English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  Világítás, spektrumvizsgálat házilag
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-11-26
11:12:13
Sándor,

"""
Az én tapasztalom is hasonló az általad irottakhoz.
Közintézmények, irodák, iskolák világításánál soha nem mentem alá 4000K-nek. Sőt, ha lehetséges volt, közelítettem a 6000-6500-at.
Megpróbáltam meghonosítani, megközelíteni az akkori amerikai előírásokat. A megrendelő egy közepes osztálytermen tesztelte az általam megígért, megajánlott tanulmányi eredmény javulást, ami be is következett. Pedig volt ellenszél ezerrel.
"""
A megváltozott színhőmérséklet hatással volt a tanulmányi eredményre?
Írnál erről egy kicsit bővebben?
2010-11-25
15:06:40
A napfény színhőmérséklete évszaktól, napszaktól függően folyamatosan változik. Derült időben, átlagos napsütés esetén ez kb. 5600K. Hajnalban vagy naplementekor a színhőmérséklet 2500K-re is csökkenhet, viszont borult, párás, ködös időben 6-10000K-re is növekedhet. Nyílt tengeren, ill. magas hegyekben a színhőmérséklet 10-20000K-t is elérheti.
Verőfényes napon nem szeretek, tudok olvasni. Nálam a naplemetés időszak a nyerő (melegfehér).

payagyerekVálasz erre
2010-11-25
12:06:37
Hideg fehér (6500K), kontra melegfehér (2700K).

Az aktuális fényteljesítmény aránya a színhőmérséklet.
Ha csak derengő hangulatvilágítás kell, akkor a fis-fos, gyertyasárga 2700K-re van szükség.
Ha nagy fényáram kell, akkor muszáj a 6500K közeli színhőmérséklet.
Oka:
Az emberi szem -az évezredek során- a természethez alkalmazkodott.
Nappal, délben a föntről sütő nap, 6500K-je, nincs színszűrve. Tehát nagy fényáram -> 6500K.
A reggeli kelő nap és az esti nyugvó nap, már lebukófélben, jobban "spektrumtört", így kékhiányos.
Pirosas-sárgás fény párosul a szemünkben a csökkent fénymennyiséghez.

Ezért nálam, nagy fényár, magas színhőmérséklet.

Sok emberke káromkodik, mikor megveszi az obi-ban a hupilila falfestéket. Arról persze megfeledkezik, hogy ott föntről, fémhalogén-gőz lámpák leselkednek rája, 6500K-en, esetleg 7000 fölöttivel.
Hazaviszi a csudafestéket. Felkeni a falra, majd este, felgyújtja a gyertyasárga 2700K-es kompakt csöveit.
Ekkor elcsodálkozik. Hányás szine lett a hupililának.

De ez itt OFF. (Nem tom, hol a helye.)
2010-10-03
19:09:18
Sándor,

A dobozt szándékomban áll elkészíteni.

A fagyálló esetén semmilyen különlegeset nem tapasztaltam a napfénnyel történt átvilágításkor, csak azt akartam demonstrálni, hogy nm szutyok fekete, amint többen tapasztalták a saját rendszerükben.
2010-10-02
16:24:31
Minden kép más izzóval készült.
Meg kellene építeni a dobozt, mert nagyban függ a eredmény a beesési szögtől.

2010-09-30
00:22:39
Ezt nem hagyhattam ki!

A feltett kép egy egyszerű fényspektrum vizsgáló "berendezés".

Kartondobozból készül. Az optikai rácsot egy lehetőleg írott CD vagy DVD lemezből kell félbevágással elkészíteni.

A fénybeeső rés elé különböző energia takarékos fényforrásokat, hagyományos izzókat, fénycsövet kell helyezni. Felülről a CD lemezre nézve lehet látni a fényforrások spektrumának felbontását.
Ha ezek után a napfényt engedjük a résbe, akkor látható lesz a teljes természetes fényspektrum, amire az ember szeme a törzsfejlődés során alkalmazkodott, amire az ember szeme "készült".

Így válik láthatóvá hogy micsoda különbség van a természetes és a mesterséges fényforrások spektrumai között.
Látható, hogy az energia takarékos, LED-es fényforrások mennyire szűk spektrumot szolgáltatnak, ami adott esetben veszélyes és látás károsító is lehet.
Arra is alkalmas, hogy bizonyos speciális alkalmazásokhoz ki lehessen választani a megfelelő fényforrást.

Személyes tapasztalatom nincs még, de ki fogom próbálni.
Mindenkinek, akit érdekel, jó szórakozást, és jó okulást kívánok.

2010-03-08
20:24:13
Sándor!
Köszönöm a tájékoztatást.
Robert!
Remélem ez nem úgy zajlik mint a szelektív gyűjtők ürítése nálunk, de lehet máshol is így megy, mindent egy helyre ürítenek.
Biosolar Forum  =>  ENERGIATAKARÉKOS KÉSZÜLÉKEK  =>  Világítás, spektrumvizsgálat házilag
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva