English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  STANDBY
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
ÉgboltosVálasz erre
2016-11-09
23:41:58
Néha és most eszembe jut a gyerekkorom. Volt 1 db 10A-es biztosítékunk.Szüleim rászoktattak, hogy ha elmegyek otthonról kapcsoljam le, ha valami véletlenül be van kapcsolva ne fogyasszon vagy ne legyen véletlenül tűz. (Jó kátránypapír szigetelésű vezetékek voltak a falban.) A lámpákon kívül volt 1 db Néprádiónk, gyerekkorom meghatározó emléke. 3 állása volt, Kossuth, Petőfi, és 1 ahol a világ összes középhullámú adója bejött egyszerre. (vettem is egyet nosztalgiából) Ezen kívül volt egy vasalónk. Hűtőszekrénybe ünnepnapokra vettünk jeget. Hol tehetném ezt meg ma most? Kiolvad a hűtő, nem megy a fűtés, leállnak a micró a sütő, a mosógép órái stb. :-)
2016-11-09
11:31:23
Előzmény: robert #50477#50478
Megmertem a cirkot, hat verlazito, 9w.
Magasan veri a mezony tobbi tagjat sajnos. De legalabb csak fel evig fogyaszt ennyit, nyaron ki van kapcsolva.
Amugy maniam a kisfogyasztasu keszulekek, pl. a keringetoszivattyum egy Grundfos Alpha, egy 55w szivattyut valtottam ki vele 4 eve, 10 wattal vidaman kergeti a vizet a rendszerbe.
A monitorom egy eco modell, tokcsutka fenyeron 20w, normalis uzemben 13.
5 eve valtottam az asztali szamitogepemet 70- 150w) egy meretben huszadakkora es fogyasztasban max. 22w htpc-re, es most 1 honapja tesztelek bennt a melohelyemen egy mini pc-t, akkora mint 2 cigarettasdoboz. Max. 7,3w, ennel tobbet nem lehet vele megetetni, es nekem mindenre tokeletes. Csak halad a technika.

Egyebkent szerencsere ez a kis standby fogyasztas vegre! kotelezo is a gyartoknak ugytudom. Eszbekaptak, sok kicsi az a vegen nagyon nagy.
Te is irtad hogy a kicserelt es ujabb keszulekeid sokkal takarekosabbak.

Szerintem nalad ilyen sok keszulek nem sok a kb. 100w.
Vagyis relative persze hogy sok, eves viszonylatban, de a kenyelemnek ara van.
2016-11-09
09:29:56
Előzmény: 444tibi #50476#50477
444tibi,

Az adataidat olvasva újramértem az időközben lecserélt fogyasztókat, és valóban sokkal alacsonyabb értékeket kaptam, mint amelyek az évekkel ezelőtt megnyitotott táblázatomban szerepeltek (viszont voltak olyan fogyasztók is, amelyek a táblázatomban egyáltalán nem szerepeltek). Így most felülről közelítek a 100 Watthoz.

2016-11-08
21:29:29
Előzmény: robert #50474#50476
En sokallom.
34 kutyu, nalam toredeke, te jobban automatizalva vagy mint en.
Megmertem a modem/router/ap kombot megint, es elnezest, nem 40, csak 18W.
Fiam netbookja is ebbe az elosztoba volt dugva.
A keszenleti eszkozeim nagyon takarekosak, a tv-k 1w alatt, a monitorom 0,3w,
a mini pc-m 0,6w. A tobbi nem jatszik, a nyomtato szkenner aktivhangfalak hasznalat utan egy kapcsolos hosszabitoval kikapcsolva.
A kapum nekem 3w. Lcd ebresztoora kivetitos, 0,5w.
Telefontoltok ejjel-nappal bedugva vannak, eleg korszeruek, nem merheto uresjarasba.
Mikro durva nagyfogyaszto, 3,7w :-) a masik mikro mechanikus, az nulla.
Hazi gyartmanyu futesi zonavezerlom+3darab computherm digit. termosztat keszenletbe 0,5w.
Kondenzacios cirkot holnap megmerem, nincs kedvem lemaszni a pinyoba most.
Mas nincs, de korulnezek meg. Ez igy 30w koruli.

Szerk,kimaradt a mosogep, 0,3w.
Nalam ugytunik A++ standby a keszulekeim zome.
2016-11-03
22:01:38
Előzmény: 444tibi #50472#50474
444tibi,

Azt gondolod, hogy 150 Wattos folyamatos teljesítmény nem reális? Nálad ugye a modem+router+AP összesen 40 Watt állandó fogyasztást jelent (átlag 13 W).
Nálunk a 150 Wattot összesen 34 db készülék hozza össze, a villanytűzhely időzítő órájától kezdve a kaputelefonig (átlag 4.5W).
A folyamatosan működő kisfogyasztású berendezéseket számoltam össze. Igazából csak néhányat tudnék kiváltani ezekből anélkül, hogy kényelmetlenséget okozna. Ha például lekapcsolnám a kapumozgató távvezérlését megtakaríthatnék évi 2000 forintot, de úgy gondolom, hogy nekünk "megér" két ezrest a kényelem. Tulajdonképpen külön-külön majdnem minden számbavett berendezésről elmondhatom ugyanezt. Egyenként nem jelentős, de amikor összeadom a fogyasztásokat, akkor az -főként arányaiban- szörnyen soknak tűnik, azért is mert egyébként kis fogyasztású készülékeket használunk!

zsbalazs,

150 Watt folyamatos teljesítmény 1.300 kWh éves fogyasztást jelent.

zsbalazsVálasz erre
2016-11-03
20:58:24
Előzmény: robert #50471#50473
Azért az 50% kicsit soknak tünik.
Akksikról szünetmentes táppal nem lehetne ilyen kisfogyasztókat üzemeltetni?
Szigetüzemmel nappal jól tölthető,de csak fölösleges akksinál jöhetne szóba.
2016-11-03
20:36:01
Előzmény: robert #50471#50472
Ez hogy jött össze, nálam ez 10w körüli, ha hozzáadom az internet és kábeltv modemet+router+AP, , akkor sincs több 50w.

2016-11-03
15:08:11
Újra összeszámoltam a házban szaporodó kütyük standby fogyasztását.
Megdöbbentem, mert FOLYAMATOSAN 150W fölött van a -főként kényelmi- fogyasztásunk. A villanyszámla több, mint felét a készenléti fogyasztásra fizetjük !!!

2011-03-31
15:30:22
Előzmény: robert #13318#13322
Robert,
vannak olyan dolgok, ahol a spórolás annyi plusz kényelmetlenséget okoz, amiért nem érdemes foglalkozni vele. A tolókapú teljes áramtalanításának csak hosszabb szabadság alatt és éjjel látnám értelmét.
Milyen jól néz ki egy távirányítós kapu, ami előtt kiszállsz az autóból, megkeresed a rejtett kapcsolót, majd visszaülsz az autóba és boldogan megnyomod a távirányító gombját. Ezzel az erővel kézzel is nyithatod és zárhatod az ajtót és még a motor sem fogyaszt egy jottányit sem.
Ezt csak azért írom, mert már elgondolkodtam a problémán korábban, csak nem takarékossági okokból kiindulva, hanem biztonságiból. A távirányítós kapuk kódját is le lehet másolni és utána ki lehet nyitni illegálisan, ma már ez nem probléma. Tehát elgondolkodtam, érdemes-e motort szereltetnem a kapura és akkor hogyan oldom meg, hogy ne lehessen mások által kinyitni éjjel és esetleg elvinni a kocsit. Vagy akár nappal amíg nem vagyunk otthon, így kényelmesen beállhatnak egy kisebb áruszállítóval és mint költöztetők kirámolják a házat (ez sem a képzeletem szüleménye). Ez a kapcsolós, meg egy időkapcsolós megoldás is eszembe jutott, de aztán az általad felsorolt okok miatt is maradtam az egyszerű megoldásnál: megérkezünk, párom kipattan, nyitja a kaput, én beállok, ő bezár. Amíg nem esik nehezünkre kiszállni, addig nem érdekel a dolog, ha meg egyedül érkezem, leállítom addig a kocsit, úgyis meg kell harcolni az örülős kutyámmal.
Szóval, ha már megvan a kapu - és a mozgatására is áramot használsz -, akkor a készenléti áramfogyasztás nagysága szerintem nem éri meg a kényelmi funkcióinak feláldozását. Viszont úgy is tudsz spórolni, hogy csak éjjelre kapcsolod le az egész rendszert és reggel vissza, amikor elmész kocsival. Arany középút. :)

2011-03-31
14:23:55
kérdés:
Tudna -e nekem ebben a témában segíteni ? Van egy tolókapum. Műszaki adatait nem tudom. Mivel a motor állandóan 220 V feszültség alatt van, lenne-e értelme annak takarékossági szempontból, hogy használaton kívül ezt megszüntessem? Pl. éves szinten ez eredményezne valamennyi megtakarítást a vill. számlámban ? Ha már annyit olvasok arról, hogy a használaton kívüli vill. berendezéseket válasszam le a hálózatról. Vagy valami ilyesmi. Természetesen elegendő lenne nekem egy megsaccolt adat is, nagyobb számításokat nem igényelnék, nem várnék el.

válasz:
Kísérletképpen megmértem a saját motoros kapumozgatóm nyugalmi teljesítményfelvételét, 4Watt. Ha előkeresi a saját berendezésének az adatlapját, akkor talán kiderül az adott típusra jellemző nyugalmi teljesítmény. Az lényegesen eltérhet az általam mért értéktől, de nem valószínű, hogy kevesebb lenne, símán lehet a kétszerese vagy a háromszorosa is.

A számítást a saját készülékemre végzem el:
Éves nyugalmi fogyasztás: 365x24x4/1000=35kWh
Éves költség: 35kWhx50Ft/kWh=1750Ft
Ha folyamatosan feszültségmentes állapotban tartanám a kaput egy év alatt (jelen áron) 1750 forintot takaríthatnék meg.

El tudok képzelni a kapu elektromos kábelén egy alkalmas helyen rögzített két áramkörös kapcsolót, aminek a létesítése néhány száz vagy néhány ezer forintból megoldható. Ezt ugye meg lehet fontolni, megéri, vagy nem éri meg.

De – magamból kiindulva – a következő problémákat látom:
1. A távollétem alatt mégis mindig lenne alapfogyasztás.
2. Gyakran elfelejteném le illetve felkapcsolni azt a bizonyos kapcsolót.
3. Arról nem is beszélve, hogy a kapuhoz érve gyakran, néhányszor meg is nyomnám a távirányítót (használva a drága 12Voltos elemet), mire rájönnék, hogy mi a helyzet és akkor járó motorral otthagynám az autót, hogy bekapcsoljam a kaput (az autót jó esetben nem lopnak el ez alatt az idő alatt)
….. stb… stb…
2011-02-07
15:11:41
Elosztó túlfeszültség védelemmel master - slave

Hogyan használható? Kapcsolja ki PC-jét, és egyben az összes csatlakoztatott eszközeit! Húzza ki, majd csatlakoztassa a "MASTER" aljzatba a fő készüléket (jelen esetben legyen a PC) és a többi készüléket, pl. printer, monitor, szkenner, hangszórók, a "SLAVE" aljzatokba. Az összes eszköze, amelyek a "SLAVE" aljzatba vannak bekötve, kikapcsolódnak, amikor a fõ készüléket (PC) kikapcsolja, illetve bekapcsolódnak, ha a fő készülékét bekapcsolja. Ugyanígy rákapcsolhatjuk a TV-t fő készülékként és pl. video, DVD, beltéri, hangulatfény, stb. a "slave" aljzatokba.

2011-02-05
14:57:34
Előzmény: takyka #11438#11440
T: Az én Samsung LCD tévém (p2770hd) 10W-ot fogyaszt készenléti állapotban! Én is ledöbbentem, amikor kb. egy hónapja megmértem. Persze a használt fogyastásmérő pontossága kérdéses lehet...

R: Standby fogyasztásmérés
Én egy 10W/230v izzóval ellenőrzöm a fogyasztásmérőt. Ez ugye ohmikus, az olcsó bedugaszolható mérők "hitelesítésére" ez pont megfelel.

p2770hd az adatlap szerint <2W (Typ.). A VA persze lehet több, de nem a meddő után nem fizetünk (úgy tudom).

T: Igen, tudom mennyi van a papíron, de állítólag az sok mindent elbír...
Egy mérés meg nem mérés, majd csinálok összehasonlító méréseket.

R: Mértem én is:
LE32C350
standby (több, mint az adatlap szerint)

2011-02-05
00:00:53
Előzmény: atisch #11413#11421
atish,

Itt van néhány adat:
http://biosolar.hu/forum/show/5450#5450

1-15W, jellemzően 5W, ami nem tűnik soknak, de wattonként kb 500 forintot jelent évente.
payagyerekVálasz erre
2011-02-04
21:31:45
Előzmény: atisch #11413#11419
1.
Jó pár készülék van, amiknek a stand-by-át nem tudja mérni a normál vill.óra.
Persze ha sok van belőlük, akkor kiadódhat olyan, hogy mér 1 kicsit.
2.
A laposakat, nem fontos áramtalanítani. Azok már, "mikroWattokkal" mennek.
Pl. a Roby-féle is, 0,05W.
2011-02-04
20:15:20
Sziasztok!

Nekem lenne kérdésem a témához:

1) Mi a helyzet a többi készülékkel, gondolok pl. a beltérire, dvd lejátszóra, video, hifi stb... Ezek mennyit fogyasztanak standbyban illetve ezek is tönkre mehetnek a folytonos kikapcsolásban?

2)Jól értettem, hogy a lapos tvkben nem tesz kárt a napi 1x áramtalanítas?

Csak azert kérdem, mert nálam a nappaliban a tv mögött van 4 dugalj, ami elé tervezek egy kapcsolót és egyszerre áramtalanítaná ezeket a készülékeket.

atisch

2011-01-04
14:22:25
Előzmény: payagyerek #10197#10246
payagyerek,
"Kiderült, hogy a kapcsolós konnektort, tapodják, agyba-főbe."
Ez mit jelent, standby helyett is kikapcsolták? Mi csak éjjel, lefekvés előtt szoktuk a Samsungot a saját kapcsolójával lekapcsolni és másnap este meg visszakapcsolni. Ez is árt neki?
Ha 5000 ft-ért szoktál jó 55 cm-es tv-t árulni, akkor már nem érdemes a több mint 20 éves Grundig tévémmel foglalkoznom? Már kezd homályos lenni a képe, egyébként működik rendesen.
2010-11-18
12:54:11
Vettem egy DVBT (földfelszíni digitális) vevőt. Ezért megjelent a második távirányító az asztalon. A TV távirányító funkciója a ki-bekapcsolásra korlátozódott, ami felveti a fölöslegesség gondolatát.
A beltéri standby fogyasztása 1W, a tv fogyasztása 10W.
Arra gondoltam, hogy a beltérivel szinkronban kellene a tv hálózati feszültségét kapcsolni. Azt kipróbáltam, ha a tv-t üzem közben árammentesítem a villásdugó kihúzásával, akkor visszadugáskor ott folytatja, ahol abbahagyta.
Ha a beltéri egyik jelkimenetéről (rf, compozit video, usb vagy az aktív antenna táp) kapcsolgatnék egy szilárdtest-relét, akkor kényelmesebb kezelés mellet kisebb energiafogyasztást érnék el.

Mi a véleményetek?

---------------------

R: Vettem egy DVBT (földfelszíni digitális) vevőt. Ezért megjelent a második távirányító az asztalon. A TV távirányító funkciója a ki-bekapcsolásra korlátozódott, ami felveti a fölöslegesség gondolatát.
A beltéri standby fogyasztása 1W, a tv fogyasztása 10W.
Arra gondoltam, hogy a beltérivel szinkronban kellene a tv hálózati feszültségét kapcsolni. Azt kipróbáltam, ha a tv-t üzem közben árammentesítem a villásdugó kihúzásával, akkor visszadugáskor ott folytatja, ahol abbahagyta.
Ha a beltéri egyik jelkimenetéről (rf, compozit video, usb vagy az aktív antenna táp) kapcsolgatnék egy szilárdtest-relét, akkor kényelmesebb kezelés mellet kisebb energiafogyasztást érnék el.
Mi a véleményetek?

L: nem tudom milyen tv-d van, de a régebbi nagy képcsöves tv-k elég nagy áramlökést produkálnak a bekapcsoláskor (hidegindítás), szerintem ez jobban igénybe veszi, mint a standby-ból indítás. LCD vagy plazma tv-nél nem tudom mennyire van így, de tartok tőle, nekik is jobb a standby-ból indulás. Kérdés a TV élettartama és a standby üzem fogyasztása között milyen összefüggés van.

R: Egy öreg 55cm-es SONY tv-ről van szó.
Úgy gondolom, hogy a stanby áramkör és a tápegysége kap csak állandó feszültséget, a tv áramkörök nem. Ezért mi okozna nagyobb áramlökést?

L: A tápra ráengedett hálózati áram, hirtelen feltölti a kisült szűrőkondikat és ha a sinushullám tetején sikerül bekapcsolni, akkor a legnagyobb az áramlökés. A 72 cm-es Samsung tévénk bekapcsoláskor olyat szól néha, hogy visszhangzik egy darabig és a lámpák fényén is meglátszik, pedig erős a hálózat.

P:
A képcsöves TV-k, indításkori lemágnesezése, 1 lórugás!
Erre azért van szükség, mert a szinesCRT-k elszíneződnek a mágnesesség hatására. Ezt okozhatja a föld mágnesességének változása, TV elmozdítás (akár csak 10 centire), vagy hangszóró a közelben, fémtárggyal a kezünkben elmenetel a TV előtt, stb...
A lemágnesezés a képcsövön körbetekert, kis menetszámú, lemágnesező tekercsen valósul meg. Ez -bekapcsoláskor- a PTC-n keresztül kap 230-at. Majd 1-2 másodperc alatt lecseng.
Csalafinta a dolog, mert a Tv-ben lévő PTC az valójában 1 PTC, meg 1 NTC. A PTC soros kötésben, az NTC párhuzamos kötésben dolgozik együtt, 1 tokban.
Ha hideg a PTC és benyomjuk a 230-ba, akkor először brutál árammal dolgozik a lemágnesező tekercsre, majd ez folyamatosan csökken, ahogy melegszik fel a PTC és NTC együtt. Eközben az 50Hz-es váltakozó delej keltette mágneses erőtér is, folyamatosan csökken, lecseng, miáltal lehúzza a képcső mágnesességét.
Namost:
Ez a trinitronban, brutálisabb, mint 1 átlagTVben. A trinitron cső felépítésénél fogva.
Ráadásul:
A lemágnesezés, nem arra van tervezve, hogy szüntelenül kapcsolgassuk. (Ezért is nem a stand-by kapcsolja, hanem a főkapcsoló.)
Vagyis ami villanyt megtakarítasz, annyit elbukhatsz is a gyorsabb szervízbe kerülésen.
Vagy előbb vagy kénytelen kukára vetni a TV-t, és szaladhatsz másikért a boltba. :-)
Feltéve, ha még nem képcsöves! (Nyilván már most is gond lehet a zölddel.) De ez már OFF.

Samu TV.
A samukban, elég fincsi képcső szokott lenni. (A síkokban.) Némelyik, olyan képet rajzol, hogy a sony trinitron, elszégyelli magát.
Azonban -ennek is- brutál lemágnesezés kell.
Pláne ha a pufferkondi, zárlati áramfelvétele, párosul 1 szinuszcsúcsos bekapcsolási pillanattal.

Bocs a hosszúért. Csak azért írtam ennyit, hogy megszemléljük a takarékoskodás másik oldalát is.

R: Azt mondod, hogy a képcső mágnesezés standby-ban is be van kapcsolva? Hogy fér ez bele a <10W-ba?

P: A lemágnesező "PTC" PTC része, megnyúlik a melegtől, sok-sok kohm-ra. Ez folyamatosan meleg a TV-ben. Kb. 1W-ot disszipálhat.
(A táp, nagyáramú oldalán, általában fekete, kocka alakú tárgy. Van fehér is. 3 lábú.)
Az újabb szám.gép monitorokban, már kikapcsolja az elektronika 1 relével.
Abban a sonyban, még folyamatos üzemű.

L: Ez korrekt volt, köszi Payagyerek! Ezzel már nem is számoltam, csak gondolkodtam, hogy a táp önmagában nem lökne ekkorát a hálózat felé. Egyébként a Samunak tényleg szép képe van. :-)
Az indulási lökés miatt naponta csak egyszer indítjuk így, éjjel lefekvéskor kikapcs és csak másnap este vissza, közben standby-ban marad, ha nem nézzük.

R: Mi is csak 1-2 szer kapcsoljuk be a tv-t naponta. De a bekapcsolás utáni lemágnesezés a normál működés része. Ettől miért kellene tönkre mennie?

Más: ha viszont standby-ban nem végez lemágnesezést (pl évekig), akkor ki is lehetne kötni a tekercset?

P: Igen, a normál működés része, de mégis ritka üzemre tervezett. Mivel annó, szó sem volt arról, hogy notórikusan nyomkurásszuk a főkapcsolót.

Ha lehúzzuk a tekercset, akkor még fogyasztani fog a PTC. Ugyanis -neki- fel kell melegednie ahhoz, hogy "leálljon". (Mindenképp fogyasztani fog!)
Csak a lórugásos indítási áramfelvétel tűnik el akkor, ha lehúzzuk róla a tekercset.
Meg persze, előbb-utóbb "elszivárványosodik" a kép.

R: Egy próbát lehet, hogy megér, mert évente 4000Ft-ot visz el a standby csak ezen az egy kütyün.
Kösz a szaktanácsot!

P: Igazad van Roby bátyám! Tévedtem. (Volt 1 kis kapkodás.)
Ha lehúzod a lemágnesező tekrenc stekkerét, akkor valóban megszűnik a fogyasztása.
Persze a lemágnesezés is, de -ekkor- nem folyik áram a PTC-n.

De 1-re figyelj közben!:
Abban a helyzetben húzd le a tekrencet, ahogy épp használod a TV-t. És utána már ne fordítsd meg a készüléket, ne tedd odébb!
Vagyis ha szekrényben van, kiveszed, lecuppantod a hátulját, meg a tekrencet, majd visszarakod a TV-t a helyére, akkor már, vígan elmágneseződhet!
Pl: A zöldben -> rózsaszín foltok, a kékben -> zöld foltok, stb...

R: Szerinted az is elszíneződést okozhat, ha üzem közben, vagy standby módban elforgatom a tv-t?

P: Igen. Bármikor.
A környezet mágneses tere, itt ennyi-ott annyi.
Ha javítunk TV-t, akkor a hátuljában turkálunk. Mikor kész van és megfordítjuk az asztalon, akkor már azonnal bugyilila, meg hupikék lesz a képe. Pedig nem mozdult el, csak megfordítottuk.
Ilyenkor várni kell, kikapcsolt főkapcsolóval 15-20 percet, míg lehűl a PTC, és utána bekapcsolni. Akkor húzza le.
Szóval -szerintem- nagyobb bosszúság tud lenni a leakasztott lemágnesezés, mint a plusz fogyasztás.

1 megoldás még van!:
Mint az LCD-k előtti monitorok. Ott gombnyomással indítható a lemágnesezés.
Eszerint:
Lyukat kell ütni a TV hátulján. Betenni 1 nyomógombot, amit kényünk-kedvünk szerint nyomkurászhatunk. Ez zárná a tekrencet a PTC-re. Addig kell nyomva tartani, amíg el nem tűnik a szokatlan látvány a képről. (1-2 sec.)
De vajon, megéri-e?

Én inkább olyanon gondolkodok, ami már 1 másik topik: (tedd át oda, ha gondolod)
1 db kisteljesítményű szinkroninverter, pár napelemmel.
Ha stoppos óra van, akkor hálózati fogyasztott áram figyelő, mérő. Plusz az inverter kimenetére is, ugyanez. Vagyis figyelné az aktuális fogyasztást és eszerint szabályozná az aktuális rátáplálást. Mindig csak annyit tenne az inverterre, ami épp ahhoz kell, hogy álljon az óra. A mellette jelentkező napelem bevételt az aksik felé nyomná. Az aksikból később, még naplemente után is táplálhatna.
Tulajdonképp 2 vasmaggyűrűs, áramkomparátor. Ami összehasonlít és úgy szabályoz.
( Ha lenne rá pénzem, akkor megváltanám a világot. :-) )

Én még nem hallottam, csendesen induló sonyt. Pláne ők! A trinitron, azért olyan nehéz, mert teli van vassal a képcső. Annak az árnyékmaszkja, nem perforált lemez, hanem rengeteg függőlegesen kifeszített, vékony acélhuzal. Ezért van az, hogy ha oldalba vágjuk, akkor berezonál a kép is, mert berezonálnak a szálak.
Annak ellenére, hogy a függőleges szálakat, az alsó 1/3-os szinten, merevíti 1 vízszintes szál is. Ennek a kép "beletakarása", árnyéka, látszik is közelről.
Nade:
A huzalszálas árnyékmaszkos trinitron szálainak kifeszítése végett, igen masszív belső acélkeret kell az üvegen belül. Ez ha felmágneseződik, akkor igen erős lemágnesezést is igényel.
Pláne a régebbieknek, ahol még külső lemez is van a képcső mögött.
Na de a lényeg:
Csak akkor mágnesez, ha hideg a PTC és bedugjuk a villanyba, majd bekapcsoljuk a főkapcsolóval. Ha már meleg a PTC, akkor már nem húz le a tekercs.
Stand-by-ból sem működik.

Felmágnesezés:
Igen változó a mágneses tér. Általában, műhelyasztalon, más szerkezetek is vannak. Ezek java vasburkolatú, amik már 1 TV fordítás alkalmával is, elmágneseznek.
Otthon ritkább a dolog, de -sok helyen- mégis gyakran lehet. Mondjuk vaskeretű üvegasztalon van a TV. Vagy épp a porszívót, a TV előtt kapcsoljuk be, vagy ki.
Vagy olyan erkélyajtó, -ablak előtt van a TV, ahol vaskorlát van.
Ha itt odébb helyezzük, akkor meg kell várni, míg kihűl a PTC és utána újból indítani a főkapcsolóval.

Csak mint érdekesség:

A török belű, grundig lcd tv-kben, 2 lépcsős stand-by van. Ezt szervízmenűből lehet átváltani.
1.
Normál stand-by. Sima készenlét.
2.
Lepihentetett stand-by. Ekkor a tv, csak 2×es távirányító nyomkurászásra indul. Az első gombnyomáskor hallható a készenlét átváltása, de még nem indul a tv. Csak a második power gomb taposásra.

Azt nem tudom, hogy milyen fogyasztások párosulnak hozzá. Majd egyszer lemérem.

Igaz, galibát is tud okozni. Ha kikapcsoljuk a szervízmenűben a 2lépcsős készenlétet, akkor 1 áramszüneti villanyvisszatérés alkalmával, bekapcsolhat önmagától. Vagyis arra érünk haza, hogy fél napja megy a tv.

Ráadásul, furcsa a működése is. Nem mindig kell kettőt taposni a power-en. Pár órának, el kell telnie ahhoz, hogy lealtassa önmagát.
Vagyis:
Ha 1-2 óra múlva kapcsoljuk vissza a tv-t, akkor nem kell kettőt préselni a gombon.

Szerintem, 1 bizonyos kényelmi szintű lakásban, muszáj valamekkora fogyasztás, ami fölött, kénytelenek vagyunk szemet hunyni.

Épp most hívott 1 ámbörke. Aszongya, hogy a TV, SE-SE (sekép-sehang). Kiderült, hogy a kapcsolós konnektort, tapodják, agyba-főbe.
Kaptak szervízből ajánlatot 6eFt javításra.
Most engem győzköd, hogy gyomlálgassam már meg. Mondom neki: 5e-ért szoktam adni, 55-ös, sarkos, TX-es, magyar menűs, szürke kávás, auto-hangerős, TV-t (nem üvölt a reklám). Minek csináljam meg? Dobják ki!

Szóval, ez a "kapcsolgassuk a TV-t" reklám, nekem ingyenreklám. :-)

R: "TV, SE-SE (sekép-sehang)"
Akkor most a leggazdaságosabb!

És mi van a lapos tévékkel?

P: Azok nyugodtan kapcsolgathatók. Úgyis másban mennek tönkre! :-)
Ott -ugye- nincs lemágnesezés. Ráadásul -náluk már- betervezett üzem a notórikus ki-be kapcsolgatás.
Ámbár:
Némelyik beéri olyan "mikroWatokkal", amiért már, nem érdemes macerálni.
(Bár ezekben, nincs oly nagy tapasztalatom. Inkább kicsi.)

Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  STANDBY
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva