English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Vegyes kazán és pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-11-26
17:09:08
Előzmény: lacika #21384#21388
lacika

en egy sima visszacsapo szelepet javaslok a hocserelo eloremeno reszebe, ez megakadalyozza a kikeringest!

2011-11-26
15:18:10
Tisztelt Fórumozók !
Segítséget szeretnék tőletek kérni az alábbiakban.
Vegyes tüzelésű kazán+kombi átfolyós gázkazánom van, ami remekül működik, a meleg vizet a konyhába mosogatáshoz a gázkazánról ,fürdőszobában a villany bojlerről használom. Szeretném lecserélni az elöregedett villany bojleremet egy Hajdú indirekt meleg víz tárolósra amiben elektromos fűtóbetét is van,gondolok én itt a nyári időszakra, amikor nincs fűtés.
A vízvezeték rendszer réz, egy lapradiátor van a fürdőbe.
Kérdésem, hogy a fűtési rendszer és a meleg víz tároló(bojler)közé milyen szerelvényeket kell beépíteni, hogy a felfűtött bojlerból a meleg vizet a fűtési rendszer ne szívja le ha az éjszakára lehűl.
Olvastam én itt univerzális visszacsapó szelepről,váltószelepről, termosztatikus szelepről,termófejes csap,kapilláris érzékelővel. stb.
A legegyszerűbb megoldás érdekelne, nem kell nekem motoros szelep, nyugdíjas vagyok, bármikor megtudom nyitni, és elzárni, ha kell.
Egyszerű legyen és biztonságos.!
Kérlek benneteket, hogy a szelepek típusát és a számát is írjátok meg,de nagyon örülnék egy kapcsolási rajznak is.
A kombi gázkazánom meleg vizét egy csap megnyitásával fel tudom irányítani a fürdőbe is, így a meleg víz soha nem tud elfogyni, de téli időszakban minden képen a vegyes tüzelési kazánról szeretném a meleg vizet szolgáltatni.
Várom válaszotokat.
Üdvözlettel:László
2011-11-26
12:00:39
Előzmény: csabi #21378#21380
csabi,
igy van, ez a technika valoban mukodik. viszont a magas homersekletu inditassal vigyazni kell, nehogy megforrjon a kazan, illetve a kazanban marad valamennyi melegviz, amit esetleg masra fel lehetne hasznalni. De ezt leszamitva mukodokepes es egyszeru megoldas.
2011-11-26
11:50:53
Előzmény: zsezse #20820#21378
Szia Zsezse.

"Az elso es legfontosabb problema, hogy csak 1 csotermosztattal nem tudod vezerelni a puffer tolteset, ugyanis a kazan vissza fogja huteni az inditasi homersekletre a puffert."

Nekem egy hónapja működik a pufferes rendszerem,úgy bekötve ahogy Tőletek olvasgattam az elejétől itt a fórumon.

3000 literes durván a puffer,és ez a visszahűlés engem is gondolkodóba ejtett.
Viszont itt írta egy szaki,hogy egy csőtermosztát is elég a gond orvoslására(visszahűtés),csak a csőtermosztátot tekerjem föl.
Beállítottam 77fokra,és lám nincs visszahűlés.A kazánt 80 fokon járatom,ebből a pufferbe marad 75fok.Tökéletesen működik.
2011-11-26
08:30:01
Előzmény: Joco_u #21351#21373
joco_u

orulok, hogy sikerult osszehozni a rendszert!

Mi az 1700L-es puffert kb 3-4 balaval tudjuk felfuteni, de ez szojabala, es nem szalmabala! Van kulonbseg.

Nem teljesen ertem a hofokos kerdesedet, de a kazan nevleges hotartomanya 80/60, azaz 60 fokos visszatero es 80 fokos eloremeno. Mi(en) ehhez igyekszunk(szek) tartani a kazant.
Tehat a kerdesedre valaszolva nyugodtan a legmagasabb hofokon jarathatod. Mire a pufferbe kerul, ugyis hul par fokot.
Ha pedig a puffert egyszer mar feltoltotte a kazan, a "kovetkezo kor" mar magasabb homersekletu toltest eredmenyez.

2011-11-25
18:15:39
Üdv Mindenkinek !

Totál kezdő fórumozó vagyok, de már rég óta olvasgatom az oldalt.
Nagyon sok segítséget kaptam Tőletek amit utólag is köszönök szépen.
Így sikerült megépítenünk a saját fűtési rendszerünk ami egy V50-es bálás kazánból és egy kb 2300l-es pufferből áll.
A bekötés is itt láttam először.Majdnem "szakszeres javasolt". Nagyon kicsiben tér el. Csak szalmabálával fűtünk.
Most viszont szeretnék azoktól kérdezni akik hasonló paraméterekkel fűtenek.
Mennyi bálával tudják felfűteni a pufit, mennyi idő alatt?
Rögtön magas hőfokon járatjátok a vizet, vagy először felfűtitek az egészet mondjuk 70c-ra és azután emelitek a hőfokot?
Ha írnátok egy pár mondatot nagyon szépen megköszönném.
És bocs ha már téma volt!
További szép napot!
Johann911Válasz erre
2011-11-17
10:28:37
Előzmény: sándor #21078#21088
"""
A puffer és a hőcserélő közé nem kell feltétlenül külön szivattyú. A hőcserélőt beteheted a kazán és a puffer közötti csőbe is. Ha nem melegíted éppen a bojlert, akkor a hőcserélő csak egy darab csőszakasz. Vagy ha bonyolítani akarod, akkor két cső legyen a kazán és a puffer között. Az egyikbe legyen beépítve a hőcserélő, a másikba némi fojtás.
A szekunderköri szivattyút akár egy, a hőcserélő előtti csőtermosztátról is vezérelheted. Csak akkor menjen a bojlerfűtés, ha a pufferbe menő víz meghalad egy bizonyos hőmérsékletet.

A bojler bekötése a régi hagyományos. Annyiban van megbontva, hogy bekerült egy egy T mindkét csatlakozó ágba. A szekunderköri szivattyú egy Grundfoss 18W-os ivóvíz szivattyú. A visszacsapóra azért van szükség, hogy vízelvételkor csak a jó irányból kaphasson a bojler frissvizet.

Lényeg, hogy a hőcserélőbe a bojler meleg ágától megy a víz továbbfűtésre, és a hideg ágon érkezik vissza a forróvíz a bojlerbe. Gyors és egyenletes a felmelegedés.
"""

Köszönöm szépen a segítséget! Így már teljesen világossá vált.
Johann911Válasz erre
2011-11-16
15:18:52
Előzmény: robert #21056#21067
Köszönöm! Tehát akkor A Puffer és a hőcserélő között is szivattyú a Primer körön?! és a Secunder körön is egy szivattyú a visszacsapó szelep és a T idom előtt a betáplálásnál és egy nyomásszelep. És a visszatérő ágon is egy T idom. Ha jól olvasok a rajzról.
2011-11-16
11:22:56
Előzmény: Johann911 #21053#21056
Johann911,

Sándornál láttam ilyen bekötést. A napkollektort helyettesítsd be a puffereddel.

Johann911Válasz erre
2011-11-16
10:58:35
Sziasztok! Szeretnék egy kérdéssel hozzátok fordulni. Bekötötték a Puffer tartályt és szeretnék rákötni külső hőcserélővel egy villanybojlert. Ezzel kapcsolatban kérdeznék, hogy milyen szerelvényekkel oldható ez meg? Esetleg egy bekötési vázlatrajzot nem tudnátok-e mutatni? Mert akit kérdeztem eddig, nem tudott érdemleges választ adni, ami működne is. Köszönöm megtisztelő segítségeteket. Johann
2011-11-10
08:25:39
Előzmény: jozsef74 #20862#20865
jozsef74
teljesen felesleges ketto. Egy jol meretezett elegendo.
jozsef74Válasz erre
2011-11-10
07:16:07
Előzmény: zsezse #20848#20862
Köszönöm a gyors válaszokat !
Már csak egy kérdés nem tiszta nekem , szükség van -e a "lakás körön " külön kiegyenlítő tartályra vagy azt megoldja a kazán után felszerelt .

József

2011-11-09
08:50:32
Előzmény: jozsef74 #20847#20848
jozsef74

1) elvileg erre barmelyik egyszeru szolarvezerlo kepes, de biztosan van itt a forumon olyan is, aki hasznal valami - talan meg egyszerubb - kulonbsegkapcsolot.
En a reszemrol sajat vezerlessel dolgozom, szerintem te nem akarod ennyir elbonyolitani.

2) ESBE: ehhez a kazanhoz szerintem elegendo a 60 fokos ESBE, ami minimum 60 fokot tart. Ezt a beszallitoddal nezesd meg, melyik cikkszamu!

jozsef74Válasz erre
2011-11-09
08:09:20
Előzmény: zsezse #20820#20847
Köszönöm a gyors választ.
Még 2 kérdésem lenne :
Milyen típusú, fajtájú hőkülönbség kapcsolót ajánlanál ?
AZ esbe vtc 511 szelep melyik fajtája lenne jó a részemre ( hőtartomány )?

Még egyszer köszönöm.
József
2011-11-08
09:11:55
Előzmény: jozsef74 #20815#20820
Szia jozsef74!

minden ertheto abbol, amit leirtal:)
a kerdeseidre a rovid valaszok:
1) Működik -e így a rendszer ?
Igen.
2) Húzz-e ki a második keringető a kazán felől vizet, ha az nem fűt éppen ?
Nem.
3) 100l-s Ariston 1 hőcserélős villany bojlerem van , gazdaságos -e ha atvezetem rajta a KAZANKOR vizet
Nem.

Reszletezve:)
1) A rendszer alapgondolatai jok, mukodokepes. A hatekonysagon viszont meg sokat lehet javitani.
Az elso es legfontosabb problema, hogy csak 1 csotermosztattal nem tudod vezerelni a puffer tolteset, ugyanis a kazan vissza fogja huteni az inditasi homersekletre a puffert.
Ehhez szukseges vagy meg egy fustgaz termosztat, ami erzekeli, hogy fut-e meg a kazan, vagy csak van meg benne melegviz (ami mar nem feltetlenul elegendo a puffer melegitesehez!), vagy egy hokulonbseg kapcsolo, ami megallapitja, hogy a kazanban melegebb viz van-e mint a pufferben.
Esetleges megoldas lehet, ha nagyon magas homersekleten inditod a kazant (pl 80 fok).

Az elo pelda: 60 foknal kapcsol a kazan szivattyud, felfutod a puffert 70 fokra, majd a kazanban elkezd kialudni a tuz, mar csak 65 fokos viz van benne. A "mezei" csotermosztat addig fogja keringetni a vizet, amig a kazan el nem eri a 60 fokot, igy a puffert is szepen lassan visszahuti 60 fokig.

Az 1000L puffer gondolom adott. HA tudsz, tehetsz be nagyobbat is, ez a kazan 1500L-t is elbir. 1000L melegviz radiatoros rendszereknel nem szamit soknak (atlagos csaladi hazat feltetelezve), talan az ejszakai hontartasra eleg, ill. a kov. delelottig.

Ha tudsz, tegyel be egy keveroszelepet a futesoldalra is (pl ESBE VTA322), amivel leszabalyzod, hogy ne a 80 fokos viz menjen a radiatorok fele, csak mondjuk 50, igy kellemesebb, egyenletesebb hoerzetet tudsz biztositani, es nem sulsz oda a radiatorra.

2) A kazanvedelmi szelep funkcioja, hogy lezarja a kazant, ha abban nincs meleg viz. Igy ertelemszeruen nem tud belole kihuzni a 2. szivattyu sem, ha az mar leegett.

3) Azert nem lesz gazdasagos igy a futes, mert a pufferbe nem a maximalis homersekletu viz kerul, mert valamennyit hut a bojler, nincs szukseg a kazan teljesitmenyet csokkenteni.
Arrol nem is beszelve, hogy ezek a belso hocserelok altalaban max 3/4" atmerojuek, mig a kazant es a puffert minimum 1"-lal lenne erdemes osszekotni.
Viszont ha parhuzamosan kotod be, akkor a puffer is maximalis homersekletu vizet kap, es a bojlert is tudod tolteni. Egy visszacsapo szelepet tegyel be a bojler hocserelo ele, hogy ne tudjon gravitacios uton elszokni a meleg a spiralon keresztul.
Esetleg egy termofejes csapot kapillaris erzekelovel is tehetsz ele, hogy ha a bojler mar kelloen meleg, akkor ne keringesse at rajta a futesvizet, csak a puffert toltse.

jozsef74Válasz erre
2011-11-07
22:55:36
Sziasztok !
ÚJ fórumozó vagyok és lenne egy pár kérésem hozzátok. ( Sajnos NEM vagyok műszaki ember ). Véleményeztek le légyszíves a kivitelezésre kerülő rendszeremet . Sokat olvastam a fórumotokat és fontosnak érzem a véleményeteket .
Egy 27 kw-s Celsius kazán az alapja . Az előremenő ágból rögtön kivezetjük egy 100l.-s régi bojlerbe rendszert "nyitott" lesz . Kap egy ESBE szelepes kazánvédő kört a javasolt keringetővel a visszatérőbe . Egy 1000 l. puffert kötünk be "T" csonkkal . Itt egy újabb keringető az osztok előtt . Radiátoros fűtés lesz . A visszatérő újra "T" a puffer aljában.
A vezérlés a kazánkörön csak egy csőtermosztát egyenlőre , a lakás felé pedig egy szobatermosztát - csőtermosztát sorba kötve .
Kérdéseim :
1. Működik -e így a rendszer ?
2. Húzz-e ki a második keringető a kazán felől vizet, ha az nem fűt éppen ?
3. 100l-s Ariston 1 hőcserélős villany bojlerem van , gazdaságos -e ha átvezetem rajta a KAZÁNKÖR vizét vagy a Kimenő csövet minden esetbe a visszatérő ágba kötjük. ( Azért gondoltam így , mert a relatíve nagyobb kazán teljesítményt csökkenteném , mert csak 1000l. a puffer. Szerintem a 100l hamar felmelekszik és nem okoz akkora veszteséget és a bojler is bírja )
REmélem a laikus levelem nem túl zavaros .
Válaszaitokat köszönöm
József ,aki nem tud képet csatolni

PeppinhoVálasz erre
2011-11-01
01:08:17
Na ez érdekes. A egyik kályhásmester 6-8KW-ot mond égő tűznél, a másik meg 15-öt ami lehet 18-is. A harmadik 50x50x100 méretű víztérbetétet tervezett de még nem válaszolt a KW kérdésre. Szóval a kályha vízoldala még kérdéses. Nem mintha a légfűtés oldalról ismeretes lenne :-)

A ház (ytong) alaprajza fontos szerintem. A földszint (50m2) egy légtér, az emelet galériás, tehát szinte az egész ház 80%-ban egy légtér. Ráadásul a galéria alá kerül a kályha. Déli fekvésű, ha süt a nap a cirkó leáll :-)

Arra számítok, hogy a téglakályhával, egy időben kifűtöm a házat és feltöltöm a puffert is. És ha jól alakul akkor feltöltöm a gázbojlert is. A földszinten a padlófűtést 35 fokról akár 20-ra is lelehet venni, vagy lekapcs.

Ha a sorrendiségben a fontossági sorrendet érted, akkor fűtés, utána hmv.

villam64Válasz erre
2011-10-31
10:30:47
Előzmény: Peppinho #20580#20582
Indirekt: használati meleg víz tároló 1 vagy 2 belső hőcserélővel
Puffer: fűtési meleg víz tároló, nem szükséges hőcserélős

A 2 hőcserélős indirektre szokás kötni. Alulra a napkollektort, felülre a fűtés rendszert. De visszacsapóval elválasztva lehet egy hőcserélőn a napkollektor, és a vízteres kályha. Indirekt mehet sorba a gázbojlerrel.

Sorrendiség megint téma lesz. Be kell állítanod. puffer v. hmv v. fűtés.
8 kW valóban nem sok. 1 m3 gáz kb 9 kW.
2011-10-31
10:25:44
Előzmény: Peppinho #20580#20581
Hát én elég felületesen olvastam el a hozzászólásod :-))
"Én egy vízteres téglakályhát "

Én végig azt gondoltam, hogy vízteres kandallóról beszélsz ...:-)

Tömegkályhához -szerintem- még senki nem rakott puffert.
Szerintem még a radiátorok és a padlófűtés is sok lenne/lesz neki !
Nem , hogy még puffer !

Keress rá indexen Dpek hozzászólásaira,
Őcsinált olyat- ha jól emlékszem -, hogy tömegkályha a lakásban + légfűtéssel másik szoba(ák)
És a garázsba egy hőszigetelt tömegkályha, amire rá volt kötve a padlófűtés...
De keress vissza...

És ezt a 6-8kw-ot a kályhás mondta.
Mekkora hőcserélőt (? m2 ), tenne a kályhába ?
PeppinhoVálasz erre
2011-10-31
08:08:41
Előzmény: dejoe #20575#20580
Itt kezdődnek a gondok sajnos. Indirekt? A tároló?
A kályhás mondta, h pufferba szokták kötni onnan az ötlet, de nem azért mondta, h lehúzzon mert ő nem gépészkedik.

"Miért nem a család számára szüséges méretű indirektet és ahhoz méretezett napkolit raksz fel ?" Nekem a legjobb megoldás kéne, ha a csapot elzárják, vagy én zárom el, a lehető legkényelmesebben helyettesítsem a gázt, persze túlzott áramfogyasztás nélkül :-) Szóval direkt, indirek amelyik jobb hatásfokú.

Ez a kályha kb 1,5 tonna téglából és samottból készül, a szaki elmondása szerint 3 óra tüzeléssel 24 órát adja a meleget, amolyan "tömegkályha" szerű.
Ha a legnagyobb hidegben reggel-este be kell gyújtani, ám legyen. Ha nincs idő akkor ott a gáz :-(
PeppinhoVálasz erre
2011-10-31
07:55:36
Előzmény: villam64 #20578#20579
Gáz fogyasztás? Hát csak azt tudom, h 5-6 éve álltalányban 180m3/hó-ra fizetünk, de a főzőlap is gáz és a bojler is. 4-en lakjuk a házat a gyerekek 8 év alattiak.

Puffernek szakszertől MS egy hőcserélőst kombit néztem ki, de ez semmit nem jelent, főleg, h a méretét sem tudom, ráadásul csak "kint" tudom elhelyezni, tehát még építkeznem is kell, hacsak valami egyedi tartályt nem csináltatok.

A két tartály úgy férne el, hogy a meglévő 120L-es gázbojler és az új puffer. Esetleg a bojlert le lehetne cserélni valami másra, de sokkal nagyobb nem fér már el.A puffert a kazánház mellé helyezném kívülről, ami a kályhától kb 10m-re van.

Alagsor 21 m2-es (46 légm3) 3 radiátor
fszt 47 m2-es (125 légm3) padlófűtés
tetőtér 47 m2-es (120 légm3) 6 radiátor
előszoba 6,2 m2-es (16 légm3) 1 radiátor

Köszönöm, hogy foglalkoztok velem ;-)

villam64Válasz erre
2011-10-31
06:32:56
Előzmény: Peppinho #20576#20578
Segíthetnél a többieknek több adattal. Gáz fogyasztással is. Milyen tartályt néztél ki magadnak? A két tartály elfér-e? Hány személyre kell hmv? stb... A pontos tervezéshez 1-1 adat csepegtetése nem elég.
PeppinhoVálasz erre
2011-10-30
23:46:20
Előzmény: zsezse #20573#20576
ytong-ból van, kb 120 m2, 3 szinten, 45 m2 padlófűtés, a többire 10 radiátor jut.
Ha süt a nap kb nem is kell fűteni. Akkor talán 5-600 liter a jó választás?

2011-10-30
23:34:41
Előzmény: Peppinho #20571#20575
"Tavasszal jön a solár ahhoz úgyis kell a pufi."
Ki-miért javasolta, honnan jött az ötlet ehhez ?
Fűtésrásegítés miatt?
Miért nem a család számára szüséges méretű indirektet és ahhoz méretezett napkolit raksz fel ?
2011-10-30
23:31:55
Előzmény: Peppinho #20571#20574
Én csak azért gondoltam, mert náluk kondenzációs kazán minimuma 5,9kw.
Igaz túlméretezett radiátorokkal, de kapcsolgatás nélkül elketyeg 43 fokos előremenővel. Leadják a teljesítményt a radiátorok.
6-8kw-al, ha csak egy 500literes puffert fűtenél, 40fokos Dt-vel (40fokról-80fokra), akkor 4 órán keresztül kéne fűtened !
És akkor még a lakást nem is fűtötted!
Ha meg fele mondjuk menne a lakásra, akkor 8 órát kéne fűtened hogy megteljen a pufi.

Kazán 6-8kw-ot vízre adja le?
Levegőre mennyit?

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Vegyes kazán és pufferlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva