az, hogy azóta is folyamatosan hajt."

Nem szabad minden átmenet nélkül az épületből a szabadba vinni. Ez szinte minden növényre igaz. Nálunk is leégnek azok a levelek, amelyek nem szokták a napot, de ami utána jön, annak már nem árt.

2012-05-01
23:07:10
Előzmény: robert #29012#29015
Ott már nagyban megy az "ipar".

Én is szaporítom a magamét. Bejött a családnak a fügepálinka/lekvár, kinek mi. ;) Az enyém eddig minden évben 2* hozott termést. Csapadékfüggő, hogy mennyit.

Idén sem fagyott el, hatalmas a fám, szépen hozza már a terméseket, igaz később indult meg a hideg miatt, mint szokott.
Itt felénk a hegyen van vagy 3 fajta, (összesen eddig valami 6-8 félét sikerült beazonosítani). Mind hatalmas, ami igazolja az elméletet: domboldal/tető megvédi a fagyástól a növényeket. Nemrég, amikor minden elfagyott április elején máshol, nálunk csak 0.5 fokig hűlt, minden virágban volt. Lent az alsóbb részeken -7 fok volt, le is fagyott minden, itt nem.
2012-05-01
17:13:58
Előzmény: robert #28996#29012
Héthektáros fügeültetvényt telepítettek Zalában
forrás: Agromonitor.hu

Közép-Európa első fügeültetvényét telepítette Zala megyei Tormafölde határában a becsehelyi székhelyű Fügeliget Kft. Harcz Endre, a kifejezetten trópusi gyümölcsök termesztésére alapított, négy magyar magánszemély tulajdonában álló cég vezetője szerint a hazai piacon gyümölcsként jelenleg szinte ismeretlen a füge, többnyire csak aszalt, szárított formában kapható. A cégtulajdonosok azonban úgy vélik, lesz piaca a gyümölcsnek, amelyet lekvárként, pálinkaként és más termékként is feldolgoznak majd.
Az elmúlt napokban 500 csemetét ültettek el a szlovén határhoz közeli település közelében fekvő héthektáros területen, és a terveik szerint jövő ősszel további ezer tövet tesznek a földbe. Az első gyümölcsök várhatóan már jövő nyáron megjelennek a fákon, de a nagyobb termést a harmadik évtől várják. A tulajdonosok hobbijaikra – a meteorológiára és a fügetermesztésre – alapozva hozták létre az egymillió forintos törzstőkéjű társaságot, korábban egyikük sem foglalkozott mezőgazdasággal. Több éven át tartó megfigyeléseik és tapasztalatgyűjtésük után keresték meg a magyar éghajlati viszonyok közepette is megfelelő termőterületet.
A déli fekvésű domboldalakon Magyarországon is évszázadok óta megterem a füge, számtalan fát ismernek Zalában is. Ez az adottság, nem pedig a globális felmelegedés adta a lehetőséget – mondta Harcz. Tapasztalataik szerint megfelelő domborzati viszonyok mellett mínusz 15 fokos hőmérsékletig nem fagy el a gyümölcsfa, s ehhez Tormafölde határában találták meg a megfelelő területet. A csemetéket meglévő termő fákról, dugványozással szerezték be, és több fajtát is elültettek. A területen más, hasonló körülményeket igénylő trópusi gyümölcsféléket is ültetnek majd, például kivit és datolyaszilvát.
Az ügyvezető ismeretei szerint egybefüggő fügeültetvény legközelebb csak Olaszországban, Nápoly közelében található, de a mediterrán térségben jórészt évente egyszer termő fák vannak. A szaporítóanyagként kiválasztott fák azonban nyáron szinte folyamatosan érlelnek gyümölcsöt, június és augusztus között, majd másodszor augusztustól októberig. Fügetermesztésre nincs támogatás, de szeretnének pályázati pénzeket is felhasználni – írja az MTI.
2012-05-01
13:51:09
Előzmény: robert #28996#29011
A kivi termesztéséről

2012-05-01
12:15:53
Előzmény: robert #28996#29010
Tudtommal hatalmas támogatás van, hisz támogatás nélkül nem megy, mert kell mellé egy erős karó, vagy TÁM-szerkezet, hogy felfelé lehessen vezetni. ;)

Amúgy meg önerős a dolog! A kivi nő saját erejéből, a termelő meg önerőből gondozza. Nem kell rögtön mindenkit tolvajnak nézni, aki kap egy kis médiaérdeklődést.
Én ismerem őket! Korrekt társaság! Nagy szerepük van sok nálunk nagyrészt ismeretlen, de termő gyümölcs meghonosításában. Az én kivi töveim is innét vannak és köszönik szépen, növögetnek, támogatással...
2012-04-30
12:28:53
Kicsit szőrös, de a miénk: jön a magyar kivi
forrás: www.zalaihirlap.hu/gazdasag/20120429_kiviultetveny

Magyarország első üzemi méretű, közel 5 hektáros kiviültetvényének telepítése kezdődött el a hétvégén a Becsehely melletti szőlőhegyen, írja a Zalai Hírlap.
A termőföld a becsehelyi Kis-hegy legmagasabb pontjának közelében fekszik, sajátos mikroklíma jellemzi, és a talaj is kiváló minőségű.

Komment:
A hírben nem esett szó arról, hogy mekkora állami támogatással indul a "pulipszke" termesztése .
Ha ezt Bástya elvtárs megérhette volna !

2012-03-01
07:53:32
Klari57:
Nagy örömömre szolgált, hogy megláttam a banánodat, ami tele volt nagy méretű banánokkal.
Nekem évek óta van a szabadban. Úgymond liget, mert több tő is van egymás mellett. Év közben 5 méteresre is megnő/ gyönyörő / . Télen takarással óvom. Többször volt rajta virág és termés is. A gond csak az hogy nálam csak max 3 - 4 cm-re nő meg a termés, utána lepotyog. Van valami titka ennek?? Kellene esetleg tápoldatozni?? Vagy csak a szerencsében bízhatok?
Várom a válaszodat hátha nekem is lesz ilyen szép sárga banán termésem. Nekem egyszer azt mondták, hogy a mi klímánkon nem tud megnőni és beérni.

robert:
Túl sok tapasztalatom nincsen. Mi az első banán-hajtást egy rokontól kaptuk, de neki se nőtt meg ekkorára se a fa , se a banán, a verandán tartja őket.
Halottam, vannak fajták, amelyek kinn telelnek, de mi nem mertük megkockáztatni, mert látjuk, hogy a télikerteben nagy hidegben 5 fokig süllyedő hőmérsékletér sem rajonganak, ezért csak azokat teleltetjük ott, ami nem fér a szobában, nyáron a teraszon napoznak. A termő fa 3 éves. A számtalan sor virág a tőhöz közel hozta a legnagyobb banánokat, a harmadik és negyedik szinten lényegesen kisebbet, utána pedig megrekedtek, sőt el kezdtek penészedni, azokat levágtam.
Azt hiszem nálunk főleg az állandó meleg miatt nőtt ilyen szépre a termés.

Szóval szerintem a tied más fajta. A leveleiről ítélve jól vannak tartva, de lehet, hogy a terméshez, ha nem is tápoldatozás, de valamilyen ásványi kiegészítőkre, javított talajra lenne szüksége.
Az is lehet, új fajtával kellene kísérleteznetek.

A tietek visszafagy télen, és tavasszal újra hajt?

Klari57:
Én úgy tudom, hogy hazánkban csak egy fajta banán van ami télálló. Ez a Musa basjoo, ha jól tudom. Igazából nem tudom a nevét, mert én is egy magán háztól szereztem be, kb.6 éve. Mi takarással védjük a fagyoktól. Szeretjük ha magasra nő, ezért elég magas törzset hagyunk neki a fagyok beállta előtt.
Úgy szoktuk, hogy tetszés szerint 1-1,5 m magasan meghagyjuk a törzsi részt, a többit levágjuk a levelekkel együtt.
Ezután a férjem csinált fa deszkából táblákat. Kb 3 x 3 méteres területen van a banán liget. Ezért 3m széles, és ( a meghagyott magassághoz viszonyított ) magas táblát szögelt a férjem össze. Ezután 3 táblát összecsavaroz, és a banánok közét, a tábla és a banán közti részt is szalmával betömjük. Amikor ezzel megvagyunk, hozzácsavarozzuk az utolsó táblát is. Ezután a tetejét szintén megszórjuk szalmával. Ezt is betakarjuk palával, ( lehet az oldala is pala ), vagy deszkával, vagy bármivel ami erre alkalmas.
Majd fóliával körbetekerjük. Esetleg az oldalán csinálhatsz lukat, hogy ne fülledjen nagyon be. A földig érjen a fólia, mert vagy le kell terhelni, vagy le földelni, hogy a szél ne vigye le róla. Nekünk azt mondta akitől kaptuk, hogy április 4-e előtt nem szokta kitakarni. Általában mi is betartjuk. Azért 1-2 napot szoktunk csalni, ha jó az idő, és hétvégére esik.
Remélem érthető voltam, és nem zagyváltam össze sok mindent. Írj bátran ha valamit nem tiszta.

2012-02-18
23:19:28
Előzmény: pepe #25735#25739
pepe,

Ha nem gond, akkor fényképezz, szerintem döbbenetesen érdekesek az ábrák.
Nekem a balerina tetszik a legjobban.

Jesu,

Gombabetegség! Ne legyél már ilyen földhözragadt :)
2012-02-18
20:25:44
Előzmény: pepe #25732#25733
Gomba betegség.
Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Egzotikus növényeklapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva