English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Fix kontra Napkövetés - Fixed vs Heliostat
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-05-09
19:04:13
Előzmény: villam64 #14189#14190
Itt egy rajz a szögek értelmezéséhez.

Az éves termelés összehasonlításához a 2 tengelyes napkövetést vettem 100%-nak (eddig a fix tájolás volt a viszonyítási alap).
Ez egyes beállítások közötti különbség így könnyebben adódik.

2010-11-03
10:31:14
takyka,

Örülök, hogy van feed-back, főleg azért, mert látszik, hogy nem fogadod el kritika nélkül azt, amit kapsz.

A felvetett problémán én is megütköztem, mert először úgy vártam, hogy bármelyik tengellyel történő követés minden időpontban jobb eredményt kell, hogy adjon, mint egy fix beállítás.

Vegyünk az általad kiválasztott napot (június 15). A nap-pálya diagram ( http://apps.biosolar.hu/sun_position/?ho=6&nap=15&location=1) azt mutatja, hogy június 15-én -125 fokon kel és 125 fokon nyugszik a nap. A vízszintes tengelyű követés azt jelenti, hogy a felület a napmagasságot követve billen előre-hátra. Miután felkel a nap, a felület majdnem függőleges, direkt sugárzás ilyen helyzetben csak kb 7 órától 17 óráig érhetné az abszorbert. Ezzel szemben egy fixen vízszintesre állított felületet napkeltétől napnyugtáig éri direkt sugárzás.
A szórt sugárzás és visszaverődések jelenléte elmossa az éles árnyékhatást.

Nem tudom világosan írtam-e le a mondandómat. Ha ki tudunk találni a jelenséget jól szemléktető jellemző tájolásokat és időpontokat, akkor könnyebben megérthető a hozamok közötti különbség (és ez esetleges -de valószínű- a programhibákat is könnyebb megtalálni).

Köszönöm az észrevételt, várom a következőt:)

A programba próbálom a javaslatodat beépíteni.
2010-11-03
09:48:32
Róbert,

Néztem a napkövető programodat és feltűnt, hogy néha a vízszintes tengelyű forgatás esetén kevesebb a megtermelt energia mint fix telepítéssel. pl.:
http://apps.biosolar.hu/fixed_vs_heliostat/?col_azm_deg=0&col_tilt_deg=45&ho=6&nap=15
A kék görbe miért ment a zöld alá reggel és este?
Tudnál olyan módosítást belerakni, ahol lehetne vizsgálni nem csak egy napra, hanem egy megadható időtartamra a termelést a különböző megoldásokkal?

A nap pozíció számolóban milyen idővel számolsz? (téli/nyári helyi, vagy UTC)
T.
Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Fix kontra Napkövetés - Fixed vs Heliostat
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva