English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Vegyes kazán és pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-07-07
11:22:32
Előzmény: zsezse #15166#15698
zsezse!

Köszönöm, a hozzászólást. Sajnos rég nem tudtam megnézni.
Ezek szerint nincs más megoldás, mint nagyobbra cserélni a puffert.

köszi

2011-07-04
12:02:47
Előzmény: ofi001 #15209#15609
ofi001
szinte teljesen mindegy, hogy gyari-e a puffer vagy sem.

a lenyeg a teljesitmenyeken es a hoigenyen van.
Ha a kazanod tobbet tud, mint a lakas, akkor kell puffer, kulonben rossz hatasfokkal tudsz majd az elzarogatott kazannal futeni.
Ha a kazanod pont annyit tud, mint a lakas, akkor folyton tuzelni fogsz.
Ha a kazanod kevesebbet tud, mint a lakas, akkor meg fazni fogsz:) Igaz, folyamatosan a tuz mellett leszel majd:)

De a lakas hoigenye is mas egy hideg lakas eseten illetve ha mar beallt a lakas homerseklete es csak hovesztesegrol beszelunk.
Egy kozepesen hoszigetelt atlagos csaladi haz hovesztesege meg se kozeliti az 50KWot, igy neked rengeteg folosleges energiat fog a kazan termelni meg indulaskor is.

Az indulast pedig kb igy kepzeld el:
Kazan, lakas hideg. Begyujtasz, az elso toltet atmelegiti a kazant, a kemenyt, majd fog meg kerni a kazan, de kozben eleri az 50 fokot.
Ekkor bekapcsol a szivattyu, elkezdi keringetni a vizet, ami a lezart ESBE miatt csak a kazanban fog megfordulni. Miutan a kazan vize teljes keresztmetszetben elerte a minimum 50 fokot, az ESBE lassan elkezd nyitni, de csak annyi hidegvizet enged be a puffer aljabol, amivel az 50 fokos visszaterot még tudja tartani.
Tehat pl a kazanod 60 fokos, a puffer 20, akkor 1.5L melegvizhez kever 1L hidegvizet, igy 55 fokos vizet kap a kazan. Tehat a szivattyuteljesitmeny tobb, mint fele a kazan melegviz visszaforgatasara forditodik.
80 fokos kazannal 1:1-ben keveri be az eloremenot es a puffer vizet.
Ha a pufferedet feltoltotte legalabb 50 fokos vizzel, akkor lesz 100%os a puffer toltes, mert akkor mar nem tud hideget bekeverni.

A gepkonyv egyebkent 80/60 fokos uzemi homersekletet ir elo, tehat megprobalkozhatsz a 60 fokos ESBEvel is.
Az uj ESBE szeleppel mar nem volt ilyen tapasztalatom, mint a regivel, az korrektul nyitott 50 foknal. Szoval lehet, csak en fogtam ki valami regebbi szeriat.
Az az ajanlott, hogy a kazant a nevleges teljesitmenyen 80 fok kozeleben tudd jaratni, mert akkor tudod a legtobb hot betarolni a pufferben.

Visszaterve a tuzeles folyamatara: az ESBE azert is kell, hogy a puffert ne langyi vizzel toltogesd, hanem a max hofokot tudd berakni, ezert nem enged ki 60 foknal alacsonyabb hofokot a kazanbol!

Amint a puffert elkezded tolteni, mar azonnal kiveheted a lakas fele a melegvizet. A V50 nem szorakozik, tolja a melegvizet. a 200L sajat viztomeget kb 5-10 perc alatt feltolja uzemi hofokra hideg kazan eseten begyujtaskor. Egy egy kobmeteres puffert 1 ora alatt siman megtolt melegvizzel. Hazi feladat kiszamolni, hogy a te rendszered (radiator vagy padlo) mennyi hoenergiat tud kinyerni egy 1 kobmeteres 80 fokos tartalybol:)
es maris latni fogod, hogy nem kell attol tartanod, hogy a puffer teteje nem lesz azonnal meleg;) vagy ne tudjad a kettot egyszerre melegiteni.

2011-07-04
11:43:41
Előzmény: mediterro #15602#15608
szia

2" -os ESBE nincs, de nem is kell, ez az atmero csak a gravitacios uzemhez kell, szivattyu eseten boven elegendo az 5/4" is. (Nekem is ez van, 28as rezcsovel szerelve)

a csokigyora nem szabad szerelni egy ekkora teljesitmenyu kazant, max napkollektort tegyel ra, a puffert pedig direktben futsd!
viszonyitaskepp: A kazanban kb 5 negyzetmeternyi hoatado felulet van (legalabbis az en 50KW-osomban)
mediterroVálasz erre
2011-07-04
09:56:37
sziasztok!
még mindíg a bálás kazánt nézegetem, kérdezgetem

55kw, kb 200 liter víz a kazánban

előremenő, visszatérő 2", létezik ilyen méretű ESBE?

a puffernak a hőcserélőjére lehet e kötni közvetlen ? (attól tartok, hogy az a kb 1,5m2 felületű csőkigyó, nem tudja átadni a víznek a kakaót olyan gyorsan ((mondom a kazánba 200 liter víz van)), vagy csak direktbe kötni lehet?)
vagy az a megoldás, hogy 80foknál ne legyen többre felfűtve a kazán?

kösz
2011-07-02
16:30:00
Előzmény: sándor #15583#15587
Ez egy meglévő rendszer amit a túl nagy kazán miatt(kb 55KW) nem lehet jól szabályozni,valójában szójaszalmára és biomasszára lett tervezve de most csutkával és tüzifával van fűtve,ugyhogy puffert muszáj beszerelni.Most mennem kell de bztosan lesz még kérdésem a szerelés közben.Kösz az eddigeket.
2011-07-02
10:09:43
Előzmény: sándor #15574#15580
Helló
Eldöntöttem átlósan csnálom a kvezetéseket 5/4"-es csövekből mivel a kazánból is ilyen a kiindulás.7600 liter hüha ennyi vizet mennyi idő alatt lehet és hány fokra felmelegiteni?
Ami a rajzot illeti nem tudom feltétlenül szükségesek-e a motoros lezáró szelepek,
minden esetre berakok kézi kuglis szelepet és szükség esetén motorizálom.Mégegy,a
rendszerbe most egy kb 80 literes nyitott tágulási tartály van és elég problematikus helyen van,szerinted kicsi lesz?
2011-07-01
20:40:14
Előzmény: villam64 #15567#15572
Hello,köszi a választ,tegnap láttam a hozzászólásomat itt fenn de mára eltünt,
na mindeggy itt egy ujabb probálkozás.Üdvözlök minden fórumozót,rengeteg hasznos infót találtam itt.Tervezem egy 2000 literes puffer beépitését,ez egy fekvő tartály és a tetején középen van egy 2"os kivezetés.A kérdés az volna hogy ide ráköthető-e a meleg ág vagy átlóban csináljak lenn fent kivezetéseket? Előre is köszönöm a válaszokat.
2011-06-18
20:04:28
Előzmény: villam64 #15211#15216
Fejet hajtok.
villam64Válasz erre
2011-06-18
16:21:48
Előzmény: ofi001 #15209#15211
Igen ám, csakhogy itt 50 kW-os kazánról van szó. Ezzel lakást fűteni lehetetlen puffer nélkül. Gyorsan felforralja egy lakás fűtővizét. Zsezse használta a télen. Ő tud bővebb felvilágosítást adni. Meg a írásait visszaolvasni. Tökéletesen működött nála.
2011-06-18
14:17:05
Előzmény: villam64 #15206#15209
Igen. Nagyvonalakban így van. Tehát, akkor ha jól gondolom, a kazán folyamatosan fűti az egész puffert... ( ill " csak a tetejét " ) Tehát nem jó a rendszer. A puffer tartály lényege, az el nem használt energia tárolása. Átmeneti időszakban a puffer felfűtéséhez elhasznált energiával a házat fel lehetne fűteni.
Egy hasonló rendszert szedtünk szét nemrégiben. Ott gyári puffer volt, és mire felfűtötték a "felső részt", addigra kifűthették volna a lakást is.
villam64Válasz erre
2011-06-18
11:55:53
Előzmény: ofi001 #15175#15206
A keverőszelepek nem lezárnak és nyitnak. A kevert águkon lévő thermo fej fokozatosan keveri a hideg vizet hozzá, hogy tartsa a beállított °C-ot. Ez egy folyamatos szabályozás. A hőfok elérése után, csak minimális hideget kever hozzá, így a kevert ágon nem csökken a hőmérséklet, hanem a meleg növekmény töredékével növekszik tovább.

Tehát 50 °C a keverőszelep. Eddig a hőfokig a kazánba keringtet. Elérve ezt a hőmérsékletet, tételezzük fel, hogy a kazánból már 52 °C a távozó víz hőmérséklete. Ehhez annyit kever a hideg bemenetéről a keverőszelep hozzá, hogy közelítőleg ne emelkedjen tovább a kazán felé a kevert víz. De ezzel a tartály soha nem tudnád felmelegíteni. Annyira legalább kell tüzelned, hogy a kazánból 60 °C-os víz jöjjön ki. Ekkor már a keverőszelepnek 10 °C-ot kell csökkentenie. Nem fogja tudni, csak közelítőleg. Ha a tartályodban ekkor 20 °C-os vized van, a hideg ágból a keverőszelep 40 %-ot kever hozzá, a 60 %-ot a kazán meleg ágáról veszi. Amennyiben jól számoltam.
2011-06-17
22:48:26
Előzmény: zsezse #15172#15197
Az eredeti elképzelésem alábbi lett volna ESBE szelepek nélkül. A puffer csonkozását is ehhez alakítattam ki. Viszont elbizonytalanodtam látva a Szakszeres bekötést, és attól tartottam, hogy csak lassan melegszik fel a puffer (bár VTC nélkül biztos így is lenne), tehát csak később indulna meg a fűtés. A kiegyenlítő tartályt is az előbb említett rajzról gondoltam így. Kiegyenlítőnek én is egy 200 l-es kiszuperált bolylert raktam fel 3/4"-os csonkokkal, de nem csináltam rá másik csonkot, így az elfolyás az eredeti meleg ágon a kazánházon keresztül fog történni, így talán kisebb az esélye, hogy befagy. A 60°C-os VTC ESBE-del írtad, hogy bajok voltak, az 50°C-ossal megszüntek ezek a gondok? Én ezért is csak 50 (max. 55)°c-osat 5/4"-os méretben tervezek berakni. Köszönöm az eddigi segítő hozzászólásokat.

2011-06-17
12:43:54
Előzmény: zsezse #15173#15175
Lehetséges, hogy igazad van. De, tegyük fel, hogy épp most durrantottak be a kazánba. Az ESBE zárva. Kazán eléri a kellő hőfokot,ESBE kinyit. A kazán szépen tölti a puffert. A visszatérő a pufferből jön, tehát a puffer aljában lévő
"hideg" víz kerül vissza a kazánba. Ezáltal a ESBE szelep megint lezár, hogy elérje a kellő hőmérsékletet. Ez így működne a radiátoros körrel is.
2011-06-17
12:27:51
Előzmény: ofi001 #15167#15173
ofi001,
a 2. rajzrol szerintm csak az ESBE hianyzik, mas nem.

"A másik, ha meleget akarsz a lakásban, akkor előtte fel kell fűtened a puffer egy részét."
Egy bemelegedett V50 nem szorakozik ennyi vizzel:) kb max 3-4 percre taksalom a puffer felso reszenek atmelegiteset, miutan elerte az uzemi hofokot a kazan!
2011-06-17
12:23:01
tompahi

en 2 rendszert "kezelek", amik ugy vannak bekotve, ahogy mutattam, es mindkettonel minimalis az a kesleltetesi ido, ami eltelik a begyujtas es a haz futese kozott. amint uzemmeleg lesz a kazan (eleri a 60 fokot) gyakorlatilag azonnal megtolti a puffer tetejet es mar szalad is a melegviz a radiatorokba.
az valo igaz, hogy ha a pufferrel gond lenne, akkor gondban lennek.
de ne ugy kepzeld el, hogy 1 orat futesz, mire meleg lesz a puffer teteje.
Jo esetben a kazan gyorsabban tolti a puffert, mint ahogy a haz keri. :) ez a szerepe ugye.

a max 60 fok a radiatorokba szerintem boven eleg, meg nagy hidegekben is.
Talan csokken a serules es az eges veszelye. Arrol nem is beszelve, hogy elmeleti szinten lehetseges igy, hogy a kazan megforras eseten 90-95 foknal melegebb viz keruljon a falba, amit az 5retegu cso nem szeret, mert konkretan osszeolvadhat tole. Erre is szamolj!

Meg 1 fontos eszrevetel!!!!
A kiegyenlito tartalyt NE a puffer tetejerol vidd, ha lehet, hanem a kazantol! (Irtad ugye, hogy esetleg a puffert kiveve is szeretnel futeni. Igy nem is lenne lehetseges!) Igy egy esetleges megforras eseten kozvetlenul a tartalyba megy fel a goz, es nem a rendszerbe! a puffer tetejere 1 legtelenitot tegyel.

2011-06-17
11:59:25
Előzmény: ofi001 #15170#15171
Tudom, hogy nem erre találták ki, de a rugósnak kicsit nagyobb nyomás kell a nyitáshoz (véleményem szerint), így esteleg lehet esélye, hogy a pufferköri nyomás kevés neki, vagy kevesebbet enged át.
2011-06-17
11:51:07
Előzmény: tompahi #15168#15170
Nem akarok akadékoskodni, de a visszacsapó szelep szerepe nem teljesen az, amit írtál.
A visszacsapó szelep szerepe, hogy visszafelé ne tudjon áramolni a víz, csak egy felé. Más funkciót igazából nem tölt be.
2011-06-17
11:32:44
Előzmény: ofi001 #15167#15169
Szia!
Erre is gondoltam, hogy termofejes radiátorszelepeket rakok a szobai radiátorokra, a nappaliban, ahol a termosztát is van viszont nem, így csak ezen a radiátoron fordulna meg a víz. A fűtésköri keverőszeleppel az a problémám, hogy csak 60°C-ig kevernek, és nagy hidegben gyors bemelegítéshez előfordulhat, hogy ez kevés (szerintem), bár a radiátorok kicsit túlméretezettek.
Köszönöm a hozzászólást!
2011-06-17
11:20:19
Előzmény: zsezse #15165#15168
Én is gondoltam, hogy tüzelési idő alatt előfordulhat, hogy kicsit túlfűtjük a házat, de a csövek méretezésében bíztam, ezért is akarok 6/4"-3/4" csőkombinációt. A radiátorokhoz 16-os falba szerelt 5 rétegű csövek viszik a meleget. Láttam olyan megoldást is ahol egy rugós vissza csapó biztositja, hogy a melegvíz csak a fűtésköri szivattyú indulásakor haladhat át rajta. Azért ragaszkodnék ehhez a megoldáshoz, mert az alap Szakszeres rajzokon is T-vel van bekötve a puffer, és így begyújtás után rögtön tudnám fűteni a lakást is, valamint ha bármilyen probléma lenne a pufferes résszel, akkor egy csappal ki tudom zárni. A szerelő által javasoltnál gravitációs és 2"-os csövek vannak, éppen az ESBE miatt javasolta ezt, így lényegesen olcsóbb lenne, de nem tudom, hogy így maximálisan működne-e. Nálunk se túl gyakori az áramszünet, de szeretném meghagyni a gravitációs lehetőséget is, még ha kicsit költségesebb is.

Köszönöm a választ.

2011-06-17
11:00:27
Előzmény: tompahi #15162#15167
Szia!

Csatlakoznék Zsezséhez, Az első varjáció jónak tűnik, ha be van építve a ESBE szelep. A puffer tartály igazából a " felesleges " energiát kellene hogy tárolja.
A lakás ha már nem kér meleget, és még van a kazánba energia, akkor azt tárolja.
A második rajzal, az a 1-ik probléma,hogy nem ez alapján van kötve, amit Zsezse is írt.A másik, ha meleget akarsz a lakásban, akkor előtte fel kell fűtened a puffer egy részét.
És igen, elgondolkodnék a cső méretezésén.Én inkább raknék vékonyabb csövet, és a felforrás ellen akár egy szünetmentes tápot, ami szivattyúkhoz is jó.2-3 órát elbírnak a szivattyúkkal.A fűtési részt lehet még fokozni, hogy a radiátorokhoz menő fűtővízhez berakni keverő szelepet, ahol betudod állítani a fűtővíz hőmérségletét, vagy termofejes radiátorszelepeket felrakni. De ott figyelni kell arra is, hogy 1 radiátoron ne legyen, vagy be kell építeni egy szelepet, ami " kinyit " ha az összes radiátor lezárt, de a szivattyú valami oknál fogva nem kapcsol ki.Így az nem ég le.

2011-06-17
10:30:07
Előzmény: tompi #14298#15166
Tompi

nem tudom, olvasol-e meg minket, ha igen, akkor valaszolnek neked:
ami ESBE a kepen van az valoszinuleg a radiatorok fele meno viz hofokat maximalizalja (max 65C), ami jo, de dejoe nem erre az ESBEre gondolt, hanem egy olyanra, ami minimalizalja a kazanba visszatero viz hofokat. A kepen valoszinuleg egy ESBE VTA322 tipusu szelep van, a kazanhoz pedig VTC511 tipusut szoktunk hasznalni. Enelkul meg elmegy a rendszer, csak megno a katranyosodas veszelye. Mondjuk egy kis tuzteru kazanban az talan annyira nem veszes.

az 1kobmeter viz sajna nagyon keves a radiatorokhoz, pedig a 20 fok nem is tul sok. A puffer hoveszteseget ugy tudnad szemleltetni magadnak, ha egy teli napon felfutened a puffert, es elzarnal minden csapot, miutan leegne a kazan.
1-2 ora mulva megnezed a puffert, h mennyit hult. De ezt csak amolyan sajat magad megnyugtatasara tedd, az altalad leirt hoszigetelesnek elegnek kell lennie. Nekem is ennyi van.

Sajnos valoszinuleg a haz hoigenye ennyi, az 1 kobmetertol ne varj csodakat:(
Nekunk alfa tegla + 5cm EPS + uj muanyag ablakok mellett 100nm-re elszaladt 5 ora alatt az 1kobmeter a teli atlagos napokon, pedig en 30 fokig engedhetem le a hofokot a padlofutes miatt.
2011-06-17
10:17:04
Előzmény: tompahi #15162#15165
Szia!

egyik megoldas sem az igazi szerintem, de a kettot otvozve jo lesz!
az elsovel az a bajom, hogy nincs benne ESBE szelep, kulonben jo lenne!
en valamennyivel lejjebb kotnem be a radiatort, es a legtetejerol probalnam meg kivenni a melegvizet, amennyire lehet, de jo igy is.

a masodikkal az a bajom, hogy ha csak a kazan megy, akkor is at fogja keringetni a radiatorokba a melegvizet, hacsak azokon nincs valami termofej, ami elzarjon, de akkor is feleslegesen futod a hazat.

a jo megoldas - szerintem -, ha fuggetlenul tudod futeni a hazat es a puffert tolteni.

ajanlom figyelmedbe ezt a rajzot:
www.i-house.hu/haz/petofi/online/futes_petofi.jpg
itt a puffer elott van meg egy HMV hocserelo, azt figyelmen kivul hagyhatod, ha te nem tervezel ilyet.

illetve nem tudom, mennyire szeretned, ha a gravitacios keringes mukodne a rendszeredben, de a 6/4" os csovek szerintem kicsit tulzas. Nekunk 28-as rezcso van, es eddig nem volt vele gond. Persze a gravitaciosnak keves, de annyira ritkan nalunk az aramszunet, hogy nem gond. Ezt most csak az olcsositas vegett mondom. Esetleg 5/4"-ig mennek fel, de mar ahhoz is dragabbak az idomok!
2011-06-17
09:25:16
Előzmény: sándor #11896#15162
Elkészült a tartályom és a kazánházam is. A tartály hengeres 120-as átmérővel, 2,6 m magas, 3-as lemez, domborított végekkel, 6/4"-os csonkozással, kb. 2600 l-es lett. Most lehet agyalni a bekötésén. Szerelőnek rajzoltam egy variációt, az elképzelésem szerint (1. ábra), de azt mondta, hogy tele van felesleges bonyolításokkal. Ő sokkal egyszerűbben szokta bekötni (2. ábra), de nem zárkózott el az én variációmtól sem, bár a sok kütyü miatt legaláb egy 100-assal drágább szerinte. Mi a véleményed (véleményetek), ragaszkodjak a saját elképzeléshez (persze még azon is van finomítani való), vagy válasszam az ő elképzelését? Az ábrákon remélem el tudtok menni. Köszönöm a válaszokat.

2011-05-13
12:02:25
Így:

2011-05-13
11:54:41
Előzmény: dejoe #14296#14297
A visszatérő víz hőmérsékletét nem tudom mérni. Ha csak a tartályt fűtöm, kb. 2-3 óra felfűteni, attól függően mennyire hűlt le. Ha kb. 40 C-os akkor kb. 2 óra.
Az a kazánvédő szelep az nem a keverőszelep? Már csak azért mert az nekem a puffer legfelső csonkjára van bekötve és úgy tudom az nem enged be 65 C-os víznél melegebbet a rendszerbe. Az van ráírva ESBE. Egyébként oda van beépítve, ahova az előző levelembe írtam, keverőszelep néven.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Vegyes kazán és pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva