English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - Zajoklapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-06-16
16:59:39
Előzmény: osztriga #41000#41043
Nem tudom, jó helyen kapisgálok, de szerintem, amennyiben tartályos a HMV, akkor kell rajta lenni olyan szelepnek, mint a bojlereken, ami csöpög, amikor fűt, és nem engedi a hálózatba vissza a vizet.
Avagy, amennyiben nem csöpögős, hanem esetleg kicsi hmv-s tágulási van benne, akkor is kell szelep, és sztem. ez adja a hangot, amikor a meleg vizet folyatod.
Ha tágulási tartályos, akkor meg nézd meg az előnyomást, lehet, nulla, és amikor ráfűt, nem tud hova tágulni, valami biztonsági kell legyen benne, akkor az ereszt ki pár csepp vizet.
Nálam is zizeg, egy kéménynélküli gázbojler megy, és a csap nyitása függvényében sziszeg, majd zizeg, és zúg, ha jobban kinyitom a melegvízcsapot, akkor abbahagyja.

osztrigaVálasz erre
2013-06-12
16:09:56
Előzmény: szocsmarci #41023#41025
Szia, a kémény furanflex-szel bélelt, a kazán-kémény bekötésnél van egyedül csak fémcső/alumínium...ez a fémes kattanás meg a kazántestből jön, tudom, hogy fura, de olyan mintha valami szét akarna pattanni benne, mondjuk egy fémpánt vagy ilyesmi... nem tudom, hogy a szervizesek mit tudnának vele kezdeni..biztos hülyének néznek, ha ilyen problémával hívom ide őket....hogy hangokat hallok a kazánból....

az előző válaszban írt nyomás értéket nem tudom, nem tudom hogyan lehetne mérni...

köszönöm
osztriga
szocsmarciVálasz erre
2013-06-12
06:23:20
Előzmény: osztriga #41021#41023
Szia
Néha a kémény hőtágulása is szokott kopogó hangot kiadni.
A sistergő hang lehet, hogy vízkövesedésre utaló jelenség. Helyi forráspontok alakulhatnak ki a hőcserélőn belül - az én elméletem szerint.
2013-06-11
22:08:44
Előzmény: osztriga #41021#41022
Lehet tudni, hogy hány bar a bejövő víz nyomása ?
Nem lehet, hogy magas és megoldás lenne egy nyomásszabályzó beépítése ?
osztrigaVálasz erre
2013-06-11
21:12:43
Előzmény: dejoe #41003#41021
Igen, ez kombi kazán. A HMV gyártást lehet szabályozni, a 4-es szint az nekünk pont arra elég, hogy egész nap kellemes meleg víz legyen, olyan mintha a bojlert mondjuk 40-50 fokra állítanád be. Amikor fürdünk akkor a víz fogyása (42 literes beépített tartály van a kazánban) közben bekapcsol és folyamatosan pótolja a vizet. napközben amúgy vízhasználattól függetlenül 2-3szor kapcsol be, hogy tartani tudja a kívánt hőfokot. Ez a fémes kattogás azonban nem hasonlít a hőtágulás okozta hanghoz...az ennél sokkalta tompább... Ez a fajta hang az elmúlt 2 évben nem volt, most kezdődött 2 hónapja...
a másik: a csapok teljesen nyitva vannak, de egyértelmű hogy a zizegés a víz nyomásával függ össze, olyanhoz tudnám hasonlítani, mint amikor a slagnál a túlzott víznyomás levágja a locsolófejet...
köszönöm:
osztriga
2013-06-10
21:08:45
Előzmény: osztriga #41000#41003
Ez akkor most kombi kazán ?
Nincs olyan funkció beállítva, hogy a HMV hőcserélőt egy bizonyos hőfokon tartja -hogy előbb legyen meleg víz - ezért annak felmelegedése-hülése közben hallod a hangokat...

" igen hangos zizegős idegesítő hangot ad, "
A kazánnál lévő csap(ok) teljesen nyitva vannak ? Nem lehet, hogy "félig" zárva és azért ...
osztrigaVálasz erre
2013-06-09
22:44:00
Sziasztok!

2 éves Immergas Zeus 24 kW kazánom van, bélelt kéménnyel, és igazándiból szuperül üzemel. Fűt, amikor kell(ett) és csinálja a HMV-t. Szóval nem a működésével - bár könnyen lehet, hogy igen, ezért kérdezek - van gondom, mert nem akkor hangos...
Napközben - közben nem fűt és nem gyárt HMV-t - viszont elég sűrűn hangoskodik, pattogó, kattogó hangot ad ki kb. 5 másodpercig, majd csöndes újra. Ez nincs összefüggésben a HMV gyártással, mert nem után van, hanem csak úgy ad hoc jelleggel elkezd hangoskodni... ahhoz tudnám hasonlítani, mintha dobálnám a fémet különböző méretű kövekkel... de ez a hang nem olyan mint amit a hőtágulás okoz. a fűtés termosztáttal meg 16 fokra van állítva így nem kapcsol be.
Vízszabályzó gomb 4-esen áll, fűtési hőfok 6-oson és a harmadik meg fűtés+HMV állásban van... Megnéztem a falhoz rögzítő csavarok a helyén vannak szépen, kívülről minden okésnak tűnik.
Ezektől a hangoktól független, a másik furcsaság. A meleg víz csap kinyitásakor a kazánnál, talán a szelep, a vízcsöveknél (a hang a kazánon belülről jön, de onnan ahol a meleg víz kijön)néha -attól függően mennyire van kinyitva a csap a fürdőben - igen hangos zizegős idegesítő hangot ad, ha visszaveszem a csapot akkor a hang megszűnik... szóval ezek vannak: kattogás-pattogás és szelephang...Köszönöm a válaszokat! Osztriga
2013-03-05
10:27:19
Előzmény: dejoe #39111#39141
Igen, van utókeringtetés, jelenleg 10p.
2013-03-04
16:20:02
Előzmény: solar68 #39110#39111
A láng kikapcsolása után van még utókeringetés ?
2013-03-04
16:08:16
Előzmény: robert #39087#39110
Köszönöm, de már kipróbáltam, megmozgattam stb.; a burkolat (bár hermetikus) könnyen le is vehető és így is megfigyeltem: a láng kikapcsolása után keletkeznek a pattogó hangok és mintha a masszív alu zárt égéstér felől ill. abból jönnének a pattogások (ezt már nehezebb "megmozgatni", mert forró). Hívom a gyártót és majd beszámolok...

2013-03-04
08:47:14
Előzmény: solar68 #39075#39087
solar68,

Próbáld a kazán burkolatát kézzel egy kicsit megnyomogatni. Nem ajánlom, hogy levedd, mert egyes mai kazánok esetén ez nem egyszerű, ugyanis a burkolat merevít és egyben hermetikusan zár.

A készülék garanciális, ezért hívd fel a szervizt.

2013-03-03
23:42:27
Sziasztok, az én Hajdú HGK 24 kondenzációs kazánom is elkezdett pattogni/kattogni, általában a fűtési vagy meleg víz készítési ciklus után (azaz amikor kialszik a láng) kb. 4-5-ször kattan/pattog, kb. 1-3 sec-onként. Kb. 4 hónapos, az első kb. 3 hónapban nem csinálta. A hang olyasmi, mint amit itt leírtatok, azaz valami hőtágulás-szerű jelenségre utal. A csatlakozó csövek kizárhatók, az előző cirkó nem kattogott, meg ahogy hallgatózom, ez mintha magából a szerkezetből, a kazán belsejéből vagy az alu hőcserélőjéből jönne. Van valakinek ötlete, mitől van a kattogás?
2012-04-10
20:23:57
Előzmény: envagyok #26796#28273
Na, nekem is eddig (kb egy hónapig) tartott a varázslat: miután vége a zuhanyozásnak (fűtéssel már nem tudom tesztelni, pár hete már szerencsére nem kell), nagyjából 10 percig csöndben van az Immergas Vitrix 26, majd (közben már nyilván kellően lehűlt) úgy 20-30 mp-enként pattan egyet.
Nem hangosan, de egyértelműen ugyanaz jelenség, mint korábban. Csak talán ritkábban - de az lehet attól is, h melegebb van, vagy a bejövő víz sem jéghideg, fene tudja.

Mindenesetre ez úgy tűnik, ilyen - havonta csak nem lehet szerelőt hívni szétbontatni... Azért persze még megkérdezem a kinn járt szerelőt, mit gondol.
envagyokVálasz erre
2012-03-26
13:21:27
Sziasztok,

Bugyogással kapcsolatban - kint járt immáron a 3. szerelő (eddig a legkorrektebb), legalább érdekelte amit mondok, és alátámasztotta, hogy hallja ő is a bugyogást ami nem tekinthető normális dolognak. Azt gyorsan kizárta hogy megforrásról van szó, mert szépen jár a kazán (nincs szennyeződésre utaló jel, hang), és csutka melegvíznél is 80 fok alatt maradt a víz a kazánban. Először neki sem volt tippje - légtelenítések, szűrő tisztogatás .. Aztán telefonos tipp alapján levette a válószelepről a motort, és tengelyt, rudat (nem tudom hogy hívják)) "kézzel" (csavarhúzóval) mozgatta ki be fűtés üzem közben. Ekkor hallhatóan sok levegő került a rendszerbe, mintha itt lett volna megszorulva. Ezután nagyságrendekkel javult a helyzet, kíváncsi vagyok be fog-e állni, ugye most már nem igazán fűtök, szóval kissé nehézkessé vált a tesztelés. Azt ugyan továbbra sem értem, ha ott volt is valamennyi levegő, annyi biztos nem hogy minden egyes alkalommal ilyen soknak tűnjön.. Természetesen nem fogadták el garanciális problémának, hiába a kazánban kellett bütykölni (nem részletezem).

Más,
Nálam 600*2000-es radiátorokat is egy oldalról kötötték (bennem mondjuk fel sem merült, hogy ez probléma lehet). Kermi X2-es radiátorok. Én a felületet egységesen melegnek éreztem mindkét oldalon, igaz az alsó rész általában hidegebb volt, de nem is fűtöttem nagyon meleg vízzel.

envagyokVálasz erre
2012-03-14
13:23:51
Sziasztok,

Köszi, megnéztem én is. A láng egyből elalszik, és 2-3 másodpercig zúg még a kazán. Azért mondom így, mert szerintem nem a szivattyú hallatszik (az halkabb azt hiszem), hanem a ventilátor. A lényeg, hogy 2-3 másodpercig van még hangja a meleg víz elzárást követően, de szerintem ez így is van rendjén, ahogy THKTHK is írja. Ennél a típusnál nem olvastam utókeringetésről.
A szervíz most azt válaszolta, hogy tisztíttasam ki a kazánt, mert ez szennyeződésre utal. De nehezen hiszem, hogy szinte új kora óta szennyezett.
2012-03-13
15:54:45
Előzmény: Plaszlo #27066#27128
Csak viszonyítási alapként megnéztem zuhanyozásnál az enyémet: nagyon rövid ideig, max ha 3 mp-ig dolgozik a szivattyú a melegvíz elzárása után (de a gázégő nyilván azonnal elalszik, így ennyi elég is a forralás elkerüléséhez)
2012-03-12
15:17:37
Előzmény: Plaszlo #27065#27066
Mi történt a fórummal, nem lehet szerkeszteni a hozzászólást.

Megnéztem a kazán hidraulika rajzát, elvileg a melegvíz elzárása után a cirkulációnak mennie kellene még, így a két hőcserélőben eloszlana a hőelvonás megállása miatti hőtorlódás. Ehhez viszont az kell, hogy a szivattyú még menjen egy kicsit a víz elzárása és a láng elalvása után. Fülelni kellene egy kicsit. :)
.
2012-03-12
14:59:48
Előzmény: envagyok #26796#27065
énvagyok,
azt nézd meg, ha elzárod a melegvizet, a gázszelep mennyi idő alatt zárja el a gázt. Elvileg azonnal le kellene kapcsolnia, de ha egy kicsit késik, akkor már a forró, álló vizet fűti tovább. Nem ismerem a rendszerét a kazánodnak, de elképzelhetőnek tartom, hogy lassan reagál a gázszelep.
2012-03-12
12:59:18
Előzmény: envagyok #26796#27063
Köszi a beszámolót!

Nálam még nincs egy hete, h kinn járt a szerelő, így nem tudom, visszatér-e majd a pattogás - de beírok majd ide, ha igen. Mindenesetre ez alapján nem a beszabályozás, hanem a normál üzemelés okozhatta: a hőtágulástól idővel elmozdulhattak a hőcserélő csövei. Talán nem volt kellően meghúzva gyárilag.

Levegő valahol van nálam is, fűtés induláskor és leálláskor többnyire buggyannak egyet a radiátorok - de nem a melegvíz átváltáskor, tehát ez tényleg csak levegő lesz, nem forralás (gyanítom, h vmelyik automata szelep engedi be, ezért hiába légtelenítgetek pár naponta. Egyelőre a vacak műanyag szelepsapkákat akarom lecserélni jól tömítőkre, aztán majd kiderül használt-e)

Az Immergas honlap szerint (www.immergas.hu/victrix26kw_uj) ebben a típusban két, független hőcserélő van - szerintem ott nem igazán szabadna problémának lenni.
(az egyszerűbb kazánoknál gyakran egyetlen, közös hőcserélő van, ahol érthetőbb, ha gondot okoz az átkapcsolás során a hirtelen hőmérsékletkülönbség. Pl. itt írják, h "bitermikus", az olyan: www.immergas.hu/eolo_star_24kw)
envagyokVálasz erre
2012-03-07
23:18:05
Előzmény: THKTHK #26772#26796
Sziasztok,

bocsánat, igen elmaradtam az azóta történt fejleményekkel. Szóval nálunk is a szervízvezető közbenjárásával immár harmadik alkalommal kijött a szerelő, természetesen a megbeszéltekkel ellentétben nem hívott mielőtt érkezett, így a munka vége felé értem haza. De az elmondottak alapján itt is lebontotta a fém testet, megtisztogatta, visszarakta, valamit újra beszabályozta. A kattogás teljesen megszűnt úgy 2 hétre. Azóta újrakezdte, de sokkal halkabban, és sokkal ritkábban (nagyságrendekkel elviselhetőbb mint előtte).

Sajnos a másik problémám továbbra is megmaradt, nevezetesen HMV elvételt követően "bugyog" a rendszer. Ezt a legutóbb kint járt szerelőnek is említettem, megmutattam. Azt mondta megforr a rendszerben a víz, és a levegő kiválás okozza ezt, ami szerinte akár 1 év használatot követően múlhat el. Hiába mondtam, hogy ez nekem nem kielégítő válasz, nem normális hogy 1 évig csattogjanak a radiátorok fürdés után :). Ennek ellenére nem tudott mást mondani, csak ezt hajtogatta. És azóta nem hogy szűnt volna a jelenség, inkább egyre erőteljesebben hallható. Máshol is próbáltam érdeklődni, és függetlenül az előzőektől itt is azt nyilatkozták, hogy ilyenkor túlmelegszik (gőz képződik) a kazánban lévő kör, ami egyébként nem normális dolog, tehát a kazánnal lehet gond.

Nálad nem tapasztalhatók hasonlók?
Örülök, hogy a tiéd rendbejött.

2012-03-07
12:12:00
Előzmény: THKTHK #26338#26772
"envagyok" úgy látszik, már nem jár erre (kár, h itt nem lehet közvetlen emailt küldeni), és én sem fogok, mert közben megoldódott a probléma!

Azért még leírom ide, hátha más is belefutna.

A beüzemelő szerelő telefonban nem tudott mivel biztatni, mert nem ismeri a típust. Így aztán jobb híján az Immergas honlapján található szervízvezető címére írtam meg a problémát - és ő pár órán belül válaszolt is! Köszönet itt is érte, ez igazán korrekt ügyfélszolgálat.
Fölvette a kapcsolatot a beüzemelő céggel, elmondta nekik mit nézzenek meg. Kijöttek, és lekopogom, úgy tűnik, ez tényleg meg is oldotta, azóta nem vettem észre pattogást.

A szerelő meglazította a hőcserélő csavarjait, kiszerelte a gázégőt, belül átfésülte és kitisztította a hőcserélőt (már az egy hónapnyi üzem alatt is koszolódott! Nem értem, miért nem használnak vmi olyan, egyszerűen cserélhető légszűrést, mint mondjuk az autókban: túl sokat fojtana?), összerakta, meghúzta - ennyi.
Valszeg a hőcserélőben szorosan tekercselt csövek mozoghattak melegedés közben, ami az eredeti meghúzás mellett feszülést okozhatott, és most azok így a helyükre kerülhettek.
2012-02-29
08:32:06
Előzmény: envagyok #22550#26338
envagyok,
változott közben valami? Nálam ugyanez a helyzet!

Egy hónapja szereltettem egy Immergas Vitrix 26-os kombit, és valóban, nekem is föltűnt: rendszeres időközönként nem hangos, de jól észlelhető pattanó, kattanó hang a hőcserélő környékéről.

Nem csak fölfűtés alatt, de utána, már üzemen kívül, a lehűlés alatt is, tehát egyértelműen hőtágulás miatti feszültség okozhatja.

Ahogy hidegen elkezd fűteni, viszonylag sűrűn: 5-6 mp-enként pattan, jobban bemelegedve már csak 10-15 mp-enként.
Lekapcsolás után persze fordítva: ahogy a forró kazántest kezd lehűlni, nincs 10 mp sem az időköz, később már 20-30 mp-re is tolódik.

Azt nem tudom megmondani, vajon beszabályozás előtt is csinálta-e - de gondolom nálam sem, mert föltűnt volna... (aztán hogy a beszabályozás okozott-e változást, vagy egyszerűen pár napnyi üzemelés, azt már fene tudja. Gondolom inkább utóbbi, mert nem állítottak sokat, és csak a levegő keveréken, a CO tartalmat figyelve - a teljesítményt gondolom nem érintve)

Eleve a biztonság miatt választottam a típust, mert 5 év garanciát adnak rá (ami további 2-vel kiterjeszthető) - de ez így semmiképp nem megnyugtató: jó hatással nem lehet az élettartamra, hiszen a pattogás idővel anyagfáradást okozhat.

(szerelő persze majd jön, de ahogy rákeresve itt megtaláltam, h nem teljesen egyedi a jelenség, gondoltam gyorsan hozzászólok - és hátha közben nálad kiderült már vmi)
szocsmarciVálasz erre
2012-01-03
07:57:13
Előzmény: robert #22598#22612
Szia
Nézd meg ezt radiátorpattogás megoldására: www.radiatorcsere.hu/index.php?do=page&use=RID9863_10105424
"Énvagyok" dolga kicsit komolyabb, egy kazán pattogása semmiképp nem jó dolog. Legrosszabb esetben is csökken a kazán élettartama és/vagy hatásfoka, rosszabb esetben biztonsági kérdéseket is felvet - diplomatikusan szólva.

Én azt javaslom neki, hogy a levegősödéssel is foglalkozzon ugyanolyan intenzitással, mint a kazán pattogásával, talán a kettő összefügg.

Levegősödés/automata légtelenítő szelepről itt jó leírás: www.buildermaster.gportal.hu/gindex.php?pg=2452578

Kimásolom az idevágó részt. Ez az:
5. tipp: a fűtési rendszer jó légtelenítése

A jó légtelenítés a megfelelő helyeken elhelyezett automatikus légtelenítő szelepeken, a vezetékek és a radiátorok megfelelő lejtésének beállításán múlik. Ha levegős a rendszer, a radiátorban "légzsák" képződik, és ezen a helyen nem fűt a radiátor. Fontos, hogy legyenek a rendszer végpontjain, valamint a kazánnál az osztó-gyűjtő egységeknél automatikus légtelenítő szelepek. Célszerű a radiátorokra is helyi légtelenítő szelepeket felszerelni. Ezek kézi működtetésűek, csak akkor használja, ha a radiátorból levegő jelenlétére utaló csörgő hang hallatszik.

A jó légtelenítéshez azonban szükséges még a zárt tágulási tartályban a helyes előnyomás beállítása.

Hiába légtelenedik ki megfelelően a fűtési rendszer, ha újra és újra levegőt szív be valahonnan. Ismerős a jelenség? Honnan jön ez a levegő, amikor zárt a fűtési rendszer? Az automatikus légtelenítő szelepeken keresztül. Ezek ugyanis kettős funkcióval rendelkeznek: légtelenítő és légbeszívó szelepek is egyben. A légbeszívó funkcióra a fűtési rendszer leürítése miatt van szükség. Fűtési időszakban a szelepek csak légtelenítenek. A zárt tágulási tartály nem megfelelő működése miatt azonban e szelepek légbeszívóként is működhetnek. A túlzottan nagy előnyomásra töltött tágulási tartály ugyanis a rendszer felfűtésekor nem tölti be funkcióját, azaz nem, vagy csak kis mértékben veszi fel a táguló vizet. Lehűléskor a víznek vissza kellene áramolnia a rendszerbe a tartályból, azonban ez nem következik be, így a lehűlő víz térfogata annyira lecsökken, hogy már nem éri el a légtelenítő szelepeket, azok pedig levegőt engednek be a rendszerbe. Megoldás: a tartály megfelelő előnyomásának beállítása. A beállítási érték = a rendszer legmagasabb pontja a kazánhoz képest (vízoszlop magassága) + 2 méter. (1 vízoszlop méter = 0,1 bar). A beállítási érték azonban ne legyen kisebb mint 0,5 bar. Példa: egy kétszintes családi házban a kazán és a legfelső radiátor közötti szintkülönbség 5,5 méter. A beállítási érték tehát: 0,55 bar + 0,2 bar = 0,75 bar.

A beállítást a gépjárműveknél használatos kerék nyomásmérővel lehet elvégezni. A tágulási tartály sapkáját lecsavarva előtűnik egy szelep, melyen keresztül levegő engedhető ki a tartályból.

2012-01-02
18:49:21
Előzmény: szocsmarci #22597#22598
szocsmarci,

A kazántest pattogásról jutott eszembe, hogy nekünk a Romantik alu-radiátoraink pattogtak, majd' frászt kaptunk. 25 év alatt hozzászoktunk :)

szocsmarciVálasz erre
2012-01-02
18:45:57
Előzmény: envagyok #22590#22597
Szia
Kazánvízkövesedésnél csak a felfűtés alatt vannak kattogó hangok, leálláskor nem, tehát szerintem nem valószínű, hogy vízköves, vagy iszapos a kazánod.

Lehet, hogy a levegősödés összefügg a kattogással? Egyszerre két probléma rövid időn belül! Persz véletlenek is vannak.
Nézted a kazánon a víznyomást. Gondolom igen, hiszen légtelenítettél, és ilyenkor fel kell tölteni a rendszert. A két szaki is gondolom először ezt nézte meg. Nem ismerem a rendszeredet, de 2-2,5 bar nyomás általában kell.
Megnéztem a kazán rajzát, és egy automata légtelenítés pontot találtam a szivattyúnál (ami végülis közel van a váltószelephez, ahogy mondtad). Van még egy kézi légtelenítő is a bal felső sarokban, ehhez fölülről tudsz hozzáférni.
Mellesleg Immergas Victrix 24 Kw nincs, a tied gondolom ez lehet: www.immergas.hu/victrix26kw_uj -
A légtelenítőt próbáld meg elzárni üzem közben, csak légtelenítéskor nyisd ki, ekkor a szivattyúnak szigorúan állnia kell. Lehetőleg hideg állapotban kell légteleníteni. Ha zárt a rendszer, és nem levegős, akkor maradhat zárva a légtelentő. Ellenőrizd a biztonsági szelepet, hogy nem-e nedves a lefuvató csonkja. Nézd meg a tágulási tartály levegő szelepét, hogy nem-e jön ki víz.

Ha ez nem segít, akkor passzolok, talán az kazántest pattog, mint a parapetes konvektorok szoktak. Ez már komolyabb keresést igényel.
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Probléma - Zajoklapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva